Vreeselijk treinongeluk in Duitschland toe De chaos in het verre Oosten FRANKEN Sm Fransche Kamer bijeen Het nieuws van heden De toestand in Venezuela 33 DOODEN EN 17 ERNSTIG GEWONDEN Paul Bourget overleden Koudegolf in de Ver. Staten m gpg MONGOLIË GEDEEL TELIJK ONAFHANKELIJK DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 27 DECEMBER 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 19715 Sneltrein BerlijnBazel rijdt door onveilig signaal en botst op personentrein Een wagon in de Saaie gestort Het Weer 70 menschen om het leven gekomen i Noodweer in Spanje Talrijke ernstige ongelukken DE HAVEN VAN ALEXANDRIË Te Sjanghai is de Chineesche onder-minister van Verkeers wezen door studenten vermoord Standrecht afgekondigd te Nanking en Hankau Protest van Mongolië De minister van Oorlog Fabry verdedigt de nieuwe recruteeringswet Behandeling tot later uitgesteld Korte berichten DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Voorloopig geen mariniers naar Curasao NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ctv Inger. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. BERLIJN, 26 Dec. Dinsdag avond te ongeveer 7 uur heeft te Gross Heringen in Thüringen een vreeselijk treinongeluk plaats gehad, doordat de sneltrein Berlijn Frankfort am Main is ingeloopen op een locaaltrein. Voor zoover tot dus ver kon worden vastgesteld heeft het ongeluk in totaal 33 dooden geëischt. 10 Personen werden zwaar gewond, 7 anderen kregen minder zware, maar toch nog ernstige kwetsuren. Van de talrijke lichtge wonden bevinden zich nog 10 in de verschillende ziekenhuizen, terwijl de overigen intusschen konden worden ontslagen. Woensdagavond om 8 uur deelde de rijks spoorwegdirectie te Erfurt het volgende mede: „Op 24 December 1935 om 19 uur is de D-44 BerlijnBazel bij het binnenrijden van het station Gross Heringen op den vertrekken- den personentrein 825 ErfurtLeipzig gereden. De personentrein 825 wordt volgens program door den P. D. 11 ingehaald en moet bij het vertrek uit het station het spoor HalleErfurt kruisen. De D-44 reed door het op „Halt" staande signaal, dat zich voor den ingang van het station Gross—Heringen bevindt, en_bot- ste daardoor op den door dit sein volstrekt beveiligden personentrein 825, die in de flank geraakt werd. Bij het onmiddellijk na het ongeluk in gestelde onderzoek naar de seininstallatie is gebleken, dat deze goed functionneerde. Bij de botsing werden zeven personenwagens van den personentrein 825 vernield. De gewonden werden door de universiteitskliniek te Jena, en de ziekenhuizen van Apolda en Naumburg opgenomen. Gewaarschuwd door den slag van de botsing snelden onmiddellijk SA-mannen, afdeelingen sanitair personeel, politie en in woners der omliggende plaatsen te hulp. Kort daarop verschenen ook de door het station Gross Heringen aangevraagde sanitaire af deelingen en dokters. Even 'later kwam rijks stadhouder Sauckel, die zich belastte met de leiding van het reddingswerk en orders gaf het noodige te verrichten voor de berging van dooden en gewonden. De Rijksspoorwegen zonden hulptreinen uit Weimar, Weissenfels, Erfurt en Halle naar de plaats des onheils. De zeven beschadigde wa gens en de twee beschadigde locomotieven, zoo mede de berging der gewonden en dooden, geschiedde met groote omzichtigheid. Het treinverkeer werd van Bad Koesen via Camburg naar Gross Heringen en van Bad Koesen via Goeschwitz naar Weimar om geleid. Tal van autoriteiten, o.m. de directeur-ge neraal der Rijksspoorwegen, dr. Dorpmueller, kwamen midden in den nacht op de plaats van het ongeluk. Een afdeeling pioniers werd uit Riesa ont boden om de dooden te bergen. Hef traject ErfurtHalle was om half vier en het traject Halle—Erfurt om half acht weer berijdbaar. Wat de schuldvraag betreft kan verklaard worden, dat het Dinsdagavond zeer druk was m verband met de Kerstdagen. D.-trein 44, welke het ongeluk heeft gehad, had twintig minuten vertraging en het schijnt dat de machinist deze vertraging heeft willen in halen, hetgeen tot gevolg had, dat hij niet met de noodige oplettendheid tewerk ging. De machinist, die ernstig gewond in het ziekenhuis te Naumburg ligt, heeft dit toe gegeven. Met koortsachtige haast werden onder het schijnsel van zoeklichten de bergingswerkzaam heden verricht. Vooral de manschappen van den geneeskundigen dienst hebben zich daarbij onderscheiden, terwijl ook artilleristen uit Naumburg zich zeer verdienstelijk hebben ge maakt. Woensdagmiddag hebben verschillende auto riteiten zich opnieuw op de hoogte gesteld van den voortgang der bergingswerkzaamheden. Het duurde eenigen tijd, nadat de eerste be richten over de ramp in Gross Heringen ont vangen waren, voor men reddingscolonnes ge organiseerd had. Alle bureaux waren uiteraard reeds gesloten en in de meeste woningen had men de Kerstboomen al ontstoken. Bovendien werd het reddingswerk ernstig belemmerd door de sneeuw en de heerschende vorst. Het terrein van de ramp bood een ontzetten- den aanblik. De express-trein had den lokaal- trein aangereden, terwijl deze zich reeds voor een gedeelte op de brug over de Saaie had be vonden, met het gevolg, dat de achterste rij tuigen getroffen werden. Verscheidene rijtuigen sloegen om, werden tegen de leuning van de brug geslingerd, die totaal vernield werd en vormden daar een ruïne, waaruit na een oogen- blik van vreeselijke stilte luid gejammer en ge gil weerklonk. Een der aangereden rijtuigen was in de Saaie gestort, een tweede rijtuig was wel door de leuning geslagen, maar was boven de rivier blijven hangen. Alle inzittenden van het rijtuig, dat in de rivier geslingerd was, zijn ofwel op slag gedood, dan wel in het ijskoude water verdronken. Aan het reddingswerk werd deelgenomen door het garnizoen van Naumburg en door groepen S. A.-mannen, die met koortsachtigen ijver een aanvang maakten met het bergen van dooden en gewonden. Bij het licht van in al lerijl opgestelde schijnwerpers werkten de man nen in de ijzige koude ononderbroken voort. De dooden en gewonden werden uit de overblijf selen bevrijd en de gewonden met den meesten spoed overgebracht naar de ziekenhuizen van de naburige steden Jena, Apolda en Naumburg a. d. Saaie. Het moeilijkste werk was het ber gen van de slachtoffers uit den in de rivier ge- storten wagen. Daartoe moesten zich verschei dene manschappen te water begeven, hetgeen bij de heerschende, ijzige koude ontzaglijk veel eischte van de krachten der mannen. Inmid dels waren speciale groepen spoorwegarbeiders bezig met steekvlammen de in elkander ge wrongen metalen overblijfselen los te snijden, teneinde zoo spoedig mogelijk de spoorbaan te bevrijden en de verkeersstagnatie tot een mi nimum te beperken. Militairen hadden een cor don getrokken rondom de plaats des onheils en aan niemand werd verlof verleend het terrein te betreden. Op het terrein van het ongeluk waren voor het geven van leiding bij het verleenen van hulp en het overige reddingswerk o. m. ver schenen de directeur van de rijksspoorwegen, de heer Dorpmueller, benevens de rijksstad- houder voor Thueringen, Sauckel. PARIJS 26 December (A. N. P.) De beroemde schrijver, lid van de Académie Paul Bourget, is Woensdagnacht overleden. Paul Bourget werd in 1852 te Amiens geboren. Hij debuteerde in de letteren met een bundel verzen, waarna hij een aantal romans schreef. In 1889 publiceerde hij „Le Disciple", roman, die veel stof dééd opwaaièn en tallooze pennen in beweging bracht. Zijn roem was gevestigd en in 1894 deed hij zijn intrede in de Académie. H VERWACHTING: Matige, tijdelijk H krachtige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Wes- teljjken wind, betrokken tot zwaar be- wolkt met tijdelijke opklaring, tijdelijk regen, aanvankelijk iets zachter. Hoogste barometerstand: 762.4 te EE Sodankyla (Finland) |j Laagste barometerstand: 728.7 te Stornoway Zon op 8.11 - onder 3.50 - Licht op 4.20 EE Maan op v.m. 9.24 onder n.m. 6.03 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü CHICAGO 26 Dec. (A. N. P.) Een bui tengewoon hevige sneeuwstorm, tijdens welken ongeveer 70 personen om het leven zijn gekomen, heeft een groot deel der Vereenïgde Staten geteisterd. De meeste doodelijke ongelukken had den plaats tengevolge van het feit, dat talrijke automobilisten op de gladde buitenwegen door de sneeuw werden verblind. Ook zijn een aantal personen door de buitengewoon lage temperatuur om het leven gekomen. In het midden-Westen daalde het kwik ver scheidene graden onder het nulpunt Fahren heit. Op vele plaatsen viel zes tot tien duim sneeuw, waardoor het verkeer ontzaglijk be lemmerd werd. Bij Devils Lake in Noord-Dako- ta is een temperatuur waargenomen van 22 gra den onder het nulpunt, wellicht de laagste tem peratuur, die in de Vereenigde Staten gemeten is. Uit andere plaatsen komen berichten over temperaturen van 18, 15 en 10 graden onder nul. In Chicago en omgeving is de temperatuur gedaald tot 5 graden onder nul. De vliegtuigen kunnen niet starten, de treinen hebben vertra gingen van omstreeks twee uren. Een wind met eén snelheid van 38 K.M. per uur heeft de sneeuw over Indiana voortgejaagd, waardoor verkeersongelukken zijn ontstaan, die in totaal zes doodèn eischten. Onlangs hebben de Parijsche straatvegers, voorzien met de teekenen hun ner waardigheid een demonstratie gehouden. De politie nam de heeren echter mee naar het bureau De stad Houston in Amerika is door het wassen van de rivier, waaraan de plaats is gelegen, voor een zeer groot gedeelte onder water gezet. De hulpverleening aan de gedupeerde inwoners ging met groote moeilijkheden gepaard Op de ijsbedekte wegen van Iowa zijn vier personen gedood, terwijl in Towa, Nebraska en Illinois verscheidene personen doodgevroren zijn. De koudegolf is zelfs tot het Zuiden toe doorgedrongen. In Noord-Ohio zijn minstens 11 personen gedood en omgekomen, ook in Washington, Maryland en Georgia zijn tal van slachtoffers gevallen. In Noord-Dakota is een dokter, die er met een ouderwetsche slee op uit was, doodgevroren, terwijl zijn vrouw met bevroren armen en bee- nen eindelijk een boerderij bereikte. De paar den zijn hier gestorven, eveneens tengevolge van de overweldigende koude. In de stad New-York zijn drie personen doodgevroren. 12000 man zijn daar aan het werk gesteld om de straten sneeuwvrij te maken. Verwacht wordt, dat de koudegolf vanavond in het Oosten dep Veree nigde Staten haar laagste punt zal bereiken en dan over den Atlantischen OGeaan zal ver dwijnen. MADRID, 27 Dec. (Reuter). In Spanje heeft de laatste dagen een zware storm gewoed. Te Orense is tengevolge van den storm een huis ingestort. Negen menschen werden gedood, terwijl de toestand van zeven gewonden wan hopig is. Nabij Avila werden vijf bruggen weggeslagen; Bij Oropesa stortte een brug in, waardoor een auto werd meegesleurd. Twee inzittenden ver dronken. Uit Cadiz wordt gemeld, dat de treiler „Santa Christina" schipbreuk heeft geleden en ge zonken Is; drie opvarenden zijn verdronken. De kapitein en de overige leden der bemanning wisten zich zwemmende te redden. MILAAN, 27 Dec. (Reuter). De hevige regen buien der laatste dagen hebben aan de Weste lijke Rivlèra aardstortingen veroorzaakt. De hoofdverkeersweg langs de zee is op tal rijke plaatsen, vooral tusschen Savona en Al- bissola, door geweldige stukken rots geblok keerd. In het plaatsje Cardazzo bij Stradella is tij dens een danspartij onverwachts het dak van de danszaal ingestort. Het puin kwam op de dansenden terecht, ten gevolge waarvan on geveer 30 personen verwondingen opliepen. Eenige ernstig gewonden moesten direct naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het schijnt, dat de instorting is veroorzaakt door sneeuwmassa's welke zich op het dak be vonden. De Egyptische regeering heeft besloten 20.000 pond uit het reservefonds beschikbaar te stel len voor de directe uitbreiding van de haven van Alexandrië. TIENTSIN, 26 Dec. Volgens hier ontvangen Chineesche berichten heeft de machtige Mongo.olsche leider Prins Teh Wang een groot deel van Oost Mon golië onafhankelijk verklaard. Verder wordt gemeld, dat deze bewe ging wordt gesteund door het Japan- sche Kwantoeng-leger. De onafhanke lijkheidsverklaring zou gericht zijn te gen den Russischen invloed in het ge bied van den prins. De mogelijkheid van een aansluiting van het gebied van Wang bij Mandsjoekwo, dat be- heerscht wordt door het Japansche leger, wordt onder de oogen gezien. Japansche telegrammen uit Hsinking beves tigen de Chineesche berichten en melden ver der, dat prins Teh Wang alle Mongoolsche „banieren" heeft opgeroepen hem te steunen. SJANGHAI, 26 Dec. De Chineesche on derminister van het Verkeerswezen Tang Joe Jen is Dinsdagavond, toen hij voor zijn woning in de Fransche concessie, uit zijn auto stapte, door drie Chineesche studenten dood geschoten. De daders ontkwamen per auto. Tang Joe Jen was vroeger onderminister van buitenlandsche zaken. In verband met dezen moord heerscht te Nanking groote bezorgdheid. De minister, die aanhanger was van Wang-Tsjin-Wei en der halve een vriend der Japanners, naar hier wordt aangenomen, is vermoord door communis ten, die een toenadering tusschen Japan en China willen verhinderen. De regeering heeft thans ook voor Nanking en Hankau het standrecht afgekondigd. Dit is een voorzorgsmaatregel tegen een actie der communisten, van wie men gelooft, dat zij de zuiver-nationalistische studentenactie willen gebruiken als strijdmiddel tegen de regeering van Tsjang-Kai-Sjek. Te Sjanghai duren de studenten-onlusten voort. Een deel der studenten heeft nog Woensdag het Noorderstation verlaten in de richting Nanking om te protesteeren tegen de separatistische beweging. De twee treinen, waarin de studenten vertrokken,, stonden onder controle van politie-beambten, die de treinen tot stilstand brachten tusschen Soet-Sjau en Woeh-Si. Het treinverkeer met Nanking is nog altijd niet hersteld. Op bevel van Nanking heeft de comman dant van het garnizoen te Woesoeng, ten Noor den van Sjanghai, in zijn gebied den staat van beleg afgekondigd. Donderdagmorgen is te Sjanghai een bom ontploft in de kar van een vuilnisman, in de nabijheid van het hoofdkwartier der Japansche vlootautoriteiten. De vuilnisman en een kind werden gewond. t MOSKOU, 26 Dec. Mongolië heeft 'n krach tig protest ingediend bij Mandsjoekwo en Ja pan in verband met een gewapenden overval op een grenspost op 19 December j.l., waarbij 16 leden van een Mongoolschen wachtpost ge dood of gevangen genomen werden. De nota spreekt scherpe afkeuring uit over de onwet tige schending van de grenzen en eischt uit levering van de gevangenen, het instellen van een onderzoek, bestraffing van de schuldigen, compensatie voor de door plundering van eigen dommen geleden schade en een verzekering van de regeering, dat dergelijke overvallen niet zul len worden herhaald. TOKIO, 26 Dec. Wijzende op het groote belang van de zoojuist geopende Russisch- Mongoolsche conferentie te Moskou, waaruit de neiging van Buiten-Mongolië om bescher ming te zoeken bij de Sowjet-Unie na het re cente mislukken van de conferentie te Mar.ts- joekwo tusschen vertegenwoordigers van Mantsjoekwo en Buiten-Mongolië, blijkt, merkt Nisji-Nisji-Sjimboek op, dat de ergste ver wachtingen van Japan betreffende de betrek kingen tusschen Mandsjoekwo en Buiten-Mon golië verwerkelijkt zijn. Hieraan wordt toege voegd, dat de Russisch-Mongoolsche toenade ring gedeeltelijk toe te schrijven is aan het voortschrijden van de autonomistische beweging in Noord-China, die ten doel heeft gezamen lijke verdediging tegen den rooden invloed. Voorts kan deze toenadering toegeschreven worden aan de onafhankelijkheidsbeweging in Binnen-Mongolië onder leiding van vorst Teh, die 3 feodale vorsten onder zich heeft. PARIJS, 26 Dec. De Kamer heeft zich Donderdagmiddag bezig gehouden met de be spreking aangaande de vaststelling van de be palingen der recruteeringswet. De verlenging van den diensttijd zal zes maanden bedragen voor de in April 1935 onder de wapenen ge roepen recruten en twaalf maanden voor de volgende lichtingen, onder voorbehoud, dat de buitenlandsch-politieke situatie of de indienst neming van beroepsmilitairen, een verzachting van dezen maatregel zal mogelijk maken. Tijdens de Kamerdebatten nam de minister van oorlog Fabry het woord. Hij verzocht de Kamer, den door de Legercommissie goedge- keurden tekst ongewijzigd te willen aannemen. Ter motiveering verklaarde hij, dat de tijde lijke verlenging van den diensttijd vereischt is, niet alleen wegens de vermindering van het aantal dienstplichtigen, doch ook wegens de intensieve herbewapening van Duitschland. De situatie is sedert de in Maart door de regeering- Flandin getroffen maatregelen niet gewijzigd. Ook het veiligheidssysteem is niet aan stevig heid toegenomen. Bij de bezorgdheden, waar door de regeering-Flandin zich heeft laten lei den, zijn nieuwe gekomen. Tegenover de acht honderdduizend man, welke Duitschland on der de wapenen heeft, beschikt Frankrijk in hei moederland over ten hoogste vierhonderddui zend man. Men kan dit effectief slechts hand haven, indien men geleidelijk aan den dienst plichtigen leeftijd vermindert, zonder daarbij nochtans beneden den leeftijd van twintig ja ren te komen. De regeering zal derhalve alle amendementen verwerpen, welke ten doel zou den hebben, dit effectief te verminderen. Afgezien van de kwestie van het effectief van zijn leger, kan Frankrijk tevreden zijn met den stand van zijn defensie. In dit verband liet de minister zich op prijzende wijze uit over de gemotoriseerde eenheden. Het materiaal en de moreele toestand zijn zeer bevredigend. Te vijf uur werd de zitting geschorst. Even na zessen werd de zitting van de Kamer heropend. Laval had naast Fabry plaats geno men op de regeeringsbank. De voorzitter van de legercommissie stelde voor, alle amendemen ten, welke een vermindering der effectieven be oogden, naar de commissie terug te verwijzen. Laval verklaarde, dat Fabry zijn plicht heeft gedaan. De Kamer heeft de afhandeling van het wets ontwerp inzake de recruteering uitgesteld tot na de opstelling van het advies der legercom missie aangaande de ingediende amendementen De meeste artikelen zijn evenwel reeds aange nomen. Voor het einde der zitting van Donderdag be sloot de Kamer, de tweede lezing der wetsont werpen inzake de strijdhonden, over het verbod van het dragen van wapenen en over de per; vrijheid vast te stellen op Zaterdagmiddag. De volgende zitting van de Kamer, waarin gedebatteerd zal worden over de buitenlandsche politiek, is vastgesteld tegen Vrijdagmiddag drie uur. Argentinië is geteisterd door een hevigen cycloon, die vooral in de stad Victoria groote schade heeft aangericht. Talrijke gebouwen zijn vernield. Volgens de tot dusverre ontvan gen berichten is één persoon om het leven ge komen, doch men vreest, dat het aantal slacht offers grooter is. Vele menschen zouden ge wond zijn. Groote schade hebben de ooftaanplantingen geleden. Hier en daar zijn telefoon- en tele graafverbindingen verbroken. Van de bewoners in het geteisterde gebied heeft zich een paniek meester gemaakt. Reuter verneemt officieel, dat het Britsche oorlogsschip „Ramillies", dat thans In het Oosten is, bevel heeft gekregen naar Gibraltar te vertrekken, waar het 1 Januari verwacht wordt. De „Renown" zal dan naar Malta en Alexandrië opstoomen. Het linksche blad „Heraldo" van Madrid deelt mede, dat Ricardo Samper uit de Radi cale Partij is getreden. De voormalige minister-president Samper is onlangs afgetreden als voorzitter van den staatsraad. Toenemende bezorgdheid in Italië over de sancties; wil Mussolini de Britsche opinie win nen? Vreeselijk treinongeval in Duitschland; snel trein FrankfortBerlijn ramt te Gross Heringen een personentrein. Tot dusver 33 dooden gebor gen, 17 personen zijn ernstig gewond. Fransche Kamer bijeen; minister Fabry verde digt de nieuwe recruteeringswet. Paul Bourget overleden. Koudegolf in de Ver. Staten; 76 menschen om het leven gekomen. Vergadering (van het R- K. Werkliedenverbond; openingsrede van den heer A. C. de Bruyn. Contingent mariniers wordt gereed gehouden, om, indien de toestand in Venezuela dit noodig maakt, naar Curasao te worden gezonden. Te Amsterdam is opgericht het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis. Motorschoener bij Petten gestrand; later op eigen kracht weer vlotgekomen. Ned. Roode Kruis-Ambulance Zaterdagmorgen te Addis Abeba aangekomen. Drie menschenlevens in gevaar bij brand te Amsterdam. O Naar aanleiding van een persbericht no pens eventueele troepenversterking op Cu rasao met het oog op den binnenland- schen toestand in Venezuela, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat er voor ongerustheid geen reden be staat. Men beschikt op Curacao over de noo dige militaire politie en mariniers, terwijl er verder het flottille-vaartuig Johan Mau- rits van Nassau aanwezig is. Voor versterking van de machte middelen bestaat op dit oogenblik geen aanleiding. Bij wijze van voorzorg wordt intusschen een contingent mariniers gereed gehouden om, mocht de gouverneur van Curasao het, met het oog op de verdere ontwikkeling van den toestand, noodzakelijk achten, op het eerste sein derwaarts te vertrekken. KERSTKRANS KERSTBROOD TULBAND SAUCIJZEBROODJES HAMBROODJES CROQUETTEN RAGOUTBROO'DJES PASTEITJES BERLINER BOLLEN APPELFLAPPEN BEIGNETS APPELBOLLEN SNEEUWBALLEN OLIEBOLLEN CANOS DRIEHOEKJES EN NOG VELE ANDERE LEKKERNIJEN. i wwwwwwwunni 11s Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 743.3 Vorige stand; 7442

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1