1 OLM A N 13.- In volle vaart tegen een boom Mussolini geeft zijn meening Ernstig ongeval aan de grens Het nieuws van heden De regeering in Griekenland DE KERST-BEDEVAART NAAR BETHLEHEM Om de autonomie in Noord-China Zitting van den Franschen Senaat DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 25 DECEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19714 In de moderne maatschappij Is er in de tegenwoordige samenleving nog plaats voor den „vrede op aarde", die toch uitdrukkelijk en als een aardsch bezit aan de menschen van goeden wil werd toegezegd? Alles wat ons omringt, schijnt zich te verzetten tegen de gedach te aan zulk een vrede. Overal zijn de ver houdingen ten uiterste gespannen, niet al leen tusschen de naties onderling, maar tusschen de leden van hetzelfde gezin heerscht die mokkende, somber verzwegen, broeiende oneenigheid van den modernen tijd. Ieder mensch weerspiegelt en onder gaat in zijn persoonlijk bestaan eeniger- mate de kenmerken van het tijdsgewricht, waarin-hij leeft. De moderne mensch, zelfs de geloovige, wordt innerlijk verscheurd door de groote conflicten van het leven, dat stormend over hem henen bruist en dat hem schijnt te verpletteren als een over machtig, willekeurig noodlot. Nieuwe wijsgeeren verkondigen een heroïsch fatalisme, een heldhaftigen weerstand tegen het défaitisme als de eenig houdbare levenshouding van den hedendaagschen Europeeschen mensch. Sombere visionnairs voorspellen, na 'n pe riode van voortwoekerend materialisme, den ondergang van de Westersche bescha ving, of zien in de stoffelijke gehechtheid aan het ras de laatste kans op voortbe staan voor de stervende grootheid van de Europeesche cultuur. De wijsheid der vroe gere eeuwen wordt verdrongen door de felle actualiteit van het heden en haar schrikaanjagende dienares, de alles-over- rompelende publiciteit. In den tijd van vijf tig jaren heeft de Europeesche mensch de toenaderingsmiddelen verhonderdvoudigd in snelheid. Het vervoer, voorheen reeds snelvervoer genoemd, indien het voortbe wogen werd door de stoomkracht van loco motief of oceaanschip, werd door de elec- triciteit en den motor in razend tempo op gevoerd tot de krankzinnige snelheid van de race. Het geluid, dat bij de zwaarste versterking toch maar enkele kilometers kon worden verspreid, is door de radio ver- spreidbaar, in minder dan seconden, van het eene naar het andere uiterste der aar de. Het filmbeeld brengt ons nader tot de groote gebeurtenissen dan wanneer wij er persoonlijk bij tegenwoordig waren. Ieder een is voor eenieder bereikbaar. Nooit heb ben de menschen zoo veel contact en zoo weinig vrede met elkander gehad als in dezen verscheurden, rusteloozen tijd. Kerstmis! Hoe schijnt de Stille Nacht in tegenstelling te staan tot de luid ruchtige dagen van het moderne le ven. Het idyllische kerstlandschap der vo rige eeuw, met het kleine dorpskerkje in de sneeuw en met de vriendelijke voet gangers, die onderweg naar de viering der heilige geheimen, zelf hun lantaren met het kaarsje dragen, dit alles schijnt te be- hooren tot een grijze oudheid, toen de mensch nog innerlijke rust bezat. De Kerstnummers der moderne geïllu streerde bladen brengen de nieuwste fo to's van kerstbals onder rijke electrische verlichting, in geweldige zalen, en wie de radio aanzet, hoort de klokken van Lon den, de klokken van Weenen, de klokken van Parijs, afgewisseld door de dansmu ziek van het speciale Kerstprogramma. On derwijl wordt in Oost-Afrika oorlog ge voerd tegen negers, vergaderen overal de diplomaten, gaat de bewapening voort, breidt het leger der werkloozen zich schrik barend uit en veroveren dolle leuzen, ver eenvoudigde leugens de hoofden en har ten van den bereidwillig luisterenden mas- sa-mensch, die zijn zelfstandigheid opof fert aan een nagebootst gemeenschaps ideaal, waarin het woord „vrede" niet zon der diepen zin vervangen werd door het woord „eenheid." Is vrede op aarde nog mogelijk, of zal de mensch geen vrede kennen, voordat hij het moede hoofd te rusten heeft gelegd in den schoot der eeuwigheid? Wat- ons werd toegezegd, was toch niet alleen hemelsche vrede? Het was toch vrede „op aarde"? En de voorwaarde hiertoe was toch geen andere dan dat wij „van goeden wil" zouden zijn? Zoo is het inderdaad en deze belofte moet worden ingelost, omdat Hij die haar deed, nimmer aan leugen of bedrog schul- dag kan worden bevonden. Er moet een vrede op aarde bestaan, ook in dezen door de techniek en de materie verbijsterden tijd. Een vrede, hoewel iedere kracht van het christelijk bewustzijn tot verzet wordt gedwongen tegen het moderne heidendom. Een vrede, hoewel de zorg voor het dagelijksch brood de kans op gemoedsrust beneemt. En deze vrede moet niet alleen inwendig zijn, niet slechts een vrede der ziel, doch inderdaad een zichtbare vrede op aarde. Dit is de vrede van degenen, die broe ders zijn in den Geborene van Beth lehem, de vrede van de onverzettelijk geloovigen, op wie in deze donkere dagen de twijfel en de vertwijfeling geen vat heb ben, omdat zij weten, dat hun Verlosser leeft, om hen te bevrijden uit de schadu wen des Doods en deelachtig te maken aan Zijn Licht, dat de genade is. Deze vrede, door Sint Augustinus ge noemd „de rust in de orde", is de vrede Bij de marschen door Weenen trekt de regiments-pony de groote trommel, van de muziek door de straten van de Goddelijke genade, niet alleen werkzaam binnen de ziel, maar ook vrucht baar in de levende gemeenschap der hei ligen, de Kerk. Voor zware beproevingen wordt de Ka tholieke Kerk gesteld. Geen menschelijke weerstand zal haar redden. Slechts door den vrede van Christus, die een kracht Gods is, zal de christen bestand blijken te gen de bekoringen van den „heerscher de zer wereld", wiens rijk zich overal uit breidt. De nieuwe kieswet wordt nog deze week afgekondigd Binnen-Mongolië en Japan Aansluiting bij Mandsjoekwo in Chineesche kringen verondersteld Lagerhuisverkiezingen VLIEGTUIG NEERGESTORT Het WeeriiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ Deelname minder groot dan andere jaren Auto-ongeluk op den Amsterdam- schen weg nabij Arnhem Vier personen ernstig gewond Tweehonderd auto's bij Gro ningen dwars over den weg EDEN ANTWOORDT LAVAL Hoe de leider van Italië den toe stand, zijn plicht en zijn ver antwoordelijkheid ziet De wil tot vrede, dien velen anders zien De Duce In New Orleans (Amerika) is een nieuwe brug over den Mississippi gereed gekomen, die naar den vermoorden senator Huey Long zal worden genoemd Gepantserde smokkelauto rijdt op de douane in Belgisch ambtenaar zwaar gewond De studentenbetogingen nemen steeds ernstiger karakter aan Amerikaansch proces BERICHT Het eerstvolgend nummer van De Nieuwe Haarlemsche Courant verschijnt Vrijdagavond. DE DIRECTIE. Behandeling der begrooting op Donderdag bepaald NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ctv Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. é«ên é5 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ATHENE, 24 Dec. (Reuter). De bladen mel den, dat de nieuwe kieswet deze week zal wor den afgekondigd, nadat de verschillende par tijen mededeeling ervan hebben gekregen. Vol gens de pers zijn de voornaamste bepalingen van de wet: vaststelling van het aantal afge vaardigden op 300, verdeeling van 't land in 32 kiesdistricten, assimilatie der Joden en Mo hammedanen bij de andere kiezers en invoe ring van een stemlijst. PEKING, 24 Dec. (Reuter). Uit Kalgan wordt gemeld, dat de Chineesche troepen de districten Tsjang Toe, Tsjang Pei en Centraal Tsjahar hebben verlaten. Mongoolsche soldaten, behoorend tot het Mandsjoeleger hebben Tsjang Pei, 50 K.M. van Kalgan bezet. De Chineezen verklaren, dat het Japansche detachement, dat kort geleden in Kalgan is aangekomen, wapens en munitie heeft uitge reikt aan bepaalde Mongoolsche elementen van Binnen-Mongolië. Dit, en de reis, welke Prins Teh, de leider van de regeering van Binnen-Mongolië kort geleden naar Hsinking heeft gemaakt, geven Chineeschen kringen te denken, dat men tracht Binnen-Mongolië aan te sluiten bij Mand sjoekwo. LONDEN, 24 Dec. (A.N.P.). De „Times" meldt, dat Sir Jan Macphers oo medisch ad vies direct zal aftreden als lid van het Lager huis. Sedert Juni 1911 heeft Sir Jan deel uitge maakt van het Lagerhuis voor de Liberale Partfl. Men verwacht, dat de Liberale Partij voor het district Ross and Cromarty (Schotland) spoedig bijeen zal komen om een opvolger te kiezen. Men verwacht, dat eenige candidaten zullen worden gezocht, o.m. twee nationaal liberale le den van het vorige Huis, die bij de laatste alge- meene verkiezingen niet zijn herkozen. Het wordt voorts mogelijk geacht, dat men een candidatuur Malcolm MacDonald, den mi nister voor de dominions, die bij de Lagerhuis verkiezingen eveneens niet werd herkozen, in overweging zal nemen. Hij brengt de Kerstdagen door bij Ramsay MacDonald te Lossiemouth en men acht het waarschijnlijk, dat hem gevraagd zal worden met de plaatselijke politieke leiders te spreken over de mogelijkheid als nationale candidaat te worden gesteld zonder eenige verdere aan duiding wat partij betreft. Dinsdagochtend is op het vliegveld Breslau een passagiers-vliegtuig bij den start omlaag- gestort. De piloot, de telegrafist en een passa gier kwamen om het leven. VERWACHTING: Meest matige tijdelijk krachtige Oostelijke tot Zuid-Oostelijken El H wind, betrokken tot zwaar bewolkt, re- jE gen- of sneeuwbuien, lichte dooi. Verdere vooruitzichten: lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll BETHLEHEM, 24 Dec. (Reuter). De jaar- lijksche Kerstbedevaart naar Bethlehem be reikte heden haar hoogtepunt. Lange rijen auto's, rijwielen en zelfs ezels brachtten de geloovigen uit de naaste omge ving naar de Geboortekerk, waar een speciale Kerstdienst werd gehouden. De bezoekers, die uit verder afgelegen plaat sen hadden moeten komen, waren reeds ge arriveerd, doch niet in zoo grooten getale als vroeger, waarvan de voornaamste reden ge zocht moet worden in het vervallen van Mid- dellandsche Zee-kruistochten, in verband met den internationalen toestand. Italiaansche pelgrims waren er bijzonder weinig. RESTAURANT-BODEGA DAM l/o KON. PALEIS GESOIGNEERD KERST-DINER Kalkoen, Gans, Plumpudding... IN ONZE FEESTELIJK VERSIERDE ZALEN Telefoonnummers 43661—47240 Nabij de grens tusschen Arnhem en Ede heeft zich Dinsdagmiddag in een bocht van den Amsterdamschenweg, ter hoogte van den Wolfhezerweg, een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij ds. Brouwer uit Oegst- geest, zijn beide dochters en een dienstbode ernstige verwondingen hebben opgeloopen. Ten gevolge van het zeer wisselvallige weer had zich ter plaatse van het ongeluk ijzelvor ming op den weg voorgedaan, hetgeen de oer- zaak werd, dat de auto, waarmede het genoemde gezelschap uit de richting Ede kwam aanrijden, slipte en in volle vaart tegen een boom sloeg. De uitwerking was vreeselijk. Van den kleinen personenauto, die door een der dames werd be stuurd, bleef vrijwel niets meer heel. Tot op grooten afstand vond men splinters van de ver nielde ruiten. Ds. Brouwer bekwam een rechterbeenbreuk, benevens snijwonden van glasscherven. Zijn beide dochters en de dienstbode werden even eens door glasscherven ernstig gekwetst. Een geneesheer van het gemeenteziekenhuis in Arn hem verleende de eerste hulp, waarna de slacht offers naar genoemd ziekenhuis konden wor den vervoerd. Hun toestand was Dinsdagavond redelijk wel. De plotseling ingevallen dooi, gepaard gaan de met een fijnen motregen, heeft Dinsdagavond omstreeks 7 uur alle straten in en vooral om Groningen in een ijsvlakte veranderd. Het verkeer om Groningen werd totaal lam gelegd. Op alle punten van de stad, die langs Hoendiep, Boterdiep, Winschoterdiep en Frie- sche Straatweg voeren, was een agent gepos teerd om de automobilisten te waarschuwen, dat het verkeer levensgevaarlijk en verder rij den onmogelijk was. Op last van den burgemeester van Kanten werd het verkeer voor auto's en autobussen naar en van Groningen, langs het Boterdiep, tot nader order gestaakt. Om 7 uur is een bestelauto van de firma Ja- min tusschen Bedum en Onderdendam, vlak by de spoorbrug, van den weg gegleden en in het Boterdiep geraakt. De chauffeur wist zich te redden. Aan het Winschoterdiep, tusschen Groningen en Winschoten, lagen of stonden volgens mededeeling van de politie minstens 200 auto's dwars over den weg of tegen boomen. Ook op de overige buitenwegen heerschte een ware chaos door de vele auto's, die niet verder konden. Voorloopig zal de in het Boterdiep gereden wagen niet opgehaald kunnen worden. Laval ontving van Eden het volgende tele gram: „Ik ben zeer gevoelig voor Uw telegram en waardeer ten zeerste Uw goede wenschen. De -voortzetting van onze vriendschappelijke samenwerking zie ik met blijdschap tegemoet." BOEDAPEST, 24 Dec. (Reuter) Musso lini heeft den vertegenwoordiger van de „Az Est" een onderhoud toegestaan, waarin hij o.a. zeide: De huidige uithoudingsproef van het Ita liaansche volk heeft het tot een bewonde renswaardige eenheid tezamengesmolten. Het gevoel van samenhoorigheid is sterker dan ooit en de eensgezinde begeestering van het volk geeft mij reuzenkracht. Mijn verantwoordelijkheid en mijn plicht om het welzijn van 't volk te dienen worden steeds duidelijker. De algemeene stemming is veel energieker en gaat veel verder, dan het officieele standpunt, het volk is veel krijgshaftiger dan men alge meen voorstelt. Men kan het volk bijna niet duidelijk maken, dat juist dit verantwoordelijkheidsgevoel de verplichtingen oplegt alles te doen voor den vrede. Ik begrijp niet, waarom men ons niet toe staat kalm en rustig onze koloniale aange legenheden teregelenik moet hier nog maals den nadruk erop leggen, dat ik de Abessinische kwestie zuiver zie als een ko loniale kwestie en het ls nooit mijn bedoe ling geweest hierdoor een Europeesch con flict te ontketenen. Zoover het mogelijk is leid ik de harts tochten, doch natuurlijk slechts zoolang, als dit in overeenstemming is met mijn vaderlandsche gevoelens. De tijden zijn zeer moeilijk; ik geloof, dat Europa op het oogenblik werkelijk be slissende uren doormaakt. Wij willen den vrede, de sancties beteekenen evenwel een afglijden op een hellend vlak, men kan niet weten waar het einde is. Voor mij deelt zich de wereld in twee deelen: in degenen, die aan onze zijde staan en in hen, die tegen ons staan. Derhalve is het voor mij een groote vreugde, dat Hongarije zoo eervol bleef en trouw bleef aan zijn geschiedenis en overlevering. Wfj zullen dit nooit vergeten; de namen van onze vrienden, die begrepen, dat wij niets an ders willen dan het recht om te leven en te arbeiden, zullen in marmer worden gebeiteld. ANTWERPEN, 24 Dec. (ANP). In den afgeloopen nacht stond een groep douane ambtenaren op post aan de grens nabij Moerbeke-Waes, toen zij 'n grooten gepant- serden vrachtauto, met vee geladen, de Ne- derlandsche grens hocwden naderen. Zij gaven het sein tot stoppen, waaraan de chauffeur van den wagen geen gevolg gaf. In allerijl werden daarop versperringen over den weg geworpen, terwijl een ware regen van kogels uit revolvers en karabijnen op den pantserauto neerkwam, zonder dat dit echter eenig resultaat opleverde, Op hetzelfde oogenblik naderde een leege pantserauto uit de richting Moerbeke-dorp. Ook de chauffeur van dezen wagen weigerde te stoppen en reed in volle vaart door. De bri gadier der douane, Alfijn, die niet tijdig op zij kon springen, werd door den auto gegrepen en een eindweegs meegenomen in de richting van de grens. Voor de grens bereikt werd wierpen de inzittenden van den wagen den ambtenaar in een langs den weg loopende sloot, waar de man ernstig gewond bleef liggen, tot hij door zijn kameraden gevonden werd. Het parket van Gent is van het gebeurde op de hoogte gebracht. Een onderzoek ter plaatse wordt ingesteld. SJANGHAI, 24 Dec. (Reuter). De door de studenten te Sjanghai georganiseerde betoogingen tegen de Noord-Chineesche separatisten nemen een steeds ernstiger karakter aan. In de Nankingstraat, de hoofdstraat van de internationale nederzetting ontstond een ern stige botsing, waarbij verscheidene politiebe ambten en studenten werden gewond. Het bestuur van de nederzetting heeft daar op de toegangspoorten tot de nederlating laten sluiten. Het Noorderstation is door meer dan 2.000 studenten van verschillende universiteiten be zet, en het treinverkeer is lamgelegd. Eenige duizenden studenten trokken naar het voorstadje Tsjengjoe, om zich ook daar van het station meester te maken. De stedelijke autoriteiten trachten te bemiddelen. De Japansche autoriteiten te Sjanghai ne men een afwachtende houding aan. De Ja pansche militairen zijn paraat. Tegen morgen worden in de omgeving groote manoeuvres verwacht. Overeenkomstig de belofte aan den verte genwoordiger der Japansche regeering, hebben de autoriteiten der internationale concessie verscheidene Chineesche studenten laten ar resteeren, die een betooging trachtten op touw te zetten. De Chineesche autoriteiten hebben een ge deeltelijken staat van beleg afgekondigd, daar zij geconstateerd hebben, dat communistische elementen aan de studentenbetoogingen deel namen. NEW-YORK, 24 Dec. Stefani. Een kapper, die ervan beschuldigd was een klant verwond te hebben, omdat hij hem tijdens het scheren had laten lachen, werd vrijgesproken. De rech ter was n.l. van meening, dat het grappen ver- koopen door barbiers een noodzakelijke en tra- ditioneele factor is, welke hun beroep ken merkt. Mussolini geeft zijn zienswijze op den toestand in Italië, zijn plicht en zijn verantwoordelijk heid. Adikwala in Eritrea zou door de Abessiniërs zijn ingenomen. 4» De nieuwe Grieksche kieswet zal nog deze week worden afgekondigd. De Fransche Senaat *is ter behandeling van de begirooting verdaagd tot Donderdag. Chineesche kringen denken aan aansluiting van Binnen-Mongolië bij Mandsjoekwo. De studentenbewegingen rond de autonomie van Noord-China nemen steeds ernstiger ka rakter aan. Belgische douane-ambtenaar door gepantserden smokkelauto aan de grens zwaar gewond. Minder groote deelname aan de Kerst-bede vaart naar Bethlehem dan andere jaren. Het aantal werkloozen bedroeg einde Novem ber 415.180. Goudvoorraad der Ned. Bank van 1623 Dec. met ruim V/. millioen toegenomen. Stand der clearing met Duitschland per 23 De cember. Frauduleuze invoer van fototoestellen uit Duitschland. Auto-ongeluk bij Arnhem eischt vier ernstig gewonden. Kastekort ontdekt bij kantoorhouder der poste rijen te Nieuw Borgvliet. Kapitein der artillerie te Breda gedeserteerd. De brandstichting te losser; daders tot drie maanden gevangenisstraf en een jaar tucht huisstraf veroordeeld. PARIJS, 24 Dec. (ANP) De Senaat heeft heden de beide wetsontwerpen tot aanvulling van het wetsontwerp inzake de ontbinding der particuliere weerbaarheidscorpsen afgehandeld. Zoowel het wetsontwerp inzake het in bezit hebben en dragen van wapens als het ontwerp tot scherpere bestraffing van aanzetting in woord of geschrift tot moord of gewelddaden, werden in den door de Kamer goedgekeurden vorm vrijwel ongewijzigd aangenomen. De Se naat werd hierop verdaagd tot Donderdag. Aan de orde is dan de behandeling der begrooting. Stand op Woensdag 1 uur vjn. Vorige stand; 749.1 744.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1