Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 i Een gezonde snoeperij Plaats dan een „Omroeper' I voor 80.000 gezinnen Het afscheid van dr. Lietaert Peerbolte. Een militair afscheid te Ede Om zelf te maken De Vrouw en haar huishouding DINSDAG 31 DECEMBER 1935 nmnnnimninnniimiramiraTiiiiiimiiin nnnniniiinimnminnm^ 113 Overpeinzingen tijdens het j eugd - schaaktour n ooi, dat Maandag te georganiseerd werd Het jeugd-schaaktournooi, dat Maandag te Assen is begonnen mag zich in groote belang stelling verheugen, gezien bovenstaande opname op den eersten dag der wedstrijden Door Marie Wittop Koning Onze Keuken liiniiniiiiiiiiiininniiiiiiiniiiininiiinnminniimimuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiini Gebreide bedsokken III 11II! Ill H FOTOREPORTAGE Jean Aerts heelt te Brussel met succes als stayer gedebuteerd. Naast hem de renner Marlchal Dr. L. Lietaert Peerbolte nam Maandag te den Haag afscheid als directeur-generaal der atdeeling Volksgezondheid aan het Departe ment van Sociaie Zaken Minister Slmgenberg speldt den scheidenden functionar is de onderscheiding, welke hem bij deze ge>egenheid door H. M. de Koningin werd verleend, op de borst De heer G. Hannema, directeur van het Openbaar Slachthuis, tevens Keu ringsveearts te Beverwijk, wien met ingang van 1 Januari eervol ontslag is verleend mmmm Luitenant-kolonel W. M. C J. Hatkemeijer nam Maandag afscheid als «mm»- dant van het 10de regiment infanterie te Ede. De commandant (midden* draagt het regimentsvaandel over aan majoor Weber De heer J. F. Magendans is benoemd tot referendaris ter Provinciale Griffie ven Zeefand Dat een van de allernuttigste voedings middelen kaas is, wordt nu wel al gemeen aanvaard en dat dit pro duct een welkome hulp geeft, als het gaat om „iets op de boterham" te leggen, dat weten we óók; maar dat kaas nu ook een snoeperij zou voorstellen in den trant b.v. van de reep chocolade of het stuk koek, dat tusschen de maaltijden in wordt ge bruikt.... dat is een bewering, die waar schijnlijk aan menigeen vreemd voorkomt. En toch laat die uitspraak zich heel goed volhouden en heel eenvoudig. Luistert U maar! Er zijn van die oogenblikken, waarop onze maag „rammelt" en waarop toch nog niet direct een maaltijd in het vooruitzicht is. Gewoonlijk valt dat zoo eenige uren na het laatste gebruikte maal; het voedsel heeft dan de vertering in de maag onder gaan, Is verder voortgestuwd in het darm kanaal en onze maag voelt „leeg". Dat dit geval zich 's middags zoo te- gen vier uur b.v. kan voordoen, heeft ieder aan zichzelf wel eens waargenomen. Bij een betrekkelijk vroeg ontbijt kan het ook voorkomen om tien a elf uur, terwijl tenslotte op een vroeg gebruikten wannen maaltijd 's avonds het gevoel van „trek" zich ook onweerstaanbaar kan aankondi gen, zóó zelfs, dat sommigen er niet van in slaap kunnen komen. In ons dagelij ksch leven weten we in zulke gevallen wel raad; het kopje koffie (met of zonder koek) stelt 's ochtends de rammelende maag tevreden; de thee met een biscuit je of een boterham bewijst 's middags denzelfden dienst en een be schuit (misschien met een glas melk erbij) helpt ons vóór het naar bed gaan van onzen „honger" af. Dat regelt zich dus vanzelfmits men ln den hulselijken kring is opgenomen, waar op genoemde tijden dergelijke „kleine maaltijdjes" gemakkelijk verkrijgbaar zijn. Maar, als we niet thuis zijn? Op die vraag heeft hier en daar de prac- tijk reeds een antwoord gegeven; een appel, een peer, een sinaasappel, een handjevol pinda's vormen ln veel gezinnen al het middel om zonder snoeplust aan te wakkeren toch op school of op kantoor een kleinen tusschenmaaltijd mogelijk te maken. Hoe zou het nu zijn, als we dit ónge- gilllillUlilllllUlllllllMlliUIUIIlillUllllllllllUllllHllllillllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllUlllllllllUIIIIIUIIIIllllimHIItlllliii 9 vaarlijke snoeplijstje eens uitbreidden met -s een reepje of een hompje kaas? (fT J (T~ j (T~T (f~ J (f~ Daar zou eigenlijk alles vóór zijn! Wat de practijk betreft: het is bijzon der gemakkelijk gewikkeld in een stukje boterhampapier op te bergen en mee te nemen; het vraagt geen bepaald opont houd voor schillen of pellen, het maakt geen vuile handen, zooals de sappige vruchten die altijd als gevolg meebrengen. En wat de theorie betreft: we vinden ln een hompje kaas niet alleen een gecon centreerde hoeveelheid uitstekende voe dingsstoffen, maar ook een middel, dat ln de maag dadelijk het weeë gevoel doet wij ken voor de aangename gewaarwording van weer verzadigd te zijn en met 't ge volg, dat na het hartige hapje het werk weer met pleizier wordt voortgezet. Over 't geheel genomen dus: een snoe perij als we met dien term bedoelen iets tusschen de eigenlijke maaltijden in die zeker niet de bezwaren en de gevaren meebrengt, verbonden aan 't gebruik van andere hulpmiddeltjes tegen den honger integendeel! Om 't gevoel van „flauw heid" te verdrijven helpt de kaas ons ge makkelijk, afdoend engoedkoop. Croquante sandwiches vormen een aan gename afwisseling bij de gewone sand wiches, beschuitjes met kaas e. d., die we op onze gezellige avondjes presenteeren. Voor deze sandwiches snijdt men de sneetjes brood wat dikker dan gewoonlijk en men roostert ze aan beide kanten mooi bruin waarna men ze onmiddellijk open splijt en aan de binnenkanten bestrijkt met boter die nu dadelijk smelt. Het belegsel voor de sandwiches moet men dan gereed hebben om de broodjes vlug te kunnen klaar maken. Men belegt de eene helft met 'n plakje ham of tong of met schoon- gemaakte en fijn gedrukte sar- Vele meisjes leggen zich tegenwoordig weer toe op het veel kennis vragende weven, dat prachtige resultaten kan hebben. Hier ziet men er een aan het weefgetouw, dat steeds meer in eere hersteld wordt dientjes, of wat men wil en de andere helft met 'n beetje sla of dunne plakjes augur ken, drukt dan beide helften goed op el kaar en snijdt de sandwiches in driehoek jes of in reepen. Deze sandwiches, waarvan het aantrek kelijke is dat ze van buiten croquant zijn en van binnen zacht, zijn het lekkerst als ze kort vóór het gebruik worden klaar ge maakt. Slaatjes van kool Ter afwisseling van de gewone wintergroente zullen we er goed aan doen, ook in den winter eens sla te geven omdat de zouten en vitamines waar aan ons lichaam behoefte heeft, in zoo ruime mate aanwezig zijn in rauwe groente. Omdat sla in den winter gewoonlijk min der in den smaak valt dan 's zomers, kun nen wij ze dan geven samen met witte- of bruine boonen bijv., of bij visch, waarbij zulk een frisch hapje gewoonlijk wel in den smaak valt. Sla van Chineesche kool, witte of sa- voye kool Bij 1 pond kool rekent men: 1 uitje of preitje, 4 eetlepels slaolie, 3 eet lepels azijn of citroensap, 1 theelepel mosterd, 1 theelepel zout en 2 theelepels Maggi's aroma. De kool wordt schoon gemaakt en zeer fijn geschaafd opgeraspt, ui of preitje wordt fijn gesnipperd. Men roert dan mosterd en zout goed door elkaar, roert hiér eerst de olie door, dan azijn of ci troensap en tot slot de aroma. Met een houten lepel en vork werkt men deze saus dan goed door de kool, zoodat die eenigs- zins gekneusd wordt. Sla van roode kool Bij 1 pond zeer fijn gesnipperde of geraspte kool rekent men: 1 of 2 zure appelen, 1 ui, 4 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn of citroensap, 1 theelepel zout en 2 theelepels Maggi's aroma. De appelen en de ui worden fijn gehakt of geraspt en goed door de kool geroerd. Dan klopt men de olie met het zout, de aroma en azijn of citroensap en men werkt dit sausje goed door de kool heen om ze malsch te maken. A. K. P. Van alle op deze bladzijde voorko mende genummerde modellen, die aan het mode-album „Winterweelde" ontleend zijn kunnen bij het Patro- nenkantoor „Panora", Nassauplein 1, Haarlem, patronen besteld worden tegen den prijs van 50 ets. voor com plets, 35 ets .voor mantels en japon nen, en 20 ets. voor rokken, kleine avondjasjes en kinderkleeding. Voor toezending per post, ook bij bestel ling aan de agenten, 10 ets. extra. Op verzoek geven we hiervoor een model, dat op 2 naalden wordt ge breid, in heen en weergaande toeren. 81 st. opzetten en 10 c.M. Ir., 1 aver., breien. Dan kan men verder gewoon r. breien, ofwel men kan de sokken wat sier lijker maken door dit patroontje te volgen. lste toer: 2 r. Verder herhaalt men tel kens: 2 r. samenbr., den draad naar voren halen, 1 r., draad naar voren halen, 2 r. samenbr., 4 r. Aan het einde van den toer als er nog 7 st. op de naald zijn 2 r. samenbr. draad naar voren halen, 1 r., draad naar voren halen, 2 r. samenbr., 2 r. 2de toer: r. Deze toeren herhaalt men tot men zoo 18 c.M. heeft gebreid. Heeft men gewoon r. gebreid, dan breit men nu 1 gaatjestoer eer men begint aan den voet. Voor den voet: 29 r., dan in patroon over de middelste 23 st., op deze 23 st. breit men verder in patroon 10 c.M. (zoo noodig meer). Dan breekt men den draad af. Men begint nu weer te breien op de eer ste 29 st. Na deze 29 st. breit men 1 st. o> eiken toer aan den zijkant van de wreef, daarna de 23 middelste st.; vervolgens 1 st. op eiken toer aan den anderen kant van de wreef en tot slot de overgebleven dan 151 st. Men aldoor gewoon rechts. In den volgenden toer begint men te minderen. Men breit st. samen en breit 68 st. Voor den teen breit men dan 2 st. samen, 7 r., 2 st. samen. Verder weer 68 st. breien en 2 st. samenbr. Men breit nu nog 12 toeren, waarbij men aan weerskanten van de middelste 7 st. voor den teen, in eiken toer 1 st. mindert, en aan het begin en aan het einde van de naald, om den anderen toer 1 st. Afkanten. Het werk wordt luchtig gestreken, waar na men de sokken onder de voeten en langs het been dichtnaait, en ook deze nader uitstrijkt. Door den gaatjestoer bij den voet rijgt men een smal lint, dat van voren wordt vast gestikt. DORA Mevr. D. P. V.-K. te A'dam. Voor het camisooltje beschreven in ons nummer van 17 Dec. j.l„ gebruikt u fijne 2-draads wol en pennen No. 2 of No. 2% naar mate u vaster of losser breit. U kunt dit camisooltje natuurlijk zoo lang breien als u zelf wilt en, zoo noodig, ook den hals nog iets hooger maken door minder dan 14 c.M. voor de schouders te rekenen en dan natuurlijk naar evenredigheid meer voor voor- en achterpand. DORA Om een aangenamer geheel te maken van het divan-bed is de ombouw op de teekening bijzonder geschikt. Wanneer u niet te dik triplex wilt gebrui ken, kunt u den breeden achterwand, voorzien van een geraamte van latten 2—3 c.M. dik, welke toch niet zichtbaar zijn, en waardoor het geheel steviger wordt. D® naar voren staande rond afloopende dee- len krijgen steun door de kwartcirkel- vormige plankjes waarvan de onderste, om een goed verband te verkrijgen, direct op den grond beginnen, eventueel kimt u het verband nog steviger maken, door precies in de opstaande hoeken een dun vierkant latje aan te brengen De hoekplankjeS moeten daar dan even ingezaagd worden. Het lampje kan gemaakt worden, doot halfcirkelvormige zijplankjes te maken aan een récht achterstukje, terwijl de kap van een stukje wit doorzichtig lampekap- penpapier gemaakt wordt. De lampfitting maakt men op de half cirkelvormige plankjes vast. Het snoer wordt achter dén ombouw weggewerkt. De ombouw is het mooist donker eiken gebeitst, of groen eiglans geschilderd. Het schrijfbureautje wordt gebouwd i® een hoek van de kamer, en neemt door de kleine maat weinig ruimte in. Het eigenlijke kastje met de lade is een voudig rechthoekig, en de breedte van he* kastje bepaalt de maat van de uitstekende planken. De achterwand van het kastje loopt rechthoekig door, en het bovenblad sluit er precies op aan, waardoor u meteen de maten kunt nemen voor de tusschen- planken, welke achter en opzij op houten consoles steunen. De maat is 90 x 45 c.M- De onderplankjes worden ongeveer 45 X 45 c.M. U heeft noodig triplex van 10 m.M- Het mooiste is het dit schrijftafeltje t® schilderen met lak of emaille-verf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 12