De R.K. Staats partij in 1935 1 LADY LETCHFORD? HET HANDELSVERDRAG MET AMERIKA INDISCHE PENSIOENEN DINSDAG 31 DECEMBER 1935 In strijd met grondwet der Ver. Staten? Pluimveehouderij Das Juden A.B.C." Directeur-generaal der V olksgezondh eid Kerkelijk leven WIE WORDT Een vruchtbaar jaar 45 WINST PER DAG Maar de zaak liep toch wat anders In Amerika wordt overwogen het aanhangig te maken bij het Opperste Gerechtshof „NAAR DE 10.000 LEDEN" Alg. Luchtvaartvereeniging houdt werfactie LEERLING-VERPLEGENDEN Bezoldiging met 5 pet. verlaagd Wethouders verkiezing ongeldig Verdere doorvoering van de teeltregeling SIERTEELTCENTRALE Nieuwe directeur benoemd BOTER NAAR FRANKRIJK Fransche regeering overweegt afgifte van verdere uitvoer vergunningen ERNSTIG ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN Doelman krijgt een schedel- basisfractuur BERLIJNSCHE OPLICHTERS GEARRESTEERD De Duitsche regeering grijpt in en verbiedt dit boek ZILVEREN DOKTERS- JUBILEUM VERBODEN AUTOBUSDIENST? Onderhoud dijken Het uniform van den Nationalen Jeugdstorm Loonconflict te Oss Luchtvaartterrein Teuge Mr. P. A. v. d. Drift voorloopig met de waarneming belast Loonsverlaging bij de L.T.M. BESTUURSHERVORMING IN INDIË KATHOLIEK ONDERWIJS IN INDIË Geen ochtendbladen meer te Batavia BENOEMINGEN Paters Minderbroeders PATER CAMINADA O.F.M. Eerste Kamer aanvaardt verlenging van de korting Postvluchten UIT DE STAATSCOURANT Rijksinkoopbureau Onderscheiding Kanselier aan gezantschap Aan het jaaroverzicht van de R.K. Staats partij in 1935 ontleenen wij: Het jaar 1935 heeft voor de R.K. Staatspartij volop gestaan in het teeken van consolidatie en inwèndige verdieping en verbreeding. Dit kon geschieden onder den alleszins aanmoedi genden uitslag van de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten en de gemeenteraden. De koude cijfers hebben aangetoond dat de partij, en in haar de staatkundige invloed van het Katho lieke volksdeel in overgroote meerderheid, zich ongedeerd hebben weten te handhaven onder een, in luidruchtigheid en activiteit welhaast ongekende bedreiging van de politieke tusschen- stof-elementen, die elkaar in het nationaal- socialistische radicalisme tijdelijk hebben ge vonden. De voorbereiding der verkiezingen vroeg een Ingespannen activiteit. Begin Januari hadden ongeveer 1200 afdeelings-vergaderingen plaats Daarmede is zeer zeker een beduidende leden winst in verband te brengen. Daarop volgde een reeks van circa 300 door het Partijbureau be middelde spreekbeurten. Papieren propaganda werd gevoerd met drie vlugschriften en 4 af leveringen van de z.g. Verkiezings-Opmarsch. 450 Afd'eelingen bestelden daarvan 1.500.000 exemplaren. Daarnaast werden in totaal 380.000 verkiezingsbrochures verspreid onder 687 afdee- lingen. De 2 verkiezingsplaten en de sluit- zegels vonden een tot heden ongekende af name. Het kernenwerk liep met de regelmaat van een electrische klok, die nooit stil staat, zoolang er stroom geleverd wordt. Er werd stroom ge leverd! Tusschen Januari en December zagen 6 kernbrochures het licht. De eerste vijf zijn practisch uitverkocht. Het contact tusschen kernleiders en partijleiding laat weinig te wen- schen over. Een van de meest verheugende gebeurtenissen is zonder twijfel geweest de totstandkoming van het ontwerp-Algemeen Staatkundig Program der Partij, dat in Juni als zoodanig werd gepubli ceerd. Reeds in November maakte het Partijbestuur een uitvoerige toelichting op dit ontwerp open baar. De eindbehandeling en definitieve vast stelling volgt in Februari 1936. De kaderdag-1935 heeft in verband met den gespannen politieken toestand in de maand Juli geen voortgang kunnen vinden. Thans is een groote, demonstratieve Landdag belegd in de Apollohal te Amsterdam. De veeleischen- de voorbereiding daarvan is in vollen gang. Het contact met de Indische zusterorganisa ties en met vele harer leden persoonlijk, is levendig en getuigt van een toenemende be langstelling in het werk der moederlandsche Staatsparty. Het kernenwerk schünt in Indie naar Nederlandsch voorbeeld te zullen nage volgd worden. De betrekkingen met de zusterpartijen in het buitenland waren als steeds van aangenamen aard, ook al gaf de internationale politieke toestand weinig aanleiding tot verlevendiging dezer samenwerking. Het Adviesbureau voor Gemeentepolitiek breidt zijn werkzaamheden geleidelijk uit. Steeds meer raadsleden weten den weg naar het bu reau, dat kosteloos advies en voorlichting ver strekt, te vinden. Dit komt tot uiting in het toenemend aantal malen dat van het uitleen bureau gebruik wordt gemaakt. Het maandblad van de R.K. Gemeenteraadsleden „De Gemeen teraad", dat uitgegeven wordt vanwege de lan delijke Federatie van R.K. Gemeenteraads leden in Nederland en welks redactie door het Adviesbureau wordt verzorgd, heeft definitief zyn weg gevonden. De R.K. Staatspartij heeft in het jaar 1935 zeker niet stil gezeten. Zij heeft begrip ge toond voor de behoeften van dezen tyd op staatkundig gebied. Dat „de algemeene ver zwakking van het oordeel", juist op dit gebied zooveel zorg baart, zal zelfs Prof. Huizinga moeten bevestigen. Een staatkundige party die haar roeping begrijpt en haar taak verstaat, zal op de verbetering van dit verschijnsel haar arbeid moeten richten. Daarnaar heeft de R.K. Staatsparty in het afgeloopen jaar ernstig ge streefd door het brengen van de gezonde leer en de gezonde gedachten in zoo breed moge- lyken kring. De handelsreiziger H. D. heeft zich voor den Haagschen Politie-rechter te verantwoorden gehad wegens verduistering. Door middel van een advertentie in een der Haagsche bladen was hij in contact gekomen met mevrouw D. In de advertentie vroeg hij ƒ500.om daarmede te gaan spelen in Spa. Hü garandeerde een winst van 45.— per dag. De winst zou gedeeld worden. Msvrouw D. heeft aan verdachte een cheque voor het gevraagde bedrag afgegeven. De resultaten beantwoordden evenwel niet aan de verwachtingen. Volgens berichten van verdachte liep het heelemaal mis; hij was van zijn systeem afge weken. Later bleek, dat hij zich geheel in een nieuw kleed gestoken had. Een nieuw pak, regenjas, schoenen werden aangeschaft. Verdachte ontkende kleeren voor het geld te hebben gekocht. HÜ heeft in Spa gespeeld, maar na eenige winst gemaakt te hebben, aldus verdachte, heeft hij alles weer verloren. Na uitvoerig getuigenverhoor achtte de Of ficier van Justitie bewezen, dat verdachte van de ƒ500.een bedrag ten eigen bate heeft aangewend. Mr. Blok vorderde één maand ge vangenisstraf. De raadsman van D., mr. Mertens, legde den nadruk op een schuldbekentenis van zijn cliënt, waarin beloofd werd het geld terug te betalen. Gedurende een periode had zyn cliënt dus de beschikking over het geld, mits hij maar zorg droeg, dat het op den bepaalden tijd werd terugbetaald. Hij was van meening, dat het hier een ci viele zaak betreft. Mr. Mertens vroeg zich voorts af, of deze zaak als ernstig beschouwd moet worden. Iedereen, die de speelbanken kent, kan op zijn vingers natellen, dat een overeenkomst, gelijk D. heeft voorgesteld, absurd is. Spr. conclu deerde tot vryspraak. De politie-rechter zal over acht dagen vonnis wijzen, In sommige kringen overweegt men, aldus wordt uit Washington gemeld, het verleden week onder leiding van den staatssecretaris voor buitenlandsche za ken Cordell Huil tot stand gekomen handelsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en Nederland aanhangig te ma ken bij het Opperste Gerechtshof der Vereenigde Staten, om te trachten, het handelsverdrag in een proefproces in strijd met de grondwet te verklaren. De regeering bezit n.l. de bevoegdheid tot het sluiten van handelsverdragen, zonder dat deze door het Congres geratificeerd behoeven te worden. De tegenstanders van de New Deal, die van meening zyn, dat het met Nederland gesloten verdrag verschillende zwakke punten heeft, stellen zich op het standpunt, dat de regeering zich hiermee Congresbevoegdheden heeft toegeëigend en dus in strijd met de grondwet heeft gehandeld. Distillateurs zyn ontevreden over de verla ging van 50 procent op het invoerrecht op Nederlandsch gedistilleerd. Ook de zuivel- boeren van het Midden-Westen zyn ontevre den over de verlaging der invoerrechten. Door de verlaging der rechten op koloniale produc. ten uit Nederlandsch-Indië voelen zich vooral de Philippünen achtergesteld. In Porto Rico is men teleurgesteld door de verlaagde rechten op Nederlandsche tabak en vooral op dekblad, waarvoor Porto Rico het monopolie hoopte te krijgen. In al deze kringen is men bereid, een actie tegen het handelsverdrag te steunen. De Algemeene Luchtvaart Vereeniging voor Nederland zet met ingang van 1 Februari a.s. een groote propaganda-actie in „naar de 10.000 leden." Als voorbereiding voor deze actie heeft het hoofdbestuur besloten, dat van 1 Januari tot 1 Februari een werfactie gehouden zal wor den, teneinde het ledental te vergrooten. Aan deze werfactie kunnen deelnemen leden en nieuwe leden van de vereeniging zoomede belangstellenden. Het hoofdbestuur stelt als premie enkele vluchten per K.L.M. e.d. ter beschikking. Verder doet het bestuur een beroep op alle luchtvaartgezinde jongelui uit gemeenten, waar nog geen afdeeling van de A.L.V.v.N. bestaat. De afdeeling propaganda van de A.L.V.v.N., Laan van Leeuwesteyn 68 te Voorburg, geeft gaarne alle gewenschte inlichtingen, zoowel over de werfactie als over het oprichten van nieuwe af deelingen. Bü Kon. Besluit is bepaald, dat met ingang van 1 Januari in de salarisregeling van ieer- lingverplegenden de bezoldiging en kostingsbe- dragen met 5 pet. worden verlaagd. Bij Kon. Besluit is vernietigd het besluit van den raad der gemeente Rucphen, d.d. 3 Sep tember 1935, waarbij P. H. Commissaris is be noemd tot wethouder dier gemeente. Dit vernietigingsbesluit is gegrond op de overweging, dat het raadsbesluit is genomen in strijd met art. 52 der Gemeentewet, aangezien by de herstemming tusschen P. H. Commis saris en Van der Sande beide candidaten nen- ben medegestemd. Naar wij vernemen is dezer dagen de afkon diging te verwachten van het crisis-pluimvee houderij-besluit 1936. Dit besluit houdt in een bestendiging van de geldende regeling voor de pluimveehoudery. Wat de beperking aangaat kan worden mede gedeeld, dat aan de kuikenbroeders zal worden toegestaan evenveel broed-eieren in hun broed machines in te leggen als zy in 1935 hebben ingelegd. Om deze bepaling mede dienstbaar te maken aan het tweede deel der teeltregeling: Verze kering van de kwaliteit van den pluimvee stapel, zal aan de gewone broederijen worden toegestaan in hun broedmachines in te leggen 55 pet. van het totale aantal pluimvee-eieren, vastgesteld in de hun voor 1935 uitgereikte broedvergunning. Daarenboven zouden zij ech ter nog 25 pet. van het hiervoor genoemde aan tal broedeieren mogen inleggen, indien zij zich verbinden, deze broedeieren rechtstreeks te betrekken van fokkers en ook houders van ver- meerderingsbedryven. Het vorig jaar bedroeg dit percentage 15 pet. Men meent door verhoo ging van dit percentage tot 25 pet. langzamer hand te kunnen geraken tot een meer volledige doorvoering der teeltregeling. Het ligt in het voornemen van den minister van landbouw en visscherij de totstandkoming van een regeling te bevorderen, waardoor de broedeieren van fokkers en houders van ver- meerderingsbedrijven regelmatig ter beschik king van de gewone kuikenbroeders zullen kun nen worden gesteld. Op deze wijze zal aan het fokkerywezen een steun worden verleend, welke tegelijkertyd ten goede zal komen aan den gewonen kuikenbroe der en derhalve ten bate zal zyn van de geheele pluimveehouder^. Het broedseizoen zal aanvaren op 20 Jan. 1936 en eindigen op 10 Mei 1936. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft in plaats van den heer A. D. C. Poolman, aan wien met ingang van 1 Augustus jj. eer vol ontslag als zoodanig is verleend, tot direc teur van de Stichting Nederlandsche Sierteelt centrale benoemd den heer G. C. Segers, te Den Haag. Het Crisis-Zuivelbureau deelt mede: In den loop van December zyn door de Fran sche regeering invoervergunningen voor 5000 quintalen boter aan de importeurs afgegeven. Blijkens mededeeling van den Rijkslandbouw- consulent te Parüs wordt door de Fransche re geering overwogen, alsnog verdere invoerver gunningen voor een hoeveelheid van 6000 quin talen af te geven. Naar verluidt, zouden de Fransche importeurs vrij zyn té bepalen uit welke landen zij deze hoeveelheid willen be trekken. Op het Afrikaanderplein te Rotterdam speel den De Musschen Zondagmiddag een voetbal wedstrijd tegen Vios. Bij een schermutseling voor het doel stootte de doelverdediger G. T. uit de Rosengaarde te Rotterdam met het oog tegen den knie van den speler D. K. De doelman bleef bewusteloos liggen. Per auto van den geneeskun digen Dienst werd hij naar het ziekenhuis over gebracht, waar bleek dat hü een schedelbasis- fractuur had bekomen. Zijn toestand is ernstig. Sinds den 20en December waren in Kerkrad- de by den winkelier S. in pension twee Duit- schers. Ze hadden geen geld, doch hun in Den Haag wonende tante, die voor het oogenblik tot uiterlyk einde der maand in Zwitserland vertoefde, zou wel voor het geld zorgen. In den loop der vorige week vertelden ze meermalen, dat ze in correspondentie met tan te waren getreden en telegrammen hadden ge wisseld. Voor rekening van de tante kochten ze tevens voor 2 gulden sigaretten. Zaterdagavond kwam een der Duitschers thuis met de boodschap, dat voor zijn kame raad op het postkantoor een telegram lag, dat hy persoonlijk moest komen afhalen. Beiden verheten daarop de woning', doch spoedig be merkte de familie S. dat een portemonnaie met 22 gulden verdwenen was. S., zijn vrouw en zoon reden daarop per auto naar Heerlen, vermoedende, dat de Duit schers met de electrische tram waren vertrok ken. Onderweg zagen ze nun kostgangers in de tram zitten. Toen deze in Heerlen de tram hadden verlaten, werden ze hun spoor byster. Het drietal begaf zich echter naar het station en in de wachtkamer zaten de Duitschers te wachten op den trein, die hen naar Den Haag zou brengen, met reeds gekochte kaartjes in den zak. De gewaarscuwde politie heeft beiden gear resteerd en nog denzelfden avond ter beschik king gesteld van den Commissaris van politie in Kerkrade. De heeren waren nog in het befcit van 16 gul den; papieren hadden ze niet. Het waren de 28-jarige P. S. en de 25-ja- rige J. R., beiden afkomstig uit Berlyn. Het duo wordt heden ter beschikking van de Justitie in Maastricht gesteld. Naar men zich zal herinneren is eenigen tijd geleden een boek verschenen getiteld „Das Musikalische Juden A.B.C." van Christa Maria Rock en Hans Brückner. Dit boek bevat o.a. een alfabetische lyst van componisten en andere musici, wier geest of werken door de schrijvers voor het Duitsche muziekleven nadeelig wordt geacht. Op pag. 178 staat o.a. „Mengelberg, Josef Willem, geboren 1871 te Utrecht, compo nist en dirigent te Amsterdam, vriend van den jood Gustav Mahler." Op grond van deze en dergelijke uitlatingen heeft de Duitsche regeering, naar wij ter be voegde plaatse vernemen, gemeend verdere ver spreiding van dit boek te moeten verbieden. Het boek is dan ook aan den handel onttrokken. 1 Januari e.k. herdenkt dr. A. A. Baptist te Megen den dag, waarop hij 25 jaar geleden zich aldaar vestigde. Dr. Baptist is in Megen en omliggende gemeenten een zeer beminde per soonlijkheid, die door zijn socialen arbeid de erkentelijkheid van zijn omgeving ten volle verdient. In de gemeenten Megen, Maren en Macha- ren hebben zich comité's onder leiding van den burgemeester M. P. J. van Vlokhoven ge vormd, waarin verschillende geestelijke en we- reldlyke autoriteiten zitting hebben, ten einde gelden voor een aan te bieden huldeblijk in te zamelen. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, concludeerde tot niet-ontvankelijk- verklaring van het beroep van den officier van Justitie te Haarlem tegen 'n vonnis van de recht bank, waarby bevestiging werd geëischt van een vrijspekend vonnis v. d. kantonrechter aldaar ten aanzien van S. de V. en eenige anderen ter zake het exploiteeren van een autobusdienst tusschen Leeuwarden en Rotterdam over den afsluitdijk zonder vergunning. Arrest 27 Januari. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het onderhouden van den afsluitdyk van de Zuider zee tusschen Wieringen en de Friesche kust naby' Zurig met bijbehoorend hoofd, aanslui tende terreinen en havendammen te Kornwer- derzand, Breezand en den Oever, van de aanwezige rijksgebouwen en van het aanwezige gedeelte Rijksweg 9 met bijbehoorende werken. Laagste inschrijfster was de N.V. tot het uit voeren van Zuiderzeewerken te Den Oever voor 96.000. Verder is aanbesteed het onderhouden ge durende het jaar 1936 van den Wieringermeer- dyk met toebehooren, en van den aan de IJsel- meerzijde gelegen dyk van den proefpolder nabij Andijk met toebehooren. Laagste inschrijfster was de N.V. P. Daal- der's Aanneming Bedrijf te Alkmaar voor 8713. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, concludeerde tot verwerping van het beroep van W. W. v. R. te Arnhem, die in het openbaar de kleeding van den Nationalen Jeugdstorm heeft gedragen en deswege door de rechtbank te Arnhem is veroordeeld tot 5 boete. Arrest 27 Januari. In een Zaterdagavond te Oss gehouden ver gadering van arbeiders, werkzaam in de we verij en boomery van de N. V. Textielfabrieken Gebr. van den Bergh aldaar, is op advies van het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Tex- tielarbeidersbond met algemeene stemmen be sloten, dat, ingeval vóór of op Zaterdag 4 Ja nuari niet is tegemoet gekomen aan de ge stelde looneischen, de arbeid op Maandag 6 Januari niet zal worden hervat. Bij dit conflict zijn ruim 50 arbeiders be trokken. Ten behoeve van de N.V. Luchtvaartterrein Teuge te Deventer is haar terrein gelegen in de gemeente Voorst aan den Rijksstraatweg van Deventer naar Apeldoorn, door den Minis ter van Waterstaat goedgekeurd als luchtvaart terrein ten behoeve van landvliegtuigen. f - Hou je nu eindelijk eens op met dat passen; over vijf minuten moet ik 't cello-concert van Sains Sans spelen. (Judge). Bij beschikking van den Minister van So ciale Zaken is, met ingang van 1 Januari, voorloopig belast met de waarneming van de functie van directeur-generaal, chef van de afdeeling Volksgezondheid bij zijn Departe ment, mr. P. A. van der Drift, administrateur bij voornoemde afdeeling. Met ingang van 1 Januari as. worden de loonen van het personeel der Limburgsche Tramwegmaatschappij met 10 pCt. en van het autobuspersoneel met 5 pCt. verlaagd. Op dit nieuwe loon zal evenwel tot 1 April een toeslag gegeven worden van IVt pCt. voor het trampersoneel en van ZV2 pCt. voor het autobuspersoneel. Van 1 April tot 1 Juli zal deze toeslag resp. 5 pCt. en 2>/2 pCt. bedra gen. Zoodat op 1 Juli de loonsverlaging in haar geheelen omvang zal zyn ingevoerd. Het aan tal verlofdagen zal met 2 worden verminderd. BATAVIA, 30 Dec. (Aneta) In verband met de voorstellen omtrent de Bestuurshervorming, is thans bij den Volksraad ingediend een ont- werp-ordonnantie tot instelling van de Gouver nementen Sumatra, Borneo en Groote Oost. In de Memorie van Toelichting wordt o.a. ge zegd dat voor de Regeering vaststaat dat de ge- westelyke hoofdplaatsen voor de Groote Oost resp. Makassar en Bandjermasin zullen moeten zijn. De Regeering bevestigt voorts dat zy de keuze van een hoofdplaats voor Sumatra afhan kelijk moet stellen van de resultaten van een nieuw onderzoek en nieuwe overwegingen. MALANG, 30 Dec. (Aneta) Met ingang van het nieuwe schooljaar, hetwelk aanvangt in Augustus 1936, openen de Paters Carmelieten een Katholieke Algemeene Middelbare School, Rec tor hiervan wordt pastoor Blömesath, terwyl als directeur zal optreden pater Marcus, hans direc teur van het Carmelietencollege te Oss. BATAVIA, 30 Dec. (Aneta) De „Java-Bo- de", het „Bat. Nieuwsblad" en het „Nieuws van den dag voor Ned.-Indië" de drie groote dagbla den welke te Batavia verschijnen, hebben een communiqué uitgegeven waarin wordt medege deeld, dat zij hebben besloten van 1 Januari 1936 af geen ochtendbladen meer te doen verschij nen, doch aan de nieuwsverspreiding per bulletin een regelmatiger en grooter aanzien te geven Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Pro vinciaal der Minderbroeders heeft Z. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogenbosch benoemd tot pastoor te Woudrichem Pater J. P. M. van den Berg en tot kapelaan te Wychen Pater H. C. A. Ponsioen uit het klooster te Woerden, terwijl aan Pater H. A. Brandsma om gezondheidsrede nen op verzoek eervol ontslag werd verleend als pastoor te Woudrichem. De Hoogeerw. pater Honoratus Caminada, provinciaal der Nederlandsche Pataks Fran ciscanen heeft Maandag na een ziekte van 5V£ maand het St. Franciscus-Gasthuis te Rotterdam verlaten. Den Haag, 30 December 1935. De Eerste Kamer, voor het laatst bijeen in 1935, aanvaardde zonder hoofdelijke stem ming minder belangrijke wetsontwerpen. Ook de eveneens aanvaarde verlenging van de korting op de Indische pensioenen vroeg niet veel tijd. De sociaal-democraat Mendels verklaarde met verwijzing naar de argumenten, het vorig jaar aangevoerd, dat zijn fractie tegen de pensioenkorting is en blijft. Hij vroeg echter geen hoofdelijke stemming noch aanteekening van het verzet der S.DA.P. En daar ook de N.S.B.-er Graaf de Marchant et d'Ansembourg (die blykbaar weinig juridischen en tactischen bijstand geniet van zijn fractiegenoot mr. van Vessem) dit naliet, blijkt uit de „Handelingen" niet formeel, dat twee Senaatsfracties niet met de verlenging van de korting wenschten mede te gaan. Waarom de graaf tegen was? Omdat de pen sioenkorting, die in moeilijke tijden principieel aanvaardbaar is, niet gepaard gaat met andere maatregelen, zooals „eerlijk, redelijk, christe lijk, dus natdonaal-socialistisch" zou zijn. Als een schip een normale reis heeft, aldus de heer de Marchant, is een onderscheid tusschen eer ste en derde klasse te verdedigen, maar als het in nood zit, moet niet de- een kreeft krijgen en de ander stokvisch! Dr. COLIJN stelde tegenover dit „argument" in een rustig antwoord, dat de conversie van de Indische leeningen, die een belangrijke be zuiniging op het Indische budget bracht, groote offers gevraagd heeft óók van het „kapitaal" en dat ook bij de pensioenkorting zelf het per centage zeer uiteenloopt naargelang de finan- cieele positie der betrokkenen. Hij had den N. S. B.-er eens moeten verzoeken, in zijn repliek uiteen te zetten, welke concrete maatregelen deze dan wel naast de pensioenkorting wilde nemen. Vermoedelijk zou dan zwijgen gevolgd zijn, gelyk ook nu de repliek uitbleef. Een indrukwekkend figuur maakt graaf de Marchant totnogtoe niet. President DE VOS VAN STEENWIJK heeft het jaar 1935 uitgeluid met de volgende toe spraak: Zij het komende jaar, dat binnen korte uren aanbreekt, voor hen, die in deze zaal zitting hebben, hetzij aan de Ministerstafel, hetzy op de banken, zoomede voor' den heer Griffier, zeer gezegend. Dezen mijn hartgrondigen wensch strek ik uit tot alle overigen, die in eenigerlei functie in dit gebouw werkzaam zijn. Late in 1936, waar werelddeelen op hunne grondvesten schudden, althans de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zich van den ernst der tijden bewust, met breede visie, geschillen rus ten. welke in kalme dagen mogelijk aandacht zouden verdienen, doch bij het huidig ontzet tend mondiaal gebeuren in het niet verzinken; en werken wij, leden, in algeheele vrijheid na tuurlijk, samen, om de Regeering in hare zoo omvangrijke en netelige, schier bovenmensche- lijke, taak toch vooral niet te bemoeilyken. De Natie is terecht, nu meer dan ooit, kra keel en klein gedoe moede. Bovenal breide gedurende den nieuwen tyds- kring de God van alle ontferming Zijne zege nende handen genadiglijk uit over het ons zoo dierbaar Vaderland. De Oeverzwaluw op de uitreis is te Rangoon aangekomen. De Perkoetoet is op de thuisreis te Jodhpur aangekomen. Bij beschikking van den Minister van Finan ciën is benoemd tot lid der Commissie van Toezicht op het Rijksinkoopbureau C. Ringe ling, administrateur, hoofd afdeeling compta biliteit van het Departement van Defensie te 's-Gravenhage. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orae van Oranje-Nassau J. van Engelenburg L. C.zn., voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het Land van Maas en Waal te Nymegen. Bij K. B. is benoemd tot kanselier der le klas se aan Hr. Ms. gezantschap te Rio de Janeiro de heer L. Augustijn, thans in gelijke hoedanig heid werkzaam aan Hr. Ms. gezantschap te Boekarest. Rechterhelft v.h. bord: witJ linkerhelft: roode rand, J m. rood door- gestreepte J zwarto P) J Aan de linker- zijde d. straat de rechter- is parkeeren 1 straathelft is verboden. dus vrij. SPEC1AALV00R U DAMES i» d. rubriek WAT DE TONG STREELT (pag 4) BOOR CHARLES GARVICE 22 „Kyk," zei ze, u moet uw voeten zoo zetten, en zoo en dan zoo." In haar hulpvaardigheid illustreerde ze haar bedoeling cp een paar passen afstands zonder zich om iemand te bekommeren. „O juist, ik zie het," zei hy levendig. „Laat my het nu eens probeeren. Gaat het zóó beter?" „Een een klein beetje beter,' zei May. „U moet niet zulke ontzettend lange passen nemen." „Ik zal trachten het af te leeren," zei hy ne derig. Hü was zóó verdiept in zijn pogingen, dat hij geheel vergat, dat zy beiden niet de éónige rechthebbenden warin op den dansvloer van „Het Wapen van Cranford", dat twee- of drie honderd menschen zyn verrukt, opgewonden ge zicht bestudeerden en dat zyn moeder star rechtop zat en hem fixeerde met een strak ge zicht en oogen die een half-verontwaardigde ver bazing uitdrukten. „Wil iemand zoo goed zijn, me te vertellen, met wie myn zoon danst?" vroeg ze ten laatste. „Ik ken haar werkelyk niet," was het ant woord; waarop Vane, die vlak by haar stond en Heron's manoeuvres met onverholen afgunst gadesloeg, inviel: „Ik ook niet. Maar ik gaf wat, als 't wèl zoo was." „Ik dacht dat Sir Heron juffrouw Vavasour had meegenomen!" kweelde een oude douai rière. Maar hy is zoo vriendelijk, zoo tegemoet komend! Hij begrijpt zoo volkomen, wat er bij gelegenheid als deze van hem verwacht wordt, en nu offert hy zichzelf op!" Ze staarde naar Sir Heron's gezicht, dat erg weinig leek op dat van een martelaar én grinnikte verholen achter haar waaier. Mevrouw Geoffrey Turner straalde van vol doening. Sir Heron de Groote had nog maar tweemaal gedanst. Eens met die Londensche schoonheid een kort poosje maar en nu een heel lange poos met haar protégé. Het was een triomf. Volmaakt onverschillig voor de verrukking of de ergernis der toeschouwers, tobde Sir Heron verder. „Nog héél even," verzocht hy, en de onder drukte opwinding in zyn stem verbaasde hem zelf; „heel even maar." Het bleek een noodlottig verzoek. Eer ze tien passen gedaan hadden, strui kelde hy over zyn onzekere voeten, verloor büna het evenwicht, en een scherp, scheurend geluid deed hem begrijpen, dat hy op haar jurk ge trapt moest hebben. Blozend en hijgend maakte May zich los en keek omlaag. Een scheur van een halven meter lengte liep van boven naar beneden door het witte satün. „Daar!" zei Sir Heron ontzet. ,Ik wist wel, dat ik u op de een of andere manier zou be schadigen. Dat komt er nu van als u danst met een wilde, die nergens eenig begrip van heeft. Wat kunnen we er in vredesnaam aan doen?" „Hoe ter wereld hebt u dat klaargespeeld?" vroeg May, terwyl ze lachend opkeek naar zijn vertwijfeld gezicht. ,,Op mijn woord, ik weet het niet," zei hij schuldbewust. ,,Ik moet er met mijn voet in zijn blyven haken. Vroeger, tóen de jurken kort wer den gedragen, kon ik dergelyke dingen tenmin ste niet aanrichten." ,,Maar hoe kon u nu blijven haken? Hebt u sporen aan?" Ze zeek met 'n uitgestreken ge zicht naar zijn hakken. „Satijn scheurt maar niet dadelyk vanzelf. Ja, nu zal ik naar huis moeten." ,,Naar huis? Onzin!" zei Sir Heron. „Dat is een onmogelijkheid. Het bal is nog niet half voorby, en en bovendien hebt u me nog een tweeden dans beloofd." „Daar weet is niets van." „In elk geval moogt u er niet aan denken, nu al weg te gaan," zei hij, die opmerking negee- rend. „De lui, die de overige dansen besproken hebben, zouden me aan stukkien scheuren als u zcoiets deed. Kunnen we er niet 't een of ander op verzinnen? Laten we even naar de garde robe gaan." „Als mevrouw Turner het ziet, dan sleurt ze me dadelyk mee. 't Is vlak van voren „Mevrouw Geoffrey Turner," zei hy haastig. „Ik ken haar, ze is een goede vriendin van me. Bent u haar dochter nee, haar nichtje? O, daar komt ze aan. Kom gauw, laten we zorgen, dat we haar niet onder de oogen komen," be sloot hij radeloos. En voor May zich xon ver zetten, trok hy haar hand door zyn arm en haastte zich met haar naar de garderobe. „Laten we nu eens zien, wat eraan gedaan kan worden. Kan het niet dichtgespeld worden? Hebt u een paar spelden?" „NeenV zei May lachtend. „Het is niet myn gewoonte, met 'n brief spelden in mijn zak rond te loopen, voor 't geval dat iemand mijn jurk eens uit elkaar zou rijten! Nee, ik heb geen speld. U kunt me evengoed een strijdbijl vragen." Sir Heron keek wanhopig om zich heen, en zyn gezicht verhelderde toen hij een van de garderobe-juffrouwten van achter een woud van jassen, te voorschijn zag komen. Op zyn drin gend wenken en roepen schoot zij haastig na- derby. „Een speld, Sir Heron; o, wat een ongeluk! Zal ik Maar Sir Heron had zich op één knie laten zakken en hield het gescheurde satyn voorzichtig tegen elkaar. „Geef mij die speld," zei hy ondernemend. „Die zit, prachtig nu nog een zóó als ik er nog één bij heb, is 't voor mekaar.... Wat is er aan de hand?" Want May's onderdrukt gelach, dat een soort van begeleiding had gevormd by zijn merkwaar dige manipulaties stierf plotseling weg. „Wat ter wereld heb ik nu weer gedaan? U geprikt?" vroeg hy, verbaasd naar haar opkij kend. Toen volgde hy de richting van haar, nu bepaald ontzetten blik en keerde, nog steeds knielend, zyn hoofd om. Daar, vlak achter hen, stond Lady Letchford, als een beeldhouwwerk dat het Noodlot voorstelde een Noodlot in zwart satijn; achter haar schemerde het blanke hooghartige gezicht van Rose Vavasour, terwyl, als om de groep schrikgodinnen te voltooien, me vrouw Geoffrey Turner juist binnenzeilde én op staanden voet versteende voor het schouwspel dat zich zoo onverwacht aan haar voordeed. Het was wat een tooneeldirecteur een „sterk tableau" zou noemen. Doodkalm en niet in 't minst van zyn stuk gebracht doorstond Sir Heron de strak ke blikken uit drie paar oogen, en scheen er niet aan te denken, op te staan. „U komt precies op tijd," zei hij met klaar- biykelyke voldoening. „Mevrouw Turner, u hebt groot gelyk, dat u daar als aan dén grond ge nageld staat. U moogt ook nog gerust uw han den wringen, als dat u kan verlichten. Ik ben de ongelikte barbaar, die met z'n berenvoeten deze verwoesting heeft aangericht. Toon u edelmoe dig jegens een berouwvollen zondaar door hem te helpen herstellen wat hij bedorven heeft." Deze opzettelijke woorctenvloed had alle par- tyen gelegenheid gegeven, zich te herstellen, Met een klaaglijken kreet schoot mevrouw Tur ner vooruit en nam Heron's plaats in; Lady Letchford hief haar face-a-main op en keek een oogenblik strak naar May's gebogen hoofd, toen legde ze haar hand op Rose Vavasour's arm en wilde zich majesteitelijk verwydeiten; maar Sir Heron scheen de onbevangenheid zelf. „Moeder" zei hij, „mag ik u in kennis bren gen met deze dame die misschien van u wel de verzekering zal willen aannemen, dat 't niet myn vaste gewoonte is, jurken aan reepen te scheuren Hij brak plotseling af; het schoot hem door het hoofd, dat hy niet eens May's naam kende. Maar mevrouw Turner had haar beroemden tact hervondén en overeind komend zei ze zacht en sussend: „Ik weet zeker, dat mijn jong vriendinnetje u allang vergeven heeft, Sir Heron. Lady Letch ford, dit is juffrouw Dalton, van huize Gres ham." May sloeg haar oogen op met een vlug ge baartje van protest, en het bloed steeg haar naar de wangen toen zy den scherpen staal- kouden blik der trotsche oude vrouw ontmoette. Eén seconde lang bekeek Lady Letchford haar met rustige minachting; maar de ontembare, koninklijke fierheid, die uit de bruine oogen vlamde, verstoorde haar behaaglyk zelfvertrou wen en zij boog licht het hoofd, als in nauw- merkbaar begroeten. Maar May reageerde vol strekt niet op deze tegemoetkoming; ze stond als een standbeeld, hoog opgericht en onbeweeglijk, en voor de eerste maal in de geschiedenis van Berkshire werd Lady Letchford van den Eikhof met voorbedachten rade genegeerd. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3