S TA DSNIEUWS Begrooting, vraag en antwoord Haarlem, 27 Dec. Ned. Ambulance in Abessinië Katholieken van Haarlem! VRIJDAG 27 DECEMBER 1935 ZENDT NOG HEDENAVOND ALLEN Secretariaat R.K.Vredesbond Centrale Tandheelkundige Kliniek TALRIJKE WENSCHEN De bedrijven WITTOP KONING - HAARLEM AGENDA BEHANDELING GEMEENTE- BEGROOTING Het spel begint op 8 Januari BEHOUD HAARLEMMER MEERSPOREN Commissie niet geslaagd KLASSIEKE AVOND H.O.V. Solist: Vico la Volpe (piano) ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Kersttijd bleek weer giftentijd. EERSTE PLECHTIGE H. MIS Van den weleerw. heer W. de Rooy HAARLEMSCHE KERK ZANGERS S. P. RIJNIERSE 70 JAAR MIDDENSTANDSZIEKENHUIS- VERZEKERING BIOSCOOPBEZOEK NEEMT TOE Tentoonstelling Mannelijk Jeugd werk Spaameparochie Het subsidie aan de H.O.V. Belasting politiek, werkloosheids bestrijding en ordenings mogelijkheden troef Antwoord van B. en W. HET GELUID OP DE SMALFILM Belangrijke vinding van J. C. Mol TWEE AUTO'S TEGEN ELKAAR Examen handenarbeid ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a f 2.25 Harmenjansweg 67a - Telef. 16100 Bioscopen 28 December Bioscopen „DO, MI, SOL, DO" Etalage-raam Dierenasyl De zweminrichting aan de Houtvaart In de kerk doodgebleven De gladheid op Kerstavond „Offriamo a Dio la vita Der la pace del mon do" Wij offeren het leven aan God voor den vrede der wereld"met deze woorden van Paus Benedictus voor oogen. gesproken op Zijn sterfbed, valt het mij niet moeilijk een krachtig woord van aansDoring te schrijven tot de Katholieken van Haarlem om de R-K. Vre desbeweging in Nederland metterdaad te steu r.en. In deze onrustige dagen, nu de vraag: oorlog of vrede, meer nog dan anders de gemoederen gespannen bezig houdt, nu past het wel het volle licht te laten schijnen op de Katholieke vredes-actie, een actie welke ons eigenlijk zeer vanzelfsprekend voorkomt en waaraan toch rog veel te weinig Katholieken hun steun en medewerking verleenen. Ten alle tijde heeft de Kerk den vrede ge predikt. Nimmer schroomde Zij om den leiders eer volkeren te waarschuwen wanneer men meende den rechtsstrijd tusschen twee of meer staten met wapengeweld te moeten uitvechten. De oorlogen van de laatste jaren geven hier van het bewijs. Reeds voor het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog in 1870 schreef Paus Pius IX aan Koning Wilhelm I:*„Het is Onze vurigste wensch, te beleven, dat de be wapeningen en de oorlog verdwijnen en het ver schrikkelijk lijden dat daaruit ontstaat, ver hinderd wordt." Paus Leo XIII vestigde meer malen de aandacht der Katholieken od den fcewapeningswaanzin der Eurooeesche Staten en stelde in een allocutie op 11 Februari 1889 vast dat ,.de afkeer van alle volkeren van den oor log steeds duidelijker,aan den dag treedt een zeer gerechtvaardigde afkeer, als ook maar één andere." Paus Pius X moedigde in 1906 de katholieke werkers voor den vrede aan met de woorden: „dat alle moeiten om de verschrik kingen van den oorlog te vermijden geheel en al overeenkomen met den geest en de voor schriften van het Evangelie". Het zou mij te ver voeren indien ik hierbij nog de u allen bekende uitspraken van Paus Benedictus z.g. en niet minder van onzen roem rijk regeerenden Paus Pius XI aanhaalde, de dagelijksche berichtgeving heeft ons geleerd dat ook thans ons aller Vader in Christus niet schroomt Zijn stem te laten hooren. zelfs niet als deze gericht moet worden tegen de natie waar Hijzelf een kind van is. Het zou mij ook te ver voeren hier in den breede het nut en de beteekenis van de R.K. Vredesbeweging uiteen te zetten. Met den meesten aandrang vraag ik echter van de Katholieken van Haarlem e. o. om aan de R.K. Vredesbeweging hun steun en mede werking te verleenen. opdat zij het streven en werken voor den vrede als een ideale taak mo gen gaan beschouwen en zij bewaard blijven voor de excessen van het nationalisme welke thans zooveel onrust en beroering in de wereld veroorzaken. Gaarne wensch ik het bestuur van de afd. Haarlem van den „R.K. Vredesbond" toe dat hun actie in alle opzichten moge slagen. Aan Haarlems Katholieken de taak hiervoor te zor gen! H. C. J. SONDAAL. Deken van Haarlem deze advertentie als drukwerk, voorzien van naam en adres naar afd. HAARLEM, „VLIERHOF", OVERVEEN en U ontvangt 'n hoogst interes sant volledig informatie-archief in enveloppe GRATIS toege zonden De burgemeester heeft vergaderingen van den raad der gemeente Haarlem uitgeschreven op Woensdag 8 Januari 1936, des middags 1 30 uur en des avonds 8.15 uur; Donderdag 9 Ja nuari 1936. des middags 1.30 uur; Vrijdag 10 Januari 1936, des middags 1.30 uur en des avonds 8.15 uur; zoo noodig voort te zetten op: Woensdag 15 Januari, des namiddags 1.30 uur en des avonds 8.15 uur; Donderdag 16 Januari 1936, des namiddags 1.30 uur; Vrijdag 17 Ja nuari 1936, des namiddags 1.30 uur en des avonds 8.15 uur in de Statenzaal Prinsenhof. De agenda vermeldt: Balans 1934. enz. woningbouwver./stichting. Verleenen voorschot Speeltuinvereeniging „Flora". Verhuring pekelkelders Openbaar Slachthuis. Ontwerpbegrooting van inkomsten en uitga ven der gemeente voor den dienst 1936. Voorstel-Kuiper inzake verlaging prijs gas cn electric! teit. Opheffing toonkamer electriciteitsbedrijf. Opheffing bureau beroepskeuze. Opheffing kindertehuis. Benoeming: a. leden Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. b. personeel Gem. Avondschool voor Nijver heidsonderwijs. De Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem en omstreken heeft destijds een com missie ingesteld welke ten doel had de Haar- lemmermeerspoorlijn te behouden. Uit haar verslag blijkt thans dat de com missie niet geslaagd is. Het bijeenbrengen van gelden voor het behoud zou toch geen succes hebben, zoo is uit het overleg met den Minister van Waterstaat komen vast te staan, omdat het benoodigde bedrag te groot is. De commissie verzoekt de Kamer dan ook haar taak als geëindigd te mogen be schouwen. Op den vooravond van Kerstmis een uitvoe ring geven van klassieke muziek lijkt een ge waagde onderneming. Toch was het dit, te oordeelen naar de vrij goede opkomst op het concert van Dinsdagavond door de Haarlem- sche Orkestvereeniging gegeven, niet. Het aan tal bezoekers viel ons heusch zeer mee, en in zijn genre was het zeker een uitstekende voor bereiding voor de op handen zijnde feestdagen. Het Kerstconcert van Archangelo Corelli, een der voornaamste meesters van de Italiaan se he Schooi van het Orkestconcert (plm. 1700), waarschijnlijk geschreven ter inleiding van een religieus concert op Kerstdag te Rome, was inderdaad voor deze gelegenheid bijzonder pas send. Het werd door het ensemble met toewij ding en accuratesse ten gehoore gebracht, al zijn we de laatste uitvoering nog niet vergeten, waarop het nog zooveel brillanter en in rhyth- mische details met zooveel grootere verfijning tot ons- kwam. Hans Byvanck en mej. Hanny Scheffelaar Klots (viool) verzorgden met Louis van Maanen de Concertino-partijen, terwijl de heer Rozenkrans de begeleidende en aanvullen de orgelpartij op den vleugel vertolkte. We zouden dit werk wel eens met orgel willen hooren! Was het hiervoor nu niet een uitge zochte gelegenheid geweest? Dan betrad, geleid door Frits Schuurman, de jonge blinde pianist Vico la Volpe het podium, om ons de piano-partij van het Concert in d- kl. terts van Mozart te verklanken. Dit groote werk in den Don Juan toonaard, waarvan Beethoven zelf, die dit werk boven alle andere verkoos, de cadenzen schreef, is tot op den huidigen dag het meest geliefde pianisti sche werk gebleven. Met vermijding van den lichten conversatietoon van andere concerten uit dienzelfden tijd, is het geconcipieerd in een harmonisch samengaan van ernst en mildheid. Desondanks is het verrukkelijk door zijn een voudige zangrijkheid. Vico la Volpe, over wiens vorig optreden wij reeds met zooveel voldoe ning gewaagden, speelde de verre van gemak kelijke partituur met charme en een bewon derenswaardige lichtheid van toets. Het orkest paste zich uitstekend aan bij zijn vlotte en van leven sprankelende interpretatie. De solist werd twee-, driemaal teruggeroepen en ont ving daverende toejuichingen, die nog eens werden herhaald nadat hij spontaan besloot tot een toegift. Hij koos daarvoor de schitterende As-dur-polonaise van Chopin. Daarin kwam nog eens te meer zijn meesterschap over het instrument naar voren en zijn bijzonder sterk ontwikkelde technische vaardigheid en innige muzikaliteit. Het Concert werd besloten met een zeer goed verzorgde, door Frits Schuurman weer geheel uit het hoofd gedirigeerde vertolking van Beethovens Zevende Symphonie. Rhythmiek en dynamiek, de kenmerkende hoedanigheden van dit vitale, hartstochtelijke werk, vol on tembare levenskracht, werden uitstekend ver zorgd. Slechs de paukenist dient zich nu en dan wat te matigen in de ff. Nu was het effect vaak te uitbundig en werkte storend op den ensemble-klank. Een hartelijk applaus beloonde dirigent en musici voor deze goed verzorgde uitvoering, die de laatste was van dit jaar. J. S. Men schrijft ons: Daar het interparochieel St. Franciscus Lief dewerk den laatsten tijd nog al vaak den be delnap had opgehouden, ten voordeeie van den bouw van zijn tweede Franciscushuis (in Haarlem-Noord), durfde het in de donkere da gen vóór Kerstmis zijn jaarlijks terugkeeren- de „opwekking" in de N. H. Crt. niet plaatsen. Al liet de SFL-bouw in Haarlem-Noord ook geen noemenswaardige bouwschuld voor de SFL-kas achter, toch dient men niet te verge ten, dat juist door dézen bouw aan de alge- meene SFL-kas voortaan zwaardere eischen zullen gesteld worden, dan óóit te voren. Immers, de financiering van twee, thans op vollen stoom werkende Franciscushuizen brengt met zich onvoorwaardelijk mede de volledige financiering van twee volledige SFL-huishou- dens. Tengevolge van een en ander dreigde nu reeds het gevaar, dat de Kerstviering, wegens gemis aan daarvoor beschikbare gelden, in het gedrang zou komen. Maar.... dit gevaar bleek allerminst ge vaarlijk! Middels allerle goedgunstige SFL-relaties kwamen menigvuldige verrassingen binnen, in geld en in natura. Het Kerstfeest was dus voor 1935 weer ge red: het kon op de traditioneele SFL-wijze weer gevierd worden met jongens en hun ouders! Op den eersten Kerstdag werden in Zoete- straat en in Eemstaat drie H. H. Missen ge lezen. In beide kapellen werd de laatste H. Mis door de Ouders bijgewoond. Zooals sinds jaren gebruikelijk is, werden deze H. H. Mis sen respondeerend bijgewoond. Zeer velen na derden ter H. Tafel. Onnoodig te zeggen, dat voor 'n stemmige Kerstsfeer gezorgd was. Aan de ontbijten voor jongens en ouders kon meer dan gewone aandacht en smakelijk heid besteed worden. Smerende en beleggende dameshanedn had den voor deze culinare massaregie zorg gedra gen. Andere rappe dameshanden hadden 'n kerstboom smakelijk opgetuigd met de resul taten der SFL-sloydafdeeling. De kerstkribben in kapellen en zalen trokken weer ieders be langstelling. De ouders keerden allen met 'n massief kerst brood huiswaarts. Tweeden Kerstdag werd in beide Francis cushuizen doorgebracht ais op de „gewone" Zondagen. De avond werd besteed aan film en kersttractatie. Met groote dankbaarheid jegens zijn trouwe vrienden en spontane weldoeners mag het in terparochieel S. F. L. terugzien op zijn Kerst viering 1935, met jongens en met ouders.... In de Kathedrale Kerk aan de Leidschevaart hieft gisterenmorgen de Weleerw. heer W. de Rooy van de Congregatie der Afrikaansche Mis siën die Zaterdag j.l. te Hastings (Engeland) de H. Priesterwijding ontving, zijn plechtige Eer ste H. Mis opgedragen. In de H. Mis, die om 9 uur aanving, werd de neomist geassisteerd door kapelaan H. Th. H. Heyink als presbyter assistens, kapelaan J. B. Rosenhart uit Delft als diaken en kapelaan G. Alkemade van de Kathedraal als subdiaken. Een van de lagere functies werd vervuld door den eerwaarden heer Th. de Rooy broer van den feesteling. De Weleerw. heer J. B. Rosenhart hield de feestpredikatie. Naar aanleiding van dón tekst uit het elfde hoofdstuk van Isaïas ,,En op Hem zal rusten de Geest des Heeren," sprak hij over het mysterie van Kerstmis, er op wijzend, hoe de kracht van het Kerstgeheim juist in het H. Priesterschap tot uiting komt. Reeds krachtens zijn wijding is de Priester een andere Christus, Wiens ideale heiligheid de priester in zijn leven en werk zoo dicht mogelijk moet benaderen. De gewijde redenaar wenschte in het bijzonder de ouders van den feesteling geluk. Voor den tweeden keer mogen zij een hunner kinderen aan het altaar zien. In den namiddag hield de neomist in zijn ouderlijke woning aan de Eendrachtstraat een drukbezochte receptie. Namens vele parochianen werd hem een geschenk onder couvert overhan digd. Om 5 uur werd in de Kathedraal een solem neel danklof gehouden. Het Kathedrale zangkoor zong onder leiding van zijn directeur, den heer J. Lod. Schouten, het ,,Te Deum" van L. Perosi, terwijl het de kerkelijke viering van dit feest be sloot met het zingten van een priestercantate, die ook reeds 's morgens na de H. Mis was uitge voerd. Haarlem - Kenaupark 26 a - Telefoon 12644 SPREEKUREN iederen werkdag 9-11 1-2 Dinsdagsavonds 6.30-8.30 Zaterdagsmiddags geen spreekuur Denkt U er om, dat we vanavond weer repe- teeren in het Bavo-gebouw aan de Smede- straat? We beginnen om kwart over acht precies! Omdat er de volgende w?ek weer een repe titie wegvalt (Oudejaarsavond!) is de buiten gewone repetitie van hedenavond noodzakelijk! Niemand verzuime! Den tweeden Kerstdag herdacht de nog jeugdig) uitziende heer S. P. Rijnierse, aanne mer in het bouwbedrijf te Overveen zijn 70sten verjaardag. Zijn woning aan den Zijlweg was compleet in een bloementuin herschapen. Des 's middags kwamen velen persoonlijk den jarige feliciteren o.a. jhr. J. C. A. den Tex, burge meester van Eloemendaal, A. J. Prinsenberg, wethouder, vele bestuursleden van vereenigin- gen en e?n groot aantal vrienden en bekenden. B. en W. deelen mede een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid en de wenschelijk- heid van een uitbreiding der Middenstands- ziekenhuisverzekering tot een verzekering te gen de kosten van algeheele geneeskundige hulp. Een eventueele uitbreiding, die aan de bestaande verzekering een ander karakter zou geven, zal tevoren aan het oordeel van den Raad worden onderworpen. In de commissoriale behandeling der begroo ting werden stemmen gehoord over verhooging der vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen en anderszijds verlaging van deze lasten voor het tooneel. B. en W. deelen in antwoord hier op mede, dat de belasting voor bioscopen in 1934 opbracht f 95.000, voor schouwburgen f 16.650. In 1935 zal de eerste post vermoede lijk hooger, de tweede post lager zijn. Van ver laging van het tarief voor tooneelvertooningen verwachten B. en W. geen vermeerdering van het Schouwburgbezoek. Verhooging van het tarief voor bioscopen achten zij niet gewenscht. Tweeden Kerstdag vond de opening plaats van de zoo langzamerhand traditioneel ge worden tentoonstelling van huisvlijt en vak werk in het Jeugdgebouw aan de Koningstein- straat. Onder de vele aanwezigen merkten we o. a. op den Hoogeerwaarden heer Deken Sondaal, de geestelijkheid der parochie, de heeren van het kerkbestuur. Allereerst nam kapelaan Strous het woord. Spreker heette allen van harte welkom, in het bijzonder Deken Sondaal. Spr. was er verheugd over, dat zoovelen aan zijn uitnoodiging om de opening bij te wonen gehoor hadden gegeven, een bewijs van hun sympathie voor het man nelijk jeugdwerk. Vervolgens dankte spe'. al degenen, die in het afgeloopen jaar meege werkt hebben om het jeugdwerk tot nog groo teren bloei te brengen. Dat er door de jongens nog harder gewerkt is dan andere jaren, blijkt uit het feit, dat men dezen keer gebruik moest maken van de groote benedenzaal om alles be hoorlijk te exposeeren. Tevens een bewijs van de activiteit en groei der jeugdbeweging. Hierna verleende kapelaan Strous het woord aan Deken Sondaal. Spr. begon met op te merken, dat 't hem eigenlijk niet paste om deze tentoonstelling te openen, maar dat deze eer toekwam aan den pastoor der parochie, die zoo ontzaglijk veel doet voor het mannel. jeugdwerk. Spr. wilde het echter toch doen, omdat hij niet had kun nen ontkomen aan de herhaalde aanvraag van kapelaan Strous, om de tentoonstelling te openen en ook uit sympathie. Vervolgens zei spr., dat hij verheugd was Spaarneparochiaan te zijn. Hij roemde de saamhoorigheid in deze parochie en 't bloeiende katholieke leven. Paro chianen en geestelijken werken samen om 't geestelijk leven op hoog peil te brengen. Voor al aan het jeugdwerk wordt veel zorg besteed en er wordt alles gedaan om flinke katholieke mannen te vormen. Daarna bracht spr. de gedachte van Kerstmis als het feest van een gTOote geestelijke broederschap, waarin allen alles voor Christus over hebben, over op de maatschappij, waarin we ook alles voor elkan der over moeten hebben en zeker voor de mannelijke jeugd om deze te steunen in haar moeilijken strijd. Vervolgens schetste spreker het lijden van den martelaar Stepha- nus, die Zijn leven voor Christus gaf en te midden van de hevigste pijnen pal bleef staan. Spr. noemde dit een voorbeeld voor de jonge mannen, die zich klaar moeten maken om te midden van de geweldige levensstor- men pal te blijven. Ten slotte deed spr. een beroep op de aanwezigen om iedereen aan te sporen deze tentoonstelling te gaan zien. Hierna gingen allen de inzendingen bezich tigen. Men was een en al bewondering voor het geen door de jongens gepresteerd was.. We voldoen dan ook gaarne aan het verzoek van Deken Sondaal om iedereen aan te sporen deze tentoonstelling te bezoeken. De toegang is geheel vrij. Voor belangstellenden zij medegedeeld, dat de tentoonstelling geopend is Zaterdag a.s. van 811 uur, Zondagmiddag van 3—6 en Zon dagavond van 811 uur. Verschillende raadsleden wenschen den post subsidie aan de H. O. V. met f 5000.te ver- hoogen, omdat de salarissen der Orkestleden bedroevend zijn. B. en W. deelen mede, dat in verband met de omstandigheid, dat van par ticuliere zijde niet die geldelijke steun is ver leend als mocht worden verwacht, B. en W. geen vrijheid kunnen vinden een hooger ge meentelijk subsidie voor te stellen. Verschenen zijn het afdeelingsverslag en de Memorie van Antwoord hierop van de Haar- lemsche Gemeentebegrooting voor 1936. Een gedeelte der algemeene beschouwingen werd gewijd aan de politieke samenstelling van den Raad en van B. en W. Het aspect der in gediende begrooting vervulde verscheidene le den met groote zorg, terwijl andere met vol doening constateerden, dat B. en W. reeds vele moeilijkheden overwonnen hebben. Gevraagd werd wat de ambtelijke bezuinigingscommissie heeft bereikt. Opgemerkt werd o. a. dat Cen traal Vervoer opgeheven zou kunnen worden en opgedragen aan particuliere garages. Ver schillende leden bonden dat terdege moet wor den gelet op de kapitaalsuitgaven. Is verdere conversie nog mogelijk? De industrieterreinen aan het N.-Buitenspaame werden een mooi ob ject voor werkverschaffing genoemd. Het voorstel om het aantal opcenten op de Personeele Belasting te verhoogen werd vrij algemeen aanvaard. Er kwam echter een nader voorstel om de opcenten inplaats van tot 185, tot 195 op te voeren, teneinde daardoor de bedrijfstarieven voor de minstdraagkrachtigen te veriagen. Over deze tarieven werd trouwens veel gedebatteerd. Verschillende leden meenden dat de belastingopbrengst 10 pet. minder ge raamd moet worden. De door de Regeering geëischte 5 pet. korting op de salarissen van het gemeente-personeel achtten de leden over het algemeen niet noo dig. De werkverschaffing nam een groot deel der discussies in beslag en de uitvoering der od- jecten met medewerking van het Werkfonds ontketende het bekende debat. Gevraagd werd of B. en W. bereid zijn een onderzoek in te stellen naar aard en omvang der werkloosheid onder de personen beneden 25 jaar. Ook de ordening van den Middenstand met het vraagstuk der vestigingseischen kwam aan de orde. In de Memorie van Antwoord deelen B. en W. mede, dat zij met besturen van' andere ge meenten van meer dan honderdduizend inwo ners in overleg zullen treden, teneinae geza menlijk bij de regeering aan te dringen op het overnemen van een grooter deel der werkloos heidslasten en geheel of gedeeltelijk herstel van de uitkeeringen uit het Gemeentefonds. Dat de gemeente voor de Personeele Belasting in de derde klasse geplaatst is, waartegenover een verhooging der opcenten met 25 staat,' noe men B. en W. een verlaging der belasting voor het overgroote deel der burgerij. Het college verzet zich tegen verdere verhoo ging der opcenten. Voorstellen tot tariefsveria- ging zouden moeten leiden tot ongewenschte belastingverhooging. De gunstige resultaten van Gas- en Electriciteitsbedrijf zijn mede te dan ken aan de belangrijke levering aan buiten gemeenten en groote bedrijven. Men mag ook niet vergeten dat de werkloosheidsbestrijding bijna ƒ3 millioen gld. kost, welke mede uit de opbrengst der bedrijven verkregen moeten wor den. Afschaffing van de huur voor meters en muntinstallaties acht het College ongewenscht. Het is niet meer mogelijk overal een vast per centage te bezuinigen. De bezuinigingscommis sies heeft belangrijke diensten bewezen. Overi gens moet men niet vergeten, dat het voorstel len van bezuinigingen ook voor B. en W. niet prettig is. B. en W. vreezen niet dat bü opheffing van den Armenraad de Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon te veel uitgebreid zal worden. De vermindering van de voorgestelde bijdrage aan den Armenraad achten zij gemotiveerd. Blijft de Armenraad bestaan, dan kunnen de werkzaamheden beperkt worden. Men moet de taak van den Armenraad niet overschatten. B. en W. betreuren het, dat zij genoodzaakt zijn de stortingen in het Gemeentelijk Pen sioenfonds de eerste jaren te verlagen. Verla ging van het havengeld zal geen voordeel aan de gemeente kunnen brengen. B. en W. zijn dankbaar voor den lof aan het College gebracht ten aanzien van de werkloos heidsbestrijding. De rouleering zal bij de ge meentelijke werkverschaffing worden vergroot. De driedaagsche werkweek wordt niet meer toegepast wegens financieele bezwaren. B. en W. zijn bereid een onderzoek in te stellen naar den omvang en den aard van de werkloosheid onder personen beneden de 25 jaar. Een plaat selijk comité voor opneming van jeugdige werk- loozen in het bedrijfsleven'is in voorbereiding. Het voorstel-Klein Schiphorst inzake den bouw van woningen door jeugdige werkloozen kon de goedkeuring van den Minister niet verkrijgen. De Minister heeft echter nadere voorstellen toegezegd. Zoodra de tijd daarvoor gekomen is, kunnen voorstellen tot het gereedmaken van de In dustrieterreinen aan het Noorder Buitenspaar- ne tegemoet gezien worden. B. en W. achten het oprichten van Vrijgezellentehuizen door de gemeente niet aanbevelenswaardig. Steun aan particuliere plannen zou overwogen kunnen worden. B. en W. zijn ook van meening dat er teveel winkels in Haarlem komen. Nauwgezet zal wor den nagegaan of reeds vastgestelde uitbrei dingsplannen op dit gebied geen herziening be hoeven. Voor nieuwe wijken wordt reeds met het euvel rekening gehouden. Het College is ervan overtuigd, dat, mede in verband met de beschikbaarstelling van goed- koope levensmiddelen, in het algemeen onder voeding niet behoeft te worden gevreesd. Vergoeding voor administratiekosten aan vakvereenigingen van voldoenden omvang wordt overwogen. Ook in 1936 zijn geen gelden voor vacantie- toelage uitgetrokken» In een kort bericht hebben wij reeds melding gemaakt van ons bezoek aan de ateliers van den heer j. C. Mol te Haarlem, den uitvinder van een eigen geluidssysteem, dat hij thans ook op de smalfilm wist toe te passen. Deze vinding is van grootere beteekenis, dan men oppervlakkig gezien zou kunnen meenen. Sinds jaar en dag werd het geluid op de smal films geprojecteerd langs een omweg, die wel een en ander van de geluidskwaliteit verloren deed gaan en die bovendien groote kosten met zich bracht. Aanvankelijk kon men het doel pas bereiken door van een normaalfilm een verkleinde copie te maken, terwijl men de mogelijkheid niet zag om het geluid direct op de smalfilm vast te leggen. De heer Mol nu is er in geslaagd zijn eigen systeem, het z.g. multifilmsysteem, zoo danig te perfectionneeren, dat een directe pro jectie op zestien millimeter smalfilm mogelijk werd. Hij verrichtte hiermede een prestatie, wel ke haar weerga niet heeft in Nederland. Een tweede interessante bijzonderheid is bo vendien het feit. dat het systeem-Mol een zui ver Nederlandsche vinding is, welke geheel on afhankelijk is van alle buitenlandsche syste men, ook van de groote methodes, die de film industrie voor een niet gering deel beheerschen. Zooals men weet, worden bij de vervaardiging van de geluidsfilm twee opnamen opgenomen. Op één band wordt het beeld aangebracht, od een andere band het geluid. Beide worden dan, weer precies gelijk natuurlijk, op een derden band vereenigd, zoodat geluid en beeld één zijn geworden en gezamenlijk bij de projectie door de spoelen draaien. Hetgeen op de normaalfilm mogelijk was, was zeer veel moeilijker bij de smalfilm. Daar toch moest het geluid een deel in beslag nemen van de toch reeds zoo geringe ruimte, die het bee'd noodig had. Men liet daarom aan één kant de perforatie vervallen en won op deze manier plaats voor het geluid. Dit geluid we hebben het reeds vroeger aangetoond vertoont zich op den filmband als een soort curve, als een golving van min of meer gelijke streepjes, die bij de projectie via een foto-electrische cel in geluid worden om gezet. De hoogste tonen van dit geluid zijn thans op de film fixeerbaar in een kwantiteit van tien duizend trillingen per seconde. Dat wil zeggen: men kan aanzienlijk hooger gaan, doch uit de practjjk blijkt, dat de meeste menschen geen hoogere geluiden kunnen waarnemen, zoodat men met tienduizend trillingen kan volstaan. Bij de normaalfilm was deze mogelijkheid reeds practijk geworden. Bij de smalfilm is het thans eveneens geschied dank zij de -vinding van Mol. In een heldere en uiterst interessante cause rie heeft de heer Mol deze theorie uiteengezet. Hij had hiermede kunnen volstaan om geloof waardig te zijn, doch hij deed meer. Hij ver toonde een smalfilm met geluid (16 millimeter), volgens zijn systeem opgenomen en deze film was zoo suggestief van vorm en zoo overduide lijk van instructie, dat het wel een aanschou welijk college leek, dat in een minuut of twintig zelfs den verstoksten twijfelaar zou bekeerd heb ben. Niet alleen vertoonde de film den heer Mol zelf als causeur, waarbij wij hem tevens duidelijk verstaan konden, doch menigmaal liet hij alleen zijn stem hooren, pardonzien! Want hij bepaalde zich niet tot een demon stratie van de waarde zijner vinding, hij maakte deze vinding in den duidelijksten vorm zicht baar door den gezichtsindruk der gespro ken stem, het gezongen lied, het gespeelde orkestnummer, het dierehgeluid, dit alles om gezet in zichtbare teekens. Hij liet tonen aan zwellen met het gevolg, dat we het aanzwellen der geluidsteekens duidelijk en tot in finesses konden volgen. Hij manoeuvreerde zelfs met het gehoorde en geziene geluid op een wijze, dis reeds in de kiem de mogelijkheden van een geestige en intelligente toepassing van 't geluid duidelijk maakte. Kortom: Mol gaf een in woorden, beelden en muziek voortreffelijke de monstratie, die de aanwezigen met verbazing en bewondering vervulde. De Haarlemmer, die sinds jaren furore maak te met zijn prachtige bloemen- en kristallen films, heeft thans een nieuwe vinding op zijn naam staan, die hem als den knapsten film technicus, die hij reeds was, opnieuw bevestigt. Het systeem van Mol, het geluid op de smal film te projecteeren, doet niet onder voor de duidelijkste normaalfiim. Men kan dus van hé den af in Nederland zelf terecht om een per fecte smalgeluidsfilm langs den kortst moge lijken weg op te nemen. Naar wij vernemen zal ook de Javaansche film „Péiréh, het lied van de rijst" van Man- nus Franken, door Mol's systeem van geluid worden voorzien. Dit is overigens niet de eerste maal, dat Mol een normaalfilm synchroniseerde. Mol's vinding krijgt nog grootere beteekenis, wanneer we bedenken, dat de smalfilm een groote toekomst belooft tegemoet te gaan. Tal rijk zijn de gelegenheden, waar de smalfilm het terrein verovert, terwijl de normaalfilm er geen kans krijgt. Onder andere zal dit overal ge schieden, waar de onbrandbare smalfilm geen gevaren kan opleveren. Maar bovendien zal de tijd wel eens komen, dat de smalfilm groote rechten gaat veroveren, omdat zij, zoowel wat het materiaal als wat de apparaten betreft, steeds grootere vorderingen maakt. Als gezegd: reeds staat het systeem-Mol' in helderheid en duidelijkheid met de normaalfilm op gelijken voet. Donderdagavond om kwart over 9 heeft op den hoek ZijlwegPieter Kiesstraat een aan rijding plaats gehad tusschen twee personen auto's, die resp. uit de Pieter Kiesstraat en van den Zijlweg uit de richting Overveen kwa men. De chauffeur van den eerstgenoemden auto verleende geen voorrang, terwijl de be stuurder van den tweeden wagen, een Hage naar, met een te groote snelheid reed. Nadat beide auto's ernstig waren bescha digd, de auto uit de Pieter Kiesstraat was om geslagen en men geconstateerd had, dat er geen persoonlijke ongelukken waren geschied, heeft de politie tegen beide chauffeurs proces verbaal opgemaakt. Uitslag van het examen ter verkrijging van het diploma in leerarbeid ingesteld door de ver- eeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland en de RK. vereeni- ging voor handenarbeid gehouden te Haarlem. Geslaagd de dames W. E. Bruinsma M. G. W. Everts te Amsterdam, L. Maschhaupt, S. Rus te Alkmaar, J. D. Poel te Rotterdam, C. Brands te Bergen, H. TimmermanGroot te Haarlem, C. M. E. Groen te Midden-Beemster, C. L. Uitter.broek te Rotterdam. Geslaagd de heeren A. H. Koppier, G. Kap- tein te 's Gravenhage, J. Korver te Bergen aan Zee, O. Timmerman te Haarlem, A. P. H. Halfx te Alkmaar, E. Parlevliet te Wüdewormer. Gebouw „St. Bavo" Bouwvakarbeiders, 8 uur Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg Blijspelgezelschap „De Filmstarvoor het doek", kwart over 0. Geni. Concertzaal Revue „Dat doe je weer goed", 8 uur. Schouwburg Jansweg Prof. da-. Stegen houdt een voordracht voor de Vereeniging „Ge loof en Wetenschap" over: ,.De Vrijmetselarij en haar invloed op het wereldgebeuren", kwart over 8. Luxor Stan Laurel en Oliver Hardy in „Twaalf ambachten, 13 ongelukken", 2.30. In avondvoorstellingen tweede hoofdfilm: 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo." Accordeonclub D.W.S. 8 uur; Geel Wit 6 uur: Best. Prov. Kieskring half drie; Gewone zittingen 4—7 uur. Rembrandt-theater. Shirley Temple in „De Kleine Kolonel" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema. „De blonde Carmen," 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater. Stan Laurel en Oliver Har dy in „12 ambachten, 13 ongelukken", 2.30 uur. In avondvoorstellingen als tweede hoofdfilm 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg. Ver. Rott. Hofstadtoo- neel. Opvoering van „Do Mi Sol Do", kwart over 8. Zaterdag 28 December a.s. wordt door het Ver. Rott. Hofstad-Tooneel in den Stadsschouw burg alhier voor het voetlicht gebracht „Do, mi, sol, do" van Paul Géraldy. Medespelenden zijn o.m. de dames Fie Carelsen, Vera Bondam en de heeren Dirk Verbeek en Piet. Bron. De regie is van Bets Ranucci-Beckman. Men verzoekt ons opname van het volgende: Nog versch liggen ons in 't geheugen de aan trekkelijke winkel-etalages, ter eere van het Kerstfeest, met al dat warme rood, het groen en wit, de schitterende lichtjes! Niet in den weg van het drukke verkeer, slechts in een bescheiden zij-straat wacht ech ter nog een etalage-raam op kijkers; het vraagt de aandacht van allen, die van 't dier houden. Wat daar bijeen is gebracht met zooveel zorg, zooveel liefde en zooveel smaak, is een bezoek overwaard! Aan den wand zijn teekeningen opgehangen, die de wreedheid van de jacht duidelijk tot uiting brengen, en een zéér raak en toepasselijk vers erbij! Beneden, op den voorgrond, links een minia tuur-vogelvoeder-hokje, met echte kleine vet- balletjes er aan; verder een aanwijzing, hoe een drinkbakje voor vogels geplaatst kan worden, opdat zij er zooveel mogelijk profijt van hebben- Rechts de speeltuin-vereeniging „Meerle- bosch" te Haarlem-Noord in 't klein, waar we de goede zorgen voor de dieren in den winter kunnen bewonderen. Op den achtergrond een weiland, waar het vee, door sneeuw verrast, den boer ziet aankomen, die zich haast om zijn koeien in den warmen stal te brengen. Kijkers en belangstellenden zullen geen spijt hebben van een bezoek aan het toonraam van de Vereeniging voor Dierenbescherming te Haarlem, Ridderstraat 11! Van gemeentewege is een begin gemaakt met een grondige -herstelling van de zweminrich ting aan de Houtvaart. In het kerkgebouw der oud-katholieke ge meente aan de Kokstraat is op den eersten Kerstdag, 's morgens om kwart voor 7, een 63- jarige dame plotseling onwel geworden en overleden. Een dokter constateerde, dat zij een beroerte had gehad. Het stoffelijk overschot is naar het St. Eli- sabethsgasthuis overgebracht. Op den vooravond van Kerstmis is omstreeks 4 uur de 18-jarige loopjongen F. H. in 't V. met zijn fiets op den hoek NassaustraatNas- sauplein geslipt en gevallen. Hij brak zijn rechterenkel en moest, na door een lid van O. D. voorloopig te zijn verbonden, met een zie kenauto naar de Mariastichting worden ge bracht. Woensdagochtend is bij het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te Den Haag een telegram ontvangen van den leider der Nederlandsche ambulance naar Abes sinië, waarin medegedeeld werd, dat de ambulance Zaterdagmorgen in Addis Abeba aangekomen was. De verdere opdrachten zal de ambulance krijgen van de regeering van Abessinië. Naar men weet, zal Minister Slotemaker de Bruine op Oudejaarsdag voor het Alg. Ned. Verbond een radio-rede houden tot alle leden van den Nederlandschen stam. Het hoofdbe stuur van het Roode Kruis heeft de ambu lance hiervan op de hoogte gebracht en verzocht op het vastgestelde uur t trachten radio verbinding met Holland te krijgen. Het radio toestel van de ambulance is hiervoor wel ge schikt, zoodat het waarschijnlijk is, dat onze landgenooten in Abessinië op Oudejaarsdag de stem van Minister Slotemaker de Bruine zul len hooren. De Minister zal in zijn rede ook eenige woorden richten tot de leden der ambulance»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2