De oorlog in Oost-Afrika l m I De Ned. ambulance naar Dessie Hotelhouders te Addis Abeba zitten in zak en asch Het nieuws van heden I ENGELAND EN EGYPTE NIEUW MOBILISA TIE- BEVEL VAN DEN NEGUS? MEESTE JOURNALISTEN ZIJN VERDWENEN De Kerkstrijd in Duitschland DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 6 JANUARI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19729 Besprekingen over regeling der betrekkingen tusschen beide landen De „Brockhaus" is onbruikbaar Een bedorven encyclopaedic HET KONINGSMOORDPROCES Het Weer OOK DE MORROWS VLUCH TEN UIT AMERIKA Egyptische minister-president vraagt inlichtingen omtrent het bombardement van het Egyptische Roode Kruis Weer twee vliegers neer geschoten Taxi-chauffeurs rijden den bezoe ker door de heele hoofdstad, om te laten zien dat ze een „vrachtje" hebben Vele auto-ongelukken (Copyright-Reuter A.N. PJ De Italiaansche verliezen Britsche troepen naar Alexandrië Roode Kruis-teeken op munitie-depot? Perscampagne tegen Enge land weer ingezet Oostenrijksch minister naar Boedapest Verkeersstaking te Rijssel «"nccao*. a. 5. iy Belijdende Kerk blijft zich verzetten Rivieren wassen nog steeds Nantes ten deele onder water DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Hauptmann 14 Januari terecht gesteld? Overval op den Moek- denexpress Engeland vergroot zijn scheepswerven NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeper*" zie de rubriek Sedert den terugkeer van ex-president Calles in Mexico eenige weken geleden, is het herhaaldelijk in de hoofdstad tot felle betoogingen gekomen tegen den vroege- ren dictator en beruchten kerkvervolger. Hierboven een overzicht van een geweldicre demonstratie voor het Nationale paleis, waaraan meer dan 80.000 menschen deelnamen De Zweedgche Consul heeft van Prins Karei van Zweden een telegram ontvangen, waarin deze mededeelt, dat honderden Zweden bij het Roode Kruis wenschen te worden ingedeeld, om de gewonde Abessinische krijgers te helpen. Reuter seint uit Addis-Abeba, dat de Neder- landsche ambulance, waarbij zich zes artsen bevinden, op het punt staat Addis-Abeba te verlaten om naar Dessie te vertrekken. Ambulances uit Finland en Noorwegen worden nog verwacht, alsmede een Britsch detache ment van de grens van Soedan. Alle thans in Abessinië verblijvende detache menten verwachten versterking. LONDEN, 6 Jan. (Reuter) Naar de diplo matieke medewerker van de „Daily Telegraph" bericht zullen in de komende week besprekingen worden gevoerd tusschen den Britschen iioogen Commissaris voor Egypte, sir Miles Lampson en de Egyptische regeering inzake de regeling van de betrekkingen tusschen beide landen. De correspondent merkt evenwel op, dat de bespre kingen thans nog in een beginstadium verkee- ren; het oogenblik is nog niet gekomen, waarop de 3ritsche minister van Buitenlandsche Zaken de voo stellen tot een betere verstandhouding tusschen beide landen aan het parlement kan v. rleggen. De Hooge Commissaris is evenwel gemachtigd de Egyptische regeering mede te deelen, dat de Britsche regeering de opening van de onder handelingen, gebaseerd op het ontwerp van 1930, welwillend aanschouwt. In het bijzonder is de Britsche regeering be reid aan te dringen bij de mogendheden, die jurisdictie over eigen onderdanen bezitten, om de rechtspraak van de bestaande consulaire rechtbanken over te dragen op de gemengde rechtbanken onder toepassing van de Egypti sche wet. In sterk nationalistische kringen eischt men evenwel ook afschaffing van de gemengde rechtbanken, een punt, dat door de Britsche regeering nog wordt overwogen. Dezer dagen is het supplement verschenen van t groote Brockhaus-Lexikon. Dit boek vermeldt een groot aantal namen van onbekende personen die in het nieuwe Duitschland een functie ver vullen, terwijl de gegeven bijzonderheden om trent wereldberoemde persoonlijkheden op het gebied van kunst, wetenschap, literatuur en po litiek tot het uiterste minimum zijn beperkt. Zoo treffen wij bij den naam van Prof. Albert Ein stein de volgende „bijzonderheden" aan: „Ein stein, Albert, werd in 1933 als directeur van het Kaiser-Wilhelm-Institut für Physik afge zet, „uitgeburgerd" en leeft sedertdien in het buitenland." De gegevens, die het supplement over Feucht- wanger verstrekt, beperken zich tot de volgen de zinsnede: Feuchtwanger Lion, schrijver van Joodsche afkomst, uitgeburgerd, leeft in Lon den, schreef nog den pamfletachtigen tijd-roman „Succes". Over den befaamden kunstschilder Max Liebermann kan men lezen: „Liebermann Max, schilder, Joodsche afkomst, legde zijn func tie van president der Academie voor Kunsten neer." Een te Weenen verschijnend blad acht het zeer waarschijnlijk, dat bij een dergelijke redactie een groot aantal buitenlandsche afnemers hun bestelling voor dit boekwerk annuleeren, het geen tot processen aanleiding zou geven. Het proces tegen de beschuldigden van den moord op Koning Alexander van Joego-Slavië te Marseille, allen Joego-Slavische leden van de Oesjtasja, zal op 5 Februari a.s. voor de jury rechtbank van het Departement van de Rhöne te Aix-en-Provence hervat worden. VERWACHTING: Matige tot krachti- gen Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken met kans op regen, later opklarend, iets kouder. Hoogste stand: 767.1 te Jan Mayen. Laagste stand: 739.1 te Malinhead. Ël Zon op 8.10 - onder 4.00 - Licht op 4.30 Maan op n.m. 1.41 onder v.m. 618 Volle Maan 8 Januari ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii NEW YORK, 5 Jan. (Reuter). Constance Morrow, een jongere zuster van mevrouw Lind bergh, die in den laatsten tijd herhaaldelijk dreigbrieven heeft ontvangen, waarin zij met ontvoering bedreigd wordt, heeft met haar moe der, de weduwe van den vroegeren Amerikaan- schen ambassadeur in Mexico Dwight Morrow, het voorbeeld der Lindberghs gevolgd en zich door vertrek naar het buitenland aan haar be lagers onttrokken. ASMARA, 5 Jan. (Reuter) De Negus zou een nieuw bevel tot mobili satie hebben uitgevaardigd, dat echter nog niet is gepubliceerd. Dedjaz Nasi boe zou verklaard hebben, dat alle sol daten zich bij hun plaatselijke chefs moeten aandienen. Degenen die hier mede dralen, zullen streng gestraft worden en de deserteurs zullen worden opgehangen. Tijdens een hevigen Italiaanschen lucht aanval aan het Noordelijk front zijn boven de stad Amba Aleja, ten Zuiden van Makale, gif gasbommen geworpen. Eenige personen werden gedood en verscheidenen gewond. In den na middag van 2 Januari wierpen drie Italiaan- sche vliegers gifgas- en brandbommen boven Debnat en Debre Tobor. Aan het Zuidelijk front werd de stad Corem gebombardeerd, terwijl ook Daggaboer opnieuw met bommen bestookt werd. Volgens de laatste berichten werd bij het eerste bombardement van Daggaboer de geheele Egyptische ambu lance vernield. Er zijn geen slachtoffers te be treuren. Van vooraanstaande Abessinische zijde wordt verklaard, dat men ten zeerste verontwaardigd is over het voortdurende bombardeeren van Roode Kruis-posten door de Italianen, en dat men zich afvraagt wat de groote Europeesche mogendheden tegen deze schending der hei ligste internationale instelling zullen doen. Men heeft Abessinië aanvankelijk toelating tot het Internationale Roode Kruis geweigerd, om dat van deze instelling slechts beschaafde vol ken deel zouden kunnen uitmaken. Het her haaldelijk bombardeeren van Roode Kruis-pos ten door de Italianen, die door dit ten derde iiïittvx ,v.:Öi De drinkwatervoorziening van de Italiaansche troepen in Noord-Afrika baart groote zorgen. Rivierwater wordt opgepompt en terstond gesteri liseerd, waardoor het voor gebruik geschikt is ADDIS ABEBA, 5 Januari. (Reuter-A. N. P.) Hotelhouders, taxi-chauffeurs en andere groe pen burgers van Addis Abeba, die hun in komsten indertijd door de „bezetting" der stad door de journalisten in belangrijke mate heb ben zien toenemen, zitten thans eigenlijk in zak en asch, daar de meeste klanten weer ver dwenen zijn. Een paar maanden geleden liep het in de hoofdstad van Abessinië storm van de buiten landsche correspondenten. Op het oogenblik verblijven wel is waar nog een twintigtal jour nalisten te Addis Abeba, doch op z'n best een zestal zal nog iederen dag bijeenkomen voor het bord, waarop de officieele regeeringscom- muniqué's worden aangeplakt. Toen de vreemde bezoekers enkele maanden geleden te Addis Abeba aankwamen, was het aan het station zeer druk. Er waren altijd wel veertig journalisten aanwezig, die erg benieuwd waren te weten, wie zich verder bij het gezel schap zouden willen voegen. Od het oogenblik zal een vreemdeling waarschijnlijk worden ver welkomd door een stuk of drie hotelhouders, die reikhalzend uitzien naar het oogenblik, dat hun etablissementen weer zullen zijn volge boekt. Het ziet er niet naar uit, dat hun wensen spoedig in vervulling zal gaan. In den drukken tijd verdrongen de journa listen en andere buitenlanders zich in de „bars" en zij betaalden graag 4 shilling voor een cock tail van dubieuze kwaliteit. De barkeepers zijn nu blij, wanneer zij vijf glazen wijn op een avond schenken. De taxichauffeurs zijn er misschien nog het slechtst aan toe. Zij hebben nu zoo weinig te doen, dat ze zich afvragen of de drukte, waarin zij zich onlangs hebben verheugd, niet een droom is geweest. Wanneer zij nu een vrachtje opdoen, zijn zij er zoo trotsch op, dat zij met de passagiers de geheele stad rondtrekken, om te laten zien, dat zij „werk" hebben. Het gevolg van deze vertooning is in vele gevallen, dat er aanrijdin gen plaats vinden. De correspondent van Reuter-A. N. P. heeft op een middag in een uur tijds twee aanrij dingen gehad. De chauffeur liet op weg naar het paleis de claxon aan één stuk door aan staan. De tocht ging nogal door de hoofd straat! De chauffeurs trekken zich weinig aan van de menigte op straat. Zij rijden doodge moedereerd op de menigte in, welke dan op het laatste oogenblik uit elkander stuift. Indien de politie hen op te groote onvoor zichtigheid betrapt, worden zij bekeurd, d.w.z. zij worden medegenomen naar een politie-ka- zerne, waar zij hun boete betalen en het bedrag der eventueel aangerichte schade. male te doen duidelijk toonen, dat zij het op zettelijk doen, schaadt het Europeesche prestige enorm. CAIRO, 6 Jan. (Reuter). De Egyptische mi nister-president, die zeer getroffen was, toen hij vernam, dat de Egyptische Roode Kruis- afdeeling te Daggaboer was gebombardeerd, heeft onmiddellijk een telegram naar den Egyptischen consul te Addis Abeba gezonden, waarin hij om nadere bijzonderheden ver zocht. In zijn antwoord bevestigde de consul het bombardement en de aangerichte schade. De Koptische patriarch heeft bij den Vol kenbond geprotesteerd, terwijl de Egyptische minister-president het voornemen heeft bij de Italiaansche regeering te protesteeren. ROME, 5 Jan. Officieel wordt mede gedeeld, dat twee Italiaansche vliegers gis teren bij een vlucht over het Kafta-gebied in het Noord-Westen van Abessinië nabij de grens van den Soedan zijn neergescho ten en gedood. Volgens een officieele statistiek zijn van 1 Januari 1935 tot 31 December 1935 van de Italiaansche strijdkrachten in Oost-Afrika 399 officieren, onder-officieren en minderen ge dood en worden 14 militairen vermist. In hetzelfde tijdvak zijn 259 arbeiders ten gevolge van ongelukken of ziekte om het leven gekomen. In 1935 zijn 61.000 arbeiders uit Italië in Oost-Afrika aangekomen, van wie de meesten in Eritrea. 11.338 arbeiders zijn naar Italië teruggekeerd wegens het afloopen van hun overeenkomst of om andere redenen. Op het oogenblik wer ken in Eritrea en Somaliland 50.000 arbeiders. LONDEN, 5 Januari De Sunday Dispatch meldt, dat het Engelsche stoomschip Scithia, dat 20.000 ton meet, is verbouwd tot troepen transportschip. De Scithia, welke tot voor kort dienst deed op Amerika, zal reeds a.s. Woens dag van Southampton naar Alexandrië ver trekken met troepen, tanks, geschut en ander oorlogsmateriaal. Het blad wijst er op, dat het de eerste keer is sedert den wereldoorlog, dat een Engelsch stoomschip door het ministerie van Oorlog is gerequireerd voor het transport van troepen. Waarschijnlijk zullen binnenkort verschei dene schepen van de White Star Line, o.m. de Laurertic, de Laconia en de Samaria voor het zelfde doel eveneens worden gerequireerd. Volgens een bericht uit Harrar zou naar Reuter uit Asmara meldt Dedjas Nasiboe een vriendelijk verzoek ontvangen hebben van den Franschen consul om het op Gheri aangebrach te Roode Kruisteeken, waar zich opslagplaatsen van oorlogsmateriaal zouden bevinden, te ver wijderen. De perscampagne tégen Engeland is weer in gezet. De campagne voor strengere strijdmetho- den tegenover Abessinië is tijdelijk stopgezet en thans is Engeland weer het meest geliefde ob ject, speciaal in verband met de actie aan den kant van Kenya. Gayda is eveneens zeer slecht te spreken en dringt in zijn blad op Itaiië's uittreden uit den Volkenbond aan. De atmosfeer te Genève is on verdraaglijk voor Italië. Van alle kanten wordt gevraagd waarom het dit instituut niet verlaat, doch het antwoord luidt, dat Italië lid zal blij ven, zoolang het de kracht heeft weerstand te bieden, en zoodoende te verhinderen, dat de ver wikkelde toestand in Europa, die door het Ita- liaansch-Abessinisch conflict is ontstaan, niet nog verwarder wordt. Maar er is een grens aan allen weerstand en alles drijft Italië op het oogenblik nfcar die grens. Men is in Italië ook zeer verontwaardigd over het gebrek aan commentaren in het buitenland op de gruweldaden, waarvan Abessinië wordt beschuldigd. Mien is van meening, dat, indien het buiten land voortgaat met critiek op Italië uit te oefe nen, meer Abessinische gruweldaden gepubliceerd zullen worden, die de Italiaansche regeering tot nu toe geheim heeft gehouden, om de Italiaan sche vrouwen niet te verontrusten, daar men bang is, dat het openbaar maken van de bar- baarsche verminkingen van Italiaansche sol daten een demoraliseerenden invloed op de be volking zou kunnen hebben en tot een heftige anti-oorlogsstemming zou kunnen leiden. BOEDAPEST, 5 Jan. (Reuter.) In poli tieke kringen hecht men groote beteekenis aan de as. reis naar Boedapest van 'n Oostenrijksch minister. Deze reis zou ten doel hebben met de Hongaarsche regeering te beraadslagen over een gemeenschappelijke Europeesche politiek. PARIJS, 5 Jan. (Reuter.) Na de bestuur ders vap trams en autobussen te Roubaix en Tourcoing, is thans het bedienend personeel van deze openbare verkeersmiddelen te Rijssel vanmorgen in staking gegaan. Het verkeer in de stad ligt volkomen stil. De laatste dagen hebben de Egyptische studenten opnieuw tegen de regeering ge demonstreerd. Stangen en knuppels droegen zij als wapens tegen de politie mede BERLIJN, 5 Jan. (Reuter). De broederraad der belijdende kerk, de hoogste instantie dezer richting, heeft met 17 tegen 11 stemmen be sloten, de besluiten te handhaven der synode te Dahlem, waarbij den leden der belijdende kerk iedere samenwerking wordt verboden met de door den staat ingestelde kerkelijke commissies. Voorts besloot de broederraad degenen, die zich niet aan dit verbod houden, uit te sluiten van alle kerkelijke functies. Een commissie van zeven leden heeft opdracht gekregen een nieuw kerkbestuur te kiezen. Naar men gelooft, zal de bisschop van Hannover, dr. Mahrarens, die de politiek van den Rijksminister van Eeredienst, Kerrl, gunstig gezind is, zijn functies in het voorloopige kerkbestuur moe ten neerleggen. Derhalve schijnt de opvatting van ds. Niemöl- ier, die een compromis met den nationaal-so- cialistischen staat van de hand wijst, de over winning te hebben behaald. PARIJS, 5 Jan. (Reuter). De meeste Fransche rivieren, doch in het bijzonder de Seine, de Rhöne, de Loire en de Ga. ronne, zijn Zondag verder gewassen. Te Parijs bestaat voorloopig evenwel nog geen gevaar voor overstrooming. Te Lyon zijn verscheidene stadswijken on der water gezet. Het verkeer is onder broken. Ook de Garonne is over groote gebieden bui ten haar oevers getreden. Te Macon heeft de Saóne de kaden over stroomd. De bewoners der door de water massa's geïsoleerde plaatsen ondervinden reeds de moeilijkheden hiervan. De Mame is in de afgeloopen 24 uur meer dan een meter gestegen. De Charante heeft bij Angoulême de hoofd verkeerswegen onder water gezet. In den loop van den nacht moesten verscheidene bewo ners met bootjes in veiligheid worden ge bracht. Honderden huizen worden door het water bedreigd. De Loire is Zondag bij Nantes bijzonder ge. zwollen. Indien het water in den nacht nog verder zal wassen, zullen de fabrieken te Nantes grootendeels moeten worden stilgelegd. De fabrieks- en arbeiderswijk der stad staat vrijwel geheel onder water. Te Chantenay moest het tram wegverkeer worden gestaakt, omdat het water meer dan een meter hoog op den weg stond. Het baanvak ParijsNantes is gestagneerd. Qe treinen moeten een anderen weg volgen. De Ned. Roode Kruis Ambulance in Abessinië zal naar Dessie vertrekken. Overval op den Moekden-express; 8 personen gewand. Groote overstroomingen in Frankrijk; rivieren wassen nog steeds; Nantes ten deele onder water. Verkeersstaking te Rijssel. Nieuw mobilisatie-bevel van den Negus? Weer twee vliegers neergeschoten. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers zal Maandag 13 Januari bezit nemen van den bisschoppeljjken zetel van Haarlem. Te Haarlem is een advocaat gearresteerd, ver dacht van verduistering van gelden, die hij als curator onder zich had; makelaarsbureau bij de heling betrokken. NEW-YORK, 5 Jan. (Reuter.) Volgens de „Daily News" zijn de advocaten van Bruno Hauptmann ervan ln kennis gesteld, dat de terechtstelling zal plaats hebben in den nacht van 14 Januari. Het blad voegt hieraan toe, dat de verdedigers zich haasten het verzoek voor een nieuwe revisie op te stellen," dat aan het Hof van Cassatie van New Jersey zal worden voorgelegd. PEIPING, 5 Jan. Volgens berichten in de bladen hebben drie gewapende personen op 4 Januari bij het spoorwegstation Tsjan Tsjoean (Chineesche provincie Hopei) een overval ge pleegd op den sneltrein PeipingMoekden. De daders openden een pistoolvuur op den sneltrein, ten einde dezen tot staan te bren gen. Daarbij zijn acht personen gewond, o.w. een Japansch gendarm en een Japansche passa gier. De daders konden ontsnappen. De correspondent van het Japansche Tele- graafagentschap Domei Zoesin te Tientsin meldt met betrekking tot dit incident nader, dat de personen, die den aanslag op den trein hebben gepleegd, de uniform van de Chineesche vei ligheidspolitie schijnen te hebben gedragen. De gendarmerie stelt een onderzoek in. LONDEN, 6 Januari (Reuter) Volgens de Daily Telegraph is de regeering voornemens de dokken van Plymouth te vergrooten, ten einde de grootst toegestane oorlogsschepen te kunnen bouwen. Gelijke maatregelen zijn voor zien voor de dokken van Portsmouth. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 748.7 Vorige stand: 749.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1