Badogiio eischt nog meer troepen De overwonnen volken van Ethiopië DIVISIE ALPENJAGERS NAAR OOST-AFRIKA n Het Italiaansch- Fransch accoord ■lil HET GEBBAR-SYST De bezetting van Tangkou Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 8 JANUARI 1936 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19733 Zijn de Italianen van plan een nieuwen aanval over een wijder front in te zetten? Wat deed Rickett weer te Rome? Koninginnedag Een nieuwe petroleum- pijpleiding Twee regimenten infanterie opgericht De goudstroom Starace, de secretaris van de fascisti sche partij in Italië, maakt om benzine te sparen geen gebruik meer van zijn auto, doch peddelt thans per fiets door Rome's straten De executie van Hauptmann Thans op 17 Januari vastgesteld nog een kleine kans op gratie Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Italiaansche bladen herdenken vol bitterheid den eersten verjaardag Amerïka's deelneming aan den wereldoorlog Verklaring van Morgan Het pantserschip Admiraal graaf Spee" waarmede de Duitsche vloot is versterkt In de koloniale gebieden van Abessinië is de toestand weinig rooskleurig De lijfeigenschap Japanners zouden controle over den spoorweg Peking Moekden wenschen De staking te Buenos Aires Regeering neemt krachtige maatregelen Britsche oorlogsschepen in Griekenland „Een rustkuur voor de beman ningen" Greta Garbo ernstig ziek OPRUIMING BEHANGSELPAPIER H. M. BAKKER DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Fransche leening aan Sow jet-Rusland Normale -toestand in Spanje hersteld NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, Dinsdagavond. De ge ruchten omtrent maarschalk Ba dogiio s verzoek om meer troepen naar Oost-Afrika te zenden, wor den vandaag bevestigd door een onverwachte mobilisatie van een Alpendivisie, die in het geheim is aangemonsterd en vandaag en mor gen in haar geheel naar Oost- Afrika verscheept zal worden. Naar men veronderstelt, zijn hierbij 15.000 a 20.000 man betrokken. De divisie, die is samengesteld uit harde vastberaden Noord-Italianen, wordt, naar men zegt, naar Eritrea gezonden om deel te nemen aan de langverbeide Italiaansche actie. Men verzekert echter, diat ondanks dit overhaast zenden van troepen maarschalk Badogiio niet van plan is tot den aanval over te gaan, voor dat hij nog meer mannen tot zijn beschikking heeft. Het haastige en geheime vertrek van de nieuwe divisie geeft stof tot allerlei ver onderstellingen, daar de generale staf van de divisie gisteren met de Conti Grande is ver trokken. Vandaag hebben twee Alpen-regimen ten Napels per stoomschip Rosso verlaten en verdere detachementen zullen morgen met de Crispi vertrekken. In officiaele kringen zegt men, dat deze nieuwe mobilisatie er op wijst, dat de Italia nen een nieuwen aanval over een wijder front zullen inzetten. In het Staatsblad werd vandaag een nieuwe door Mussolini uitgevaardigde wei; gepubli ceerd, waarbij de vorming van een buitenge wone infanteriedivisie om aan de eischen, welke Oost Afrika stelt, te kunnen voldoen, werd aangekondigd. Deze nieuwe divisie zal de achtste divisie infanterie zijn, welke sinds Maart voor Oost-Afrika werd gemobiliseerd, en een extra-regiment artillerie zal er aan wor den toegevoegd. Deze voorgestelde mobilisatie omvat even eens 20.000 a 25.000 man. De wet is gedateerd 21 November 1935. Een tweede wet kondigt de vorming van nieuwe troepen der fascistische militie aan, die door officieren van het gewone leger gecomman deerd zullen kunnen worden. Hoezeer de Italianen vreezen, dat de pe- troleumboycot zal worden doorgezet, blijkt uit het feit, dat de regeering niet weet of Albanië in staat zal zijn aan de behoef ten te voldoen. Met het oog daarop is een in het Staatsblad gepubliceerd decreet uit gevaardigd, waarbij de A.I.P.A., de Itali aansche commissie voor Albaneesche pe troleum, gerechtigd wordt een bedrag van 70 millioen lire uit te geven. Deze commissie staat onder controle van de regeering, daar het een door de staatsspoor wegen ingestelde commissie is. Dit bedrag zal worden aangewend voor het exploreeren en exploiteeren van de Albaneesche gebieden en ook voor den bouw van raffinaderijen. De beteekenis van dit decreet ligt in de haast, waarmede het is gepubliceerd en in het feit, dat het heden in werking treedt. Het bedrag zal door den minister van Financiën aan de A. I. p. a. worden overhandigd en het decreet laat doorschemeren, dat een nieu we som geld beschikbaar zal worden gesteld, zoodra dit bedrag is uitgeput. Het feit, dat Mr. Rickett weer is komen op dagen, heeft de tongen te Rome opnieuw in beweging gebracht. Hij is te Rome onder een schuilnaam en zijn hotel ontkent ook maai iets van zijn verblijf in de stad af te weten. Naar men mededeelt, zou hü Rome in de vroe ge ochtenduren hebben verlaten. (Copyright News Chronicle-A.N.P ROME, 8 Jan. (Reuter). Ter gelegen heid van den verjaardag van de Koningin zullen vandaag op last van den gouverneur van Rome alle openbare gebouwen, alsmede de trams en autobussen, vlaggen. Vanmid dag zal op de voornaamste pleinen der stad militaire muziek ten gehoore worden gebracht. De 75 K.M. lange petroleum-pijpieiding, wel ke van de oliebronnen te Kucova nabij Baret naar de zeehaven Valona leidt, is vandaag in gebruik genomen. Een Italiaansche tankboot heeft 4152 ton ruwe olie ingeladen, welke be stemd is voor de raffinaderijen te Fiume en Venetië. De capaciteit van de leiding, welke met pom pen wordt bediend, is duizend ton per dag. De opbrengst van de petroleumbronnen te Kucova wordt geschat op tien millioen ton. Albanië krijgt 13.5 procent van het verkoopsbedrag der petroleum en bovendien concessierechten. De regeering hoopt, dat door de exploitatie der petroleumbronnen de ontvangsten van Albanië met een millioen goudfrancs per jaar zullen stij gen. De exploitatierechten der bronnen zijn voor den tijd van 50 jaar afgestaan aan de Italiaansche staatsspoorwegen. Men verwacht over 18 maanden de maximum-productie te be reiken. Ingevolge het besluit van den Italiaanschen ministerraad van 30 November j.l. zal thans begonnen worden met den bouw van raffina derijen voor de petroleum, welke uit Albanië m Italië wordt ingevoerd. Hiervoor is, zooals in dertijd gemeld, een bedrag van 70 millioen lire uitgetrokken. De raffinaderijen zullen onder beheer staan van het Italiaansche staatsmono polie. ADDIS ABEBA, 8 Jan. (Reuter). Dr. Junod, de gedelegeerde van het internationale Roode Kruis, die per vliegtuig was vertrokken naar de plaats, ten Noord-Oosten van Dolo, waar de Zweedsche ambulance werd gebombardeerd, is op de plaats van het gebeurde aangekomen. Het door Dr. Junod ingestelde onderzoek zou bevestigen, dat de ambulance zeer werd bescha digd, ofschoon zij geheel geïsoleerd lag en van de kenteekenen van het Roode Kruis was voor zien. Het gerucht gaat, dat Ras Desta den Italiaan schen troepen een nederlaag zou hebben toe gebracht, doch deze overwinning is nog niet officieel bevestigd. ROME', 8 Jan. (Stefanï). In de crypte van het altaar des vaderlands, waar het museum Risorgimento is gevestigd en waar de vaandels van de oude ontbonden regimenten worden bewaard, heeft de Duce hedenochtend in tegen woordigheid des konings de vaandels van de regimenten infanterie 115 en 116, die thans wederom zijn opgericht, aan de officieren van deze regimenten overhandigd. De plechtigheid werd bijgewoond door den minister van Onderwijs, De Vecchi, en een kleine groep hooge functionarissen van leger en partij. Voor de plechtigheid had de koning een bezoek gebracht aan het graf van den on bekenden soldaat, waar hij een krans neer legde. Zoowel bij aankomst als vertrek werden de koning en Mussolini luide toegejuicht door een enthousiaste menigte, welke op het Palazzo Venezia was verzameld. Bij het secretariaat van de Fascistische Fe deratie te Rome komen nog steeds groote hoe veelheden goud binnen, o.a. werd een kilo goud ontvangen van het commando van het te Ro me in garnizoen liggende leger, alsmede een kilo van de nationale vereeniging van cara binieri met verlof. Van beide was reeds vroeger een aanzienlijke hoeveelheid goud ontvangen. TRENTON, 8 Jan. (Reuter). Thans is be kend gemaakt, dat Hauptmann op 17 dezer zal worden terechtgesteld. Men blijft evenwel nog hopen, dat het doodvonnis door het hof van genade, dat Zaterdag a.s. bijeenkomt, in ge vangenisstraf zal worden veranderd. Toen Hauptmann werd medegedeeld, dat hij op 17 dezer, des avonds om 8 uur zou worden terechtgesteld, glimlachte hü slechts en haalde de schouders op. Even later verklaarde hü overtuigd te zün, dat hij niet naar den elec- trischen stoel zou gaan. SE Verwachting: Matige, later weer toe- SE nemende, Zuid-Oostelijke tot Zuid- Westelijken wind, tijdelijk opklarend, ES later weer betrokken met regen; aan- EE vankelijk iets kouder. 3 Hoogste barometerstand769.5 te Hapa« g S randa. Laagste barometerstand: 739.1 te Black- j= sod. EE H Zon op 8.10 onder 4.03 - Licht op 4.33 =j EE Maan op n.m. 3.56 onder v.m. 7.55 EE Voile Maan 6.35 n.m. Totale Maaneclips, zichtbaar iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiil MILAAN, 8 Jan. (D.N.B.). De Noord-Ita liaansche bladen herdenken vol bitterheid en gevoelens van ontgoocheling den eersten ver jaardag van de totstandkoming van het Fransch-Italiaansche vriendschapsaccoord. De ..Gazeta del Popoio" herinnert er aan, dat Frankrijk, dat juist op koloniaal gebied uitge breide samenwerking met Italië heeft beloofd, thans onder de 52 sanctielanóen te vinden is De „Oorriere della Sera" herinnert aan Ver sailles, waar de Fransche politici er ijverzuch tig naar gestreefd hebben Italië van den kolo nialen buit uit te sluiten. Het blad merkt voorts op, dat te vreezen is, dat het avontuur der sanctiemaatregelen voor allen, Frankrijk in cluis, wel eens slechte gevolgen zou kunnen hebben. Ondanks alle teleurstellingen blüft Italië evenwel aan de accoorden van 7 Jan. 1935 vasthouden, want het is van meening, dat de Fransch-Italiaansche vriendschap een noodzakelijkheid en een onmisbare voorwaarde voor den wederopbouw van Europa is. Deze vriendschap, die in Italië niemand bedreigt, wordt in Frankrijk door „anti-Italiaansche secten" ernstig beïnvloed. Om levensvatbaar te zün mogen de Italiaansch-Fransche accoorden niet met de herinnering aan een plechtige on- derteekening afgedaan zijn. Bij de vlaggenparade op het pantser schip „Admiraal graaf Spee" herdacht de commandant de gevallenen in den wereldoorlog WASHINGTON, 8 Jan. (A. N. P.) In de zit ting van de senaatscommissie van onderzoek naar de gebruiken in de wapenindustrie heeft I Pierpont Morgan vandaag verklaard, dat zün bank den geallieerden in 1915 leeningen had verstrekt, nadat president Wilson daarvoor zün toestemming had gegeven. Morgan verklaart, dat hoewel het Duitsche optreden en niet de internationale geldzaken Amerika tot den oorlog hebben gebracht, zün bank van het begin af sympathie met de ge allieerden heeft gehad. Uit het archief van de bank is gebleken, dat Frankrijk drie dagen na het begin van den oorlog bij Morgan een lee ning of een handelscrediet heeft willen sluiten. Het staatsdepartement was daar toen tegen. President Wilson stond toe, dat credieten zou den worden gegeven, doch was tegen het ver strekken van leeningen. .De Senaatscommissie tot onderzoek naar den wapenhandel zal heden wederom Morgan en zün compagnon en den bankier Vanderlip, oud president van de National City Bank verhoo- ren. De voorzitter van de commissie, Senator Nye, verklaarde, dat hü na het onderzoek van de commissie een regeerings-monopolie voor de productie van wapenen en munitie zal voor stellen. 'i. E;n van de merkwaardigste en belangrijkste rassen, die in West Ethiopië wonen, vor men de vroeger onafhankelijke Galla's, die vóór zü hun vrijheid verloren een stam van ongeveer 1.000.000 leden vertegenwoordigden. Zü noemen zich zelf niet Galla's doch Orono's, het geen zooveel -beteekent als dappere mannen. Vooral tegen het einde van de vorige eeuw had dit volk groote belangstelling van de Mis sie en van de züde van natuuronderzoekers. De Capucüner-bisschop en latere kardinaal Mas- saia heeft onder de Galla's vertoefd, verder de Franschen Soleillet, Borelli en d'Abbadie en de Italianen Cecchi, Chiarini en pater Leone. Deze priesters en geleerden beschreven de Galla's als trotsche vrüe menschen, die vrucht baar land met graan, koffie en vruchten ver bouwden, in wier gebied talrijke dorpen met goed voorziene en druk bezochte markten la gen. Nadat dit volk echter onder Ethiopische heerschappü is gekomen, is het gedecimeerd. De reizigers, die het gebied der Galla's be zochten, een kwart eeuw nadat dezen onder vreemd gezag gesteld waren, vonden geen spo ren meer terug van de vroegere welvaart. Het eeuwige oerwoud en de onverbiddeiüke savan nah hadden de akkers en landerüen der Orono's volkomen overweldigd. De oorzaak daarvan is gelegen in het kolo nisatie-systeem van het Salomontische keizer- ï'ük. De Ethiopische kolonisatie bestaat in hoofdzaak hierin, dat een feodale gouverneur en een militaire bezetting naar de wingewes ten gezonden worden. De gouverneur krijgt, zooals dat in de bloemrijke taal te Addis Abeba heet, opdracht om „het land te eten", d. w. z. hü eigent zich een groot deel van het land toe. De opwonenden worden zün pachters en heb ben er voor te zorgen, dat de gouverneur over voldoende lüfeigenen kan beschikken. De mili tie in de wingewesten heeft geheel bijzondere rechten. Zü is niet afhankelük van den gou verneur doch van de Kroon. De voornaamste van de evenbedoelde rechten zijn belichaamd in het z.g.n. gebbar-systeem. „Gebbar" beteekent onderhoorig en schat plichtig. Een volk, dat gebbar wordt, moet de bezettingstroepen van knechten en dienstmei den voorzien. Een groot deel van de nog be schikbare landerüen moet aan de soldaten worden afgestaan, die den grond natuurlük niet zelf bewerken, doch dit door de bevolking laten doen. Overigens moet het volk ook nog een belangrük deel van de producten van den grond, welken het heeft kunnen behouden, aan de troepen afstaan. Zij die aangewezen zün, om de soldaten te dienen, moeten hutten bou wen, water en hout dragen, voor de appro viandeering zorgen en de troepen op marsch als dragers vergezellen. Voor dien arbeid wordt geen vergoeding verstrekt en de slachtoffers kunnen slechts door den dood of door de vlucht van dien ondraaglüken last worden be- vrüd. Dit gehate gebbar-systeem is er oorzaak van, dat geheele landstreken ontvolkt zün. Het vroegere koninkrük Gera verviel door de gebbar-methoden tot zulk een staat van armoede en ellende, dat zelfs de gouverneur en de bezettingstroepen geen kans meer zagen zich in dat land in het leven te houden en daarom maar aftrokken. De na tuuronderzoeker Cerulli, die het gebied van Gera in 1928 bezocht, bevond, dat er van de oude hoofdstad Cialla slechts zes eenzame hut ten waren overgebleven, waar hü als restant van het Ethiopische gezag slechts een hoofd man met enkele in lompen gehulde soldaten aantrof. Het oude koninkrük Kaffa en de gebieden van Chimara en Yambo zün nog meer door de Ethiopische overheersching getroffen, hetgeen voor rekening komt van het feit, dat de Abes siniërs de daar wonende volken, die zich met de Nijlrassen vermengd hebben, voor nog min derwaardiger dan Galla's houden. Kaffa heeft zich na een 17-jarigen krijg aan Ethiopië moeten onderwerpen. Kardinaal Mas- saia beschreef het als een bloeiend land met 1 millioen inwoners, waarvan de hoofdstad Bonga een der belangrijkste markten van Oost- Afrika was. In 1905 constateerden echter de Oostenrijk- sche reizigers Von Mylius en Bieber, die het land onderzochten, dat nog slechts één derde van de vroegere bevolking was overgebleven. Enkele jaren geleden kwam de Duitscher Max Grüll in het Kaffaland en hij zag, dat het voor vier vüfden met ondoordringbaar oerwoud bedekt was, waarin men hier en daar nog spo ren van de vroegere cultuur kon aantreffen. Zeer treurig is het lot van de bevolking van Gimara, een land, dat meer bekendheid gekregen heeft door de publicaties van George Montandon. De inboorlingen van Gi mara worden door de Abessiniërs Sciangalla genoemd en aangezien zij verwant zün aan de negroïde rassen, beschouwen de Abessiniërs hen als van nature tot slavernij voorbestemd. Bij on volk worden de gebbar-practijken büzonder zwaar toegepast. Wanneer een gebbar van Gi mara van plannen tot vluchten verdacht ls, wordt hü aan den grond vastgeketend en onder zweepslagen tot zwaren arbeid gedwongen. In het land van Yambo, dat door Vanutelli en Citerni in 1897 als een belangrijk centrum van haver, sesam, katoen en tabakcultuur be schreven was, vond Montandon in het geheel geen bewoners meer. Die waren gevlucht, om aan de hjfeigenschap te ontkomen. De hier vermelde feiten en toestanden hebben betrekking op de wingewesten van Westelijk Ethiopië. In de overige koloniale gebieden van dit rijk zün de verhoudingen niet veel roos kleuriger. PEKING, 8 Jan. (Reuter). De Japansche mi litaire woordvoerder te Tientsin verklaarde, dat de bezetting van Tangkou geen officieele bezetting is, doch dat de Japansche troepen zijn gezonden om de Japansche winkels te bescher men tegen de Chineesche soldaten. De kwestie heeft evenwel bij Chineezen. zoo wel als vreemdelingen verbazing gewekt en een duidelijke uiteenzetting is nog niet gegeven. In internationale kringen gelooft men, dat het mogelijk is, dat het incident, betrekking heeft op de onderhandelingen inzake den spoorweg Peking—Moekden, welke op het oogenblik wor den gevoerd. De regeering van Oost-Hopei heeft zich niet meester gemaakt van den spoor weg, doch wel van de inkomsten. Nanking tracht klaarblijkelük dit conflict plaatselijk te regelen. De nieuwe directeur van den Peking—Moek den -spoorweg, Soeng Tsje Joean, voorzitter van den politieken raad van Hopei en Tsjahar heeft naar verluidt, toegestemd te gehoorzamen aan de bevelen van Nanking. De Chineezen vree zen, dat het incident van Tangkou beteekent, dat de Japanners de volledige controle over den spoorweg PekingMoekden wenschen. BUENOS AIRES, 8 Jan. (Reuter) In verband met het heftige karakter van de staking, heeft de politie krachtige maatregelen genomen. Het stakingscomité heeft thans besloten, de 24-uurs-staking te verlengen. Het antwoord van de regeering op deze be dreiging is geweest de diensten van de zieken huizen, de leveringen van brood, melk en vleesch en het verkeer van Roode-Kruis-auto's in de wijken door de onlusten getroffen te waarbor gen en aan te kondigen, dat de straatvegers hedenmorgen onder gewapende bescherming zullen werken. Petrouilles bewaken de waterleiding, de elec- trische centrales, de stations en de markten. Er is een contröle gelast op de radiostations om het uitzenden van alarmeerende geruchten te beletten. De dienst van den Buenos Aires en Pacific spoorweg is hersteld. ATHENE, 8 Jan. (Reuter) Behalve de vier Engelsche torpedojagers, die gisteren te Pi raeus zün aangekomen, zullen, naar de bladen melden, nog drie Britsche jagers op het eiland Poros voor anker gaan. De groote eenheden van het Britsche Atlan tische Oceaaneskader „Hood", „Renown" en „Re pulse" zullen in den loop der maand in de Grieksche wateren aankomen. Volgens de „Elehteron Vima" hebben deze disposities ten doel, den bemanningen, die als gevolg van de zoo juist gehouden manoeuvres vermoeid zün, rust te geven. De keus is geval len op de Grieksche havens, omdat zij bekend zijn bij de Britsche vloot, die ze herhaaldelük bezoekt. STOCKHOLM, 7 Jan. De bekende filmster Greta Garbo is sinds meer dan zes weken ern stig ziek, zonder dat dit tot de buitenwereld is doorgedrongen en haar terugkeer naar Holly wood, waar zij medewerkt aan een nieuwe film, is voor onbepaalden tijd uitgesteld, aldus lezen we in de „Telegraaf". Sedert verscheiden weken had men niets van haar gehoord en eerst thans is het bekend ge worden, dat de filmster reeds tal van weken ziek heeft gelegen in haar eigen villa, enkele kilometers ten Zuiden van Stockholm. De cri sis is thans voorbij, doch de medici hebben verklaard, dat haar longen zün aangetast en dat eenigen tüd gevaar heeft bestaan voor long ontsteking. Haar medicus heeft aan Hollywood bericht, dat Greta Garbo op het oogenblik on- mogelük haar werkzaamheden in de filmstad aal kunnen hervatter EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 Badogiio eischt meer troepen in Oost-Afrika. Een groote Fransche leening aan Sowjet-Rus- land? Ontstemming in financieele kringen. Executie van Hauptmann op 17 Januari vast gesteld; hij hoopt nog steeds op gratie. De bezetting van Tangkou door de Japanners; zij zouden controle wenschen over den spoor weg PekingMoekden. Britsche oorlogsschepen in Griekenland De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tegen cumulatie van inkomsten met 402 stemmen aangenomen. Raad van Arbeid te Nijmegen zal advies in winnen over een voorstel, om tot verlaging van sociale bedrijfslasten te komen, door de premie voor de Invaliditeitswet voor de helft ten laste van de arbeiders te brengen. O O PARIJS, (D.N.B.). Den laatsten tijd doen hier hardnekkige geruchten de ronde, dat van Fransche zijde binnenkort een crediet ten be drage van 800 a 1000 millioen francs aan Sow- jet Rusland zou worden verleend. Deze geruch ten hebben een zoodanig vasten vorm aange nomen, dat aan de juistheid ervan nauwelijks kan worden getwijfeld. De leening zou ver strekt worden door de consignatie- en deposito- kas tegen een rente van 5 percent, en voor 80 percent door den staat worden gegaran deerd. In talrijke Fransche financieele en particu liere kringen, vooral echter onder de bezittere van vooroorlogsche Russische staatsobligatiën heeft dit voornemen der regeering ernstige on rust en ontstemming gewekt. De vereeniging van Fransche bezitters van effecten heeft reeds een protestschrijven tot den minister van Fi nanciën gericht, waarin zij zich tegen de ver leening van een dergelijk crediet verklaart. De nationale bond van Fransche bezitters van Russische staatsfondsen heeft destüds reeds in een telegram aan den minister-president tegen de onderteekening van het Franseh-Russische handelsverdrag geprotesteerd, en in een tweede telegram aan den Franschen minister van Han del geëischt, dat met het nieuwe verdrag ten minste de terugbetaling der Russische schul den zou worden verbonden. MADRID, 8 Jan. (Reuter) Minister-president Portela Valladares heeft president Zamora een decreet doen^ onderteekenen, waarbij de staat van alarm in de provincies Madrid, Barcelona en Asturië, en de staat van preventie in alle provincies waar deze nog van kracht was, wordt opgeheven. De normale grondwettelijke toestand is hiermede in geheel Spanje hersteld, nadat, zooals reeds gemeld, de president van de repu bliek bü decreet de beperkingen van het recht van vergadering en de perscensuur heeft opge heven. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 752.0 Vorige stand: 750.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1