Nieuwjaarsreceptie bij Lebrun NOG BESTAAT ER GELEGENHEID, naar PARIJS 3 TOESPRAAK VAN KARD MAGLIONE STRANDING J0S. MARIA voortreffelijke reizen Centr. Reis-Adres der V.K.P. New-Yorksche Bears WOENSDAG 1 JANUARI 1936 Wisseling van nieuwjaarswenschen tusschen Hitier en den Paus Nieuwjaarsrede van Goebbels Telegromwisseling tusschen Hitier en Kard. Schulte Goebbels dankt Hitier Korte berichten Waar gaat Lindbergh wonen Een herinnering aan Paul Kruger 6000 NIEUWE SOORTEN ROZEN gouverneur van aken Lid van den Raad van Ned.-lndië EEN DOODELIJKE AANRIJDING Automobilist vrijgesproken SYLVESTER-AVONDFEEST Folkloristisch festijn op Meihof" ,De Te groote schroef oorzaak van het scheepsongeval Stroopers slaags met jachtopzieners Twee mannen gearresteerd LEVENDIGE SLUIKHANDEL Belangrijke hoeveelheden te Enschede in beslag genomen INBRAKEN TE BOLSWARD ERNSTIGE BOTSING Sluiting van den inschrijftermijn op 3 Januari a.s. Kerkelijk leven Dr. R. v. Oppenraay S.J. Voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden Z.H. Exc. Mgr. Cobben 121/2 jaar priester MR. W. VAN LUTTERVELD Adviseur van de Nationale Bank van Iran Siameesche minister reist per K. L. M. Zilveren jubileum Bespreking over dreigend conflict Burgemeester Mol VOORBEREIDEND L.O. TE DEN HAAG B. en W. wenschen geen opheffing van scholen VERKORTE ADRESSEN IN TELEGRAMMEN STOOMVAARTLIJNEN WISSELKOERSEN VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. PARIJS, 31 Dec. (Reuter.) De president van de Fransche republiek, Lebrun, heeft hedenochtend het diplomatieke corps ont vangen voor het in ontvangst nemen van de Nieuwjaarswenschende deken van het corps, de Apostolische Pronuntius kardinaal Maglione hield een toespraak, waarin hu o.a. reide: „Wij begeleiden met onze warmste wenschen de onvermoeide actie van Uw regeering voor ae welgemeende en duurzame verzoening van de volkeren, waarnaar alle welgezinden' verlangen. De vrede onder de volkeren, welke berust op het recht en een broederlijke verstandhouding van allen is meer dan ooit onontbeerlijk voor den moreelen en materieelen wederopbouw van de wereld. Voor dit noodzakelijke en heilzame werk kan Uw regeering rekenen op den ijveri- gen en loyalen bijstand van hen, die wij ver tegenwoordigen." President Lebrun antwoordde hierop o. a.; „Uw wenschen voor Frankrijk schenk ik van ganscher harte aan de hier vertegenwoordigde landen en volken. De levenseischen van de volkeren herinneren, indien noodig, ook aan de plichten van solidariteit en broederlijkheid, waardoor zij, die het lot der volkeren leiden, zich moeten laten leiden. Frankrijk is bereid, zijn traditie getrouw, evenals in het verleden zijn deel te hebben in de wederkeerige plichten van bijstand en soli dariteit. De vrede verlangt nauwkeurig in achtnemen van de rechtvaardigheid en een hooge opvat ting van de plichten, welke alle volkeren we- derkeerig hebben. Hü verlangt een onver- moeiden wil tot begrijpen, een groot begrip voor de rechten en behoeften van allen, het geen rijkelijk vergolden zal worden door de bevrediging van geest en hart." BERLIJN, 31 Dec. (D.N.B.) De Duitsche ambassadeur bü den Heiligen Stoel heeft op de Nieuwjaars-audiëntie bij Z.H. den Paus de Nieuw jaarswenschen van Hitier en de Duitsche regeering overgebracht. Paus Pius XI heeft hiervoor aan den am bassadeur zijn dank betuigd en verzocht, den Rijkskanselier en de Duitsche regeering zijn beste wenschen over te brengen. Ter gelegenheid van de wisseling des jaars heeft Kardinaal-Aartsbisschop Schulte uit Keulen een telegram gezonden aan Rijkskanse lier Hitier, waarin hij hem voor zijn persoonlijk welzijn en voor het heil van het volk en het vaderland Gods voortdurende bescherming en rijksten zegen toewenscht. Hitier heeft daarop geantwoord met een telegram, waarin hij op recht voor deze wenschen dank zegt en ook van zijn kant voor het persoonlijk welzijn van den kardinaal en voor zijn arbeid in het komende jaar zijn beste wenschen uitspreekt. Ter gelegenheid van de jaarswisseling heeft de Rijkspropagandaminister Dr. Goebbels een radiorede gehouden, waarin hij Hitier dankte voor alles, wat hij in het afgeloopen jaar had gedaan. De mensch was geneigd, zich uit het verleden altijd de aangename dingen te herin neren en van het heden slechts de kleine on aangenaamheden te zien. Zij komen er dan ge makkelijk toe, het kind met het badwater weg te gooien. Er is in het leven echter niets, dat niet zijn twee kanten heeft. Elk succes heeft zijn terugslag. Als m«n naar de crisis in de we reld kijkt en de moeilijkheden ziet, waarmee andere landen te kampen hebben, ligt Duitsch- land midden in deze woelige wereld als een eiland des vredes. Dat is geen toeval, maar het gevolg van het in Duitschland heerschende re gime. Goebbels besprak de critiek, die vooral in het buitenland op dit regime werd geoefend, en die grootendeels veroorzaakt werd door mis- In de Braziliaansche Kamer is een wetsont werp ingediend om vreemdelingen, die mis bruik maken van de Braziliaansche gastvrij heid, door samen te zweren, uit het land te zetten. Per 1 Januari zullen in Polen verschillende kartel-overeenkomsten beëindigd worden, wier bestaan en handelwijze door het Ministerie van Handel en Nijverheid voor het economisch leven als schadelijk wordt beschouwd, speciaal voor het binnenlandsch verkeer. Dr. Thomas Jaggar, vulcanoloog in dienst der regeering. heeft als zijn meening te kennen ge geven, dat het luchtbombardement van den lavastroom uit de Maunaloa toch succes heeft gehad. Hij deelde mede, dat vrijwel geen bewe ging in den stroom is waar te nemen. Koning George van Griekenland heeft gratie verleend aan 29 Grieksche emigranten, die we gens politieke delicten in Griekenland waren veroordeeld en naar Albanië waren gevlucht. Dinsdagavond is het Fransch-Russische han delsverdrag geparafeerd, dat, behoudens enkele wijzigingen, een verlenging beteekent met een jaar van het verdrag van 11 Januari 1934. Na een vergadering van het Unionistisch Comité van Ross en Cromarty, is met alge- meene stemmen besloten om Malcolm MacDo- nald niet te aanvaarden als candidaat voor de partij bij de verkiezingen, welke binnenkort in dit district zullen plaats hebben. 30.000 dienstboden en huishoudsters beneden den 35-jarigen leeftijd hebben Dinsdag haar betrekking in Joodsche gezinnen overeenkom stig de wet op de rassen, moeten verlaten. De meesten blijven werkloos ten laste van de re geering. Uit Odessa wordt gemeld, dat tijdens den hevigen storm in de Zwarte Zee het Grieksche schip „Masurusio Lagutatis" is vergaan. Het aantal slachtoffers is onbekend. verstanden. Duitschland wil vrede, maar 1935 was het jaar van de nationale vrijheid, en juist zijn leger en zijn vloot heeft Duitschland ge schapen om door verzekering van zijn veilig heid den vrede te versterken, omdat Duitsch land grondstoffen noodig heeft, heeft het den invoer van levensmiddelen, voornamelijk van vetten en vleesch, gedeeltelijk moeten beper ken. Hij herinnerde echter aan de resultaten van het winterhulp-werk. Tenslotte verklaarde Goebbels, dat het na- tionaal-socialistisch regime niet op bajonet- punten zat, doch rustte op de liefde van en het vertrouwen in het geheele volk. Duitschland zal weer een eerste plaats tusschen de volkeren innemen en sterk en gelukkig worden, waarvoor ook in het komende jaar de strijd zou wor den voortgezet. LONDEN, 31 Dec. (Reuter.) De familie Lind bergh zal zich van Liverpool naar Cardiff be geven, waar zij waarschijnlijk nog vanavond zaï aankomen. Een lid der familie Morgan, wonen de te Brynderwen Llandaff, verklaarde aan de pers, dat de Lindberghs te hunnen huize zou den logeeren en dat hun verblijf aldaar een of 'twee weken zou duren. Een nader bericht meldt echter, dat de Lind berghs vannacht hun intrek zullen nemen in een hotel te Liverpool. Hun bestemming zal daarna inderdaad zijn Brynderwen-Llandaff, dat gelegen is op drie mijl van Cardiff. Reuter meldt uit Nice, dat Lindbergh van plan zou zijn eenige maanden aan de Cöte d'Azur door te brengen. JOHANNESBURG, 31 Dec. (A.N.P.). Een voorval, dat zich heeft afgespeeld tijdens een bezoek van Oom Paul aan Durban, in 1891, wordt in herinnering' gebracht door een schen king aan de archieven van Natal te Maritz- burg. De schenking bestaat uit een kroon, een van de drie, welke zijn gebruikt voor de versiering van het stadhuis van Durban, toen president Kruger een officieel bezoek bracht aan Natal ter gelegenheid van de voltooiing van den spoorweg NatalCharlestown. De president wilde het gebouw verlaten juist op het oogenblik, dat een der drie kronen los raakte en, rakelings langs het hoofd van presi dent Kruger, aan gruzelementen voor zijn voe ten uiteenviel. Een van de andere kronen werd bewaard en is nu door mevrouw T. A. F. Phillips uit Dur ban aan de archieven te Maritzburg geschon ken. MELBOURNE, 31 Dec. (A.N.P.). Bijna zes duizend nieuwe soorten rozen zijn gekweekt in het rosarium van Alister Clark te Victoria, het meest vermaarde rosarium van het zuidelijk halfrond. Tot deze nieuwe soorten rozen, behoort een roos, welke is genoemd naar Amy Johnson en een welke Lorraine Lee is „gedoopt." De heer Clark heeft zijn eigen methode nieuwe variaties te kweeken, doch van welke middelen hij zich daarbij bedient, is en blijft een geheim. BUITENZORG, 31 Dec. (Aneta). Met ingang van 22 Januari a.s. is de heer A.Ph.van Aken, gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, benoemd tot lid van den Raad van Neder - landsch-Indië. Op 9 September reed op den Rijksstraatweg onder Laren een wagen, waarop een draaiorgel was geplaatst. De wagen werd door een paard getrokken en hield de rechterzijde van den weg. Op het voertuig zaten twee mannen, die plot seling op den weg werden geslingerd, doordat de wagen werd aangereden door een achterop komenden auto. Daarbij werd een der mannen zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later aan de verwondingen overleed. Een 61-jarig einwoner van Haerlem, de auto mobilist, had zich voor de rechtbank te verant woorden wegens het veroorzaken van dood door schuld. Het O.M. eischte 40 gulden boete. De Amsterdamsche rechtbank heeft thans uitspraak gedaan en verdachte van het hem teir laste gelegde vrijgesproken. Op „De Meihof" te Oosterbeek is Maandag avond j.l. het Sylvesterfeest met allen zwier en luister gevierd. Behalve de deelneemsters en deelnemers aan den wintercursus van het Cen traal bureau voor Volksdansen, hebben Koning en Koningin van het O. L. Vrouwe-gild te Ren- kum met gevolg: vendelzwaaiers, bijlemannen en hofnar, en de bekende Gorsselsche boeren- dansers een hoofdrol vervuld in dit drukbe zocht folkloristische festijn. Toen de bont-kleurige stoet, die voor „Con cordia" in optocht naar „De Meihof" was ge trokken, werden de feestgangers en bijzonder lijk de koning en de koningin daar met de noodige ceremonie en eerbied ontvangen. Het was den heer D. J. van der Ven, een hooge et.' dat het Z. M. den Schutterskoning behaagd had om zijn nederige stulp, een ouderwetsche boereh-deel, te bezoeken. Oosterbeek heeft den naam, aldus de heer Van der Ven, eenigszins saai en stijf te zijn, maar hij vertrouwde dat dit Sylvester-feest het bewijs zou leveren dat er in en door de daarbij t- demonstreeren oer-oude gebruiken en ge woonten echter blijdschap en vreugde te ge nieten zijn. Een speciaal woord van welkom richtte spr. nog tot den heer A. A. van Erven Dorens, directeur van het Gem. Museum te Arnhem. Nadat de Renkumsche vendel-zwaaier, de heer Herkulijns, het feest had ingevendeld na men koning en koningin met hofhouding plaats in het voor hen gereserveerde gedeelte, dat in een minder glorieus tijdperk als „keues-hok" dienst heeft gedaan. En toen kon het feest be ginnen! De leihof-dansers kwamen met tal van aardige volksdansen voor den dag, symbo liseerden met den zwaard-dans den dood van het oude en herleving van het nieuwe jaar, en demonstreerden onder feëderieke fakkel-verlich ting de komst van den Boonenkoning, (welke eervolle rol hem op Drie-koningenfeest in 1932 op „De Meihofgehouden werd toebedeeld), met zijn wèl-gekleed gevolg. De Gorsselsche boeren en boerinnen voerden eenige oud-Hollandsche dansen uit, een groepje cursisten bracht op blokfuit oude muzieknummers ten gehoore en het zangkoortje van de Engelsche kerk te Arn hem zong verschillende Christmas-Carols. Men ziet: er was rijke afwisseling. En dit maakte dit folkloristische feest, dat anders voor den passieven toeschouwer wel eens min of meer eentonig dreigt te worden, ook voor de vele niet-dansende gasten tot een aantrekke lijk kijkspel. De Raad voor de Scheepvaart behandelde Dinsdagmiddag de stranding van het motor schip Jos. Maria bij Egmond aan Zee op 2 De cember J.l. Hieraan ging vooraf een onderzoek naar mo torongevallen van hetzelfde schip in Augustus. Het achterste krukmetaal van den motor was uitgeloopen, terwijl gedurende die maand de krukpenmetalen voortdurend zijn warm geloo- pen. Bij de firma Wilton zijn verschillende re paraties verricht. Ook is een nieuwe schroef aangebracht, welke schroef, volgens verklarin gen te groot bleek te zijn, aangezien de motor maar 220 a 240 omwentelingen maakte. Later heeft men van de bladen der schroef een wei nig afgenomen, waardoor de motor toen 296 omwentelingen maakte met als resultaat, dat de krukpenmetalen niet meer zoo warm wer den. Naar meening van deskundigen is alle el lende die de bemanning met den motor heeft meegemaakt toe te schrijven aan een te groote schroef. De stranding van dit schip hield ook ver band met den motor. Een der leden maakte naar aanleiding van de verklaringen van den gezagvoerder de opmer king, dat wanneer er mankement is, men niet ophoudt met werken voor men de fout heeft gevonden. Ook werd nog verklaard, dat het schip voor twee ankers lag. De inspecteur-generaal merkte op, dat uit de rapporten bleek, dat door deskundigen is ver klaard, dat de kapitein binnen drie weken den regulateur te Wormerveer zou laten nazien. De gezagvoerder wist dus, dat toen hij de reis be gon de motor niet geheel in orde was. De Raad zal nader beraadslagen en daarna uit spraak doen. In den nacht van Maandag op Dinsdag ont moetten de jachtopziener Wolsink en de rijks veldwachter Brouwers in de bcsschen van Groot-Hagen bij Doetinchem een vijftal stroo- pers, die met een lichtbak werkten. Een ze kere Angenent uit Doetinchem, die een geweer droeg, schoot van dichtbij op de politie, waar bij dén hond van Wolsink, die aan de lijn werd gehouden, een poot werd afgeschoten. Bij het gevecht, dat nu volgde, werd het vijf tal gearresteerd. Twee hunner, n.l. Angenent en zekere Dekker, die met den lichtbak naar de politie sloeg, werden in arrest gesteld. Zij werden gevankelijk naar Arnhem overgebracht. De drie andere lieden werden, nadat proces verbaal was opgemaakt, in vrijheid gesteld. De douane in de inspectie Enschede neemt den laatsten tijd herhaaldelijk groote partijen gesmokkelde goederen uit Duitschland in be slag. Er wordt momenteel langs de grens een levendige handel gedreven in radio-toestellen, lampen, dynamo's, kousen, sokken, enz. Een belangrijke slag werd Maandag geslagen in een perceel aan de Rietmolenstraat in En schede, waar een geheel arsenaal van gesmok kelde artikelen aanwezig bleek te zijn. Eenige vrachtauto's waren noodig om de in beslag ge nomen partij te vervoeren. In genoemd pand werden o.m. aangetroffen radio-toestellen, rij wiellampen, electrische lampen, cassettes met vorken, lepels en messen, dameskousen enz. Het onderzoek in verschillende andere panden wordt nog voortgezet. Vier verdachten gearresteerd» De rijks- en gemeentepolitie te Bols ward heeft aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld een viertal personen, T. A., H. A., J. A. en J. N., allen te Bolsward woonachtig, die verdacht worden van verschillende inbraken en diefstal len, welke de laatste jaren in de gemeente Bolsward zün gepleegd. Al deze personen zullen ter beschikking worden gesteld van den officier van Justitie te Leeuwar den. Dinsdagavond te zes uur is op den Rijksweg ter hoogte van het Shell-depot te Laren een ernstige botsing gebeurd. De bestuurder van een vrachtauto, komende uit de richting Baarn, de heer L. uit Arnhem, had op den rechterkant van den weg en ge deeltelijk op den berm zijn wagen geparkeerd, daar hij een lichtzekering, die defect was wilde uitdraaien, om daarna een nieuwe te halen bij het Shell-depót. Toen hij daarmede bezig was, voelde hij een schok en ging- achter den wagen kijken wat er gebeurd was. Het bleek, dat een motorrijder, wiens naam nog niet bekend is, met volle vaart tegen den vrachtauto was ge reden. L. waarschuwde onmiddellijk den houder van het Shell-depót, die op zijn beurt dr. Drukker waarschuwde, die in de onmiddellijke nabijheid woont. Nadat het slachtoffer onder den wa gen vandaan gehaald was, bleek, dat hij hevig aan hoofd en handen bloedde. De geneesheer achtte overbrenging naar het St. Janszieken huis per ziekenauto noodzakelijk. Het motorrijwiel was geheel vernield. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. zich bij ons te doen inschrijven voor een der drie door ons georganiseerde reizen bij gelegenheid van den voetbalwedstrijd FrankrijkNederland op 12 Januari a.s. Wij bieden onzen lezers MET VOLLEDIGE V. K. P.-SERVICE A. LUXE-AUTO-REIS (3 dagen) 25.— 1.50 voor administratie) B. PRETTIGE TREINREIS (3 dagen) 25.— 1.50 voor administratie) C. SPORTIEVE TEMPO-REIS (VA d.) 17.— (van Amsterdam), (van Rotterdam) 16. (beide verhoogd met 0.50 voor administratie) Zóó goedkoop bracht men nooit een zóó wel verzorgd bezoek aan de lichtstad Men neme ten spoedigste zijn besluit om het ons mogelijk te maken, een ieder van dienst ce zijn. Volledig prospectus en invulfornvulier te be komen aan rnze bureaux en aan het N. Z. VOORBURGWAL 65—73 - AMSTERDAM TELEFOON 46878 Maandagavond is de Hoogeerwaarde Pater dr. R. M. V. van Oppenraay S.J., in Huize Katwijk te 's-Gravenhage, van de H.H. Sacramenten der Stervenden voor zien. Fater van Oppenraay, die in verband met zijn hoogen leeftijd en zijn zwakken gezondheids toestand uit Rome, waar hij het ambt van assistent voor de germaansche provinciën aan het Generalaat der Sociëteit bekleedde, naar Nederland was teruggekeerd, kreeg Maandag een zoo rnstige instorting, dat men het raad zaam achtte, hem te bedienen. Zijn toestand was Dinsdag redelijk. Tot de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, die het volgend' jaar een priesterfeest vieren, behoort óók Z. H. Exc. Mgr. Cobben, geb. te Si.tard, vicaris apostolicus in Helsingfors, Fin land, van de Congregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus. Dit feest valt op 19 October. De regeering van Iran heeft mr. W. M. J. van Lutterveld, lid van het bestuur van de vereeni- ging voor den Effectenhandel te Amsterdam, aangezocht om op te treden als adviseur van de Nationale Bank van Iran, in verband mét plan nen tot instelling en inrichting van een effecten beurs te Teheran. Het verzoek heeft mr. Van Lutterveld, die dezer dagen uit Brazilië is teruggekeerd in ver band met daar te lande hangende vorderingen, bereikt via de diplomatieke vertegenwoordiging van Iran te Berlijn en van ons ministerie van buitenlandsche zaken. Het Alg. Hbl. herinnert er aan, dat de heer Van Lutterveld )ok de Luxemburgsche effectenbeurs georganiseerd heeft en als vice-pres. van het „Bureau International des bourses des valeurs mobilières" te Parijs, als lid van hetComité Intern, contre la repudiation de la clause-or", en lid van 't „Comité Intern, pour la protection des Intéréts des obligatoires de la Soc. An. Kreuger Toll", op internatio naal gebied geen onbekende is, terwijl, zooals be kend, mr. Van Lutterveld lid is van den Cen- tralen Beleggingsraad en voorts hier te lande in tal van commissies ter behartiging van de be langen van het effectenbezit zitting heeft of ge had heeft en in verschillende functies voor die belangen in binnen- en buitenland is werkzaam geweest. Met het Fokker-Douglasvliegtuig „Koetilang", dat 18 December met den beer Sillevis als ge zagvoerder van Batavia vertrok, reisde Z. Exc. Luang Sin Scnggran, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Chef van de Marine van Siam, in opdracht van de regeering, mee van Bangkok naar Rome. Bij aankomst verklaarde Z. Exc. zeer verrukt te zijn over zün reis per K.L.M. De heer J. H. P. Toby, chef der Afd. Vracht zaken der Koninklüke Nederlandsche Stoom boot Maatschappü herdenkt op 2 Januari e.k. den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst dier maatschappü trad. De rüksbemiddelaar, prof. Aalberse, zal Don derdag 2 Januari besprekingen voeren op het Departement van Sociale Zaken met belang hebbenden betrokken bü het dreigend conflict bij de N.v. Gebroeders van den Berg'h Konink lijke Fabrieken te Öss. De nieuwbenoemde burgemeester van Wüde» nes, de heer C. Mol, is 8 April 1902 te Wijdenes geboren en is thans ontvanger en le ambtenaar ter gemeentesecretarie van Schaeen. B. en W. van Den Haag geven den raad in overweging, niet aan te nemen de motie-de Jong c.s., met ingang van een nader te be palen datum de openbare scholen voor voor bereidend lager onderwijs op te heffen. Zij meenen, dat, indien de economische toe stand niet verbetert en daardoor de verzorging van dit onderwüs nader zal moeten worden be zien, in de eerste plaats de salarieering van dit personeel een punt van overweging zal moe ten uitmaken. Het was tot nu toe mogelijk dat handelsza ken haar telegrammen ontvingen onder een verkort adres, overeenstemmende met de be treffende inschrüving in het Handelsregister. Met ingang van 1 Januari a,s. is voor een dergelijke adresseering het recht voor een tele gramadres verschuldigd. De vóór dien datum bestaande kostelooze adressen zullen voorloopig onbelast blüven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het recht wegens telegram-adressen met ingang van 1 Januari belangrük is verlaagd, n.l. tot 12 per jaar. binnbnlandsche havens. IJMUIDEN. Aangek. 30 Dec.: Marsden, s., New castle (voor Velsen); Dalïonn, tank, Curasao. 31 Dec.: zuld-Beyerland. m.s., Par; Lilian, s„ Bilbao (voor Velsen); Ransdorp, m.s„ Antwer pen (voor Velsen); Enggano, s.. Java; Ms.a, s„ Leningrad (voor Zaandam); Pluto, s„ Gothenburg. Vertrokken 30 Dec.: Joma, m.s., Exmouth. 31 Dec.: Hunstanworth. s., Tyne; Chevychase, s.. idem; Thesee, s.. R'dam; Schokland, s„ Goole; Marpessa. m'.s., St. Kitts v.o. Aang. 31 Dec.: Ousel, s., Liverpool: Ek, s., Oslo. Vertrokken 31 Dec.: Rhein, s„ Hamburg; Satur- nus, s„ Hamburg: Vllestroom, s„ Huil; Waterland (Ned.), s., Hamburg; Waterland (Engelsche), s„ Blyth. AMSTERDAM. Aangekomen 31 Dec.: Dalfonn, Curasao, benzine, Petroleumhaven. Abeca; Eng gano, Java, stukgoed. Sumatrakade, Mij. Neder- lnd; Pluto. Gothenburg, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskantocr. Aangek. 31 Dec.: Ousel, Liverpool, stukgoed, Handelskade. Holl. Stoomb. Mij: Ek. Oslo, stuk goed, Handelskade, Verg. Cargadoorskantoor. KONINKL. NEDERL. STOOMB. MIJ. ACHIL.LES, 30 Dec. van R'dam te Barcelona. BREDA, 30 Dec. van Tocopilla n.-Cristobal. HERCULES. 30 Dec. van Izmir te Istanboul. MARS. 30 Dec. van Valencia n. Alexandrië. OBERON, 30 Dec. van Cadix naar Oran. PL-UTO, 31 Dec. van Gothenburg te Amst. TITUS, 30 Dcc. van Malaga naar Setubal. ALKMAAR, uitreis, 30 Dec. te Valparaiso. AJAX. 30 Dec. van Musel naar Vlgo. VAN RENSSELAER, 29 Dec. van Curasao naar Puerto Cabello. OBERON. Amsterdam naar Middl. Zee, pass. 30 Dec. Gibraltar. TITUS, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. 31 Dec. Gibraltar. ARIADNE. 30 Dec. van Amsterdam te Kopenh. TRITON. 30 Dec. van Lissabon naar Amsterdam. EUTERPE, Bordeaux naar Amsterdam, pass. 31 Dec. v.m. 11 uur 50 Lydd. MEDEA. 29 Dec. van West-Indië te New-York. TRAJANUS. 31 Dec. van Haifa te Jaffa. SATURNUS. 31 Dec. van Amsterdam n. Hamb. VESTA, 31 Dec. van HamburfVnaar Amsterdam. HOLLAND—WEST-AFR1KA LIJN. ■REGGESTROOM, 30 Dec. van Las Palmas naar Dakar. MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis, 31 Dec. te Genua. SALABANGKA, thuisreis, 30 Dec. van Belawan. ENGGANO. 31 Dec. van Java te Amsterdam. POELAU TELLO, thuisreis, pass. 30 Dec. Perim. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN. SPRINGFONTEIN, 31 Dec. van Kaapstad naar Port Elisabeth. RANDFONTEIN. 31 Dec. van Genua n. Marseille. JAGERSFONTEIN, uitreis, 30 Dec. te Durban. HOLLAND—O.-AZie LIJN. MEERKERK, thuisreis, 28 Dec. van Osaka. SEROOSKERK, uitreis. 30 Dec. te Manilla. ROTTERDAMZ.-AMERIKA LIJN. ALWAKI. thuisreis, 30 Dec. van Rio Janeiro. ALPHERAT, thuisreis, pass, 30 Dec. Teneriffe. ROTTERD. LLOYD. DJAMBI, thuisreis, 31 Dec. van Port-Said. BALOERAN, thuisreis, pass. 30 Dec. n.m. 4 uur Perim. KOTA NOPAN, 31 Dec. van Aalborg te R'dam. SOEKABOEMI, 29 Dec. van R'dam te TJilatjap. SITOEBONDO, uitreis, pass. 29 Dec. Ouessant. HOLLAND—AMERIKA LIJN. EDAM, New-York naar R'dam, heeft 30 Dec. 10 uur v.m'. op ca. 15 gr. N.B. en 20 gr. 60 min. W.L. een reddingsboot verloren. BLRGERDIJK, 29 Dec. van R'dam te N.-Orleans. BILDERDIJK, uitreis, pass. 30 Dec. Lizard. EDAM. 2 Jan. n.m. 2 uur van New-York voor- gaats van den N. Waterweg verwacht. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. MADOERA, 31 Dec. van New-Orleans te Kaap stad. HALCYON LIJN. STAD DORDRECHT, 30 Dec. van Melilla naar Rotterdam. STAD ZWOLLE, naai- Rotterdam, was 29 Dec. 3 uur 20 n.m. 150 mijlen Z. van Lands End. KONINKL. PAKETV. MIJ. TASMAN, 29 Dec. van Durban naar Tamatave. SWARTENHONDT, 29 Dec. van Tamatave naar Durban. BARENTSZ, 29 Dec. van Sabang naar Batavia. BONTEKOE. 28 Dec. van Batavia naar Kaapstad. ROGGEVEEN, 29 Dec. van Batavia te Hongkong OP TEN NOORT, pass. 28 Dec. Thursday Island. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJISONDARI, 24 Dec. van Datren te Batavia. TJIKARANG, 29 Dec. van Shanghai te Hongk. TJIBADAK, 29 Dec. van Batavia te Shanghai. MIJ OCEAAN LAERTES, 30 Dec. van Padang naar Amsterdam. KONINKL. HOLL. LLOYD. WATERLAND, 3i Dec. van Amst. naar Hamburg. DIVERSE SCHEPEN. OOSTZEE, sleepboot, naar Honfleur, pass. 29 Dec. East Goodwin. MIRZA, 28 Dec. van New-York n. Curasao. DORDRECHT, 29 Dec. van New-York naar Manchester. AMSTERDAM, tank, 21 Dec. van Talara te Aruba. SCHIE, naar Libreville, pass. 27 Dec. Tabou. LINGESTROOM, 30 Dec. van Amst. te Bristol. JEANNETTE, 29 Dec. van Newport n. Cardiff. TEXELSTROOM, 30 pec. van, Amsterdam1 te Liverpol. VECHTSTROOM, 29 Dec. van Amsterdam te Hull ROTULA, 24 Dec. van Tallinn te Klaipeda. MACUBA, 24 Dec Van Gibraltar te Genua. APOLLONIA, 24 Dec. van Istanboul n. Salonica. SELENE. 25 Dec. van Istanboul n. Constanza. SLIEDRECHT, Lissabon naar Havre, was 30 Dec. 100 mijlen Z.W. van Ouessant. WESTPLEIN, 29 Dec. van R'dam te Narvik. MIJDRECHT, 29 Dec. van Eatoum n. Tuapse. AALSUM. 30 Dec. van Narvik naar Rotterdam. WOLSUM, Leningrad naar B.-Aires, pass. 30 Dec. Sagres. HAULERWIJK, Split naar Rotterdam, pass. 29 Dec. Kaap Bon. JONGE JOHANNA, 29 Deo. van Port Talbot te Algiers. JONGE JACOBUS, 30 Dec. van Algiers te Valencia. WINTERSWIJK, Huelva naar Rotterdam, pass. 29 Dec. Sagres. LETO, 29 Dec. van Rotterdam te B.-Aires Roads. REGINA, 30 Dec, van Fowey te Antwerpen. IJSELHAVEN. 30 Dec. van Bremen n. R'dam. MAASHAVEN, R'dam naar Port Gentil, 30 Deo. van Tabou. TOWA, 30 Dec. van B.-Aires te RRosario. ST. PHILIFSLAND, 31 Dec. Van de Theems n. Konenhagen. SCHIELAND, 31 Dec. van de Tyne n. Amsterd. BEYERLAND, 31 Dec. van panzig a. Kopenh. Slotkoersen Dec. 31 iiied Chemical Am. Tel. It, Am Tobacco B Anaconda Copp Bait Ohio Can Pacific Case Treshing Cons. G. of N.V Dup. de Nem. Gen. Electric Gen. Motors Kon. olie New-York Centr Radio Corp. Stand. Oü NJ. U. S. Steei Corp. Westingh. Elect. ex. div. 31 30 28 27 157% 154% 1521/4 151% 1551/2 155 153% 154 100 100 97% 97% 29% 29 28% 28% 16% 16% 15% 15% 111/i, 11 10% 10% 98 94% 93 97 31% 31% 30% 30% 139% 137% 138 1391/4 38V4 37% 371/4 37% 56 Va 56i/4 55% 56% 4'% 471/8 47% 28% 27% 26% 26% 12% 12 12% 51% 50% 49% 49 48V2 47% 46 46% 971/2 96% 94% 95% NEW-YORK Dec Londen ParUs 31 30 28 27 4.93yd 4.93 I 4.933/41 4.93 6 c2%| 6.61 Vil 6.583/41 58% HHOGLAND. 30 Dec. van Bremen n. Blyth. NIÈUWLAND, 31 Dec. van Grangemouth naar Rotterdam. MAAS, 31 Dec. van Bordeaux naar Rotterdam. DRIEBERGEN, 28 Dec. van Vlaardingen te Narvik. WAALHAVEN, Antwerpen naar Pensacola, pass. 31 Dec. Miami. ROTTERDAM. 31 Dec. De Noorsche walvisch- vaarder ..Anglo Norse" arriveerde heden van Tonsberg hij de werf van „WiltonFeijenoord", om te worden verbouwd. AMSTERDAM. 31 Dec. Het m.s. „Tarakan". Van de Stoomvaart Mij. „Nederland", dat brand aan boord heeft, arriveerde hedennacht te Ply mouth. Het vuur is onder controle, zoodat er geen lossen van explosiestoffen. terwijl ook het boven- gevaar meer bestaat. Men is begonnen met het tusschendek van ruim III gelost wordt. SCHEEPSBOUW. AMSTERDAM, 31 Dec. Hedenmiddag werd het enkelschroef motortankschip „Macoma" met gunstig gevolg van de werf van de Nederlandsche Scheepsbouw MIJ te water gelaten. De „Macoma gebouwd voor de Kon. Shell te 's-Gravenhage, is lang 478, breed 59.5, hol 34 voet en heeft een laadvermogen van 12.100 ton. De vortstuwingsmachlnes zijn geconstrueerd door „Werkspoor" te Amsterdam. De motoren zijn van het, compressorlooze enkelwerkende type, viel' takt en opgeladen. Er zijn acht cylinders van 650 x 1400 m'.m. Bij 120 omwentelingen wordt een vermogen van 4000 R.P.K. ontwikkeld en een proeftochtsnelheid van ruim 13 knoop. Wat de verblijven betreft, voor deze blijkt het uiterste ge daan, om het iedereen aan boord zeer geriefelijk te maken. Er zijn nog twee geheel gelijke schepen voor de- Shell bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij in aanbouw. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw c. Mak van WaayZuiver, dochter van den heer C. Zuiver, Marine Superintendent bij de Kon. Shell. OPGELEGDE SCHEPEN. AMSTERDAM, 31 Dec. Heden waren in de Amsterdamsche haven opgelegd zeven Nederland sche koopvaardijschepen met samen 50,747 bruto register ton, zijnde resp. i en 3935 minder dan een maand te voren. Van de opgelegde schepen behooren de Singkep, Soemba, Jan Pzt. Coen en Bengkalis tot de vloot van de Stoomvaart Mij „Nederland", de Zaanstroom van de Hollandsche Stoomboot MIJ, de Flandrla en Zeelandia van der Kon. Hoii. Lloyd, alle te Amsterdam gevestigd reederijen. en Activa: Binnenl. Wissels, Prom., enz. in disc.: Hoofdbanb Bübank Agentschappen Totaal Pap. o.h. bult. L disc. Idem Eig. Portel. Af; Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen. (ineL Voors. In Reken.-Cour. op Onderpand) Koof dbank Bübank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Specie Totaal Voorsch. a. h. Rük (Art. 16 d. Bankwet '19 K.B. v. 28 Sept. '18. Stbl. No. 553) Munt en Materiaal Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz. Muntmat., ZUver Totaal Belegg. v. 115 Kap Res. en Pensioenl... Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. In omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rük Van anderen Div. Reken. Totaal W.v. a. Ned.-lndiè t) W.v. Lh. buitenl. Besch. Metaalsaldo. (KJ3. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3 Schatkistp., rechtst. b. d. Bank ond.gebr. 30 Dec. 1935 29.285.387 577.246 3.189.392 33.052.027 1.617.750 1.617.750 92.381.629* 6.901.945 40.352.433 139.636.008 133.127.672* 6.508.335 139.636.008* 132.599.435 510.845.901 643.445.336 18.993.943 662.439.279t 39.608.737 4.600.000 6.780.003 15.486.148 903.219.953 20.000.000 4.049.884 5.675.033 9.949.192 C05.63C.113 267.866 3.39Q.846 46.955.545 j.295.508 903.219.953 71.153.775 75.270.084 319.803.975 23 Dec. '35 23.698.711 610.627 3.056.687 27.366.026 1.617.750 1.617.750 88.193.836* 4.397.702 35.180.677 127.772.215 123.901.975* 3.870.240 127.772.215* 132.599-045 504.583.139 637.182.184 20.099.131 657.281,315'. 39.608.737 4.600.000 2.723.172 15.486.148 876.455.364 20.000.000 4.049.884 5.675.000 9.949.192 784.446.545 7.552 5.465.674 42.625.937 4.235578 876.455.364 71.153.775 71.735.212 325.330.649 RENTESTAND Wissel-disconto 3J4 pet. sedert 14 Nov. 1935 Promessen-disc. 4 pet. sedert 14 Nov. 1935 Beleen, van. Eff. 4 pet. sedert 14 Nov. 1935 Beleen, van. Goed. 4 pet. sedert 14 Nov. 1935 Voorsch. in Rek.-C. 4 pet. sedert 14 Nov. 1935 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 31 Dec. Tarwe; Dec. 6/11. Maart 6/5 7/8, Mei 6/4 3/8, Juli 6/4 3/8. AMSTERDAM, 31 December. Tabak. De hier aanwezige voorraad in eerste hand bestond heden uit 59-56 pakken Sumatra- en, voor zoover bekend, 350S pakken Java. Lijnolie, jan. 1 15%, 15; Febr. 15)4; Jan.-AprU 15%; Mei-Aug. 16. Sept.-Dec. 1614.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2