'oekt gij betrouwbaar j Personeel? j Plaats dan 'n „Omroeper" g voor 80. OOO gezinnen DE GEMEENTE-POLITIEK ONDER DE SCHIJNWERPERS Laatste Nieuws KWIEK EN VIEF Zwaar weer boven Addis Abeba NEGEN JAAR MAXIMUM STRAF iiwmmmms DONDERDAG 9 JANUARI 1936 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM LOF EN CRITIEK De heer Bijvoet verzette zich tegen belastingver hooging om het leger van stille armen niet te vergrooten B. en W. en de Soc. Dem. De heer Bijvoet spreekt afgrond storten, Dat mag' nooit, gebeuren! Meening der Christ.-Hist. en A. R. Het standpunt van Castricum 1 De heer PEPER (C.P.) beval ziin voorstel om Pleidooi voor den middenstand K. D. P.-speech Haarlems uiterlijk Autobus Haarlem- Hoofddorp Doorgetrokken naar het Kennemerplein Autobus Hoofddorp Nieuw-Vennep Minister Slingenberg bezocht de Te-Jo-We te Amsterdam en toonde hier ook bij zondere belangstelling voor de stand der St. Josephs Gezellen. Van links naar rechts drs. J. C. van Wijk, secretaris, de heer van Vliet, penningmeester van het Cen traal Comité voor Jongere Werkloozen, de Minister, de heer J. Reekers, leider van het Gezellen-werkloozenwerk en ir. J W. Willemsen, voorzitter van het Comité Garage uitgebrand Korps Motordienst Bij het korps zijn voor de onderofficiers opleiding 1936 ingelijfd 24 dienstplichtigen. Geheimzinnige ontploffingen De oorzaak Schade Ongeval (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het bombardement der Zweedsche ambulance De gevraagde rapporten nog niet alle ontvangen Voor onverstandige daad van taxi-chauffeurs op het Munt plein te Amsterdam is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waas hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 et. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per vegel. Betrekkingen faewraaead en aance boden) 10 Ct. Der reeel Hertog van Horror bezoekt de Italiaansche gevangenen te Dessie Nieuw Abessinisch protest te Genève Dr. Hylander gedecoreerd Opstandige beweging in God jam onderdrukt Het 91ste legerbericht Rajchenbach wint de zesde partij De gisterenavond te Den Haag gespeelde zesde partij om het wereldkampioenschap dam men is door Vos na 79 zetten opgegeven, zoo dat Rajchenbach thans een voorsprong heeft van vier punten. MOTIE-MOLLER WORDT NIET UITGEVOERD Het ontslag aan profVan Calcar gehandhaafd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT smiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu» In de gistermiddag voortgezette vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad kwam na afhandeling der agenda de begrooting 1936 aan de orde. De algemeene beschouwingen werden geopend door den heer NOORDHOFF (S.D.), die aller eerst betreurde, dat vragen van leden bij de behandeling in de afdeelingen ontijdig werden gepubliceerd. De samenstelling van den raad is sinds de laatste verkiezing sterk gewijzigd. De oude meer derheid van 59.15 pet. is gewijzigd in een meer derheid van 50.53 pet. De Haarlemsche bevol king heeft, volgens spr., duidelijk doen blijken hoe het in de toekomst bestuurd moet worden. De samenstelling van het college van B. en W. is ook zeer wankel en de noodige laveerkunst zal noodig zijn. Spr.'s fractie was bereid verant woordelijkheid te dragen en twee wethouders te „leveren". Maar de burgerlijke partijen kozen rustig volgens oud recept, alsof er niets gebeurd was. Maar het gevolg daarvan is een politiek van groote onzekerheid, met alle consequenties die daar steeds weer uit voort kunnen komen. De S.D.A.P. is met sprongen vooruitgegaan, aldus spr. De heer VISSER (C.H.): Waarom? De heer NOORDHOFF: Het is gemakkelijk om dit te schrijven op rekening van het grootste gemiddelde. Maar bij de replieken zal ik er op terugkomen. De heer VISSER: In de dagbladen heeft het bewijs anders duidelijk genoeg gestaan. Waar om uitstellen? De heer NOORDHOFF ging voort en besprak het Plan van den Arbeid, huldigde de politiek van Zweden en hekelde de Salie-geest in ons land. Spr.'s fractie zal elk voorstel ten aanzien van industrialisatie, openbare werken en volks huisvesting steunen. Maar men weet niet wat B. en W. willen, de taak blijkt niet verder te gaan dan „wat mijn hand te doen vindt." En daar is de tijd toch niet naar: er moet o.a. pu bliek gemaakt worden, wat Haarlem in de ko mende drie jaren aan groote werken denkt uit te geven. Dat zal de conjunctuur verbeteren. Wat bedoelde de burgemeester met zijn te groote bevolkingsuitbreiding in onze stad? Moet men menschen, die beneden een bepaald mini mum inkomen vallen den toegang tot de stad weigeren? Annexatie zal verandering brengen, omdat daardoor juist de verhouding op een goede basis zal komen. Spr. beseft, dat de ophooging van de spoorbaan zware financieele offers zal vragen, maar het gaat om een werk, waarbij zeer velen aan den arbeid zullen kunnen gaan en daarom is energiek voortzetten der voorbereidingen aan te moedigen. Het onderzoek naar de gezinstoestanden van de werkloozen achtte spr. beslist noodzakelijk. Men kan het niet meer waar maken, dat er in Nederland geen honger geleden wordt. De heer VISSER (C.H.): Ja, de stille armen, maar die bedoelen ze niet. De heer NOORDHOFF: Deze opmerking is een ouden politieken rot onwaardig. Als men het debat in den raad niet hoog wil houden, moet men zóó doen. Maar spr. kan ook interrumpee- ren, als dit geëischt wordt. Vervolgens kwam spr. tot de jeugdwerkloos heid en tot de berichten der laatste dagen, die verblijdend zijn. De jeugdwerkloozenzorg vraagt de instandhouding van het Bureau van Beroeps keuze. In verband met ministrieele plannen is opheffing zeer onverstandig. Ten aanzien van het onderwijs meende spr., dat voor openbaar en bijzonder onderwijs met twee maten gemeten wordt. De heer BIJVOET (R.K.)Tweede Kamer! De heer NOORDHOFF: Een paar centen belastingverbooging kan tot een opbouwende politiek voeren. Spr. verklaarde, dat de S.D.A.P. zich niet achter het wagentje van Moscou zal laten span nen, omdat het de crisis-slachtoffers niet dieper in den put wil helpen. Ook samenwerking met vijanden der democratie is nooit te verwachten. Dan was het woord aan onzen fractieleider, Mr. BIJVOET, die allereerst de beste wenschen uitsprak voor het herstel van wethouder Ger- ritsz. De samenstelling van het college van B. en W. is een feit en het had geen doel om, naar aanleiding van een zeer kleine verschuiving, nu opnieuw met bepaalde wenschen te komen.' De soc.-dem. zijn inderdaad van 30 pet. tot 317 pet. vooruit gegaan; daar behoeft mgn nu toch niet zoo'n lawaai over te maken. De raad is het hoofd van de gemeente en de wethouders hebben slechts uit te voeren en het dag. bestuur waar te nemen. Daaruit volgt, dat het juist is. dat de verschillende stroomin gen in den raad zooveel mogelijk in B. en w. tot uiting komen, in ons geval: R.K., S.D.A.P., Vrijz. groepen en Christ, groepen. Wat wil de S.D.A.P. toch met haar twee wethouders? Zijn Vrijz. en Christ, groepen nu zóó teruggeloopen, dat ze er als het ware niet meer zijn? Geenszins. Het Plan van den Arbeid moet men niet af breken of met fanfares opblazen. Maar het hoort hier niet thuis en daarom zal spr er niet over reppen. Het bezwaar is gemaakt, aldus spr., dat het college van B. en W. geen uitgesponnen pro gram heeft. Het is integendeel juist, dat dit college de situatie in dezen zwaren tijd van dag tot dag bekijkt. Het kost de gemeente groote moeite om het hoofd boven water te houden en daarom past B. en W. een woord van hulde voor de wijze, waarop zij steeds gered hebben wat te redden was. De klasse-verhuizing der Personeele Belas ting achtte spr. verblijdend, omdat daardoor de belangen van het groote gezin zoozeer gediend zijn. De opcenten-verhooging is in dit geval niet te verwerpen, maar spr. waarschuwde er ernstig tegen om nu nog weer boven de 185 te gaan. De soc.-dem. willen verder gaan, maar daar zohden zü vele menschen, o.a. de menschen, die van beter doen in armoede zijn geraakt, mee in den De werkloozenzorg is in goede handen en spr. kan zich met de gevolgde methode zeer goed vereenigen. De autonomie van de gemeente is te vergelij ken met een skelet en daarom is het onjuist om in den raad te hameren op zaken, die Den Haag uitmaakt en waartegen het college zich niet kan verzetten. Het centrale gezag staat boven den raad en als men dan ziet, wat de wethouder voor werkloo zenzorg binnen het enge raam van zyn bevoegd heid nog doet, moet men dankbaar en vol be wondering zijn. Indien er niet méér bereikt kan worden ligt dat niet aan den heer v. Liemt! riep spr. uit. Dezelfde weg moge in 1936 bewandeld worden. Moge dan echter ook iets gedaan worden om het lot van de stille armen te verzachten. Spr. zou daarover gaarne nadere mededeelingen ont vangen. De gedachte van den heer Kuiper om de be- drijfstarieven te verlagen achtte spr. sympathiek, maar persoonlijk meende hij, dat de financiën zulks niet kunnen en niet zullen toelaten. Spr. besloot zijn rede met te vertrouwen, dat Gods onmisbaren zegen dit jaar op het werk van den raad zou mogen rusten. De heer VISSER (C.H.) kwam even terug op het gezegde van den heer Noordhoff, dat hij geen interrupties duldde. „Dit raadslid," aldus spr., heeft nog kort zitting, maar ik hoop, dat hem het aantal interrupties bespaard mogen blijven, dat de soc.-dem. mij in het verleden hebben toegevoegd." De juiste uitslag der verkiezingen is volgens spr., dat de soc.-dem. recht hebben op 12.38 zetel. Het stelsel der evenredige vertegenwoordi ging geeft in de verdeeling der zetels niet de bedoeling van het volk weer. De begrooting sluit feitelijk met een tekort, omdat de post onvoorzien te laag is. Daartegen over staat een serie voorstellen, die dezen post echter geheel te niet zouden maken. Verder gaande belastingverhooging is absoluut onaan vaardbaar. Volgens spr. is het onderwijs in Haarlem op behoorlijk peil gehouden; voor de jeugdige werk loozen moet veel gedaan worden, maar de jon gens moeten zelf ook pit toonen. De bioscopen zitten vol met jongens en de filmkeuring is niet streng genoeg. Spr. meende, dat in de stad revues gegeven worden, die er niet mee door kunnen. Er treden maar steeds dames op, die men „revue-girls" noemt, maar die de hartstochten van den mensch trachten op te zweepen. De heer WOLZAK (A.R.) merkte op, dat een aantal bezuinigingsmaatregelen tot een bedrag van f 42.000 vóór de behandeling der begrooting Was toegezegd. De nota van wijzigingen geeft voordeelen, die B. en W. oorspronkelijk niet be doeld hadden en die niet door bezuinigingen verkregen zijn. Afschaffing van het Kinder tehuis en het Bureau voor Beroepskeuze zijn dus niet meer noodig, volgens de oorspronkelijke gedachte. Waaruit bestaan de belangrijke dien sten van de bezuinigingscommissie? De raad wil feiten hooren en zien. Spr. betwijfelde of annexatie een oplossing zal geven voor de financieele moeilijkheden der gemeente. Beoogen de voorstellers daarmede a.s. belastingverhooging, dan kan de kwestie beter blijven rusten. De Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon wordt topzwaar volgens spr. en de opheffing van den Armenraad is dan ook niet aanbevelens waardig. Ook spr. besprak de samenstelling van het college van B. en W. De soc.-dem. hebben vroe ger ook in dezen raad de verantwoordelijkheid niet willen dragen. Men moet nu niet zoo hoog van den toren blazen! De soc.-dem. dragen thans de volle verant woording voor het huidige college. De concentratie van het onderwijs moest de openbare scholen treffen, omdat er zeer vele volmaakt overbodig bleken. En er is nóg meer op te ruimen, aldus spr. In de avondvergadering was het woord aan den heer CASTRICUM (R.K.) die constateerde, dat de raad n grooten zwaai naar het deomcra- tische heeft gemaakt, waarover spr. zich slechts kon verheugen. Dit resultaat is niet geforceerd, omdat de verkiezingen een zeer rustig verloop hebben gehad. Spr. wenschte nadrukkelijk te verklaren, dat hij niet als fractieleider der R.K. Staatspartij, maar als lid en dus individueel zou spreken. Dit om misverstanden, zooals die vroe ger zijn voorgekomen, te coupeeren. Het gaat nog niet zoo slecht met de financiën, want in 1934 is er een overschot van f 450.000 geweest. Men ketst eerst alles af, omdat het niet zou gaan en later blijkt dan, dat het heel goed mogelijk was geweest. Spr. noemde cijfers van schooiartsendienst, onderhoud straten, hout- en plantsoenendienst etc. Alle cijfers zijn op de begrooting duizenden guldens hooger dan later noodig is gebleken. Dat is geen serieus begroo- ten, wanneer er onnoodig f 549.000 teveel ge raamd wordt. Het Plan van den Arbeid zal een zekere stimulans voor het gemeentebestuur moe ten zijn om vooruit te zien. De gemeente bindt zich met handen en voeten aan het Rijk, door steeds maar werken met behulp van het Werk fonds te doen uitvoeren. Waarom onderneemt men zelf niet iets? Het geld moet toch ook met rente aan het Rijk terugbetaald worden. De vaste lasten#(licht, gas, huren) moeten absoluut omlaag, hoewel den eersten tijd offers zullen moeten gebracht. Op den duur zal de afzet echter belangrijk toenemen, waardoor de winst weer gelijk zal worden. Verhooging der belasting achtte spr. niet juist, uit vrees voor vlucht der hoogere inkomens. Spr. hoopte, dat de gemeente het particulier initiatief voor het stichten van vrijgezellenhui- zen zal steunen. Spr. bracht hulde aan B. en W. voor de ont wikkelingscursussen voor jeugdige werkloozen. Het inlijven dezer jongeren in het particulier bedrijf moet breed bekeken worden en men moet rekening houden met den nijverheidsraad, die op dit gebied reeds druk doende is. Het voorstel-Kuiper om de gas- en electr.- tarieven te verlagen, waardoor f 270.000 winst derving zal ontstaan achtte spr. toe te juichen, maar als dit raadslid zegt, dat spr. wel eens onbeheerschte redeneeringen er op na houdt, moet hij den bal terugkaatsen. Ook spr. meent het goed met de minderbedeelden en probeert alles om hun lot te verzachten. De katholieken zouden, ging spr. voort, even veel recht hebben op twee wethouderszetels; de samenstelling van het college is thans echter goed. medewerking te verleenen tot het bouwen van vereenigingsgebouwen warm aan. De heer v. KESSEL (R.K.) vroeg zich af of er alleen maar werknemers in Haarlem bestaan. Over den middenstand bekommert men zich niet bijster en men denkt direct aan groot winkeliers. Maar er zijn duizenden kleine nering doenden en voor deze groep zijn theoretische bewijzen van hulp gegeven. Er is een contact commissie in het leven geroepen, die goed be schouwd maar éénmaal vergaderd heeft en die toch veel goeds zou kunnen doen. De vent vergunningen worden veel te gemakkelijk ver leend. Spr. kan zich echter voorstellen, dat B. en W. dit deel van hun arbeid niet goed hebben waargenomen, omdat de wethouder, die dit aan ging, 6 maanden ziek bleef en de vacature niet werd aangevuld. Er worden nog steeds te veel winkels geprojecteerd in nieuwe bouwblokken. Het gevolg: nieuwe stempelaars, nieuwe ellende! Er moet dan ook wat gebeuren. Op het bekende adres van de Middenstandscentrale is ook nog geen advies uitgebracht. De heer v. ENGELEN (K.D.P.) zei, dat de Kath. Staatspartij in het geheel niet kon ju belen, omdat ze veel stemmen verloor. De K.D.P. heeft er veel afgenomen. Wethouder ROODENBURG (C.H.)U hadt een aanbeveling van de N.S.B. Vergeet u dat niet! De heer v. ENGELEN achtte het lidmaatschap van de Staatspartij en het opnemen voor de zwakkeren wél zeer moeilijk. Er is in deze fractie in den raad geen eenheid en dat is toch te mal. Mij spreken ze niet tegen! (hilariteit). Als er over de maatschappelijk zwakken gesproken wordt, gaat er een andere Staatspartijer direct tegen-in. De heer BIJVOET (R.K.)Dat kunt u niet waar maken! De heer v. ENGELEN: Maar u stemt er toch tegen. Dat zal men nooit van de K.D.P. kunnen verwachten. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.)Man, je ifebt nog niets gedaan! De heer v. ENGELEN: Zóó, en de hondenbe lasting dan? Spr. ging dan voort op dezelfde wijze, vertelde, dat hij vroeger op „De Lach" geabbonneerd was, maar dit abonnement thans opgezegd had, omdat het in de R.K. Raadsfractie zoo'n „pan" bleek te zijn. Spr. kwam dan tot de ordening in het produc tie-apparaat en verdedigde zijn voorstellen ten aanzien van de verlaging der gas- en electrici- teitstarieven. Het voorstel-Kuiper gaat niet vér genoeg voor de minst draagkrachtigen. De ta rieven van het water geven niet de minste te gemoetkoming voor de groote gezinnen. Het minimum-verbruik moet gehandhaafd blijven, ter wille van de hygiëne. Spr. vroeg voor de bedrijven een vastrecht gebaseerd op het inkomen, met daarnaast een lagen prijs per eenheid. Wethouder ROODENBURG: Naar welk in komen? De heer v. ENGELEN: Naar de laatste gege vens van 1934. Spr. meende, dat de gemeente bedrijven een groote sociale taak hebben en ver zocht dan ook prae-advies op zijn voorstellen. Mevrouw SCHELTEMA-CONRADI (V.B.) deelde de optimistische uitingen van den heer Castricum niet. Het ziet er bedroevend uit. De lasten stijgen, werkloosheid neemt toe te weinig industrieën, belastingvlucht. Een vici euze cirkel. Een verderstrekkende annexatie is alleen te verdedigen als Haarlem weer meer in dustrieën en eigen forensen krijgt. De stad moet aantrekkelijk gemaakt worden o.a. door goede scholen, ook in het Zuiden, door goede schouw burgen, café's, mooie plantsoenen etc. De zake lijke bedrijfsbelasting moet afgeschaft worden, de vermakelijkheidsbelasting verminderd, even als de haventarieven. Er mag op dit gebied wel iets gewaagd worden, waartegenover de bezuini gingsvoorstellen van B. en W. staan. Waarom heeft men daar niet meer over gesproken? Het voorstel-Kuiper achtte spr. onaanvaard baar, financieel, commercieel en administratief. Belastingverhooging als vergoeding is niet te aanvaarden. Het rapport van de bezuinigings commissie moet ter tafel komen. De vergadering werd daarna verdaagd tot hedenmiddag. Ged. Staten hebben de route van de, aan de N.V. Autobusonderneming te Aalsmeer verleende vergunning voor den autobusdienst Hoofddorp- Haarlem, veranderd in: Hoofddorp (Marktplein), Kruisweg (woonweg), Provincialeweg, Wipperplein, Heemsteedsche Dreef, Zuiderhoutlaan, Fonteinlaan, Dreef, Flo rapark, Iordenstraat, Lorentzplein, Van Eeden straat, Tempeliersstraat, Koninginneweg, Raam- brug, Wilhelminastraat, Kinderhuisvest, Kenau park (Westzijde), Rozenstraat, Stationsplein, Janswegviaduct, Kennemerplein (standplaats autobussen). In de richting naar Hoofddorp worden dezelfde wegen gevolgd met dien verstande, dat te Haar lem van de Van Eedenstraat naar de Dreef wordt gereden langs het Lorentzplfein en het Plein. Binnen de grenzen der gemeente Haarlem en Heemstede mogen onderweg geen pasagiers uit gelaten en opgenomen worden. Ged. Staten hebben de doortrekking naar het Kennemerplein toegestaan omdat zij, nu de autobusverbinding de plaats van de opgeheven spoorlijn gaat innemen, in een groote behoefte zal voorzien. De schade, die de N.Z.H.T.M. van de doortrekking lijdt, acht het college niet van groote beteekenis. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de aan de N.V. Autobusonderneming te Aalsmeer verleende vergunning van den Autobusdienst Hoofddorp-Nieuw Vennep gewijzigd, wat betreft de route, in: Hoofddorp (Marktplein), Hoofdweg, ten Zuiden van de Hoofdvaart, Venneperweg tot Café de Groot, en evenzoo terug. Tot het volgen van een motdrtechnischen cursus zijn bij het korps gedetacheerd de voor het op 1 April op te richten Eskadron Pant serwagens bestemde beroepsofficieren. Voorts is een dergelijke cursus begonnen voor een vijftal beroepsofficieren der Konink lijke Landmacht. Deze dienstplichtigen zullen, in verband met de wijzigingen van den Dienstplicht, een eer sten oefeningstiid van twaalf maanden moeten volbrengen. Woensdagmiddag ontstond brand, zooals wij in ons avondblad reeds in het kort meldden, in de machine- en automobiel- herstelplaats annex garage van den heer J. Inpijn, Houtmarkt 67. De garage is aan de achterzijde geheel uit- en afgebrand, terwijl groot gevaar voor uitbreiding aanwezig was. De heer Inpijn vertelde ons dat hij om streeks kwart over een met zijn gezin en knechts aan het eten was in zijn woning wel ke aan de achterzijde van de werkplaats, aan de Spaarnwouderstraat gelegen is. Plotseling hoorde hij in de garage een knal. Onmiddel lijk begaf hij zich naar de werkplaats en con stateerde dat er brand was uitgebroken. Een formidable rookontwikkeling belette hem het binnentreden. De brandweer werd onmiddel lijk gewaarschuwd en was spoedig ter plaatse met een motorspuit en een materiaal-wagen. Met vier stralen op de waterleiding en een op de motorspuit werd het zich snel verspreiden de en hevig oplaaiende vuur bedwongen. De werkplaats bestaat uit oude muren, balken en dak, wat allemaal heel erg brandbaar is, zoo dat het vuur gretig voedsel vond*en dan ook lang nasmeulde. In de werkplaats stonden vier auto's, waiar- van er drie onbeschadigd naar buiten konden worden gereden. De vierde, welke zich geheel achter in de werkplaats bevond, werd zeer zwaar beschadigd,vooral toen de brandweer aan het sloopen ging en de muren en balken bij gedeelten naar beneden kwamen. Verwoest werden ook eenige waschmachines, een man gel, voorts een aantal electromotoren en, al lerlei gereedschap en andere werktuigen en machines, welke zich achter in de werkplaats bevonden, alsmede autobanden, pakmateriaal, dat op den zolder lag. Tijdens het blusschingswerk hadden in het brandende gedeelte van de garage achter el kaar twee hevige ontploffingen plaats, waar bij gaten in het dak ontstonden. Vermoed werd dat eenige bussen benzine of olie ontploft zouden zijn, doch de heer Inpijn sprak nadrukkelijk tegen dat bussen met benzine of olie achter in de werkplaats zouden aanwezig geweest zijn. Wel waren er bussen met benzine in het voorste gedeelte van de werkplaats, terwijl in een opslagplaats nabij de woning, dus vlak bij het brandende gedeelte van de werkplaats, een groot zuurstof- vat stond. Als dat eens ontploft was De oorzaak kan slechts gegist worden. Ver moed wordt, dat de brand is ontstaan in den motor van den achtersten vrachtauto. Toen de brand ontstond was niemand in de werk plaats aanwezig, terwijl alle electrische mo toren waren uitgeschakeld. Er wordt een on derzoek ingesteld. i De brandschade is zeer groot, doch wordt door de verzekering gedekt. De heer Inpijn kan voorloopig zijn bedrijf niet voortzetten, zoodat hij ook een aanmerkelijke bedrijfs schade te boeken heeft. Het vuur met de zware rookwolken trok vanzelfsprekend groote belangstelling van het publiek, dat op den anderen Spaarneoever (Donkere Spaarne) een prachtig uitzicht had. Een jongeman, die na het uitbreken van den brand den zolder van een naast de werkplaats gelegen gebouwtje wilde ontruimen, viel daar bij door een luik en bezeerde zich niet ernstig aan den rechterarm. Na voorloopig verbonden te zijn, is hij voor een nader onderzoek naar het St. Elisabethsgasthuis gegaan. Naar den commandant van de Brandweer later mededeelde, zouden de ontploffingen ont staan zijn doordat vaten carbid uiteen spron gen. STOCKHOLM, 8 Jan. (A. N. P.) De Zweed sche regeering' heeft tot dusverre, in strijd met anders luidende berichten, nog geen stappen gedaan in verband met het bombardeeren van de Zv.eedsche Roode Kruis Ambulance door Italiaansche vliegers. Naar hier ter stede ver luidt en naar o.a. Aftonbladet weet te melden, zou een desbetreffende beslissing van de Zweed sche regeering eerst genomen worden na het ontvangen van de daartoe noodige bescheiden. Daartoe behoort o.a. ook het rapport van den Italiaanschen opperbevelhebber onder wiens ressort de vliegers hun actie ten uitvoer heb ben gelegd. Intusschen is een dergelijk rapport tot op dit oogenblik in Stockholm nog niet ontvangen. Ook de leiding van het Zweedsche Roode Kruis wacht nog een uitvoeriger rapport over de aangerichte schade, teneinde daarnaar te kunnen afmeten welk vervangingsmateriaal ge zonden moet worden en welke eventueele scha devergoeding moet worden geëischt. Volgens Aftonbladet zou een protest te Genève moge lijk zijn. De berichten over een verschijnen van den minister van Buitenlandsche zaken, Sand ler, in de zitting van den Volkenbondsraad op 20 Januari worden hier onjuist genoemd. Naar verder gemeld wordt is de Zweedsche missieleiding voornemens door tusschenkomst van het ministerie van buitenlandsche zaken stappen te doen bij de Italiaansche autoritei ten om te komen tot een schadevergoeding voor de uit Italia&nsch-Oost-Afrika uitgewezen missionarissen. Het zou gaan om een bedrag van 40.000 lire, het bedrag, dat de uitgewezen Zweden tengevolge van de Italiaansche valuta maatregelen en andere moeilijkheden hebben verloren. Aan welk een onverstandige daad de Ci- tax-chauffeurs, die Maandagmiddag op het Muntplein te Amsterdam het verkeer vast zetten zich hebben schuldig gemaakt en aan welke zware straffen zij zich daardoor hebben blootgesteld, moge blijken uit het geen art. 162 van het Wetboek van Straf recht, wegens overtreding waarvan zij ver moedelijk zullen worden vervolgd, inhoudt. De maximumstraf volgens dit artikel is negen jaar. Het geheele artikel luidt: „Hij die opzettelijk eenig werk dienende voor het openbaar verkeer vernielt, onbruikbaar maakt of beschadigt, lenigen openbaren land- of waterweg verspert of een ten aanzien van zoodanig werk of van zoodanigen weg genomen veiligheidsmaatregel verijdelt, wordt gestraft: 1. met gevangenisstraf van ten hoogste ne gen jaren, indien daarvan gevaar voor de vei ligheid van het verkeer te duchten is; 2. met gevangenisstraf van ten hoogste vijf tien jaren, indien daarvan gevaar voor de vei ligheid van het verkeer te duchten is en het feit iemands dood ten gevolge heeft." De justitie zal thans beslissen of deze chauf feurs voor het hun ten laste gelegde in voor- loopige hechtenis zullen worden gehouden. Ook de acht in beslag genomen Citax-auto's zijn nog niet door de Justitie vrijgegeven; deze zijn thans overgebracht naar een groote loods op het terrein der Oranje-Nassaukazerne. ADDIS ABEBA, 8 Jan. (Reuter) Vanmorgen is te Addis Abeba een hevig onweder losgebroken. Overal in den omtrek regent het zwaar. Van Dessie komen reizi gers verklaren, dat de weg ernstig bescha digd is en op sommige plaatsen geheel ver dwenen. De rivieren zijn sterk gezwollen en het is moeilijk om de doorwaadbare plaatsen over te steken. Spoedig zal dit geheel onmogelijk zijn. Een karavaan heeft in 24 uur tijds slechts 5 K.M. kunnen af leggen. Ingeval de regens zouden aanhouden, zouden de militaire operaties in het Noor den geheel gestaakt moeten worden. Italiaansche vliegtuigen hebben aan het Noordelijk front pamfletten in de Amharische taal' uitgeworpen, waarin de Abessiniërs werden aangespoord, zich te verzetten tegen de zware belastingen, die door de centrale regeering worden opgelegd. Gisteren heeft de hertog van Harrar, een zoon van den Negus, ter gelegenheid van het Kerstfeest, een bezoek gebracht aan de Ita liaansche gevangenen, die Maandag j.l. naar Dessie waren getransporteerd. Hij deelde klee- dingstukken en levensmiddelen onder hen uit. Dr. Hylander, de leider van de Zweedsche ambulance, is door den minister van buiten landsche zaken, namens den keizer, met het militaire kruis gedecoreerd. Deze onderscheiding is bij wijze van posthume huldiging eveneens aan het overleden lid der ambulance, Lundstroem, verleend. Men heeft reeds twee weken niets gehoord van dr. Agge, commandant van een detache ment, deel uitmakende van de Zweedsche ambulance. Hij was naar een plaatsje ten Noorden van Dolo vertrokken. De Zweedsche vlieger, graaf De Rosen, maakt zich gereed om hem te gaan zoeken. GENÈVE, 8 Jan. De Abessinische gezant te Parijs heeft opnieuw een nota doen toe komen aan het Volkenbondssecretariaat. In deze nota wordt verklaard, dat de Italiaanscne militaire autoriteiten haar „politiek van terro riseering" voortzetten door gifgassen te ge bruiken tegen de Abessinische troepen aan net Noordelijk front. Er is geen sprake meer aldus de nota van incidenteele en toevallige gebeurtenissen, maar van een duidelijke en meedoogenlooze uitvoering van het plan tot uitroeiing van het Abessinische volk, zooals da Italiaansche regeering in de pers heeft aange kondigd. Op grond hiervan richt de Abessinische re geering opnieuw het verzoek tot den Volken bond, een onderzoek te willen instellen naar de nieuwe en herhaalde schendingen van het volkenrecht en de internationale verdragen. Het gerucht gaat, dat eenige dagen ge leden een opstandige beweging in Godjam zou zijn uitgebroken, die echter door het krachtig optreden van de inwoners zelf, spoedig is onderdrukt. De opstand had geen grooten omvang aange nomen, maar zou toch gemakkelijk tot eenige binnenlandsche moeilijkheden aanleiding heb ben kunnen geven. De beweging was niet teu gunste van Italië maar was een uiting van de jaloezie onder eenige kleine stamhoofden die profiteeren van den huidigen abnormalen toe stand. ROME 8 Jan. (Reuter). Het 91ste legerbe richt luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: Aan het front ten zuiden van Makalle heeft onze ar tillerie vijandelijke concentraties bij Amoa Aradan beschoten. In de schermutselingen tus- schen patrouilles, waarvan melding werd ge maakt in legerbericht no. 89 in de omgeving van Tembien, liet de vijand 22 dooden op het slag veld. De luchtvaart bombardeerde de omgeving van het Atsjangi-meer. Nabij Alamata, ten zuiden van dit meer spreidden Abessinische ge- wapenden, zoodra zij onze vliegtuigen waarna men drie groote Roode Kruisvlaggen op den grond uit en namen in de omgeving hiervan plaats. Naar het „Volk" verneemt, zal géén uitvoe ring worden gegeven aan de op 12 December jj. bij de behandeling van de Onderwüsbegroo- ting in de Tweede Kamer aangenomen motie- Moller, waarin de Kamer als haar oordeel uit sprak, dat de samenvoeging van den leerstoel in de Algemeene Hygiëne en Bacteriologie met dien in de tropische hygiëne aan de Universi teit te Leiden zakelijk onvoldoende gemotiveerd schijnt en de regeering verzocht werd het ont slag van prof. Van Calcar op te schorten en aan de Kamer alle op deze zaak betrekking hebbende stukken over te leggen. Deze motie was, naar men weet. aangenomen met £8 tegen 19 stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4