Wat thans in China omgaat Overwinning van het B-elftal V os-Ra jchenbach New-Vorksche Bears Moordaanslag te Hal bij Brussel Uit Vaticaanstad Sport en spel VELE FUNCTIES VAN TSJANG KATSJEK DONDERDAG 9 JANUARI 1936 Vrouw door haar man met revolverschoten gedood Zwitsersch financieel program De Bondsraad sterk gekant tegen devaluatie Turkije kocht een Duitsche Zeppelin Maar het luchtschip werd nooit geleverd De communisten in Spanje Een kruithuis bij Granada opgeblazen Russisch kustvaartuig vergaan Op een mijn geloopen? Vijf kinderen onder een vallenden muur Drie kleintjes terstond gedood, de beide anderen zwaar gewond De ontploffing in de Persilf abrieken Eén gewonde overleden, de overi gen buiten gevaar Engelsch vliegtuig vermist Korte berichten VOETBAL De Engelsche derde klasser Lin coln City te Rotterdam met 42 geklopt Zeer matige wedstrijd Geen nieuwe aspecten De Engelschen leidden Nederlanders kwamen opzetten DAMMEN De zesde partij van de match om het wereldkampioenschap dammen werd Woens dagavond te Den Haag gespeeld Belangstelling was groot Japanners trachten met alle kracht de wordende Chineesche een heid te saboteeren Nieuwe Chineesche mentaliteit MARKTNIEUWS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 8 Januari WISSELKOERSEN Parus STOOMVAARTLIJNEN BRUSSEL, 8 Jan. (A. N. P.) Woensdag morgen heeft een inwoner van Hal, een in de nabijheid van Brussel gelegen plaatsje, met revolverschoten rijn vrouw gedood. Toen de moordenaar door de politie zou wor den gearresteerd, vluchtte hü naar het dak en bedreigde van daar de voor het huis staande menigte met zijn vuurwapen. Nader wordt gemeld: Toen de politie de woning wild# binnengaan, werd zij met dakpannen bekogeld. Nadat de man een mislukte poging deed tot zelfmoord, kon de politie, die zich van traangas bediende om den moordenaar meester te worden, hem arres teeren. In strijd met andere berichten, wordt beves tigd, dat de vier kinderen van het echtpaar niet gedood zijn, doch door den moordenaar in een kamer waren opgesloten. BERN, 8 Jan. (A.N.P.) De Nationale Raad besloot met 120 burgerlijke tegen 55 sociaal democratische stemmen het financieel program te aanvaarden, dat de begrooting in evenwicht moet brengen. In zijn rede over het financieel program ver klaarde Bondspresident Meyer o.a.; Een gedwongen conversie van onze staats schulden zou zeer gevaarlijk zijn, de Nationale Bank raadt het dringend af. Door vrijwillige conversie hebben we de laatste jaren onze schulden belangrijk verminderd. Van een mid del, dat hier en daar wordt aanbevolen, wil ik in het geheel niet spreken; in alle landen, waar dit is toegepast, heeft het niet de oplossing ge bracht voor de problemen, welke door de crisis zijn ontstaan. Het voorbeeld van België is dui delijk. De Bondsraad is sterk gekant tegen de valuatie en acht dit een ongelukkigen weg om uit de crisis te komen. WEENEN, 8 Jan. (Stefani) Het „Neues Wie ner Tageblatt" heeft uit Stamboel bericht ont vangen, dat daar in de staatsarchieven een kwitantie is gevonden voor een bedrag van 100.000 Turksche ponden, tijdens den oorlog door Turkije uitbetaald aan Duitschlend als aanbetaling voor den aankoop van een Zep pelin. De storting is verricht door een zekeren Farold en de onderhandelingen zijn zeer in het geheim gevoerd. Het luchtschip is nooit ge leverd. De Turksche ambassadeur te Berlijn is uitgencodigd zich met de Zeppelinfabrieken in verbinding te stellen ter opheldering van deze aangelegenheid. MADRID, 8 Jan. (A.N.P.) in den afgeloopen nacht hebben communisten nabij Granada een kruithuis in de lucht doen vliegen. In een melksalon te Saragossa heeft de po litie een geheim wapendepot en munitie-opslag- plaats ontdekt, waar meer dan 100 geladen zware bommen lagen. binding tot stand te brengen, evenwel zonder succes. Vliegtuigen en oorlogsschepen zoeken naar het vliegtuig. Nader wordt thans vernomen, dat het mili taire vliegtuig, waarvan men niets meer ge hoord of gezien had sedert het van het vlieg tuigmoederschip „Furious" was opgestegen, in zee is gevallen. Het lijk van een der belde in zittenden heeft men teruggevonden. Men neemt aan. dat de marconist eveneens bij het ongeluk om het leven is gekomen. VATICAANSTAD, 8 Jan. (Reuter). Z. Em. Kardinaal Alexis Lepicier is afgetreden als prefect van de Congeregatie der religieuze or den. Zijn opvolger is Z. Em. Kardinaal La Puma. Het Sowjet-Russische kustvaartuig Donetz (2.650 ton), dat 29 December van Leningrad naar Hamburg en Rotterdam was vertrokken, is vergaan. Het wrak en de lijken van twee der opva renden zijn nabij Viborg op het strand gewor pen. Twee Sowjet-Russische ijsbrekers zijn vertrokken naar de plaats, waar het schip ver moedelijk schipbreuk heeft geleden. De meening van een Finschen deskundige om trent het vergaan van de „Donetz" is, dat het schip ter hoogte van Kronstadt op een mijn is geloopen. Het schip, dat met graan geladen was, had 31 man aan boord, waaronder twee vrouwen. MADRID, 8 Jan. (Reuter). In het dorpje Vedo is een muur, die door het regenwater was on dermijnd, ingestort, en terecht gekomen op een vijftal kinderen. Drie hiervan werden terstond gedood, en de anderen zwaar gewond. DiiSSELDORF, 8 Jan (A.N.P.) Een dei arbeiders, die bij de ontploffing in de Persil- fabrieken gisteren ernstig gewond was, is van daag aan de gevolgen zijner kwetsuren overle den. De overige gewonden zijn thans buiten ge vaar. LONDEN, 8 Jan. (Reuter). Gistermiddag is een vliegtuig vertrokken van het vliegtuig moederschip „Furious", ongeveer vijftig K M. ten Zuid-Westen van Pointe Sainte Cathérine op het eiland Wight, en sindsdien 'is niets meer van het toestel vernomen. De „Furious" heeft getracht draadlooze ver Een autobus, die een aantal reizigers ver voerde, is te Marakesj (Marokko) over den kop geslagen en in een ravijn terecht gekomen. Uit den totaal vernielden wagen heeft men de lijken van acht der passagiers geborgen, als mede 17 gewonden. Alle passagiers, behalve een der gewonden, waren inboorlingen. Duitschland zal geen candidaat stellen voor de opvolging van Schucking, den Duitschen rechter in het Permanente Hof van Interna tionale Justitie te Den Haag. Professor Malchavoa heeft vijf nieuwe radio ballons vervaardigd, die tot 30 K.M. zullen kun nen opstijgen. Vice-admiraal Hepburn is tot opperbevelheb ber der vloot van de Vereenigde Staten be noemd. Hij zal admiraal Reeves opvolgen begin Juni, na afloop der manoeuvres en na den te rugkeer van de vloot uit Sapedro. Graaf Torre di Caprara, de Italiaansche ge zant te Kopenhagen, is bij een auto-ongeluk nabij Osnabrück aan het gelaat gewond. In officieele kringen wordt medegedeeld, dat de kruistocht van de Engelsche vloot zal plaats hebben in den Atlantischen Oceaan; welk deel wordt niet gezegd, doch niet in de Middelland- sche Zee. Uit Tirana wordt de verloving van prinses Senije, een zuster van Koning Zogoe, met prins Abid, den jongsten zoon van Sultan Abdoel Hamid, gemeld. Het agentschap Domei bevestigt, dat Leone Weilschott, de vroegere legatieraad van de Ita liaansche ambassade in Japan, die onlangs te Tokio is aangekomen, tot taak heeft gekregen, het Italiaansche consulaat-generaal te Hsing- king te heropenen. Het Spaansche s.s. „Ciudad de Malaga" zou gezonken zijn. Het schip zou tijdens mist nabij Las Palmas in botsing gekomen zijn met een Engelsch schip. De Japansche bankiers hebben het verzoek van de Chineesche regeering afgewezen, be treffende uitlevering van de zilvervoorraden hunner kantoren te Sjanghai aan de Nanking- regeering. Op het Spartaterrein te Rotterdam heeft het Nederlandsch B-elftal Woensdagmiddag met 42 van de Engelsche derde klas prof club Lincoln City gewonnen, nadat de rust stand was ingegaan met een 10 voor sprong voor de Engelschen. Er was maar weinig belangstelling en er wa ren naar' schatting zeker niet meer dan 3000 toeschouwers, maar de thuisblijvers hebben niet heel veel gemist, want het is een zeer matige wedstrijd geworden, die vaak het aankijken nauwelijks waard was. Vooral in de eerste helft was het een uiterst slappe vertooning, die in velerlei opzicht beneden het gemiddelde eerste klassepeil bleef. Na de rust, toen de Nederland- sche ploeg wat vinniger ging spelen, werd het tempo wat opgevoerd en vielen er af en toe aardige momenten waar te nemen. Doch als ge heel kan men dezen wedstrijd moeilijk interes sant noemen. Het Nederlandsche team, waarin Woltjer ver vangen was door Papenhove van Sparta, heeft weinig nieuwe aspecten voor de toekomst opge leverd, want een uitblinker was er niet. Keeper Verwijmeren heeft niet heel veel te doen gehad, zoodat er voor hem weinig gelegenheid was zijn capaciteiten te toonen. In de achterhoede speel de van Stokken een verdienstelijke partij. Pien ter was over het algemeen belangrijk minder dan hij. In de halflinie was Punt de beste. Hij heeft van het begin tot het einde uiterst hard gewerkt en diverse goede dingen gedaan. Voor al in de tweede helft liet hij zich van zijn beste zijde zien. Kools speelde slechts een halven wedstrijd. Hij viel na de rust uit. Ook hij heeft vaak pro ductief voetbal laten zien. Breitner is in dezen wedstrijd niet opgevallen. In de voorhoede moest het voornamelijk komen van den rech tervleugel. Vrauwdeunt en Vente waren hier ongetwijfeld de beste spelers. Vooral in de tweede helft heeft dit tweetal zich meermalen goed geweerd. De Haarlemmer van der Horst, clie twee doelpunten scoorde, was matig. Het zelfde geldt voor den Spartaan Papenhove, die goede momenten met slechte afwisselde. De Korte was ongetwijfeld het zwakste punt in de voorhoede. De gasten hebben den geheelen wedstrijd goed partij gegeven en het zag er nog geruimen tijd naar uit, dat zij de overwinning zouden be halen. In de tweede helft echter slaagden de Nederlanders erin wat meer gang in het spel te brengen en al spoedig waren de rollen Mijne heeren, ik merk, 't is laat ge worden op onze aan deelhouders vergade ring; weet een van ulieden soms een aan nemelijk smoesje voor de dames, straks bjj het thuiskomen? (Hamburger 111.) toen omgedraaid. Hoewel niet van een bepaald Nederlandsch overwicht gesproken kon worden, waren de gastheeren toch meer in den aanval dan de Engelschen en het gelukte hun dit ook in doelpunten uit te drukken. Over het verloop van den wedstrijd, die ge leid werd door scheidsrechter van Welzenes uit Rotterdam, het volgende. De opstelling der beide elftallen was als volgt: Ned. B-elftal: Doel: Verwijmeren (NAC). Achter: van Stokken (DWS) en Pienter (Be Quick). Midden: Punt (DFC), Kools (NAC) en Breit ner (Hermes-DVS). Voor: Vrauwdeunt (Feyenoord), Vente (Nep- tunus), v. d. Horst (RCH), Papenhove (Spar ta) en de Korte (ADO). Lincoln City: Doel: MacPhail. Achter: Robinson en Smith. Midden: Meacock, Moulson en Wliyte. Voor: Littledyke, Horne, Campbell, Towler en Hill. Na den aftrap waren de gasten het eerst In den aanval en al spoedig kwam het Nederland sche doel in gevaar. Er waren ongeveer vijf minuten gespeeld, toen Littledyke, de Engel sche rechtsbuiten, bij een feilen aanval in schoot buiten bereik van Verwijmeren. Het doelpunt werd echter wegens buitenspel gean nuleerd. Korten tijd later schoot Papenhove uit een harden pass van Punt rakelings langs het doei. Vente kreeg een goede kans tot scoren, doch zijn schot faalde. Even later schoot Towler te gen de lat. Bij een door den rechtervleugel goed 'opgezet ten aanval schoot Vente goed in, doch de keeper stopte het leder. Er was toen ongeveer' een half uur gespeeld en de strijd droeg een tamelijk mat karakter. Plotseling echter maakte de En gelsche midvoor, Campbell, gebruik van een fout van Pienter en scoorde (01). Uit een goeden voorzet van Vrauwdeunt schoot Papenhove in, doch de keeper stopte het Ieder vallende. In de tweede helft bleek, dat Punt spil was gaan spelen en dat Kools was uitgevallen. Hij was vervangen door de la Mar uit Haarlem. Na ongeveer een kwartier spelen gelukte het den Nederlanders gelijk te maken. Vente nam het leder mee en schoot tegen den keeper aan, waarna v. d. Horst toesnelde en scoorde (11). Korten tijd later probeerde Vente het opnieuw. De keeper tikte het leder tegen de lat, waarna het weer in het veld terugsprong. Er volgde hierna een corner op het Engelsche doel, waar bij Papenhove geen moeite had het leder in te koppen (21). Deze stand bleef echter niet lang gehandhaafd. Al spoedig scoorde Hill den ge lijkmaker. Er was toen nog ongeveer een kwar tier te spelen. In deze resteerende vijftien minuten kwam het Nederlandsche team geducht opzetten en weldra hernam het de leiding. Vente ging er alleen met het leder vandoor. Hij werd aange vallen door den uitloopenden doelman, maar desondanks gelukte het hem langs den keeper heen den bal kalm in het doel te plaatsen (3—2). Enkele oogenblikken later benutte v. d. Horst een pass van Vrauwdeunt en scoorde voor de vierde maal (4—2). Hiermede kwam het einde. In Amicitia te Den Haag werd Woensdag avond onder groote belangstelling de zesde partij gespeeld van den wedstrijd Vos-Rajchen- bach om het wereldkampioenschap dammen. Na een kort inleidend woord van den heer Bordewijk, voorzitter van den Haagschen Dis- (Van onzen eigen correspondent) NANKING, December 1935. Een der voornaamste redenen, welke de Japanners er toe bewogen hebben, in Noord-China een zgn. autonome bewe ging te forceeren, is gelegen in hun vrees voor de politieke concentratie, welke zich in China aan het voltrekken is en waarvan zü groote gevaren duchten voor hun verdere expansie plannen. Het heeft in Tokio een zeer pijnlijken indruk gemaakt, dat 'iet laatste voltallige Kuo- mintangcongres het prestige van Tsjang Kai Tsjek in sterke mate vergroot heeft. De gene ralissimus werd benoemd tot vice-president van de republiek, tot president van den uitvoeren den raad der regeering en tot vice-president van het executief comité van de Kuomintang, als mede tot vlce-persident van het politieke co mité, dat een schakel vormt tusschen de Kuo mintang en de regeering. Aldus heeft de maarschalk alle belangrijke militaire en civiele functies onder zijn contróle Zeer onaangenaam voor Japan is het fe.,, dat de gezaghebbendsten onder de vroegere dissi- denten zich thans om de centrale regeering hebben geschaard. Hoe Han Min werd in de centrale regeering opgenomen en tot president van het executief comité van de Kuomintang benoemd. Generaal Feng Joe Hsiang zal zich binnenkort te Nanking vestigen, waar hem een belangrijke functie zal worden toevertrouwd. Zelfs de gouverneur van Kwantoeng, Lioe Jiin Hai, heeft aan het congres deelgenomen, even als generaal Li Tsoeng Yen uit Kwangsi. Groot opzien heeft net feit verwekt, dat thans ook Tsoau-loe, de president van de Soen Yat Sen- Universiteit te Canton, een van Tsjang Kai Tsjek's verbitterdste tegenstanders, te Nanking verwacht wordt. De Japanners, die den laatsten tijd honder den geheime agenten naar China hebben ge zonden, zijn natuurlijk zeer nauwkeurig van de vorderingen van de politieke consolidatie op de hoogte. Zij trachten thans met alle mogelijke middelen het herstel van de Chineesche een heid nog op het laatste moment te saboteeren. Een van deze middelen was de provocatie van „autonomie-bewegingen" in Noord-China. In Peiping en Tientsin kochten zij misdadigers om, die in fraaie kleeren of in uniformen gestoken, strooibiljetten en petities in zake autonomie verspreidden. Japansche officieren gingen in auto's het land in en bedreigden de boerenbe volking met de vuurwapenen in de vuist, wan neer geweigerd werd de autonomiepètities te tee kenen. En het bleef niet bij dreigementen. ZJoo hebben zij in een dorp verscheidene weigerach tige boeren zonder meer neergeschoten. Ook in Shanghai werd getracht incidenten te verwekken. Groote ophef werd ge maakt van het geval van een Japan- schen marinier, die door Chineezen zou zijn vermoord, een affaire waaraan groote rucht baarheid werd gegev- ir. de internationale pers. Al spoedig was er gebleken, dat de mari nier door eigen landslieden gedood was. Dit 1. ebben de Japansche nieuwsagentschappen echter dood gezwegen. De kwestie werd in den doofpot gestopt en de Chineesche autoriteiten kregen nog een waarschuwing, er voor zorg te dragen, dat de Japansche soldaten elkaar niet in de Japansche concessies vermoorden! Wat den toestand in 't Noorden betreft, daar is in overleg met Nanking onder den druk der omstandigheden een zekere vorm van autono mie toegestaan, die overigens noch door de be volking noch door de leden van den autonomen raad begeerd was of wordt. De buitenlandsche aangelegenheden en de militaire kwesties van den autonomen raad blijven echter onder abso lute controle van Nanking. In sommige studentenkringen is verzet ont staan tegen de tactische houding, welke de centrale regeering t.a.v. de situatie in het Noor den heeft aangenomen, een beweging, die ech ter niet gegeneraliseerd moet worden. Aan ver schillende andere universiteiten heeft men meer gevoel voor realiteit getoond. Aan een der belangrijkste krijgsscholen, waar van wij om begrijpelijke redenen den naam niet kunnen noemen, kenschetste men ons de situatie als volgt: „Wij zijn reeds meer dan drie jaren bezig ons voor te bereiden op een conflict, dat, van welken gezichtshoek ook bekeken, onvermijde lijk is. Ons einddoel is Mandsjoerije en Dsjehol te heroveren en ons land op den duur van alle Japansche smetten te zuiveren. Mocht het on mogelijk zijn, op dit oogenblik een conflict te omzeilen, dan zouden wij tot de hoogste op offeringen bereid zijn zonder eenige terughou ding, doch liefst zouden wij nog eenige jaren van voorbereiding hebben. Tijd kan ons slechts voordeelig zijn en voor onze vijanden nadeelig. Toegeven aan Japansche eischen is, zoo be schouwd, geen zwakheid en ook geen teeken, dat wij niet anders kunnen, doch slechts een voor opgezette politiek van berekening." Tot zoover dze uitweiding, die een gemoecte gesteldheid verraadt, die wij in vele verant woordelijke kringen hebben kunnen waarnemen. Intusschen wordt aan de militaire organisatie van het Chineesche volk de grootste aandacht geschonken. Verleden week zijn in de voor naamste steden oefeningen van de luchtmacht en luchtafweeroefeningen gehouden. Hieraan werd deelgenomen door 'n groot aantal van de modernste bommenwerpers en gevechtsmachi nes. Naar het oordeel van Chineesche zoowel r' van buitenlandsche militaire deskundigen zijn deze oefeningen uitstekend geslaagd:. Er is den laatsten tijd in de troepen van de centrale regeering een geest vaardig geworden, die zeer sterk aan het fanatisme van de Ja panners doet denken. Een typeerend staaltje daarvan was de recente- zelfmoord van een Chi- neeschen kapitein van de genie, die zich in zijn sabel stortte, omdat hij er zich voor verant woordelijk achtte, dat zijn compagnie niet tij dig met een technische opdracht was gereed gekomen. trictsdambond, sprak de wethouder van On derwijs, prof. ir. C. L. van der Bilt, een ope ningswoord, waarna de partij een aanvang nam. Hier volgt het verloop van de partij met de analyse van den heer Ph. de Schaap. Zwart M. Rajchenbach Wit J. H. Vos 1. 34—29 Het is nu wederom Vos, die trouw blijft aan de 34—29 opening. Hij heeft danr bij vorige gelegenheden en trouwens zeer dikwijls ook in nationale kampioenschappen, baat bij ge vonden en heeft tevens kunnen constateeren, dat de wereldkampioen in deze opening een nadeeltje was toe te brengen. 1. 19—24 Dit duidt op vereenvoudiging. Welke be doelingen de titelhouder hiermede heeft en of het zijn plan is, door vereenvoudiging bij den aanvang reeds een klassiek spelgenre te forceeren, waarin hij het sterkst is, zal moe ten blijken 2. 32—28 14—19 3. 37—32 20—25 4. 29 x 20 '25 x 14 5. 40—34 15—20 6. 41—37 18—23 Dit duidt er op, dat (^e veronderstelling, dat de wereldkampioen vereenvoudigde om klas sieke paden te betreden, juist was. Wanneer Rajchenbach hier alleen maar vereenvoudiging had voorgehad, kon hij er zich gemakkelijker hebben afgemaakt met b.v. 1015, 510 en eventueel later 1722. 7. 31—27 17—21 8. 37—31 12—18 Gebruikelijk is hier 2126; de Franschman heeft echter reeds in vorige partijen liever een tijdelijke opsluiting met 11—17 geaccep teerd (na 3126), om daarmede met 17—22 de stelling te verbreken. 9. 31—26 11—17 10. 46—41 17—22 11. 26x 17 22x11 12. 41—37 7—12 13. 44—40 11—17 14. 34—30 20—25 15. 50—44 De gebruikelijke tempozet na 3430. Dit laat ste wordt in dergelijke standen meestal op het oogenblik' gespeeld, dat na achterloopen van zwart op veld 25 wit 50—44 in petto heeft. 15. 25X34 16. 39X30 14—20 17. 30—25 20—24 Nog steeds is er geen voordeeltje voor een van beiden te bekennen. 18. 44—39 17—21 19. 40—34 21—26 20. 37—31 26X37 21. 42X31 10—14 22. 34—29 Een ruil, die door sommigen wel wordt afge keurd, doch hier zeker op zijn plaats is, daar wit er tempi mee wint. En dit heeft Vos zonder twijfel noodig. Met 34—30 zou wit eveneens weer een aantal zetten ter beschikking hebben ge kregen, doch nu na 3420 laat Vos zijn tegen stander het stuk van 12 naar 23 brengen, waar door een schijf aan den korten vleugel wordt onttrokken. 22. 23X34 23. 39X30 18—23 24. 47—42 12—18 25. 49—44 1— 7 26. 44—40 5—10 Wit dient nu een principieelen zet te doen, welke formatie hij aan z'n stand zal willen geven. Hij kan natuurlijk 40—34 en 3429 kie zen, doch komt dan later toch voor de nood zakelijkheid te staan zijn stand links te ver breken. Vandaar, dat Vos reeds direct besluit tot: 27. 31—26 7—11 Een lokzet! Vos had hier rustig 40—34 kun nen spelen, doch speelt argeloos het voor de hand liggende 42—37, met de bedoeling verder te gaan naar 31. 28. 42—37 Er volgt nu de zeer verrassende combinatie: 28. 24—29 29. 33X24 18—22! 30. 27X29 16—21 31.26X17 11X31 32. 36X27 19—23 33. 29X18 13X31 Materieel heeft de ruil Vos geen nadeel ge bracht, ieder heeft negen stukken. Doch wat de positie betreft staat Rajchenbach sterk in het voordeel. Wit moet als 34sten zet 4842 spelen om de doorbraak van schijf 31 te verhinde ren. De Franschman staat aan zijn langen vleu gel goed verdedigd, terwijl hij nu op den linker vleugel van Vos, die zeer verzwakt is, een scher pen aanval gaat ondernemen. Er volgt dus: 34. 48—42 6—11 's HERTOGENBOSCH, 8 Jan. Vee. Aangevoerd 2314 stuks, w.o.: 1754 stuks hoornvee; 428 big gen, 55 zeugen, 35 schapen-lammeren, 42 kai- voren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 120 —210, kalfvaarzen 100150, magere ossen en koeien 80150 per stuk; vette ossen en koeten le kwaliteit 23—24, 2e kwaliteit 17—22 per pond; pinken 70—90, zeugen 60—90 per stuk; biggen 1.501.60 per week; schapen lammeren 817 per stuk. Verdere mededeelingenruimer aanvoer. Best versch melkvee echter niet zoo ruim aan gevoerd, hoewel sleepende handel, In geen geval goedkooper. Overigens algemeen wat trager dan vorige week, maar direct geen lagere prijzen. Jong vee, redelijk, prijshoudend. Slachtvee ruimer aan gevoerd, stroever, gedrukte prijzen. Stieren tame lijk en prijshoudend. Wolvee korte aanvoer, -stijver in prijs. Nuchtere kalveren vlugger, duurder. Big gen en fokvarkens korte aanvoer, williger en iets hooger. WOERDEN 8 Jan. Kaas. Aanvoer 135 partijen kaas; Met rijksmerk le kw. f22—23, met rijks- merk 2e kw. 2021. Handel matig. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 220—% Philips 227% Pendawa 6%—7 Ned. Scheepv. Unie 55 Anaconda 17 9/16—% U. S. Steel 30%—% Adj. Milwaukee 5 3/16—% Milwaukee Goud 13 7/16—% Shell 9%—13/16 Tidewater 9%—11/16 Cities Service 2 3/16 Wilson 6 Van 1.30—5 uur Java-China-Japanlijn 38% H. V. A. 238% Pendawa 7 Scheepv. Unie 55 Aku 26% Anaconda 17% U. S. Steel 30% Adj. Milwaukee 5% Milwaukee Goud 13% Shell 9 13/16—% Cities Service 2 3/16 Mid. Cont. Oil 12% Gew. Wabash 1% Slotkoersen Jan. 8 7 6 4 tllied Chemical 170 163 159 Am. Tel. lej 159V* 159 158 159% Am. Tobacco B 10IV* 59% 98V* Anaconda Copp. 29V* 287s 28Vi 29V* Bait. Ohio 177/8 177/8 17 17% Can. Pacific 11% 11% 11 Vs 12 Case Tresning Cons. G. of NY 33V* 33% 32 31 V« Dup. de Nem. Gen. Electric 39V* 39V2 37% 38Vr Gen. Motors 55% 553/* 55 553/g Kon. Olie 49Vs 48% »9Vs New-York Centr 29s/* 297/8 29V* 29s/* Radio CorR. 13 V* 13 12% 1 3/* Stand. Oil N.J 53% 52 517/g 523/g U. S. Steel Corp 497s 49% 487s 48s/* Westingh. Elect. 102% 99 953/8 97V* NEW-YORK Jail. 8 7 6 4 Londen 4.93% I 4.93Vs| 4.93% I 4.93 6.593/sl 6 593/t-l 6 t.0 6.59Vg GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 8 Jan. Tarwe. Maart 6.6%, Mei 6.5 Juli 6.4 5/8. binnenlandsche havens IJMUIDEN. Aangekomen 8 Jan.; Goleta, s„ Bil bao (voor Velsen); Alchymist, s„ Londen (voor Zaandam): Terborg, tank, Curacao; Embla, s„ Sundswall; Enseigne Maurice Prehac, s.. R'dam. Vertrokken 7 Jan.: Curonia, s„ R'dam'. 8 Jan.: Poseidon (Duitsche), s„ Stockholm: Skrunda, s„ Sunderland. Vertrokken 8 Jan.: Ask, s„ Karlshamn; Rheln, s.. Hamburg; Ostmark, s„ Londen; Triton, s.. Hamburg; Theseus, s„ Kopenhagen; Irene s„ W.- Indië. AM&TERDAM. Aangekomen 8 Jan.: Gunnel, Zaandam, ledig. Rietlanden, Havenbedrijf De Rietlanden (niet Verg. Oargadoorskantoor) Aangekomen 8 Jan.: Torborg, Curacao, gasolie, Steiger Bataafsche Petroleum MIJ.. Ruys Se Co.; Ens, Maurice Prebac, R'dam, ledig, Rietlanden, Havenbedrijf De Rietlanden. KON. NED. STOOMB. MIJ. AJAX, 7 Jan. van Letxoes te Oporto. ARIADNE, 7 Jan. van Danzig te Kopenhagen. CALYPSO. 7 Jan. van Lissabon naar Cadlx. DEUCALION, Middl. Zee naar R'dam, pass. 7 Jan. Finisterre. HERMES, 7 Jan. van Piraeus n. Vostlzza. MEROPE, 7 Jan. van Aarhuus naar Gdynia. ODYSSEU&, thuisreis, pass. 7 Jan. n.m. 6 uur 20 Lizard. PLUTO, 7 Jan. van Kopenhagen n. Gothenburg. POSEIDON, 8 Jan. van Haifa te Hoek van Holland. ALKMAAR. 6 Jan. van Valparaiso te Talcahuano. AMOR, 6 Jan. van Kingston (J) naar FAUNA, naar Mlddl. Zee, was 7 Jan. 12 u. 55 v.m'. 130 mijlen Z.W. van Lands End. BACCHUS, 7 Jan. van Palermo naar Burrlana. ACHILLES, 7 Jan. van Barcelona te Alexandrië. HERMES, 8 Jan. van Piraeus te Vostlzza. PLUTO, 8 Jan. van Kopenhagen te Gothenburg. ACHILLES, 8 Jan. van Alexandrië naar Jaffa. BODEGRAVEN, utlreis, was 6 Jan. 11 uur v.m. 10 mijlen Z. van St. Michaels. ORPHEUS, 8 Jan. van Odense te Stettin, MARS, 8 Jan. van Alexandrië naar Salonica. TRITON, 8 Jan. van Amst. naar Hamburg. THESEUS. 8 Jan. van Amst. naar Kopenhagen. IRENE, 8 Jan. van Amst. naar W.-Indlë. HALCYON LIJN STAD DORDRECHT, 7 Jan. van Melilla te Vlaardlngen. FLENSBURG, 7 Jan. van Oxelosund n. R'dam. ROZENBURG, 4 Jan. van Bagnolt n. Melilla. STAD VLAARDINGEN. naar Narvik, was 7 Jan. 9 uur 25 v.m. 300 mijlen z.W. van Lands End. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHACCA, uitreis, 6 Jan. te-, Montevideo. ALCHIBA. thuisreis, 6 Jan. van Montevideo. ALCYONE, 7 Jan. van Hamburg naar R'dam. - ci MM. OCEAAN MELAMPUS, Am'st. n. Java, pass. 7 Jan. Perlm. POLYDORUS, 7 Jan. van Padang naar Amst. MIJ. NEDERLAND JOHAN DE WITT, uitreis, 7 Jan. van Algiers. ENGGANO, 7 Jan. van Amst. te Hamburg. TARAKAN. uitreis, 7 Jan. n.m. 3 uur van Mar seille. CHR .HUYGENS, thuisreis, 8 Jan. van Colombo. HOLLAND-AMERIKA I,IJN SPAARNDAM. 7 Jan. v. Baltimore te New-York. BURGERDIJK. thuisreis, 7 Jan. van Havana. DAMSTERDIJK, R'dam naar Pacific Kust, 7 Jan. te San Francisco. EDAM, 8 Jan. van Antwerpen te Rotterdam. VEENDAM, R'dam naar New-York, was 6 Jan. 7 uur 30 n.m. 140 mijlen W.Z.W. van Valentia. ROTT. LLOYD KOTA NOPAN, uitreis, pass. 8 Jan. Vlissingen, van Antwerpen. TAPANOELI, 7 Jan. van R'dam te Jacksonville. SIBAJAK, 8 Jan. van Batavia naar R'dam'. INDRAPOERA. 8 Jan. van R'dam n. Batavia. KOTA NOPAN, uitreis, 8 Jan. te Londen. .TAVA-NEW-YORK I,IJN KOTA TJANDI, New-York naar Java, pass 7 Jan. n.m. 11 uur Perim. KOTA BAROE, Java n. New-York, 6 Jan. te Singapore. KON. PAKETV. MM. SWARTENHONDT, 7 Jan. van Lorenzo Marques naar Beira. BONTEKOE, 7 Jan. van Port Louis n. Lorenzo Marques. HOUTMAN, 6 Jan. yan Manilla naar Saigon'. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISALAK, 6 Jan. van Manilla te Hongkong. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, thuisreis, 7 Jan. van. Bahia. MONTFERLAND, uitreis, 8 Jan. te Santos. ZAANLAND, 10 Jan. v.m. 4 u. van B.-Alres te LJmuiden verw. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIK A LIJN BOSCHFONTEIN, 8 Jan. van Duinkerken naar Antwerpen. BLOEMFONTEIN, 7 Jan. n.m. 4 u. van Dover naar Tenerlffe. DIVERSE SCHEPEN BERKEL, 7 Jan. van Rochefort te Penarth. GOUWE, 7 Jan. van Las Palmas n. Libreville. LEKHAVEN, Antwerpen haar Brunswick, pass. 7 Jan. Bermuda. SC'HIELAND, 8 Jan. van de Tyne n. Hamburg. VECHT. 8 Jan. van Libreville naar Rochefort. MIJDRECHT, Tua.pise naar Corytom, pass. 7 Jan. Algiers. APOLLONIA, 7 Jan. van Constanza te Port Said. HERMES, Abadan naar Suez v.o., pass. 6 Jan. Perlm. JUNO, 2 Jan. van Singapore te Port Swetten- ham. JOSEFINA, 4 Jan. van Singapore n. Pladloe. 6 Jan' van Singapore n. Pladjoe. ANASTASIA. 5 Jan. van Singapore n. Soesoe. PAULA, 6 Jan. van Singapore n. Soesoe. ALDEGONDA, 3 Jan. van Mirl te Balik Pappan. ANGELINA, 2 Jan. van Bangkok n. Ballk Pap pan. PETRONELLA, 3 Jan. van Bangkok n. Pladjoe. SUNETTA, 3 Jan. van Curacao n. Nederland. MEGARA, 5 Jan. van Baytown n. Nederland en Rouaan. MIRZA, 6 Jan. van New-York te Houston. MEG'ARA, 5 Jan. van Houston naar Baytown. Nederland en Rouaan. SCHELDE, sleepboot, 8 Jan. van Pernambuco te B.Aires Roads. SOESTERBERG. naar Gaboon, pass. 5 Jan. Ouessant. MAJA, wordt 10 Jan. te Curacao verwacht. MAMURA, arr. 6 Jan. te Curacao. MIJDRECHT, naar Avonmouth, 6 Jan. bij Bi- zerta. WOLSUM, 6 Jan. van Leningrad te B.-Aires. LEERSUM. 4 Jan. van B'.-Aires te Rosarlo. PARKHAVEN, 6 Jan. van Victoria n. Havre. RAPANA, 6 Jan. van Curacao te Hamburg. BATAVIER V, 8 Jan. van R'dam te Gravesend. JOBSHAVEN, 5 Jan. van Mobile te New Orleans. JONGE ELISABETH, Carthagena naar Londen en Antwerpen, pass. 7 Jan. Ouessant. SIRRAH, Damaute naar Amst., pass. 7 Jan- Las Palmas. HAULERWIJK, Split naar R'dam, pas». 8 Jan. Ouessant/ Scheepsbouw. Het motortankschip „Wheelsman", nieuw ge bouwd bij de N.V. Industrieels Mij. „De Noord" te Alblasserdam, voor Engelsche rekening, heeft een goed geslaagden proeftocht gehouden. Het schip heelt een draagvermogen van 355 ton en is voorzien van een Deutz Dieselmotor, met een capaciteit van 300 P.K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2