NAGEKOMEN PRIESTER- EN KLOOSTERJUBILEA De Ufa in de branding ^ARIA-STICHTING Schijn en wezen DONDERDAG 2 JANUARI 1936 Jezuïeten Missionarissen van het H. Hart Geschoeide Carmelieten Ongeschoeide Carmelieten Cisterciënsers- Trappisten Congregatie van de H.H. Harten Norbertijnen Paters van den H. Geest Karthuizer-monniken Missiecongregatie van Scheut Assumptionisten Oblaten Lazaristen Twee musea IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK De laatste milliardair Clair'^Jongste film VRAGENBUS 60 Jaar Priester: 15 Augustus: Pater G. Bloetjes, geb. te Assendelft, kapelaan te Rotter dam, H. Ignatius. 40 jaar Priester: 26 Augustus: Pater A. Kop pendra ijer, geb. te Arnhem, Procurator der Ned. Frov., Dén Haag OXi.Vr.; 26 Augustus: Pater A. Nolthenius de Man, geb. te Maastricht, Pas toor, Salatiga (Java). 25 Jaar Priester: 26 Juli: Pater Jos. Gielen, geb. te Oudenbosch, Leeraar, Den Haag College: 15 Augustus: Pater Jos. Wubbe, geb. te Amster dam, Pastoor, Semarang (Java): 27 Augustus: Pater H. J. Janssen, geb. te Lent, Bibliotheca ris, Den Haag. O-L.Vr.; 27 Augustus: Pater V. van Spandonck, geb. te Tilburg, Rector, Nij megen, Can. Coll.; 27 Augustus: Pater H. van Dinter, geb. te Amsterdam, Directeur H.B.S., Nijmegen Can. Coll.; 27 Augustus: Pater M. Nijs, geb. te Rotterdam, Congregatie-directeur, Maastricht; 27 Augustus: Pater Chr. Franke, geb. te Utrecht, Kapelaan, Nijmegen H. Jos.; 24 September: Pater Th. Neervens. geb. te Hel mond, Directeur H.B.S., Amsterdam Ign. Coll.; 3 October: Pater L. Peeters, geb. te Bergen a.d. Maas, Professor der Biologie. Nijmegen Berchm.: 8 October: Pater M. van Steen, geb. te Breda, Leeraar, Den Haag, Huize Katwijk. 60 Jaar lid der Sociëteit: 26 September: Pater C. Wilde, geb. te Amsterdam, Leeraar, Den Haag, College (Schola Carolina). 50 Jaar Ud der Sociëteit: 26 Februari: Pater- Th. van Hout, geb. te Zetten (Geld.), Kapelaan, Nijmegen H. Jos.; 26 September: Jos. d' Aquin, gej. te Rotterdam, Leeraar. Den Haag Coll.; 26 September: Pater F. Beijsens, geb. te Rotter dam. Kapelaan. Rotterdam H. Ign.; 26 Septem ber: Pater A. Hulsman, geb. te Nederasselt, Retraiteleider, Venlo Manresa; 26 September: Pater J. van Well, geb. te Oss, Retraiteleider, Venlo Manresa; 17 April: Broeder P. Gielen, geb. te Oudenbosch, Portier, Nijmegen H. Jos.; 26 September: Broeder F. Vervaart, geb. te Oudenbosch, Mariëndaal (Grave). 40 jaar Priester: 30 Mei Dr. M. Neyens, geb. te Heel (L.), Missionaris in Ned. Nieuw-Guinea; 30 Mei Dr. M. Ntjsters, geb. te Oorschot (L.), Missionaris in Brazilië; 19 Juli J. Niesten, geb. te Bergen (L.), Missiehuis^ Borgerhout-Ant werpen (B.). 25 jaar Priester: 13 Aug: Joh. Mees, geb. te Amsterdam. Missiehuis, Stein (L.); M. Fransen, geb. te Vlierden, Missionaris in Surigao, P.I.; M. Molenaar, geb. te Sneek. Rectoraat Overho- ven, Sittard; J. Vrakking, geb. te Naarden, Mis sionaris in Surigao, P.I.; G. Baptist, geb. te 's- Hertogenbosch, voorzitter C.M.B. afd. Alg. Za ken, Batavia; P. Drabbe, geb. te Heino, Missio naris in Ned. Nieuw-Guinea; C. Vullings, geb. te Helmond, Directeur Scholasticaat, Watertown, U.SA. 12% jaar Priester: 15 Febr. Drs. B. Naaij- kens, geb. te Tilburg, Missiehuis, Arnhem: C. Ham, geb. te Vlaardingen-Ambacht, Missiona ris in Brazilië; G. van 't Westeinde, geb. te Amstelveen, Missionaris in Brazilië; Jer. Vermin, geb. te Maastricht, Missionaris in Brazilië. Klooster-jubilea Paters. 40 jaar geprofest: 26 Jan. Mart. Klerks, geb. te Oisterwijk, Cork (Ierland); 8 Sept.: Joh. v. d. Bergh, geb. te Vierlingsbeek, Rector Tivoli-Eindhoven; A. v. d. Bogaard, geb. te Tilburg, Missiehuis Tilburg; Dr. A. Muskens. geb. te Dongen, Missionlrs in Surigao, P.I.; 1 Nov.: Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Vesters, Aposto lisch Vicaris van Rabaul. 25 jaar geprofest: 4 Oct. J. Tubbing, geb. te Arnhem, Missionaris in Ned. Nieuw-Guinea; J. van Maanen. geb. te Arnhem, Overste Missie* huis, Berg en Dal; H. Peeters, geb. te Venray, Missionaris in Celebes; Jac. Adriaanse, geb. te Lamswaarde, Overste Missiehuis. Stein (L.): J. Klemann, geb. te Utrecht, Missiehuis. Arnhem. Broeders. 50 jaar geprofest: 21 Maart Volk. Deen, geb. te Grootebroek, Missionaris in Rabaul. 40 jaar geprofest: 5 Apr.: P. v. Moorsel, geb. te Tilburg, Missiehuis, Tilburg; C. Boers, geb. te Hazerswoude, Missionaris in Ned. Nieuw- Guinea; A. Clement, geb. te Geldrop, Missionaris in Ned. Nieuw-Guinea; 26 Juli: G. v. d. Zan den, geb. te Lierop, Missionaris in Rabaul: S. v. d. Meer, geb. te Leeuwarden, Missionaris in Ned. Nieuw-Guinea. 25 jaar geprofest: 19 Maart: C. Beijer, geb. te Nieuwer-Amstel, Missionaris in Ned. Nieuw- Guinea; J. Feij, geb. te Amsterdam, Missiehuls, Velsen-Driehuis; 10 Sept.: Alph. Duray, geb. te Stratum, Missionaris in Belg. Congo. 40 jaar priester: 10 Augustus: P. Coelestinus Dilmann, geb. te Winterswijk, pastoor te Malang (Java); P. Antonius Wesing, geb. te Baak, prior Mogy das Cruzes, Brazilië; P. Eduardus Veen- huis, geb. te Wagenlngen. prior te Hoogeveen. 19 December: Dr. Cyprianus Verbeek, geb. te Hoorn. assistent-Provinc. te Oss. 25 jaar priester: 10 Juni: P. Julius Dijkstra, geb. te Workum, te Zenderen; P. Adelbertus Sokkers, geb. te Leiden, leeraar gymnasium te Zenderen; P. Urbanus van Erp. geb. te Berchem, rector St. Jozefkerk te Oss; P. Vincentius van Wijk, geb. te Haarzuilens, leeraar Lyceum te Oldenzaal; P. Pancratius van Geleuker, geb. te Nederweert, leeraar Lyceum te Oldenzaal. 12% jaar priester. 14 December: P. Petrus Thomas Rlopert. geb. te Tilligte. prior te Oss: P. Anselmus Olthoff, geb. te Bome, leeraar Gymnasium te Zenderen; P. Lucas v. d. Linden, geb. te Den Dungen, pastoor te Pasoeroen (Java). 50 jaar kloosterling: 30 September: P. Serva- tius Deuter, geb. te Weert, supprior te Zenderen; P. Raymundus de Veer, geb. te Amsterdam, sup prior te Boxmeer; P. Thomas Jansen, geb. te Deernen, prior te Santos (Brazilië). 25 jaar kloosterling: 25 September: P. Plus Aan de Stegge, geb. te Oootmarsum, magister nov. te Boxmeer: P. Franciscus Wilens, geb. te Oldenzaal, pastoor St. Augustinuskerk te Nij megen; P. Linus Henckens, geb. te Blitterswijk, superior missionaris te Malang (Java); broeder Bernardus Joosten, geb. te Liessel, te Merkel beek. a Sso. Sacramento (T. Ramakers), geb. te Lutte- rade (Limburg), Missionaris Mesopotamië, Latin. Church, Bagdad, (Iraq). 25 jaar kloosterling: 17 Sept.: Z. E. P. Huber- tus a St. Anna (Renter Keulers), geb. te Kra- winkel-Geleen (Limburg), Prior Carmel te Ge- leen (Limburg). Klooster „Sion", Diepenveen. 25 jaar priester: 15 Aug.: R. P. Albericus v. d. Konijnenburg, geb. te Someren. 25 Maart 1887, Abdij O. L. Vr. van Sion. Diepenveen; R. P. Ni- varssus, Heems, geb. te Haarlem, 27 Febr. 1886, Abdij O. L. Vrouw v. Sion. 50 jaar gekleed: 12 Jan.: br. Raymundus Bij- sterveld, geb. te Nunen, 26 Maart 1854, Abdij „Sion", Diepenveen. 25 jaar professie: 23 Juni: br. Adrianus ten Haven Simpel, geb. te Wijhe, 3 Juni 1882, Abdij „Sion" Diepenveen. Klooster Zundert. 25 jaar priester: 10 Juni: P. Stanislaus Wol tering, geb. te Venlo, Zundert; P. Nicasius Jan sen. geb. te Gestel, Zundert. Klooster H. Joseph. Lilbosch. 25 jaar Kloosterling: 21 Mei: P. Fidelis Plier, geb. te Bonn (D.), Prof. College, Abdij „Lil bosch". Achelsche Kluis: 40 jaar priester: 30 Mei R. P. Aloysius Vrak king, geb. te Bussum, rustend priester, Achel. 50 jaar gekleed: R. P. Crucianus Ladrague, geb. te Raalte, kassier, Achel. 40 jaar gekleed: 3 Juni: br. Benedictus San ders, geb. te Helmond, timmerman, Achel. Abdij Nieuwkuijk 12% jaar priester: 30 Maart: Zeer eerw. Pater M. Joannes van Engelen, geb. te Haarsteeg, Sub prior te Nieuwkuijk. 25 jaar priester: 30 Juli: weleerw. Pater Tar- cisius Venderbosch, geb. te Lichtenvoorde, Mi- nisteriewerk te Ginneken; weleerw. pater Phi- lippus Blom, geb te Arnhem, Missionaris te Honoloeloe, Hawaii-eilanden. 12% jaar priester: 22 Juni: weleerw. pater Cornells van den Berg, geb. te Noordwijk, Pre fect en leeraar aan de Damianus-Stichting te St. Oedenrode; weleerw. pater Servatius Lahaije, geb. te Meerssen, Intronisatiewerk te Ginneken; weleerw. pater Engelmundus Tromp, geb. te Obdam, Missionaris te Karimoen N. O. I. 40 jaar lid der Congregatie: 26 Maart: Boog- eerw. pater Sigismund van den Berg, geb. te Utrecht, Lid v. d. Generalen Raad te Ginne ken; zeereerw. pater Justinus van Schaijk, -eb. te Uden, Missionaris te Honoloeloe, Hawaii. 25 jaar lid der Congregatie: 8 September: weleerw. pater Wilfried Martens, geb. te Nij megen, leeraar a. h. college te Valparaiso-Chili; weleerw. pater Germanus van de Pavert geb. te Amersfoort, econoom, te Ginnekep; weleerw. pater Romuald van Kalveen. geb. te Amersfoort, econoom, te Valkenburg; weleerw. pater Felix Marchand geb. te Utrecht, leeraar a. h. college te Santiago-Chili; weleerw. pater Justianus Born, geb. te Heerenveen, kapelaan H. Bonif. te Rotterdam; zeereerw. pater Egidius van den Boogaard, geb, te Helmond, Provinciaal te Rio de Janeiro 25 jaar priester: 15 Aug.: Thomas Versteeg, geb. te Kerkdriel, pastoor te Bokhoven. 12% jaar priester: 22 Juni Ambrosius Pen- nings, geb. te Gemert, leeraar en provisor te Hees wijk. 40 jaar geprofest: 15 October: Stanislaus Wil- lems, geb. te Bergeijk, pastoor te Elshout; Pius van Aken, geb. te Terheijden, pastoor te Vlij men; broeder Giselbertus de Jong, geb. te Was pik, Heeswijk. 25 jaar geprofest: 8 Oct.: Augustinus Wouters, geb. te Gassel, kapelaan te Berlicum (N.B.); Fredericus van den Akker, geb. te Gemert, rec tor van de Latynsche school te Gemert. 25 jaar gekleed: 2 Mei: Broeder Herman van der Hagen, geb. te Woensel, Heeswijk; 8 Oct.: Basilius Comelissen, geb. te Wanroy, conrector van de Latijnsche school te Gemert; drs. Joan nes Chrys. Comelissen, geb. te Wanroy, missie procurator en conrector van het gymnasium te Heeswijk. 25 jaar geprofest: Broeder Mono van Leeu wen, geb. te Leimuiden, Missionaris in Belg. Congo, thans met verlof Missiehuis kasteel Gemert. 12%-jarig priesterfeest: 18 Mei: Dom. Bene- dictu Maria Lambres, geb. te Utrecht, thans vertoevend in Certosa di Pacia, Italia. 60 jaar missionaris: 28 Febr.: Mgr. H. Otto, rustend vicaris-apostolicus in Mongolië, die ge durende deze 60 jaar zijn missie nooit verliet. 25 jaar priester en missionaris: 16 Juli2 Sept. De zeereerw. pater Adr. Groenewoud. geb te Amsterdam, werd 16 Juli 1911 priester ge wijd en vertrok 2 September 1911 naar Belgisch Congo (Leopoldsville). Deze pater is de eenigst overgeblevene der Ned. Scheutisten, die met hem gewijd en vertrokken zijn. De overige over leden allen in de missie. 50 jaar religieus en 50 jaar in Mongolië: W. Lemmens, geb. te Beek. bij Maastricht, 5 Sept 1886 relig. gelofte, 6 Sept. 1886 vertrek naar Mongolië (was 30 Mei 1885 priester gewijd). 25 jaar religieus: 8 Sept.: zeereerw. patër Ant. Colen, geb. te Sittard. leeraar Sparrendaal; zeereerw. pater Piet Franken, geb. te Dongen missionaris Mongolië; zeereerw. pater Louis van Uden. geb. te Boxtel, vice-rector Sparrendaal- Vught; 8 Dec. eerw. broeder Jac. Baltussen. geb. te Oploon, missionaris Congo; eerw. broedf-r Piet v. d. Mortel, geb. te Deurne, missionaris. Schilden; eerw. broeder Theod. v. d. Vrande, geb. te Deurne, missionaris, Congo. 12% jaar Priester: 5 Febr. P. Servatius Schlenter, geb. te Vaals (L.), thans socius der Broeders te Leuven; P. M. Leonard van Hoorn, geb. te Haelen (L.), thans kap. te Brussel. =F 25 jaar: 1 Mei: Broeder Edmund Lay, O.M.F. geb. te Pünderich b. Zeil Diocese Trier, keuken broeder Missiehuis St. Karei, Valkenburg (L.). 25 jaar Priester: 10 Juni Martin Meuffels geb. te Susteren (L.), Missionaris te Lima (Peru); 16 Juli: Jozef Colsen, geb. te Clinge (Z.), Aal moezenier v. d. Arbeid te Nuth (Limb.); Her man Rigter, geb. te Amsterdam, Missionaris te Rezaieh (Perzië)Johan Weemaes, geb. te Clinge (Z.), Missionaris te Tunja (Columbië); Theod. Zigenhorn, geb. te Nyswiller (L.), Missionaris te Yungpingfu (China). 25-jarig kloosterfeest: 14 Sept.: Cornelis Breu- ker, geb. te Amsterdam, Missionaris te Kian (China); Henri Claessen, geb. te Panningen (L.), Missionaris te Hongchow (China); Jozef Lansu, geb. te Clinge (Z.), Overste van het Missie huis te Helden-Panningen; Michael Verhoeks, geb. te Velddriel (Gld.), Overste Studiehuis St. Vine, a Paulo, Nijmegen; Jan Wieriks, geb. te Nijmegen, Professor, Missiehuis Helden Pannin gen. In het December-no. van „De Delver" wijdt J.(an) W.(ils) een uitvoerige beschouwing aan de nieuwe gemeentelijke musea, die resp. te Den Haag en Rotterdam dit jaar voltooid werden. „Wie met eenige opmerkzaamheid de ontwik keling van de bouwkunst der laatste jaren ge volgd heeft, schrijft hij, en daarbij terugdenkt aan wat voor vijf en twintig, dertig jaren daar in als belofte voor de toekomst verscholen lag, die moet op het oogenblik wel lichtelijk teleur gesteld uitkomen. Van wat toen geleerd werd, en Berlage ging ons daarin voor, dat bezonnenheid in de allereerste plaats de stralende macht was, waarmee het bouwwerk zich aan ons vertrouwd maakte, is niet zoo heel veel overgebleven. Die bezonnenheid beteekent tegelijk bezonkenheid. En als een werk bezonken is, tot het diepst in de ziel van den kunstenaar bezonken en daar tot rust is gekomen, dan zal het weer opbloeien tot opperste schoonheid onder de koesterende straling van de liefde des kunstenaars. Het is de liefde van den kunstenaar voor zijn werk, die het tot eeuwige schoonheid opvoert. Het is dat eeuwigheidsbeginsel, dat het ons ingeboren eeuwigheidsbewustzijn doet trillen en dezerzijds de liefde doet schenken welke maker, kunst werk en beschouwer heilig met elkaar verbindt. In de eerste jaren van deze eeuw la*g er inder daad een belofte, in de werken van Berlage, de Bazel en Kromhout. Er lag die bezonnenheid in, die zich later ook nog weer in het werk van de Klerk openbaarde, zij het, dat hier een veel soepeler geest in barokken zwier luchthar tig met zijn opgaaf speelde. Niemand kan ech ter ontkennen, dat dit werk met een grootschen greep gebonden was, zoo, als Berlage het had voorgedaan met de Beurs en het Beethovenhuis, of de Bazel met zijn landhuizen of Kromhout met het American Hotel. Hoe staat het hier tegenover met de musea, aldus vraagt hij verderop, welke in Den Haag en Rotterdam zoo juist zijn geopend? Niet beter en ook niet minder, dan wat de meeste gebouwen van dezen tijd eigen is. Er is geen kreet van vreugdevolle verrassing over het land gegaan, toen de laatste planken van de schuttingen waren weggehaald. Evenmin zijn de voor- en tegenstanders elkaar met heftige artikelen of gloeiende pleidooien te lijf gegaan. Met gepaste welwillendheid is er nota genomen van de totstandkoming, een enkel artikel is ge schreven met weinig bijzonderheden, een enkele afbeelding is getoond en daarna heeft het leven weer zijn loop genomen. Dit wijst op een ge voel van teleurstelling. Men had anders ge hoopt, men had de verwachtingen misschien te hoog gespannen. De oplossing was niet gevon den, in welk verband deze gebouwen als mu sea staan tot de tegenwoordige samenleving. Want dat deze anders is dan hier in beide ge vallen getoond wordt, voelen wij instinctmatig. Vermoedelijk is dat zelfs wel de grondoorzaak van de mislukking. Wel hebben de beide bouw meesters en de met hen sameriwerkenden ge tracht iets anders te maken, en technisch zijn er verschillende verbeteringen aangebracht, wel ke ten gunste zijn van het tentoongestelde, zelfs z(jn in alle twee gebouwen weer van die knappe pakkende détails aan te wijzen, enkele der af beeldingen geven daar voorbeelden van, maar hiermee is niet bereikt een groot gaaf geheel te bouwen, wat van binnen en van buiten in eiken steen en met zijn gansche omgeving ons be vangt met die magische kracht welke tot stilte dwingt. Dat is die wonderlijke stilte, waarin wij deel hebben aan het oneindig'geluk van de op perste liefde. Hoe gaarne we dit gevonden had den in Berlage's laatste schepping en hoezeer we daarnaar speurden in het Rotterdamsch museum van Van der Steur, wij vonden het niet." mm Een type van Renê Clair uit „De laatste milliardair Het is reeds maanden geleden, dat de jong ste film van René Clair door ons be sproken werd. Nu de film eindelijk haar première beleeft, en wel in De Uitkijk te Amsterdam, wenschen wij op de film nogmaals de aandacht te vestigen. In het kleine staatje Casinario, waar een ko ningin regeert, en dat alleen uit een luxe stadje bestaat, met niets dan staatsambtena ren, gaan de financieele zaken slecht. Casi nario staat voor een bankroet. Daarom besluit de «egeering zich te wenden tot den eenigen milliardair der wereld, den heer Banco, die in Casinario geboren is. Banco zal drie millioen storten, op voorwaarde dat hij met de schoone prinses Isabelle, kleindochter der koningin zal mogen huwen. Men belooft ep acht dagen na 't huwelijk zal de som gestort worden. Isabelle echter schijnt heel veel te houden van den lei der der hofkapel, die geen andere taak heeft dan bij tij en ontij het volkslied te spelen. Banco maakt weinig vorderingen en Isabelle kijkt hem nauwelijks aan. In een schermutse ling, veroorzaakt door een samenzwering tegen den indringer Banco, wordt deze zoo onzacht bejegend, dat hij krankzinnig wordt en in dezen toestand neemt hij als dictator van Casi nario de zotste besluiten. Tot de koningin in hoogst eigen persoon den tyran te lijf gaat, met het gevolg echter dat de man niet sterft, doch schoksgewijs van zijn krankzinnigheid geneest. In het tumult is Isabelle verdwenen. Samen met haar geliefden kapelmeester wordt zij gearresteerd als zij in een motorboot hef ruime sop gaan kiezen. Op dit verschrikkelijk oogenblik openbaren zij de koningin, dat zij sinds drie jaar in het geheim getrouwd zijn Nu zal Hare Majesteit zelf zich opofferen en Banco trouwen en terwijl het bruidspaar op het balcon van het koninklijk paleis zich door de menigte laat toejuichen, verklaart Banco langs zijn neus weg, dat hij sinds enkele dagen totaal geruïneerd is, met welke revelatie het drama wordt afgesloten. Deze fantasie, die in ieder geval gunstig af steekt bij de vele middelmatigheden van den laatsten tijd, moeten volwassenen zeker gaan zien. 50 jaar priester: 20 Juni: E.P. Eliseus a Sacro Corde Jesus (Joh. Meckina), geb. te Lutterade (Limburg), oud-Missionaris Carmel te Geleen (Limburg). 50 jaar kloosterling: 2 Febr. E. Fr. Conrad us Wie een filmfabriek bezoekt hetzij de droomfabriek van Hollywood, of.... de Cinétone aan de Duivendrechtsche ka de gaat naar huis met vrijwel dezelfde in drukken, die in het eene geval gemakkelijk ver werkt worden, in het andere overstelpend zijn. In wezen komen die indrukkn vrijwel op het zelfde neer. Waarom zou het in Neubabelsberg en Tempelhof, of in de Berlijnsche Krause- strasse, waar de groote fabrieken en kantoren der Ufa gevestigd zijn, anders wezen? Het is niet anders. Een wirwar van menschen, at tributen, chemische wonderen, het is alles reeds zoo vaak beschreven, dat het voor den leek nog nauwelijks geheimen heeft. Uitgestrekte terrei nen, waarop filmstraten en oude bouwsels pron ken, geheimzinnige studio's met resten van „Königswalzer" in één hoek en een splinter nieuwe set in 'n anderen hoek en elders weer 'n huis, waarin de botanische wonderen door de camera worden begluurd en de atelieropnamen der bekende Ufa-documentaires worden verzorgd. Ergens in een studio staat Rheinhold Schünze! een speelfilm te regisseeren. Annie Ondra is zijn slachtoffer. Schiinzel staat tegen haar aan te blazen met de Kom- parsen om zich heen. HU speelt voor, verduide lijkt, luistert, kortom: hü maakt en breekt zUn slachtoffer. Het is een beetje anders dan de film later zal doen vermoeden. Dan zal het Annie voor en na zün. Dan zal het lijken alsof zij in één adem door haar rol speelt met alle élan die in haar aanwezig wordt geacht. Niets daarvan! BU kleine stukjes en brokjes komt deze „rol" tot stand en meestal bestaat zU uit die fragment jes, die Annie tot vervelens toe gerepeteerd heeft na nieuwe aansporingen, nieuwe uitvallen, nieu we critiek van haar regisseur. Schiinzel is er de man niet naar om boosaardig uit te varen, maai critisch is hU als geen ander en vermoedelUk dankt de Ufa het daaraan, dat hU een der be- gaafste, zoo niet de meest begaafde regisseur van speelfilms bU deze maatschappU genoemd kan worden. HU weet wat het zeggen wil een film te maken en wU verbazen ons niet, wan neer hU later openbaren zal, dat hij het film materiaal, hetzU dood of levend, hetzU ding ol mensch op precies gelUken voet behandelt. Waar uit dan de noodige conclusie te trekken in ver band met het fabeltje, dat het de roemruchte sterren zouden zUn, die de waarde van de film bepalen. Het tegendeel is het geval. De sterren zUn de ondergeschikte marionetten, waarover de regisseur beschikt naar willekeur, al krijgen zU het leeuwenaandeel in den roem, daar zU het nu eenmaal zUn, die voor de oogen van het pu bliek verschUnen in alle glorie, waarmede de regie hen heeft omgeven. De zelfstandige taak van de ster is dus al heel miniem en benydens- waardig zUn zU allerminst. Nog sterker kwam dit tot uitdrukking in de cabaretscène, die we zagen opnemen voor de film „Heisses Blut", waarin de roofdrol wordt ver tolkt door een nieuwe ontdekking in de persoon van de Hongaarsche Marika Rökk, die op dien avond voor de zooveelste maal een fragment van een liedje repeteerde en telkens weer opnieuw beginnen mocht, tot alle leven uit haar gelaat geweken was en zU als een bleeke schim onder de lampen stond. Ontelbare malen geschminkt, geverfd, gepoederd, ontelbare malen de lampen uit en aan het kost schatten gelds ontel bare malen de rustig vermanende stem van re gisseur Jacoby, die aanmerkingen heeft op de figuranten, chique bezoekers van een cabaret, in wezen arme Komparsen met een beetje film- honger. ZU, de ongelukkigen, hebben maanden, misschien jaren lang gezwoegd en in den regen gewacht, voor zij de poorten van Neubabelsberg binnen mochten. In plaats van het paradijs von den zU daar een nagebouwd restaurant, waar de dames en heeren precies den vierkanten meter vloer bezetten, die de regie hun aanwees en ver oordeeld werden hier urenlang te blUven zitten om beurten te zwUgen en te praten, zich te vervelen en comedie te spelen. Wee dengene, die toevallig achter een pilaar schuil gaat en dus buiten het oog der camera zit. HU is de schuld, dat de scène overgedraaid moet worden. En al deze figuranten zitten daar in avondkleedirig. die zU zelf moesten betalen en de critische toe schouwer schept er de ellende af. Marika Rökk, die straks in „haar" film zal verschUnen met haar heisses Blut, wat heeft zü gedaan? ZU heeft gerepeteerd, naar haar regis seur geluisterd: tientallen scènes teveel gespeeld en tienmaal haar lied teveel gezongen en er zal een klein stukje van over blUven, dat precies de plaats en het accent in de film zal krijgen, als de heer Jacoby het wenscht. Neen, benijdens- waardig is het sterrendom niet, tenzU de be roemdheden behooren tot die categorie van men schen, die de kunst verstaan hun eigen leven voorbU te loopen, zich geen rekenschap te geven van wat levensfunctie in wezen is. Aan tafel in de cantine babbelen de dames en heeren honderd uit, opgewekt en vroolUk, zooals het in tegenwoordigheid van de pers be taamt, doch men voelt instinctmatig, dat men goed gal doen een gesprek over schUn en wezen in de film te vermijden. En plotseling begint deze gedachte pijnlijk te worden. Hier zitten dus de beroemde Lilian Harvey, Annie Ondra, Ma rika Rökk, en andere en men verzuimt over hun vak te spreken. ZU zouden misschien niet be grijpen, wanneer men een gesprek ondernam over het wezen van de film, haar eigen wetten, haar merkwaardig idioom. Hoe anders is dit, als men Schiinzel en meer nog Ruttmann en Kaskeline in een discussie betrekt. Aan deze twee voortreffelijke artisten wijden we echter liever een afzonderlUke be schouwing. Hun namen hooren hier niet thuis. In een der vele hallen van Tempelhof een wereldje op zichzelf bevinden zich de don kere kamers, om het maar met e?n populaire term te zeggen. Kent gU, lezer, een donkere filmkamer? GU kent ze niet en ik benijd u. Hiei zitten een tiental jonge menschen by elkaar in hokjes, bU afschuwelUk licht vlak onder hun oogen, in een voor ons ondraaglijken stank Hiei zitten ze oneindig ver van de buitenluchtrafge sloten als galeislaven te zwoegen. Het celluloid glijdt bU schokjes door hun handen en een ter gend geluid suist hun in de ooren. Zijn dit ver oordeelden, gevangenen, die hier hun verder le ven slijten in slavernij? Het lijkt er veel op. Maar zy zyn een onmisbare schakel in de in dustrie, die de almachtige film heeft gegrond vest. Hun handen beroeren alle beelden, die de regisseur op het celluloid liet vastleggen. Alle filmsterren glUden hier in hun schijnbestaan door de naarstige vingers. Het vermoeiende zwoegen in de ateliers komt hier in verkleinden vorm en tot beeldjes verstard zich aanbieden en kilometers lang zUn de strooken filmband. Dit is de Allfa, de grootste copieerinrichting van Europa. ZU maakt per jaar 18 tot 20 mil lioen foto's in allerlei grootte en ip de 50 copi- eermachines wordt ongeveer 30 millioen meter film per jaar verwerkt. Ruwe film wel te ver staan, die behalve gecopieerd, ook ontwikkeld, gefixeerd, gewasschen en gedroogd wordt, waar na zU in blik verpakt naar de verhuur- en be drijf skan toren worden getransporteerd. Onge veer 550 man personeel vindt hier werk, ook in de kleurafdeeling en de smalfilmvervaardiging. die thans ongeveer 100.000 meter per jaar be draagt. Het aanschouwen van al deze détails maakt een mensch een beetje moedeloos. We wisten het wel. We zagen het vroeger meer dan eens in andere groote filmfabrieken, maar tel kens weer is de eindindruk: hoe heel anders ziet een film er uit, als we haar zien in onze gemak- kelüke bioscoopstoelen dan wanneer we ons de film fantaseeren na een bezoek aan de kriebelige atmosfeer, aan de schUnwereld onder de felle lampen en de nerveuze microfoon. Duizenden werken koortsachtig of landerig aan dit com plex van werkzaamheden, waarvan ieder détail, op zichzelf gezien en beoordeeld, een verwarren de en onfrisschen indruk maakt. Zouden al de ze duizenden een waarlijk vruchtbare taak ver richten, de film zou er anders uitzien dan we haar kennen. Het geheel, dat ons in de biosco pen voor oogen getooverd wordt is dan ook niet het werk van al die medewerkenden, doch al thans voor het allergrootste deel van den eenig- ordenenden geest, den filmer, den regisseur. Dit is de voornaamste conclusie, die men tLekken kan. Overigens zUn er nog andere gevolgtrek kingen te maken, waarvan deze er één is: dat zóóveel inspanning toch zoo bittere en magere resultaten heeft. Ver van Tempelhof en Neubabelsberg, in de Krausestrasse, zUn de groote kantoren van de Ufa met hun negen showrooms, hun persafdee- Ung, hun directorium enz. enz. Hier komen de films in hun gaven vorm voor het eerst in de openbaarheid en hier zagen we de resultaten der laatste maanden. Ze loopen sterk uiteen. Een hoofdnummer, waarop we vergast werden, was de film „Liebeslied" met een nieuwe ster, den Italiaanschen tenor Alessandro Ziliani, die als de zooveelste Joseph Schmidt al zingend har ten breekt, hoe ongeloofwaardig het ook schij nen mag, waneer men dezen adonis op de keper beschouwt. Eerlijk gezegd: deze film leek ons een gruwel, een van de soort, waarvan er dertien in een dozijn gaan, een film, die geen film mag genoemd worden, doch die we liever zwijgend voorbij gaan om u direct met vreugde te vertellen van een reeks andere films, die de clou van den dag waren en voorloopig wel zullen blijven. Daar waren de cultuurfilms die onder leiding van den bekenden dr. Kaufmann tot stand zijn gekomen. Men kent ze sinds jaar en dag. De Ufa heeft steeds een naam gehad op het gebied der natuurfilms, een naam, die in de loop der jaren zijn klank niet heeft vérloren. Het is al les nauwgezette arbeid, die geen pretentie heeft artistieke interpretatie te zijn van de natuur, doch die leerfilm is in den besten en aange- naamsten zin van het woord. Zoo zagen we o.m. een documentaire van het Duitsche opleidings schip „Gorch Fock", een paar filmpjes van Wolfram Junghans over de natuur, eveneens van dr. Ulrich Schulz, die met dr. Kaufmann de werkzaamheden deelt. Boven alles echter en onzegbaar ver boven de zangfilm verheft zich het werk van de twee prominenten der Ufa, Walter Ruttmann en Kaskeline, de eerste de maker der prachtige documentaires over Stuttgart en Dtisseldorf, de andere de vernuftige vervaardiger van reclame en propaganda-trucfilms, in een uitnemende kleurtoepasing, waarbij „Becky Sharp" onher kenbaar verbleekt. Over deze twee opmerkelijke en talentvolle figuren echter, als gezegd, in een aparte be schouwing. Zy zijn een studie waard, omdat zij de mannen zijn, van wie de filmkunst het heb ben moet. En hiermede zouden we afscheid kunnen ne men van de Ufa als droomfabriek, ware het niet. dat onze gastheren, die op voorbeeldige wijze hun rol hebben vervuld, recht hadden op een vriendelijk woord dezerzijds. Zy toonden zich niet afkeerig van critiek, zij hebben een traditie van Jaren en weten met stelligheid, dat de Ufa, die eens het bolwerk van Europa als filmland was, haar rol weer zal opnemen, zoodra zij dit zal kunnen. Wij van onzen kant weten, dat de tijden voor de Ufa slecht zijn, en weten met even groote stelligheid, dat de vrijheid van fil men niet overal even groot is. Met dezelfde stel ligheid hebben we kunnen waarnemen, hoe ern stig en hard er gewerkt wordt om de glorie van de vroegere Ufa terug te winnen. Waarom zou den we dezen hardwerkenden filmmenschen niet gunnen, dat zij hun doel zullen bereiken? Zi) mogen hierbij echter bedenken dat de roem dien zij nastreven voor een veel grooter deel afhan kelijk is van groote talenten als Walter Rutt mann dan de leiders van de Ufa zelf schijnen te vermoeden. Dbg. Vraag: Bestaat er ook een blad of courant speciaal voor muzikanten, d.w.z. voor bands en dergelijke? Zoo ja, waar moet ik mij dan ver voegen? Antw.: Er bestaan verschillende van dit soort tijdschriften. Wend U tot een goeden boek handelaar. Deze zal U gaarne proefnummers bezorgen. U kunt dan zelf een keus maken. Vraag: Zooals gemeld, is de Holl. Grondcre- dietbank failliet. Is no. 21855 no. 24 uitgeloot? Zoo niet, hoe moet ik handelen om nog iets van dat lot te ontvangen? Antw.: Dat nummer is niet uitgeloot. U kunt uw lot opzenden naar den curator in het fail lissement, Koninginnegracht 15, Den Haag. Veel zult u er echter niet voor ontvangen. Als alles meeloopt een cent of zes, zeven. Vr.: Ik ben aangeslagen in de inkomstenbe lasting voor 1261. Ik heb één kind en woon in de gem. Zaandam. Ik moet betalen 32.26. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja. Vr.: Ik heb een zoon van 13 jaar die opgeleid wil worden als matroos bij de Marine. Tot wien moet ik mij wenden? Antw. Wend U om inlichtingen tot den commandant van het opleidingsschip te Vlis- singen. Ook kunt U zich wenden tot den gar nizoenscommandant'in Uw gemeente, die U waarschijnlijk wel voldoende op de hoogte zal kunnen brengen. Vr.: is op no. 55701 van de Nat. loterij van Herwonnen Levenskracht een prijs gevallen? Antw.: Neen. Vr.: Kunt U mij ook een adres geven waar gramofoonplaten verhuurd worden? De bedoe ling is kerstplaten. Antw.: Voor zoover óns bekend bestaan zulke bureaux niet. Vr.: Ik bezit een lot van de tentoonstellings- loterij te Brussel. Kunt U mij ook mededeelen wanneer deze loterij uitloot en waar de lijsten met uitslagen te bekomen zijn? Antw.: Deze loterijen zijn voor zoover ons bekend alle uitgetrokken. Lijsten zijn o.m. ver krijgbaar aan de Belgische stations en bij het administratie-adres, dat op de loten vermeld staat. Vr.: 1. Welke onderscheiding is hooger, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau of Officier in de Orde van Oranje-Nassau? 2. Hoe verwijdert men inktvlekken uit een vloerkleed? Antw.: 1. Officier in de Orde van Oranje- Nassau. 2. Laat op d'e vlek citroensap druppelen. Her halen tot de vlek weg is. Vr.: 1. Wanneer een fabrikant een factuur ontvangt over geleverde goederen waar geen om zetbelasting op vermeld staat en de fabrikant is voor zich overtuigd dat de leverancier hande laar is (dus niet behoeft te zegelen) hetgeen echter niet uit de factuur blijkt, kan dan de fabrikant in moeilijkheden geraken met den fiscus? 2. Moet omzetbelasting worden betaald voor een tweedehands machine, overgenomen van een houthandelaar (fabrikant), die deze reeds gebruikte vóór het in werking treden van de omzetbelasting? 3. Is tweedehands goed, gekocht op een vei ling, vrij van omzetbelasting? Zoo ja, moet dat aangetoond kunnen worden, of is een monde linge verklaring van den kooper aan den amb tenaar voldoende? Antw.: 1. Neen; 2. Neen; 3. Neen. Voor goed, gekocht op een veiling, behoeft geen omzetbe lasting betaald te worden. Vraag: Hoeveel moet men te Bloemendaal aan personeele belasting betalen voor het hou den van een motorrijwiel, ingericht voor 2 per sonen? 2. En hoevel is dat als men den motor uitsluitend voor zijn werkzaamheden gebruikt? 3. Ik heb iemand iets geleverd en deze persoon weigert om te betalen. Dreigementen helpen niet. Wat moet ik in dit geval doen om mijn geld te ontvangen? Het is geen groot bedrag. Is de nieuwe wet al in werking getreden dat men in zoo'n geval iemand rechterlijk kan laten vervolgen? Antw.: In Bloemendaal wordt niet afgeweken van het wettelijke tarief. Voor een motorrijwiel voor twee personen moet dus in hoofdsom be taald worden 8.waar dan nog 117 opcen ten op komen. 2. Dan wordt het tarief gehal veerd. 3. U zoudt zich kunnen wenden tot een advocaat of deurwaarder. De door U bedoelde wet is er nog niet. Vraag: Kunt u mij ook het adres opgeven van den advocaat-procureur, die belast is met de afwikkeling van de zaken der Hollandsche Grond-Credietbank? Antw.: Koninginnegracht 15, den Haag. Vraag: Bestaat er in Lonneker een apotheek waar Muldar-maagpoeders verkrijgbaar zijn? Antw.: Handelsadressen worden in deze ru briek niet opgegeven. Vraag: Is lot serie 3173 no. 28 v. d. Rott. Schouwburg reeds uitgeloot? Antw.; Nog niet uitgeloot. Vraag: Een dienstmeisje, dat voor zes dagen per week ƒ3.50 verdient, welk bedrag haar des Zaterdags wordt uitbetaald, wordt Maandags avonds ziek. Dinsdag daarop wordt zy ontsla gen, zonder opzegtermijn. Op welk bedrag kan zy nu volgens de wet aanspraak maken? Antw.: Zij behoorde den Zaterdag na het be gin der ziekte ontslagen te zijn tegen de vol gende week Zaterdag. Zi) heeft dus recht op 14 dagen loon. Vraag: 1. Mag men sigaren en sigaretten in een postpakketje naar Ned. O. Indië sturen? 2. Worden die dan belast of moet de ontvanger er dan belasting op betalen? Zoo ja, hoeveel? Er zaten 15 sigaren en 70 sigareten in het pakje. Antw.: 1. Ja. 2. De ontvanger. De invoerrech ten zijn: sigaren 100 pet. van de waarde per 100 K.g. en sigaretten 150 pet. van de waaraa per 100 K.g. Vraag: Is deze aanslag voor Inkomstenbe lasting 1935-1936 juist? Zuiver inkomen na af trek verzekering enz. 2797. Ik woon te Heem stede, ben gehuwd en heb twee kinderen. Aan slag hoofdsom met Rijksopc. 68.02, Gemeente fondsbelasting 45.Opcenten Gemeente 22.50. Aanslag totaal 135.52. Antw.: Deze aanslag is juist. Vraag: A past; B past; C speelt pandoer en D is maat. Schoppen is troef. C vraagt op ruiten vrouw troef aas; D komt daarna met klaver vrouw terug; A loopt bij met klaver 9; B met klaver 8. C heeft geen klaveren en loopt by ihet harten 8. Nu is mijn vraag, moet C dezen slag troeven? Antw.: Hij mag troeven, maar verplicht is hy daartoe niet. Antwoord: Zet de huid 24 uur in koud wa ter. Daarna op een plank uitspannen en zeer voorzichtig met een bot mesje alle velletjes en vetdeeltjes verwijderen. Daarna lost u in 1% liter heet water 150 gram aluin en 200 gram keukenzout op. Als deze oplossing afgekoeld is, dompelt u de huid hierin onder bij voortdurend kneden. Na 5 minuten haalt u de huid weer uit de oplossing. Na een dag moet u dezelfde be werking nog eens herhalen. Daarna wordt de huid flink gespannen te drogen gelegd in een niet verwarmde doch vorstvrije kamer. Het droogproces mag niet te vlug geschieden en moet minstens een tiental dagen duren. Om den an deren dag moet u de huid ontspannen, hem goed uitrekken in alle richtingen en even met de hand wrijven om ze soepel te maken. Als de huid droog is, moet u het bont verwerken. Met een vodje, doordrongen van benzine, wrijft u de haren flink in. Als alles weer goed droog is, strooit u er houtskoolpoeder over heen, zoo danig, dat het poeder tot de huid doordringt met de hand wrijft u dan nog eens het poe der flink in. Vervolgens klopt u met een stokje het poeder er uit en uw huid is klaar. Wees niet bang, dat het houtskoolpoeder de huid vlekken zal, als u maar zorgt draagt, dat de benzine verdampt is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10