Weer een ambulance gebombardeerd Reactie op de rede van Roosevelt Duitschland op weg naar herstel van den Kerkenvrede? Het bombardement der Zweedsche Ambulance Het nieuws van heden SMIT&v. RIJSBERGEN OFFICIEEL OPTIMISME, HOOP DER KERK Dr. HYLANDER VERTELT KERKEL. KUNST DUITSCHERS NIET MEER NAAR ZWITSERLAND DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 5 JANUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19728 De Katholieke Kerk staat sterk door haar jeugdorganisaties Geloofsafval houdt aan Koning Peter II van Joego-Slavië heeft in tegenwoordigheid van zijn moeder aan arme schoolkinderen geschenken en voedsel uitgereikt Het WeeriiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Ditmaal de Egyptisch-Abessini- sche; geen menschenlevens te betreuren MET BOOTJES TER KERKE Groote indruk in Duitschland. Rome wacht den volledigen tekst af Amerika's houding tegenover Genève Het bombardement is door de Italianen opzettelijk geschiedt; er bestaat geen enkele verontschuldiging" Afschuwelijk schouw spel Edel-Kopersmederij Monstransen Kelken Altaren Communiebanken THEOD. JORNA Zn. Het legerbericht Er worden geen reisvergunningen meer verstrekt De Fransch—Britsche besprekingen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Zondagmorgen WIJ ETALEEREN NIEUWE CHEVIOT-COSTUUMS APART EN NIET DUUR ZIJLSTRAAT 87 TELEFOON 16963 Alleen overeenstemming tusschen de marinestaven Geslaagde noodlanding Door ijsvorming op de vleugels gedwongen te dalen DEMMER-GASFORNUIZEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het was in de droeve dagen van het pro ces tegen Mgr. dr. Peter Legge, Bisschop van Meissen De President der vierde Groo- te Strafkamer van het Berlijnsch Kanton gerecht vroeg: „Beklaagde Legge, u heeft verklaard dat n als het ware gebroken was onder den last der zorgen voor uw bisdom. Aan den anae- ren kant verklaart u, er geen notie van ge had te hebben, dat uw onmiddellijke mede werkers met illegale middelen den ondraag- lijken druk der diocesane schulden tracht ten te verminderen. Dat rijmt toch niet? „Uw onmiddellijke voorganger. Mgr. Gröber, de latere Aartsbisschop van Breslau, heelt on der den zelfden druk geleefd, zonder dat hij er lichamelijk aan ten gronde ging. Mgr. Schrei- ber, die later de eerste Bisschop van Berlijn werd en vóór Mgr. Gröber den Bisschoppelijken zetel van Meissen bekleedde, leefde eveneens onder den last der zorgen, welke thans de uwe zijn, en ook hij weerstond er aan. En bovenal, wanneer de schulden, welke uw diocees in het buitenland had, u zoo geheel en al vervulden, hoe is het dan mogelijk, dat u voor de aflossing er van niet de minste belangstelling zoudt heb ben getoond?" De stille zwarte figuur, waarvan slechts een klein vlekje rood onder den priesterboord de waardigheid verried, schudde bedachtzaam van neen. „Meneer de President, de leening, welke mijn bisdom in Nederland had aangegaan, heeft mij vele slapelooze nachten gekost. Doch het waren niet de zorgen voor dit geld, die mij in den toestand brachten, wel ke u in een medisch attest beschreven vindt. Wat mij lam sloeg, wat mij ziek maakte, dat was.... de verschrikkelijke geloofsafval." Geloofsafval! Het woord werd langen tijd niet meer gehoord, doch het klinkt niet onbekend in het na-oorlogsche Duitschland. Nog maar vier jaren zijn er verloopen sinds de toenmalige voorzitter der Pauselijke Commissie „Pro Rus sia" in de „Revue des Deux Mondes" zijn ont hullingen publiceerde over de onoverzienlijke schade, welke roodhemden, blauwhemden, jon ge pioniers en andere stootbrigades der strij dende godloochenaars aan de Kerk in Duitsch land hadden toegebracht. Hitier heeft officieel het communisme in Duitschland overwonnen. Er worden nu geen massavergaderingen meer gehouden onder het embleem van sikkel en hamer. Er zitten niet meer notarissen klaar om, nog staande de ver gadering, gratis de officieele acten uit te schrij ven, waarmee katholieken, protestanten of jo den aan de bevoegde instanties kennen te ge ven, dat zij met God en Kerk gebroken hebben. (Een dergelijke notarieele acte is noodzakelijk om vrijgesteld te worden van de kerkelijke be lasting, welke in Duitschland een ieder, die bij eenig kerkgenootschap staat ingeschreven, wet telijk verplicht is te betalen.) Maar al verdween het communisme, de men taliteit, welke er in de jaren 1925'32 met min der dan 300.000 katholieken en 795.000 protes tanten toe dreef om per notarieele acte hun geloof in een Eeuwigen God op te zeggen, bleef. Wat er veranderde, was de vorm. Vroeger vond men onder zeventig millioen Duitschers een be trekkelijk kleine kern, welke den renegaat be groette als een proletarischen voorvechter, die alle banden van reactie en bekrompenheid moe dig durfde verbreken. Thans is er een zeer waarschijnlijk nog veel kleinere kern, welke den afvallige bejubelt als één die brak met een wezensvreemd begrip, dat het Duitsche Volk op noodlottige wijze verscheurt en verdeelt, om zijn geloof te bezweren in de mythe van een eeuwig Duitsch heldendom. Een protestantsch kerkelijk blad publiceerde onlangs het ontstellende bericht, dat in een groote Midden-Duitsche stad binnen korten tijd bijna zestig leiders van S.S., S.A. en Hitler- jugend officieel gebroken hadden met de Kerk. In verschillende gevallen werd deze geloofsafval feestelijk gevierd met muziek, défilé's en dave rende toespraken. Eenigen der renegaten trouw den op z'n Germaansch, in een weide, met de uitwisseling van brood en zout als symbolen van eeuwige trouw, en met een offer aan het vuur, dat den huiselijken haard moet verzinnebeel den. „Is dit positief Christendom?" vroeg de protestantsche redactie. Antwoord kreeg zij, niét van de S.S., de S.A. of de Hitlerjugend, doch van een katholiek kerkelijk blad, dat con stateerde hoe de bijna zestig, alle min cf meer aanzienlijke afvalligen, er intusschen reeds tachtig geworden waren. Wat zijn dit echter voor menschen? Een ty peerend geval beleefden wij in onze onmiddel lijke omgeving. Een jonge S.S.-man bekende ons, dat ook hij gebroken had met het geloof, waarin hij was opgevoed. Hij stamde uit streng christelijken huize. Wij vroegen hem, nu eens ronduit te zeggen of hij tot het inzicht gekomen was, dat nationaal-socialisme en christendom onvereenigbaar zijn. Hij haalde zijn schouders op. Wij vroegen hem of hij, om zoo te zeggen, op commando gehandeld had. Dit ontkende hij ten sterkste. Ten slotte liet hij doorschemeren, heelemaal niet uit onverschillig welke overtui ging gehandeld te hebben. Hij had gedaan wat vele zijner kameraden voor hem gedaan had den, om geen andere reden dan dat het wel goed stond. Hij gaf ook toe al in geen Jaren meer gepractiseerd te hebben. Wij herhalen: een typeerend geval. Van overtuigde katholie ken of van vrome protestanten, die „overgaan' tot het nationaal-socialisme en daarom met hun godsdienst breken, hoort men heusch niets. In het algemeen houdt de Kerk heel goed stand in Duitschland. Zoowel aan Katholieke zijde, als in Christelijke kringen doet men weer eens de ervaring op, dat de aanhankelijkheid der geloovigen jegens hun geestelijke leiders nooit zoo groot is, als wanneer de Kerk in de verdrukking raakt. Zeker, de geloofsafval is vermoedelijk maar heel weinig afgenomen sinds het hakenkruis over sikkel en hamer en over de drie pijltjes zegevierde. Maar in groote lijnen blijkt meer en meer dat deze geloofsafval in wezen niets anders is dan het Kaf, dat zich van het koren afscheidt. Daartegenover staat 't ver heugende feit, dat velen, vooral onder de jonge ren, met jeugdig vuur opnieuw de belijdenis aanhangen waarin zij, soms jaren en jaren lang, onverschillig en ongevoelig vegetiVrden. Katholieke en Protestantsche kerken zijn 's Zondags zoo overvuld, dat men geruimen tijd voor den aanvang der heilige diensten nog nauwelijks een plaatsje vindt. Tal van Katholieke, zuiver godsdienstige vereenigin- gen nemen in ledental toe. Uit de Duitsche Evangelische Kerk, die zoo langen tijd geen enkele krachtige georganiseerde actie tegen de strijdende godloochenaars ondernam, rees het machtige front der Belijdeniskerk op. Twee jaren geleden bestond dit front hoofdzakelijk uit een paar Berlijnsche domi nees. Thans zijn er naar schatting zeven- tot acht-duizend predikanten met hun gemeen ten bij aangesloten. Sinds eenigen tijd staan in de avonduren de anders steeds hermetisch gesloten deuren van ontelbare protestant sche kerken open voor een „Stille Andacht". Men leide hieruit evenwel niet af, dat er op het oogenblik in Duitschland op kerkelijk ter rein eigenlijk geen vuiltje aan de lucht is. Want nog grooter dan het gevaar van overschatting, is het gevaar van onderschatting der beteekenis van den kerkstrijd. Het staat vast, dat het Derde Rijk niet vrij te pleiten is van schuldige nalatigheid, waar het zekere elementen, die het hakenkruis in hun banier voeren, ongestoord hun gang laat gaan in een actie waarvan de uiterste consequentie op zijn minst aan kerkvervolging zou gaan kunnen grenzen. Wij doelen hier niet in de eerste plaats op de voorvechters van een Duitsch geloof, een nieuw heidendom, een Germaansche helden- vereering. Dit alles is te onecht en veel te cere braal om vat te kunnen hebben op de breede lagen van het Duitsche Volk. Dergelijke bewe gingen de geschiedenis kent er heele massa's van zijn van nature voorbestemd om de hobby te blijven van in den regel vrij beperkte intellectueele kringen, welke in landen waar de loge niet verboden is, den grooten bouwmeester van het heelal aanhangen. Veel gevaarlijker zijn degenen, die der Kerk Haar Zending trachten te ontnemen en in het stof neerhalen wat de geloovige mensch heeft leeren vereeren en aanbidden. Wanneer een voorbeeldig georganiseerde beweging als de „Winterhilfe" honderdduizenlen behoeftigen Duitschers eten en brandstof verstrekt, en mil- lioenen kinderen kleedt en onderhoudt, dan moet men wel van lust tot afbreken bezield zijn, om de verdiensten van een dergelijk werk te mis kennen; vooral wanneer men met eigen oogen vast kan stellen, dat duizenden geestdriftig niet onaanzienlijke offertjes en zelfs offers brengen om ook het hunne bij te dragen. Maar wanneer anderen nu de bedeelden, ook en vooral de kin deren, probeeren wijs te maken, dat zij van de Verwachting: matige, later wellicht toe- nemende Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind, aanvankelijk opklarend, later toe- nemende bewolking, aanvankelijk wei- nig of geen regen en iets kouder. Verdere vooruitzichten: Weer toene- mende regenkans. =Tilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kerk niets of een stuk droog brood gekregen zouden hebben en dat de christelijke naasten liefde een holle fraze was tot Hitier er den zin van het nationaal-socialisme aan gaf, dan hui vert men voor de gevolgen, welke de propagee ring eener dergelijke gedachte op den duur zou kunnen hebben. Al dit soort dingen heeft natuurlijk in de eerste plaats vat op de jeugd. Deze jeugd be vindt zich door allerlei organisaties in over- groote meerderheid onder den directen invloed van het nationaal-socialisme. Aalmoezeniers en andere geestelijke leidslieden houden er de nationaal-socialistische organisaties niet op na. Baldur von Schirach, de rijksjeugdleder, zegt in zijn bekend boek over de „Hitlerjeugd" on omwonden dat hij Duitschers kweeken wil en dat aalmoezeniers zijn organisatie alleen maar zouden kunnen versplinteren in katholieken en protestanten Intusschen hebben de Duitsche katholieken dit op de protestanten voor dat zij hun con- fessioneele jeugrivereenigingen konden hand haven. De strooman der regeering, Rijksbis schop dr. Müller, leverde in December 1934 de Evangelische jeugd onvoorwaardelijk aan de staatsorganisatie uit. De katholieke kerk be dong in het Rijksconcordaat; de vrijheid harer jeugdbonden in Duitschland. En met succes. Toen Hitier aan de macht kwam, maakten de leden van katholieke vereenigingen bijna tien procent der georganiseerde jeugd uit. Thans schat men dat dit percentage nog altijd meer dan acht procent bedraagt. Hierbij dient' men er rekening mee te houden dat de georgani seerde jeugd in de laatste jaren enorm in aan tal toenam. Duizenden en duizenden katholiek georganiseerde johgens en meisjes zijn tevens lid van de „Hitlerjugend". Er heerscht op het oogenblik in offici eele kringen een groot optimisme betref fende een spoedig herstel van den kerken vrede. Naar men ons mededeelde, hoopt men er op dat de verschillende pas inge stelde kerkcommissies wier levensduur op twee jaren is bepaald, reeds veel eerder als overbodig ontbonden kunnen worden. In kerkelijke kringen schijnen de verwachtin gen iets minder hoog gespannen te zijn. Ook al vertrouwt men dat het ergste voorbij is, toch gelooft men niet dat er van kerkenvrede sprake zal kunnen wezen, vóór het nationaal- socialisme zich bevrijd heeft van de elementen die de jonge revolutie een veel te radicalen koers hebben ingedreven. En eer het zoo ver is, zullen er, ondanks dat revoluties soms uiterst doortastend kunnen optreden, zeker nog wel enkele jaren verloopen. LONDEN, 4 Jan. (Reuter). De avondbladen alhier maken op op vallende wijze melding van geruch ten uit Harrar en Addis Abeba volgens welke hedenmorgen weder om een Roode Kruis Ambulance in de nabijheid van Daggaboer aan het Zuidelijk front door Italiaan- sche vliegtuigen zou zijn gebombar deerd. De binnenkomende berichten, waaronder een officieel communi qué van de Abessinische regeering bevestigen deze geruchten. De ge bombardeerde Roode Kruis Ambu lance was de Egyptisch-Abessini- sche, waarbij zich ook twee Brit- sche missionarissen bevonden. De ambulance heeft aanzienlijke scha de geleden. Menschenlevens zijn gelukkig niet verloren gegaan. *De bombardementsaanval zou zijn uitgevoerd door 5 Italiaansche vliegtuigen. Aangezien de kerk van Windsor door de over strooming van de Theems niet te voet te berei ken is, komen de geloovigen met bootjes ter kerke en de geestelijke leidt den dienst vanaf 'n verhooging. BERLIJN, 4 Jan. (Havas) In Duitsch land heeft Roosevelt's rede, grooten indruk gemaakt, vooral daar men bijzondere aan dacht schenkt aan alles, wat er in Amerika wordt besproken. Met voldoening neemt men kennis van de nieuwe tendenz in Amerika en speciaal van de opmerking, dat, indien Amerika n 1915 had geweigerd aan de oorlogvoerenden te leveren, het niet in den wereldoorlog zou zijn betrokken. Daarnaast stelt men echter vast, dat een ver bod van den uitvoer van Amerikaansche petro leum gelijk staat met het aan de Engelschen, Russen en Roemenen overlaten van de petro- leumbronnen. Anderzijds vreest Duitschland, dat het door de neutraliteitsverklaring verder meegevoerd wordt in een tegen Italië en vóór den Volkenbond ge richt standpunt, dan het zelf wil. Het rijk heeft zich steeds gevoegd naar het voorbeeld van Ame rika en zou er onder druk van Engeland toe ge bracht kunnen worden zich bij het sanctieblok aan te sluiten, naarmate de houding van Ame rika meer overeenkomst vertoont met die van Genève. Ten slotte hebben de uitlatingen van Roose velt over de autocratieën in Duitschland een on- aangenamen weerklank gevonden. Men denkt daarbij aan de rede van Baldwin over dictato riale régimes, als oorzaken van oorlogen. Deze Angel-Saksische solidariteit, welke zich uit door een manifestatie tegen de dictatuur en gewelddadige expansie, beschouwt men te Berlijn als onverdiend. De uitlatingen van den presi dent over de geestelijke solidariteit tusschen de Europeesche dictaturen hebben hier dan ook eenige ongerustheid verwekt. ROME, 4 Jan. (Reuter) In den loop van vandaag konden nog geen inlichtingen verkre gen worden over het standpunt, dat men in Italië inneemt ten opzichte van de radiorede van president Roosevelt, en het nieuwe wets ontwerp op de Amerikaansche neutraliteit. Men wil hier eerst den volledigen tekst afwachten. De bladen publiceeren met groote koppen uit treksels, waarbij zij in het bijzonder den nadruk laten vallen op de passages betreffende de kwestie van het uitvoerverbod. In de berichten uit Washington, Londen en Parijs wordt algemeen de opvatting naar voren gebracht, dat met het standpunt van Roosevelt de ontworpen Amerikaansche uitvoerbeperkin- gen niet alleen voor den aanvaller, maar ook voor alle aan een sanctie-oorlog deelnemende Staten zullen gelden. Vooreerst wil men alge meen daarin de hoofdgedachte zien van Roose velt's boodschap, die niet kan worden beschouwd als een solidariteitsverklaring der Vereer.igde Staten met den Volkenbond, gelijk de correspon dent van de „Tribuna" uiteenzet. Veeleer staat het duidelijke voornemen geen speciale aandacht te wijden aan de Staten, die aan militaire sanc ties deelnemen, in duidelijke tegenstelling tot den Volkenbond. ADDIS ABEBA, 4 Jan. (Reu ter). De Zweedsche dokter Hylan- der, leider der ambulance bij Dolo, die hedenmorgen met zijn collega dokter Smith per vliegtuig in Addis Abeba aankwam, verklaarde aan den correspondent van Reuter, dat het bombardement van de Zweed sche ambulance door de Italianen absoluut opzettelijk is geschied. „Reeds eenige dagen voordat zij met het bombardement begonnen," zoo zeide hij, „had den de Italiaansche vliegers mitrailleuse-aan- vallen gedaan op de omgeving van de ambu lance. Op den morgen dat het bombardement plaats vond, bevond ik mü in de operatiezaal, toen een regen van bommen en mitrailleuse- kogels op ons neerkwam. Ik had juist nog ge legenheid te zien, dat twee escadrilles van drie vliegtuigen elk boven de ambulance vlogen, voordat ik in zwijm viel." „Toen ik weer bijkwam", aldus vervolgde dr. Hylander, „zag ik het afschuwelijkste schouwspel van een slachting om mij heen dat men zich voorstellen kan. Talrijke dooden en gewonden lagen om mij heen. Het gegil en het gekerm van de gewonden en het gekraak der in brand geraakte tenten verhoogden nog het vreeselijke van het schouwspel. Het is onmogelijk te zeggen hoeveel bom men er geworpen werden, maar waarschijnlijk ongeveer 200, terwijl duizenden mitrailleur patronen op ons neerkwamen. Zoo goed als al onze voorraden werden ver nield en wij moesten de primitiefste methoden toepassen om onze gewonden te verzorgen. Er was beslist geen enkele verontschul diging voor het bombardement. De ambu lance droeg in overeenstemming met de internationale conventie goed-zichtbare Roode-Kruis-emblemen. De Italiaansche bewering, dat Abessinische hoofden en soldaten in de ambulance vluchtten, is ongegrond. Zelfs het escorte van Ras Desta bevond zich niet in de ambulance. Het medische personeel, dat zich in de ope ratiezaal bevond, verklaart dat de vliegtuigen zeer laag vlogen, ongetwijfeld wetend, dat zij niet te vreezen hadden dat wij er óp schoten. Reuter's bijzóndere correspondent' was de eenige journalist die, op het vliegveld aanwe zig was toen het groote vliegtuig,. ,dat de Zweedsche doktoren en de andere gewonden vervoerde, neerstreek. :i Baron Von Rozen, die het vliegtuig bestuur de, vertelde aan den Reutel-correspondent dat hy, toen hij het vliegtuig nabij'Dolo1 aan den grond had gezet, met zijn metgezellen uit stapte en zich op weg begaf, een groote vlag met een Rood Kruis torsende. Zij stieten op inboorlingen, die, achter strui ken verborgen, de geweren op hen aanlegden Von Rosen sprak hun in hun taal toe, waar. na de inboorlingen hen verder begeleidden HAARL. HOUTTUINEN 72 AMSTERDAM - TEL. 48539 naar de plaats, waar de ambulance gebombar deerd was. ADDIS ABEBA, 4 Jan. (Reuter). Ten aan zien van de Italiaansche verklaring, dat ge bombardeerd is als vergelding voor den dood van den onder-luitenant-vliegenier Tito, die door de Abessiniërs was gedood, wordt van Abessinische zijde verklaard, dat deze opvat ting misplaatst is. De Abessiniërs zijn van oordeel, dat het ge. oorloofd is ook een vliegtuig, dat achter de frontlijn daalt met hun primitieve wapenen als zwaard en lans aan te vallen en de be manning onschadelijk te maken, aangezien zij bij hun landing ook gebruik maken van hun mitrailleurs tegen de Abessiniërs. De Abes siniërs achten zich tegenover een vijand, die niet gasbommen ambulances aanvalt en deze met mitrailleurvuur bestookt gerechtigd te handelen, zooals zij hebben gedaan. Het 88ste legerbericht van maarschalk Ba- döglio luidt: Gisteren was de activiteit der verkennings patrouilles aan het front van Eritrea, in den sector van Tembien, ten Zuid-Oosten van Makalle, intensief. Tijdens verschillende gevechten zijn aan Italiaansche zijde zes zwarthemden en twee Eritreërs gedood. De luchtvaartafdeeling heeft twee bombar dementen verricht: één op den karavaanweg tusschen Socota en Seloa, waarlangs belang rijke vijandelijke troepenafdeelingen naar onze linies optrokken en het andere in de buurt van Cafta, waar gewapende Abessiniërs kam peerden. Een der Italiaansche vliegtuigen geraakte in brand. De bemanning, bestaande uit een offi cier, waarnemer en een sergaant-vlieger, is gedood. Weer een Roode Kruis-ambulance gebombar deerd. Thans de Egyptisch-Abessinische nabij Daggaboer. Dr. Hylander verklaart, dat het bombardement der Zweedsche ambulance absoluut opzettelijk is geschied. Duitsche Rijksregeering verstrekt geen reisver gunningen meer voor Zwitserland. Litwinow verzoekt plaatsing van het geschil met Uruguay op de agenda der as. Volkenbonds raadszitting. Bijzonderheden over de aardbeving bü Sumatra. Vijftigjarig bestaan der Zuiderzeevereeniging; koninklijke onderscheiding voor het bestuurslid mr. Pekelharing. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de instelling van een Weerfonds. Derde partij om het wereldkampioenschap dam men tusschen Vos en Rajchenbach eindigt ln remise. Nieuwe zege van Aston Villa in de Engelsche League. Charlton Athletic neemt de leiding in de tweede divisie. Fine heeft het schaaktournooi te Hastings ge wonnen; Landau en Prins in hun afdeelingen op de eerste plaats. BERLIJN, 4 Jan. (D. N. B.) De beperking van het Duitsche reizigersverkeer door de Zwit- sersche regeering heeft, zooals op 23 December j.l. is medegedeeld, het noodig gemaakt, dat door de betrokken Duitsche instanties werd na gegaan. of onder deze omstandigheden de op het oogenblik geldende overeenkomsten inzake het reizigersverkeer naar Zwitserland nog ge handhaafd kunnen worden. De Rijksregeering ziet zich thans genood zaakt, het verstrekken van reisvergunningen te staken, daar de maatregel der Zwitsersche regeering niet vereenigbaar is met de des tijds geldende overeenkomst inzake het rei zigersverkeer. De z.g. vergunningsplichtige reizen voor het verblijf in sanatoria, studie- of opvoedings instituten, vallen niet onder deze stopzetting van het reizigersverkeer. De voor dergelijke doeleinden noodige reisvergunningen worden door de bevoegde deviezencentrales verstrekt. Zondagmorgen zij de ochtend zon der zorgen. Dan ratelt de wekker nietrrrt naar werkplaats of kan toor!!! Dan helt de melkboer niet voor dag en dauwdan kunt ge uw eigen dag indeelen naar ge verkiest. En waarom klagen dan nog zoovelen dat de Zondag de saaiste dag der week is? Maak zelf dien dag tot een rustdag en tot een dag van blijheid. Het moet alsdan gezellig zijn thuis zoodat men nergens liever dan daar is. Er zij wij ding door den kerkdienst. Er zij vroo- lijkheid door de ontspanningsuren. Er zij huiselijk geluk door het bijeen zijn der huisgenooten die heel de week ieder hun eigen werk hebben. Uw Zon dag mag geen sombere dag van ge dwongen niets doen zijn maar zij de dag Gods door Zijne blijheid. Laat u niet neerdrukken door uwe week- sche beslommeringen doch poog on der die dag-zorgen uit te komen. Toon een blij gelaat aan uw omgeving en wees door uw opgewektheid een zon voor allen. Laat de Zondag hoe grauw ook de hemel welft zonnig zijn! LONDEN, 4 Jan. (Reuter). In een bericht inzake de besprekingen tusschen de staven van leger, vloot en luchtmacht van Frankrijk en Engeland schrijft de Parijsche correspondent van de „Manchester Guardian", dat tot nu toe alleen tusschen de marinestaven een overeen komst is bereikt, terwijl de besprekingen van de staven van leger en luchtmacht nog in het beginstadium zijn. ROME, 4 Jan. (Reuter) Een Italiaansch vliegtuig van de lijn SalonikiTiranaRome heeft een noodlanding moeten maken nabij de GriekschJoegoslavische grens. Ten gevolge van ijsvorming op de vleugels verloor 't toestel, dat op een hoogte van 4200 meter vloog, snel hoogte. De piloot wist het toestel echter behou den aan den grond te zetten; de machine werd niet beschadigd en geen der passagiers heeft letsel bekomen. Goedgekeurd door de Gasstlchtlng Verkrijgb. bij Uw winkelier. Pr. reeds v.a. 1 60 Imp. NV. Techn. Handelsbur. G. de Boer. A'dam Stand op Zondag 1 uur v.m.: 758 .Vorige stand: 756.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1