De politiek van Oostenrijk tegenover Italië Italië voelt zich steeds meer geïsoleerd FRANKEN 1 Het nieuws van heden KOERS-STARHEMBERG DE MIDDELLANDSCHE ZEE-KWESTIE DE BAROMETER r VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 Avondblad DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.Y- DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19717 Soldaten van de militie-troepen, die voor de orde in de nieuwe van Noord-China moeten zorg dragen autonome staten Het systeem brengt met zich, dat mannen met afwijkende mee ning te zwijgen hebben Het geval-Mataja Chineesch generaal pleegt zelfmoord Om tegenstand tegen Japan te ontketenen Het Weeriiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij Reorganisatie van het Britsche kabinet? Bouw van een reusachtige onder- aardsche olie-opslagplaats De kerkstrijd in Mexico Ouders mogen hun kinderen niet naar regeeringsscholen zenden Onlusten te Calcutta Groote overstroomingen in Engeland mm -M De activiteit van de Italiaansche luchtmacht is aan beide fronten in Abes- sinië sterk verhoogd- Op de vliegveld en brengt het gereed maken der vlieg tuigen veel bedrijvigheid mede In Thüringen is een vreeselijk treinongeluk gebeurd, dat 33 menschenlevens heeft geëischt. De D-trein BerlijnBazel reed door een onveilig signaal en botste op een personentrein. Hierboven eenige totaal verwoeste wagons op de brug over de Saaie ,Als Engeland er in zal slagen Europa tegen Italië op te zet ten, zal Italië zijn uur weten af te wachten" Bemiddelingspoging van Koning Leopold? Een dreigement van de „Gazetta del Popoio" De steun der Middellandsche Zee-mogend hed en Koning Leopold weer naar Engeland DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Korte berichten -NJIMDERIM GOED HAARLEMSC COIIRAli Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Van onzen Weenschen correspondent. Dat de OostenrijkschItaliaansche poli tiek in Oostenrijk niet populair is en nooit populair zal worden, heb ik meer dan eens geschreven. En dan is 't sinds den Ita.liaanschAbessinischen oorlog er natuurlijk niet beter op geworden. Oostenrijk is indertijd na de verklaring om trent de sancties te Genève met de kous op den kop van Londen teruggekeerd, Men zou in Genève en ook in Londen wel „inzicht" gehad hebben met het nu eenmaal ge sloten engagement tusschen Oostenrijk en Italië en met de economische moeilijkheden. Eden liet in Genève ook door dr. Benesj wel willend waarschuwen, doch men scheen den ,,Wink mit den Zaunpfal" niet te begrijpen. Had men als lid van den Volkenbond princi pieel de konsekwenties aanvaard zooals ande ren dat gedaan hebben en praktisch op de schier onoverwinnelijke moeilijkheden bij doorvoering gewtzen, dat zou gevaarlijke ontstemming in binnen- en buitenland zijn vermeden. De drijvende kracht inzake Italiaansch Oostenrijksche politiek is de feitelijk in Oosten rijk heerschende Heimatschutz met haar fas cistische aspiraties en haai' intieme relaties met Italië. Minister van Buitenlandsche Zaken, baron Berger Waldeneck is Heimwehrmann, achter hem staat vice-kanselier prins Starhemberg', opperbevelhebber van de Heimwehr en van het Vaderlandsche Front, het politieke orgaan in Oostenrijk. Was de politieke opvatting' in Oostenrijk ho mogeen of althans was de Italiaansch-Oosten- rijksche koers, afgezien van de socialistische en de nationaal-socialistische oppositie, emt de po litieke opvatting in eigen, goed-Oostenrijksche kringen identiek, de zware verantwoording viel zeker makkelijker te dragen; doch ook dit is, zooals ik boven reeds betoonde, heelemaal niet het geval. Ook in ruime konservatieve kringen denkt men er anders over. En zoodoende achtte de regeering zich ge drongen, maatregelen te nemen, die onder nor male omstandigheden gewoonweg ondenkbaar waren. Ik bedoel hier met name het bevel, dat de gewezen minister van buitenlandsche zaken, dr. Heinrich Mataja, wel een der beste kenners dei- internationale verhoudingen, die Oostenrijk heeft, in het bondsgebied van Oostenrijk niet meer publiek het woord mag voeren. Dit bevel werd doorgegeven aan alle gendarmeriekomman- da.nten van heel het Oostenrijksche bondsgebied. Of het bevel nog van kracht is, weet ik niet. Maar het feit van het verbod is ook achteraf nog zeer interessant. Dat een man als dr. Mataja, de heftige be strijder van socialisme en nationaal-socialisme, de kern-Oostenrijker, niet publiek meer mag op treden, is een zoo verbijsterend feit, dat men eerlijk gezegd er niet goed raad mee w"eet. Het is echter een feit. De pers heeft dit feit niet gebracht en mag het niet brengen, officieel is de minister „verhinderd" of lijdt heftig aan de „diplomatieke ziekte". Minister Mataja is een diplomaat van for maat, was een der beste sprekers van de oude Christelijk-sociale partij en trad ook tijdens het heerschende régime als Oostenrijker voor Oostenrijks zending op. In Weenen voor de hoogste kringen, bijna in alle provincies. Onlangs nog in vele plaatsen van Tirol en Vorarlberg. Minister Mataja was de spiritusrector van de internationale conferentie over het Donau- bekken, die onlangs te Weenen in het industrie- paleis od het Schwarzenbergplein gehouden werd; maar Mataja is 't niet eens met het optreden van Oostenrijks minister van Buiten landsche Zaken, baron Berger Waldeneck. Hij schreef onlangs: „De internationale verhoudingen der volke ren en staten staan voor een groote omwen teling, die van Engeland uitgaat en ook Oosten rijk bijzonder moet interesseeren. Aanleiding is het Italiaansch-Abessinische conflict. Engeland schijnt vast besloten, het Volkenbondsapparaat in nieuwen zin tot functionneeren te dwingen. Vredesordening. Oostenrijk heeft natuurlijk het grootste be lang bij een vredesordening' der wereld. Wij willen geen oorlog. Door oorlog kun nen wij niet winnen, wel verliezen. Wij voe len ons chronisch bedreigd en kunnen ons veel rustiger en vrijer ontwikkelen, wanneer deze bedreiging van ons weggenomen was. Wij be treuren het, dat het sanctie-apparaat juist te gen Italië in functie werd gezet, tegen Mus solini, die in 1934 voor de Oostenrijksche on afhankelijkheid is opgetreden. Dat neemt ech ter niet weg, dat heel ons staatsbelang met de bedoelde vredesordening verbonden is. Een vre delievende staat moet elke vredesordening wel kom heeten. Deze alleen biedt beschutting en redding. Wij hebben bij den opbouw van onzen staat onze handen vol en moeten al onze krachten od dit doel concentreeren. Worden wij van buiten niet bedreigd, kunnen wij van binnen vlugger voorwaarts komen. Daarom moet Oostenrijk volkerenbondpoli- tiek voeren en zich in de algemeens vredes ordening laten inlijven. oo schreef Mataja en in dien zin sprak hij meer dan eens en nooit heeft kanse lier dr. Schussnigg, met wien hij in goe de verstandhouuing stond en, meen ik, nog staat, geprotesteerd. Eerst werd de katholieke volksman, de oude christelijk-sociale werklieden-vertegenwoordi- ger Kunschak gemuilkorfd, toen de katholieke democratisch-monarchistische vice-burgemees- ter van Weenen dr. Winter en dan volgde de intieme medewerker van dr. Seipel, de katho lieke oud-minister dr. Mataja. Het autoritaire systeem brengt met zich, dat mannen met afwijkende meening te zwijgen hebben. Zoo althans is de opvatting van prins Starhemberg. NANKING, 28 Dec. (Reuter.) De oude re- volutionnaire generaal Hsoe Fan Ting, de chef van den staf van het eerste leger, heeft gis teravond zelfmoord gepleegd, door zich voor het Soen Jat Sen-mausoleum in zijn zwaard te storten. In zijn testament verklaarde hij, dat hij bloed en hart offerde aan den geest van Soen Jat Sen, om de leiders van China uit hun egoïsme en verraad te doen ontwaken. Zijn offer diene onmiddellijken tegenstand tegen de Japansche politiek te ontketenen. De zelfmoord van den generaal, het eerste geval van dien aard in de Chineesche repu bliek, heeft groot opzien gebaard. VERWACHTING: Matige, tijdelijk toe- nemende Zuid-Oostelijke tot Zuid-Wes- telijken wind, zwaar bewolkt tot betrok- ken met tijdelijke opklaring, tijdelijk re- gen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 761.6 te Helsingfors Laagste barometerstand: 734.9 te Larwick. Zon op 8.12 - onder 3.51 - Licht op 4.21 H Maan op vin. 9.50 onder n.m. 7.28 LONDEN, 28 Dec. (Deuter). De „Daily He rald" meent te weten, dat het kabinet in den aanvang van het nieuwe jaar belangrijke be slissingen zal nemen met betrekking tot de samenstelling van leger, vloot en luchtstrijd krachten. Voor binnenkort staat een reorganisatie van het kabinet op het programma, en de instel ling van een ministerie „voor de verdediging van het Britsche Wereldrijk" zal daarbij een belangrijke rol spelen. Voorts meldt de „Daily Herald", dat de re geering voorbereidingen treft voor den bouw van een reusachtige onderaardsche olie-opslag plaats voor de Britsche vloot in de nabijheid van Plymouth. Men wil ongeveer een milliard gallons olie in stalen onderaardsche tanks gereed houden en de installatie door een buisleiding met de kust verbinden. De Bisschoppen van Mexico hebben een ge zamenlijk schrijven uitgevaardigd in verband met de socialistische en godlooze opvoedings methoden, die in de regeeringsscholen worden toegepast. De Bisschoppen verklaren, dat zoo lang art, 3 van de Mexicaansche grondwet van kracht blijft katholieke ouders hun kin deren niet naar de regeeringsscholen mogen zenden. Ouders, die deze bepalingen zouden overtreden bedrijven daardoor voor God en hun geweten een doodzonde, waarvan ze in de biecht niet geabsolveerd kunnen worden, zoo lang hun kinderen bedoelde inrichtingen van onderwijs nog bezoeken. CALCUTTA, 28 Dec. (Reuter.) Bij een bot sing tusschen Hindoes en Mohammedanen zijn, naar gemeld wordt, twee personen gedood^en velen gewond. Een Mohammedaansch feest viel samen met de viering van het gouden jubileum van het AU India National Congress. Omtrent de onlusten wordt nader gemeld, dat beide partijen dicht bij elkaar bijeenkwamen in het Desjabandoe-park. De Hindoes schreeuwden voortdurend con gresleuzen, waardoor de Mohammedaansche ge beden werden gestoord. Van beide zijden trachtten de leiders tot overeenstemming' te geraken, doch de steenen vlogen reeds door de lucht, en de tegenstanders gingen elkaar met stokken te lijf. Naar gemeld wordt, zijn 50 personen gewond. De politie moest eraan te pas komen om de orde te herstellen. LONDEN, 28 Dec. (Reuter.) Tengevolge van den dooi en den regenval hebben in talrijke deelen van Zuid- en Midden-Engeland groote overstroomingen plaats gehad. In Yorkshire is de rivier de Derwent binnen 24 uur 2 meter gestegen. In Leicester zijn de beide steden Ashby en Barrow volkomen van de buitenwereld afgesloten. In de graafschap pen Warwickshire en Wiltshire staan verschei dene plaatsjes gedeeltelijk onder water. Boven het Kanaal woedden gisteren zware stormen,, die een ernstige stagnatie in het scheepvaartverkeer veroorzaakten. i ROME, Vrijdag. Nu de di plomatieke onderhandelingen op het doode punt zijn gekomen en de oorlog in Abessinië voortduurt, is de belangstelling van het Italiaan sche publiek geconcentreerd op de verdere politiek van Laval en op de zitting van het Italiaansche ka binet, die Maandag a.s. zal plaats vinden. Vandaag is hier bekend geworden, dat de Britsche ambassadeur, Sir Eric Drummond, Rome zal verlaten om een vacantie van drie weken in Engeland door te brengen. Ook hier in ziet men terecht een bewijs, dat de vredes onderhandelingen voor het oogenblik zijn af gebroken. Sir Eric Drummond heeft den ge- heelen zomer te Rome verblijf gehouden en in Engelsche kringen legt men er den nadruk op, dat hij alleen en uitsluitend voor zijn va cantie naar Albion vertrekt. Ook in Italiaansche kringen geeft men toe, dat om de woorden van een regeeiingsver- tegenwoordiger te gebruiken „tot aan het midden van Januari niets zal gebeuren." Van gezaghebbende zijde verklaart men, dat een petroleumboycot een onmogelijk heid is geworden. Maar het lijkt er veel op, dat dit een praatje voor de vaak is, want men herinnert zich, dat hetzelfde werd gezegd, toen de economische sancties aan den horizon opdoemden. Het is intusschen duidelijk, dat de Italiaan sche regeering zeer verontrust is over de ont wikkeling' der Middellandsche Zee-kwestie en over de verklaring, door Laval afgelegd in het Fransche kabinet, betreffende de verhouding tusschen Engeland en Frankrijk ten aanzien van deze kwestie. Vooral de mededeeling van den Franschen minister-president heeft Italië niet optimistisch gestemd. Men voelt, dat de strooming, die de Italiaansche politiek afkeurt, door deze verklaring aan kracht heeft ge wonnen, en dat het steeds moeiljiker voor den Duce wordt, uit de benauwende situatie te geraken. Alle lagen der bevolking zien met spanning de bijeenkomst van het Italiaansche kabinet tegemoet. De financieele moeilijkheden vormen een belangrijk punt op de agenda. (Auteursrecht News Chronicle-A. N. P.) ROME, 28 Dec. (Reuter). Indien de Engel- schen er in slagen Europa tegen ons in een bondgenootschap te vereenigen, aldus de „Ga zetta del Popoio", indien zij ook Frankrijk in hun spel betrekken en ons beletten in Abes sinië de gestelde doeleinden te bereiken, dan zal men moeten bedenken, dat men koloniën op drie manieren kan veroveren: le door een rechtvaardige verdeeling der mandaten en grondstoffen; 2e door de verovering der ko loniën, welke nog niet in het bezit zijn van Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Portugal, een oplossing, waaraan wij de voor keur hadden gegeven, doch waarvoor Enge land geheql Europa tegen ons in het geweer brengt: 3e door een oorlog in Europa, op het geschikte oogenblik begonnen en waarvoor men een leger, een luchtmacht en een marine moet houden. Duitschland verloor zijn koloniën niet, door dat deze door Engelsche, Fransche, Belgische of Japansche troepen werden bezet, maar om dat het in Europa heeft moeten capituleeren, omdat het den oorlog in Europa had verloren. Wie een oorlog in Europa verliest, ver liest ook zijn koloniën, wie hem wint, wint gelijktijdig koloniën. Indien de twee andere wegen zijn versperd, moeten wij er aan denken, dat de derde weg overblijft. Laat ons niet vergeten, vervolgt het blad, dat een oorlog in Europa gevoerd moet worden op het oogenblik, dat wij geschikt vinden en niet op het oogenblik, of onder omstandig heden, die naar het genoegen van onze tegen standers zijn. Het Italiaansche volk, gehard door 3jaar oorlog en een revolutie weet zijn uur af te wachten en geen teleurstelling zal zijn verzet kunnen schokken. Een teleur stelling zal zelfs zijn wil, om zich te verzet ten, ten einde zijn doel te bereiken, nog ver sterken. Ten aanzien van de onderhandelingen tus schen Engeland en de drie Middellandsche Zee- staten Griekenland, Joego-Slavië en Turkije, die toegezegd hebben, ingeval van een Italiaan- schen aanval op de Britsche Middellandsche Zeevloot hun verplichtingen krachtens art. 16 van het Volkenbondspact te zullen vervullen, toont men zich in officieele kringen te Lon den nog vrij terughoudend. De diplomatieke medewerker van de „Mor ning Post" meldt, dat de besprekingen hoofd zakelijk betrekking zullen hebben op de be schikbaarstelling van vlootsteunpunten voor de Britsche vloot, daar genoemde mogendheden geen noemenswaardige eigen vloten bezitten. Wat Turkije betreft, zouden de vroegere vloot steunpunten te Smyrna en Istanboel, die op grond der vredesverdragen grootendeels ge slecht zijn, in aanmerking komen. De correspondent meent te weten, dat Tur kije de beschikbaarstelling dezer steunpun ten niet, zooals van andere zijde gemeld werd, van een revisie van het Dardanellenaccoord af hankelijk maakt. Wat den beiden anderen mogendheden aan gaat, zijn de drie havens Piraeus, Saloniki en Kreta van zekere beteekenis, terwijl Joego slavië, afgezien van zijn positie in de Adria- tische Zee hoofdzakelijk als spreekbuis van de Kleine Entente van belang is. Rusland en Polen zouden, naar de „Daily Herald" verklaart, op het punt staan, te j Genève mede te deelen, dat ingeval van een Italiaanschen aanval op Engeland in de Middellandsche Zee hun luchtstrijdkrachten krachtens art. 16, par. 3 van het Convenant ter beschikking van den Volkenbond gesteld zouden worden. Koning Leopold is gisteren wederom naar Engeland vertrokken. Hoewel verluidt, dat de koning fe Londen slechts eenige dagen rust wenscht te nemen, beweeTt de „Daily Mir ror", dat het doel van zijn reis is tusschen Ita lië en Engeland te bemiddelen. Het initiatief hiertoe zou uitgegaan zijn van de gemalin van den prins van Piemont. Het blad verklaart, dat koning Leopold wel licht een bezoek zal brengen aan koning George om te wijzen op de redenen die ontspanning en matiging van de sanctiepolitiek wenschelijk doen ziin. KERSTKRANS KERSTBROOD TULBAND SAUCIJZEBROODJES HAMBROODJES CROQUETTEN RAGOUTBROODJES PASTEITJES BERLINER BOLLEN APPELFLAPPEN BEIGNETS APPELBOLLEN SNEEUWBALLEN OLIEBOLLEN CANO'S DRIEHOEKJES EU NOG VELE ANDERE LEKKERNIJEN Italië voelt zich steeds meer geïsoleerd; onge rustheid over de Middellandsche Zee-kwesue; Koning Leopold in Engeland. Herderlijk schrijven van het Mexicaansch Epis copaat; ouders onder doodzonde verboden hun kinderen naar de regeeringsscholen te zenden. Reorganisatie van het Britsche kabinet? In stelling van een ministerie voor de verdediging van het Britsche wereldrijk. Onlusten te Calcutta, Groote overstrocmingen in Engeland. Moeilijkheden bij de benoeming van een ge meente-secretaris te Wierden. Tijdens den hevigen storm aan de Atlantische kust is nabij Lorient een motorboot omgeslagen, waarbij 7 personen verdronken zijn. Uit de collectie van Sir Gervase Beckett te Londen zijn twee oude meesters, welker waarde geschat wordt op ongeveer 1400 pond sterling, gestolen. Het zijn een zeegezicht, geschilderd door Corot en een zeegezicht van Bonnington. De dieven hebben de voordeur van hef huis ge forceerd, waarna zij merkwaardigerwijze onge stoord met de schilderijen verdwenen zijn. V 'TTT* ill! ill 1 '—7 f J Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 743.1 Vorige jtand 743.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1