Het nieuwe jaar Het bombardement nabij Dolo Een nieuwe crisis Roland Koester overleden Het nieuws van heden Nieuwjaarsgroet uit Abessinië Duitsch gezant te Parijs DE BAROMETER HEERKENS THIJSSEN C<> VERZEKERINGEN GOED MB5P-& VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi| vooruitbetaling WOENSDAG 1 JANUARI 1936 DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19722 LORD BADEN-POWELL ZIEK Het Weer - Het Shire-gefeied door de Abessiniërs bezet Groote verbittering in Zweden Fransch vliegtuig neer gestort? Nieuwe president van Venezuela Spanje ontving geen nota van Engeland Studentenbetooging te Caïro Een oproep van de „Navy League" BERICHT De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal hedenavond en Donderdagmorgen NIET ver- schijnen. DE DIRECTIE f DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Kerstboom in brand gevlogen Een twaalfvingerige familie HAARLE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Spotprenten in de Nieuwjaarsnummers van geïllustreerde uitgaven hebben al eenigen tijd het zoetjesaan traditio- neele karakter van een verwensching aan het adres van het scheidende jaar, maar de verwachtingen, waarmede men de ba by van Januari tegemoet zag, waren ge woonlijk zeer schuchter, want al moge de wensch vaak de vader van de gedachte wezen, hij is nog altijd niet de peter van de zekerheid. Wat het nieuwe jaar bren gen gaat, blijft in den schoot der toekomst verborgen; het beste wat men doorgaans doen kan, is hopen, het slechtste is: zich wagen aan voorspellingen. Hoe dikwijls is niet met ernst beweerd, dat de crisis een einde ging nemen; even dikwijls bleek dit Vertrouwen niet meer dan de voorbereiding op een ontgoocheling. Door den ellendigen economischen toestand, waarin de naties verkeeren, werd men gedreven tot wat in rustiger tijden beschouwd zou zijn als een wanhoopsdaad en het is telkens verbluf fend, hoe lichtvaardig het menschelijk ge slacht, van welk ras het ook zij, zich aan de nieuwigheden van de staatkunde, even als aan de nieuwigheden van .de voort schrijdende techniek, aanpast. Wij leven in een tijdperk, dat zeker niet beschuldigd kan worden van weigerachtigheid tegen over nieuw initiatief. Integendeel! Zelden in de geschiedenis zal zoo algemeen en zoo makkelijk vertrouwen zijn gesteld in nieu we dingen, en het eenig gunstige dat men over 1936 kan zeggen, is dat het een „nieuw" jaar is. Toch houdt dit gemak een gevaar in. Herhaaldelijk vraagt men zich af, wanneer men hedendaagsche publicaties onder de oogen krijgt, of de moderne wereld niet een al te groote vereering heeft voor alles, wat maar nieuw is en hiermede samengaand een al te groot wantrouwen jegens al dat gene, wat haar verouderd toeschijnt, en kel en alleen omdat het oud is. Aan de jeugd is de toekomst. Wij zijn er zonder uitzondering van overtuigd en nooit werd zooveel inspanning vertoond om de jeugd te bemeesteren, om de jeugd te verheerlijken en om het vertrouwen van de jeugd te winnen. Nieuwe bewegingen kunnen slechts succes hebben, indien zij de jeugd aan hun zijde vinden. Nieuwe leiders, op welk gebied ook, richten zich allereerst tot de jeugd en spreken haar toe over dezen tijd, den tijd, waarin wij le ven, en over de toekomst, den tijd, waarin de vereerde jeugd tot vollen wasdom zal ge komen zijn, wellicht om door een nieuwe jeugd te worden verstooten van den troon der verheerlijking. Een aardige anecdote belicht deze jeugd- vergoding. Op een pastorie in de hoofd stad was men, naar ons eens verzekerd werd, vanouds geabonneerd op vele tijd schriften. „De Katholiek" was er aan huis gekomen, daarna „Van onzen Tijd", vervol gens ,,De Beiaard", toen „De Gemeenschap". Maar in den laatsten tijd werd het zoo druk met nieuwe aanbiedingen, dat de pastoor tot zijn kapelaans zei: „Jongens, zullen wij nu maar niet eens een generatie over slaan?" Deze pastoor had n.L vier „gene raties" beleefd en hij is vandaag nog in de kracht van zijn jaren. Wat men in de letterkunde ziet, dat kan men ook in het practische leven waarne men. Het is, of het leidende type een tien tal, ja een twintigtal jaren nader naar de geboorte geschöven is. In „The Appel Cart", een der nieuwere blijspelen van Ber nard Shaw, komt een afgevaardigde uit Amerika, een jonge man van omstreeks dertig jaar, binnenvallen in een bijeen komst van afgevaardigden uit de Europee- sche landen, meest eerbiedwaardige man nen met baarden, lorgnetten, zwarte rok- jassen, jacquetten, en wandelstokken. On ze „homo novus", gekleed in bruine plus fours neemt het gezelschap eens op, en zegt dan met ietwat meewarigen glim lach: „Ach, het goede oude Europa! Hei Wordt nog altijd door grijsaards geregeerd!" De dingen en de menschen moeten „nieuw" zijn tegenwoordig, willen zij het vertrouwen genieten, en vaak is het him, om .dit vertrouwen te verwerven, genoeg, dat zij alleen maar „nieuw" zijn; alle an dere hoedanigheden zullen dan vanzelf wei blijken, want de kaïtóen zijn immers het uitsluitend eigendom van de jeugd! Natuurlijk is er eenige grond voor dit vertrouwen op het nieuwe, maar zal dit overmatige, en vaak onredelijke, vertrou wen niet de oorzaak worden van een nieu we crisis, welke men de crisis van de wraak der oudheid zou kunnen noemen? Het nieuwe doet tegenwoordig door de snelle communicatie- en publiciteitsmidde- len overal een zegevierenden intocht: elec- trische verlichting, radio, film, aviatiek, zijn dingen, waarmede onze grootouders nog heelemaal geen weg wisten, ja, van wier bestaan ze zelfs met behulp van Jules Ver ne niet droomden, maar voor onze kinderen zijn deze begrippen even doodeenvoudig als voorheen de woorden: tafel, kachel, stoei, keuken. Als men bedenkt, hoe lang de boekdruk kunst heeft noodig gehad om algemeen te worden, en hoe buitengewoon kort het ge duurd heeft, voordat de dagbladen met plaatjes, de z.g. fotopagina, die van de ro tatiepers komt, een wereldverschijnsel was, dan voelt men eerst, met welk een ver bijsterende snelheid de moderne mensch- heid overrompeld wordt door „het nieuwe" en hoe gemakkelijk zij afrekent met het oude. Een dagblad, dat er nog precies een der uit zou zien als tien jaar geleden, zou men reeds veel en veel te ouderwetsch vin den; de dingen en de menschen verouderen sneller dan ooit in den loop der eeuwen het geval is geweest. Wat is hiervan het noodzakelijke en be grijpelijke gevolg? Dat men gedreven door een instinct, hetwelk Paus Leo XIII reeds met een pakkend woord „rerum novarum cupiditas" (de zucht naar nieuwe dingen) noemde, veel te lichtvaardig en veel te on nadenkend afrekent met het oude. Onze tijd vertoont de niet te onderschatten kwaal, dat ze zich veel te zeer laat richten door nieuwe programs en zich veel te wei nig laat voorlichten door oude wijsheid. Het historische schijnt niet van practisch nut; de beoefening der geschiedenis wordt vei lig overgelaten aan een aantal deskundi gen, dat men liefst voor „een stelletje oude pruiken" verslijt, en zelfs bij de vaststel ling, hoe alles worden moet in de wereld, houdt men nauwelijks rekening met de wetenschap, hoe alles geweest is. De overmatige belangstelling voor het nieuwe en de domme minachting van het oude hangen samen met een merkwaardig verschijnsel van onzen tijd, namelijk de aanbidding voor het groeiende en de ver achting jegens het vaststaande. Men dweept met het „leven", men vergeet, dat het zijn belang grootendeels verliest buiten de „waarheid". Ziedaar de voorbereiding tot een nieuwe crisis, die wellicht ernstiger zal zijn dan de economische crisis, omdat de verhoudin gen, waarop een gezonde economie moet berusten, erdoor ontwricht worden. Het is natuurlijk niet waar, dat alleen het oude goed zou zijn, maar het is even min waar, en het is om dezelfde reden on waar, dat alleen het nieuwe zou deugen. Wat goed of slecht is, hangt niet af van het tijdsverloop, doch Van de onverander lijke eeuwigheid. Vooral de katholiek moet dit beseffen. Het kan hem een tegenkracht bieden tegen het meesleepende geweld van het dagelij ksch „nieuwe", te bedenken, dat hij als geloovi- ge in dienst staat van het eeuwige. Als de priester zegt, in de Heilige Mis „Sursum Corda": J,De harten omhoog", dan antwoorden de geloovigen met een prach tig woord „Habemus ad Dominum": „on ze harten zijn bij God". Dat tusschen alle verandering onze har ten bij God mogen blijven; is er een zuiver der verzekering voor de zaligheid van het Nieuwe Jaar? Lord en lady BadenPowell, die Maandag te Durban zijn aangekomen, zijn lijdende aan een tropische ziekte. Verwachting: Krachtige tot matigen H SE Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk re- genbuien, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: nog weinig ver- E Ej andering. iiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i'. X' Z. ff. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft Dinsdag Hoorn verlaten. Het vertrek uit de pastorie Groote verontwaardiging te Addis Abeba over de verwoesting van de Zweedsche ambulance üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimmriiu MAKELAARS IN ASSURANTIËN TE AMSTERDAM SLUITEN I OP ELK GEBIED DAMRAK 60 TEL. 45014 en 45016 üïiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiliiiiiiiiliMiliiiiï; ADDIS ABEBA, 31 Dec. (Reu ter). Bij het bombardement van de Zweedsche Roode Kruis-ambulance is het geheele ambulance-personeel gedood, met uitzondering van den leider dr. Hylander, die zwaar ge wond werd, den assistent Smith- Holm, een ziekenverpleegster en een kamp-opzichter, die allen min der ernstig gewond werden. Het bombardement geschiedde door tien vliegtuigen. Uit Addis Abeba zal een vliegtuig gezonden worden om de overlevenden op te halen. Het ambulance-kamp zou volledig verwoest zijn. De schade is nog niet nauwkeurig ge schat, doch in elk geval aanzienlijk. Volgens vrij nauwkeurige inlichtingen, waren er op de bewuste plaats geen troepen gecon centreerd. In het algemeen breken de Abes siniërs hun kamp bij het aanbreken van den dag op, en verspreiden zij zich overdag in nei struikgewas, om te voorkomen, dat hun tenten een goed doelwit voor de Itaiiaansche vliegers vormen. De regeering is in zitting bijeengekomen, waarschijnlijk om een protestnota aan den Volkenbond op te stellen. In tal van kringen te Addis Abeba heerscht groote verontwaardiging over deze bombarde menten. De patriarch van Ethiopië, Aboena Kyrillos. heeft telegrafisch tot de hoofden der Christe lijke kerken der wereld een protest gericht te gen de verwoesting der kerken in het gebied van Tembien door de Italianen. Hij zegt o. a.: „Wij protesteeren tegen deze afschuwelijke Heiligschennis door de Itaiiaansche soldaten be dreven; wij vragen den geloovigen van iedere religie zich met ons te vereenigen in de ver oordeeling van deze daad van heiligschennis." ADDIS ABEBA, 31 Deo. Aan het Noordelijk front rukken de Abessinische troepen langzaam kilometer voor kilometer Abessinische meisjes wenschen nieuwjaar dat naar den Koptischen godsdienst later gevierd wordt dan in de Westersche landen met een tuiltje bloemen in haar handen. Wat zal 1936 aan deze kinderen en hun vaderland brengen? In de spanning van onzekerheid over hun lot en de dreiging van aen dood, willen wij geen der partijen de overwinning wenschen. doch een spoedigen, en vooral duurzamen, vrede, waarbij nog altijd meer en betere dingen bereikt worden dan door de verschrikkingen van den oorlog onder zwaar bombardement van de Ita iiaansche luchtmacht op. Reeds moet bijna het geheele Shire- gebied door hen bezet zijn. De Italianen hebben, naar verluidt, de helft van de provincie Tigré reeds weer aan de Abessiniërs moeten afstaan. Volgens tot nu toe ontvangen berichten staan de Abessinische troepen op de linie van Aai Danoh, Zuid-Oostelijk van de Bedenah-rivier, Zuidelijk aan de plaats Tacciamo, en bij Addi Abbi en Makalle. De rechter-vleugel bevindt zich op weg van Dessie in de richting van Agula. Deze vleugel dringt sterk op, terwijl het centrum van het leger vrijwel stilstaat. Ook in het Dankalie- gebied rukken de Abessiniërs op, op het oogen- blik evenwel nog zonder gevolg, aangezien de Italianen iederen strijd vermijden. Aan het Zuid-front heerscht opmerkelijke rust, alleen de Itaiiaansche vliegers zijn zeer ijverig. Zij zijn reeds doorgedrongen tot aan den Djibouti-spoorweg. De Negus zal dezer dagen naar het Noor delijk front vertrekken. LONDEN, 31 Dec. De „Times" meldt uit Port Said, dat van 25 tot 29 December negen transporten met in totaal 15.866 man door het Suezkanaal naar het Itaiiaansche front ge zonden zijn. Voorts hadden de transport schepen hoofdzakelijk cement, benzine en vlieg tuigen aan boord. STOCKHOLM, 31 Dec. (A. N. P.) De berich ten over de vernietiging van het z. g. westelij ke station van het Zweedsche Roode Kruis aan het Abessinische zuidelijke front door een Ita- liaansch luchtbombardement heeft bij net Zweedsche publiek groote verontwaardiging en verbittering gewekt. De avondbladen brengen op de voorpagina's groot-opgemaakte berichten over den luchtaan val, waarbij 32 personen, waaronder alle negen Zweden, den dood gevonden zouden hebben. De bladen publiceeren reeds een doodenlijst met namen, hoewel nog geen officieele bevestiging is ontvangen. De wapenleveringen aan Ab^sinië ROME, 31 Dec. (A. N. P.) In een hoofdartikel, getiteld „Wapens aan Abessinië", schrijft het „Giornale d' Italia", dat de wapens, geleverd aan Abessinië door verschillende Europeesche mogendheden, in de eerste plaats door Engeland en» België, nog langen tijd zullen drukken op de internationale betrekkingen en op de vredes voorwaarden, die Italië zal stellen. Deze wa penleveranties beteekenen voor alles het einde van de Europeesche solidariteit tegenover de barbaarsche volken. Heden richt het zich te genover Italië, morgen zal het zich richten te genover andere koloniale mogendheden. Vergeefsche nasporingen in de omstreken van Marsah Matrouh CAIRO, 31 Dec. (Reuter). Volgens een tele gram uit Alexandrië, waarvan evenwel nog geen bevestiging is ontvangen, zou in de omstreken van Marsah Matrouh een vliegtuig zijn neer gestort- Een der piloten zou zijn gewond, de ander gedood. Vliegtuigen van de Britsche en de Egypti sche luchtmacht hebben vandaag in het weste lijk deel van de woestijn op verzoek van de Fransche legatie nasporingen gedaan naar de Fransche vliegers Saint Exupery en Provest, die met hun toestel zouden -zijn neergestort. De nasporingen hebben tot dusver geen en kel resultaat opgeleverd. Generaal Lopez Contreras CARACAS, 31 Dec. (Reuter.) Generaal Lopez Contreras is tot president van Venezuela gekozen tot Juni 1938, d.w-z. den datum van afloop der ambtsperiode van den overleden generaal Gomez. De normale ambtsperiode van een president is zeven jaar. PARIJS, 31 Dec. (Reuter.) De Dult- sehe ambassadeur te Parijs, Roland Koester, is na een korte, doch ernstige ziekte heden middag te 2 uur in het Amerikaansche Zie kenhuis te Parijs overleden. Nadat hü eenige dagen had geleden aan een bronchitis, die gepaard ging met hooge koortsen, werd hij Maandag in het ziekenhuis opgenomen. De ziekte compliceerde zich tot een longontste king, waaraan de ambassadeur is overleden Roland Koester werd geboren in 1883 en ging, na het beëindigen van zijn studie, in diploma- tieken dienst. In 1913 werd hij verbonden aan het Rijksministerie van buitenlandsche zaken. In den oorlog, in het jaar 1916, werd hij be noemd tot legatie-secretaris te Den Haag en in 1920 tot zaakgelastigde van de Duitsche legatie te Brussel. In 1923 volgde zijn benoeming tot kanselier van de Duitsche legatie te Praag en in 1925 keerde hjj naar Berlijn terug, waar hij chef van het protocol werd. Korten tijd was hjj gezant in Oslo, doch spoedig keerde hij weer naar Berlijn terug, waar hij als directeur van een der belangrijkste afdeelingen van het mi nisterie van buitenlandsche zaken zeer veel deed voor de toenadering tot Frankrijk, zoodat men hem in 1932 den aangewezen man achtte voor de vervulling van den ambassadeurspost te Parijs. Telegram van Lebrun aan Hitier Zoodra president Lebrun van het overlijden van Roland Koester, den Duitschen ambassa deur te Parijs, in kennis was gesteld, zond hij het volgende telegram aan Hitier: Uwe Excel lentie gelieve de uiting' van mijn droefheid te aanvaarden bij den dood van uwen diep betreur den ambassadeur te Parijs, die onze achting had weten te verwerven en wiens herinnering onder ons levendig zal blijven. Talrijke bloemstukken zijn ontvangen aan het Amerikaansche ziekenhuis, waar Koester is over leden. Hedenavond wordt het stoffelijk overschot in het ziekenhuis gekist. Morgen wordt het naar het legatiegebouw vervoerd. Waarschijnlijk wordt pas Zaterdag de officieele rouwdienst ge houden. Inzake militaire assistentie in de Middellandsche Zee MADRID, 31 Dec. De minister van buiten landsche zaken heeft tegenover een aantal journalisten verklaard, dat de Spaansche re geering nooit een nota had ontvangen betref fende een eventueele militaire assistentie in de Middellandsche Zee, zoodat zij een zoodanige Engelsche nota ook niet kon beantwoorden. In welingelichte kringen achtte men den na druk, die op het woord „nota" gelegd wordt op vallend en neemt men dan ook aan, dat de des betreffende besprekingen langs anderen weg gevoerd zijn. Bij opening internationaal medisch congres CAIRO, 31 Dec. (Reuter). De Egyptische stu denten hebben in de universiteit een indruk wekkende betooging georganiseerd ter gelegen heid van de openings-plechtigheid van het in ternationaal medisch congres. Bij den aanvang der zitting werd het op den kreet „leve de nagedachtenis onzer marteiaren stil in de vergadering, waarop een student de aanwezigen verzocht op te staan. Allen met in begrip van de gedelegeerden verhieven zich van hun zetels en bij de komst van den leider der wafd-partij, Nahas Pasja, en van prins Moha- med Ali Hassan, die koning Foead vertegen woordigde, werd er geestdriftig geroepen: „le ve de koning van Egypte en den Soedan" en „leve de koning, de vriend van het volk." Naar aanleiding van het onderhoud, dat hij gisteren met Nessim Pasja had, zal de Hooge- Commissaris waarschijnlijk heden den tekst van het antwoord van het Foreign Office op het memorandum van het nationale front overhan digen. In het antwoord zou uiting gegeven wor den aan de sympathie voor de nationale zaak, de Britsche regeering zou zich voorstellen om zoodra de omstandigheden dit toelaten onder handelingen met de Egyptische regeering te openen. „De vloot, het anker der vrijheid van het Britsche volk" LONDEN, 31 Dec. (Reuter). De invloedrijke ,Navy League" publiceert ter gelegenheid van de jaarswisseling een oproep, waarin verklaard wordt, dat de vloot het anker der vrijheid van het Britsche volk is. „Wij waren en zijn nog steeds in gevaar. Een internationale crisis vond ons niet in staat, de machtige en invloedrijke rol te spelen, die zoo wel onze landslieden als ook onze vrienden in het buitenland van ons verwachtten." De oproep besluit met den eisch inzake we deropbouw van de vloot zoodat Engeland op nieuw zijn belangrijke positie ter zee kan doen gelden. Verontwaardiging te Addis Abeba over het bom bardement van de Zweedsche ambulance; op- marscli der Abessinische troepen in het Noor den. De Duitsche gezant te Parijs, Roland Koester, overleden. Tot president van Venezuela is benoemd ge neraal Lopez Contreras, Nieuwjaarsreceptie bij president Lebrun; toe spraak van Kard. Maglione. Studentenbetooging te Cairo. Te Keflavik IJsland zijn bij een brand zes per sonen gedood en twintig ernstig gewond. Verschenen zijn de voorloopige verslagen der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tegen cumulatie en inzake de wijziging der spoorweg pensioenen. De Hoogeerw. Pater dr. R. van Oppenraay S. J. bediend. Tot 1 Maart a.s. blijft de indeeling van het land in keuringsdiensten ongewijzigd, Vice-admiraal M. H. van Duim eervol onthe ven van de betrekking van commandant der zeemacht in Indië, zijn opvolger is schout-bij nacht H. Ferwerda. „Zalig Nieuwjaar" Ons aller wensch is heden eender: „zalig nieuwjaar"Die wensch mag geen gewoontewensch en geen forma liteit zijn. We moeten elkander wezen lijk uit de volheid van ons gemoed het allerbeste toewenschen. Als broe der tot broeder, als mensch tot mensch, als christen tot christen. Wil lekeurig is de scheiding van jaar tot jaar. Willekeurig is de sluiting en opening onzer jaarkringen. Maar niet iviilekeurig zij onze heilwensch. Laten we liever niets zeggen dan onwaar achtig te zijn. Maar we moeten op recht wezen en tevens onzen naasten alles toe kunnen wenschen wat we ons zelf gunnen.' Laten we het laar openen met oprechtheid, toaarheid en christenzin. We beginnen dit jaar in den naam des Heeren. En Jezus was Zijn naam. In Zijn naam krijge alles wijding voor het komende. „Zalig Nieuwjaar!" Zes dood en, twintig ernstig gewonden KEFLAVIK (IJsland), 31 Dec. (Reuter). Bij een brand, ontstaan door het in brand vlie gen van een enormen kerstboom, zijn 4 kinde ren en 2 vrouwen in de vlammen omgekomen, terwijl 20 personen zware brandwonden oplie pen. Toen de brand ontstond bevonden zich 180 kinderen in de hal, waar de kerstboom stond opgesteld. De meesten hiervan konden zich ech ter door de vensters in veiligheid brengen. Het vuur greep met zulk een razende snelheid om zich heen, dat in minder dan een half uur, de hal in een rookenden puinhoop was veran derd. ANTOFAGASTA, 30 Dec. (A.N.P.) In het gezin van de echtelieden Remeriez is het zeventiende kind geboren, dat evenals al zijn broers en zus ters zes vingers aan elke hand bleek te bezitten. li^ f' «v V i i i II i II i 7 y 7 7 7 /- r r 4/^7 Stand op Woensdag 1 uur v.m.; 748.7 Vorige stand: 748.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1