1935 was rijk aan feiten In Haarlem en omgeving Ml pP WOENSDAG 1 JANUARI 1936 EEN MAANDELIJKSCH OVERZICHT Internationale Bloemententoonstel ling, de verkiezingen en het overlijden van Haarlems Bisschop en de benoe ming van zijn opvolger April Augustus September October November Retraiten te Bergen HEEMSTEDE Aan ongelukken geen gebrek Januari Februari Maart Mei Juni Juli December UIT DEN OMTREK ZAANDAM m m Wijlen mr. F. L. J. E. Rambonnet, in leven burgemeester van Velsen Maart was vroolük van aard. Tenminste in he*; begin. De 2de was een belangrijke dag op sociaal gebied. ..Snelverband'' jubileerde en de nieuwe werkinrichting van Nazorg" werd ge opend. Het R.K. Lyceum vierde den volgenden dag Zijn koperen jubileum. De brand in eenige villa's aan den Bloemendaalscheweg te Bloe- mendaal, op den 8sten gaf veel copie voor de kranten en op den 14den deed de officieele vie ring van het 75-jarig bestaan van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haar lem hetzelfde in een ander opzicht. Toen begon het sprookje van de ..Flora 1935", op den 15den geopend, den 16den gevolgd door de officieele opening van de tentoonstel ling „Geschiedenis Bloembollencultuur" in het Frans Halsmuseum. Maar daar was het met de vroolijkheid ge daan: Bertus Hoogeveen overleed op 17 Maart, drie afscheids,.feesten" volgden: op 24 van pas toor v. d. Meer van Driehuis, op 26 van Pater Arts M.S.C., eveneens van Driehuis en op 28 van rector Boonekamp van Beverwijk, baar tusschendoor werd op den 27sten de eerste steen gelegd voor Huize „Clara". 18 Juli nam de gemeenteraad van daal belangrijke besluiten: de aanbouw van een politiebureau annex kantoor van den gemeente ontvanger en van de bureaux voor Publieke Werken. 24 Juli: de heer Kraakman neemt afscheid van de R.K. jongensschool aan de Westergr. Den 25sten (het kan bij zoo'n heterogeen aan tal feiten slechts bij een opsomming blijven) werd dr. Jac. P. Theysse hartelijk gehuldigd. Nadat Limburg het voorbeeld gegeven had, kwam ook in Noordholland een Economisch- Technologisch Instituut. De Provinciale Staten besloten daartoe op 25 Juli, welke dag ook in nog wéér ander opzicht van zich liet spreken: twee winkels brandden in de Maasstraat af. De doodsklokken luidden op 26 Juli: mecani cien Vocke, een der slachtoffers van „De Gaai", werd te Haarlem begraven. Het laatste feit van deze maand: het zilveren priesterfeest van father Preyde hebben wij reeds gememoreerd. Augustus is de gebruikelijke maand van ju bilea en overplaatsingen. Jubilea waren er een heele rij: Cornelia van Zanten op 2 Augustus; drie vooraanstaande le den van Alberdingk Thijm: Jans Icas v. Dijk, Gerard Nielen en Jan Leeflang op 15 Augustus; pastoor Pieterse, oud-pastoor te Schoten, 40 jaar priester op 16 Augustus; pastoor J. Schoen maker te Velsen-Noord 25 jaar priester op 23 Augustus; de drukkerij van 't St. Jacobs Gods huis vierde op 23 Augustus haar 75-jarig be staan. Behalve deze jubilea waren er nog andere feesten. Albury's burgemeester bracht op 7 Aug. (ook) een bezoek aan Haarlem; Deken H. C. J. Sondaal legde op den 16den den eersten steen voor de nieuwe kerk in Haarlem-Noord en den 25sten werden de nieuwe l'.Y.B.B.-terreinen of ficieel geopend. Aan den anderen kant stond een drietal over plaatsingen, waarvan de benoeming van pater F. Esser O.E.S.A. tot pastoor te Amsterdam, be treurd door alle Lyceïsten en R.K. voetbalenthou siasten, wel de voornaamste is. Twee dagen later, 12 Augustus, waren er twee overplaatsin gen tegelijk: kapelaan Roelvink van Bloemen - daal naar Hillegersberg en kapelaan Doeswijk van Heemstede naar Amsterdam. Tenslotte nog een feit van beteekenis op 14 Augustus: de verkeerslichten op het Verwulft werden definitief in werking gesteld. Het doodsbericht van de maand kwam op 17 Augustus: de componist Ch. H. G. van Brucken Fock t. Na de zeer geslaagde viering van Konin ginnedag in Haarlem en omstreken, was er een week lang rouw in het heele bisdom, maar in het bijzonder in Haarlem. De beminde bisschop 'if»* ber, dr. Proot herdacht zijn 40-jarig ambts jubileum; 16 September de St. Liduinaschool te Santpoort wordt plechtig ingewijd door De ken Lucassen; 20 September het Helmmonu ment te Bloemendaal onthuld en 24 Septem ber de Zusters van de Mariastichting jubileeren op grootsche wijze. Minister Slingenberg reikt onderscheidingen uit aan de Moeder-overste en dr. Th. Koot. Tenslotte nog eenige andere feiten: 25 Sep tember de gemeenteraad van Haarlem huurt tijdelijk het oude postkantoor in de Zijlstraat voor den Burgerlijken Stand en Belastingdienst; 23 September de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur besluit op een algemeene vergadering te Haarlem met één stem meer derheid tot handhaving der saneeringsmaat- regelen voor den bloembollenteelt; 30 Septem ber Hollands Bloembollenkweekersgenootschap neemt eenzelfde besluit. Men ziet; September was vol van vermeldens waardige gebeurtenissen. Was September de maand van rouw, October mag die van vreugde genoemd worden. We! klonk de droefenis om het verlies van Haarlems Bisschop door in herdenkingen door verschil lende vereenigingen, (wij noemen de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en speciaal de plech tige herdenking door de R.K. OratoriUmver- eeniging op 18 October), maar toch mag deze maand bogen op een groot aantal feesten, meer dan in andere maanden. En wel achtereenvol gens: 3 October het schooltje van het woon wagenkamp geopend; denzelfden dag proefrit van den electrischen trein HaarlemZandvoort (lang gewacht en toch verkregen)5 October opening nieuw P.E.N.-gebouw (dezelfde ont boezeming kan hiervoor gelden)6 October zil veren bestaansfeest van de afd. Haarlem van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië"; 8 October gouden professiefeest van Zr. Ber- narda te Heemstede; 10 October gedenksteen van Pieter Langendijk onthuld; 27 October con cert van Staf Nees op het St. Bavo-carillon; 30 October opening Parkherstellingsoord door Prin ses Juliana. Te vermelden blijft ten slotte nog slechts de minder prettige gebeurtenis van een diefstal van vele gouden en zilveren voorwerpen voor eenige duizenden guldens waarde in begin Oc tober; de beraadslagingen in staten- en ge meenteraadsvergaderingen over eventueel sub sidieeren van de Padvinders-jamboree, die waarschijnlijk.... toch niet in Vogelenzang zal komen In November overwoog, zooals elk jaar, de politiek. De begrootingen van diverse publiek rechtelijke lichamen kwamen los, niet altijd tot vreugde o.a. van den belastingbetaler, die soms dieper in den zak moet tasten. De begrootings- zittingen verliepen voorspoedig. De gemeente raad van Velsen keurde op 8 November de be grooting goed, en de Provinciale Staten op 29 November, tegelijkertijd met Bloemendaal. Bui ten de begrooting om behandelde de gemeente raad van Bloemendaal het uitbreidingsplan Ter gelegenheid van de „Flora" werd een „Haarlemsche week" gehouden, tij dens welke de Groote Markt 's avonds feestelijk verlicht was van Mr. M. A. Stufkens tot griffier van de Provinciale Staten van Noord-Holland, waaraan het afscheid van Mr. S. H. Vening Meinesz aan sloot (resp. op 16 en 17 Dec.). Op kerkelijk gebied kwamen hoogtepunten, ieder in zijn soort voor, op 12 Dec.: de inwijding van het eigen Tehuis van het St. Franciscus Liefdewerk in Haarlem-Noord; de opening van het Zeelieden Tehuis van het „Apostolaat ter Zee" in IJmuiden door Minister Deckers op 19 December. De gemeentepolitiek zette ondertusschen haar werk voort: Haarlemmerliede en Spaarnwoude keurde haar begrooting op 13, Zandvoort op 17 en Heemstede op 20 Dec. goed. December was voorts rijk aan eenige onge vallen in allerlei vorm: den 9den een 49-jar. kolenlosser verdrinkt, 15den 88-jarige weduwe verbrandt levend, terwijl dienzelfden dag 5 jonge Amsterdammers met een gestolen auto in Heemstede tegen een boom rijden, met een doode en een zwaar gewonde tot resultaat. Bij al dien rampspoed mag wel vermeld wor den het overlijden van jhr. O. van Hennep op 9 December. Tenslotte nog enkele sensationeele rechtsza ken: berucht smokkelaar voor het Kantonge recht op 4 Dec. veroordeeling van een Haar lemmer tot 4 jaar wegens poging tot doodslag in den nacht na Koninginnedag, op 12 Dec. de doodelijke aanrijding in de Kruistochtstraat voor de rechtbank op 23 Dec. enz. enz. De fei ten van de laatste dagen (de padvinders Win- terlaer b.v.') zullen onzen lezers en lezeressen nog wel versch in het geheugen liggen, zoodat vermelding achterwege kan blijven. En zoo is er heel wat te vermelden geweest voor den kroniekschrijver, die geenszins de pre tentie wil hebben, volledig te zijn geweest. 1936 is thans op den kalender verschenen. Zal het nieuwe jaar even feitenrijk zijn als 1935? Januari 1936 47 Ongehuwde mannen. 710 Gehuwde mannen (L. T. B.) 1013 Gehuwde mannen (L. T. B.) 1417 Gehuwde vrouwen. 1821 Dienstplichtigen. 2124 Meisjes boven 17 jaar. 2427 St. Jozefgezellen. 2730 St. Jozefgezellen. 31 Jan.3 Febr. Gehuwde mannen o.a. Uit Obaam. Februari 47 Meisjescongreganisten boven 17 jaar. 811 R. K. Rijwielclub. 1114 Gehuwde vrouwen. 1518 Jonge mannen. 1821 Meisjes boven 17 jaar. 29 Febr.3 Maart St. Jozefgezellen, district Haarlem. Inlichtingen en aanvragen: Directie Retrai tehuis, Loudelsweg 46, Bergen (N.-H.) Telefoon 148. Giro 45537. waardoor ook de wedden van burgemeester, secretaris en ontvanger 5 pCt. gekort zullen worden. De regeling voor de formatie ter ge meentesecretarie werd eveneens door B. en W. teruggenomen. Nadat de VOORZITTER medegedeeld had te meenen dat, hoe minder kinderfeestjes £?e- geven wordt, des te minder de loonen omlaag zullen gaan, volgden de replieken. Ook in de tweede instantie liet de heer VAN DITSHUIZEN (R.K.) door een gedocumenteer de rede zien, hoe hij de belangen van de groote gezinnen voorstaat. De heer FLENTROP had ook zijn voorstel omtrent de wethouderssalarissen ingetrokken. De motie-Bosman werd verworpen, hou dende het verzoek de regeering in kennis te stellen van de ongewenschtheid der salarisver lagingen. Het voorstel van de S. D. A. P. werd met vier stemmen tegen (C. P. H. en R. S. A. P.) aangenomen met de wijziging, dat de te benoe men commissie binnen drie maanden rapport moet uitbrengen over een algeheele korting van 5 pCt. over de geheele linie, dus ook over bur gemeester, secretaris en ontvanger. Aan de wethouderssalarissen zal niet getornd worden. De voorstellen kindertoeslag (één voorstel vanaf het derde kind en één vanaf het vijfde kind) vonden geen genade in de oogen der senatoren. Alleen de R.K., A.R. en C.H. stemden voor. Tenslotte heeft de raad een voorstel aange nomen van B. en W., tot het bouwen van een loswal aan de Voorzaan. De kosten bedragen ongeveer f 170.000, waarvan f 80.000 aan ar beidsloon zal worden uitgegeven. Het middernachtelijk uur was verstreken, toen de VOORZITTER de vergadering sloot. Badhuis. In het badhuis aan de Post- laan werden in de week van 23 tot en met 28 December genomen 562 douchebaden en 20 kuipbaden. Scheiden doet zeer.Het staat echter te be zien, nu we aan de sluiting van 1935 staan en de balans van dit jaar opmaken, of het afscheid van 1935 voor velen van onze lezers nu wel zoo bepaald pijnlijk zal zijn. Noch de economische, noch de financieele toestand van Haarlem en omliggende gemeenten verbeterde hoopvol en dit zal ook wel voor de meeste inwoners van deze gemeenten gelden. De eeuwige treurlitanie van doodelijke ongevallen, verduisteringen en overlijden van bekende personen kan ook thans weer aangeheven worden. De mineur-toon in dé economie mag echter door een vroolijken klank overstemd worden; de Flora 1935, die 1935 niet alleen voor Heem stede een gedenkwaardig jaar- maakte, maar ook de gemeentekas veel voordeel bracht, al is de einduitslag voor de vereeniging, welke haar organiseerde, nu niet bepaald schitterend te noemen. Het afgeloopen jaar is voor ons Katholieken speciaal vol herinneringen. Ze schieten u zóó te binnen: Mgr. Aengenent's dood. Daarnaast was er veel op kerkelijk-locaal gebied, dat be loften voor de toekomst inhield: officieele ope ningen, steenleggingen, jubilea. Politiek gaf 1935 veel te beleven; diverse ge meenteraden werden grondig geschud in sa menstelling en daarmede tevens flink wakker geschud, voor zoover dat noodig was. We zullen de gebeurtenissen nu per maand laten volgen: Een geschiedschrijver van een bepaald gewest in de vroegste middeleeuwen collega dus, zij het wat stokoud, van schrijver dezes ving zijn jaarkroniek aldus aan. Januari moet goed beginnen Dan kan men in December victorie zingen Januari 1935 begon echter niet goed: den vierden werd een 70-jarige lompenventer in de bocht bij het viaduct Jansweg door de tram doodgereden, den volgenden dag gevolgd door een fietser, die op de Leidschevaart tijdens zeer slecht weer door een aanrijding met een auto bus het leven liet. Twee dooden in twee dagen tijds! De R.K. Esperantistenvereeniging „Abbé Ri chardson" verdreef den volgenden dag geluk kig de rouwstemming. Zij vierde haar zilveren jubileum. Den 9den was er weer rouw bij velende heer E. E. M. Kimman overleed plotseling ten ge volge van een ongelukkigen val. Heemstede had den lOden een gedenkwaar- digen dag: pastoor J. M. v. d. Tuyn, tot deken van Den Haag benoemd, nam afscheid van zón parochianen. Denzelfden dag kregen B. en W. van Haarlem het „fiat" van den gemeenteraid op de gemeentebegrooting 1935 met 303 stem men. De nieuwe pastoor van Heemstede, de zee-r- eerw. heer Van Mierlo, werd op den 13den ge ïnstalleerd. Katholiek Heemstede feestte dien dag wel in het bijzonder: de R.K. Harmonie „St. Michaël" vierde haar zilveren jubileum. Den 19den alweer feest! Nu in de zwem we reld. Het Sportfondsenbad, dat ook al zijn ge schiedenis heeft (men denke aan de onee.iig- heid met Stoop's bad!) werd officieel geopend. Januari sloot als het begonnen was: met den treurmarsch van Chopin. Op 18 Januari werd een Belg door den trein op het Haarlemsene station aangereden. Hij overleed in het zieken huis. Den 24sten werd een 8-jarige jongen door een auto aangereden en gedood en op oen 28sten trof Velsen een zware slag; de eminente burgemeester mr. F. L. J. E. Rambonnet over leed, noode gemist. Februari kan bogen op een reeks gebeurtenis sen, die uit het gewone kader vallen. Op 6 Februari werd de Werf „Conrad' weer offi cieel in gebruik genomen. Veel opleving in den ecor.omischen toestand van Haarlem bracht het niet, doch het was toch een lichtpunt. 7 Februari bracht een van de sensationeel ste processen van den laatsten tijd. De kappers bediende O. stond terecht wegens moord, dief stal en brandstichting. Tegen hem werd levens lange gevangenisstraf geëischt. De uitspraak definitief, want hooger beroep werd niet aan- geteekend) was 20 jaar gevangenisstraf. Den llen bukten Prov Staten van Noord- Holland voor de salariseischen van den Minis ter. Twee dagen later deed de Haarlemsche ge meenteraad wat vroolijker werk: hij keurde de uitvoering van verscheidene werken (electrifi- catie Cathrijnebrug, verbetering Verwulft, bouw brug over het Zuider Buiten Spaarne) goed. Op 16 Februari maakt het Scheidsgerecht voor Ambtenarenzaken een eind aan de kwestie- Schuddeboom, welke bijna tot een aftreden van B. en W. geleid had. Het detachement van de Schoolcompagnie van den Motordienst, dat in het Saargebied dienst had gedaan, keerde terug „in de Hei mat" en werd vriendelijk „gehuldigd". 17 Februari vonden twee jonge menschen den dood te IJmuiden doordat ze van de Zuidpier door een vloedgolf werden weggeslagen. En dan komt eerst 26 Februari met een ver meldenswaard bericht: Zandvoort verscherpt de bepalingen over de badkleeding. April stond in het teeken van Flora en Oranje. 2 April werd dit tezamen gecombineerd: H. M. de Koningin en Prinses Juliana brach ten een bezoek aan Flora. Op 26 April werd dit door een tweede bezoek van H. M. de Konin gin gevolgd. Mr. Aengenent z.g. deed op 3 April van zijn belangstelling voor Flora blijken, op 12 April kwam de Internationale Jury. den vol genden dag getracteerd op een specialen Haar- lemschen feestdag. Op den 9den had onderwijl Jan van Dommelen gejubileerd. Velsen kreeg den 14en een nieuwen burge meester in Mr. Kwint. 19 April bracht de rouw van de maand: de heer Sweerts werd door een aanrijding gedood. De Oranjebond „Prinses Juliana" zorgde voor een andere stemming: Het zilveren jubileum werd gevierd. Op den 30sten tenslotte kreeg ook Haarlem met veel gefeest een Julianaboom. Niet overal was er dien dag jubel: Prof. Dr. G. C. van Walsem werd begraven en te Santpoort woedde een groote boschbrand. Mei. een allegaartje van branden en onge lukken, rouw en vreugde. De branden waren op den 21sten in de Groote Houtstraat en op den 26sten in de Geweerstraat. Op den eer sten verdronk een 11-jarige jongen. Rouw was er ook op den 12den: Pater A. Gulickx, overste van het Missiehuis te Velsen-Driehuis t. En den 19den: Mgr. Dr. Th. Vlaming' f. Vreugde bracht op 6 Mei de Boerenleenbank te Heemstede op haar jubileumfeest. Zuster Hugoline te Heemstede op haar gouden Profes siefeest (14 Mei) en „Pro Juvente", wiens ge bouw op 22 Mei officieel werd geopend. Doch de 26ste deed de deur weer dicht. Een motor reed te Driehuis op een troep kinderen in; 2 dooden en 4 zwaargewonden! Juni verdronkin de narigheid. Verdrinkingsgevallen waren er op 8 Juni (jongeman bij Spaarndam) op den 24sten (82- jarige man te Heemstede) en op 27 Juni (jonge tje). Op 10 Juni verdronk Haarlem en omge ving in een stortvloed van regen en hagel. De Ned. Spoorwegen leden op den 18den aan een afvloeiing van ruim f 125000, verduisterd door een spoorwegambtenaar. 25 Juni was ook een dag vol rouw: Ir. L. C. D. Dumont, oud directeur van Openbare Werken werd begraven en Mej. F. A. M. Peeters, in de kringen onzer lezeressen zeer gezien, overleed. Een opklarinkje verschafte ons slechts de officieele opening van het Gebouw van het Wit-Gele Kruis op 17 Juni en het gouden jubileum van „Kaatje" van de Mariaschool. De H.A.B.A.T. zorgde voor een goed slot op 28 Juni. In de politiek donderde het door de gemeen teraadsverkiezingen (18 Juni: Haarlemmerliede en Spaarnwoude, 19 Juni Heemstede en Zand voort en 26 Juni Haarlem en Bloemendaal). Of dit ook tot de narigheid gerekend moet worden, laten wij aan onze lezers over! Juli was een eigenaardige opstapeling van al lerlei feiten op zeer verschillend gebied, spe ciaal van kerkelijken aard. De maand begon met de begrafenis van een priester den diep- betreurden pastoor Buhrs te Vogelenzang, op 1 Juli en eindigde met de huldiging van een priester, father Preyde, die te Heemstede zijn zilveren priesterfeest vierde. Op 3 Juli kwam een nieuw college van Ged. Staten van Noord-Holland. Denzelfden dag be sloot de gemeenteraad van Haarlem tot (her)- aanstelling van een politie-inspectrice, nadat over deze kwestie menig hartig woordje was gezegd! Op den 4den Juli werd dbor de Haarlemsche rechtbank weer in een lugubere moordzaak be slist: een 19-jarige boerenknecht uit de Haar lemmermeer werd wegens moord op een mole naar te Leimuiden tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een dag later kwam Aerdenhout in de bloe metjes te zitten: de Nationale Latyrustentoon- stelling werd geopend. Op 7 Juli was er feest in Bentveld. De pa rochie Aerdenhout-Bentveld vierde haar ko peren bestaansfeest. Den 9den: Opening van het ziekentriduum te Bloemendaal, het levenswerk van pastoor Willenborg, dat dit jaar met zooveel luister en hooge belangstelling, o.a. van Mgr. Aengenent z.g., zijn 10-jarig bestaan herdacht. Zondag 14 Juli betuigde 't Vrouwelijk Jeugd werk voor Katholieke Actie „De Graal" haar trouw en hulde aan Mgr. Aengenent z.g., den 17den gevolgd door hulde- en trouwbetuiging aan Deken H. C. J. Sondaal en den burgemees ter. Ook in andere gemeenten hield de Graal hulde- en trouwbetuigingen aan het hoogste geestelijk en wereldlijk gezag ter plaatse. De crocustuin van de Heemsteed sche bloemententoonstelling ,jFlora" Katholiek Haarlem leed een gevoelig verlies door het overlijden van mej. F. A. M. Peeters van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, overleed op 2 September. Hoezeer déze bisschop aller hoogachting en liefde genoot, bleek wel uit de aan hem gewijde persartikelen en herdenkin gen in den Haarlemschen gemeenteraad en in bijeenkomsten van tal van elkaar zeer ver schillende vereenigingen, meer speciaal bij de plechtige Metten, de bedegangen der jeugd en tenslotte bij de pontificale Uitvaartsmis en be grafenis in het graf der Bisschoppen te Over- veen, waar vertegenwoordigers van de manne lijke en vrouwelijke jeugdorganisaties tot zons ondergang de wacht hielden als een stille dank en hulde aan den overleden Bisschop, die de schepper van deze organisaties is. Mgr. H. J. M. Taskin werd door het Hoogwaardig Kapittel tot Kapittel-vicaris gekozen. Op den 9den Sep tember kwam dit kapittel bijeen tot het opma ken van de candidatenlijst voor den vacanten bisschopszetel. Ondertusschen had het dagelijksche leven zijn gewonen gang genomen. Nauwelijks was Sep tember begonnen, of een man pleegde een nachtelijken moordaanslag op zijn gescheiden vrouw, waarbij deze niet ernstig gewond werd. Op 2 September overleed mr. C. H. Guepin te Santpoort, in Statenkringen welbekend. Denzelfden dag werd de Dr. Bornwaterschool te Overveen geopend. 4 September waren er wethoudersverkiezin gen in Haarlem en omliggende gemeenten. Ook werd de heer Kooiman tot Gedeputeerde van Noordholland benoemd. De eerste week van September was wel al rouw wat de klok sloeg: den 7den overleed Ir. Stoop, wiens naam voortleeft o.a. in Stoop's bad. 8 September deed de Maharadja van Patiala 8 Sept. deed de Maharadje van Patiala Haar lem de hooge eer van zijn bezoek aan. September ten" rijk: 13 September villabrand in Aerden hout; 14 September logeergast valt uit een raam van een logement; 17 September geweldige stor men met stagnatie voor de tram tot gevolg; 19 September brandstichting in een bakkerij te Bloemendaal; 22 September motorrijder wordt zwaar gewond bij een botsing in de Kruistocht straat en overlijdt in het ziekenhuis; 23 Sep tember wielrijder te Heemstede door vracht auto gedood; 24 September derde noodweer in Haarlem. Onderwijl had de zooveelste inbraak bij den burgemeester van Bennebroek plaats gehad. Er werd nog al wat gestolen. Sensationeele rechtszaken werden behandeld op 12 September de ziekenhuiskwestie te Be verwijk; op 23 September, toen een bloembol - lenhandelaar tot twee maanden hechtenisstrai werd veroordeeld, en op 26 September, waarop de malversaties bij de steunverleening te Hille- gom voor de rechtbank „ter afdoening" kwa men. Als tegenwicht tegen de vele onaangenaam heden, zooeven vermeld, mogen de volgende feestelijkheden gereleveerd worden: 15 Septem ber de R.K. Bond voor Brood-, Koek- en Ban ketbakkers, Chocolade- en Suikerbewerkers „St Hubrecht" vierde zijn 40-jarig bestaan; 17 Sep- van Bloemendaal aan Zee en den bouw van nieuwe gemeentegebouwen. De Haarlemsche Raad koos den heer M. A. Reinalda op 27 November tot tijdelijk wethou der en keurde na feilen strijd de aanvaarding van een voorschot van het Werkfonds voor vijf belangrijke werkobjecten goed. In dit verband, hoewel van veel meer dan po litieke beteekenis, kunnen wij hier herinneren aan het bericht, dat het gemeenteraadslid H. J. Kuiper Haarlem verlaten zal. Feest was er ook in November, op den eersten den besten dag gal: het Ziekenapstolaat vierde zijn 10-jarig bestaan en dr. Colenbrander te Heemstede zijn 40-jarig ambtsjubileum. Voorts waren kapelaan van Houten, een geziene figuur in verschillende jeugdorganisaties en de leeraren van „Hageveld": P. C. Bottelier, H. J. v. Deur- sen en M. M. Haring op 27 November twaalf en een half jaar priester. De Zusters van Halfweg feestten op 25 en 26 November onder veel en hooge belangstelling. Op den 18den werd aan luitenant Witkamp een Italiaansche onder scheiding plechtig uitgereikt. De Haarlemsche M. T. S. zorgde op 18 November voor een ver rassing door met een plan voor een vliegtuig- bouwkunde-afdeeling voor den dag te komen. Eenige rechtszaken trokken de aandacht op 21 November en 28 November. Resp. werden toen twee broers te Hillegom wegens brandstichting veroordeeld en de brandstichting te Bloemen daal van een banketbakker behandeld. Deze laatste werd veertien dagen daarna veroordeeld tot 1 jaar. 28 November kwam ook een 44-jarige loswerkman, die reeds 22 veroordeelingen achter den rug had, voor de rechtbank, ditmaal we gens poging tot moord op zijn gescheiden vrouw. De eisch was 5 jaar, de uitspraak 4 jaar. Dan waren er nog wat allerhande berichten, de overplaatsing van twee hoofdambtenaren voor het Scheidsgerecht op 2 November, het on welkome bezoek van de wolhandkrab in begin November, inbraak met diefstal ter waarde van ƒ3000.te Zandvoort op 12 November; felle brand te Beverwijk op denzelfden dag, kranten bezorger nabij de Hertenkamp aangereden en gedood op 28 November, waarmede het aan tal doodelijke ongelukken in Haarlem geduren de 1935 steeg tot 8! En tenslotte de schenking van zijn bibliotheek door den heer Krelage aan de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur, welk bericht den laatsten dag van November goed maakte. De laatste maand van het jaar werd voor ons Katholieken overheerscht door de benoeming van een nieuwen Bisschop in den persoon van Mgr. Huibers. Daarnaast waren er nog andere benoemingen speciaal te vermelden, welke te vens afscheidsfeesten inluidden, n.l. de benoe ming van Dr. A. J. Vcrhage tot voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, waarmede het afscheid van den heer E. H. Krelage gepaard ging en de benoeming Gemeenteraad Van het lid C. Poppe CR. S. A. P.) was bericht ingekomen, dat hij wegens vertrek uit de gemeente als lid van den ge meenteraad bedankt. Aan de orde waren jaarwedden burgemeester, secretaris en ontvanger; verordening regelende de formatie ter gemeente-secretarie en vast stelling van een nieuwt salarisregeling. De begrootmgspositie en de ministerieele cir culaire van 4 Sept. 1935 zijn aanleiding gewor den, dat het salarispeil van het gemeenteperso- neel opnieuw, onder de oogen moest worden ge zien. Als aanpassing aan het Rijkspeil zijn B en W. genoodzaakt voor de werklieden een mindering van drie cent per uur, hetgeen min der dan 5 pCt. is, toe te passen, terwijl de amb tenaren een korting van 5 pCt. zullen krijgen. Het Georganiseerd Overleg kan zich met deze nieuwe regeling niet vereenigen en ook een toezegging van kindertoelage van 52 per jaar of 1 per week per kind boven het vierde kind beneden den leeftijd van achttien jaar voor personeel, dat minder dan 3000 per jaar ver dient, ontmoette weinig bijval. B. en W. hebben hierna dan ook van deze bepaling afgezien. De heer TILKEMA (A.R.) opende de lange rij van sprekers en merkte op, dat bij de sala risregeling wel veel oneffenheden zijn weggeno men, doch tal van onbillijkheden zijn blijven bestaan. Spr. stelde voor reeds toeslag te geven bij het derde kind, terwijl hij tevens den wensch uitte, alle loonen zonder uitzondering te herzien. De heer KAMPHUYS (R.K.) constateerde, dat bij de formatie ter secretarie van bezuini ging geen sprake is, veeleer het tegendeel, door dat er geheel nieuwe functies en titels in het leven zijn geroepen. Aangaande de salarisrege ling, zei spr., dat bij de hoogere ambtenaren geen korting plaats vindt. Iedereen moet 5 pCt. korting krijgen. De R. K. fractie zal tegen deze voordrachten moeten stemmen. Ook de heer DORJEE (C.H.) had geen be wondering voor de voordrachten, al gaf spr. toe, dat loonsverlagingen voor Zaandam drin gend noodzakelijk zijn. Een loonsverlaging heeft men niet te willen, doch te aanvaarden, maar dan moet er ook een kinderbijslag komen. De heer M. PLOOYER (S.D.A.P.) zei, dat de S.D.A.P. moet meewerken indien er termen aanv.'azig zijn om een begrooting sluitend te maken met daarnaast een ministerieele circu laire. Doch nu op zoo een onbillijke wijze gekort wordt en niet iedereen een offer brengt, kan de roode fractie zich er niet mede vereenigen. Spr. stelde voor, een ieder onder de 5 pCt.-verlaging te laten vallen en tevens een commissie in het leven te roepen, welke rapport heeft uit te brengen binnen zes maanden over een nieuwe algeheele technische herziening. Ofschoon de heer FLENTROP (V.D.) zich wel met de voorstellen van B. en W. kon ver eenigen, zou de V.D. fractie de voorstellen van de S.D.A.P. steunen, mede in afwachting van de hopelijk gunstige resultaten der in te stel len commissie De verlagingen zou spr. ook doorgevoerd willen zien bij de wethouders. De heer VAN DITSHUIZEN (R.K.) kon zich met de noodgedwongen verlaging evenmin ver- cenigen, daar met de levensbehoefte in het ge heel geen rekening wordt gehouden. Spr. had liever gezien, dat de hoogere salarissen 5 pCt. waren gekort, waardoor de lagere eenigszins gespaard hadden kunnen worden. Door een groot doel van de bevolking worden de groote gezinnen voor den Staat van primair belang ge acht. Achter loonsverlaging zonder kindertoeslag kon spr. zich niet scharen. Het was voor den wethouder HALLIE (V.D.) een moeilijke taak deze voordrachten te verde digen, want het was zooals de wethouder het uitdrukte, pleiten voor iemand, die reeds was opgehangen. Een verlaging van 5 pCt. over de geheele linie is niet mogelijk. De ministerieele circulaire moest B. en W. tot richtsnoer die nen. In al de gehouden beschouwingen zag spr. één lichtpunt, n.l. dat de raad overtuigd is van verlaging, doch het niet eens is over de wijze waarop dat moet geschieden. Daar de voorstel len verworpen zullen worden, trok wethouder Hallie de salarisregeling namens B. en W. in, om het voorstel der S. D. A. P. over te nemen, Gevonden voorwerpen Terug te bekomen aan het Postkantoor te Heemstede een porte- monnaie met inhoud; G. Tukker, Molenwerfs- laan 56, een paar dameshandschoenen; v. Ame- rongen, Raadhuisstraat 28, een portemonnaie met inhoud; mevr. Leffelaar, Ant. Mouvelaan 7, een portemonnaie met inhoud; Van *Tijn, P. dé Hooghstraat 2, een scheerapparaat: Politie Haarlem, een tweepersoons cano; P. Sleutel, Wilhelminaplein 12, een dop van een auto (Che vrolet) A. Meijer, Berkenlaan 23, een wollen, handschoen; mevr. B-reebaart. P. C. Hooftkade 2. een paar regenpijpen; Wiersma,, Schouw- broekerstraat 7, een vulpen; J. Bosma, J. v_ d. Bergstr. 32. een paar handschoenen; Driessen, Molenwerfslaan 18. een rozenkrans; Vastenho- ven, Sumatrastraat 33, een kinderportemonnaie; H. de Graaf, Borneostr. 12, een jongensrijwiel; J. Neeskens, Zandvaartkade 4, een damesring; a. f. Veram, Burgwal 46rood, Haarlem, een dub beltje; Toupin, Santpoorterstraat 18, Haarlem, een rijwielbelastingmerk; Driessen, Prinsenlaan 12, een portemonnaie inh. een belastingmerk; J. Deelissen, Lombokstraat 1, een glacé hand schoen; B. van Schie, Molenwerfslaan 16, een handschoen; D. Keizer, Heerenweg 8. een rech ter handschoen; Spoor, Sumatrastraat 11, een pop; Duindam, Res Novaplein 29, een paar sleutels; L. v. d. Asdonk, Binnenweg 1, een paar kinderhandschoenen; Broekman, Adr. Loosjes- straat 45, Haarlem, een nummerplaat motorrij wiel GZ 22319; Havenstraat 4, een grijze poes; Neeskens, Zandvaartkade 2, gouden ring; Schip per. Talmastraat 11, een sjaal; Neeskens. Zand vaartkade 4. heeren handschoen; L. Timmers, Lieven de Keylaan 3, een dameshandschoen; J. van Pel, Koediefslaan 57. portemonnaie inh. rozenkrans; A. Barends, Bosboom Toussaint- laan 12, gouden oorbelletje; Kabel, Borneostr. 62, een lederen handschoen; Van Nes, Lente laan 3, een rijwielbelastingmerk; C. Schoen maker, Celebesstraat 13, een hockey-stik; J. v. Bakel, Heerenweg 25, een wollen muts; Akker mans, Zandvoortschelaan 151, een damesrijwiel; Oostenrijk, Bosb. Toussaintl. 54. een ceintuur; Politiebureau, een sigarenkoker, een sleutel van 'n melkbus, actetasch, wollen dameshandschoen, een sleutel, hamer, nijptang, kinderhandschoen, heerenhandschoen, wollen das en rozenkrans. Jaarvergadering H.O.V. „Houdt onderling vriendschap" hield dezer dagen haar jaarver gadering in het lokaal van café Groenendael. Bij de bestuursverkiezing werden de aftreden de bestuursleden P. Kuipers en mevr. A. v. Dort- Lyenaar herkozen, en is het bestuur als volgt saamgesteld: P. Kuipers, voorzitter; W. Niesink, Madoerastraat 3, secretaris; F. Graveel, penning meester en mevr. v. Dort-Lyenaar en mevr. Caro Henning leden. Voorts werd besloten in te gaan op een verzoek van IJmuiden's Mannenkoor, om medewerking te verleenen aan een concert te IJmuiden. Verder werd besloten, dat het koor ook dit Jaar deel zal nemen aan een concours, en uitkomen in de Eereafdeeling gemengde koren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6