De Italianen verliezen weer een vliegtuig - S-N Wolken kondigen langdurigen regen in Abessinië aan r Het nieuws van heden DE TWEE INZITTENDEN GEDOOD Japans taak in het Verre Oosten BERUCHT BENDE-LEIDER GEARRESTEERD DE „PAUZE" WAAROVER DE DUCE SPRAK? De Cortes spoedig ontbonden? DE BAROMETER Pew VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 3 JANUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19724 Negus beveelt alle weerbare man nen in de provincie Harrar zich voor den dienst aan te mélden Badoglio meldt: niets bijzonders Weg van Addis Abeba naar Dessie een modderpoel rnmmm Abessinische nota aan Genève Italiaansch luitenant vermoord Toen bij de ski-wedstrijden te Oberam- mergau de springschans op sommige plaatsen onvoldoende bedekt was, voer de men de sneeuw per emmer aan Het Weeriiiii!iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!| Door zijn Tripolitaansche manschappen Muiterij op Italiaansch stoomschip Geen opvolger van Henderson Als president van de Ontwape ningsconferentie Nieuwjaarsboodschap van den minister van Oorlog De zee-reus „Roland," de populairste bezienswaardigheid van den Berlijn- schen dierentuin, die 3'A M. lang was en wiens waarde op 15.000 Mark wordt ge schat, is door onbekende oorzaak ge storven. Er zal echter voor een even waardige en omvangrijker plaatsver vanger worden gezorgd Het ongewone klimaat van Abessinië dwingt de Italiaansche legerleiding dui zenden zieke en ook gewonde soldaten ter genezing naar het vaderland terug te zenden. De foto toont de aankomst van een transport gewonden te Napels Tommy Tuchy, specialist in ontvoeringen De Fransch—Britsche besprekingen Uitsluitend betrekking op het conflict in Oost-Afrika Hoogst belangrijke positieverbete ringen in het voordeel der Abessiniërs Terrein wordt reeds onbegaanbaar Aanklacht tegen de regeering wegens schending der grondwet Spanje's buitenlandsche politiek V erkeer songelukken Engeland in Alleen in de Kerstweek 145 dooden De ramp van de „City of Khartoem" Van hetzelfde WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Nieuwe incidenten te Malmedy Leden van „Turnverein" gaan gendarmes te lijf Verkiezingen in Griekenland Op 26 Januari vastgesteld FASCISTISCHE PARTIJ Six NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ADDIS ABEBA, 2 Jan. (A. N. P.) Vol gens een hedenmorgen in Dessie gepubli ceerd officieel communiqué hebben de Ita lianen wederom een vliegtuig verloren tij dens pogingen uit de lucht de positie te verkennen van de Abessinische legers. Het Italiaansche toestel vloog over de streek van Makalle en werd door Abessi nische schutters met geweervuur naar be neden gehaald. De beide inzittenden wer den gedood. Een der mitrailleurs, die zich aan boord van het toestel bevonden, is bij wijze van belooning aangeboden aan den Abessinischen soldaat, die het vliegtuig heeft neergeschoten. Verdere hier ontvangen telegrammen mei. den, dat vier Italiaansche vliegtuigen Dagga- boer wederom hebben gebombardeerd. Zij lie ten een groot aantal sterk explosieve bommen vallen, zonder dat personen gedood of gewond werden. Tal van bommen kwamen niet tot ontploffing. In Abessinische kringen alhier wordt opge merkt, dat deze Italiaansche bombardementen wellicht niets anders ten doel hebben dan een afleiden van de aandacht van de volslagen werkeloosheid der legertroepen op alle fronten. De bombardementen van Daggaboer althans hebben voor de Italianen niet anders opgele verd dan het verlies van een vliegtuig en van twee aviateurs. HARRAR, 2 Jan. (Reuter); De Negus heeft bevolen, dat alle weerbare mannen in de pro vincie Harrar zich voor het einde der maand in Jijiga voor den dienst moeten aanmelden. Terwijl de oorlogstrom werd geroerd, werd op de pleinen van Harrar en Jijiga het bevel van den keizer voorgelezen. Diegenen, die zich aan den dienst onttrekken, zullen gestraft wor den en hun bezittingen zullen door de regee ring in beslag worden genomen. Allen moeten medewerken, om deserteurs op te sporen. Uit dit besluit concludeert men, dat generaal Nasiboe van plan is tot een offensief in het Zuiden over te gaan. Voor het oogenblik is het daar echter rustig, daar de motor-afdee. lingen der Italianen door den regen en de mod der niet verder kunnen gaan om de infanterie te beschermen. Daarbij komt, aldus meldt Reuter van Abessinische zijde, dat de troepen van Ras Desta nog steeds den linkervleugel der Italia nen nabij Somaliland bedreigen. De Engelsche ambulance is met zestien automobielen van Dessie naar het leger van Ras Seijoem vertrokken. Een maharadja is met een groot bedrag in de Abessinische hoofdstad aangekomen, om het Roode Kruis te helpen. ADDIS ABEBA, 2 Jan. (Reuter). Aan gezien geen enkele nieuwe operatie aan de verschillende fronten wordt gemeld, ver moedt men, dat de regen de troepen sterk hindert, vooral do gemotoriseerde Italiaan sche eenheden. De weg van Addis Abeba naar Dessie is opnieuw herschapen in een modderpoel en een aantal vrachtauto's, waarvan sommige aan journalisten behoo- ren, blijven in de modder steken. De Abessinische regeering heeft een com muniqué gepubliceerd naar aanleiding van de Italiaansche verklaring, dat de Abessiniërs twee gevangen genomen Italiaansche vliegers m hebben onthoofd. Deze verklaring wordt in het communiqué een „afschuwelijke leugen, die als dekmantel moet dienen voor een ware vrij buitersdaad", genoemd. ROME 2 Jan. (Reuter). Het bericht van de terechtstelling van een Italiaansch piloot in Somaliland heeft hevige verontwaardiging ge wekt in de pers, die vraagt, dat alle ten dien ste staande middelen tegen de Abessiniërs worden gebruikt. De „Tribuna" schrijft: „het Italiaansche volk vraagt tegen de wilde barbaarschheid van de Abessiniërs dat de oorlog met de meest harde en doeltreffende middelen wordt voort gezet. De „Lavoro Fascista" schrijft: „alle Italianen voelen thans, dat de Abessiniërs niet langer mogen profiteeren van onze edelmoedigheid en onze reserve om moderne middelen te ge bruiken, welke meer doeltreffend zijn dan tot nu toe zijn toegepast." GENEVE 2 Jan. (Reuter). Het Secretariaat van den Volkenbond heeft van den Abessini schen gezant te Parijs, Woldemariam een no ta ontvangen, waarin de regeering van Abessi- nië het getuigenis van den Belgischen majoor Dothee, oud-inspecteur van het Abessinische leger inroept, tegen de beschuldiging van de Italianen, dat de Abessiniërs dum-dum kogels gebruiken. De regeering van Abessinië beves tigt het telegram aan den Volkenbond van 30 December inzake de nieuwe schendingen van de verdragen inzake oorlogsgebruiken en oor logsrechten door de Italiaansche troepen bij hun jongsten terugtocht uit Scire en Tembien. O.a. zegt de nota: „de Italiaansche autoritei ten hebben kerken in brand gestoken en sys tematisch de burgerbevolking uitgemoord. In het Takazegebied maakten zij gebruik van gas." De regeering van Abessinië acht zich ver plicht mede te deelen, dat indien de Italiaan sche autoriteiten opnieuw van deze practjjken gebruik maken, of andere overtredingen ple gen, de regeering van Abessinië in dit geval de Italiaansche soldaten, welke in haar handen vallen, niet onmenschelijk zal behandelen, doch zal beslag leggen op de bezittingen van de Ita lianen, die op haar grondgebied verblijven. STOCKHOLM, 2 Jan. (Reuter). Donderdag middag is van den Zweedschen consul in Addis Abeba het volgende telegram ontvangen op het departement van Buitenlandsche Zaken: „De laatste officieele berichten bevestigen, dat het Zweedsche Roode Kruiskamp, dat vol gens de conventie gekenmerkt was, op 30 De cember is gebombardeerd. De ziekententen werden met machinegeweren beschoten. Dr. Hylander werd in zijn rechterzijde gewond, een andere Zweed bekwam kaak-kwetsuren; de overige landslieden zijn ongedeerd. ROME, 2 Jan. (Reuter). Maarschalk Bado glio seint het volgende 86ste legerbericht: Er is niets bijzonders te vermelden van het front in Eritrea en van het front in Somaliland. Verwachting: Matige Zuidwestelijke tot =j Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot be- trokken, waarschijnlijk eenige regen, =j weinig verandering in temperatuur. H Verdere vooruitzichten: weinig verande- H ring. 11 illlllllllllllllllllilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllillllllllllli ROME, 2 Jan. ^Reuter) Het in het buiten land verspreide bericht, dat de luitenant der Italiaansche kameelruiters, Biondi, door zijn Tripolitaansche manschappen zou zijn vermoord, wordt in bevoegde kringen als juist erkend. Verklaard wordt, dat het muitende detache ment acht man omvatte; het betreft hier een incident van plaatselijk karakter en het gebied is volkomen kalm. VENETIë, 2 Jan. (A.N.P.) Gisteren is alhier het tankschip „Corona Ferrea" gearriveerd uit Constanza. Zoodra het schip gemeerd lag heeft de politie de geheele bemanning, met uitzonde' ring van den gezagvoerder en den machinist, in arrest gesteld, aangezien zich tijdens den over tocht van Constanza tweemaal muiterij aan boord had voorgedaan. Ofschoon het schip onder Italiaansche vlag voer bestond de geheele be manning uit Roemenen en Grieken, behalve de kapitein en de machinist, die aan de muiterij niet hebben deelgenomen. GENèVE, 2 Jan. (A. N. P.) De Volkenbonds raad zal geen opvolger benoemen voor wijlen Arthur Henderson als voorzitter van de Ont wapeningsconferentie. De functie zal geduren de de komende maanden nog vacant blijven. Deze beslissing blijkt uit de publicatie van de agenda van de zitting van den Volken- bondsraad, welke op 20 Januari bijeenkomt. Optimisten te Genève hopen, dat zoodra het Italiaansch-Abessinisah conflict zal zijn bij gelegd, het weer mogelijk zal zijn de ontwa peningskwesties aan de orde te stellen. Wanneer het zoo ver zal zijn, zal vanzelf de kwestie van het presidium ter sprake komen. De meest besproken candidaten zijn generaal Smuts, doch ook de naam van Anthony Eden wordt in dit verband genoemd. Er wordt aan herinnerd, dat ook Henderson minister van Buitenlandsche Zaken was, toen hij werd ge kozen tot voorzitter van de Ontwapenings conferentie. TOKIO, 2 Jan. (A. N. P.) De nieuw jaarsboodschap van den minister van oorlog. Kawasjima, aan het Japansche volk, vangt aan met het uitspreken van den wensch naar steeds toenemenden voorspoed voor het Keizerlijk Huis. Vervolgens zegt de minister in zijn bood schap, dat Japan thans een stabiliseerenden factor vormt in Oost-Azië en de verantwoorde lijkheid op zijn schouders neemt voor de be veiliging van den vrede in het Verre Oosten. De snelle ontwikkeling van Mandsjoekwo is een wonder voor de wereld, maar Japan moet aan verdere beproevingen het hoofd bieden en de Mandsjoerijsche territoriale onaantastbaarheid behoeden. „De toestand in de Japan omringende lan den staat nog onder een zwaren druk der mogendheden, en is zoo netelig, dat het smeu lende vuur noodlottig kan blijken. Deze slag- boomen moeten uiteenspringen, overwonnen door dé aaneengesloten inspanning van pu bliek en militairen. Nooit is de gecombineer de inspanning van het geheele volk zoo drin gend noodzakelijk geweest als op dit oogenblik. Japan zal zich ontzaglijke inspanning moeten getroosten om zich een weg te banen door de beproevingen." CHICAGO, 2 Jan. (Reuter). De politie heeft Tommy Tuchy gearresteerd, «en der leiders van de beruchte „Tuchy-bende", die sedert langen tijd door de politie werd gezocht om te worden gehoord, naar aanleiding van een reeks sensationeele diefstallen. De arrestatie van Tommy Tuchy heeft een einde gemaakt aan een menschenjacht, welke 2jaar heeft geduurd. Tommy heeft vijf broers, allen bendeleiders. De bende bestond uit een honderdtal gewapenden, die zich spe cialiseerden op ontvoeringen. De meest sensationeele roof van Tommy is wel de diefstal van 105.000 dollar. Een van de zes gebroeders Tuchy, Roger, boet thans een straf uit van 99 jaar gevange nis, wegens een ontvoering, drie anderen zijn gedood in gevechten met andere bandieten en de zesde is verdwenen en men vermoedt, dat hij gedood is. De losgelden voor een dertigtal ontvoeringen, welke de bende heeft gepleegd, moeten hem ongeveer 400.000 dollar hebben op gebracht. LONDEN, 2 Jan. (Reuter) Te Londen ontkent men, dat de Fransche regeering aan de Britsche regeering heeft gevraagd, of zij kan rekenen op militairen steun, ook in andere gevallen dan die welke zich kunnen voordoen als gevolg van de toepassing van sancties in verband met het Italiaansch- Abessinisch conflict. DESSIE, Woensdag. De wolken, die zich gedurende de laatste drie dagen boven de Abessinische bergen aan het verzamelen zyn, zyn voor de Abessinische legers evenveel waard als verscheiden troependctachemen- ten, een leger gevechtsvliegtuigen en alle Italiaansche tanks by elkaar. Want met het beginnen der kleine regens, waarvan deze wolken de voorloopers zijn, ver liest het Italiaansche leger zijn bewegingsmoge lijkheden en daarmede het grootste deel der voordeelen, die in zijn superieure bewapening zijn gelegen. Boven de bergketen tusschen Asmara en Des sie hangt een lange wolkengordel, die uit de richting van de Roode Zee komt opzetten en die langzamerhand het geheele terrein van dfen strijd zal overdekken. Na slechts twee dagen regen bleef mijn vrachtauto op den hoofdverkeersweg reeds zoodanig in de modder steken, dat we een uur oponthoud hadden. De vlakten zyn in moerassen veranderd. Mistwolken, die om de bergtoppen hangen kunnen noodlottig worden voor de Italiaansche vliegers en men hoort dan ook de meening ver kondigen, dat de Italiaansche luchtvloot binnen veertien dagen haar activiteit zal moeten staken. Het ziet er naar uit, dat de onvermijdelijke ..pauze", waarover Mussolini heeft gesproken, langer zal duren dan de Duce deed vermoeden. Een belangrijk Italiaansch offensief in het Noorden behoort de eerste drie maanden tot de onmogelijkheden, als Mussolini zijn leger ten minste niet volkomen in het verderf wil storten. Zelfs dan zijn twee maanden nog maar' nauwe lijks voldoende om den bodem te doen drogen, voordat de zware regens in het midden van Juni beginnen te vallen. Het allermeeste, waarop de Italianen de volgende drie maanden kunnen ho pen, is, dat zij in staat zullen zijn de steden, die zij tot dusverre hebben veroverd, zoo goed en zoo kwaad als het gaat in handen te houden. De Abessiniërs hebben op deze omstandigheden gewacht. Terwijl het zware geschut der Italianen en him tanks en vrachtwagens onbruikbaar zul len zijn. zullen de Abessinische guerillatroepen, die gewend zijn door de modder te ploeteren, dag en nacht een gevaar zijn voor de Italiaan sche verbindingen, zonder dat zij vrees behoeven te hebben voor een tegenaanval. En dan bestaat voor de Italianen het gevaar, dat de koorts in alle hevigheid zal uitbreken en hun troepen teisteren. De troepen van den keizer hebben hun strijd vaardigheid bewezen by de eerste belangrijke Abessinische aanvallen, waarbij onder meer Abbi Addi werd heroverd. Deze operaties zijn echter door betrekkelijk kleine legerafdeelingen verricht en de drie groote legers in het Noorden zijn nog steeds niet in actie geweest. Helaas verbiedt de censuur mij te schrij ven over de fbelangryke troepenbewegingen, die omsingeling der Italiaansche troepen en onverwachte aanvallen inhouden en die reeds door den keizer zelf met roode strepen op de kaarten zijn aangegeven. In 't Zuiden, waar de Italianen vrijwel tot hun positie van vóór den oorlog zyn terugge dreven, staan zij voor dezelfde moeilijkheden, daar de regen in het gebied van Mogadiscio omstreeks half Januari begint en dan gelei delijk Noordwaarts trekt. Men hoort zeggen, dat het misschien deze moeilijke positie is, die de Italianen heeft ge dreven tot wanhoopsdaden als b.v. het gebruik van gas. Op order van den Negus, is in Abessinië van daag een week van gebed en vasten begonnen. Het volk smeekt de Voorzienigheid dat de sol daten bewaard mogen blijven voor de verschrik kingen van gasaanvallen. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) De besprekingen, die op het oogenblik tus schen de Fransche en Britsche autoriteiten worden gevoerd, worden geacht uitsluitend be trekking te hebben op dit conflict, en op de mogelijkheid dat slechts een land het voorwerp wordt van represaille-maatregelen als gevolg van de toepassing der besluiten van den Vol kenbond. BRUSSEL, 2 Jan. (Reuter) Hier wordt het gerucht ontkend, dat de ronde heeft gedaan, naar aanleiding van een in de bladen versche nen bericht, waarin verzekerd wordt, dat „de interventie" van een der kleinste Europeesche mogendheden verwacht kon worden, om te zoe ken naar de oplossing van het conflict. Eenige bladen, die zieh reeds eerder het door Van Zeeland te Genève genomen initiatief her innerden, alsmede de geruchten, die de ronde deden, toen Koning Leopold zich naar Londen begaf, hadden verklaard, dat dit kleine land België was. MADRID, 2 Jan. (Reuter). Een aantal afge vaardigden der oude monarchistische partijen en eenige vertegenwoordigers der Katholieke Volksactie hebben hedenmiddag een aanklacht tegen de regeering opgesteld, die eveneens te gen den president der republiek gericht is. Deze volksvertegenwoordigers staan op het standpunt, dat de president en het kabinet door de nieuwe verlenging van het reces van de Cortes tot 31 Januari gehandeld hebben in strijd met artikel 81 der grondwet en daarmee een strafbare daad hebben verricht, die vervolgd dient te worden volgens artikei 151 der strafwet. In den loop van den middag heeft ook de lei der der Katholieke Volksactie, Gil Robles, de aanklacht onderteekend, die daardoor 46 hand- teekeningen droeg en toen werd overhandigd aan den voorzitter van de Cortes, die thans verdere stappen moet doen. De aanklacht te gen president Zamora moest men echter in trekken, aangezien het daartoe noodige aantal handteekeningen ontbrak. De minister-president heeft zich onmiddel lijk naar den president der republiek begeven, en men verwacht, dat deze nog heden de Cor tes ontbindt. MADRID, 2 Jan. (Reuter). De president der republiek heeft met het nieuwe kabinet de richtlijnen voor de buitenlandsche politiek be sproken en daarbij opgemerkt, dat de vrees voor een Europeesch conflict gelukkig voort durend geringer wordt, terwijl dagelijks meer en meer het neutrale standpunt van Spanje bevestigd wordt. Dat geldt ook voor Genève, waar Spanje vastbesloten is dezelfde positie, d. w. z. een positie die geen gevaar meebrengt, in te nemen. LONDEN, 2 Jan. (Reuter) In de week ge ëindigd 28 December zijn in Groot-Brittannië by verkeersongelukken 145 personen om het leven gekomen en 3524 gewond. In de voorafge gane week bedroegen deze cijfers 108 en 3959. In 1934 waren in de week per 22 December 160 personen om het leven gekomen en 4305 gewond, terwijl de daarop volgende week 187 personen waren gedood en 3860 gewond. ALEXANDRIA 2 Jan. De drie motoren van het nabij Alexandrië in zee gestorte verkeers vliegtuig „City of Khartoem" van de Imperial Airways zijn heden geborgen. Men is er echter nog niet in geslaagd vast te stellen hoeveel lijken zich nog in de cabine van het toestel bevinden, aangezien het bergingswerk tenge volge van den hoogen zeegang gestaakt moest worden. De Italianen verliezen wederom een vliegtuig; Daggaboer gebombardeerd. Italiaansch luitenant door Tripolitaansche man schappen vermoord. Fransch-Britsche besprekingen hebben uitslui tend betrekking op het conflict in Oost-Afrika. Leden van de Spaansche Cortes dienen een aanklacht in tegen de regeering wegens schen ding van de grondwet. Nieuwjaarsboodschap van den Japanschen mi nister van Oorlog. Politie van Chicago heeft een berucht bende leider gearresteerd. Employé op cultuuronderneming by Soekaboe- mi door koelie ernstig gewond. De „Jos. Maria" in het dok gesleept. Geen restitutie van graanrechten op binnen- landschc eieren. Hedenmorgen zal de kiel gelegd worden van het nieuwe schip der Holland Amerika Lyn. O Een volksuitdrukking die in haar goedmoedigheid toch veel zegt in deze dagen! We wenschen elkaar een goed jaar. „Van hetzelfde". We wenschen elkander wederkeerig eenzelfden voor spoed, eenzelfde welslagen toe. We moeten altijd voor oogen houden, dat we voor anderen verhopen wat we voor ons zelf wenschen. In deze dagen zegt de mond van Jan Publiek, dat uw wensch onze wensch, dat onze wensch uw is. Uw onoprechtheid zou dus even tueel op u terugvallen evenals de onze op ons. „Van hetzelfde", zij in het nieuwe jaar een leidende gedachte. „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dit dan ook een ander niet!" zegt een spreek woord. We moeten een ander niets toewenschen, niets aandoen hetgeen we zelf voor ons niet begeeren. „Van hetzelfde!" SPECIAAL VOOR U DAMES ii de rubriek MALMEDY, 2 Jan. (Reuter). Zooals men weet, zijn onlangs de leiders van de Nationaal- socialistische beweging in Eupen en Malmedy uitgewezen. Thans is de orde te Malmedy op nieuw gestoord en wel door een aantal leden van de „Turnverein" die deel uitmaakt van den bekenden, Heimatbund, en separatistisch ge oriënteerd is. Tegen 1 uur 's morgens, bij afloop van een bal, waarbij gendarmes op de inachtneming van het reglementaire sluitingsuur letten, hebben leden van de Turnverein de politie beambten gesard. Onder het roepen van „Heil Hitier" gingen zij ten slotte de gendarmes te lijf. De gendarmes, waarvan niemand werd ge. wond, slaagden erin de menschen te versprei den, en de identiteit der leiders vast te stellen. Een tiental is nog in den loop van den dag gearresteerd. Een der schuldigen wist op Duitsch grondgebied te ontkomen. ATHENE, 2 Jan. (Reuter). De bladen dee len mede, dat Demertzis heeft aangekondigd, dat de verkiezingen zullen worden gehouden op 26 Januari as. Zaterdag 4 Januari as. zal de nationale raad van de fascistische party bijeenkomen in het lictorenpaleis te Rome. Na de zitting zal de raad ontvangen worden door den Duce. i "v \v\\\\\v\m!Miin/i 11 s A^/9. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 741 l Vorige stand 742.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1