Groot Brittannië in 1935 jmxLaM toc/{ JAAR VAN'TZILVEREN JUBILEUM 's Nachts opstaan TWEEDE STATENDAM DE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN Kerkelijk leven VRIJDAG 3 JANUARI 1936 Het nationaal welzijn wordt alleen gediend langs den rechten koninklijken weg De ontwikkeling der geleidelijkheid NED. SPOORWEGEN Definitieve ontvangsten over September 1935 Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen Beide piloten ziek De Per koet oet staat zonder be stuurders te Bagdad ZIJN BUURMAN GEDOOD Met een knuppel zwaar mishandeld MOTOR BOTST TEGEN AUTO Twee gewonden GEVAARLIJK SPEELGOED Boerderij afgebrand Weldadigheidspostzegels Studiedag voor parochiëele leeken- bestuurders Een boek over de reis van de K 18 De kiel gelegd Autobus van den dijk getuimeld Zeven van de 24 inzittenden gewond EEN KERK VOOR VEILIG VERKEER Autokerk ter eere van St. Christoffel te Elsendorp LEEKENSPELDAG 12 Januari te Rotterdam BURGEMEESTER VAN AMBT- HARDENBERG Ontslag-aanvrage ingetrokken? WERKZAAMHEDEN EERSTE KAMER OOK EEN NIEUW JAARS- WENSCH DE SCHADE VAN DE JOS MARIA (C/^ lN T NIEUWE-JAAR. een goed BEGIN i ZET 'T MET SICKESZ' REEPEN IN Priesterjubilea BENOEMINGEN In het Bisdom Breda In het bisdom Roermond Audiëntie DAKPANNEN-INDUSTRIE KON. NED. JAARBEURS Canadeesche regeering neemt er aan deel Principieel door de N.S.B. aan vaard LEVERING AAN BELGIË Onderzoek naar de beperking (Van onzen Londenschen correspondent) Zoowel de individuen als de naties zien op éénzelfde jaar met verschillende gevoelens terug. De Engelschen hebben 1935 te boek gesteld als „Jubilee Year" het Jubilee Jaar, een titel dien het waarschijnlijk nog voeren zal als millioenen, die de groote feesten bijgewoond hebben, niet meer in het leven zullen zijn. Want ook thans nog spreekt men van 1897, toen koningin Victoria haar diamanten regee- ringsfeest vierde, als van het „Jubilee Year", en wij mogen aannemen dat volgende geslach ten de overgeleverde herinnering bewaren zul len aan de grootsche nationale betoogingen van 1935. Zij waren niet alleen betoogingen van loyaliteit jegens den persoon des konings en het beginsel van het koningschap, maar tevens een indrukwekkende hernieuwing van den eed van trouw aan die groote constitutioneele principes van vrijheid en democratie, welke de grond slagen vormen van het Britsche Wereldrijk. Koning George zelf heeft in zijn toespraken tot zijn Parlement en tot de vertegenwoordigers van het Rijk op deze beginselen allen nadruk gelegd. Drie maanden hebben de feesten geduurd. Zij zijn gevierd over het heele land en over het heele Rijk; de middelpunten der feestviering zijn de hoofdsteden geweest, bene vens Portsmouth dat de hoofdstad en metro pool is van dat drijvende Britsche Rijk zonder hetwelk koning George's schepter niet verder reiken zou dan de kusten van het betrekkelijk kleine eiland dat thans het hart is eener on metelijke volkerengemeenschap. Het feest kon met opgewektheid en overtui ging gevierd worden omdat het volk in zijn geheel redenen tot tevredenheid had. Vergele ken bij bijna elk ander land bevond Groot- Brittannië zich bij den aanvang van het jaar in een benijdenswaardige positie, en deze posi tie is in den loop der laatste twaalf maanden nog versterkt. Wel is ook dit land nog ver ver wijderd van den bloei, dien het eenmaal geno ten heeit; nog is de werkloosheid, ofschoon gestadig afnemend, groot en staat de buiten landsche handel in omvang ver achter bij dien van vóór 1930. Maar de groote depressie be hoort tot het verleden; op bijna elk gebied valt weder vooruitgang, en op menig gebied krach tige vooruitgang waar te nemen. En dit was niet de eenige, ofschoon een zeer belangrijke, reden tot tevredenheid. Niet min der groote voldoening immers moest het schen ken dat Groot-Brittannië volkomen vrij geble ven was van de troebelen en woelingen, poli tiek zoowel als sociaal en economisch, welke een zoo groot deel van het continent onder mijnden of bedreigden. De hier heerschende stabiliteit moest des te meer gewaardeerd Wor den omdat het niet lang geleden nog den schijn had alsof „bewegingen", op buitenland- sche leest geschoeid, en door buitenlandsche agitatie geschraagd, zich ook over Engeland verbreiden zouden. Tegen het eind van 1933 hadden ministers met klaarblijkelijke bezorgd heid gewaarschuwd tegen would-be dictators de socialistische Sir Stafford Cripps en de fas cistische Sir Oswald Mosley die snel terrein schenen te winnen, dank zij de onverschillig heid van de groote massa van het Engelsche volk Maar de Britsche afkeer van het klakke loos na-apen van buitenlandsche voorbeelden deed zich spoedig gelden, en toen 1935 aanbrak, was elke vrees voor verstoring der nationale stabiliteit door invloeden, welke indruischten tegen de Britsche traditie, de Britsche bescha ving, de Britsche mentaliteit en het Britsche gezond verstand, geweken. Zoo werd het zilveren regeeringsjubilee ge vierd in een stemming van vertrouwen en blij moedigheid. Elk jaar is belangrijk; een jaar zou ver gooid zijn, wanneer het niet belangrijk was. 1935 evenwel is voor Engeland van meer dan gewone beteekenis geweest. Over de ontwikkeling zijner buitenlandsche politiek kunnen wij thans 2 wij gen; wij brachten haar de vorige week ter sprake. Nauw verband hiermede houdt evenwel de verdedigingspoli- tiek, en in het buitenland heeft men wellicht niet voldoende beseft, dat de algemeene ver kiezingen in November grootendeels in het tee- ken gestaan hebben van de versterking der Na tionale Verdediging. Dat het niet bij woorden gebleven is, bevroedt het publiek op het Con tinent misschien ook onvoldoende. Sinds het begin van 1935 zijn alle toebereidselen ge troffen voor de versterking der luchtmacht, en van nu af zal deze wekelijks met een es kader uitgebreid worden. De reeds in 1933 door Mr. Baldwin beloofde „pariteit met de sterkste luchtmogendheid binnen ons bereik" (within striking distance) zal worden verwezenlijkt, of schoon voor zoover wij hebben kunnen na gaan het Britsche program nog steeds aan zienlijk achterstaat bij de luchtmacht, waarover Frankrijk op het oogenblik reeds beschikt. De eigenlijke bedoeling der Britsche Regeering schijnt te zijn ervoor te zorgen, dat Engeland in de lucht minstens dezelfde sterkte behoudt als Duitschland De overheerschende gebeurtenis van het ar- geloopen Jaar zijn natuurlijk de Algemeene Ver kiezingen geweest, en de bestendiging, door de kiezers, van de in 1931 gevormde Nationale Re geering. Ofschoon algemeen erkend was, dat door het Jubilee een stemming ontstaan was, welke den socialisten (al zijn dezen in Enge land evenmin anti-monarchaal als anti-kerke lijk) onmogelijk ten goede kon komen, be schouwde men het enkele maanden vóór de stembuscampagne nog als twijfelachtig of de Nationale partijen zich bij algemeene verkie zingen wel zouden kunnen handhaven een twijfel, die gegrond was op de uitslagen van tuaschentljdsche Lagerhuis- en gemeente raadsverkiezingen. De zeer gunstige cijfers be treffende den buitenlandschen handel en den arbeidstoestand, welke aan den vooravond der verkiezingen bekend gemaakt werden, droegen zeker veel bij tot het succes der Regeering, maar dat de omvang der overwinning de stout ste verwachtingen overtrof, was vooral hieraan toe te schrijven, dat Mr. Baldwin een beroep op de kiezers gedaan had op het oogenblik, Waarop de vraag of militaire sancties tegen Ita lië toegepast zouden moeten worden, verdeeld heid gebracht had in de Labour-gelederen. Da «Nationale" meerderheid werd terugge bracht van 412 tot 250; zij bleef dus zeer groot, zonder gelijk zij sinds 1931 geweest was al te groot te zijn. Moreel werd het prestige der Regeering onnoemelijk versterkt; haar mandaat was en thans onder zeer normale omstan digheid vernieuwd door een in drukwekkende meerderheid. Wat de oppositie aangaat, deze is niet alleen numeriek zooveel sterker geworden, dat zijN zich opnieuw kan doen gelden, maar bovendien zijn vele van de be kwaamste Labourleiders, die in 1931 verslagen werden, naar Westminster teruggekeerd, zoodat in ieder opzicht de parlementaire verhoudin gen gunstiger zijn dan zij in de voorafgaande vier jaren geweest waren. Op één-na-de-belangrijkste gebeurtenis op politiek gebied is de reconstructie van het Kabinet in Juni geweest, onmiddel lijk nadat Mr. MacDonald het Eerste Minister schap aan Mr. Baldwin overgedragen had. Al gemeen beschouwde men deze verandering ais den voorbereidenden stap tot 't uitschrijven van algemeene verkiezingen. Onder de conservatie ven was Mr. MacDonald nooit populair geweest, en aangezien zij in het oude Huis 460 zetels in namen tegen de 54 zetels der drie andere Na tionale groepen, konden zij verlangen, dat hun leider, en niet Mr. MacDonald hun als opper hoofd in den stembusstrijd zou voorgaan. Het aftreden van den vorigen Eersten Minis ter was trouwens sinds lang reeds een uitge maakte zaak; het was slechts uitgesteld tot na het Jubilee. Sinds den zomer van 1934 was Mr. Baldwin reeds feitelijk het hoofd der Regeering geweest, en het is geen geheim, dat Mr. MacDonald's geneesheeren, ofschoon zich niet met politiek inlatend, reeds geruimen tijd warme voorstanders van zijn aftreden als Eerste Minister geweest waren. Dat deze veteraan, die de Nationale Regee ring „gesticht" had, in de harten van het volk een eereplaats is gaan innemen, bleek bij de overweldigende sympathie, welke hem ten deel viel toen hij na een heldhaftigen strijd in zijn eigen district Seaford verslagen werd. De veranderingen, welke Mr. Baldwin in Juni in zijn kabinet aanbracht, waren talrijk, maar bestonden meerendeels hierin, dat ministers met elkaar van plaats ruilden. De voornaamste wij ziging ontstond doordat Sir John Simon als Foreign Secretary vervangen werd door Sir Sa muel Hoare. Dat Sir John, over wiens optre den als leider der buitenlandsche politiek vooral onder Conservatieven groote ontstemming heerschte, naar een ander departement zou worden overgeplaatst, stond reeds lang vast. Ten slotte gaf evenwel Sir Samuel Hoare's be leid aanleiding tot de ernstigste politieke crisis, welke de Nationale Regeering heeft doorge maakt. Deze ligt nog versch in aller geheugen. Men neemt aan, dat het prestige van Mr. Bald win hierdoor een zwaren slag gekregen heeft, maar de juistheid van deze zienswijze zal in de toekomst moeten blijken. De benoeming van Mr. Eden tot lid van het kabinet als Volkenbondsminister werd in Juni door velen als een ernstige fout beschouwd, aangezien aldus een tweehoofdig bewind over het Foreign Office ingesteld werd. Aan de hoop, dat Mr. Baldwin hierin na de algemeene ver kiezingen verandering zou brengen, werd niet beantwoord. Eerst de crisis der laatste weken heeft hem gedwongen den ouden toestand te herstellen. Het ambt van Volkenbondsminister is opgeheven, en Mr. Eden zal als Foreign Se cretary niet onder de „unfaire" condities behoed- ven te werken, welke een der oorzaken geweest zijn van den val van zijn voorganger. De grootste wetgevende maatregel van het afgeloopen jaar en een maatregel, waaraan de naam van Sir Samuel Hoare, als minister voor Indië, onafscheidelijk verbonden is was de wet op de Indische Constitutie. Deze was sinds 1931 de oorzaak geweest van felle twee dracht in de Conservatieve partij; de oppositie tegen de „Witboek politiek", onder leiding van Mr. Winston Churchill, Lord Lloyd en andere toonaangevende conservatieven, groeide met den dag aan, en zoolang deze voortduurde had de Regeering het niet kunnen wagen algemeene verkiezingen uit te schrijven. Toen na de aan neming van het ontwerp door het Parlement Mr. Churchill ook namens zijn mede-opposan ten verklaarde zich bij het voldongen feit neer te leggen, en opnieuw de Conservatieve partij loyaal te zullen steunen, werd de positie van het kabinet zeer versterkt, tijdens de stembus campagne bewees Mr. Churchill de Regeering belangrijke diensten. Algemeen verwachtte men dan ook, dat hij, als Eerste Lord der Admirali teit, in het kabinet zou worden opgenomen, vooral daar hij een der leiders is van de bewe ging voor versterking der Nationale verdedi ging, maar tot een ieders verbazing werd hij ge passeerd. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat in een der eerste maanden van dit nieuwe jaar ver anderingen in het kabinet aangebracht zullen worden, en dat dan voldaan wordt aan den wensch van den „rechtervleugel" der Conser vatieven, die in Mr. Churchill een hunner voor naamste woordvoerders zien. Maar welke veranderingen er ook nog op til mogen zijn, schokkende wijzigingen zullen zeker achterwege blijven. Het is de moraal van 1935 geweest, dat het Nationale welzijn alleen ge diend kan werden door een geleidelijk voort schrijden langs den rechten koninklijken weg. De definitieve ontvangsten over de maand September bedroegen met een bedrag van 8.449.882.99, rond 835.500 minder dan die over September 1934. Deze vermindering is voor een bedrag van rond 194.000 te wijten aan mindere ontvang sten uit het reizigersvervoer, terwijl een som van rond 576.000 voor rekening komt van de goedereninkomsten. De totale ontvangsten bedroegen van 1 Jan. tot ultimo September 1935 77.216.610, tegen 86.233.874.46 gedurende hetzelfde tijdvak in 1934. Een totale vermindering dus van rond 9 millioen. In de Kliniek van de R. K. Vereeniging „Moederschapszorg" (De Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen) werden in het afge loopen jaar in totaal opgenomen: 900 (858) patiënten met 13926 (13855) dagen en wel: Voor verloskunde 809 (755) patiënt-n met 11893 (11227) dagen. Voor gynaecologie 40 (46) patiënten met 483 770) dagen. Zuigelingen voor voedingsstoornissen 51 (57) met 1550 (1858) dagen. 's Nachts moeten opslaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Hoofdpijnen, Verlies van Energie, Branding en Krampen kunnen het gevolg zijn van slechte werking van de NIEREN. Het doktersrecept Cystex voor komt, gegarandeerd, minder goed werken van de NIEREN - geeft in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw (ld terug. Neem vandaag nog Cystex, Uw apotheker ne ge of drogist heeft het. Er hadden 737 (694) bevallingen plaats, waarbij 9 (13) tweelingen. Het aantal bevallingen van gehuwden is ge weest 618 (562). Het aantal bevallingen van ongehuwden is geweest 119 (132). In het Doorgangshuis werden opgenomen 127 (142) verpleegden met 8319 (8678) dagen. 89 (93) zuigelingen wegens sociale omstan digheden met 8342 (5608) dagen. Overleden zijn 4 (2) vrouwen, 8 (10) zuige lingen patiënten. 23 (11) zuigelingen behoorden bij de kraam vrouw, terwijl 28 (37) zuigelingen dood geboren werden. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het jaar 1934. De beide piloten Te Roller en Brinkhuis van het K.L.M.-vliegtuig de „Perkoetoet', dat op de terugreis van Indië te Bagdad is geland, zijn plotseling ongesteld geworden. Beiden lijden aan een keelontsteking, en daar zij last hebben van koorts, achten zij het niet verantwoord verder te vliegen. De piloot Duimelaar is met de Koetilang van uit Amsterdam vertrokken, om het vliegtuig verder te brengen. Waarschijnlijk zal de Sper wer, die reeds te Rangoon is, een deel van de lading kunnen overnemen. Woensdagmiddag is een 54-jarige man te Bergeijk door zijn buurman zoo mishandeld, dat hij aan de gevolgen is overleden. De beide buren leefden al sinds eenigen tijd op gespannen voet. Op Nieuwjaarsdag kwam de 54.-jarige v. d. B., lichtelijk onder invloed van sterken drank, thuis, en trof zijn buurman, W., aan, die in zijn huis bezig was. De mannen kre gen ruzie, en tenslotte liep W. zijn woning bin nen, gevolgd door v. d. B. Daarop heeft W. eer. knuppel gegrepen en zijn buurman daarmee zware verwondingen toegebracht, waarna hij hem zijn woning uit smeet. Voorbijgangers von den v. d. B. liggen en brachten hem naar zijn woning. Later op den avond is de man over leden. Op het Lorentzplein te Den Haag had Don derdagavond omstreeks kwart over acht een aanrijding plaats tusschen eenmotorrijwiel en een personenauto. De bestuurder van het mo torrijwiel, de 34-jarige H. W. S„ wonende te Maartensdijk, bekwam een groote wond aan 't rechterbovenbeen, verschillende kneuzingen en een hersenschudding. De duo-passagier, de 27-jarige mej. L. M. T. uit de Van der Kunststraat te Den Haag, kreeg eveneens een hersenschudding. De G.G.D. ver voerde beide personen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal.. Toen de kinderen van den heer J. Gloude- mans, wethouder te Rosmalen, Donderdagmid dag bij familie te Orthen vertoefden, kregen zij tijdens hun spel een fleschje, inhoudende slaghoedjes, in handen. Doordat de kinderen met vuur bij het fleschje kwamen, spron? dit uit elkaar met het gevolg, dat de 12-jarige Frans Gloudemans ernstig aan een der oogen werd getroffen. De jongen is naar het Groot Ziekengasthuis té 's-Hertogenbosch vervoerd, waar het oog moest worden weggenomen. De andere kinderen werden niet gewend. Donderdagavond is de boerderij bewoond en in eigendom behoorende aan den heer B. van der Zwaag te Vriescheloo, gemeente Belling- wolde, tot den grond toe afgebrand. Het vee kon gered worden, doch het koren en de land bouwwerktuigen verbrandden mede. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Op veler verzoek is de termijn voor het inzenden van oplossingen van de „Van het kind Voor het kind"-prijsvraag verlengd tot 9 Januari as.Wat na dien datum binnenkomt telt niet meer mee. De trekking der prijzen vindt plaats te Den Haag op Maandag 13 Januari aA., te twee uur namiddag, ten overstaan van notaris mr. S. K. D. M. van Lier, in 't Venduhuis van notarissen. De eerstvolgende studiedag voor parochieele leekenbestuurders zal gehouden worden op Zon dag 19 Januari in het Centraal Huis van het Mannelijk Jeugdwerk, Laan Copes van Catten- burch 127, Den Haag. Deze studiedagen zijn, volgens de St. Bavo, bestemd voor degenen, die door den pastoor van de parochie als leekenbestuurder van de Man nelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie in zijn parochie zijn aangewezen. Opgaven voor deelname worden vóór 10 Ja nuari ingewacht aan het secretariaat, Laan Copes van Cattenburch 127, Den Haag. Het maximum aantal deelnemers is 20. Van de hand van den oudsten officier a.b. Hr. Ms. K XVIII, M. S. Wytema, zal binnen kort een boek verschijnen onder den titel „Klaar voor onderwater!", met de K 18 langs een omweg naar Soerabaia. Van het groot aantal foto's die de schrijver zelf tijdens de reis heeft gemaakt, zal een 100- tal worden opgenomen. Het boek wordt uitgegeven door Andries Blitz te Amsterdam. Hedenmorgen omstreeks 11 uur is op de bouw- helling van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij de kiel van de tweede „Statendam" ge legd. Hiermede wordt begonnen met den bouw van den romp van het schip, dat door het pu bliek afwisselend Nieuw Amsterdam of Prinsen- dam gedoopt is, maar dat in scheepsbouwkrin- gen alleen aangeduid wordt met RDM 200. Het voorbereidende werk heeft geregeld voort gang gemaakt sinds het schip tien weken geleden werd besteld. De bouwhelling is aanzienlijk ver lengd en op bijna dubbele breedte gebracht. De betonnen fundamenten voor een nieuwe kraan- baan, waarvan de voltooiing snel nadert, zijn reeds bijna gereed. Donderdagavond is een autobus van de firma van Z. te Rotterdam, waarin 24 uit Düsseldorf terugkeerende Duitschers zaten, bij de Waaier- sluis onder Gouda van den Haastrechtschendijk gegleden. Uit de richting Gouda naderde ecu auto, waarvoor de chauffeur van den autobus stopte. De autobus ging aan het glijden, schooi van den weg en sloeg tweemaal over den kop. De passagiers werden door elkaar geslingerd. Een van hen had een hersenschudding, een vrouw brak een arm en een jongen had ern stige hoofdwonden. De eerste werd naar het van Itersonziekenhuis te Gouda vervoerd. Vier an der personen werden licht gewond. De overige passagiers vervolgden met een anderen autobus hun reis. De zwaar beschadigde autobus is in den loop van den avond door een kraanwagen gelicht. Te Elsendorp zal een speciale kerk worden opgericht ter eere van St. Christoffel, den pa troon van de automobilisten en motorrijders. Het is de eerste autokerk voor veilig verkeer in Nederland. Elsendorp ligt op een afstand van 7 K.M. van Gemert aan den verkeersweg Gemert Boxmeer. Ook is het te bereiken vanuit Deurne over De Rips. De parochie telt reeds ruim 400 katholieken. Kr staat slechts een houten noodkerkje. De nieuwe kerk wordt dus een bijzondere bedevaartplaats voor onze katholieke automobi listen en motorrijders. Eiken Zondag zal door de parochianen van Elsendorp gebeden worden voor het veilig verkeer en onze katholieke auto mobilisten en motorrijders zullen altijd gele genheid hebben om St. Christoffel in deze kerk te vereeren en hun geestelijke en tijdelijke belangen aan O. L. Heer aan te bevelen. Zou deze kerk met de hulp en steun van onze katholieke automobilisten en motorrijders ge bouwd kunnen worden? Moge 1936 de verwezen lijking brengen! Rector A. Busscher rekent in ieder geval op uw medewerking. Zijn giro nummer is 273590. Op 12 Januari as. zal er in Rotterdam (Z.) een leekenspel plaats vinden voor Jeugdleiders en belangstellenden. In het klein-program, hetwelk 's middags door 60 jonge spelers zal worden uitgevoerd, werd vooral aan den dans een belangrijke plaats gegund. Alle inlichtingen verstrekt gaarne Rector P. Maas, districts-directeur, Nieuwe Binnenweg 33, Rotterdam. Naar de „Zwolsche Crt." verneemt, heeft de heer H. H. Weitkamp, burgemeester van Ambt- Hardenberg, zijn ontslagaanvrage als zoodanig ingetrokken. Het blad heeft zich met den heer Weitkamp in verbinding gesteld met het verzoek dit be richt, dat het uit zeer bevoegde bron vernam, te bevestigen of te ontkennen en in het eer ste geval eenige mededeelingen te doen om trent de motieven, die hem tot zijn besluit heb ber. geleid. De heer Weitkamp vnd het echter niet gewenscht thans eenige nadere inlichtin gen te geven. Het bericht zelf wensch te hij noch te bevestigen, noch te ontkennen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 7 Januari te half negen. Aan de orde is mededeeling van het besluit der Centrale Afdeeling, voorts behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de pensioen wet van 1922, van de wet van 28 Mei 1925, de Gemeentewet, de Provinciale wet, de wet van 30 Juni 1923 en die van 17 Juli 1923. De voorzitter is voornemens aan de Centrale Afdeeling voor te stellen, in de afdeelingen te doen onderzoeken op Woensdag 8 Januari, des voormiddags te elf uur een aantal begrootings- wetsontwerpen. De Alg. Ned. Pluimveeteelt Vereeniging deelt ons mede, dat tallooze pluimveehouders stuk voor stuk minister Deckers Nieuwjaarswen- schen gezonden hebben, waarop een sluitzegel geplakt was met de leuze: Wij vragen geen steun, wij yragen recht: Teruggave aan de pluimveehouders van de door hen betaalde graanrechten! De schade, veroorzaakt bij de stranding van het motorschip „Jos Maria, wordt geschat op ongeveer 1300. PRIESTERS V. H. H. HART 40 jaar priester: 10 Aug. G. Richters, geb. te Schiedam, assistent, te De Twist N.B.; 25 jaar priester; 23 April A. Slootmans, geb. te Steen bergen, assistent, te Heer Lb.; 12» jaar pries ter: 8 Jan. Dr. P. v. d. Kooij, geb. te Den Haag, professor te Hees-Nijmegen; 22 Jan. H. van Oort, geb. te Zwolle, missionaris, Palembang; 19 Oct. L. Beutener, geb. te Maarssen, missionaris Lokandu B. Congo; H. Roosen, geb. te Til burg, rector. Helmond; Mgr. G. Cobben, geb. te Sittard, Vic-Apost., Helsingfors, Finland; l. Mikkers, geb. te Asten, missionaris, Benkoelen, Z.-Sumatra; W. Hovers, geb. te Tilburg, mis sionaris, Benkoelen Z. Sumatra; W. Hovers, geb. te Tilburg, missionaris Helsingfors, Finland; W. Meffert, geb. te Hilversum, econoom, Lanaeken, België. 40 jaar Kloosterling: 29 Sept. Jos. Slangen, geb. te Thul-Schinnen, assistent, Lanaeken, België; 25 jaar Kloosterling: 23 Sept. H. M. Finke, geb. te Amsterdam, Prov. Overste, Den Haag; 1 Oct. L. Jeukens, geb. te Maastricht, Missionaris, Belg. Congo; 8 Oct. P. Verwer, geb. te Alkmaar, Missionaris, Oskarström, Zweden; 25 Dec. A. Wijtenburg, geb. te Leiden, Missionaris, Garan- huns, N. Brazilië, en H. Smeets, geb. te Weert, Pastoor, De Rips N.B. WITTE PATERS 25 jaar Priester; 29 Juni Piet Verdaasdonk, thans verblijvend in de missie van Bukoba; Hubert Zoetemelk, thans verblijvend in de mis sie van Nyassa; Jan van Sambeek, thans ver blijvend in de missie van Tukuyu. MISSIONARISSEN V. H. GODDELIJK WOORD 25 jaar Priester: 29 Sept.: Car. Stenzei, Flo- res; Hub. Schmitz, Timor. 12» jaar Priester; 7 April Drs. Jos. Boots, Prov.-Assistent, Missiehuis Teteringen; Dr. Ger. Schoutens, Rector Missiehuis te Uden; Engel- mundus van Baar, Austr. Nieuw-Guinea, sa- para; Henr. van Vree, Noord-Amerika, Mira- mar. 25 jaar geprofest: Ger. Pitz, Missiehuis, Uden; Jos. Sczimarowsky, Missiehuis Uden; Jos. Gast huis, Missiehuis Soesterberg; Aug. Suntrup, Flo- res, Djopoe; Franc. Meyer, Flores, Nita. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot pastoor te Boschkapelle den zeer- eerw. heer W. Jacobs, tot kapelaan te Roosen daal (St. Jan) den weleerw. zeergel. heer dr. Fr. Vermeulen, tot professor aan het Seminarie Ypelaar te Ginneken den weleerw. zeergel. heer drs. J. de Lepper, tot kapelaan te Liesbosch den weleerw. heer Adr. Herm. Vermeulen, priester van het Seminarie. Z. Hoogw. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot rector van het on te richten rectoraat te KakertSchaesberg den Weleerw. heer M. H. A. M. Foels; tot kapelaan te Schaesberg den Weleerw. heer J. M. Tummers, tot kapelaan te Horst den Weleerw. heer J. A. H. Berden, tot kapelaan te Neer den Weleerw. heer H. A. J. Rieter. tot kapelaan te Ospel den Weleerw. heer J. H. Adams. Z. D. H. de Kapittel-Vicaris van het Bisdom van Haarlem zal de volgende week geen audiën tie verleenen. Het definitieve ontwerp van het wapen van den nieuw benoemden bisschop Mgr. J. P. Huïbers Naar wij vernemen, is in de dakpannenindus- trie een prijsconventie tot stand gekomen, waar bij ruim 90 pet. der Nederlandsche dakpannen- industrie is aangesloten. Alle dakpannen zullen voortaan bij aflevering in hun diverse kwaliteiten van een kenteeken worden voorzien en welvoor de eerste soort een roode streep; voor de tweede soort een witte streep en voor de derde soort een blauwe streep. Het groote voordeel van deze regeling is, dat de belanghebbenden, al of niet deskundig, kun nen constateeren, welke kwaliteit dakpannen zij op hun bouwwerken ontvangen. Het secretariaat der Koninklijke Nederland sche Jaarbeurs te Utrecht deelt mede, dat aan de voorjaarsbeurs 1936 voor de eerste maal of ficieel deelgenomen zal worden door de Cana deesche regeering met een collectieve inzen ding van Canadeesche fabrikaten en produc ten, o.a. huishoudelijke artikelen, automobiel- accessoires, rubberlaarzen en handschoenen, bouwmaterialen, waschmachines, tuingereed schap, houtsoorten, enz. De Canadeesche re geering zelf komt uit met een regeerings-stand en informatiebureau. Een van de vele maatregelen, door de Indische Regeering getroffen teneinde tot saneering van het zwaar geteister de Indische budget te komen, was een kor ting op reeds verleende pensioenen. Daarte gen werd groot bezwaar ingebracht. In de Tweede Kamer spande het zeer. Een ge zagvol afgevaardigde als oud-Minister de Geer verklaarde zich tegen. De voorzitter der Katholieke fractie, Prof. Aalberse, uitte on overkomelijke moreele bezwaren. Maar ten slotte zag Dr. Colijn op 7 December 1933 de pensioenkorting goedgekeurd met 56 tegen 33 stemmen. 18 Katholieken stemden vóór, 9 Katholieken stemden tegen. Had de Ka tholieke fractie eensgezind haar president gevolgd, het voorstel zou zijn verworpen. In de Eerste Kamer ging het voorstel er gemakkelijker door. Op 28 December werd het met 99 tegen 9 stemmen aangenomen. Tóch was er ook daar méér spanning dan uit deze stemcijfers is af te leiden. Wij spraken in die dagen een Indisch pen sioentrekker, die het waarlijk niet kwaad had, doch die ons niettemin met de impul siviteit, aan alle Mussertvrienden eigen, verklaarde; „bij de eerstvolgende verkiezing gaat mijn stem naar de N. S. B." Wij leg den hem uit, dat dit niet bepaald verstan dig zijn zou. Want in een dictatuurstaat, welks komst hij met zijn stem wilde ver haasten, zou hij hebben te juichen en „hou- zee" te roepen, indien de dictator een veel zwaardere korting op zijn pensioen zou wil len toepassen, terwijl thans tenslotte nog altijd de kans bestond, dat de Staten-Ge- neraal aan de Regeering den voet dwars zetten. En een dergelijke instantie, die alleen maar in zijn voordeel zou kunnen zijn, wil de hij weg hebben! Maar de man was niet meer voor rede vatbaar; hij stemde inder daad bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten op de N. S. B. Wij zijn thans twee jaar later. Mede ten gevolge van zijn stem zetelen twee N. S. B.- ers in de Eerste Kamer. En wij waren dus zeer benieuwd, wat op 30 December j.l., toen de Senaat te beslis sen kreeg over een verlenging van de pen sioenkorting, vanwege ir. Mussert zou wor den gezegd. Welnu, zijn eerste paladijn, de graaf de Marchant et d' Ansembourg, verklaarde, dat de N. S. B. de korting op de pensioenen principieel aanvaardbaar acht. Alleen vond de graaf het niet te pas ko men, dat slechts die ééne groep getroffen werd. Want zoo betoogde hij met een ver gelijking, die den geest onwillekeurig naar Berlijn doet reizen op een schip mag in normalen tijd een verschil tusschen eerste en tweede en derde klasse passagiers be staan, maar, als het aan den grond raakt en er gerantsoeneerd moet worden, moet niet de één kreeft krijgen èn de ander stok- visch. Dit argument van den graaf kwam uit onwetendheid voort. Want Dr. Colijn leg de hem onmiddellijk uit, dat naast de pen sioentrekkers, die blijkbaar de stokvischeters zijn, ook de kreeftetende gemeente duchtig met belastingen en conversie is aangepakt. De graaf gaf zich niet de moeite hierop te repliceerem En wij zoeken nu al sinds de zen 30sten December van het vorig jaar langs 's Heeren wegen, of wij altemet on zen vriend, die vanwege zijn pensioenkor ting N. S. B.-er werd, nog niet eens tegen komen. Hij zal zijn pensioen toch niet zijn gaan verteren in het buitenland? Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Kempen in verband met de uit de Belgische Koninklijke besluiten van 1 October 1935, in zake beperking van levering van buitenland sche producten aan Belgische Overheidslicha men, voor de daarbü betrokken Nederlandsche belanghebbenden voortvloeiende gevolgen, heeft minister Gelissen o.m. het volgende geant woord Bij een onderzoek is gebleken, dat de be doelde besluiten in hoofdzaak inhouden een samenvatting van reeds ter zake bestaande re gelingen, die tot nog toe niet tot klachten aan leiding hebben gegeven. In hoeverre uit de nieuwe besluiten nadeelen voor bestaande Ne derlandsche belangen zijn te duchten, hangt in hoofdzaak af van de wijze, waarop de besluiten toegepast zullen worden. Nadere inlichtingen hieromtrent worden bij de Belgische regeering ingewonnen. In afwachting van het resultaat van het ingestelde onderzoek werden démar ches bij de Belgische regeering ondernomen, ten einde hetzij intrekking der besluiten te ver krijgen, hetzij een zoodanige toepassing daar van, dat geen nadeelen voor Nederlandsche be drijfstakken of in België gevestigde Nederland sche belangen daaruit zouden voortvloeien. Het zou inderdaad aanbeveling verdienen, voordat nieuwe onderhandelingen met België over het wederzijdsche handelsverkeer worden geopend, de onzekerheid over de gevolgen van meergenoemde Belgische maatregelen te doen wegnemen. Dit hangt echter niet alleen van de Nederlandsche Regeering af. Overigens staan de hierboven genoemde maatregelen slechts in een los verband tot bedoelde onderhandelingen, die in de eerste plaats gevoerd worden ter weder zijdsche vaststelling van invoercontingenten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5