BON BIJ DEN AANVANG VAN HET NIEUWE JAAR NA DE AARDBEVING BIJ SUMATRA EEN REBUS IS ALTIJD „FIJN" MOET U OOK BEZUINIGEN? GROOTE MOCELIJKHEDEN ZONDAG 5 JANUARI 1936 Crisissteun voor den middenstand Medewerking der gemeenten Huldiging drs. Filippo Vuurtorens werden beschadigd Persoonlijke ongelukken? Inlanders plunderden toko's Ongeregeldheden op Beng kalis MALARIA UITGEBROKEN Reeds vier slachtoffers te Rlambangan HANDELSMISSIE NAAR ZUID-AMERIKA Examens Stenografie en Machineschrijven UIT DE STAATSCOURANT Commiezen bij P.T.T. Burgemeester Rechterlijke macht Voogdijraad G evangeniswezen jlSÊl HET AMUSANTE WEEKBLAD te Bilthoven ONS PRIJSRAADSEL Vier verschillende raadsels, die elk twee regels moeten opleveren van een achtregelig versje Letterraadsel-kwartet De oplossing Nieuwe opgave I: if. H8. ij. fO. ff. ff. /J. /f - ffi. ï.f.é.fl -3.1/ 2/.£.3f. Z5.iS.ij Zo. Ij fS 13 ff/. 32.33.3//. f/. 23 - 2 3o.nj62s.2y.22. 26. E: 6.J. ij. 30. 3f. Jf/. 33. 2f.2f.2J/- JO. f6.fj.36. 26.8.3f-fj.2S. fif. 2y.3o.f/.f2 - 32.3. f/. S. éjj.ZZ. 8. fS. ij.3.22 ,2. 22.25.2. f3. ff/. /S.2S.f2.2fj IH fS fj fZ.fO j. S. 6. ff. f/ - 3f. 33.3//. 3l f/o. 3j. 2o. 2/-S.J f//. 22. /SfZ. 2J3- fS. f6. fj IJ. 3J. ZS. 26.38. 28.3o. 2J„ 23.2g.2J 32 3y. f 3jj. 3S.36. EL: 8.23. If/.Z. 2f.fl/. 2o. lo.jj - fj. 29. ff. /0.3S.é.lO 3o 31. fó.Zj - 26.12. 39. 3. IS. i/. 30. ZJ13 - JS.36.S2i3/. f 2S. !J. 3.32/8. 22.33.3fft\ Populaire liedjes Ook Louis Davids' „Kleine man" behoort zeker tot die liedjes, die de laatste jaren in ons land zeer populair geworden zijn, waar om onze teekenaar dit vorige week aan onze serie toevoegde. Onze lezers kunnen thans raden, wélk liedje "bovenstaande teekening voorstelt. In ons volgende Zondagochtendblad kunnen zij zien of zij het bij het rechte eind hebben. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBRABANTSCHE BRIEVEN De feestelijke vlammekens zijn heel erg gedoofd 'n Leeg huiske, 'n Leeg hoekske Weer 366 dagen voor den pluk Ëf iiiiiiiiiillinium! Het bestuur der stichting crisissteun Mid denstand Gelderland, heelt het volgende schrijven gericht aan de raden der gemeenten in Gelderland: In hun eerste gewone zitting van dit jaar hebben de Staten van Gelderland een bedrag, groot f 100.000.beschikbaar gesteld voor het verleenen van financieele hulp aan midden standers, die tengevolge van de economische crisis in bedrijfsmoeilijkheden verkeeren. Nadat de Commissie van Voorbereiding haar Tapport had uitgebracht, hebben Ged. Staten bij besluit van den 13en dier maand opgericht de Stichting Crisissteun Middenstand Gelder land". Het doel der Stichtng is mede te werken aan het instandhouden van middenstandsbedrijven in Gelderland, vcorzoover die bedrijven tenge volge van den economischen toestand in liqui- diteits-moeilijkheden zijn geraakt. De Stichting tracht haar doel te bereiken door het verleenen van hulp aan handeldrijven de en industrieele middenstanders, van wie redelijkerwijze verwacht kan worden, dat zij ten geschikten tijde aan de uit de hulpverleening voortspruitende verplichtingen zullen kunnen voldoen. De hulp zal strekken om de voortzetting van het bedrijf mogelijk te maken. De Stichting verleent haar hulp in tweeërlei vorm, te weten: le. het ter leen verstrekken van gelden tot een bedrag van f 500, in bijzondere gevallen tot hoogstens f 1000, zulks tegen een rente van ten hoogste 2 pet. boven het promesse-dis- conto der Nederlandsche Bank. Indien de vordering van die rente bezwaar lijk mocht blijken, kan geld tegen een lagere rente of renteloos worden ter leen verstrekt. De duur der geldleening zal in den regel 5 jaar zijn; 2e. het stellen van borgtocht ten aanzien van geldleeningen van hoogstens f 500, in bij zondere gevallen echter hoogstens f 1000. De borgtocht zal in den regel worden gesteld t. a. v. geldleeningen met een looptijd van hoogstens 5 jaar. Niet alleen de Provincie, maar ook gemeen ten, familieleden of instellingen kunnen ge acht wordeii belang te hebben bij de instand houding van middenstandsbedrijven. Daarom stelt de Stichting het verleenen van hulp afhankelijk van de deelname van andere zijde voor minstens 75 pet. Die deelname zal minder bezwaarlijk zijn, nu de Regeering, zooals bekend wordt veron dersteld, aan de Tweede Kamer als haar voor nemen heeft kenbaar gemaakt het Rijk in ver liezen, geleden op aan kleine middenstanders te verstrekken borgstellingen, voor ten hoogste 40 pet. te doen bijpasen. In het belang eener goede contróle en ter vermijding van administratieven omslag voor de andere deelnemers, verstrekt, indien de hulp in den vorm eener geldleening Wordt ver leend, de Stichting zelf de gelden ter leen, draagt voor zooveel mogelijk zorg voor gere gelde aflossing, eventueel rentebetaling en ver rekent telkens de aan aflossing en eventueel aan rente ontvangen gelden met de andere deelnemers in de geldleening, zulks met dien ver stande, dat de stichting in het algemeen zelf het eerste risico draagt voor het eventueel in gebreke blijven door den geldnemer. Deze beginselen zijn nader uitgewerkt in de Statuten en het Huishoudelijk Reglement der Stichfing. Dank zij de medewerking van verschillende gemeentebesturen, heeft de Stichting Crisis steun Landbouw Gelderland in de laatste jaren veel mogen bijdragen tot de leeniging van de gevolgen der economische crisis in het kleine land- en tuinbouwbedrijf. Het welslagen der nieuwe Stichting Crisis steun Middenstand Gelderland is evenzeer in hooge mate afhankelijk van de hulp der ge meentebesturen. Die hulp zal in de eerste plaats bestaan in het geven van adviezen omtrent bij de stich ting in te zenden aanvragen om crisissteun. Indien het uitbrengen van die adviezen voor de Coleges van Burgemeester en Wethouders bezwaarlijk mocht zijn, zouden daartoe plaatse lijke commissies in het leven kunnen worden geroepen. Die commissie waren samen te stellen uit personen, die door hun ervaring geacht kun nen worden, bekend te zijn met de structuur der kleine middenstandsbedrijven. Indien in eene gemeente reeds een borgstel lingsfonds of andere instelling bestaat, welke geacht kan worden een soortgelijk doel, als dat der Stichting na te streven, ware het noodige contact tusschen die instelling en de stichting te bevorderen. Vele goede, nijvere burgers zien vaak hun bedrijf met ondergang bedreigd en zich zelf en hun gezinnen in de toekomst op armenzorg aangewezen, omdat zü door de gevolgen der crisis in liquiditeitsmoeilijkheden zijn ge raakt, waarin een bescheiden crediet hun red ding zou kunnen brengen. Nadat drs. Filippo, hoofd-ingenteur bij de N.V. Philips Fabrieken door dr. Philips in in- tiemen kring gelukgewenscht was met zijn 25- jarig jubileum bij dit bedrijf, vond Zaterdag middag 4 Januari de officieele huldiging plaats in het ontspanningsgebouw. Temidden van tal rijke bloemstukken werden jubilaris en gezin door vrienden en ondergeschikten gehuldigd. Ir. Lokker, een der onder-directeuren der N.V., bood hem namens vrienden van laboratorium en fabrieken een schilderstuk aan, benevens een album met handteekeningen. Van de directie voerde ir. Otten nog het woord, verder de heer Gaarenstroom namens de commercieele af deeling en dr. Holst namens het laboratorium. Ook van de zijde zijner onderge schikten werd dr. Filippo gehuldigd. Talrijke telegrammen uit binnen- en buitenland werden voorgelezen. PADANG, 4 Jan. (Aneta). In een interview verklaarde de havenmeester van Emma-haven (Padang) dat hij den eersten Januari naar Poe- loe-Bodjo vertrok, waar hij den vuurtoren intact vond. De lenzen van het licht waren echter zwaar beschadigd, terwijl de woning van den lichtwachter gescheurd was. Door vallende stee- nen waren twee kinderen licht gewond. Ook van den vuurtoren te Poelau Sigata zijn de lenzen beschadigd. Ook hier is de toren zelf in tact gebleven. Hier kwamen geen persoonlij ke ongelukken voor. Volgens ooggetuigen is de pier de Poelau Tel- lo, met het huisje wat daar op stond, ingestort. De Chineesche tempel werd ernstig beschadigd Eenige oude krotten zijn ingestort. Niemand werd ernstig gewond. Tijdens de beving over spoelde het zeewater den weg, welke langs het strand loopt. PADANG, 4 Jan. (Aneta). De resident van Su matra's Westkust ontving van den resident van Tapanoeli het telegrafisch verzoek om eenige dagen het gewestelijk vaartuig „Banggai" te zij ner beschikking te willen stellen en wel ten be hoeve van den gezaghebber van Poelau Tello. De „Banggai" is hedenmorgen te 10 uur v.m. van Emma-haven vertrokken met Dr. Hartman en twee mantries, aan boord; tevens werden ver bandmiddelen medegevoerd. Definitieve berichten omtrent Poelau Tello zijn nog niet doorgekomen, doch men ver moedt dat vele persoonlijke ongelukken heb ben plaats gevonden. Het heeft tijdens de be ving erg gespookt op het meer bij Singkarak (afdeeling Tanahdatar, Sumatra's Westkust) waarin het water bewogen werd als het wa ter in een waschkom die heen en weer ge schud wordt. MEDAN, 4 Jan. (Aneta.) Naar de „Deli-Cou- rant" verneemt, hebben zich moeilijkheden voorgedaan onder de bevolking te Bengkalis, als gevolg van het feit, dat de bevolking wegens de hooge uitvoerrechten voor bevolkingsrubber niet in staat was voedsel te koopen. Hierna werd de voedselnood acuut, daar door zware regens de rubbertuinen niet konden worden getapt. Inlanders drongen toen Chineesche toko's binnen, waar men weigerde crediet te ver strekken, waarop onder het uitroepen van „dat men geen geld en wel honger had", gedreigd werd den voorraad te plunderen. Dit had inderdaad ook plaats in vier kam pongs, waar men verschillende toko's binnen drong en rijst bemachtigde, die in voldoende hoeveelheid aanwezig was, doch die de Chinee sche tokohouders weigerden te verkoopen, naar aanleiding van het gebrek aan geld onder de bevolking. Het bestuur greep in en arresteerde de plun deraars. Waar dit noodig was werd gratis rijst gedistribueerd, terwijl verschillende werk-ob- jecten als „reliefwork" ter hand werden geno men, teneinde zoodoende aan de bevolking loo- nend werk te verschaffen. Hoewel de economische toestand van de be volking van Bengkalis precair blijft en deze voortdurenden steun noodig maakt, heeft het bestuur de situatie thans geheel in handen, zoodat incidenten niet meer te verwachten zijn. SOERABAJA, 4 Jan. (Aneta). Voor den aan leg van een railbaan ten behoeve van het Bosch wezen te Blambangan zijn 200 koelies met hun gezinnen uit de omgeving van Kediri naar die plaats overgebracht, ten behoeve van de uitvoe ring van het graafwerk. Onder deze gezinnen is malaria uitgebroken. Allen zijn zwaar geïnfec teerd. Drie kinderen en één volwassene zijn over leden, daar bij dezen de prophylactische ver strekking van kinine niet voldoende heeft gehol pen. De hulp van den Dienst der Volksgezonde heid is ingeroepen om deze streek zoo goed mo gelijk van malaria te zuiveren door het'bespui ten van poelen en plassen (de kweekplaatsen der malaria-muskieten) met residu. De koelies zijn onder medische behandeling gesteld. Tot dusverre zijn de resultaten van deze voorzieningen gunstig te noemen. Naar de Standaard verneemt hoopt in begin Mei een Nederlandsche handelsmissie, onder lei ding van onzen gezant te Parijs, Jhr. Loudon, de Zuid-Amerikaansche Republieken te bezoe ken. De financiering hiervan geschiedt voor de helft door de Regeering en voor de helft door de industrie en den handel. Voor de laatstgehouden examens der Neder landsche Vereenlging van Leeraren ln de Steno grafie „Groote" en het Machineschrijven, goed gekeurd bij Koninkl. Besluit van 14 Juni 1920, hadden zich 162 candidaten aangemeld. De vol gende diploma's konden worden uitgereikt: Leeraar stenografie Nederl. taal: Mej. C. J. A. Schmidt eri de heer A. F. van Eek. Leeraar machineschrijven de heer F. van Moor- sel. Reporter le klasse, snelheid 250 lettergrepen per min. gedurende 10 minuten de heer A. Bulk. Dictaatstenograaf, snelheid 165 lettergrepen per minuut, gedurende 10 minuten: de heer H. Scheepbouwer. Dictaatstenograaf, snelheid 130 lettergrepen per m'in.. gedurende 10 minuten, de heer P. Kant. Kantoorstenograaf Fransche taal, snelheid 100 lettergrepen per minuut, gedurende 10 minuten, de dames: A. H. Borgesius, A. J. Neuteboom, C. L. A. Schreuder en de heer G. S. M. Vemooy. Kantoorstenograaf Dultsche taal, snelheid 100 lettergrepen per min., gedurende 10 minuten, de dames: C. L. A. Schreuder, H .B. M. ötind, Th. v. d. Veer. S. E. Pruys, N. van Dam, Y. A. Dumoulln, E. Fetter, C. J. M. van Gerven. A. de Jong, J. de Ronde. M. van Zonneveld, T. W. E. Zwart, en de heeren: A. A. Straatman, B. J. van den Berg, G. E. Eislnga. Kantoorstenograaf Engelsche taal, snelheid 100 lettergrepen per min. gedurende 10 min. de dames; C. L. A. Schreuder, A. H. Borgesius en A. M. J. Soudijn. Kantoorstenograaf Nederl. taal. snelheid 130 lettergrepen per min. gedurende 10 min. de da mes: H. van Strijland, G. Loos, M. H. Bonke, Y. van der Zee (met lof), M. Stinkens, C. P. Ver schuur, M. Ingelse (met lof), L. W. M. van der Poel, en de heeren: J. W. Lackamp, W. G. H. Bartmann, G. Brouwer. W. C. Treur, D. van Schalk, P. Bakker, H. C. Timmermans (met lof), F. Keizer en G. Uittenbogaard. Steno-typist(e), snelheid steno 130 lettergre pen per min., gedurende 10 min., en typen min stens 150 foutlooze aanslagen per min. gedurende 5 min. de dames: J. Donatz, J. F. van de Kerk hof, M. C. Rijsen, C. F. Raaymakers. C. Schriever, H. J. Schutte, J. M. Sterk, N. van Dam, Y. A. Dumoulln, E. Fetter, C. J. M. van Gerwen (lof steno), A. de Jong J. de Ronde (lof Steno), M. van Zonneveld, T. W. E. Zwart. J. Duiverman (lof steno), C. A. W. Bijleveld, M. Bleyleven, M. M. K. van Terwisga (lof steno). M. Wapstra (lof steno), G. J. Koops, J. de Ronde (lof steno), en de heeren: H. Uiyn, J. de Wert, W. Korver (met lof steno en typen), Y. Evnthoven, J. H. P. T. Noghoff, P. J. Visser, B. D. Westerop. Hij lijkt honger te hebben, de arme kerel. Laten we hem een stukkie banaan geven. Smith's Weekly). Typist(e) snelheid minstens 150 foutlooze aan slagen per minuut, gedurende 5 min. de dames: M. Dekker, A. A. M. Koekebacker, G. J. Faber, C. P. Ruygh. M. G. Kommer, A. A. v. d. Vegt, H. Büchele, B. C. Hijkoop, F. A. Bothoff, A. C. de Boer, J. de Jager, M. Reininga, A. Schagen, C. P. Verschuur, G. de Jager. C. Klaui, J. H. Leenm'ans. H. J. Kouwen, G. H. Reehorst, J. J. G. Groen huizen. G. Kleinbussink, de heeren: J. G. Klink, J W. Lackamp, A. v. d. Plaat, JJ. Rinner, M. v. d' Heiden, J. Vlastuin, W. Jansen, H. Draayer, J. W Osnabrugge, M. Groen, J. van Mil. G. de Boer, C. Kaayk, W. Huiskamp. G. Hoogewerff, J. Abspoel, K. Palmer, J. A. A. Gerritsen, T, Booy, J. Kraaye- m,a F. Put, D. J. van Holland. Bjj K. B. zijn met ingang van 1 Jan. 1936 be noemd tot commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst de adjunct-commiezen bij den P. T. T.-dienst W. van de Bunt, J. de Groot, P. Harting, D. J. J. van Bruggen, T. Stienstra en H. Hoving. Bij K.B. is aan A. Commandeur op zijn ver zoek, met ingang van 8 Januari 1936, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeen ten Spanbroek en Opmeer, met dankbetuiging voor de door hem in zijn betrekkingen bewezen diensten. Bij K.B. is aan Mi-. T. J. A. M. Mertens op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Tilburg. Bij K.B. is benoemd tot lid van den Voogdij raad te Rotterdam J. Fortuin, Hoofdonderwij zer aan een openbare school voor gewoon lager onderwijs, te Rotterdam, wonende aldaar. Bij K. B. is aan mej. I. J. ver Loren van Thg- maat op haar verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Voogdijraad te Zutphen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij K.B. is aan C. H. A. Terwindt op zijn verzoek met ingang van 1 Februari 1936 eervol ontslag verleend uit zijn functie van lid van den Voogdijraad te Arnhem, onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij K. B. is aan H. G. W. Sprenger op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het College van Regenten over de Gevangenissen te Leeuwarden, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Een abonnement voor nog geen dub beltje in de week op het Amusante Weekblad populair 't Amusantje gedoopt beteekent 'n belangrijke besparing op het budget Uwer ontspanningskosten. 't Amusantje immers zal u ongetwijfeld meer vreugde, meer echte, verfrisschende gezonde ontspanning geven dan veelal een dure uitgaansavond of ander kostbaar plezier. Meer dan eenig ander blad bezorgt 't Amusantje U een goed humeur, wat vooral in dezen tijd met geen goud te betalen is. Meer dan ooit stellen ook wij vooral in dezen tijd Uw abonnement op prijs. Daarom dat U hiernevens afgebeeld vindt een bijzon der aardig, modern uitgevoerd bureauklokje, dat een ied»r ten geschenke ontvangt, die z*ch thans abonneert, of, reeds abonné zijnde, een nieuwen abonné aan ons opgeeft.. Doet het dadelijk. voor een gratis solied en fraai bureauklokje, in te zenden aan Postr. 70186 Ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op ,,'t Amu santje" franco per post a f 250 per halfjaar en tevens ten geschenke te ontvangen een fraai bureauklokje. Naam: Adres: V2. Onze rebus van de vorige week vond bij zeer vele puzzelaars in stemming en met genoegen konden wij met den inhoud der oplossing van de meeste inzendingen accoord gaan. Heel wat prettige heilwen- schen bereikten ons en van verschil lende zijden werd ons ,,veel vin dingrijkheid op het gebied van mooie raadsels'' enz. toegewenscht. Zoo heel eenvoudig was onze vorige opgave niet en zij zal tal van onze getrouwe inzen ders moeite hebben gegeven, maar aan het aantal oplossingen was dit toch zoo geed als niet te merken. Als gelukkige winnaars, die hun prijs per post toegezonden krijgen, werden door het lot aan gewezen: De dames: Mej. M. COCX, Banstraat 22 huis, Amsterdam Zuid en Mej. C. HOUTKAMP, Kampersingel 48, Haarlem; de heeren H. J. GROOTHUIS, Ottoweg 56, Hengelo (O) en JAC. HONIG, Vaartscherijnstraat 76, Utrecht. Tusschen de woorden Kerstmis en Nieuwjaar staat: wensch, waarop volgt het teeken voor en. Gij en ik: dat zijn wij. Er volgen drie getallen, te verminderen met g, e en t: blijft dus allen. Vervolgens v aan h, en één a weg: geeft vanh. Een diploma is een akte: k r, dus arte. Elf f ei. K aan r, en n weg: geeft kaar. Een geleider is een gids i o, dus Gods. Het tegengestelde van arm is rijk, wordt ge. volgd door sten. Cijfer negen: n weg en z bij: geeft zegen. Het tegengestelde van oud is nieuw: u t, dus nietw. Ten slotte: aan r het vraagteeken, en n weg: geeft aan r? zonder n aar? Zoodat het rijmpje luidt: Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar wenschen wij allen van harte elkaar Gods rijksten zegen, nietwaar? Een rebus is altijd „fijn"! Maar men moet met zoo'n opgaaf, 't zij groot of klein, Steeds op z'n „qui vive" zijn: Hier zat „in den staart het venijn" Want het laatste nummertje gaf niet: r aan het vraagteeken, zooals vele inzendingen meld den, daar dit immers zonder de n dan raa? opleverde doch omgekeerd werd het: aan r het vraagteeken, hetgeen zonder de n dus dus aar? werd. Als nieuwe opgave, waarvan onder de goede oplossers weer vier aardige prijzen worden ver loot, geven wij nu een letterraadsel-kwartet. Elk der vier letterraadsels moet twee regels opleveren van een 8-regelig versje, inhoudend een wensch bij den aanvang van het jaar 1936. In elk dezer vier nummers is het, zooals uit de figuur blijkt, om een 5-tal woorden te doen, waaruit men tot de bovengenoemde versregels komt. De vier opgaven zijn onafhankelijk van elkaar, zoodat de cijfers 1, 2, 3, enz. van I niet dezelfde letters behoeven voor te stellen als de cijfer» 1, 2, 3, enz. van de volgende nummers, of omge keerd. Het aantal letters van I is 34, dat van II 36, dat van III 40, en dat van IV 38. In de gegeven volgorde beteekenen de 5 woor den van I: lo. in goeden welstand verkeerend. 2o een verderfelijke drank. 3o. een kleedingstuk, 4o. een plaats in Limburg, 5o. wat de naald van den barometer doet. Die van II beteekenen: lo. een plaats in Gelderland, bij Arnhem, 2o. een stad in Italië; 3o. pasgeboren (van een kalf) 4o. belust op nieuws, 5o. paraplu. Die van III beteekenen: lo. enquête, 2o. plaats in Limburg, 3o. een der dagen van de week, 4o. „tusschen licht en donker", 5o, wat men heeft ondervonden of meegemaakt. En die van IV beteekenen: lo. een bloemensoort (in het meervoud), 2o. een residentie van Java; 3o. die door de politie wordt ingerekend, 4o. een inboorling van Java, 5q. een aanteekening onderaan een bladzijde in een boek. Oplossingen tot Donderdag as. 12 uur aan den heer G. M. A. Jansen, Ruysdaelstraat 60, Utrecht worden U geboden door advertentie-reclame ia de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regel komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge zinnen. ULVENHOUT, 2 Jan. 1936. Menier, De feestkeerskens zijn ge doofd. En m'n dbgen knipperen 'n bietje onwennig in den zuren, nuchteren Januaridag van 't prille jaar. Ze zijn nog te veul verwend aan den gouwen lichtpoeder, die dagenlang om mijnen kop wemelde. Aan den gouwen schemer, die er gloorde van t stalleke af, door heel den huis tot binnen in oew zielement. Zoo valt den nuchteren Januaridag wel wat hard op oew oogen. Wel wat koud in oew borst. Dagen en dagen wierd m'n ziel gewiegd op den muziek van de gouwen snaren, die gespan nen stonden aan de sleutels van keersenvlam- mekens en dieën muziek wierd rauw afgebro ken in den schrillen krijt van 't kille daglicht op deuzen Januari-morgen. Den „Maandag" van 't Jaar. En da's vandaag veul „maandag," amico! Als ge dan, lijk ik, zoo'n bietje „maandaghou wer" zijt van proffessie want ik ben 'nen greten feestganger! dan, afijn Den groentenwagel was zwaar, loodzwaar van den morgen! Zwaarder dan vóór de feestdagen, toen ie voor drie en vier dagen gelajen was. Maar toen had ik ook m'n baaske bij me, m'n ferme knechtjeDa's gisteren avond vertrokken. Ja de feestkeerskens zijn erg gedoofd. In den vooravond zijn ze al lemaal weer vertrokken, gis teren. Stuk voor stuk wieren we aangeraakt door den plicht, die ons wakker maakte uit 'nen droom van altij feest; feest onder kristalijnen muziek en gouwen keersenglans, gedragen in de kunstig-gesnejen knuiskens van vergulden en gelen. Toen zijn ook onzen Dré en ons Wleske gegaan. Met Dré III, Bartje en Truike. Ik heb mijnen Kerst, mijn Oud- en Nieuwjaar ik heb heel m'n feest weggebracht met de sjees, naar de statie. Nog voel lk 't warme plekske teugen m'n been zoo zat mijn baaske dicht teugen me aan, achter Bles. Veul wierd niet meer gesproken. Nog droom den we na. En als 'k de rooie achterlichten van den trein had zien vergaan ln den killen duister van den Nieuwjaarsavond, dan pas wist ik zeker, dat thuis de lichtjes uit waren. Dan ben ik rap 't statieplein opgestapt, naar m'n wachtend Bles- ke, dat hard zijnen hoef stampte in de zondag avondstilte, waarin hier en daar nog *n rood Kerstlicht smeulde achter beslagen ramen en 'k ben, alleen nou, in 't gerij gestapt. „Vort, Bles, rap naar de vrouw, jongen." Heel, heel wijd weg krijtte den scherpen fluit toon van den trein, die nou den bocht omging. „Ze zijn alweer halverwege TilburgDen Bosch, als ik weer thuis ben," ging door mijnen kop. Nog efkens keek ik naar de bleekgele ra men van de stille statie en meteen maakte m'n sjees den draai in de richting van Ulvenhout. Hard ratelden Bles' ijzeren hoeven in de ver laten straten van 't duistematte stadje._ En tusschen den ijzeren roffel door, klengde 'n kerkklokske dreinerig over 't moeie stedeke. Ja, de feestelijke vlammekens waren heel erg gedoofd op de stompkens keutelkeers met de zwarte pitjes. En als ik thuiskwam, m'n peerdje uitgespan nen en gestald had, z'n ruif voorzien van 'nen royalen greep uit de zomermaand, van 'nen greep geurig hooi, waarin nog nageurden de verdrogde veldblommekens, dan dan speur den m'n ooren naar ennigt gerucht, uit de ka mer naastaan. Naar 't stemmeke van den altij zingenden kleinen Bart; naar 't geschuifel van de stoelen over de stroeve plavuizen; naar.... naar 't blnnen.rennen van den kleinen Dré. die zoo geren in den stal is bij Bles en Opa, naar de stemmen van m'n jongens, den rollenden lach van den Dré, 't hooge, Amsterdamsche stemmeke van ons Wieskeik luisterde maar de leegte van de stilte waaide om m'nen kop. En efkens, hier in den schemer bij den stal lantaarn, kneep ik m'n oogen dicht en 'k zag 't heele spanneke wegrollen in de gele coupé, den duisteren avond in. 'k Zag nog efkens den schim van Dré z'n smoeltje, met de platge- douwde neus teugen 't beslagen raamke en as ik dan m'n oogen maar rap opendee, dan schoot 'nen krans van felle lichtpieken uit 't lan taarntje, daar in 't strooi. Trui zat te dutten bij de plattebuis, hern amen over malkaar, den kop moei lijk 'n zware blom aan den ranken stengel neer bungelend op den schouwer. God. wat was m'n goeie ouwe moei. Als ze wakker schrok: „eh eh waar waar zijn ze allema...." „Ge hebt nog van allemaal de groeten Trui, en 'k moest oe vooral niet vergeten nog 's duu- zend keer te bedaanken Heuren mond beefde 'n bietje; dwaas keek ze naar de buitendeur. Knikte, knikte alsof ze zeg gen wilde: „dus ze zijn allemaal weg!" Toen stond ze rap op van heuren stoel, ging naar t achterhuis en 'k hoorde veul lawijt van den voeierketei voor de beesten. Ik ging zitten. Aan de tafel. Trommelde met m'n vingers op die leege, die groote tafel en vaneigens gingen m'n oogen weer naar 't Kersthoekske, wat ze al veertien dagen gewend waren te doen Maar geen lichtpiekske, geen lichtkranskens om wiegende keerskens. 'n Verflenst boomke, met moeie takskens. 'n Hol-zwart stalleke met steenen poppekens, die 'k toch efkens van dicht bij ging bekijken. Wat was er dan aan gebeurd....? En ik nam den H. Jozef op en meteen viel 'n leeg gat in 't stalleke en ik kost 'm er niet goed meer neerzetten. „Ja, doet da," klonk ineenen Trui heur stem. „Eh eh watte, Trui?" ..Ruimt den rommel maar op." „Zou zouwen we eigenlijk nie Trui tot Driekoningen. „Dré, ruimt asteblieft die dingen op; wa motten twee ouwe menschen-alleen Toen ging ze weer naar 't achterhuis en ra kelde daar nijdig in 't vuur. Afijn, amico. Ik heb 'n stapeltje ouwe kran ten gehaald, de hoeiendoozen van 't opkamerke en Tc heb de beeldekens voorzichtig in de Kerst- nommers gewikkeld. Tot volgend jaar, als Onzenlievenheer 't belieft.... Als we teugenover malkaar zaten, na langen tijd alleen weer, dan viel 'nen harden slag van de steertklok door de lampsuizelende stilte van deuzen triestigen afscheidsavond. ,,Nou zijn ze thuis," zei Trui, die altij „mee reist," als de kinders vertrokken zijn. Ik knikte. „Nou, eh Dré, nou kan ons Wieske d'r kin ders weer allemaal naar d'r eigen beddekens brengen en ze zeivers toedekken, zooas ze lest schreef, witte nog wel? Wa kan ze toch slecht wennen aan die kostschool, 'k Mag lijen da ze gaauw 'nen grooten brief schrijft! Wa kan die meid toch gezellig schrijven, ee? Da docht ik deus dagen nog, as ik met *r zat te praten. Dré 't was éénen, éénen grooten brief van Wies- kes, al die dagen....!" Toen veegde ze even langs heur oogen. „Wieske schrijft mergen al, Trui. Da riep 2ie nog, as den trein rijen ging." En zoo, samen met de kinders die vertrokken waren, verging den avond in ons leege huiske, met het leege „Kersf'-hoekske. Zoo doofden onze feestkeerskens. Zoo verging den gouwen gloed, die nog wat na-smeulde in ons zielement. Nieuwjaar! Brutaal, voornaam hangt daar weer den nieu wen kalenderblok met zijnen burgemeestersbuik. Driehonderdzesenzestig dagen hangen daar weer voor den pluk. 't Waren slechte jaren, de leste. Dat hoeven we niet onder stoelen en tafels te steken. Ook '35 was 'n schraal jaar. En toch toch heb ik mee 'n bietje weemoed het weer zien vergaan in d' eeuwigheid. Toch was 't end weer schoon. Ja 't gaf me moed. moed voor 't nieuwe. De menschheid frutselde z'n zorgskens in 't strooi van 't kribbeke. Veul is gebeden bij 't Kindeke. Bevend zijn de biddende handen om hoog gegaan in den gouwen lichtgloed die er straalde uit 't stalleke van Bethlehem. Misschien. Ik heb in ieder geval uit het jaarende moed geput voor de moeilijkheden van 't nieuwe jaar. En zoo, amico, durf ik, jouw en al mijn duu- zenden lezers en lezereskes eerlijk en welge meend, hartelijk en vertrouwend toe te roepen: ZALIG NIEUWJAAR! Laten we allemaal, al is 't dan mee *n bietje „Maandagsgevoel", toch onzen zwaren wagel weer vortdouwen over de moeilijke wegels van ons bestaan. En dan zoo nou en dan de herin- dering aan 't Kerststalleke nog 'ns laten op- gloren in ons zielement. 'n Bietje vrêe, "n bietje vertrouwen 'tis allegaar olie in de assen van den zwaren wagel, die vort móét! Vort 't heele nieuwe jaar uit. Den plicht heeft ons weer aangeraakt. Den wagel is nog wat zwaar. Maar als ie eenmaal rolt, dan wordt zijnen roffel over de oneffen wegels weer 'n goeie maat om er 'n liedeke op te fluiten. Vort! Vort door den zwaren tijd mee 'n bietje vrêe, mee 'n bietje vertrouwen, mee 'n bietje hoop, dat we verankerden aan de schraag van 't heilig dierenruifke. Zoo wensch ik, ook namens Trui, uit den grond van ons hart: „Zalig Nieuwjaar!" Ik hoop m'n briefkes weer voor malkaar te krijgen, 'n Teug lach, 'nen slok ernst, maar altij 'nen gaven beker vol. Tweeënvijftig.... waar van dit, 't eerste weer zoo dicht by t leste ligt....! 't Gaat zoo rap. De zware dagen gaan 't vlugst voorbij! De jaren toch, ze vliegen. 'n Bietje vrêe, 'n bietje vertrouwen en den wagel, hoe zwaar ook, hij rolt van eigens, op de maat van 't fluitje! Allemaal, nog eens: Zalig, zalig nieuwjaar! Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a yoe DRS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6