j Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen S TA D S N I E U W S Haarlem, 1 Jan. MORGEN, 2 JANUARI, 9 UUR BEGINT ONZE V.D. WERFF Co. BALANS-OPRUIMING Laatste Nieuws JONGE VOGEL AUTOREPARATIE? DE AANVARING VAN DE PRINSES JULIANA In alle afdeelingen extra lage prijzen, en zeer voordeelige verkoop van Theedoeken, Stukgoederen en Wïnterart. AAN NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE |iiiiinininnnitiiiinimiiiiiiiiiininninii!niiiiiii!nii!!iiniiiniiiiii!!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinin!iiiiiiiiiiiiiiiiig aiiiiiiiiiiiiiuiuuiiuuiiuuiiiiuiiiumiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiitumuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiP WOENSDAG 1 JANUARI 1936 ARTHUR TERVOOREN GAAT HEEN Hartelijk afscheid van onzen collega VOOGDIJRAAD FAILLISSEMENTEN POUTIE-STOPTEEKENS GOED EN BILLIJK BUYS TELEF. ÏIOIO wenscht zijn geachte cliënteele, vrienden en begunstigers een Zalig Nieuwjaar Schuld in de eerste plaats bij de Esbjergaldus de Raad voor de Scheepvaart AGENDA BIOSCOPEN 2 Januari BIOSCOPEN B ARTEL J ORISSTR A AT 8 HAARLEM BEELDENDE KUNSTEN Een afscheid en een herdenking K.J.M.V. „ST. AUGUSTINUS" Een uitnoodiging aan alle jonge middenstanders Gedeeltelijk gecorrigeerd De Fransche begrooting DE. GASKWESTIE BEVERWIJK- HEEMSKERK Goedkeuring aan raadsbesluit onthouden TUSSCHEN TWEE SCHEPEN BEKNELD Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart Mr. B. VAN DER BURG Het tournooi te Hastings Resultaten van de vijfde ronde DE HONGl-TOCHTEN OP NIEUW-GUINEA In totaal tien mannen gearresteerd Radiorede van minister Slotemaker de Bruine ERNSTIG AUTO-ONGELUK Twee dooden en twee zwaar gewonden DOODSLAGEN VOOR DE RECHTBANK Vier jaar geëischt tegen bakkers knecht Doodslag op echtgenoote Brand op de „Tarakan" gebluscht Hedenmorgen wordt de reis voortgezet De „Jos. Maria" vlot gekomen V erkiezingscampagne in Griekenland Kondylis moest zijn redevoering afbreken Fabrieksbrand te Zaandam EERSTE KAMER De volgende week weer bijeen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 5ÏlllllllllllIllllIll!llllIllIlllllimillIIIIIIIIIlIIIIIIIIIIlllIIIIIIlII]IIIIIillIllIillllllHllllllllIlllllllllllllIllUlUIIllllllllllll« Een onzer beste collega's, de heer Arthur Ter- vooren, heeft gisteren afscheid van ons genomen daar wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd met ingang van heden zijn vaste dienstverband met de N. V. de Spaarne- stad ophoudt, alhoewel hij ook in de toekomst zijn medewerking nog zal glijven verleenen aan verschillende uitgaven van De Spaarnestad en aan de Nieuwe Haarlemsche Courant. De heer Tervooren is er in geslaagd een lange, voortreffelijke journalistieke carrière te maken zonder dat ooit iemand gelegenheid heeft gehad hem bij een of ander jubileum te huldigen. „Maar ja", zoo klaagde hij gisteren, toen hij eindelijk in het zonnetje kwam te staan, „dat ik vandaag voor goed heen ga, heb ik niet ver borgen kunnen houden." En de journalisten van De Spaarnestad, alsmede de afdeelingschefs hebben van deze wetenschap gebruik gemaakt om dezen bescheiden journalist hun groote ge- negenheM en waardeering te toonen. Hij werd in de bibliotheekzaal in hun midden ontvangen en door den heer Herman Moerkerk namens allen op hartelijke wijze toegesproken. Het souvenir, dat hem werd overhandigd, was zoo gekozen, dat hij eiken dag aan zijn collega's van De Spaarnestad zal worden herinnerd. Op zijn eigen jovialen toon dankte de heer Tervooren. De heer Tervooren heeft een prachtigen staat van dienst. Hij herinnerde er gisteren aan, dat hij niet alleen zijn 25- en zijn 40-jarig jubileum als journalist had kunnen vieren, maar ook zijn 45-jarig feest. „Ik hield er niet van", zeide hij. Dit doet echter aan de voortreffelijkheid van zijn werk niets af en vertelt den lezers, wien de naam van den heer Tervooren wel be kend is door de vele met zijn naam ondertee- kende artikelen, beschouwingen en reisverhalen, die hij in de Nieuwe Haarlemsche Courant Wellicht komt men er toe zoo'n fraaie ets of ander werk aan te schaffen, zoodat men een blijvend aandenken heeft aan den goeden en edelen kunstenaar Josseaud, een herinnering vol waarde en schoonheid. Na deze herinneringse*positie van een schil der, die helaas van ons scheidde, bezochten wij een tentoonstelling van herdenken. In Teylers' Museum, aan het Spaarne, werd een expositie ingericht, ter eere van Jacques Callot, 15931635, den grooten Lotharingschen meester, uit Nancy, die onsterfelijke etsen en gravures schiep. Dit werk is buitenmate in teressant. Prenten, massa-tafereelen, als van de Ker mis te Florence, van een festiviteit te Nancy en vooral de ets van het beleg van la Rochelle (die de groote meester vervaardigde in op dracht van Lodewijk XIII) zijn verbijsterend, zouden we haast schrijven, van kunnen en precieuze uitvoering. Welk een beeldende ge nialiteit! Men kan ook heele .series" bewonderen over geliefde en bewogen onderwerpen als daar zijn .de verloren Zoon," „de marteling der Heili gen," „het leven van de Moeder Gods, Maria," „de Passie des Heeren" en niet te vergeten: „Misères et les malheurs de la guerre," in welk laatste oeuvre Callot zich doet kennen als een groot voorlooper der Vredesbeweging. Want hij heeft met deze platen den oorlog' niet verheer lijkt, zooals dit vroeger nog al eens de slechte gewoonte was, maar de wreedheid en domheid van het brute geweld in al haar nare realiteit weergegeven. Onze hulde hiervoor, meester! Naast een zeer knappe techniek, bewondert men de gratie en blijheid waarmee Callot het leven zag en beeldde. Zijn werken hebben voorts groote anecdo- tische waarde, waardoor ze aan interessant heid winnen. De heer Buisman, conservator, heeft deze expositie met zorg en liefde ingericht. Het werk van den meester en zijn interpretator verdienen volle aandacht en belangstelling. Hiertoe wekken wij allen gaarne op. K. de H. Bij Koninklijk besluit van 30 December is be noemd tot lid van den Voogdijraad te Haarlem mr. F. van der Goot, advocaat en procureur alhier Faillissementen uitgesproken door de Arron- dissements-rechtbank te Haarlem op Dinsdag 31 December 1935. L. van Braam, schilder, wonende te Hille- pom aan de Meerstraat no. 72; Curator: mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. E. de Vrij, schilder, wonende te Haarlemmer- meel', Nieuwe Meerdijk no. 244; Curator: mr. Silvain Groen te Haarlem. Rechter-commissaris in deze faillissementen is jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten te Haar lem Opgeheven zijn de navolgende faillissementen wegens gebrek aan actief: H. J. Kip. schilder, wonende te Zaandam. Hogendam no. 7; Curator: mr. Jan Lieuwen te Purmerend. B. Abbink. los werkman, wonende te Lisse, Kapelstraat no. 7: Curator: mr. J. C. Y. Nieu- wenhuys te Haarlem. Vernietigd is het navolgende faillissement op grond van verzet: L. J. Plancius, pensionhouder, wonenoe te Bennebroek; Curator: mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: J. Wilson, wonende te Zaandam; Curator: mevr. mr. C. L. Vis-Sanders te Haailem. K. Groot Czn., schilder wonende te Kwa- dijk; Curator: mr. H. H. Riepma te Edam. G.' Molegraaf, koopman, wonende te Bever wijk; Curator: mr. J. A. B. Sanders te Bever- wijk. Wed. P. J. Mulder-Terpstra, wonende te Haarlem; Curator: mr. F. van der Groot te Haarlem. C. M. de Mooy, kapper, wonende te Hille- gom; Curator: mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. L. A. Levy, reiziger, wonende te Zandvoort; Curator: mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. Ëjlllliinillllll IIIIIIIIIIIIIII1H Jonge vogel zes en dertig", Pas geboren nieuweling, Kaal nog lig je in je nestje, Onbeduidend, nietig ding. Oude menschen, jonge menschen Kijken je nadenkend aan: Immersieder onzer moet Uier Voor een vogel-raadsel staan. Vragen zijn in aller oogen, Al wat „jeugd" heet, denkt verblijd Dat gij, p z'n minst genomen, Vast een nachtegaaltje zijt, Dat gij glanzend-schoon zult worden, Zanger van een prachtig lied. Jonge vogel, jonge harten Droomen zich zoo'n blij verschiet].... Rond jouw nestje, jonge vogel, Wordt al heel wat afgepraat. Oude, levenswijze menschen, Menschen met een diep beraad Formuleeren hunne meening Omtrent jouw bestaan aldus: „Zie, wij loeten uit ervaring: Ook dit beest is slechts.een musch Musch of nachtegaal, om 't even, Hoe ook wezen mag je lot, Jonge vogel, zie, wij leven In de Vaderhand van God H. P. 1 t r Voor verkeer, dat den agent van achteren nadert. Voor verkeer, dat den agent vaD voren en achteren nadert. Voor verkoer. dat den agent van voren nadert. De Raad van Scheepvaart heeft Dinsdag' uit spraak gedaan inzake de aanvaring van het stoomschip „Prinses Juliana" van de Stoom vaart Mij. „Zeeland'" te Vlissingen met het Deensche motorschip „Esbjerg" in den toe gang tot de haven Harwich. De Raad is. op grond van ingewonnen inlich tingen, tot de conclusie gekomen, dat de „Esbjerg" tijdens en kort vóór d'e aanvaring den vloedstroom tegen had, dus in-tij voer. De „Esbjerg" was dus verplicht te wachten en aan de „Prinses Juliana" ruimte te geven. In zooverre kan dus worden vastgesteld, dat de „Esbjerg" hierin heeft gefaald en dat in hare reglements-overtreding de aanleidende oorzaak van de aanvaring is gelegen. Een en ander ontslaat den Raad niet van den plicht na te gaan, of de „Prinses Juliana" harerzijds juist heeft gemanoeuvreerd en met name, of zij alles heeft gedaan, wat goede zee manschap haar gebood om de aanvaring te voorkomen. Bij dit onderzoek moet de Raad constateeren, dat de „Prinses Juliana" niet juist heeft gehandeld. Uit deze zaak valt deze leering te putten dat, al legt dan het reglement onder de gegeven omstandigheden aan het inijstroom varende schip den plicht op om er rekening mede te houden, dat het voor-stroom varende schip bij Rembrandt-theater„De kleine Kolonel". Op het tooneel „12 universal lilliputters". 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De blonde Carmen". Op het tooneel: Desi Desederati, Italiaansche zangeres. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „12 ambachten en 13 ongeluk ken". 2, 4.30 en des avonds nog een hoofdfilm 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Fede ratie Groenten- en Fruithandelaren 8 urn-; Samenwerkende Kleermakers 8 uur; R.K. Be volkingsbureau 8 uur. Rembrandt-theatcr: „De kleine Kolonel". Op het tooneel „12 universal lilliputters". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De blonde Carmen". Op het tooneel: Desi Desederati, Italiaansche zangeres. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „12 ambachten en 13 ongeluk ken". 2.30 en des avonds nog een hoofdfilm 7 en 9.15 uur. schreef, dat de nu 65-jarige zijn geheele leven in de journalistiek heeft doorgebracht- Aanvankelijk was hij aan de Amsterdamsche Courant verbonden. Daarna eenigen tijd aan het Algemeen Handelsblad, waarna hij benoemd werd tot hoofdredacteur van de Sumatra Post te Medan. Na zijn terugkeer in Nederland was hij eerst aan verschillende geïllustreerde tijd schriften verbonden, totdat hij, nu bijna vijf tien jaar geleden, in dienst trad van de Spaar nestad. Hij heeft een journalistieken inventaris, die er zijn mag. Van zijn reportage memoreeren wij slechts zijn verblijf aan het Duitsche front tijdens den wereldoorlog en zijn aanwezigheid op het Eucharistische Congres te Sidney als vertegenwoordiger van de Nieuwe Haarlemsche Courant en de Katholieke Illustratie. De heer Tervooren beschikte als journalist over een heerlijk optimisme, dat hij vlot. leven dig en in populairen vorm aan zijn lezers wist mede te deelen. Zijn arbeidskracht en arbeids- lust zijn, dank zij zijn voortdurende krachtige gezondheid en een schier onverwelkbare jeugd, bewonderenswaardig. En dit was dan ook te merken bij het af scheid, dat in geen enkel opzicht en bij nie mand eenig weemoedig gevoel opriep. De heer Tervooren zelf en alle aanwezigen beschouwden deze plechtigheid meer als een grapje, dan als ernst, omdat wij allen gisteren, zooals immer, onder den indruk waren van de eeuwige jeugd van dezen „gepensionneerde". En de innerlijke waardeering, die zich gisteren heeft uitgesproken in den hartelijken hand druk van zijn collega's, een waardeering, die dieper ging dan de ostentatie van vele woorden van een huldebetoon, beteekende dan ook geen „adieu", maar een „tot morgen". De heer Ter vooren krijgt het alleen wat rustiger. Voor eenige weken is de bekende etser en schilder te Haarlem, de heer Joh. Josseaud, helaas te vroeg, gestorven. Hij heeft ons echter in zijn werk geestelijke schatten nagelaten, die met bewondering en dankbaarheid kunnen worden aanvaard. In zijn woning', aan den Kleverparkweg 45, werd een tentoonstelling ingericht, die wij voor onze lezers bezochten. Een zoon van den overledene liet ons dit na gelaten werk zien, dat overzichtelijk en met piëteit werd gerangschikt. Op de eerste plaats ging, vanzelfsprekend, onze bewondering uit naar de prachtige etsen door den meester vervaardigd. Het is waar dat b.v. de Groote Kerk te Haarlem een dankbaar onderwerp mag ge noemd worden, maar op welk een sublieme wijze werd zij ook afgebeeld! De schoonheid van geheel èn détail komt heerlijk uit op deze ets. Een ander grafisch werk, dat steeds alge meen gewaardeerd en geprezen werd, is de ets van het Prinsenhof. Techniek en sfeer zijn o.i. beide te prijzen. Noemen we verder met lof de etsen van Am sterdam (aanzicht der hoofdstad), van den Westertoren, van het Brugsche Belfort, enz. Het schilder- en teekenwerk kan men naar het onderwerp verdeelen in bloemstukken, stil levens, landschap en stadsgezicht. In de stad van Gezelle, den grooten dichter, in Brugge, heeft de schilder blijkbaar veel ge werkt. We herinneren ons een aquarel (no. 14) van die plaats, in'fijne klank-kleur, die bijzon der aantrekkelijk is. Ook waren er enkele land schappen uit België, waarvoor we respect heb ben en sympathie. Een kleine bloemschildering„Anjers" blonk uit door teederheid van tint en toon. Tenslotte noteerden we enkele stillevens, kloek opgezet oorspronkelijk van compositie en met voornaamheid geschilderd. Wij kunnen onze kunstzinnige lezers advi- seeren deze herinneringsexpositie te bezoeken. Donderdag 2 Januari opent de Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging „Sint Augusti- nus" het nieuwe kalenderjaar met een Nieuw jaarsvergadering in de Bilderdijkzaal van Restaurant Gebrs. Brinkmann, Groote Markt, welke begint om kwart voor negen uur. Het bestuur verwacht, dat alle katholieke jonge mannen uit de middenklasse van zeven tien jaar en ouder deze vergadering zullen bij wonen. Het keurig verzorgde programma voor de maanden Januari tot en met April 1936, dat vele leerzame en interessante voordrachten op godsdienstig, sociaal en cultureel terrein, bevat, zal den aanwezigen dezen avond'worden aan geboden. Verder wacht den jongen middenstanders nog een smakelijke oliebollentractatie -->'«> .:,v T *t~' W' Tusschen de gemeenten Beverwijk en Heems kerk was een geschil gerezen over de levering van gas, waarbij de burgemeester van Heems kerk meende, dat door een door beide raden genomen besluit nadeel zou zijn ontstaan voor de gemeente Heemskerk. Wü gaven indertijd van deze quaestie verslag, toen ze voor Ged. Staten van N. Holland behandeld werd. Thans heeft dit college de goedkeuring aan het raads besluit van Mei 1934 onthouden, omdat de be langen van Heemskerk er ernstig door ge schaad worden, niet in het minst door de ge- eischte terugwerkende kracht. De Raad voor de Scheepvaart stelde een on derzoek in naar de oorzaak van het bekneld raken van een elf-jarigen jongen tusschen de visschersschepen „Protinus" en „Aneta" te IJmuiden op 16 October. Uit verklaringen van den kapitein van de „Aneta" bleek, dat zoodra schepen binnenkomen een aantal jongens zoo snel mogelijk aan boord komt om hun diensten aan te bieden. Dit gebeurde ook op den be- wusten 16den October. Beide schepen kwamen ongeveer gelijk binnen. De „Aneta" meerde eerst en aan stuurboordzijde van dit schip zou de „Protinus" vast maken. Toen de trossen voor en achter waren bevestigd, hoorde de schipper plotseling roepen: „Gooi los de tros sen voor en achter". Hij zag toen, dat een elf-jarige jongen door een kok en een ma troos tusschen beide schepen werd uitgehaald. Dit jongetje had willen overspringen op de „Protinus" voor het schip was gemeerd. Hij sprong mis. Het kind is later overleden. De Raad zal later uitspraak doen. Bij Koninklijk besluit van 30 December is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te 'sHertogen- bosch mr. B. van der Burg, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Haarlem, ter standplaats Haarlem. HASTINGS, 31 Dec. (A. N. P.) De resultaten van de heden gespeelde wedstrijden luiden: Vijfde ronde. Premier tournooi: Flohr speelt remise met Winter; Fine wint van Thomas; Michel ver liest van Koltanowski; Alexander verliest van Golombek; Tyler speelt remise met dr. Tar- takower. 0 Premier reserves eerste sectie: Parr wint van Van Seters; Landau wint van Ullrich. Premier reserves tweede sectieP r i n s— Mieses afgebroken. Major A-tournooi; Scheffer wint van Die- mer; CrothersKnoppers afgebroken; Mor risonWinser afgebroken. Hangpartijen. Premier-tournooiAlexander wint van Kol tanowski. Premier reserves eerste sectie: Ullrich ver liest van Van Seters; Van Seters ver liest van KleinLandau speelt remise met Sergeant; Knoppers verliest van Schei- f e r. PARIJS, 1 Jan. (Reuter.) De Kamer heeft de begrooting voor Algerië goedgekeurd. Vervol gens heeft zij de algemeene begrooting met eenige wijzigingen aangenomen. Dit maakt een nieuwe behandeling door den Senaat noodza kelijk. De Kamer zal te 3.30 uur de zitting her vatten om dan de begrooting in vierde lezing te behandelen. MANOKWARI, 30 Dec., (Aneta) Van de deel nemers aan den hongitocht in Tanah-Roeboe, welke drie weken geleden werd gehouden, zijn tien mannen gearresteerd, terwijl 5 voorlaad- geweren en twee blikken kruit in beslag zijn genomen. Met een pruimpje tabak slaagde de commandant er in Rahabou, den hoofddader, uit eigen beweging naar de kust te doen komen. Bij het nader onderzoek is gebleken, dat deze hongi-tocht 27 dooden en en 17 gewonden tot resultaat had. Vier deelnemers aan dezen hongi-tocht hiel den zich schuil in het bosch, doch bü een de monstratie met een vliegtuig van de B.P.M. boven Tanah-Roeboe zijn zij te voorschijn ge komen, waarop zij door den vijand werden be schoten, met het gevolg, dat twee hunner werden gedood en de twee overigen werden ge wond. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft Dinsdagmiddag 'n radiorede uit gesproken, waarin hij o.m. zeide: „Waarde Luisteraars, Taalgenooten, Stam- genooten, meest ook Volksgenooten. Het is fijn gedacht van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond, dat gij op dezen avond een woord uit het moederland in onze moeder taal zoudt moeten hooren. In Oost- en West. Indië, in Amerika en Afrika. Gij zijt wel zeer verspreid en wij bevinden ons op enorme af standen van elkaar. Doch voor een oogenblik zijn wü verbonden door een verbazingwekken de uitvinding waarvoor ik den Schepper aller dingen dank zoodat de Phohimicrofoon mij in staat stelt, U een hartelijken groet te zenden mondeling, persoonlijk, rechtstreeks. Die groet moet een eigen stempel drager, op dezen avond van nadenken en inkeer, van weemoed en danken. Het moet een inner'ijk woord zijn, wat niet gemakkelijk is; zeker niet nu ik slechts 10 minuten heb. Toch is de zaak zeer aantrekkelijk. Eigenlijk moet het een zuiver persoonlijk woord zijn als van mensch tot mensch. Dit is uiteraard niet geheel mogelijk; maar iets er van is toch bereikbaar. In Oost-Indië luisteren naaste verwanten; ik zeg van harte: God zegen jullie. Ook iets van band kunnen wij gevoelen met onze Nederlanders, die de ambulance in Abes- sinië vormen. Ik uit de beste wenschen voor het herstel van dr. Belmonte en aan U allen geef ik de verzekering, dat wij in het moeder land U vergezellen met warme sympathie bü Uw smartelijke, zware, schoone werk. Overigens is de kring van mijn luisteraars thans wel zeer wijd getrokken; toch, nu vanavond een gevoel van samenbinding ons aangrijpt, reiken wü elkaar de hand; wü sluiten den kring. Allen hebben wij zware maanden achter ons; som migen in hun persoonlijk leven; allen alom in het economisch leven. Eikaars zorgen verstaan wij; in een gevoel van saamhoorigheid kunnen wij allen samen dragen. Dit sterkt; laat de kring gesloten zijn! Toch wordt gü juist vanavond aldus niet bevredigd; het is nog al te „menschelük"; het draait alles om den mensch, zijn daad, bedoe len, kunnen. Wü moeten daarachter of daar. boven grüpen. Dat leert deze dag ons terdege. Wü allen verkeeren in een duister, kil, voch tig verblijf; persoonlek gevoelen wij dat wel licht vanavond heel diep; allen ervaren wij het met het oog op den wereldtoestand. Wü moeten ons laten verwijzen naar de zon, boven en buiten de menschheid. Ik weet, dat mijn luisteraars deze ééne zelfde gedachte op zeer onderscheiden wijze vullen. Van mü weet gü. hoe ik haar vul; ik denk acht dagen terug en zie den Geboortedag alom gevierd, waar het Christendom zijn invloed spreidt van Hem, om Wien het lied zingt: „Daar is uit 's wereld duist're wolken een licht der lichten opgegaan." In dezen geest spreek ik, nu ik afscheid van U neem, den oud-vaderiandschen groet: Zalig uiteinde! Veel heil en zegen in het nieuwe jaar! het ronden van de Beach-End boei over de ge heele breedte van het vaarwater zal beschikken, het in casu om tweeërlei redenen voor het voor stroom varende schip aangewezen is om niet zonder noodzaak de geheele breedte van het vaarwater in te nemen, wanneer een tegen ligger nadert, le. omdat het toch altüd beter is er niet vast en zeker op te rekenen, dat het schip, dat wachten moet. ook inderdaad wach ten zal, vooral, wanneer men niet op behoor - lüken afstand ziet, dat het dit doe; 2e. omdat het voor de „Prinses Juliana", een zeer goed manoeuvreerbaar schip, zeer gemakkelük ware geweest om de bedoelde boei op zoodanige wijze te ronden, dat zij in het geheel niet in het vaarwater van den tegenliger kwam. Een bepaling als die van voormeld artikel 8 moge aan het in-tij varende schip als een verplichting opleggen, teneinde alle kans op aanvaring te vermijden, dit wil geenszins zeg gen, dat het andere vaartuig onder alle om standigheden zoo mag manoeuvreeren, alsof bedoeld schip zü'n plicht nakomt. Dat andere schip heeft in elK geval te handelen naar de omstandigheden, die zich in werkelijkheid voor hem voordoen. De Raad komt tot de conclusie, dat c k de „Prinses Juliana' ten deze niet vrijuit gaat. De na de aanvaring door den kapitein ge troffen maatregelen zijn juist geweest. Dank zij zijn doortastend en beleidvol optreden, is het gelukt alle passagiers behouden aan wal te brengen. BATAVIA, 31 Dec. (Aneta) In de buurt van Meester-Cornelis, op een vrü'wel recht ge deelte van den weg, is door het springen van een autoband een ernstig ongeluk geschied. De auto, een Buick-Sedan, eigendom van den ma joor-Chinees van Batavia, den heer Han Tjiong King, werd hierdoor vernield. De zuster van derf majoor-Chinees, mevrouw Han Kian Nio en de hulp-chauffeur Tarmidi werden hierdoor ge dood. De echtgenoote van den majoor-Chinees en de chauffeur werden ernstig gewond. De zoon van den majoor-Chinees, die in 'n anderen auto volgde, verleende de eerste hulp. Tegen een 24-jar. bakkersknecht te Utrecht, die Dinsdagmorgen voor de Utrechtsche Rechtbank terecht stond wegens doodslag van zijn patroon op 27 Sept. J.I., eischte de Officier van Justitie, Jhr. mr. Twiss Quarles van Uf- ford vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en ter beschikkingstelling van de regeering. Voorts stond terecht een 33-jarig los-werk man te Zuilen, wien ten laste was gelegd poging tot doodslag op zijn echtgenoote op 21 Septem ber j.l. Tegen hem eischte de Officier van Justitie drie jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis en ter beschikkingstelling der regeering. In den loop van Dinsdagavond is men erin geslaagd den brand in de „Tarakan" geheel te blusschen. Bü onderzoek is gebleken, dat de aangerichte schade uiterst gering is en zich be perkt tot enkele kisten lucifers. Het motorschip zelve is in het geheel niet be schadigd, zoodat besloten is de reis naar Bata via hedenochtend om vier uur voort te zetten. Het Nederlandsche motorschip „Jos. Maria" dat ter hoogte van Egmond was vastgevaren is Dinsdagavond vlot gekomen en zal met sleep- bootassistentie van L. Smit <Sz Co. naar IJmui den worden gebracht. ATHENE, 31 Dec. (A. N. P.) Kondylis, die als onderdeel van zijn verkiezingscampagne te Se res, in Macedonië, een redevoering hield, kon op zeker oogenblik niet verder spreken, daar zijn gehoor dit door luide kreten van afkeuring en interrupties belette. Kondylis heeft zün reis moeten afbreken en is naar Saloniki teruggekeerd. Dinsdagavond te 9.15 uur werd brand ont dekt in de houtzagerij de „Engel" van de fir ma E. v, d. Stadt en Zoonen in het Westzüder- veld te Zaandam. Het vuur woedde in de za gerij. Met veel slangenmateriaal werd het vuur bestreden, waarna bleek, dat de vuurhaard was ontstaan in het drijfwerk van de rondzaag, welke dan ook verloren ging. Overigens bleef het geheele gebouw behouden. Als vermoede- lüke oorzaak wordt aangenomen het warm loopen van het drijfwerk. Verzekering dekt de schade. De voorzitter is voornemens de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 7 Januari a.s., des avonds te half negen, ter behandeling van het ontwerp van wet inzake de cumulatie. Op Woensdag en volgende dagen zal afdeelingson- derzoek plaats hebben o.m. van een aantal hoofdstukken der Rüksbegrooting voor 1936 en van het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4