Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen STADSNIEUWS a Zendt nog heden Stal en kribbe Laatste Nieuws Ernstig treinongeluk in Duitschland Schip middendoor gebroken V estigingseischen INCASSO-BANK N.V. VOORSCHOTTEN EFFECTEN SAFE-DEPOSIT De oorlog in Oost- Afrika gnu BEUN'S WOENSDAG 25 DECEMBER 1935 Kerstboodschap van den R.K. Vredesbond Aan de katholieken van Haarlem en Omstreken FAILLISSEMENTEN Feestavond van het Mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers" RADIODISTRIBUTIE In eenige wijken reeds in werking Kruisweg 59 HAARLEM HAARLEMSCHE KERK ZANGERS De repetitie op tweeden Kerstdag Een frissche reclame H.F.C. „HAARLEM" Bekerwedstrijd Haarlem Hoogezand Bekertournooi Geel-Wit Bekerwedstrijd R.C.H. Muntendam H.R.C. Excelsior Haarl. Amateur-fotografenver. Clubkampioenschappen 1935/1936 Haarlemsche Damclub Aanbesteding wegenonderhoud HAARLEMMERMEER Crisis-comité A. LOEMENMAGAZIJN Gierstraat 75 - Tel. 14858 HAARLEM De authentieke grot en de latere vrome uitbeelding van het Kerstgebeuren St. Franciscus' Kerst feest Steun de kunstenaars Sier uw huis (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De sneltrein BerlijnFrankfurt am Main loopt in op een locaaltrein Twintig dooden en tachtig gewonden Na lossing der lading kolen is de lichter bij Charleroi aan den grond gezet Wetsontwerp heeft departement verlaten MET BRILJANTEN ER VANDOOR Aanhouding van Duitscher verzocht 'el kom thuis NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiia Voor de vijfde maal sedert haar oprichting komt de afdeeling Haarlem en Omstreken van den R.K. Vredesbond in Nederland een dit maal wel zeer-dringend beroep doen op de Haar- lemsche Katholieken, die onder haar ressort zijn ingedeeld, een Kerst-traditie, die wij dit jaar zeker wel moeten nakomen! De viering van de komst van Christus, den Goddelijken Vredesvorst, is immers de meest passende gelegenheid van het jaar, om de Katholieken op te wekken tot daadwerkelijke deelname aan het Katholieke Vredeswerk, dat jaar in jaar uit onvermoeid over de geheele we reld onder de voorzichtige leiding van Z. H. den Paus en onder de veilige schutse van de H. Maagd Maria, Koningin van den Vrede, door een gansche schare van toegewijde en ter zake kun dige geestelijke en wereldlijke leiders met on- verwoestbaren ijver wordt voortgezet. Minder dan ooit is er thans voor ons reden, deze vredesactie te laten verflauwen, nu de ge schiedenis van den dag ons zoo overtuigend het bewijs levert, dat onze R.K. Vredesbeweging, ten doel hebbend den Heiligen Vader te steunen bij zijn juist thans zoo schcone, doch schier bo- venmenschelijke taak van het herstel van den vrede van Christus in het Rijk van Christus, minder dan ooit kan worden gemist en integen deel met tienvoudige energie moet voortgaan, het vredeswerk van het Vaticaan door onophou delijke gebedsacties en moreelen zoowel als ma- terieelen steun te verstevigen! De hoogst ernstige situatie, waarin de wereld verkeert, kan toch nu voor niemand meer ver borgen zijn. Met zorg vervuld zien wij de bijna wanhopige pogingen, die door de staatslieden der wereld dag en nacht in het werk worden ge steld om een verdere uitbreiding van het •a- gische Italiaansch-Abessinisch conflict te voor komen, dat immers de kiem bevat voor een ver- schrikkelijken en gansch de wereld omvattenden volkerenkrijg in He naaste toekomst. De illusie, dat zich ook maar één staat aan een eenmaal uitgebroken wereldconflict zou kunnen onttrek ken gebonden als alle immers zijn door tal van wederzij dsche verdragen en overeen komsten wordt door geen normaal denkend mensch meer als houdbaar erkend! Geen won der derhalve, dat de vredeswil en de daaruit voortkomende vredesacties op vaak onbe- heerschte wijze oplaaien! De Katholieke Vredes bond heeft in de eerste plaats tot taak, dezen bruisenden stroom op te vangen en te leiden in die banen, waar hij op de meest effectieve manier cp Katholieken grondslag werkzaam kan zijn. Vooral wij, Katholieken, kunnen en mogen niet langer onverschillig blijven ten opzichte van de geweldige huidige problemen, die zulk een diepe beroering verwekken in de zielen van allen, die van goeden wil zijn! Schijnt biet de gansche wereld op z'n kop te staan en wordt niet elk lichtpuntje, dat aan den horizon opdoemt, even spoedig weer door een zware wolk verduisterd, zoodat de menschheid haast begint te wanhopen en te vreezen, dat het nooit meer terecht kan komen? Waar thans een gansche wereld van anders denkenden iederen dag met spanning en intense belangstelling opziet naar iedere geste van den Heiligen Vader en Zijn woorden beluistert en voortzegt en er zich van bewust begint te wor den, dat de invloedrijke internationale werk zaamheid van het Vaticaan, om van de stoffe lijke macht der wapenen te geraken tot de uit eindelijke overwinning van de zedelijke macht van het recht, ieders volle medewerking wen- schelijk maakt, daar is het toch wel zeker de plicht der Katholieken, hierin onverwijld met gebed en daadvóór te gaan! De zoo absoluut noodzakelijke activiteit van den R.K. Vredesbond, voor wiens onvermoeiden arbeid nog onlangs bij het 10-jarig bestaan door Z. H. Exc. Mgr. Diepen uit naam van het geheele Nederlandsche Episcopaat woorden van dank baarheid en groote erkentelijkheid gesproken werden, wordt tot op den dag van heden nog altijd ernstig belemmerd door financieele on macht, welke zeker niet behoeft te bestaan, als alle Katholieken ons naast hun onmisbaren moreelen steun ieder met één cent contributie per week zouden helpen, dus twee kwartjes per jaar! Er wordt dus wel een minimum gevraagd voor een aangelegenheid, die voor ieder van ons wat God verhoede! misschien nog eens eenlevenskwestie kan worden! Dit zéér weinige is toch ook weer héél veel bij een samenwerking van alle Katholieken van Haarlem en Omstreken! Laat ons derhalve op dit Peest des Vredes besluiten, nu het nog tijd is gehoor te geven aan dien steeds weer her haalden oproep van Z. H. den Paus om daad werkelijke Katholieke Actie voor de verbreiding der Katholieke Vredesgedachte in en ook buiten onzen knng, opdat de vrede, welke de vrucht is der liefde en de rust der orde, ge geven moge worden aan onze reeds weer'door oorlogspsychose aangetaste wereld. Tenslotte verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie en wenschen leden en begunstigers een ZALIG KERSTFEEST! Het Bestuur van de Afdeeling Haarlem en Omstreken van den RX Vredesbond in Nederland: L. H. PO VEL, Voorzitter, Mr. Dr. P. A. BIJVOET, Dr. H. J. M. JANZEN, Dr. J. H. VAN BEERS, K. T. TRAUTWEIN. Faillissement, uitgesproken door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 17 December 1935: De Vennootschap onder de firma Jansen Moens, gevestigd te Haarlem. Curatrice: mevr. mr. E. A. J. Scheltema—Con- radi te Haarlem. Rechter-Commissaris in dit faillissement: mr. E. H. P. w. van Schaeek Mathon alhier. Faillissement, uitgesproken op Dinsdag 24 De cember 1935: B. Hoenderdos, metselaar, wonen de te Haarlem, Saenredamstraat 11. Curator mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Rechter-Commis saris in dit faillissement: jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten alhier. Opgeheven zijn de volgende faillissementen wegens gebrek aan actief van: A. J. Vendel, bloembollenhandelaar, wonende te Wjjk aan Zee en Duin, Verl. Groeneweg 3a. Curator: mr. F. van der Goot te Haarlem. D. H. Eynthoven, caféhouder, wonende te IJmuiden-Oost, Stationsweg 71. Curator: mr. A. W. Hellema te IJmuiden. H. Derlaeen. garagehouder, wonende te Zand- voort. Curator: mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haar lem. J. Bijwaard, stalhouder, wonende te Hille- gom, Meerstraat 77. Curatrice: mej. mr. D, M. 't Hooft te Aals meer. 'R. Sasburg, fotograaf, wonende te Bloemen- daal, Bloemendaalscheweg 14. Curator: mr. G. E. Mellema, te Haarlem. Geëindigd zijn de volgende faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: De Coöperatieve Vereeniging: Coöperatieve Haarlemsche Groenten- en Bloembollenveiling W.A., gevestigd te Haarlem. Curatoren: mrs, J. Deenik en F. A. Bijvoet te Haarlem. T. Bakker, schaver, wonende te Koog aan de Zaan, destijds te Zaandam, zijn bedrijf uitoefe nende te Amsterdam aan de Anjelierstr. 6567. Curatrice: mevr. mr. L. M. I. L. v. Taalingen Dols te Haarlem. Men schrijft ons: Na een perode van ernstig werken voor het onlangs gegeven concert, dat met zoo groot suc ces werd uitgevoerd, werd Maandag in Hotel „De Leeuwerik" een avond gegeven van pret en gezelligheid. In tegenwoordigheid van 't Haar lems Vrouwenkoor en vele genoodigden werd op recht aangename wijze de avond gepasseerd, waarbij de muziek wel zorgde voor de juiste stemming. De organisator van dezen avond, de heer Theo van Haaren, wist op de hem eigene wijze gang in den avond te houden, zoodat onverdroten werd feest gevierd tot twee uur in den nacht. Die Spaerne-Sanghers hebben wederom ge toond, niet alleen ernstig te kunnen werken voor het muziekpodium, maar ook in staat te zijn onder vroolijk gezelschap den juisten toon te kunnen houden. Met de beste voornemens om voor het a.s. voorjaarsconcert, dat tevens het eerste lustrum concert zal zijn, met alle energie te gaan wer ken werd deze avond besloen. Als een aangename Kerstverrassing bracht de Radiodistributie gisteren aan de leden muziek in huis. Alhoewel over het algemeen de mede werking van de huiseigenaren niet zoo bijster groot was, is men er n.l. toch in geslaagd de meeste radiocentrales in werking te stellen. Zoo hebben thans de Kloosterstraat en omgeving muziek, het Spaame, de Slachthuisbuurt tot aan de Zomervaart, de Kleverlaan en omgeving, de Mamixstraat gedeeltelijk, de Kampersingel, en het Rozenpriëel evenzoo. Het Leidschekwartier hoopt men voor Nieuw jaar van radiodistributie te kunnen voorzien. I VERSTREKT in Rekening-Courant tegen onderpand van (Financieel weekover zicht op aanvrage gratis verkrijgbaar; Loketten te huur van 5.en hooger Wij hebben de muziek, die door de radio centrales wordt gedistribueerd, beluisterd en geconstateerd dat ze van zeer goede kwaliteit is, zoodat de aangeslotenen, wat dit betreft, te vreden kunnen zijn. Zooals afgesproken was, zullen we op twee den Kerstdag 's middags om twaalf uur een korte repetitie houden, gezmenlijk met de E.E. H.H. Studenten van het Groot-Ceminarie. Deze repetitie wordt gehouden in de Kathe draal. Ik reken er op dat allen, indien eenigszins mogelijk aanwezig zullen zijn. De tijd dringt! Kap. L. KAT. deze advertentie als drukwerk, in een onge sloten enveloppe met l'A cent porto en op de achterzijde van den omslag Uw volledig adres en familienaam aan: Het SECRETARIAAT van de afdeeling Haar lem en Omstreken van den R.K. Vredesbond in Nederland. t „VLIERHOF". OVERVEEN, en per omgaande ontvangt U de meest vol ledige gegevens over de nationale en inter nationale Katholieke Vredesactie, beginselen, hoofdbestuur, uitgaven en adressen, alsmede kaart voor opgave van lidmaatschap en be stellingen. TELEFOON SECRETARIAAT: HAARLEM 23568 Bezocht U reeds de hoogst interessante VREDES-KERSTTENTOONSTELLING der bij den Vredesraad aangesloten organisaties? Komt eens binnen! Groote Houtstraat 170! Ook de R.K. Vredesbond exposeert er! Voor ons ligt een fraai uitgevoerd, gedo cumenteerd en geïllustreerd reclame-boekje van J. F. Philips Jr.'s Bouwbedrijf, Wüstelaan 37, Santpoort. De brochure geeft talrijke wetenswaardigheden over het wonen in het z.g. Philipspark in de bosschen rondom de Hard draverslaan en het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort. De kostbare reclame zal onge twijfeld succes hebben, omdat men ze met ge noegen leest en zal laten lezen. Ze is gratis op aanvrage bij den landhuisbouwer verkrijg baar, zooals de advertenties steeds aangeven. In den op 2en Kerstdag te spelen Beker wedstrijd HaarlemHoogezand komt Haarlem als volgt uit: Kaan Van den Berg Verhappen De la Mar Van Gooi Vreeken Oldenburg De Wnter Smit Polanen Kammeyer In verband met d enachterstand in de com- titie van de deelnemende vereenigingen, gaat het Beker-tournooi op 26 en 29 December niet door. Donderdag 2en Kerstdag speelt R.C.H. en be kerwedstrijd tegen Muntendam. Deze Noorde lijke tweede klasser, die nog geen tien jaar be staat, heeft momenteel wederom de leiding in zijn afdeeling, terwijl hij ook als bekervechter een goede reputatie heeft. Wij herinneren o.m. aan den cup-wedstrijd tegen V.S.V., vorig jaar gespeeld. V.S.V. won toen weliswaar met 42, doch stond met half-time nog met 02 achter. Het R.C.H.-elftal verschijnt geheel volledig: Doel: Metten. Achter: Kors, Prevost Sr. Midden: J. Geutskens, Ruis, Prevost Jr. Voor: v. d. Meulen, Slot, v. d. Horst, Hoogen- doorn, Lenselink. Bovengenoemde vereeniging houdt Zaterdag een feestavond voor leden en donateurs bij Ko Wisker, Pretoriaplein. Er is voor dien avond een bont programma samengesteld. i Op den werkavond van Vrijdag 27 Decem ber a.s. zal de „Commissie voor de werkavon- den der H.A.F.V." het maken van reproducties behandelen. Tevens zullen dien avond aan de wanden hangen: a. een collectie foto's uit Denemarken, welwillend afgestaan door de N.A.F.V. te Am sterdam; b. de ingekomen foto's voor den H.A.F.V. wedstrijd „Herfst," over welke laatste collectie de voorzitter der vereeniging, de heer B. Schaap, na de pauze een critische bespreking zal houden. Belangstellende amateur-fotografen zijn har telijk welkom in het Vereenigingsgebouw der „Haarlemsche" Gedempte Oude Gracht 104. Aanvang te 8.15 uur precies. In „de Korenbeurs" te Haarlem werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1935- 1936 der Haarlemsche Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: J. van Looij wint van M. van Leeuwen. Tweede klasse: L. Kisch wint van B. Hen- neke; W. J. A. Matla remise met O. Kool; J. J. Groenewoud remise met A. Kiel. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan besteed het onderhouden van de wegen Was senaarNoord-Hollandsche grens; Ringvaart HaarlemmermeerHillegomDe Zilk; Sassen- heimPiet GijzenbrugNoordwijkerhout; Rijs wijkDe Vink en VoorschotenDan Deyl, ge durende het jaar 1936. Laagste inschrijver H. Bunschoten te Leiden voor 12528. Het bestuur maakt bekend, dat voor het aan vragen om hulp van het crisis-comité A gele genheid bestaat op Dinsdag 31 December 1935 te Nieuw-Vennep in het stempellokaal aldaar, des avonds tusschen 6 en 7 uur; Maandag 6 Januari 1938 te Abbenes in de openbare school 6, 's avonds tusschen 7 en 8 uur; Lisserbroek in de openbare school 11, des avonds tusschen 7 en 8 uur; Dinsdag 7 Januari 1936 te Hoofddorp in het kantoorgebouw naast het raadhuis, 's avonds tusschen 7 en 8 uur; Vijfhuizen in de openbare school 3, 's avonds tusschen 6 en 7 uur; Zwa nenburg in het kantoor van den heer H. v. d. Ban, IJweg 87, 's avonds tusschen 7 en 8 uur; Rijk in de Chr. school, Burg. Amersfoordtlaan, 's avonds tusschen 7 en 8 uur. Om teleurstelling te voorkomen wordt de aan dacht er op gevestigd, dat de z.g. vaste bedeel den van het burgerlijk armbestuur door het crisis-comité niet als crisis-slachtoffers wor den beschouwd en dezen dus op bovengenoemde zittingen niet behooren aan te vragen. De gedachtenis aan de Geboorte van Christus is voor het Christenvolk van latere eeuwen aan leiding geweest om de plaats, waar de Heiland werd geboren, door het bouwen van een groote basiliek aan het profane gebruik te onttrekken en zich tevens voortaan deze plaats plastisch voor te stellen in den vorm van 'n stal. Zoowel over de geschiedenis van de eigenlijke grot als over de ontwikkeling van*het volksgebruik op Kerstmis een kribbe te plaatsen, willen wij met een enkel woord gewagen. Reeds vanaf de eerste jaren na den dood vari Christus vereerde het volk van Judea de plaats, waar Christus' kribbe had gestaan. Maar juist die vereering was oorzaak, dat de aandacht van den heidenschen Keizer Adrianus viel op deze omgeving. Toen deze bemerkte, welk een heilige wijding de Christenen aan deze plaats toeken den, liet hij die opzettelijk ontheiligen, door er in 136 een bosch te doen planten, waarin jaar lijks gedurende twee dagen de zedelooze eere- dienst van den Venusminnaar Adonis werd ge vierd. Hoezeer de Christenen de profanatie van deze plek ook betreurden, zij moesten, eer de grot en haar omgeving wederom in hun bezit kon terug- keeren, wachten tot Helena haar plannen in het H. Land kwam verwezenlijken, en Constantijn te Bethlehem een groote kerk liet bouwen op de plaats, waar Christus als kind ter wereld kwam. In tegenstelling met de kerk, welke vrij duister is, wordt de grot verlicht door 53 lampen. Ten tijde van Hieronymus bevond zich in de grot een zilveren kribbe, welke echter sinds 1100 ver dwenen is. De kerk van Bethlehem bezit de mooiste sie raden van alle kerken ter wereld. Gedurende vele eeuwen hebben koningen en keizers de meest kostbare schatten aan haar afgestaan. Jaarlijks trokken ook vele pelgrims naar Bethle hem om er vooral in den nacht van 24 op 25 December de H. Geheimen te vieren. Vele geloovigen bleven er echter nog over, die nooit in de gelegenheid waren deze H. Plaatsen te bezoeken en het land, waar eens Christus leefde, met eigen voeten te betreden. Reeds vanaf de vroegste eeuwen ontstond daardoor het eigenaardige volksgebruik, eenige momenten uit het kerstgebeuren vast te leggen en aan schouwelijk voor te stellen. De eigenlijke sculp turale groepen, welke men in de Middeleeuwen kende, en waarvan het ontstaan meestal aan den Poverello di Dio wordt toegeschreven, bestonden in de eerste eeuwen van het Christendom niet; wel enkele kleinere groepen uit ivoor gesneden en enkele metalen reliefs. Volgens den H. Hiero nymus, die de laatste 36 jaren van zijn leven in een grot te Bethlehem doorbracht, zouden de kluizenaars te Thebaïde reeds stalletjes hebben gehad. De echtheid van dit feit wordt opnieuw gestaafd door de levensbeschrijving van Paus Gregorius m, waarin de biograaf verhaalt, dat omstreeks het begin der 5de eeuw in de Basiliek van Maria de Meerdere een kerststal was op gesteld. Na de 7e eeuw is dit zeker in gebruik geweest in genoemde basiliek, toen n.l. de oor spronkelijke krib daarheen werd overgebracht. De zekerste gegevens echter omtrent den stal bezitten wij uit den tijd van Franciscus van Assisië, die in het bosch van Greccio, een der Italiaansche heuvelstadjes in Umbrië in de Abruzzen, een ouden, verlaten stal had gevon den. St. Thomas van Celano verhaalt, dat Franciscus, aan wiens klooster het bosch be hoorde, zich naar dezen stal begaf om er zich met den Goddelijken Zaligmaker te vereeni gen. Hij bracht een os en ezel daarheen en plaatste er een voederbak in, waar hij een houten beeld van het Kindje inlegde. Toen ging hij de dorpen in den omtrek door en verkondigde aan alle inwoners, hoe hij voor nemens was den komenden Kerstnacht te vie ren. Nadat de Heilige daarvoor toestemming had gevraagd aan den Paus, verrichtte hij den 24en December 1223 de plechtige inzege ning van de grot. Met fakkels naderden de omwonenden in den nacht de plek in het bosch en woonden de H. Mis bij, welke onder den blooten hemel werd opgedragen. Daar dit gebeuren het volk diep in het hart scheen te hebben gegrepen, meenen de historici hierin de oorzaak te kunnen vinden van de snelle verbreiding van het gebruik der Kerst stalletjes, terwijl zij hierin ook de verklaring vinden van het feit, dat over het algemeen het idos van den Kerststal aan Franciscus wordt toegeschreven. De beeldjes, welke bij de voor stelling van de geboorte en de aanbidding dienst deden, werden sindsdien in grooten getale ver vaardigd; zij werden gebakken van pijpaarde en leem, of gesneden uit hout. De grootte bedroeg dan de lengte van een vinger. Onder de voort brengers van deze producten welke evenals vele werken op het gebied van schilderkunst, tot de miniaturen behooren, zyn ware kunstenaars geweest, waarvan wij noemen de ontwerpers der Santabelli van Napels, houten figuren met ter racotta kopjes en echte kleeren, van de Santons in de Midi en de houtsnij -kunstenaars van Sicilië, die aaneengesloten groepen maakten. Van den beroemden Siciliaanschen Meester Materia (ong. 1700), is wel het meest vermaard de „Mater Speciosa", terwijl de levensgroote Epiphanias* krib door Torlonia geschonken aan St. Andrea della Valle te Rome niet minder roem verwierf. Zooals de spontaneïteit van die tijden het inspireerend element was voor de ontwerpen van vele keurige werken, zoo is zij dat ook geweest bij het vervaardigen van Kerst groepen. Omstreeks den tijd der Fransche Revolutie beleefde de Santonsmarkt te Marseille een grooten bloei, welke zich thans nog te Parijs herhaalt. Ook te München bestaat heden nog een dergelijke markt, waar Kerstgroepen worden verkocht. Men moet evenwel niet denken, dat de Santabelli altijd dezelfde figuren zijn geweest. Dit veranderde naar gelang den geest der tij den. Zooals de mideleeuwsche figuren zich ken merkten door eenvoud der tijden, zoo vloeiden in den tijd der Renaissance deze beelden over van zwier en opschik. Engelen waren luchtig ge kleed, Maria's en herders met wapperende klee ren, terwijl de achtergrond niet zelden was op gebouwd uit de bouwvallen van een Griekschen tempel! In de Germaansche landen daarentegen, in Beieren en Tyrol, staat het historisch gebeuren vrijwel exclusief in het middelpunt der gedach ten, waarbij men zich dan strikt gebonden acht aan het Schriftuurverhaal. De weinige Neder landsche kunstenaars, die zich met het ont werpen en vervaardigen van Kerstgroepen bezig houden, laten zich ook meestal aan deze regels binden Weer naderen de mooie uren om den Kerstboom! Onze kunstenaars lijden gebrek. Hoe lang al? Vijftien jaar geleden werd in het toenmalige Gooische kunstenaarscentrum reeds een vereeniging voor steun aan beeldende kunstenaars opgericht. Ik zelf heb wérkelijke artistenniet die er zoo maar bij aan loo- pen.... destijds reeds voor haast ongelooflijke prijzen hun fijnste, schoonste stukken zien van de hand doen. Ik ken er, die er als mee rond reisden.... wanneer ik dat zoo mag zeggen. Want het beroep van reiziger is op zich na tuurlijk heel loffelijk. En wat tegenwoordig in de kunstenaarswe reld wordt geleden, kan soms geen pen be schrijven. Juist omdat een fijngevoelig mensch, wat de ware kunstenaar moet zijn, niet met zijn nood te koop loopt. Zelfs niet al biedt hij aan om een schilderij of zoo voor 'n prikje van de hand te doen. Als men dan in de huiskamers soms zulke, ook nog wel dure, prulprenten ziet hangen, denkt men: Hadden die lui toch wat beters gekocht zelf vaarden ze er wel bij, en.... ei was tenminste in één kunstenaarsgezin weer wat geld, wat eten binnen gekomen. Wanneer men dat dan zegt, staat men wel versteld over het antwoord. De lui meenen vaak ook nog werkelijke kunststukjes te hebben ge kocht. Doodgewoon plaatwerk heet ets, soms zelfs schilderij. Er is namelijk een groot verschil tusschen plaat en ets. Een ets is nog steeds een afdruk van de, door kunstenaarshand vervaardigde, gesneden of geëtste schildering, op houtblok, stuk ko per, enz. Maar een plaat is slechts 'n langs fotogra- fischen of chemischen weg verkregen ding wordt bij duizendtal gewonnen van één, wat men noemt, cliché is fabriekswerk. Hoe zullen we dat dan nu onderscheiden, wordt wel eens door iemand gevraagd. Want ook de fijne etsen, zelfs wel van een Toorop, worden zoo op cliché verhonderdvoudigd. En dragen toch zijn eigen handteekening. Toorop heeft dit gedaan.... hij heeft het me zelf verteld en nu hij dood is, nu ook me vrouw overleden is, mag dit wel eens gepubli ceerd.... omdat deze, onze in het laatst van zijn leven zoozeer gewaardeerde kunstenaar anders evenmin kon bestaan. Hij ging zelfs zoo ver, dat hij, onder die van cliché gewonnen herdrukken, als ze goed uitvielen, zijn eigen handteekening ging zetten. Ik ben naar N. ge weest en heb gelukkig weer wat rijksdaaldertjes gebeurd, voor even zoo vele van mijn hand- teekeningen het werd tijd ik moet ook leven." Zoo luidde zijn bescheid, terwijl hy my zelf zijn „Werkende Vrouw" cadeau deed. Ook andere artisten besluiten wel, om hun arbeid aan een bepaalde zaak te verkoopen voor hérdrukken. Dit geeft natuurlijk, dat ze veel worden verspreid tevens dat ze meer bekend raken. Maar.... geen ware artist zal zooiets doen zonder spyt. Wat hijzelf, desnoods verschillende keeren, van zijn eigen houtblok (houtgravure) of ko peren plaats (kopergravure) afdrukt dat weet hij als zijn algeheel eigendom. Als de eigenlijke weergave van wat hü den mensch te zeggen had op het oogenblik van de in spiratie. En die afdrukken, soms maar bij enkele ver spreid, zijn zijn kunst, behooren dus ook bil- ïyk, geheel naar waarde betaald. Toch.... zijn ze, vooral in dezen noodtoe stand, heusch niet duur. De artist moet leven. En daarom past hij zich wel eens, wat zyn prijzen betreft, al te veel by dezen noodtoestand aan. Helpen we hem om te kunnen leven. Koo- pen we in dezen cadeautjestijd geen prulplaten, maar waarlyke etsen. Of nog beter: Schilder stukken. Hoe u eoo'n ets kunt onderscheiden van clichéwerk ofwel platen? Het best als u in den kunsthandel eerst het kunststukje koopt en er dan pas de passende lijst of entourage bij kiest. Zoo krygt u de ge legenheid om de prent, de ets te voelen. Stryk met uw duim of vingertop vanaf den witten rand de ets op. Voelt u dat b.v. de rand, de overgang van wit naar zwart bedoel ik, op het papier ligt, wat dikker is, aanvoelt als een opgedroogd inktkorstje op het papier, dus zelf rand vormt, dan is ze genomen van koperplaat, houtblok, enz. Dus is het een echte afdruk of ets. En wat doet die niet mooi aan in een woon vertrek, hal, gang, enz.! Wat spreken die lijnen oneindig veel meer dan alle plaatjes tesaam. De echte kunstenaar gebruikt maar enkele curven om twintig maal meer te zeggen dan een plaatje kan doen. Zoo'n zelfs maar kleine ets blyft spreken, blyft een genot, voor altijd. Al staat er ook niets op dan b.v. de omtrek van een simpel hondje. Wat juist, wat goed gezien, wat levend staat het daar. Men merkt dat telkens weer. En.... wat voor menig kooper ook geldt.... de prijs, door u besteed, is nooit weggegooid. Kunst blijft, groeit vaak nog in waarde, is na den dood van den kunstenaar soms zelfs een dubbel groot bezit geworden. Zou Rem brandt bij zyn leven, en hoezeer ook in trek, ooit de som van 62.000.— hebben gebeurd voor een schildery! de som die nog pas voor zeker niet zijn beste stuk is neergeteld? Die het kan, siere haar of zyn huis dus met echte etsen inplaats van met prulplaten. En steune zoo meteen.... onze verarmde Neder landsche artisten. Die nóg meer kan doen, koope hun thans zoo billijk geboden schilder stukken! Dan zijn verschillende personen te- gelyk geholpen. Zelfs nog het nageslacht. MARIE KOOPMANS. 25 Dec. (Reuter) Vol gens een telegram uit Berlijn heeft 'n vreeselijk treinongeval plaats ge had te Graz Heringen in Thüringen, doordat de sneltrein Berlijn-Frank- furt am Main is ingeloopen op een locaaltrein. Een twintigtal passagiers werden onmiddel lijk gedood, terwijl tachtig personen werden gewond. Onder dezen is van twintig de toe stand hoogst ernstig. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Dinsdagavond omstreeks negen uur is in de Waalhaven te Rotterdam het 16000 ton metende lichterschip „Tintoretto", lig gende voor het terrein van Kruwall, mid dendoor gebroken, nadat de lading kolen op twee ruimen na was gelost. Men heeft het schip, dat toebehoort aan het Nederlandsch havenbedrijf, op de luchtkasten drijvende weten te houden. De rest van deklading heeft men met spoed gelost en het schip is bij het schepenkerkhof bij Charleroi aan den grond gezet. De sleepbooten en de pontbooten van het Ge> meentelijk havenbedrijf, die te hulp waren ge komen, behoefden geen dienst te doen. Naar wij vernemen, heeft een ontwerp van wet, houdende regelen betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eeni ge tak van detailhandel, mbacht of klein- nijverheid zal worden uitgeoefend, het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart verlaten. ROME, 24 Dec. (Reuter) Het bericht, dat de Abessiniërs de stad Adikwala, die gelegen is op Eritreesch gebied tusschen Asmara en Adoea, zouden hebben veroverd, wordt formeel tegen gesproken. ADDIS ABEBA, 24 Dec. (Reuter) Japan heeft een diplomatieke vertegenwoordiging alhier in gesteld. Tot nu toe was dat land namelijk alhier niet vertegenwoordigd, doch de Japansche regeering is tot deze benoeming overgegaan, aangezien de Japansche belangen in Abessinië met den dag van meer gewicht worden. Van de Berlijnsche politie is het verzoek in gekomen tot aanhouding van den Duitscher B., verdacht van verduistering van een partij briljanten ter waarde van ongeveer dertig dui zend Mark. Vermoed wordt dat B. de wyk heeft genomen naar ons land. Uitstappenhet einde van den rü Het portier gaat open voorzichtig Ianders is het uit met de vreugde. Want het roekeloos openen van het por tier kan f 150,— boete kosten I Open autödeuren voorzi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4