I I rJm m 415.000 WERKLOOZEN WOENSDAG 25 DECEMBER 1935 Invoer fototoestellen De aanbidding door de drie Koningen Juweelendiefstal in Den Haag Kastekort ontdekt Verkeersongevallen Kapitein gedeserteerd Wielrijder door auto gegrepen Op het einde van November ALG. MIJNWERKERSFONDS Bijdrage ziekenkassen verlangd; nieuw reglement 1 Jan. a.s. in werking MR. DR. A. VAN DOORNINCK Afscheid als thesaurier-generaal CORTOT ONDERSCHEIDEN Commandeur in de Oranje- Nassau-orde BELANGRIJKE OPDRACHTEN HET STATIONS WERK Jaarverslag 1934 I Scherpe maatregelen aan de Nederlandsch-Duitsche grens GOUDVOORRAAD NED. BANK Met ruim 41/2 millioen toegenomen NEDERLAND—DUITSCHLAND Stand der clearing per 23 Dec. BURGEMEESTER DRIESSEN Onder groote belangstelling ter aarde besteld Taxegedeelte consumptiemelk Beurssluiting Bedrüfsraad voor het chemi- grafisch bedrijf f! Het O.M. eischt tegen den ver dachten privé-detective vier jaar Bij kantoorhouder der posterijen te Nieuw Borgvliet DE BRANDSTICHTINGEN TE LOSSER Daders tot drie maanden gevange nis- en één jaar tuchthuis straf veroordeeld HET ONGELUK NABIJ GILZErRIJEN Ordening in de slagersbedrijven De cijfers van het derde kwartaal NED. ROODE KRUIS NAAR ABESSINIË Zijn korps verlaten en niet meer teruggekeerd Aan zijn verwondingen bezweken KON. NED. TOERISTENBOND AN. W. B. Accountants Opsporing verzocht Broeder Theodosius EX-AMBTENAAR TOT DRIE JAAR VEROORDEELD BESTUURSHER VORMING IN INDIË HOOGE ONDERSCHEIDING UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Onderscheiding Landmacht W erkloosheidsverzekering Posterijen Het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekt de volgende cijfers betreffende het aan tal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Hierbij zij opgemerkt, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werk zoekende by de openbare arbeidsbemiddeling la ten inschrijven. Aantal werkloozen op het einde van Nov. 1935 Nov. 1934 Oct. 1935 Mannen 18 jaar en ouder 380.807 339.952 350.211 jonger dan 18 jaar 15.342 10.618 13.695 1 otaal 396.149 350.570 363.906 Vrouwen 18 Jaar en ouder jonger dan 18 jaar 12.500 6.531 10.321 4.722 12.012 6.018 iotaal 19.031 15.043 18.030 Algemeen totaal 415.180 365.613 381.936 In de vergadering van het bestuur yan het bestuur van het Algemeen Mijnwerkersfonds van de Steenkolenmynen in Limburg, werd de begrooting voor 1936, overeenkomstig het ont werp, vastgesteld. Tevens werd besloten om met ingang van 1 Januari 1936 de büdrage voor het ziekenfonds met 5 pCt. te verlagen en de bijdrage voor de ziekenkassen te verlagen tot de volgende per centages van het loon: Afdeeling Domaniale Mijn 2.90 procent, af- deeling Willem Sophia 2.65 pCt., afdeeling Lau ra en Vereeniging 2.60 pCt., afdeeling mijn Julia 2.70 pCt., Oranje Nassaumijn I 2.20 pCt., Oranje Nassaumijn II 3.30 pCt., Oranje Nassau mijn III 2.60 pCt., afdeeling mijn Wilhelmina 1.70 pCt., afdeeling mijn Emma 2 pCt., afdee ling mijn Hendrik 1.60 pCt. en afdeeling mijn Maurits 2.10 pCt. De tot stand gekomen reglementswijzigingen zullen in werking treden 1 Januari 1936, tege lijk met de Mijnwerkers Invaliditeitswet. In een der vergaderzalen van het Departe ment van Financiën heeft de Minister van Fi nanciën, in tegenwoordigheid van den Secre taris-Generaal en nagenoeg alle ambtenaren van de Generale Thesaurie afscheid genomen van mr. dr. A. van Doorninck, wien op zijn ver zoek met ingang van 1 Januari as. op de meest eervolle wijze ontslag is verleend als Thesau rier-Generaal bij dat Departement. In een uitvoerige rede werd door den Minis ter mr. van Doorninck dank gebracht voor alles wat hy in het belang van den Staat heeft ver richt gedurende de moeiiyke jaren, waarin hij aan het hoofd van de Generale Thesaurie heeft gestaan. Z. Exc. eindigde met den scheidenden hoofdambtenaar namens het personeel een stof felijk aandenken aan te bieden. De heer van Doorninck dankte hierop den Minister voor diens vriendelijke woorden en in het byzonder ook voor diens vriendelijke houding om temidden van de ambtenaren het afscheid te leiden. Voorts betuigde hij zijn erkentelijkheid aan den Secretaris-Generaal voor diens mede werking en aan de ambtenaren van de Generale Thesaurie voor de van hen steeds ondervonden groote mate van toewijding en bystand. Tenslotte dankte hij den Minister voor diens voordracht, welke heeft geleid tot zyn benoe ming tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Bi| K. B. is de heer Alfred Cortot, toon kunstenaar te Parys, benoemd tot comman deur in de Orde van Oranje Nassau. De heer Cortot is leider van het Parysche Symphonie-Orkest en directeur van de Ecole Normale de Musique de Paris. De laatste jaren heeft Alfred Cortot veel in ons land gediri geerd. Er verschenen eenige boeken van zijn hand, waaronder „Principe rationelle de la technique pianistique", „La musique frangaise de piano" en „Cours d'interprétation". Naar wy vernemen, heeft de N.V. Scheeps- bouwwerf en Machinefabriek „de Klop" te Sliedrecht opdracht gekregen voor den bouw van zes elevatorschepen, elk met een laadver mogen van 1200 ton. De schepen, welke gebouwd worden onder klasse Bureau Veritas, krygen de volgende af metingen: lengte 53 M., breedte over de span ten 9.60 M. en holte 3.20 M. De Noorsche walvischvaarder „Anglo Norse", welke geruimen tyd te Tonsberg was opgelegd, zal by Wilton Feyenoord te Rotterdam worden verbouwd. Met deze opdracht is een bedrag van een half millioen Noorsche kronen gemoeid. Met de uit voering van de verbouwing zullen drie maanden gemoeid zyn. Het Stationswerk heeft in 1934 in ongeveer 30.000 gevallen hulp verleend. Deze hulpverlee ningen waren verdeeld over de volgende sta tions: Amsterdam C. S. en W. P., Arnhem, Bre da, 's-Gravenhage H. S. en S. S„ Groningen, Haarlem, Heerlen, Nieuwe Schans, Nymegen, Oldenzaal, Rozendaal, Rotterdam D. P. en Maasstation, Utrecht, Venlo en Zevenaar. De zorg voor de financiën was meerdere ma len een punt van ernstige bezorgdheid voor drie vereenigingen, waarvan het Stationswerk in Nederland uit gaat, nj. de R.K. Vereeniging tot Bescherming van Meisjes, de Ned. Vereeni ging ter behartiging van de belangen der jonge Meisjes en de Nederlandsche Vrouwenbond tot verhooging van het Zedeiyk Bewustzyn. Het valt te betreuren, dat het terugloopen der financiën overal oorzaak is, dat aan uit breiding van het plaatselyke werk niet gedacht kan worden. Aan de grenzen werd ervaren, dat er steeds minder buitenlandsche meisjes door kwamen, ofschoon haar aantal nog groot genoeg was; 5377 meisjes werden met raad en daad bijge staan, waaronder 69 buitengewone, soms zeer moeilijke gevallen werden behandeld, die zich vooral te Zevenaar en Nijmegen voordeden. De R.K. Vereeniging heeft in samenwerking met het „Apostolaat ter Zee" contact gezocht met de zeevarende vrouwen aan boord der overzeebooten hoofdzakelijk door de afdeeling Rotterdam. Door de plaatselijke inspectrice wer den 62 schepen in de havens bezocht en met 99 vrouwen werd gesproken. Zij werden in con tact gebracht met „het Apostolaat ter Zee," in andere havenplaatsen, waar de schepen langer vertoeven, b.v. n Hamburg en Genua. Het verre Oosten werd herhaaldelyk voor haar aange schreven en met Amerika wordt druk gecor respondeerd. In Amsterdam, waar men geen toegang tot de booten heeft, waarvan er zeer vele zijn opge legd, bezoekt een Graalleidster de zeevarende vrouwen aan den wal, eveneens in samenwerking met het Apostolaat ter Zee. Het is gebleken, dat vele personen getracht hebben in Duitschland tegen goedkoope marken duurdere fototoestellen naar Nederland te bren gen en deze zonder betaling van invoerrechten over de grens te voeren. Gedurende den laat- sten tijd wordt aan de grens een strengere con trole uitgeoefend en tal van toestellen, welke frauduleus werden ingevoerd, zyn reeds in be slag genomen en de bezitters ervan werden be boet. Naar ons thans van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is het koopen van goederen in Duitschland en het betalen daarvan in Duitsch land tevens in strijd met de clearing-overeen- komst tussehen Nederland en Duitschland. Op een desbetreffende vraag heeft het Neder- 'andsch Clearinginstituut te Den Haag mede gedeeld, dat hij, die tijdens een verblijf in Duitschland aldaar een camera koopt en con tant betaalt, met de bedoeling deze hier te lande in te voeren, zich in verband met artikel 20 der Wet Internationaal Betalingsverkeer 1934, welke hem, die in strijd met de verdrags voorschriften opzettelyk een betaling verricht met straf bedreigt, aan strafvervolging bloot stelt. Volgens deze uitspraak kunnen zy, die aan de grens in het bezit worden gevonden van in Duitschland gekochte fototoestellen, niet alleen beboet worden door de douane, doch ook een strafvervolging volgens bovengenoemde wet te gemoet zien. Blykens den jongsten weekstaat is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank in de week van 1623 December met ruim vier en een half moliiasn gulden toegenomen. 21 23- 1. Stortingen in Neder land f 220 waarvan bestemd voor: a) Achterstallige vor deringen f b) Rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte; Rente- transfer f c) Vrije rekening Reichsbank f d) Nieuwe onder de Clearing vallende vorderingen f157 2. Stortingen in Duitsch land (nieuwe onder de clearing vallende vor deringen (inclusief saldo 1934 ad f 11.501.466 f191 3. Uitbetalingen in Ne derland op nieuwe vor deringen (in minde ring komend van het bedrag onder l.d.) f154 Laatst uitbetaald num mer van storting: 158693 4. Speciale Verrekening: Stortingen in Neder land tegen afgegeven reischeques f 3 Uitbetalingen in Ne derland f 1 Overgebracht naar alge- meene rekening (1) f Nog beschikbaarf 12-35 15-12-35 .112.700 f 211.487.900 32.521.200 f 31.646.900 ,5.38.000 f 21.537.000 .671.400 f 8.421.600 .382.100 f 149.882.400 ,714.100 f 187.632.000 .495.300 f 148.662.800 090.100 f 3.001.100 847.200 f 1.847.200 900.000 f 342.900 f 900.000 253.900 Onder zeer groote belangstelling had Dins dagmiddag de begrafenis plaats van wijlen den burgemeester van Den Helder, den heer W. F. G. L. Driessen. Op de begraafplaats te Huisduinen hadden zich zeer vele militaire en civiele autoriteiten verzameld om den overledene de laatste eer te bewyzen. Een grooke hoeveelheid bloem stukken dekte de baar. Aan het graf werd het woord gevoerd door den commandant der Marine te Den Helder, Schout bij Nacht F. L. Kruys, den loco-burge meester W. de Boer en door den heer W. Bier steker, die namens Dr. Veenstra Kuiper, die wegens ziekte verhinderd was, als oudste raadslid sprak. Een broer van den overledene, de heer F. W. Driessen uit Den Haag, heeft namens de fa milie eenige korte woorden van dank ge sproken. De prijs voor het taxegedeelte van consump tiemelk, gekocht op regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 614 cent per liter eventueel verhoogd met premie en verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2V4 cent per liter. De beurzen voor den geld- en fondsenhan del zullen Dinsdag 31 dezer gesloten zijn. Voorts zal die dag voor de geldleeningen, als bedoeld in afd. V der Beursvoorschriften 1914, niet als werkdag worden beschouwd. De minister van Sociale Zaken heeft be noemd onderscheidenlyk tot lid en plaatsver vangend lid van den bedryfsraad voor het chemigrafisch bedrijf: prof. mr. C. W. de Vries te 'sGravenhage en prof. mr. C. P. M. Romme te Amsterdam. sCffl *1 .4" De 39-jarige privé-detective H. H. heeft zich te verantwoorden gehad wegens twee fei ten van inbraak door middel van valsche sleu tels. Het eerste feit betrof een bezoek, dat H. op 7 Mei j.l. zeu hebben gebracht aan een payd in de Van wyngaardenstraat te 'sGravenhage, waar verschillende kasten en laden werden on derzocht. De buit bedroeg hier slechts ongeveer twaalf gulden, zijnde den inhoud van 'n bridge- potje toebehoorende aan een inwonend heer. Het tweede feit had betrekking op de 12 Mei 1935 gepleegde inbraak ten huize van mevr. de Wed. A. J. A. KleebladDe Dieu Sterling aan de Banstraat te 's Gravenhage. Hier be droeg de buit ongeveer tien duizend gulden aan juweelen. Behalve de benadeelde getuigen werd in deze zaak gehoord de 31-jarige Duitsche dienstbode Fr. S„ thans ged., die eenigen tijd te voren met den verdachte relatiën had aangeknoopt, welke leidden tot trouwplannen. Teneinde deze laatste te kunnen verwezenlijken, had verdachte haar gezegd geld noodig te hebben, dat hy op een gemakkelyke manier kon bemachtigen, mits getuige hem de sleutels van het huis wilde overhandigen. Getuige, die ook bij een vrien din, die in het perceel Van Wijngaardenstraat diende, op bezoek kwam, wist een sleutel van dit huis te bemachtigen, welken zij aan H. over handigde. Kort daarop vertelde H. haar, dat hy daar inbraak had gepleegd, doch dat er hoe genaamd geen geld was gevonden. Later kreeg hij ook den sleutel van het perceel in de Ban straat, waar getuige werkte. De verdediger Mr. M. H. Huygens stelde deze getuige eenige vragen, waaruit zou blijken, dat zy aanvankelijk èn bij de politie èn tegenover den rechter-eommissaris geheel andere verkla ringen had afgelegd. Getuige kwam thans op die verklaringen terug. De vriendin van getuige hierboven genoemd, heeft den verdachte herhaalde malen voor het huis aangetroffen en heeft ook gezien, dat ge tuige S. met den man heeft gesproken. Toen zy den huissleutel vermistte, verdacht zy haar vriendin, van wie zy wist, dat zy met een in breker omging, doch zij waarschuwde haar me vrouw niet. Zij kon geen reden opgeven, waar om zy zulks niet deed. Verdachte moest ten slotte toegeven, dat hy twee malen een sleutel van mej. S. heeft ge kregen. Hij heeft die echter aan een ander ge geven en deze persoon zou volgens hem de in braken hebben gepleegd. Het O. M., waargenomen door Mr. Cohen Tervaert, verzocht voorlezing van het straf blad van H., waaruit bleek, dat deze reeds herhaalde malen wegens vermogensdelicten is veroordeeld. De officier achtte ondanks de ontkentenis van verdachte diens schuld aan beide feiten volkomen bewezen en daar H. een voor de maatschappy gevaarlyk per soon is, vorderde spr. vier jaar gevangenis straf. Mr. Huygens, de verdediging voerend, zeide, dat hy èn door de telkens wisselende verkla ringen van mej. S. èn door nieuwe mededee- lingen van H., welke deze hem als verdediger onthouden had, gehandicapt werd. Afgezien van hetgeen pleiter aanvankelijk had willen aanvoeren, meende hij toch de rechtbank te mogen verzoeken de thans afgelegde verklarin gen nauwkeurig te willen afwegen, daar vol gens pleiter de mogelykheid bestaat, dat een derde de inbraken kan hebben gepleegd. Uitspraak over 14 dagen. Te voren had terecht gestaan de hierboven genoemde getuige mej. S„ verdacht van mede plichtigheid aan diefstal. Deze verdachte had aanvankelijk tegenover de politie de feiten toegegeven, doch kwam la ter op haar bekentenis terug. Thans verklaarde zy op verzoek van H. hem tweemaal een sleutel te hebben overhandigd en geweten te hebbea. dat deze moesten dienen om daarmede de hier boven genoemde misdryven te plegen. Na getuigenverhoor eischte het O. M„ waar genomen door Mr. Cohen Tervaert, negen maanden gevangenisstraf met aftrek van een maand voorarrest. Mr. Möresco verzocht de rechtbank rekening te willen houden met het langdurig voorarrest. Naar wy vernemen heeft de directeur van het postkantoor te Bergen op Zoom bij den kantoorhouder te Nieuw-Borgvliet den heer J. V., een aanzienlijk kastekort ontdekt. Hangende het onderzoek is de postambtenaar geschorst en door een anderen vervangen. Nader vernemen wij, dat de heer V., die reeds sedert 35 jaren den post van kantoorhouder be kleedde, het bedag aangezuiverd heeft. De Rechtbank te Almelo heeft Dinsdag twee Lossersche brandstichters tot resp. drie maan den gevangenisstraf en een jaar tuchthuis straf veroordeeld. Zooals bekend hadden de thans veroordeel den, de 28-jarige H. S. en de 17-jarige A. P. op denzelfden dag dat te Losser twee wonin gen waren afgebrand, een schuur achter deze huizen in brand gestoken. De Officier van Justitie had resp. negen en zes maanden gevangenisstraf geëischt. Omtrent het droevig ongeluk naby Gilze- Rijen vernemen wij nader, dat ir. Los uit Eind hoven niet zelf den wagen bestuurde, doch de chauffeur, die met matige snelheid reed. By het passeeren van paard en wagen kwam hier achter plotseling de tractor te voorschijn, die eveneens wilde passeeren, waardoor een bot sing onvermydelyk was. De beide kinderen, die naast den chauffeur zaten, werden door den schok ernstig gewond met het bekende noodlot tige gevolg. De andere inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. Te Utrecht is opgericht de Centrale Ver eeniging tot behartiging van de belangen van den Vee- en Vleeschhandel en aanverwante branches, by verkorting genoemd: Centrale Vee- en Vleeschhandel. In het bestuur dezer Centrale hebben thans zitting: voor den Ned. Slagershond de heeren E. Weima te Leeuwarden en Th. Cuiper te Bilthoven; voor den R.K. Hanzebond van Sla gerspatroons de heeren G. C. Scholtes te Leid- shcendam en JIG. van Eeden te Noordwyk; voor den Ned. Bona van Paardenslagers de heeren M. J. c. Gerritsma te Utrecht en Chr. Vennik te Alkmaar; voor de Amsterdamsche Huiden- club de heeren J. P. van der Veer te Utrecht en H. C. Bille te Heemstede. Tot directeur is benoemd dr. Tobi te Den Haag. Het doel der Centrale is o.m. regeling inzake vestiging in de bedryven, o.a. de verplichte in stelling van vakexamens; bestrijding van on- eerlyke concurrentie; het beslissen in geschillen en vakopleiding. In de elfde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden voor de eerste maal in een tweetal ta bellen kwartaalcijfers gegeven van de verkeers ongevallen gedurende het derde kwartaal van 1935 in de zeven grootste gemeenten des lands. Geconstateerd werden 6156 verkeersongeval len, waarvan veroorzaakt werden door: fouten van bestuurders van vervoermiddelen 4706 (76.4 pCt.), fouten van voetgangers 470 (7.6 pCt.), ge breken aan of gebeurtenissen met betrekking tot vervoermiddelen 84 (1.4 pCt.), den toestand van den weg, incl. slippen en doorglijden 429 (7pCt.), andere oorzaken 354 (5.8 pCt.) en onbekende oorzaken 113 (1.8 pCt.). De ziekenauto's en een groote hoeveelheid materiaal, behoorende tot het Nederlandsche Roode Kruis, zyn Dzjiboeti gepasseerd op weg naar Abessinië, naar Reuter seint. De militaire politie te Breda doet op het oogenblik nasporingen naar de verblyfplaats van den kapitein J. L. v. D. officier der artillerie, wegens feitelijke desertie in vredestyd, bericht de Avondpost. De overplaatsing van kapitein v. D. was met ingang van 1 Januari a.s. gelast van Breda naar Den Helder, een disciplinaire strafmaatregel. Eenige dagen na het aanzeggen dezer over plaatsing heeft kapitein v. D. zijn corps verlaten en is er tot op heden niet meer teruggekeerd. Er bestaan aanwyzingen dat aan een ongeluk of wanhoopsdaad niet gedacht behoeft te wor den. Dinsdagmorgen is op den rijksweg Haarlem Velsen een verkeersongeval met doodelijken af loop gebeurd. De 15-jarige Van Dyk, wonende in IJmuiden- Oost, kwam vanaf den Biezenweg by „Rozen- steijn" den rijksweg op en wilde oversteken naar het aan den overkant gelegen rijwielpad. Tege lijkertijd naderde uit de richting Haarlem met groote snelheid een personenauto. Ofschoon de bestuurder alle moeite deed een aanrijding te voorkomen, werd de jongen toch gegrepen. Hij werd tegen den grond geslingerd en bleek bij later medisch onderzoek ernstige inwendige kneuzingen te hebben bekomen. Bovendien was een zyner beenen totaal verbrijzeld. De auto geraakte door het krachtig remmen op den wegberm, reed daar tegen een boom, vervolgens tegen een ijzeren bordje, sloeg twee maal over den kop en kwam half in een sloot terecht. De twee inzittenden bleven geheel on gedeerd. De 15-jarige wielrijder, die in zorgwekkenden toestand naar het St. Antonius-ziekenhuis te IJmuiden-Oost werd overgebracht, is Dinsdag middag aan de bekomen verwondingen over leden. In de een en veertigste jaarlijksche algem. vergadering van het Nederl. Instituut van Ac countants is 't bestuur1 als volgt samengesteld: J. Th. van Douwe, R. A. Dijker, mr. I. Goudeket, W. A. de Jongh, J. Kaayenhof, N. de Kramer. J. Pelser Jr., M. Fimentel en H. R. Reder. De vergadering wees als voorzitter aan den heer H .R. Reder te Amsterdam. In deze vergadering zyn op grond van het bezit van het accountantsdiploma van het In stituut tot lid benoemd de heeren J. H. v. Dijk, A. Hellendall, R. Hoeffsmit en mej. R. Kleer- kooper, Amsterdam; W. Klomp, Den Haag; C. v. d. Kolk, Rotterdam; C. Koops, Ryswyk; L. Rademaker, Hilversum: A j. C. Roda, Ede; J. Roodenburg, Rotterdam; H. G. van sillevoldt Jr., Wassenaar. Het Instituut telt thans 580 leden en 1380 assistenten. De brigade-commandant der Kon. Marechaus see te Eindhoven verzoekt opsporing en terug brenging naar het Rijkskrankzinnigengesticht te Wotensel van den heden aldaar ontvluchten justi- tie-patiënt genaamd H. B. Baxtels, oud 18 jaar, monteur, lang plm. 1.65 M., gezet postuur, blond haar, gekleed met bruin manchester pak. overjas met fluweelen kraag, afkomstig uit 's-Graven hage. Te Amsterdam heeft, onder voorzitterschap van den heer Edo J. Bergsma, het vrywel vol tallige algemeen bestuur van den Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. zijn halfjaarlyksche ver gadering gehouden. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan de uitvoering van het plan tot vestiging van een agentschap van den ANWB te Breda, naast de reeds in Amsterdam, Arnhem, Maastricht en Enschede bestaande vestigingen. De begrooting voor 1936, sluitende met een cijfer van f 1.148.500 in ontvangst en uitgaaf, werd goedgekeurd, overeenkomstig het rapport van de financieele commissie. De voorzitter, de heer Edo J. Bergsma werd by acclamatie herkozen. De heeren C. R. Th. baron Krayenhoff en mr. M. Nauta werden herkozen als buitengewone leden van het dage- lijksch bestuur. Als nieuw buitengewoon lid van het D. B. werd gekozen de heer Ernst Crono te Amsterdam, lid van het algemeen be stuur en voorzitter van de Kon. Verbonden Nederlandsche Watersport-Vereenigingen. In diens plaats werd tot lid van het alg. bestuur gekozen mr. S. P. C. L. Meyer Wierdsma te 's Gravenhage, lid van de Balans-commissie. In de vacature in het algemeen bestuur, ont staan door het bedanken van de heeren H. A. A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande, we gens drukke werkzaamheden en mr. H. J. J. Post te Amsterdam, wegens ziekte, werd voor zien door de benoeming van de heeren M. Wagtho, burgemeester van Groede (Zeeuwsch- Vlaanderen) en J. P. F. M. van Dooren, indu strieel en Consul van den ANWB te Tilburg. De verschillende commissie werden herkozen. Naar aanleiding van een by de rondvraag gedane vraag om een toelichtende verklaring te plaatsen by den monumentalen zonnewijzer aan de Noorder Amstellaan te Amsterdam, welke in 1933 den ANWB by zyn 50-jarig be staan als huldeblijk van het Nederlandsche Volk werd aangeboden en in 1934 werd onthuld, werd besloten, dat onderzocht zal worden of hierin voorzien kan worden. Den vijftienden Januari as. hoopt de Eerw. Broeder Theodosius, Overste van de Bisschop pelijke Nyverheidsschool te Voorhout, zijn zil veren jubilé als religieus in de Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten te vieren. MEDAN, 24 Dec. (Aneta) De Raad van Justi tie veroordeelde P. B„ oud-opperhoutvester te Koetaradja, wegens verduistering en yalsch- heid in geschrifte, tot drie jaar gevangenisstraf. BATAVIA, 24 Dec. Aneta verneemt dat heden het voorstel tot doorvoering van de bestuurs- hervorming door de Regeering by den Volksraad is ingediend, vergezeld van een aanvullende begrooting met toelichtingen. Het voorstel strekt tot instelling van de gou vernementen Sumatra, Borneo en Groot-Oost met ingang van Januari 1937. De beslissing inzake de hoofdplaats van het Gouvernement Sumatra is uitgesteld tot na af loop van een nader onderzoek. Ter gelegenheid van zyn vijftigjarig jubileum als Vincentiaan is de heer J. T. J. Melchers te Schiedam benoemd tot Ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. By K. B. is aan Jhr. L. Rutgers van Rozen burg op zyn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Eemnes, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in die be trekking bewezen, met benoeming tevens tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bij K. B. is aan den burgertorpedomaker der Rijkswerf te Willemsoord toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje-Nassau Orde. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau S. Mennes, wonende te Haarlem, agent bij de Rijksverzekeringsbank. Toegekend de gouden eere-medaille der Oranje Nassau Orde aan J. Berghuys, fabrieks- chef by de N.V. Sigarenfabriek La Bolsa, voor heen C. J. Boele, te Kampen. By K. B. is op hun verzoek een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend aan de reserve-luitenant-kolonels voor speciale dien sten Dr. J. C. Eringaard en W. Zweerts de Jong, beiden van het Vrywillig landstormkorps motor- dienst; aan den reserve-majoor A. F. Mönnich van het 3e regiment infanterie; en aan de re- serve-eerste-luitenants H. N. Blommendaal van het 19e regiment infanterie en Mr. J. van Eupen van het 11e regiment infanterie. Met ingang van 1 Januari is aan K. Kruithof op verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van Advies voor de Werkloos heidsverzekering, onder dankbetuiging. Met 1 April as. aangewezen als beheerder van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor Maas- tricht-Wyk de commies by den P. T. T.-dienst B. Hoogeveen, thans te Leeuwarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5