WIJ LUISTEREN NAAR KWIEK EN VIEF Verduistering bij de Spoorwegen Het einde van de „Drente" KATHOLICKCN VOLTOOIT UW CIGGN UNIVCRSITCIT r FINANCIEN f 130.000 VERDWENEN Sport en spel Dagfilm De weerstoestand VRIJDAG 10 JAN. DONDERDAG 9 JANUARI 1936 Chef van plaatskaartenbureau te Haarlem wist langen tijd op geraffineerde wijze ontdekking te voorkomen Het getuigenverhoor Bankbediende gehoord een weldaad voor Uw huid ECHOPUT TE APELDOORN Nieuwe theehuis dezen zomer nog gereed SLUIT U AAN EEN ABONNEMENT VAN STEIGER GEVALLEN Twintigjarige jongeman overleden VEE BIJ BRAND OMGEKOMEN Vuur in schuur was niet meer te stuiten BOEK EN BLAD RETRAITEN De Thabor te Rotterdam Cenakel Tilburg Het schip zal worden verkocht wegens belastingschuld „Wie biedt er meer?" HOOGE TEMPERATUREN TE GARMISCH Moeilijkheden met de bobbaan WIELRENNEN Ronde van Spanje ZWEMMEN RIE MASTENBROEK NAAR DENEMARKEN Wedstrijden te Kopenhagen en te Aarhus K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS GOLFLENGTEN i NOG STEEDS HETZELFDE WEER Hedenmorgen heeft voor de Haarlemsche Rechtbank terecht ge staan de 56-jarige commies der Ne- derlandsche Spoorwegen L., vroe ger chef van het plaatskaartenbu reau van het station Haarlem, die in een periode van ongeveer een jaar ongeveer f 130.000 ten nadeele der Spoorwegen heeft verduisterd. L., die reeds geruimen tijd bij de Spoorwe gen in dienst was, had in 1933 door specula ties veel van zijn particulier vermogen ver loren. Daardoor is hij er toe gekomen, gelden, die hij uit hoofde van zijn functie onder zich had, te verduisteren. Hij beheerde o.a. de kas, waarin de gelden van den verkoop van plaats- kaarten gestort werden en nam daaruit eerst kleinere en daarna steeds grootere bedragen weg. Teneinde ontdekking te voorkomen, bracht hij veranderingen in de boekhouding aan en wel op zoo'n geraffineerde wijze, dat bij de controle der boeken, welke geregeld om de veertien dagen geschiedde, de fraude nimmer aan het licht kwam. Ook bij de kwartaals- contróle, welke vanwege de directie dei- Spoorwegen gehouden werd, vond men nim mer onregelmatigheden, doordat L. vervalsch- te schrifturen naar Utrecht opzond. In Juni 1935 kreeg men echter argwaan, toen de boekhouding van het station werd afgeslo ten. Over de maand Februari werd toen in het saldo van het station Haarlem een verschii ontdekt van ongeveer 100.000. Bij de zeer scherpe controle ontdekte men toen, dat van een bedrag van 120.000 dat door de hoofd boekhouding naar Haarlem was overgemaakt, slechts 20.000 verantwoord was. Een verder onderzoek wees uit, dat ook andere posten op onjuiste wijze waren geboekt. Door de directie naar Haarlem gezonden controle-ambtenaren onderwierpen L. aan een verhoor, waarbij hij bekende zich on geveer een jaar lang aan malversaties schuldig gemaakt te hebben. Daarna is de politie in de zaak gemengd, die op 18 Juni 1935 L. in zijn woning te Haarlem arresteerde. Ook bij zijn verhoor op het hoofdbureau van politie legde hij een volledige bekentenis af. Het vooronderzoek door de justitie heeft veel tijd gevergd, omdat de geheele boekhou ding van het station Haarlem nagegaan moest worden. Deze boekhouding is zeer omvangrijk en L. beschikte over zeer groote bedragen om dat hij ook belast was met het verstrekken van gelden aan de stations in de omgeving. Ook de kas voor het uitbetalen der loonen en pensioenen van het spoorwegpersoneel in het rayon Haarlem had hij onder zijn beheer. Verdachte was ten laste gelegd dat hij tus- schen 1932 en 15 Juni 1935 een bedrag van 130.364, althans een bedrag van 100.735, al thans eenige geldsbedragen op verschillende tijdstippen ten nadeele van de Ned. Spoorwegen had verduisterd. De belangstelling op de publieke tribune was zeer groot. Eerst werd gehoord de 35-jarige bankbediende bij de Twentsche Bank, W., die zeide dat ver dachte een „cricketvriend" van hem was. De kennismaking leidde tot een zakendoen. Ge tuige heeft sinds medio 1932 telefonisch en schriftelijk opdrachten van verdachte gekre gen om fondsen te koopen. De fondsen werden contant betaald. Op 22 Mei jj. kreeg getuige de laatste opdracht. Ruim 100.000 totaal neeft verdachte aan getuige ter hand gesteld om via de bank op getuiges naam financieele trans acties te doen. Getuige had geen argwaan dat dit geld verduisterd was. Hij had zelfs niet dur ven vragen naar de herkomst van het geld. President: „Had u het maar wel gedurfd! Ik hoop dat u voortaan niet meer zoo'n geweldig vertrouwen in uw cliënten stelt." Op een vraag van den officier van justitie betoogde spr. dat de Bank getuige ten volle vertrouwde en ook geen argwaan in de trans acties had. Voorts verklaarde getuige dat ver dachte de fondsen niet kocht op advies van getuige maar zelfstandig naar eigen bereke ning. Getuige heeft nooit advies gegeven. Ver dachte verklaarde dat dit geheel juist is. Hij erkende dat hij gespeculeerd had en wel met geld van de Ned .Spoorwegen op een bedrag van 8000 na, dat van hemzelf was. Hij had aet. geld noodig om het tekort aan dekking bij de speculaties te suppleeren. Op een vraag van den verdediger, mr. Sil- vain Groen, verklaarde getuige dat hij niet den indruk had gekregen bij bezoeken aan ver dachte thuis, dat verdachte te royaal leefde. De vroegere stationschef van 't Haarlemsche personenstation deelde als getuige mede dat verdachte zeer groote bedragen als chef-com mies onder zich had omdat hij niet alleen over de inkomsten en uitgaven van het plaatskaar- tenstation ging maar ook pensioenen moest be talen en andere uitgaven doen. Bij controle van verdachte's boeken had ge tuige nooit malversaties ontdekt. De controle is sinds de malversaties veel verscherpt. Ver dachte had een jaarlijksch inkomen van 3000 en getuige heeft nooit gemerkt dat verdachte op te grooten voet leefde. Daar een getuige niet aanwezig was, werd de zaak geschorst tot hedenmiddag 4 uur. Doos 20ct Over de nieuwe exploitatie van den Echoput aan den Amersfoortscheweg te Apeldoorn ver nemen wij, dat de plannen van het Kroon domein er op berekend zijn het te bouwen theehuis bij dezen put tegen het aanstaande reisseizoen in gereedheid te hebben. Rijkswaterstaat is, zooals bekend, eigenaar van den Echoput en een daarbij gelegen stuk grond. Hij is genegen beide aan het Kroondomein over te dragen, als dit zijn voorwaarden ten opzichte van de behartiging van de veiligheid en de vrijheid van het verkeer daar ter plaatse wenscht na te komen. Deze aangelegenheid schijnt tusschen beide partijen reeds gunstig beslecht te zijn. De uitvoering van de zaak hangt nog alleen van de voltrekking van de regeling van de financiën af, welke echter bin nen enkele weken te verwachten is. Het ligt in de bedoeling van het Kroondomein bij den Echoput een theehuis in den geest van het theehuis, dat het aan het Uddelermeer on derhoudt, te doen verrijzen. Het zal verder van den rijweg af komen te liggen dan de voorma lige landelijke uitspanning daar ter plaatse, en de omgeving van den antieken Echoput een modern aanzien geven. De verwachtingen van de uitkomsten dezer nieuwe exploitatie zijn vrij gunstig. Woensdagmiddag had de twintigjarige R. S. het ongeluk, van een steiger te vallen van in aanbouw zijnde huizen aan den Westersingel te Hoorn. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij opgenomen en naar het Stadsziekenhuis ver voerd. Medische hulp mocht echter niet meer baten, het slachtoffer overleed eenige uren later aan de gevolgen. Te Steenbergen brak brand uit in de schuur van den landbouwer J. Adriaansen, staande op twintig meter afstand van de woning aan de Vierhoeven alhier. In een minimum van tijd stond het geheele gebouw in lichter laaie. De brandweer, welke kort na het uitbreken van den brand aanwezig was, kon het vuur niet meer stuiten. De schuur brandde geheel uit. Zes paarden, een koe en een schaap kwamen in de vlammen om. Twee varkens konden worden gered. De in de schuur aanwezige landbouwgereedschappen en land bouwproducten verbrandden eveneens. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. „DECEM CANTICA SACRA", door Jan Nieland. Uitgave W. Berg mans Tilburg. Jan Nieland liet een bundel van tien lofgezan gen het licht zien. De bijzondere waarde van deze muziek ligt hierin, dat zij in het gebonden kader der kerkmuziek nieuwe vrijheden weet te vinden en platgetreden paden weet te vermijden. Daarom zullen Nieland's lofgezangen den weg naar de kerkkoren wel weten te vinden. ,HADEWYCHTRIPTIEK", door jaap Vrancken. Uitgave W. Bergmans Tilburg. Voor Engelschen hoorn, orgel en bariton schreef Jaap Vrancken 'n triptiek op 'n middel- eeuwsch gedicht. Met deze weinige instrumenten heeft de componist zich een zeer gevoelige com binatie gedacht, uitstekend passend bij den tekst van het lied. Zeer fragiel geschreven mu ziek, met een prachtige tegenstelling van de deelen onderling. Vooral de vondst van het laat ste deel als choraal lijkt ons erg gelukkig. „KINDERLIEDJES", door Piet Zwager. Uitgave Albersen en Co. Den Haag. Piet Zwager is genoeg bekend en zijn werk voor den kinderzang eveneens. Dat hij ons komt verrijken met een bundel kinderliedjes waarvan de woorden en tekst van hem zelf zijn, verblijdt ons zeer. Heele goede en heel aardige liedjes, die we gaarne aanbevelen, een welkome uitbrei ding van het bestaand repertoire. HERDRUKKEN Bij G. B. van Goor Zonen te Den Haag ver scheen de vierde druk van Inleiding tot het Schaakspel", door dr. M. Euwe. Bij de Wereldbibliotheek N.V. verscheen de derde druk (6e duizendtal) van „Het moeilijke kind", door dr. Alfred Adler e.a., alsmede de zesde druk van Vondel's „Lucifer", ingeleid en toegelicht door dr. L. Simons. Bij L. C. G. Malmberg te 's Hertogenbosch verscheen het „Esperanto-leerboek" met den sleutel daarop door A. E. van Bussum (tweede druk). Van 12 tot 15 Jan. Meisjes (P. Terstegen). Van 20 tot 23 Jan. Gehuwden. Van 26 tot 29 Jan. Meisjes. Van 2 tot 5 Febr.. Jonge Dames. Van 10 tot 13 Febr. Gehuwden. Van 16 tot 19 Febr. Dames verpleegsters. Van 24 tot 27 Febr. Meisjes (Vastenavond) Van 2 tot 5 Maart Gehuwde Dames. Van 9 tot 12 Maart Verloofde Meisjes. 15 tot 18 Maart Meisjes, om te komen tot keuze van een levensstaat. 23 tot 26 Maart Meisjes. 11—14 jan. Meisjes. 14—17 jan. Meisjes burgerstand. 19—22 Jan. Dames winkelpersoneel. 22—31 Jan. Gereserveerd. 14 Febr. Meisjes. 8—11 Febr. Meisjes. 11—15 Febr. Dames. 1821 Febr. Dames. 2225 Febr. Meisjes. 28—2 Maart Meisjes van 1417 jaar. 2—5 Maart Huismoeders. 7—10 Maart Meisjes. 10—14 Maart Gehuwde dames. 14r—17 Maart Meisjes. 17—21 Maart Ongehuwde dames. 2124 Maart Meisjes verloofden. 28—31 Maart Meisjes die neiging gevoelen voor het religieuze leven. Een roemloos einde is de „Drente" be schoren! De deurwaarder der rijksbelastin gen heeft beslag gelegd op de sleepboot, met alles wat zich nog aan boord bevindt. Ja zelfs alles wat reeds van boord gehaald is en nog kon worden achterhaald, tot de uit het materiaal vervaardigde souvenirs toe, is in beslag genomen. Dat zal dus het einde zijn van de „Drente", verkocht voor belastingschuld! Voorwaar een roemloos einde voor een schip, dat met roem overladen was. Tallooze malen is het in den loop der jaren uitgevaren in vliegend storm weer, bij nacht en ontij, om in nood verkee- rende schepen te hulp te snellen en uit be narde positie te bevrijden. 19 October van het vorige jaar zou het voor de laatste maal zijn. De storm bulderde uit het Zuid-Westen, het ss. „Kerkplein" geraakte in nood en seinde om hulp. De „Drente" voer uit, maar thans voor den laatsten keer. Tot op het laatste oogenblik bleef de „Drente" op post, in de nabijheid van het in nood verkeerende schip. Toen de „Kerkplein" gestrand was, voer de „Drente" nog ,aan de landzijde voorbij om hulp te bieden. Men meende dan ook eerst zelfs, dat het de reddingboot, de „Neeltje Ja- coba" was. Maar spoedig werd de dwaling ont dekt. Het was de „Drente", stuurloos gewor den en in hopelooze positie, gedoemd om ook zelf te stranden. Slachtoffer van het beroep, in het harnas gebleven op het veld van eer! Gebleven, na een roemrijken staat van dienst, daarbij de bemanning van de Egmondsche red dingboot nog met roem overladende. Dat was de „Drente!" Wie biedt er meer voor de „Drente"? zal het nu straks over het Egmondsche strand klinken. Het zal een ongewoon en een triest schouwspel zijn. En wat zal de opbrengst zijn van deze ongewone verkoo- ping? Waarschijnlijk even weinig als van de vliegmachine, die onlangs in Breda ge veild werd of van de leeuwen, die kort ge leden te Haarlem verkocht werden! De kooper krijgt immers de „Drente" niet thuis bezorgd, maar zal er heel wat kos ten aan moeten spendeeren! Het is zeer waarschijnlijk, dat de „Kerk plein" dit roemloos einde van zijn helper niet meer zal aanschouwen. Het schip ligt thans in een zeer gunstige positie, met den achter steven naar zee gekeerd. De kansen op vlot Op de oefenheuvel: Kijk goed, zóó maak je de telemark-zwaai.als je 't niet goed kunt! En nu zal ik je laten zien hoe het wèl moet! brengen worden dan ook onverdeeld gunstig geacht. Maar het staat te bezien of dan de moeite beloond zal blijken te worden, want het schip bekwam zware averij. Zoo zou dan waarschijnlijk geen der drie gestrande schepen de stranding overleven, want ook voor de „Jos Maria" schijnt het zeer de vraag te zijn of reparatie nog loonend is. Met dat al bezorgden de drie gestrande schepen Egmond groote vermaardheid. Toen onlangs kort na elkaar drie schepen strand den bij Yarmouth ze kwamen gelukkig spoedig weder vlot sprak men reeds van het Engelsche Ugmond! En onze wereldkam pioen schaken, dr. Max Euwe, schreef dezer dagen aan den burgemeester van Esmond, dat hij tijdens de match om het wereldkampioen schap verpoozing zocht aan het Egmondsche strand, waar hij trouwens geen onbekende is! - - 1 1 De temperatuur te Garmisch-Partenkirchen is wederom gestegen waardoor, naar officieel gemeld wordt, de training voor de Olympische bobploegen niet op 15 Januari a.s. kan aan vangen. Men neemt thans maatregelen, dat men op 1 Februari a.s. met de training op de bob baan, welke aan de Riessersee is gelegen, zal kunnen beginnen. Het Spaansche blad „Informaciones" zal de tweede Ronde van Spanje van 21 April tot 15 Mei organiseeren. De zestig renners, die in deze Ronde zullen uitkomen, moeten 4.000 K.M. af leggen. Het aantal rustdagen is op vijf bepaald. Rie Mastenbroek, die binnenkort naar Dene marken vertrekt voor een zwemtoumee, zal op 12 Jan. a.s. te Kopenhagen uitkomen in de nummers 150 yards rugslag en 400 Meter vrije slag. Op 17 Jan. a.s. neemt zij deel aan wed strijden te Aarhus op de nummers 100 M. rug slag en 200 Meter vrije slag, terwijl een derde start in het vooruitzicht ligt op 19 Jan. a.s. te Kopenhagen op de nummers 500 Meter vrije slag en 200 Meter rugslag. O 9 9 VEERTIENDAAGS VERSCHIJNEND PROPAGANDABLAD 1DERR.K STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJS F1:- PER JAAR ADMINISTRATIE MAURITSKADE 25 DEN HAAG 8.00 Gewijde gramofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuz. (morgencon cert) 9.1510.00 Geen uitzending van den K. R. O. 10.00 Gramofoonmuziek (Richard Tauber, Gigll en Tito Schi- pa e.a.) 10.30 Gramofoonmuziek (muziek- uitzendlng voor fabrieken) 11.00 Gramofoonmuziek (kamer muziek van Jos. Haydn) 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen, voorafge gaan en gevolgd door gramo foonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 K.R.O.-Orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 1.15 Gramofoonmuziek (Layton and Johnstone) 1.30 Cinema-orgelconcert door A. Drelssen 2.00 Gramofoonmuziek (Comedian Harmonists en de Pickens Sisters) 2.15 Cinema-orgelconcert (Verv.) 2.45 Gramofoonmuziek (o.a. „Ido- meneo" v. Mozart) 3.15 Declamatie door Joh. Lauxter- mann 3.25 Gramofoonmuziek (werken van Chopin) 3.35 K. R. O.-Orkest (vervolg) met hobo-solo v. R. Elsman 4.15 Declamatie door Joh. Lauxter- mann 4.25 Gramofoonmuziek (Platoff- Donkozakken o. 1. v. Kostru- koft) 4.35 K.R.O.-Kamerorkest o. 1. v. Johan Gerritsen; solist Piet Hartvelt 5.15 Gramofoonmuziek („Ernani" opera v. G. Verdi) 6.00 K. R. O.-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 6.50 Gramofoonmuziek (Maria Ivo- gün zingt) 7.00 Politieberichten 7.15 Prof. dr. Alph. Steger over „China en de Chineezen" 7.35 Gramofoonmuziek 7.50 Gramofoonmuziek („Musica Catholica") 8.00 Nieuwsberichten 8.10 Gramofoonmuziek 8.15 Requiem v. Gabriel Fauré. Solisten Cécile Roovers, so praan, Bernard Diamant Jr., bariton, Maastrichtsche Ora- toriumvereeniging en Sted. Orkest v. Maastricht; het ge heel o. 1. v. Henri Hermans 9.10 Gramofoonmuziek 9.15 Zangrecital door G. v. d. Berk, tenor, a. d. vleugel Fred. Bos- hart 9.30 Klavierrecital door P. Drlessen 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 Marek Weber en zijn orkest 10.30 Nieuwsberichten 10.35 Gramofoonmuziek 10.45 Marek Weber en zijn orkest 11.15 Gramofoonmuziek ORGELBESPELING 11.20 Droitwich (Fredric Bayco) 4.00 Hilversum II (Joh. Jong) LICHTE MUZIEK Luxemburg (Populair con cert) Kalundborg Hamburg Droitwich Hamburg (vroolijk concert) Droitwich (B. B. C.-dansork. o. 1. v. Henry Hall) Brussel II Luxemburg (Pop. concert) Hilversum II (Jomy Kroon's ensemble) Deutschlandsender Kalundborg Droitwich Deutschlandsender Berlijn Hilversum II (Notenkrakers) Droitwich (B. B. C.-dansorkest o. 1. v. Henry Hall) Luxemburg (Pop. concert) Hilversum II (Eddy Walls' or kest) Hilversum II (Cor Steyn's accordeonorkest) Hamburg (dansorkest) Deutschlandsender (Dansmu ziek) Toulouse (Dansmuziek) Kalundborg (Balalaika-sextet m. m. v. zang) Boedapest (Jazzorkest) Toulouse 8.50 11.20 11.30 11.50 12.40 12.50 12.17 12.20 12.30 1.20 2.20 2.50 3.20 4.20 5.30 5.35 6.05 6.15 7.20 7.30 8.20 9.10 9.40 9.55 9.55 10.20 10.20 10.25 10.40 11.35 Kalundborg (Dansmuziek) Brussel II Toulouse Droitwich Droitwich (dansmuziek Har ry Roy's Band) 11.55 Toulouse (Argentfjnsche mu ziek) 12.20 Toulouse (Pop. concert) Prof. dr. Alphons Steger spreekt Vrijdagavond voor de K. R. O.- microfoon over „China en de Chineezen" (Hilversum I van 7.157.35 uur) ORKEST-CONCERTEN 11.20 Langenberg (orkest, bariton en twee piano's) 12.50 Brussel I (Salonorkest) 1.35 Droitwich (Philharm. strijk orkest m. m. v. violen) 3.50 Droitwich (Orkest) 4.20 Rome (Concert) 4.50 Beromtinster (Kleinorkest) 5.15 Brussel I (Omroepork.) 5.50 Parijs I (Parijs Symphonie- orkest m. m. v. zangsolist) 7.55 Rome (Orkestconcert) 8.20 Brussel X (Kapel v. d. grena diers) 8.20 Milaan (Symphonieconcert m. m. v. cello) 8.30 Luxemburg (Omroepork.) 8.40 Weenen (Wiener Symphoni- ker m. m. v. piano) 8.50 Toulouse (Symphonieconcert) 9.00 Luxemburg (Omroepork.) 9.10 Brussel XI (Salonorkest) 9.30 Weenen (Wiener Symphoni- ker) 0.40 Brussel I (Kapel van de gre nadiers) 18.20 Hamburg (Symphonie-ork.) 10.55 Toulouse (Salonork.) 11.05 Parijs I (Orkest m. m. v. cello) 12.35 Touloüse (militair concert) 8.00 8,20 8.20 8.35 10.35 11.20 11.35 12.00 12.25 1.35 2.00 2.20 2.50 2.50 4.20 430 5.05 6.20 6.40 7.35 7.55 10.15 10.20 11.00 11.05 11.20 11.30 12.35 1.55 3.20 5.50 7.20 7.20 8.20 9.50 9.50 10.30 10.55 GRAMOFOON Hilversum II Brussel 1 Brussel II Parijs I Hilversum IX Hilversum II Parijs I 'Hilversum II Parijs II Langenberg Brussel I Droitwich Hilversum II Parijs I Parijs I Hilversum II Droitwich Brussel I Parijs XI Brussel I Milaan Parijs II Brussel I Hilversum II Weenen Luxemburg (Dansmuziek) Hilversum II KAMERMUZIEK Parijs I (Kamerorkest) Luxemburg (kwintet) Hilversum II (Lyra-Trio) Brussel II (kwartet speelt 7de, 8ste en 9de kwartet v. Beetho ven) Kalundborg (Trio) Beromilnster (piano-trio speelt „Trio in C gr. t. v. Brahms) Langenberg (kwintet en plano-duo) Langenberg (West-Duitsche Kamerorkest) Duitschlandsender (piano en viool) Luxemburg (kwintet) Luxemburg (Sonate in A- dur voor piano en cello van Beethoven) SOLISTEN-CONCERTEN 1.50 Brussel I (zang) 2.30 Hilversum II (klassiek piano recital) 3.20 Langenberg (pianorecital) 4.20 Kalundborg (pianorecital) 5.20 Deutschlandsender 6.50 Droitwich (pianorecital) 8.20 Brussel II (zangrecital) 8.20 Parijs I (zang efl. harp) 12.10 Toulouse (zang) OPERA EN OPERETTE 6.50 Weenen (Operetteconcert door orkest en zangsolisten) 6.50 Boedapest (uitz. uit de Kon. Hong. Opera) 8.30 Beromilnster („Idomeno". opera v. Mozart) 8.35 Toulouse (Operettemuz.) 9.05 Parijs I („La timbale d'argent" operette v. Vasseur door solis ten, koor en orkest) 11.25 Toulouse (Operettemuz.) TOONEEL 8.35 Brussel II („Keizerin Charlot te", spel v. Emiel Breskens) PERSBERICHTEN 7.50 Hilversum II 9.20 Berlijn 9.20 Duitschlandsender 10.45 'Hilversum II VARIA 10.15 Hilversum II (voordr. door Hetty Beck) 11.00 Hilversum II (Voordr. door Hetty Beck) 2.00 Hilversum IX (Amy Groskamp- Ten Have over ..Wij, zooals anderen ons zien!") 5.00 Hilversum II (Na schooltijd) 7.00 Hilversum II (Causerie) 7.57 Hilversum II (S. O. S.-ber.) 1111111n ui NimiHim mi m immmi ti m i m BERLIJN BEROMUNSTEB BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL n 356.7 M. 639.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 321.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 301.5 M. (KRO en NCRV) HILVERSUM n 1875 M. (AVRO en VARA) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.0 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS H 312.8 M. ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. luiinfitiimiiuiiiiiiitiimiiniHiimiiiiiiMfii VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De productie van de Algemeene Explora tie Mij. bedroeg in December 36.990 K.G. ton ruwe olie tegen 38.770 ton in November. De productie in het geheele jaar beliep 462.500 K.G. ton tegen 459.961 K.G. ton in 1934. De Nationale Bank van België zal over het tweede halfjaar van 1935 een onveran derd dividend uitkeeren van fr. 37.5. Een bedrag van fr. 1.16 mill, zal aan de reserves worden toegevoegd. Volgens Brusselsche beurskringen zal de Arbed een dividend uitkeeren van fr. 170 tegen fr. 121 in het vorig jaar. Bij een onveranderdeh goudprijs te Lon den van 141/% d. werd te Londen 236.000 aan goud omgezet. De rubberprijs is te Londen met 1/16 d. tot 6 23/32 d. per lb. gestegen. Volgens Symington en Wilson vindt de vaste stemming van de rubbermarkt in de ojgeloopen week haar oorzaak in de voort durende vraag van de zijde van den handel en in een lichte opleving van de vraag door outsiders. Geruchten te Parijs, volgens welke Frank rijk in Engeland een leening zou aangaan, worden door het ministerie van Financiën categorisch tegengesproken. l Roosevelt zal het Congres machtiging verzoeken tot betaling van 280 millioen voor de uitvoering van overeenkomsten, met den landbouw gesloten vóór de ongeldig verklaring van de Agricultural Adjustment Act. De regeering moet thans twee plannen bestudeeren: eerstens een wet ter vervan ging van de A.A.A. en tweedens nieuwe be lastingen ter vervanging van de „processing tax", daar anders een tekort van 550 mill, door het vervallen van deze heffing zou ont slaan. Volgens de New-York Times zijn produ centen van levensmiddelen, die „processing tax" aan de regeering hebben betaald, voor nemens een proces aanhangig te maken, tot terugvordering van de uit hoofde van deze heffing betaalde gelden. Deze actie zou be trekking hebben op 100 a 200 millioen. 135 Vertegenwoordigers van Amerikaan- sche spoorwegen hebben een gerechtelijke vordering ingediend, waarbij de intrekking wordt geëischt van de wetten, krachtens welke belastingen worden geheven van de spoorwegen en van de salarissen van spoor- xcegenemployé's ot instelling van een pen sioenfonds. Men eischt tevens de intrekking van de maatregelen, waartoe het Congres was besloten, ter vervanging van de destijds door het Hooggerechtshof ongeldig verklaar de spoorweg-pensioenwet. De wereld-productie van Ford-auto's be droeg in 1935 1.335.865 wagens tegen 855.037 in het vorig jaar. De verbetering bedraagt 56 procent. De Sun. Oil heeft den prijs voor ruwe olie in het Gulf-district met 0.10 per vat en in Oost-Texas met 0.15 verhoogd. Men ver wacht, dat andere mijen dit voorbeeld zul len volgen. Volgens „Iron Age" bedraagt thans de Amerikaansche staal-productie 51 pCt. der capaciteit tegen 47yA pCt. de vorige week. Het aantal staalorders is sterk toegenomen, omdat een prijsverhooging der staalprijzen wordt verwacht. De totale staalproductie in Amerika steeg in 1935 ten opzicht van 1934 met 30.57 pCt. tot 33.425.576 ton. De verkoopen door de General Motors van de handelaren aan de verbruikers in de Vereen. Staten gedurende 1935 bedroegen 1.278.996 wagens tegen 927.493 in 1934. De verkoopen van de fabriek aan de handela ren beliepen 1.370.934 wagens (959.494). Van de fabriek aan de handelaren in Amerika en in 't buitenland 1.715.688 wagens (1.241.447). De Pennsylvania Rrd. keert over 1935 een dividend uit van 1 per aandeel tegen 0.50 in Maart 1935. De Montgomery Ward boekte in December aan verkoopen S 39.47 mill, tegen 30.91 millioen in November. De Woolworth Co. keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0.60. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.26147.271/2 (vorig slot 7.27%); de Frank op 9.71%—9.72y2 (vo rig slot 9.71%) en de Dollar op 1.471.47% vorig slot 1.47%). De Nivas verkocht 910 ton superieure sui ker en verhoogde de limiet voor bruine suiker en superieure met bestemming voor de Straits met 10 cent. NiiiiiiiiituiiiutHiimifittiiiiiiimiiiuiiMiiiiitiiiiiiimmitiittmiiiiiiiiiir De depressie op den Oceaan heeft zich vooral Noordwaarts uitgebreid, op het vasteland nam de hooge drukking, vooral uit het Zuiden en Oosten toe. In Scandinavië heeft zich het gebied van zeer strenge vorst verder naar het Noord-Ol||ten te ruggetrokken, maar behalve de Zuidelijke Noor- sche kust en de Zuidpunt van Zweden, heeft wel geheel Scandinavië nog vorst. Op het vasteland is alleen in Duitschland en Oostenrijk sporadisch lichte vorst voorgekomen. In West-Europa steeg de temperatuur. Over de Spaansche kust komt föhn voor. Of schoon behalve in Scandinavië bijna overal neer slag viel, is de hoeveelheid niet groot. De luchtdrukverschillen zijn in onze omgeving iets afgenomen, maar het waait nog stormach tig om de Golf van Biscaje en krachtig over de Britsche Eilanden, de Noordzee, West-Frank rijk en de Noorsche kust, terwijl op IJsland een Noord-Oosterstorm waait met matige vorst. In Duitschland is de lucht zwaar bewolkt of nevelig met alleen in het Westen regen. Zwit serland heeft betrokken lucht met lichten dooi in de lagere gedeelten. Een belangrijke verandering is nog niet te wachten, al is geleidelijk eenige temperatuurda ling waarschijnlijk. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 et. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6