URUGUAY EN MOSKOU ZADELHOFFI DE ROODE VOS BETRAPT ROOKWORST ■pf!» Kerkelijk leven MGR. J. H. G. JANSEN OSSCHE MISDADIGERS VEROORDEELD HET BACON-CONTRACT GOED HEIPEND GOED SMAKEND MAANDAG 30 DECEMBER 1935 Prettige diplomaten Fransche luchtpostdienst op Zuid-Amerika Op een overweg blijven staan Truck met oplegger vernield; chauffeur kon zich redden Uit den trein gesprongen Ernstig ongeval op perron te Maastricht EEN GRIEZELIGE GEWAAR WORDING Oude dame bewusteloos voor het raam LANDBOUWSCHUUR IN ASCH GELEGD Graanvoorraad een prooi der vlammen OUDE MA,N AANGEREDEN Oogenschijnlijk ongedeerd; dood ineengezakt later Politie doet goede vangst Dader van serie diefstallen te Loenen gearresteerd Brand in sigarenzaak Brutale inbraak In Rotterdam f 200 buitgemaakt POGING TOT DOODSLAG Opzettelijk zijn broer aangereden Aangrenzende perceelen krijgen waterschade Vreeselijk ongeval Slager in een vleeschhaak gevallen Kapitein J. Vermeulen De commandant der politietroepen tot majoor benoemd DOOR AUTOBUS GEGREPEN EN GEDOOD Treurig gevolg van onvoorzichtig oversteken Vrouw verdronken MWÈ Wet op uitverkoopen Vallen aanbiedingen" daar onder? mm In verband met zijn ziektetoestand green Nieuwjaarsreceptie Een der verdachten vrijgesproken en in vrijheid gesteld Vader de B. De hospita der bende Inbraak te Heesch BRANDSTICHTING NA EEN INBRAAK Een raadselachtig geval te Naaldwijk Mgr. Huibers verlaat Hoorn Bezoek aan Heiloo Een gift voor M. H. MGR. G. HAEZAERT Bezoek aan Nederland Missiezuster overleden Verhooging der vergoeding de fabrikanten bepleit aan Nederland krijgt zijn wereldomroep Een nieuw initiatief van den K.R. O. De postvluchten Uruguay heeft de diplomatieke betrekkin gen met Moskou verbroken en den Sovjet-gezant Minkin zijn paspoort ge geven. De Russische diplomaat zal binnen en kele dagen de Zuid-Amerikaansche republiek hebben te verlaten. Natuurlijk heeft Minkin tegen deze handelwijze der Urugueesche regee ring geprotesteerd, doch de minister van bui- teniandsche zaken van Uruguay achtte Minkin's protestnota in dergelijke „ongebruikelijke" ter men gesteld, dat hij haar zelfs niet wenschte te accepteeren. Wat zijn de bezwaren, welke de regeering van Uruguay tegen Minkin en den staat, welken hij vertegenwoordigt, inbrengt? Zij beschuldigt den Sovjet-gezant ervan, den com- munistischen opstand in Brazilië te hebben ge steund en een communistische revolutie in Uru guay zelf met geld en wapenen te hebben voor bereid. Deze breuk in de diplomatieke betrek kingen tusschen Uruguay en Sovjet-Rusland werpt weer eens een feilen lichtschijn op de ge varen, welke er verbonden zijn aan het aan- knoopen en onderhouden van officieele relaties met Moskou. De roode vos kan wel zijn haren, maar niet zijn streken verliezen, en velen, die gemeend hebben, dat Sovjet-Rusland langza merhand zóózeer verburgerlijkt en gematigd ge worden was, dat men het veilig kon inschakelen in de rij der behoorlijke en betrouwbare mo gendheden, hebben net als Uruguay thans moe ten ervaren, dat zij zich aan een lichtvaardige illusie hebben overgegeven. Onder druk van de bedreiging in het Verre Oosten, waar de Japan- sche expansiedrang zich steeds duidelijker in de richting van de Russische invloedsferen (Mon golië) beweegt, en aan de Russische Westgrens in Europa, waar het met Polen verbonden na- tionaal-socialistische Duitschland op de loer ligt om ten koste van Sovjet-Rusland zijn slag te slaan, heeft Moskou sinds jaar en dag hulp en steun en bescherming gezocht bij de veel gesmade „kapitalistische" landen. Men mag zich afvragen, waarover men zich méér verba zen moet: over de arglistigheid, waarmee de roode vos zich tot een vrede-prediker vermomde, of over de goecfgeloovigheid der groote mogend heden, welke deze vermomming meenden te moeten opvatten als het overtuigend bewijs van een oprechte „bekeering". Dat de sluwe Sovjet diplomaat Litwinof erin geslaagd is de inter nationale positie van den bolsjewistischen heil staat te versterken en de roode dictatuur van Moskou door steeds meer en belangrijkere mo gendheden officieel te laten erkennen, is voor een goed deel té danken aan de twee meest anti- Russische staten ter wereld, n.l. aan Duitschland en Japan, en aan de economische wereldcrisis, welke verschillende mogendheden ertoe dwong nieuwe afzetgebieden te zoeken voor haar pro ducten, daar de oude niet meer in staat bleken hun exportproducten op te nemen of zich autar kisch voor invoer uit den vreemden sloten. Litwinof's buitenlandsche politiek trok dank baar partij van deze omstandigheden ten behoeve van Ruslands veiligheid. De nog steeds niet voltooide opbouw' van den Sovjet-staat behoeft vóór alles vrede en rust, en vandaar dat Sovjet- Rusland schijnbaar een der meest hardnekkige voorvechters van den vrede werd. Principieel is deze schijnbare houding echter allerminst, zij is gebaseerd op opportuniteitsoverwegingen. Het bolsjewistische wereldrevolutie-ideaal werd in beginsel niet prijsgegeven, maar slechts naar den duisteren achtergrond geschoven. Het onlangs gehouden Komintern-congres, waarop de beruchte Dimitrof ten aan- hoore en met instemming van de hoog ste Sovjet-autoriteiten de nieuwe richtlijnen heeft uitgestippeld voor de communistische ac tie ter bereiking van het destructieve Sovjet- wereldideaal, heeft dit duidelijk bewezen, ook al beweerde de Sovjet-regeering bij hoog en bij laag, dat zij niet verantwoordelijk gesteld mag worden voor de woorden en daden van de Com munistische Internationale. Deze fictie is als zoodanig te doorzichtig geworden dan dat een verstandig mensch er nog geloof aan kan hech ten. Niettemin wordt zij door Moskou steeds opnieuw uitgespeeld, wanneer het zich tegenover een van zijn „vrienden en bekenden" heeft vrij te pleiten van een al te vergaande deloyaliteit. De diplomatieke successen, welke Litwinof ach tereenvolgens voor Sovjet-Rusland heeft weten te behalen (de officieele erkenning door de Ver- eenigde Staten, de opname in den Volkenbond, de non-agressiepacten en de wederkeërige bij standspacten met Frankrijk en Tsjecho-Slo- wakije) beginnen langzamerhand af te brok kelen. Na het Moskousche Komintern-congres heeft Amerika de pas herstelde diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland, waarvan 't te groote economische! voordeelen had ver wacht, tot een minimum beperkt. Frankrijk heeft niet al te veel haast gemaakt methet ratificeeren van het Fransch-Russisch bondge nootschapsverdrag. In Uruguay, waar Moskou vasten voet had gekregen om zijn ondermij- ningsarbeid in Zuid-Amerika te beginnen, is het thans tot een officieel conflict gekomen. Vooral in het nationaal-socialistische Duitsch land heeft dit laatste groote voldoening ge wekt en de gelijkgeschakelde Duitsche pers prijst den moed en het inzicht van Uruguay, dat een einde heeft gemaakt ^an een verrader- Met ingang van Zondag 5 Januari a.s. zal de wekelijksche luchtdienst der Air France naar Zuid-Amerika, welke tot nu toe afwisselend geheel per vliegtuig en per vliegtuig-boot werd geëxploiteerd, geheel per vliegtuig worden uit gevoerd. Teneinde dit feit te herdenken, hebben de Fransche posterijen besloten de brieven, welke met den dienst van 5 Januari verzonden worden, van een speciaal herdenkingsstempei te voor zien. Personen, die voor deze vlucht interesse hebben, kunnen zich voor inlichtingen wenden tot de passagekantoren en vliegvelden der K.L.M. lijke vriendschap. Of Duitschland, dat inder daad de Fransche Oost-pact-politiek, waarin Sovjet-Rusland een integreerend element vorm de, heeft afgewezen, en in het binnenland het communisme met moorddadig geweld heeft trachten uit te roeien, wel de meest gerechtig de is om daarover zoo luid te juichen, mag be twijfeld worden, aangezien het, ondanks zijn „Drang nach dem Osten" en zijn bekende la tent agressieve vijandigheid tegen Sovjet-Rus land nog steeds niet den moed heeft gevonden om te doen, wat het in Uruguay zoo hooglijk zegt te apprecieeren. Duitschland onderhoudt met Sovjet-Rusland nog steeds „normaal" te noemen betrekkingen, al zijn deze betrekkin gen in wezen dan ook van een weinig vriend- schappelijken en spanningverwekkenden aard. Zaterdagmiddag is te Apeldoorn een opleg ger met truck van het expeditiebedrijf J. W. van Beek, te Klarenbeek, bij het oversteken van den eersten onbewaakten spoorwegover gang ten Zuiden van het spoorstation te Beek bergen, in de modder, welke na den dooi aan weerskanten van den overweg lag, blijven ste ken. De truck met oplegger, die beladen was met zakken meel en andere, besloeg den ge- heelen overweg. De chauffeur kon den auto met geen mogelijkheid van haar plaats bewe gen. Bij het naderen van een lokaaltrein van den dienst Apeldoom-Dieren, heeft de be stuurder, als eenige inzittende, den auto tijdig verlaten. De trein reed de truck met oplegger middendoor en werd zelf daarbij licht bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De spoordienst ondervond nagenoeg geen vertraging. De 14-jarige Fr. uit Houthem bemerkte Za terdagmiddag/ dat hij in een verkeerden trein was gestapt te Maastricht, toen deze al rijden de was. Hij sprong èruit, doch kwam met zoo'n vaart op het perron terecht, dat hij bewusteloos bleef liggen. Per auto van den G. G. D. werd hij naar het Ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht over gebracht, alwaar hij ter verpleging werd opge nomen. Zondag was hij nog niet tot bewustzijn teruggekeerd. Zondagochtend heeft een dienstbode een on aangename ontdekking gedaan, toen zij zich aan een woning in de Velserstraat te Haarlem, waar zij dient, vervoegde en na herhaalde malen te hebben gebeld, niet werd opengedaan. Door het raam zag zij de 64-jarige mevrouw S., schijnbaar levenloos in een leunstoel naast de kachel zitten. Zij tikte hard tegen het ven ster, doch de vrouw bewoog zich niet. De dienstbode waarschuwde, hevig ontsteld, de politie, die na een ruit in de keukendeur stuk geslagen te hebben, zich toegang tot de woning verschafte. Men trof de oude vroiiw bewusteloos aan, vermoedelijk bevangen door kolendamp. Niemand kon verder inlichtingen verstrekken, daar zij alleen woont. Een brandende petro- leumtoestel stond naast de kachel, terwijl op de piano een klein petroleumlichtje vlamde. De vrouw werd per ziekenauto naar het Dia- conessenhuis overgebracht, waar zij 's middags tot bewustzijn kwam. Mevrouw s. wist alleen te vertellen, dat zij Zaterdagavond omstreeks tien uur in den stoel was gaan zitten. Vermoedelijk is zij door kolen damp of door den damp van het petroleum- toestel bevangen. Zondagnacht is de eenige jaren geleden nieuw gebouwde kapitale landbouwschuur van den heer I. B. Becu te Breskens geheel door brand verwoest. Het vuur vond gretig voedsel in üe groote hoeveelheid graan, welke in de schuur aanwezig was. Het vee en eenige landbouw werktuigen konden in veiligheid gebracht wor den. De motorspuit van de firma van Melle ver leende assistentie. Men moest zich evenwel be perken tot het beschermen van de belendende perceelen. Omtrent de oorzaak van den brand staat niets vast. De schade wordt door verzekering gedekt. Zaterdagavond werd de 58-jarige P. uit Stompwijk te Voorburg door een personen auto aangereden. De man bleek ongedeerd te zijn en de automobilist reed daarop door. P., wiens rijwiel beschadigd was, vervolgde te voet zijn weg, doch zakte plotseling ineen; voorbij gangers waarschuwden een dokter, die slechts den dood kon constateeren. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overgebracht om geschouwd te worden. De politie heeft den automobilist F. uit Den Haag, aangehouden en stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. U houdt natuurlijk ook van echte Geldersche Vraagt daarom Uw leverancier het merk DOETINCHEM dan eerst smult UI De politie te Loenen (gemeente Apeldoorn) heeft Zondagmiddag den alleenwonenden 50- jarigen B. uit Loenen aangehouden, als ver dacht van diefstal van rijwielen, waschgoed.. dekens, timmergereedschap en andere goede ren. De diefstallen waren reeds vanaf het be gin van het vorig jaar gaande en hadden de bewoners van Loenen en omgeving zeer veront rust. Behalve te Loenen heeft B. _ok in Apel doorn, Beekbergen, Eerbeek en Brummen zijn slag geslagen. De politie nam in de woning van B. vijf ge stolen rijwielen en een groot aantal van dief stal afkomstige voorwerpen in beslag. Deze vul den tezamen twee politie-auto's. B. heeft bekend de diefstallen gepleegd te hebben. Hij is voorloopig bij de politie te Brum men ondergebracht. rooven, wanneer deze zijn omgang met het meisje niet staakte. Tegen den chauffeur is thans proces-verbaal opgemaakt wegens poging tot doodslag, terwijl een en ander ter kennis is gebracht van den officier van justitie te 's Gravenhage. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er te Rotterdam een brutale inbraak gepleegd in een filiaal van de Unie Maatschappij aan den Zwaanshals. Gedurende den laatsten tijd was de etage boven den winkel onbewoond. Met een valschen sleutel hebben de inbrekers zich toe gang tot deze etage verschaft. In den vloer heb ben zij een groot gat geboord, waardoor zij zich in den winkel hebben laten zakken. Na een binnendeur geforceerd te hebben zijn ze vervol gens tot het achter den winkel gelegen kantoor doorgedrongen. Daar hebben zij een geldkast geopend en een bedrag van f 200.gestolen. Via denzelfden weg als zij gekomen waren zijn ze gevlucht. Dezer dagen werd de 19-jarige J. van G. te Bodegraven, terwijl hij met een meisje aldaar op straat wandelde, aangereden door een auto, welke bestuurd werd door zijn tweeling-broer Simon, die chauffeur is in dienst van de firma B. J. van G., die het gevaar zag aankomen, wist zich door een handige beweging voor op de motorkap te werken, zoodat hij er met enkele lichte verwondingen afkwam. De bijzondere omstandigheden, waaronder dit ongeluk gebeurde, de chauffeur was n.l. met den auto het trottoir opgereden, zonder dat daarvoor ook maar eenige reden bestond, gaf de politie aanleiding tot een nader onderzoek. Dit heeft thans aan het licht gebracht, dat de 19-jarige chauffeur opzettelijk zijn broer heeft aangereden. Reeds vroeger heeft hij gedreigd, zijn tweelingbroer van het leven te zullen be- Een felle brand heeft Zondagmorgen om streeks elf uur op den Verlengden Hoograven- scheweg te Jutphaas, toen de bewoners afwezig waren, een sigarenwinkel annex woonhuis van den heer N. v. d. Sprong in de asch gelegd. De brand werd ontdekt door een onder-com mandant van de brandweer, die terstond groot alarm maakte, aangezien het vuur een dreigend karakter aannam. Met vijf stralen werd het blusschingswerk ter hand genomen, terwijl ook de motorbrandspuit niet ontbrak. De brandwee: heeft evenwel niet kunnen verhinderen, dat het gebouwtje afbrandde. Eenige aangrenzende per ceelen bekwamen veel waterschade. Omtrent de oorzaak is nog niets met zeker, heid te zeggen. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Hedenmorgen viel de slager H. Heesbeen te Vlijmen in de kokerij, doordat hij uitgleed, met zijn voorhoofd op een ketelrand en daarna met een zijner oogen in een vleeschhaak, welke tot diep in het hoofd doordrong. Bewusteloos en hevig bloedend werd hij door zijn knecht ge vonden, die direct medische hulp inriep. De dokter kon slechts den dood constateeren. De heer H. was 40 jaar oud en gehuwd. Zondagmorgen omstreeks 11 uur is op den Kanaaldijk tusschen sluis 10 en 11 van de Zuid-Willemsvaart onder de gemeente So meren, de gehuwde, 30-jarige H. P. A. Arens, kellner te Den Bosch, toen hij achter een autobus om plotseling den weg overstak, ge grepen door een autobus van dienst B.B.A., die van Asten naar Helmond loopt, en op slag gedood. Het voorloopig onderzoek heeft uit gewezen, dat den chauffeur geen schuld treft. De ongelukkige laat een vrouw en twee kin deren achter. Het slachtoffer was met een gezelschap in een autobus onderweg van Den Bosch naar Maastricht, waar het een voetbalwedstrijd zou bijwonen. Op de plaats van het ongeluk had de autobus rechts van den weg een oogenblik gestopt, teneinde eenigen inzittenden de gele genheid te geven zich even te vertreden. Daar bij stak genoemde Arens achter den wachten den autobus om, plotseling den wég over, met het genoemde gevolg. Zaterdagochtend is te Delft de ongeveer 60- jarige vrouw R., die reeds geruimen tijd ziek te bed lag, vermoedelijk in een vlaag van be nauwdheid naar buiten geloopen en in het water langs den Verwersdijk terechtgekomen. De vrouw werd spoedig opgehaald, doch de Ie le vensgeesten bleken reeds te zijn geweken. f K" Défilé te Daggaboer van een groep Abessinische krijgers, die een over winning op de Italianen hebben behaald De kantonrechter te Amsterdam, mr. de Vries Feyens heeft Zaterdag de eerste overtreding in de hoofdstad van de wet op de opruimingen behandeld. Vier firmanten van een groot con fectiemagazijn stonden wegens deze overtreding terecht. Zij hebben n.l. in de maand November een biljet aan de ruiten doen plakken, met het opschrift November aanbieding", wat in strijd zou zijn met art. 2, 2e lid van de wet. De heer M. G. Greup. secretaris van de Ka mer van Koophandel, als getuige gehoord, deel de mede, dat verd. geen vergunning hadden voor een opruiming of uitverkoop. Volgens de opvattingen van de K. v. K. is de uitdrukking „November aanbieding" ontoelaatbaar. De Ka mer heeft meermalen het verzoek om dergelijke aanbiedingen te mogen doen' afgewezen. Deze aanvragen werden gemotiveerd met de opmerking, dat voor een speciaal artikel dat verkocht werd de aangewezen maanden ondeug delijk zijn. Toch heeft de K. v. K. afwijzend beschikt. De wet immers wijst uitdrukkelijk twee bepaalde maanden voor seizoenuitverkoopen aan en daarvan wordt alléén afgeweken als voor een bepaalde groep van neringen een andere maand is aangewezen. De reclamechef van de firma vertelt, dat ieder jaar in November een speciale aanbie ding wordt gedaan. De biljetten worden aan alle filialen in Nederland rondgestuurd. Van te voren had de firma zich afgevraagd of zij niet in botsing zou komen met de nieuwe wet. Ge tuige had advies gevraagd aan mr. Kropman en deze meende, dat een „November aanbieding" gewettigd was. Op 1 November komt er een „wending" in de prijzen, de wintergoederen worden dan lager geprijsd. De ambtenaar van het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat het hier gaat om het 2e lid van art. 2 van de bedoelde wet, waaronder naar spr.'s meening het onderhavige feit valt. Het publiek krijgt den indruk, dat de prijzen lager zijn bij deze November aanbieding" dan ge woonlijk, wat dan ook het geval is. Spr. re;quireerde tegen elk der firmanten 25boete. De verdediger, mr. G. C. J. D. Kropman, zei- de in zijn pleidooi dat de firma reeds tien jaar lang een „November aanbieding" doet Pas eenige weken later volgde een uitverkoop, die nu in Januari gehouden zal worden, krachtens de wet. Er dient een scherp verschil te worden ge maakt tusschen „opruiming" en een verkoop tegen lage prijzen. De wet is toch zeker niet gericht tegen het verkoopen tegen lage prijzen. De aankondiging van opruimingen en de ca mouflages hiervan staan onder toezicht van de Kamer van Koophandel. In de wet staat niet, dat een tijdelijk voordeelige aanbieding verboden is. Het biljet immers geeft niet den indruk, dat zich ten aanzien van de winkel nering bijzondere omstandigheden voordoen, wat noodzakelijk is om een voordeelige aan bieding onder de wet te doen vallen. Wanneer bijv. een winkelier aankondigt: „Wegens verbouwing voordeelige aanbieding" kan het O. M. met succes tot vervolging over gaan, indien de K. v. K geen toestemming heeft verleend. PI. dringt aan op ontslag van rechtsvervolging. Wanneer men zegt, dat het hier een soort gecamoufleerde aanbieding be treft, moet men dit aantoonen; dit zal echter onmogelijk zijn, daar de feiten anders zijn. De kantonrechter zal op 4 Januari schrifte lijk vonnis wijzen. '■44. In verband met den ziektetoestand van Z. H. Exc. den Aartsbisschop zal de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie ten aartsbisschoppelijken Paleize te Utrecht dit jaar niet plaats hebben. Kapitein J. J. Vermeulen, Commandant van het Depót Politietroepen te Nieuwersluis, is met ingang van 1 Jan. 1936 bevorderd tot den rang van majoor. Mocht eerst de vrees heb ben bestaan dat de kaptein zou worden over geplaatst naar Venlo, bij ministerieele beschik king blijft de kapitein behouden voor het De pót en voor de burgerij van Nieuwersluis. Bij de watersnoodrampen in 1928 en 1930 heeft hij met zijn manschappen veel lijden ver zacht en hulp geboden waar die werd gevraagd. Reeds 63 opleidingen van te zamen ongeveer 5000 man hebben onder zijn leiding het onder wijs voor de Mil. Politie genoten en op hun ver dere levenspad zullen allen terugdenken aan den sympathieken commandant. Ook op sportgebied is kapitein Vermeulen zeer bekend. Steeds loopt een detachement on der zijn leiding mee in uitgeschreven wedstrij den en het aantal behaalde prijzen is legio. In de geheele Vechtstreek, wij durven te zeg gen in geheel Nederland, is kapitein Vermeulen een zeer bekende figuur. Tallooze agenten in de steden en op het plat teland zullen bij hem him opleiding hebben ge noten. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft heden uitspraak gedaan in een aantal Ossche straf zaken. Allereerst werd vonnis gewezen in de zaak te gen den 58-jarigen landbouwer H. L. van E. (Driek van Renieren) en den 47-jarigen arbei der N. J. van G., terzake van uitlokking van de brandstichting op 10 Augustus 1926, in de woning bewoond door de families Bevers en van Zantvoort, waarbij een vrouw en drie kin deren den dood vonden. Van E. werd veroordeeld tot vier jaren ge vangenisstraf; van G. werd vrijgesproken en onmiddellijk in vrijheid gesteld. De eisch tegen van E. was acht jaar en tegen van G. vijf jaar gevangenisstraf. De uitspraak in de zaak tegen den 47-jarigen Osschen arbeider M. F. de B., wegens uitlok king van den roofoverval te Oyen, waarbij in den nacht van 15 op 16 Mei 1934 A. Verhoeven werd gedood en P. Verhoeven ernstig gewond, werd wegens onvolledigheid van het onderzoek aanvankelijk uitgesteld. Nog werd ter zitting gehoord de rijksveld wachter-brigadier J. L. Verkoelen uit Oyen. Nadat hij gehoord was persisteerde de Offi cier van Justitie bij zijn eisch vijftien jaren gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde de B. tot tien jaren gevangenisstraf. Mej. J. van B.-V., bijgenaamd Hanneke van Martekes, de hospita der Ossche bende, hoorde, wegens heling van goederen, uit diverse dief stallen afkomstig, v ij f jaren gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis tegen zich uitspreken. De eisch was zes jaren gevangenisstraf. Terzake de inbraak en den roofoverval bij den kassier der Boerenleenbank te Heesch werd Koosje de B. veroordeeld tot acht jaren ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hech tenis. De eisch was tien jaren gevangenisstraf. Een zonderling geval van brandstichting heeft zich aan den Maasdijk onder Naaldwijk voor gedaan in de woning van P. H. aan de Verkade- straat. Toen de familie H. afwezig was geweest en des avonds in de woning terugkeerde, hing in de woning een zware brandlucht, terwijl de ka mer in wanorde verkeerde. Laden van de kas ten waren open getrokken, terwijl ook uit an dere aanwijzingen bleek, dat pogingen tot dief stal waren gedaan. Maar voorts stond in de kamer de zitting van een stoel te smeulen, terwijl in de linnenkast een deel van den inhoud was verbrand. Het vuur was daar intusschen reeds gedoofd. Naast den schoorsteen was tegen het behangsel een groote brandvlek, terwijl ook sporen van petroleum werden aangetroffen. Uit alles bleek dus, dat getracht was brand te stichten met verschillende vuurhaarden. Evenwel had het vuur zich niet uitgebreid en konden de laatste resten nog door de thuis ge komen bewoners worden gebluscht. Waarom de brand is gesticht is onbegrijpelijk, daar in de woning niets wordt vermist. De politie stelt een uitgebreid onderzoek naar dit raadselachtig ge val in. Dinsdag a.s. zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers Hoorn verlaten. Des morgens te half acht zal Z. H. Exc. de H. Mis opdragen, waarbij alle parochianen worden uitgenoodigd zooveel mo gelijk tegenwoordig te zijn en ter H. Tafel te naderen. Om 10 uur zal Mgr. de stad verlaten. Zaterdagmiddag heeft Mgr. J. P. Huibers een bezoek gebracht aan Heiloo, waar Mgr. aller eerst eenigen tijd in gebed doorbracht in de Genadekapel van O. L. Vrouw ten Nood. Hierna bracht Mgr. een bezoek aan het Moe derhuis van de Congregatie der Eerw. Zusters Juliaantjes en aan de Eerw. Zusters aan den Dijk. Naar het gemeentebestuur van Hoorn mede deelt, heeft Mgr. Huibers, ter gelegenheid van zijn afscheidsbezoek aan den burgemeester, dezen ten behoeve van de armen van Maat schappelijk Hulpbetoon, een bedrag van f 500 ter hand gesteld. De burgemeester heeft deze belangrijke gift, met grooten dank aan den milden gever, in naam van maatschappelijk hulpbetoon aanvaard. Te Bloemendaal arriveerde voor een bezoek aan Nederland Z. H. Exc. Mgr. Georges Hae- zaert, Apostolisch Vicaris van Noord-Katanga. missiegebied der E.E. P.P. van den Heiligen Geest. BANDOENG, 30 Deb. (Aneta). Te Semarang is op 26 December overleden Zuster Gijsberta van Velzen van de Franciscanessen-Orde. Zij bereikte den leeftijd van 58 jaar. Naar wü vernemen ligt het in de bedoeling van de bedrijven, welke zijn aangesloten bij de „Groep Bacon" van de Nederlandsche Vereeni- ging van Exporteurs van Vleesch en Vleesch- producten, zich tot de Nederlandsche Veehou derij Centrale te wenden, met verzoek wijziging te brengen in de vergoeding, welke van 1 Januari as. at betaald zal worden voor de bereiding van de voor uitvoer naar Engeland bestemde bacon. De in uitzicht gestelde vergoeding bedraagt f 3.80 per 100 K.G. geslacht gewicht, hetgeen neerkomt op ongeveer f 2.50 per varken, zoo deelt bedoelde groep mede. Deze vergoeding is zoo laag, dat slechts en kele bedrijven daarmede hun werkelijke uitgaven zullen kunnen dekken. Daartegenover zal het de bedrijven in het vervolg vrijstaan, om door het verrichten van andere werkzaamheden te trachten het tekort te dekken. Het is echter hoogst twijfelachtig of men daarin slagen zal. Een voor de N.V.C. zeer belangrijke factor is het komen vervallen van de garantie, dat mini maal vergoed zal worden 85 pCt. der kosten in het laatste kwartaal van 1933. Het behoeft voorts geen betoog, dat de fabrikanten door de annuleering dezer bepaling in beduidend ongun stiger positie zijn gekomen. Om stopzetting der bedrijven te voorkomen, zullen de baconfabrikanten trachten onderling een schaal van verdeeling op te maken, waarbij de kleinere fabrieken 60 a 70 ets. per 100 K.G. meer ontvangen dan de grootere bedrijven, zon der dat zulks voor de N.V.C. hoogere lasten me debrengt. Naar men ons mededeelt heeft de minister van Binnenlandsche Zaken goedgunstig be schikt, na ingewonnen advies van den Radio- raad, op het verzoek van den K.R.O. om in gaande 2 Februari 1936 meermalen per week Nederlandsche wereldprogramma's te verzor gen. Deze uitzendingen zullen worden bestemd voor de verschillende werelddeelen en daarom met z.g. gerichte zenders verbreid worden. Hiervoor zal van de Philips Ultrakortcgolf- zenders gebruik worden gemaakt. De Naahtegaal bereikte op de v- thuisreis Athene, terwijl de Oeverzwaluw op de uitreis in Jodhpur aankwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5