S TA D S N I E U W S KWIEK EN VIEF Haarlem, 2 Jan. WITTOP KONING - HAARLEM DONDERDAG 2 JANUARI 1936 STATISTIEK VAN KATHOLIEK HAARLEM Sprekende cijfers DE DAGERAAD BELEEDIGDE DEN STAAT Vlugschriftschrijvers voor de Haarlemsche Rechtbank DE JEUGDIGE BUSPASSAGIER Vermakelijk geval te Overveen „St. Odilia" afd. Haarlem en Omstreken MR. B. v. d. BURG Een streng ambtenaar gaat heen VOOR M*7170 vupc.ADER- LOKALEN Reeds een ontwerp! BRANDJES OP NIEUWJAARS DAG Politieagent als voornaamste slachtoffer DE BLOEMENDAALSCHE POLITIE Jubilea VAN ONZEN MIDDENSTAND Fa. Slager Filiaal v. Moorsel VAN ONZE RECHTBANK Diefstallen in de Haar- lemmermeer Benzine-diefstallen Poging offerblok te lichten ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a f 2.25 Harmenjansweg 67a - Telef. 16100 VERKEERSONGEVALLEN Botsing met tram VISCHAFSLAG TE IJMUIDEN De omzet in 1935 R. K. ORATORIUM- VEREENIGING St. Jos. Gezellenver. Haarlem I „Weldadigheid naar Vermogen" „Janskamer" Jansstraat 38 rood Gevonden voorwerpen en dieren Te laat gezien? Roodvonk Nuts-Spaarbank T entoons telling BURGERLIJKE STAND DAMMEN OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP Groote belangstelling voor de te Haarlem te spelen party SCHAKEN R. K, Schaakbond le klas VA R.K. Schaakclub St Bavo 5 Arbeid en loon in Rusland De Stakhanov-beweging AGENDA Bioscopen 3 Januari Bioscopen INSTELLINGEN Verschenen zijn de jaarcijfers 1935 benevens het overzicht van gemengde huwelijken en ge boorten uit gemengde huwelijken over de jaren 19271935 van het R. K. Bevolkingsbureau te Haarlem. In 1935 werden 251 R. K. huwelijken gesloten en 150 gemengde, waarvan in 89 gevallen de vrouw katholiek was. De vergelijkende percen tages van 1933, 1934 en 1935 zijn resp.: R. K. 61,5, 60.3 en 62,6; gemengd; 38,5. 39,2 en 37.4. Hieruit blijkt dus. dat het aantal gemengde huwelijken in het laatste jaar is teruggeloopen, in getallen: van 189 op 150. Uit gemengde huwelijken werden in totaal 383 kinderen geboren, waarvan 120 Katholiek gedoopt werden. In 1935 werden uit Katholieke huwelijken 737 kinderen gedoopt (vorig jaar 712); 37 kinderen uit Katholieke huwelijken werden niet gedoopo. Uit de gemengde huwelijken, waarvan de moe der niet Katholiek was, werden 68 kinderen gedoopt; uit die huwelijken, waarvan de vader niet-Katholiek was, 52. 4 kinderen, waarvan de ouders niet Katholiek waren, werden Katholiek gedoopt, deze kwamen uit de volksparochies. De statistiek geeft aan, dat de aantallen van kinderen, die Katholiek gedoopt zijn, voor de verschillende parochies sterk varieeren. De ka thedrale parochie heeft met 141 het hoogste aantal. Onmiddellijk volgen de St. Lidwina- parochie, de parochie van St. Jan den Dooper, de Sint Bavo in Haarlem-N. en de O. L. Vrou weparochie (het Spaame). De St. Jozefparochie en de parochie v. h. Allerh. Hart bezetten met resp. 27 en 23 de laagste plaatsen. Twee inwoners van Wormerveer verspreidden op 30 November een pamflet van de vrfjdenkers- vereeniging „De Dageraad". Daar de Inhoud van dit vlugschrift beleedigend voor den Staat geacht werd, volgde procesverbaal voor de verspreiders, die hedenmorgen voor de Haarlemsche Recht bank terecht stonden. In het pamflet werd vermeld, dat indertijd een lid van de verefeniging door de rechtbank in Haarlem tot een week gevangenisstraf was ver oordeeld, (bevestigd door het Hof) omdat hij met een bord had geloopen waarop een beleediging voor den Staat geschreven stond, verband hou dend met een bepaalde visie op den oorlog. De veroordeeling van den drager van het bord werd in het pamflet „lafhartige willekeur" ge noemd. Beide verdachten zeiden het pamflet in de bus van de getuigen te hebben gestopt. President: „U kon toch wel denken, dat de in houd van het vlugschrift u met den strafrechter in aanraking zou brengen. Verdachte:,,Neon, wij dachten dat wij er goed aan deden". President: „Ja, u wilde den oorlog bestrijden, alles goed en wel, maar u mag den Staat niet beleedigen". Verdachte ontkende in het pamflet den Ne- derlandschen Staat te hebben bedoeld. De woor den „Laffe willekeur" waren bedoeld op de Jus titie. Beide getuigen verklaarden het pamflet niet gelezen te hebben, omdat zij wel zagen dat ds inhoud niet prettig was. Voor de politie hadden zij zulks echter wel verklaard. De Officier van Justitie wees er op, dat aanha lingen reeds strafbaar zijn en dat in dit geval daarenboven een nieuw strafbaar feit heeft plaats gehad. Spr. eischte voor belde verdachten een maand gevangenisstraf en deelde daarbij mede, dat bij nieuw reageeren op deze veroordeeling steeds zwaardere straffen zullen volgen. Uitspraak 16 Januari. De voorzitter van R.K. Blindenzorg, de heer H. Bar, opende met eenige toepasselijke woor den het festijn. Door den Geest. Adv., den Zeer- Eerw. Rector J. P. van Zon, werd een toespraak gehouden, terwijl door verschillende bestuurs leden het woord werd gevoerd. Mej. Poelhekke, mede-oprichtster en zeer actief lid van Blindenzorg, die door ziekte verhinderd was tegenwoordig te zijn, werd herdacht en besloten werd, een telegram te zenden. De zeer geani meerde stemming werd nog verhoogd door de welwillende medewerking van den heer H. B. v. d. Sande, die door voordracht van eenige ge dichten en eigen verhaal de aanwezigen zeer wist te boeien. Ook de heeren van Emmerik en de Jong, die geheel belangeloos met hun jon genskoor verschillende nummers ten beste ga ven, droegen veel bij tot het welslagen van de zen avond. Nadat aan het eind nog een kleine verrassing aan de aanwezigen was uitgereikt, werd deze gezellige avond besloten met een dank- en op wekkingswoord van den voorzitter van den R.K. Blindenbond „St. Odilia", den heer F. H. Louman. Twee kleine peuters, 3 en 4 jaar oud, zouden Woensdagmorgen met vader en moeder naar de grootouders in Haarlem gaan om „nieuwjaar te wenschen". ..Loop maar vast samen de straat uit, wij halen je wel in en wacht maar bij de brug," zei moeder. Maar bij de brug gekomen, waren er nog geen vader en moeder te zien. „Ik zal eens kijken, of ze er om den hoek nog niet aankomen," zei de oudste en liet z'n broertje staan. Intusschen stopt een autobus naar Haarlem bij de brug en de jongste heeft ras zijn besluit genomen. Ik ga met de bus, denkt hij, dat Is fijner dan achteT op de fiets. En tegelijk met de andere wachtende passagiers verdwijnt hij, minder als verstekeling dan wel als vrij pas sagier. vanvege gebrek aan leeftijd, in de groote eenige passagier overblijft. De wagenvoerder bus. 'I Toeval wil, dat hij op 't Stationsplein als denkt aan een „vergeten schoolkind" en infor meert, waar vader of moeder is. „Die zijn er niet," is het antwoord en de man wordt voor het vraagstuk geplaatst, hoe er een kind kan zijn, zonder dat er een vader of een moeder is. Hij vindt 't dus maar 't beste, om dit vader- en moederlooze joch als gevonden voorwerp te deponeeren aan het politlepostje op hpt Stationsplein. Gelukkig weet het ventje precies zijn naam en zijn woonplaats mede te deelen. De wijk agent v. d. Z. te Overveen wordt opgebeld. Doze stelt een onderzoek in en ja, het blijkt, dat de ongerust geworden ouders hevig aan het zoeken zijn 't Verlossende woord is spoedig ge. sproken: „Uw zoon zit op een politiepost in Haarlem." Weldra is de familie hereenigd en dc grootouders behoeven het nieuwe jaar niet In te gaan zonder nieuwjaarswensch van groote en kleinkinderen. En grootmoeder zal na het aanhooren van de geschiedenis waarschijnlijk gezucht hebben: „Die kinderen, die kinderen, daar kun je toch wat mee beleven!" In de Kroonzaal van hotel Brinkmann werd dezer dagen een kerstdiner gearrangeerd door de R.K. Ver. voor Blindenzorg in samenwerking met den Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilia afd. Haarlem Omstreken. Dat dit door de blinden ten zeerste werd gewaardeerd, bewees wel het groote aantal aanwezigen, die met hun geleiders aan de feestelijk versierde tafels had den plaatsgenomen. In ons nieuwjaars-ochtendblad meldden wij reeds, dat Mr. B. v. d. Burg benoemd was tot sub- stituut-offcier van justitie te 's Hertogenbosch. De mooie promotie voor dezen ambtenaar van het Haarlemsche Kantongerecht is zeker op haar plaats. Haarlem gaat daardoor echter een bekend in gezetene verliezen. Want mr. v. d. Burg is na zijn promotie eerst bij de Haarlemsche Kamer van Koophandel werkzaam geweest en daarna als volontair bij het parket van onze rechtbank. Daarna verdween mr. v. d. Burg naar Win schoten, waar hij tot ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht benoemd was. Maar Haarlem bleef trekken en zoo zag men hem vier jaar geleden weer terugkomen in de zelfde functie als te Winschoten. Het aantal aanrijdingen, dat deze ambtenaar heeft moeten berechten moet in de tienduizen den loopen. Streng zag „de man in de toga" er steeds uit, hij vatte zijn taak zeer consciëntieus op en wijdde zelfs aan de schijnbaar onbenulligste gevallen tóch zooveel aandacht, dat de eisch niet f 2.of f 3.zonder meer werd, maar f 2.om dat verdachte.en dan volgde de motiveering. Er waren menschen, die meenden, dat Mr. v. d. Burg een hekel had aan de automobilisten, omdat hij dikwijls zoo „uitvaarde" tegen den aanrijder van een wielrijder of wandelaar. Inderdaad, de chauffeur, die het verkeer on veilig had gemaakt en onder allerhande voor wendsels tóch zijn onschuld trachtte te bewijzen, was niet gelukkig. „U hebt zitten slapen" aldus Mr. v. d. Burg, of „de weg is er niet alleen voor auto's die ma niakken moeten streng gestraft worden." De verslaggevers hebben dikwijls respect ge had voor het uithoudingsvermogen van dezen ambtenaar, die soms van 's morgens 9.30 uur tot 2.30 uur 's middags maar „eischen" moest tn tientallen ontzettend vervelende gevalleties. Ver schillende malen fungeerde Mr. v. d. Burg ook als waarremend-euhstituut-officier bij de Ar- rondissements-rechtbank. Men schrijft ons: Daio 7 Januari a.s. zal in het gebouw „De ïjverheid" Jans>traat alhier een vergadering worden gehouden om in navolging van de reeds in Amsterdam bestaande z.g, volkstgebouwen ook hier te komen tot oprichting Van gebouwen in verschillende w"Wm. On deze vergadering zal de heer H. L P. J. Deelen. secretaris der Amsteroamsche Stichting, een uiteenzetting geven van de reeds in Amsterdam bereikte result,oten over de daar bestaande n gebou wen. Door het voorleonig comité is reeds aan 750 vereeolgineen en organisaties een uitnoo- di°ine voor deze vergadering gezonden. Ver- eenieingen, die deze uitnoodiging niet hebben ontvangen, worden toch verzocht aanwezig te ?.ün. Tevens zal worden overgegaan tot het kiezen van een officieel bestuur van het no te richten lichaam, dat zoo snoedit* mogelük rechtsgel digheid zal aanvragen. Aanvang der vergade ring 8 uur. Verder kunnen wij hieromtrent nog het vol gende mededeelen: Door de nieuwe verordening op onenbare vergaderlokalen, alsmede door de groote uit breiding' der stad. bestaat er, vooral in de bui- tenwiiken. behoefte aan goed geoutilleerde grootere en kleinere lokalen, te gebruiken voor bestuurs- en onenbare vergaderingen, filmvoor stellingen. 1eugdblieeokomstenclubs en vele andere doeleinden. Een belangriike factor is bovendien, dat thans vele ieugdblleenkomsten in café's gehouden moeten worden. Om te trachten in bovenstaand stem Is te voor zien. heeft zich een comité gevormd, bestaan de uit de personen: G. Schaafsma. J. Bakker. D Noorderwier, A. Njjssen. A. V. Hartogh (Techn. Adv.) en H. H. L. v. d. Horst, (secre taris) Secretariaat: Caninefatenstraat 34. Het ligt in de bedoeling van het voorl. comité te trachten een samenwerking tot stand te brengen tusschen alle besturen van allerlei aard, clubs, sport- en jeugdverenigingen. Het voorloopig comité heeft een schetsplan voor een eventueel te bouwen complex doen ontwerpen door den Haarlemschen architect, den heer A. V. Hartogh, hetwelk is toegezon den aan het college van B. en W. Rond het middaguur van den blijden Nieuw jaarsdag werd brand gemeld in een woning aan de Rijpstraat, bewoond door de familie S. De vrouw des huizes was bezig vet op de kachel te simeiten, teen er plotseling de vlam in sloeg en de schoorsteen in brand vloog. De schoorsteenlooper was het voornaamste slacht offer. De bewoners zagen kans zelf den brand te blusschen, maar zagen de zaak aanvankelijk toch zoo ernstig in, dat zij de brandweer waar schuwden. Deze behoefde echter geen dienst te doen. Werd de brand in de klem gesmoord, de ontsteltenis op straat was oorzaak, dat er eenige verwarring ontstond. De motorbrigade, die ter assistentie was uitgerukt, kon zich slechts moei lijk in het nauwe straatje roeren. De agent A. stapte uit de zijspan om door zijn aanwezig heid de nieuwsgierige toeschouwers In toom te houden, toen plotseling de motor m de eerste versnelling schoot en een zestal meters vooruit vloog in de richting van enkele fietsers, die zich met hun rijwiel op het trottoir bevonden. De agpnt, die uit de zijspan was gestapt, werd het eerste slachtoffer. Hij kwam met zijn ge zicht tegen een muur terecht en viel vervolgens tegen den grond. De volgende slachtoffers waren een paar fietsen, die gelukkig slechts licht werden beschadigd. De agent werd met een taxi naar het gasthuis getransporteerd en daar verbonden. Tot wering van alle loopende geruchten zij medegedeeld, dat hij aanstonds zijn dienst weer verrichten kon. Desondanks had de onwillige motor in het nauwe straatje genoeg sensatie verwekt. Den brand was men tenminste inmiddels vergeten. Om half vier in den middag ontdekte een voorbijganger een brandje in een pakhuis aan de Lange Margarethastraat. De brandweer bluschte het vuur met een tweetal stralen op de waterleiding. Het brandje bleef beperkt tot 25 kisten. Het pakhuis zelf kreeg geen schade. Daar de voorbijganger, die de tegenwoordig heid van geest had de brandweer te alarmeeren, bij zijn komst twee kleine jongens hard had zien wegloopan, vermoedt de politie, dat er bal dadigheid in het spel is en stelt in die richting een diepgaand onderzoek in. Vandaag herdenkt de heer A, Hiemstra den dag, dat hij 25 jaar in politiedienst is. Dit feit gaat geheel ongemerkt voorbij, om dat de heer Hiemstra over drie jaar 25 jaar aan de Bloemendaalsche politie, waarvan thans als commissaris, verbonden is. Brigadier L. Pouwer is vandaag 25 jaar in ge meentedienst. Hij werd vanmorgen door supe rieuren en collega's gehuldigd. De firma Slager heeft haar «aak in verf, trappen, enz. verplaatst van Schagchelstraat 9 naar Schagchelstraat 19 en mag daardoor bo gen op een Indrukwekkende en ruime uitbrei ding, die ook de cliënteele ongetwijfeld op prijsz zal stellen. De keurige winkel heeft een overzichtelijke opstelling in de vakken en kasten. Achter den winkel bevindt zich een klein kantoor en een «eer groote opslagplaats, waar de door de firma en gros en detail verkochte verf en trappen zelf gefabriceerd worden. Deze opslagplaats Is vanuit eer. aparten ingang van de straat af te bereiken en een lorrie maakt het vervoer der producten gemakkelijk, zoodat de expeditie snel ler en gemakkelijker geregeld kan worden dan in het oude perceel. Zij, die dit oude perceel gekend hebben, zullen toegeven, dat de firma, die reeds 19 jaar in Haarlem gevestigd is en dus over een ruime ervaring beschikt, 't nieuwe jaar met een prachtigen vooruitgang begonnen is. Reeds dezen eersten morgen bleek uit den „loop" in de zaak, dat de oude klanten hun leverancier ook op het nieuwe adres zijn trouw gebleven. Wij wenschen de firma veel succes toe! De reeds 50 jaar bestaande zaak van de firma v. Moorsel te Den Haag, heeft op den eersten werkdag van het nieuwe jaar te Haarlem een filiaal geopend dat gevestigd Is in het voorma lige pand van de firma Wisbrun en Liffmann, Groote Houtstraat 31. Reeds de keurig opgemaakte étalages in de ruime winkelportiek noodigen tot „kijken" uit, waarbjj dap de qualiteit en de prijs van het ge- etaleerde vanzelf tot „koopen" lokken. De klanten beschikken ook in dit filiaal over een uitgebreide keuze in zijden en wollen stof fen in alle prijslagen, van de courante tot de nouveauté's toe. De specialiteit van de firma is lingerie, theedoeken, tafelgoed, kortom alles wat tot de linnenkast van de huisvrouw be hoort. Voor haar is het filiaal dan ook op dit gebied een paradijsje! De keurige en warme aankleeding van het interieur, de ruime en overzichtelijke opstel ling geven mede een gedistingeerd cachet aan de zaak, waarbij de groote prachtige daklich- ten maken dat het daglicht ruimschoots op alle afdeelingen kan toetreden, hetgeen voor de beoordeeiing der kleur b.v. een voorname fac tor is. Het geheel wordt thans verlevendigd door een schat van bloemstukken, die aan het interieur een feestelijken aanblik geven. Moge de firma ondanks de crisis, de resulta ten verkrijgen welke zij met de stichting van dit filiaal beoogt! De 28-jarige arbeider H. S. uit Nieuw-Ven- nep, de 28-jarige arbeider G. C. uit Nieuw- Vennep, de 25-jarige K. C. ook uit de Haar lemmermeer, de 27-jarige arbeider v. d. L. uit Lisse en de 24-jarige chauffeur v. d. B. uit Lisse, stonden veertien dagen geleden voor de Haarlemsche rechtbank terecht, verdacht van diefstal in vereeniging. Zij hadden te zamen in den nacht van 25 op 26 September niet minder dan 31 balen suiker gestolen van een schuit, welke eerst door de verdachten was verhaald. De balen suiker, die toebehoorden aan een N.V. Meelfabriek te Lisse werden eerst op een lorrie en vervolgens op een auto geladen. De opbrengst werd samen verdeeld. Tegen S. en K. C. eischte de Officier van Justitie 10 maanden gevangenisstraf. Tegen G. C. en v. d. L. 6 maanden gevangenisstraf. Tegen v. d. B. 4 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met 3 jaar proeftijd en f40 boete of 20 dagen. De rechtbank veroordeelde H. S. tot 8 maan den, G. C. tot 5 maanden, K. C. tot 6 maanden en v. d. L. tot 5 maanden gevangenisstraf en v. d. B. conform den eisch. Hierna stond terecht de heler C. de G. uit Nieuw-Vennep, een 22-jarig winkelbediende, die 10 balen suiker van de dieven gekocht had. De eisch luidde tegen de G. 6 maanden gevangenisstraf. Verdachte werd hedenmorgen vrijgesproken. In hetzelfde tijdsverloop werden bij zeer veel landbouwers in de Haarl.meer vaten ben zine gestolen. Ook aan deze diefstallen bleken de hoofddaders uit de vorige zaak schuldig, n.l. S. en de gebroeders G. en K. C. en R. een heler. Tegen S. en K. C. eischte de Officier van Justitie 1 Yi jaar gevangenisstraf,, tegen G. C. 8 maanden en tegen R. VA jaar gevangenis- strd<f De rechtbank veroordeelde S. tot 1 jaar; G. C. tot 5 maanden, K. C. tot 1 jaar en de heler R. tot 1 jaar gevangenisstraf m.a.v.p. Een 56-jarige Hagenaar stond terecht, ver dacht van poging tot diefstal met braak. Ver dachte was op 21 October j.l. op heeterdaad be trapt toen hij poogde een offerblok in de R.K. Kerk te Lisse te lichten. De eisch was 8 maanden gevangenisstraf. Het vonnis luidde conform den eisch. Dinsdagnamiddag te omstreeks 3 uur had op de Raadhuisstraat te Heemstede een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door J. R. uit Haarlemmermeer en een tramrijtuig van de N.Z.H.T. Het geval had plaats doordat de be stuurder van den auto de Postlaan uit reed en op de Raadhuisstraat richting Haarlem wilde rijden, terwijl juist uit de richting Bennebroek de tram aankwam, zoodat een botsing onvermij delijk was. Door krachtig remmen zoowel van den autobestuurder als van den wagenvoerder werd een ernstige botsing nog voorkomen. Per soonlijke ongelukken kwamen dan ook niet voor. Het motorrijtuig werd slechts licht beschadigd. De omzet in den Rijksvischafslag te Umui- den bedroeg in 1935 volgens voorloopige cijfers 6.337.765 tegen 6.708.965 in 1934. De omzet was dit jaar circa 370.000 minder dan verleden jaar. Dat de achterstand, bü verleden jaar verge leken, niet grooter is, is voornamelijk te danken aan de groote aanvoeren van versche haring in de laatste twee maanden. In Novem ber en December was de omzet ongeveer 150.000 hooger dan in diezelfde maanden van 1934. Het bestuur van de R. K. Oratoriumvereeni- ging verzoekt ons even in herinnering te wil len brengen, dat hedenavond kwart over acht in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt de repetities aanvangen voor haar eerst volgende uitvoering. Voorloopig wordt Donder- dagsavonds voor de tenoren en bassen gerepe teerd en Dinsdagavonds voor de sopranen en alten. In de maand Februari zullen dan de en- sembie-repetities beginnen. Zooals reeds eerder werd gemeld, is de heer Ed. van Beinum tot dirigent van de R. K. Oratoriumvereeniging ge kozen. Zeer velen, dames zoowel als heeren, zul len het ongetwijfeld een genoegen vinden en een eer onder dezen voortreffelijken dirigent te zingen. Aanmeldingen kunnen plaats hebben op den repetitieavond. Men wachte niet te lang met zich op te geven! De uitvoering zal onmiddellijk na Faschen plaats vinden. Zondag heeft onder de 1ste pauze van het tconeelstuk „De mensch wikt", onder groote belangstelling de trekking der loterij plaats gehad. De gelukkige winnaar of winnares van het FongerS-rijwiel is geworden de-bezitter van lot 2123. Voor 'de overige prijzen zie men de' advertentie in dit blad. De prijzen zijn af te halen na 8 uur, Jansstraat 59. Als gij wat over hebt aan kleeren, Aan schoeisel of aan beddegoed, Wilt gij 't mischien aan ons offreeren, Opdat g'er andren wel mee doet? Postgiro 212793, Telefoon 13235 of 15445. (Terug te bekomen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 uur v.m. en 1 uur n.m.). Handschoenen en ceinturen: Politiebureau, Smedestraat; zilv. kinderarmband: Bijvoet, Julianalaan 318: jongenscape: Pel, Bakenesser- gracht 55; honden: Asyl, Ridderstraat 11; led. heeren jas: v. d. Beek, Semarangstraat 8; kat ten: Asyl, Ridderstr. 11; streng koralen: v. d. Brand, Jansstr. 36; laars: Politiebureau, Smede straat; medaille: Politiebureau, Smedestraat; portemonnaie: Beets, Plataanstraat 65; Jan sen, Lange Vlemingstraat 8; v. Eijken, Steen bokstraat 31; Postma, Semarangstraat 2; parapluies (3 stuks) (1 opvouwbare): Vroom en Dreesman, Gr. Houtstraat; regenpijpen: Cats, Karolingenstr. 2; rijwielplaatjes: Broeken, Stuvestraat 12; id. Politiebureau, Smedestr.; id. Vroomi en Dreesmann, Gr. Houtstr.; id. Bosma, Gruttostr. 7; schoentje: Vrolijk, Schagchelstr. 8 (niet tusschen 12.30 en 2.30; autosleutel: v. d. Heijden, Beukenstr. 33; rijwlel- tasch: Marree, Nic. Beetsstr. 13 rd.; id. Vene man, Nassaulaan 44; id. Banken, Brouwers plein 39; id. v. d. Erf, Oranjeboomstraaat 58; vulpen: Bakker, Rijksstraatweg 86; Vulpotlood: Looman, Bronsteeweg 74, Heemstede. Dinsdagnamiddag had op d Heerenweg een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door Th. Z. uit Noordwijkerhout en een stil- staanden met paard bespannen wagen, bestuurd door J. W. E. uit Haarlem. Het geval had plaats, doordat de bestuurder van den auto het bespannen voertuig te laat heeft opgemerkt. De auto alsmede de wagen werden ernstig beschadigd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Alhier zijn van 22 tot en m°t 28 December drie gevallen van roodvonk gecc/istateerd. Het vergelijkend overzicht over December 19351934 geeft de volgende cijfers: Aantal behandelde posten 12709, v. j. 12910. Aantal inlagen 7607, v.j. 7764. Aantal terugbe talingen 5102, v.j. 5146; Ingelegd 364.579,71, v.j. 425.475,11. Terugbetaald 421.948,75, v.j. f 494.112.10. Minder ingelegd f 57.369.04, v.j. minder 68.636,99. Aantal nieuwe boekjes 159, v.j. 189. Aantal afbetaalde boekjes 167, v.j. 167. Spaarbusjes op 31 December 1935 in omloop: 3435. Geledigd in December 1935: 222 busjes met totaal inhoud van 3.798,36. Aantal verhuurde kluislokettei od 31 Decem ber 1935: 544. De Postduivenvereeniging H. A. K. houdt 4 en 5 Januari een groote hoktentoonstelling in de lunchroom van den heer Brugging, Koning straat 50. Tentoongesteld zullen worden ongeveer 150 vogels. Als buitengewone attractie zullen ook eenige duiven aanwezig zijn, welke dit jaar naar St. Sebastiaan gevlogen hebben. Ondertrouwd. 2 Januari: A. Compier en A. Oosterveer; A. J. Fels en H. Markowitz; C. Fa- ber en G. J. Smit. Getrouwd. 2 Januari: H. E. G. Keuss en S. Schinitzki; G. Vroom en A. van Roon; F. de Nijs en J. H. M. Eliam; J. Florijn en J. Brandt; A. Wester en M. Roest; H. E. van Winsen en M. J. Loogman; L. Bonting en E. S. Kuijken; W. Ketting en G. J. Clemens; D. Ph. Immer en G. Akersloot. Geboren. 29 Dec.: T. RethmeierFrölich, z.; 31 Dec.: W. H. Versteegv. 't Veen, a.; C. Ran- sijn—Verdam, d.; N. Tol—Steur, d.; 1 Jan.: J. C. H. de Wijsv. Stight, d.; A. L. SipsChrispijn, z.; M. I. Jordaande Boe ver, z.; A. L. v. d. Zee de Wit, z.; H. J. DonswijkSchut, d.; 2 Jan.: L. M. v. Maris—Appelman, z.; H. A. Klaassen— v. Dijk, z. Overleden. 30 Dec.: S. Bruijn, 64 j„ Pijlslaan; C. Sala, 82 j„ Ripperdapark; E. M. F. Kimman, 46 j„ Zijlweg; 31 Dec.: H. Stieltjes, 70 j„ Wever straat; 1 Jan.: C. Nicasie, 85 j„ Raamvest; M. v. d. BergTesselaar, 57 j., R}ouw-straat; H. Kurvers—Vergeest, 82 j., Spaame; H. E. T. M„ 1 mnd., z. v. T. J. H. M. v. Beek, J. T. M., 14 mnd., d. v. L. v. Rifn, L. Boogaardstraat; S. Dijt, 29 jr., 't Krom. Zooals gemeld heeft het Raichenbach-Vos- Comité de vijfde partij van de match tus schen den wereldkampioen M. Raichenbach en onzen nationalen kampioen J. H. Vos om het wereldkampioenschap dammen te Haarlem vastgesteld en wel op Maandagavond a.s. 6 Januari. Deze partij zal worden gespeeld in de groote tuinz&al van de Sociëteit „Vereeni- ging", Lange Bagijnestraat en zal te 5.30 uur n.m. aanvangen. Wedstrijdleider is de heer J. W. van Dartelen. Teneinde een ieder zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen deze partij bi) te wonen, heeft de Haarlemsche Damclub den prijs der toegangskaarten zeer laag gesteld. De eerste zet in deze partij zal zeer waar schijnlijk door den burgemeester van Haarlem worden gedaan. Volledigheidshalve maken wij er nog op at tent dat deze partij geheel wordt uitgespeeld en dus niet zal worden afgebroken. Duur der partij ongeveer zes uur. litï» JJ1' De stand luidt als volgt gesp. gew. rem. verl. pnt D. D. O. 3 2 1 2</t Haarlem 3 2 1 2 Heemstede 3 1 1 1 Lisse 3 3 gesp. gew. rem. verl. pnt C. Bottelier 15 12 1 2 12 V, B. van Kessel 12 11 1 11K, Th. van Dijk 15 11 1 3 11 <4 Th. van Osch 13 10 3 10 B. Stevenhage 16 10 6 10 J. van Kesteren 15 9 1 5 9'A W. de Boer 13 8 2 3 9 F. A. Puts 10 8 1 1 8A P. A. Wijtkamp 11 8 3 8 N. Bottelier 15 8 7 8 J. Koelemeijer Sr. 21 6 4 11 8 C. Harkmans 14 7 1 6 7 'A J. H. Heuser 14 6 8 6 J. Koelemeijer Jr. 7 2 5 is onze „omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hi) in 80.000 gezinnen, waar hi) steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 st. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel. De afschaffing van de voedselkaarten in Sowjet-Rusland beteekent geenszins, dat de toestand er op vooruitgegaan is. In tegendeel zijn de loonen nog van dien aard, dat het voor den arbeider en den kleinen man moeilijk is menschwaardig te leven. Als genees middel daartegen is nu door de leiding een wachtwoord uitgegeven: harder werken, om op die wijze een hooger salaris te kunnen verdie nen. Over deze beweging „Stakhanov-bewe ging" genoemd, staat de Sowjet-pers op het oogenblik vol. Iets nieuws is deze beweging eigenlijk niet, want zij is niets meer dan een systeem van arbeidsrationalisatie en Ameri- kaansche arbeidsmechanisatie. Het nieuwe zit hem echter hierin, dat de U.R.S.S. deze mecha nisatie als een nieuwigheid wil beschouwd zien om het dan te proclameeren als een spontane en edelmoedige uitvinding van den arbeider om de arbeidsproductie op te voeren en om daar door tenslotte een hooger salaris te krijgen. Dit laatste wordt natuurlijk door de Sowjet- pers zeer benadrukt en de resultaten van de nieuwe methode vernemen we uit verslagen van het congres van de „Stakhanovtzi"-arbeiders. Zoo geeft de Pravda van 21 November j.l. no. 320 de volgende uiting weer van een arbeider: „Tot aan September verdiende ik 270 roebels per maand, maar wanneer ik de norm niet had overschreden, zou ik slechts 140 roebels ontvan gen hebben. In September heb ik 710 roebels verdiend, dit is dus 5 maal zooveel." Dat klinkt goed op het eerste gehoor. Maar wat te denken met betrekking tot de kosten voor het levensonderhoud van de uitlating van die arbeidster die zoo blij was, dat ze nu 1000 roebels ontving, zoodat zij een paar witte schoenen kon koopen voor 200 roebels en een mantel voor 700 roebels. Hoe was zij dan voor dien gekleed toen zij nog 150—200 roebels ver diende? Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Fede ratie Groenten- en Fruithandelaren 8 uur; Samenwerkende Kleermakers 8 uur; R.K. Be volkingsbureau 8 uur. Rembrandt-theater: „De kleine Kolonel". Op het tooneel „12 universal lilliputters". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De blonde Carmen". Op het tooneel: Desi Desederati, Italiaansche zangeres. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „12 ambachten en 13 ongeluk ken". 2.30 en des avonds nog een hoofdfilm 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertzaal Concert H.O.V, kwart over 8 uur. Café-restaurant Gebrs. Brinkmann K. J. M. V. „St. Augustinus", half 9. Palace „Op de planken", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Casino de Paris", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Liefdes-Rhapsodie 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „David CopperfielcT", 7 e» 9.15 uur. St. Elisabethsvereenigïng Jansstrant 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 10—4 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. VVit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp. Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (tel 16391) Spreekuren: R. K. Wijkverpleging. Magazijn verplegingsartikelen. inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur R K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, 'lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haai- lem. Tel. li671. Onder het mom van groot enthousiasme voor de Stakhanov-beweging laat de Komsom. Prav da (17 November 1935 no. 264) de moeder van een arbeidster aan het woord: „Wanneer ik vroeger van het werk terug kwam, kon ik niet meer; rug en beenen deden mij zeer. Maar zij (haar dochter en haar zoon) komen 's nachts laat, vrooltjk en blij van het werk terug alsof zij naar een feest of naar den schouwburg geweest waren. Sinds Macha (het meisje) bij de Stakhanovka is aangesloten, kan zy door niets worden tegengehouden; het is alsof zij door een demon bezeten is. Zij komt laat thuis als ik al slaap, maar ik word wakker omdat zij aan haar broer de nieuwe records vertelt en hoe deze nog meer moeten worden opgevoerd en dat de norm zal worden ver hoogd. Zij praat en praat en -imaakk-het kind wakkerWij merken hierbij op. zoo voegt J. N. aan zijn artikel in Sept. van 13 Dec. j.l. toe, waaraan ik deze gegevens ontleen, dat deze arbeidster slechts een klein kamertje heeft voor zichzelf, haar moeder, broer en twee kin deren: De „enthousiasme"-eampagne wordt echter noch door de grootè meerderheid van de ar beiders noch door het leidinggevend personeel met enthousiasme ontvangen. Zulken worden echter als saboteurs beschouwd en het tech nisch personeel zal voortaan verantwoordelijk zijn voor „het benutten van het enthousiasme der arbeiders." Wanneer de stijging van de pro ductie-norm niet wordt bereikt, wordt een kor ting op het salaris van dit personeel toegepast. Een hoofdingenieur die eigenlijk 1121 roebels moest ontvangen, ontvangt er slechts 927, een andere krijgt er 500 in plaats van 700 enz. De weerspannige arbeiders worden als klasse vijanden behandeld en maatregelen zijn geno men dat deze de Stakhanovtzi niet mishandelen. De weerspannigen vermoeden, dat men wei de productie-normen wil verhoogen om dan ech ter later de salarissen op een ellendig peil te rug te brengen. Dat er verbittering onder hen heerscht vernemen we uit een bericht uit de Pravda van 19 November j.l. no. 318; „Sinds de machinist Krivonoss (een van de eerste Stakhanovtzis) de snelheid van zijn trein heeft opgevoerd, is de machinist van het depot Slaviansk, Chtchoukine, begonnen met hem systematisch te terroriseeren. Hij begon met spotternijen en eindigde tenslotte met brutale lasterpraat en dichtte kameraad Krivonoss al lerlei dwaasheden toeChtchoukine werd echter voor het gerecht gedaagd en door de rechtbank veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf in volledige afzondering en latere verban ning naar de verst verwijderde grenzen van U.R.S.S. De'ze veroordeelingen zullen nog door meer dere worden gevolgd en iedere arbeider die weerspannig is en niet aan het Stakhanov- systeem wil, wordt als „klasse-vijand" be schouwd. Merkwaardig is echter, dat de Sowjet-pers in de laatste dagen minder spreekt van „enthou siasme" dan wel over den hardnekkigen strijd tegen deze nieuwe vijanden. Zelfs voor het op wekken van het „enthousiasme" schijnt de Sowjet de terreur te gebruiken. JAN VAN DER PUTTEN ff

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2