Mr. Baldwin's moeilijkheden K.R.O. Studiogebouwen GESCHOKT PRESTIGE Kerkelijk Leven MGR. J. H. G. JANSEN DONDERDAG 9 JANUARI 1936 Amerika's neutraliteitspolitiek zou bij een conflict de petroleum- aanvoeren ook naar de V olkenbondsleden beperken Ontevreden conser vatieven De Britsche regeering n sancties De moeilijkheden in de kolenmijnen Mr. M. MacDonald's candidatuur ■jgm mÉÊê: De bedoeling is te komen tot een definitief studio-complex, dat aan alle eischen voldoet Baldwin Indeeling van het complex Toestanden in het Maasgebied Rapport-Van Vuuren in K. van K. te 's Hertogenbosch uiteengezet Protest tegen de N.S.B. Voor recht, orde en vrijheid UIT DE GRAFISCHE VAKKEN Moegestred en De spoorbaan Alphen- Uithoorn Onderhandelingen over aankoop voor aanleg van snel- verkeersweg bloembollensaneering Uitkeering van 85 pet. der mini mumprijzen twijfelachtig MILITAIR JUBILEUM Regimenten bestaan 122 jaar COUPONS OP GOUDBASIS Jhr. Tjarda van Starckenborgh Stachouwer Psychotechnische tentoonstelling Wat Mijnhardt maakt is goed Geruchten naar aanleiding van de ziekte van Mgr. Missionaris onderscheiden NEDERLAND—POLEN Besprekingen over vernieuwing van een handelsovereenkomst Levering van onderzeebooten R.A.I.-TENTOONSTELLING Een fraaie reclameplaat Ned. Genootschap voor Reclame a (Van onzen Londenschen correspondent) Mr. Baldwin, de Eerste Minister, is van zijn Kerstvacantie naar Downingstreet terug gekeerd. De politiek, die enkele weken lang schijndood geweest is, zal dus herleven, en zoo niet alle teekenen bedriegen, zal zij niet alleen levend maar ook bijzonder levendig wor den. De internationale staatkunde, welke de vori ge maand het aanzien gaf aan een ernstige bin- nenlandsch-politieke crisis in Engeland, neemt nog steeds een zeer groot deel van de aandacht der regeering in beslag. Voor het eerst sinds vele jaren is in December gebleken dat de openbare meening niet onder alle omstandigheden voldongen feiten, met be trekking tot de buitenlandsche politiek door het kabinet gesteld, aanvaardt. De Regeering zou zich niet opnieuw kunnen blootstellen aan een blamage gelijk die der vo rige maand; zij zal meer dan zij de laatste ja ren gedaan heeft, rekening moeten houden met de „volksstem", en dit maakt haar taak uit den aard der zaak niet gemakkelijker. Bijna evenveel aandacht als de in het Sanc ties-probleem culmineerende buitenlandsche po litiek vragen de crisis in de steeenkolenmijnen en de hiermede verband houdende mogelijkheid van een stopzetting van den arbeid. Van geheel anderen aard maar daarom niet minder belangrijk zijn Mr. Baldwin's beslomme ringen in verband met het „oproer" der Unio nisten in het district Ross and Cromarty, waar Mr. Malcolm MacDonald, Staatssecretaris voor de Dominions, die bij de Algemeene verkiezingen verslagen werd, niet door de Conservatieven als candidaat voor het Lagerhuis aanvaard is, of schoon hij officieel door de Regeering gesteund wordt. Vooral na de moeilijkheden en wij mo gen zeggen het moreele fiasco, in December door de Regeering geleden is het krachtige verzet tegen Mr. Malcolm MacDonald's candidatuur niet bevorderlijk voor de versterking van Mr. Baldwin's openbaar prestige. Omtrent elk van deze voornaamste drie „voor werpen" van zorg der Regeering willen wij een paar korte opmerkingen maken. De „neutraliteitsverklaring" van president Roosevelt heeft te Londen diepen indruk gemaakt, en in politieke kringen ver wacht men dat het Britsche Sanctie-beleid er de reactie van ondergaan zal. Men weet nog niet welke voorstellen Mr. Eden, de nieuwe mi nister van Buitenlandsche zaken, aan zijn col lega's in het kabinet zal voorleggen met be trekking tot de houding welke de Britsche gede legeerden te Genève zullen aannemen, maar wij kunnen met stelligheid zeggen dat men van „ge- inspireerde" zijde geen oogenblik geaarzeld heeft er allen nadruk op te leggen, dat Roosevelt's politiek belet, dat petroleumsancties ooit effec tief zouden kunnen worden. In regeeringskringen neemt men aan, dat Rus land en Roemenië een soortgelijke houding als de Vereenigde Staten zullen aannemen, terwijl de gedragslijn van Venezuela nog hoogst onze ker is. Bovendien weet men hier dat de Italiaan- sche petroleumvoorraden zeer aanzienlijk zijn. Is dit juist, en in hoeverre? Van onafhanke lijke zijde haalt men de schouders op over deze bedenkingen, en men beweert er dat de meerderheid in het kabinet maar al te blij is Roosevelt's verklaringen aan te grijpen als een voorwendsel om Sancties, die toch niet effectief kunnen zijn, af te wimpelen, zonder evenwel het beginsel dat aan Sir Samuel Hoare het ministerieele leven kostte, prijs te geven. In dit verband wordt erop gewezen dat Italië in 1934 slechts 8 pet. van zijn petro leum uit de Vereenigde Staten betrok; wordt dus, in overeenstemming met president Roo sevelt's voorstel de uitvoer naar Italië tot dit kwantum beperkt, dan zal een door den Vol kenbond op te leggen embargo toch zoo goed als effectief zijn. Deze opvatting druischt dus lijnrecht in te gen die welke men van geïnspireerde zijde in gang poogt te doen vinden. Maar voor de Britsche Regeering heeft Roo sevelt's verklaring dan ook nog een ander en veel ernstiger aspect. De Amerikaansche neu traliteitspolitiek immers zou tot logisch gevolg hebben dat in geval van een Italiaanschen aanval op de Britsche vloot, de regeering te Washington de petroleum-aanvoeren naar En ge', and en de Voltoenbondsleden die het te hulp kwamen, zou afsnijden. Het is deze over weging welke de beraadslagingen van het Brit sche kabinet waarschijnlijk sterk beïnvloe den zal. De voorstellen welke de mijneigenaren in alle districten den mijnwerkers deden, zijn na een gemeenschappelijke verga dering van vertegenwoordigers der beide par tijen door het bestuur van den mijnwerkers- bond in behandeling genomen. Wij mogen niet vooruitloopen op de te nemen besluiten, maar zeer bemoedigend schijnen de vooruitzichten toch niet te zijn. De mijneigenaren van Zuid- Wales hebben een loonsverhooging van 6 d. per dag aangeboden, hetgeen meer is dan zij aan de onlangs ingevoerde prijsverhoogingen van steenkool verdienen. Het bestuur van den mijnwerkersbond van Zuid-Wales vergadert heden te Cardiff, en men verwacht niets an ders dan dat het aanbod verworpen zal wor den. Groote moeilijkheden worden opgeleverd door den eisch van den mijnwerkersbond van Groot Brittannië tot invoering van een „natio naal en uniform" plan. Het heele probleem is buitengewoon inge wikkeld. Het is waarschijnlijk waar dat, gelijk Lord Aberconway aan een diner van mijneige naren zeide, de loonen welke betaald wor den zoo hoog zijn als de toestand der mijn industrie toelaat. Even waar is het dat in vele gevallen de loonen ontoereikend zijn. Weinig kan ingebracht worden tegen het verwijt dat de vakvereeniging zelf den goeden gang van zaken aan de mijnen belemmert door de door haar leden te verrichten hoeveelheid arbeid te beperken. Door niet gevolg te geven aan den aandrang der Regeering zich te combineeren, hebben de mijneigenaren de steenkool goedkoop gehou den en de werkloosheid kunnen tegengaan. Loonsverhooging, en het vermijden van een staking, hangen grootendeels af van de vraag of de verbruikers, die zoovele jaren lang de steenkool goedkoop gehad hebben, bereid zijn meer te betalen. En dit is niet alleen een kwestie van goeden wil, want zoo groote verbruikers als de spoor wegmaatschappijen kunnen hoogere kolenpry- zen niet op het publiek verhalen, en worden door de felle concurrentie van het onder veel gunstiger omstandigheden werkende weg-ver- keer toch tot de grootste spaarzaamheid ge dwongen. De conservatieven van het Graafschap Ross- shire hebben besloten zich tegen de can didatuur van Mr. M. MacDonald te ver zetten en zij hebben Mr. Randolph Churchill, den zoon van den oud-minister, uitgenoodigd zich aan de conservatieve districts-mandarijnen te komen voorstellen. Er zijn verschillende re denen en waarschijnlijk ook verschillende voor wendsels, welke aan deze vijandige houding te genover een lid der Nationale Regeering ten grondslag liggen. Te Ross schijnt men terecht er over verstoord te zijn, dat men van Londen uit een candidaat aan de kiezers heeft willen opdringen, die door bijzondere protectie op jeugdigen leeftijd tot hooge posten opgeklommen is, en voor wien, nu hij bij de algemeene verkiezingen verslagen is, bovendien nog de protectie van de kiezers van Ross ingeroepen wordt. Dit is misschien inderdaad wat al te veel verlangd. Het district, en in het bijzonder de conservatieve organisa tie, schijnt van Londen uit op ontaktische wij ze behandeld te zijn, en in 't bijzonder is er niet rekening mede gehouden, dat het als ty pisch landbouwdistrict een heel anderen verte genwoordiger in het Parlement wenscht dan een socialistischen minister voor de Dominions. Terwijl men Mr. Baldwin prijst om zijn loyali teit jegens de beide MacDonalds, die hij ge handhaafd heeft als ministers, ofschoon zij hun zetels in het Lagerhuis verloren hadden, gaat men toch meer en meer tot de meening over hellen, dat van den nog weinig verdienstelijken Malcolm MacDonald al te veel ophef gemaakt wordt en zoo krijgt men den indruk dat er een sterk persoonlijk element is in het verzet tegen zijn candidatuur. Voor Mr. Baldwin, die eenigen tijd noodig zal hebben om het de vorige maand sterk af gebrokkelde prestige der Regeering te herstel len, komt deze „opstand" van conservatieven tegen de beslissingen van de centrale macht hebbers te Londen wel zeer ongelegen. Want ook wanneer Malcolm als nationaal candidaat te Ross den strijd wint, zal de ontstemming onder conservatieven nog geruimen tijd voort duren, en dat nog wel terwijl de omstandighe den eendrachtige samenwerking zoo bijzonder noodig maken. De „Olympia-strasse" tusschen München en Garmisch-Parten- kirchen is bijna gereed. Tijdens de Olympische spelen zal deze nieuwe weg van groot nut blijken Zooals bekend, heeft de K. R. O. den ar chitect W. A. Maas te Utrecht opdracht ge geven voor het uitwerken van een defini tief bouwplan voor de nieuwe studiogebou wen van den K. R. O. te Hilversum. De heer W. A. Maas is door'het bestuur van den K. R. O. aangesteld, nadat het be stuur een keuze had gedaan uit een vijftal voorloopige ontwerpen, ingediend door voor aanstaande katholieke architecten, leden van den B. N. A. Het ligt in de bedoeling van den K. R. O. om het studiocomplex, voor eenige jaren gebouwd door wijlen architect Jos. Dunclcer, verder uit te bouwen en thans te komen tot een definitief studio-complex, hetwelk aan de hoogste eiscnen van modernen studio-bouw, radio-techniek, acoustiek enz., zal voldoen. Over de indeeling deelt de K. R. O.-gids thans het volgende mede: Het studio-complex zal omvatten: een groote concertzaal (inhoud ca. 3500 M3), welke er op berekend is, dat een volledig orkest, ca. 70/80 personen, hierin zonder bezwaar kan concertee ren met groot koor, solisten en eventueele ver dere medewerkenden. Voorts is er een kleinere concertzaal (ca. 1200 M3.) voor kleinere ensembles, o. a. K. R. O.-or- kest, KRO-Boys, revues, vaudevilles enz. en een studio ten dienste van kamermuziek-uitvoerin- gen en dergelijke. In een geheel aparten vleugel zijn onderge bracht de studio's voor de hoorspelen: zooais groote en kleine hoorspel-studio, waarvan de wanden zoo kunstig zullen zijn geconstrueerd, dat zij beide in elkaar kunnen overgaan al naar gelang het hoorspel dit vordert; een centraal ge legen studio voor de hoorspel-regie en een studio voor de geluidseffecten. Wat de sprekers betreft: hiervoor is een drie tal studio's geprojecteerd. In het hart van het gebouwen-complex be vinden zich de zaal en de vertrekken voor den technischen dienst: apparaten-kamer, groote contróle-kamer en een kleinere controlekamer voor de reserve-apparatuur, kamer voor het be luisteren van audities, kamer met opstelling der Phohi-apparatuur, kamer voor het opnemen van gramofoonplaten. Sterk gescheiden wederom van de uitzend- ruimten zijn gelegen de foyers voor de mede werkers, de wachtkamers voor de solisten, salon voor het houden van recepties, garderobes, toi letten, bergruimten, magazijn, werkplaatsen, In de Statenzaal van het Gouvernements gebouw te 's Hertogenbosch is vanmiddag een vergadering van de Kamer van Koophandel ge houden, waar besproken werd de sociaal eco nomisch geografische toestanden in het Maas- kantgebied. De bijeenkomst werd geopend door den Com missaris der Koningin in de Provincie Noord brabant, mr. dr. A. B. G. M. van Ryckevorsel. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Hertogenbosch, de heer Jos Meyring sprak een inleidend woord, waarin hij den Commissaris der Koningin dank be tuigde voor den steun van diens belangstelling, welke de Kamer bij voortduring voor de sociaal- economisch geografische documentatie-werk- zaamheden ondervindt. Na een woord van welkom bracht hij met een enkel woord de tot standkoming van het rapport-Van Vuuren in herinnering. Hierna sprak prof. Van Vuuren een rede uit ter toelichting en aanbieding van zijn rap port. Aangezien het gebied dat onderzocht moest worden een zuiver agrarische structuur heeft, kon het uitgangspunt niet anders zijn dan een kartografische voorstelling van het grondge bruik in het gebied. Deze opname bevestigde al dadelijk, dat het gebied duidelijk uiteen viel in twee sectoren, gescheiden door een lijn Noord- Zuid, n.l. den Maaskant in het Westen, het ge bied van de eigenlijke traverse en een gebied in het Oosten: het Land van Cuyck. Voor het gebied in het Westen is als type gekozen de gemeente Lith, voor het Oostelijk gebied werd als type gekozen de gemeente Beers. Voor die beide gemeenten zijn alle gegevens betreffende het grondgebruik, den eigendom, de pacht, de bedrijfsv^-ing enz. tot in details na gegaan en opgenomen in het rapport. Een inzicht in het welvaartsstreven kon wor den verkregen door afzonderlijk voor ieder deel te beschouwen de voornaamste factoren, die de uitkomsten van het productieproces en daar mede het welvaartspeil hebben bepaald. Het kwam er nu op aan uit deze gegevens de prognose te stellen, immers konden nu de oorzaken van de geconstateerde verschijnselen gekend worden, om daarnaar de voor te stel len maatregelen te ontwerpen. Wanneer men zich in het Land van Cuyk wil gedragen naar de technische voorlichting van de bevoegde instanties, dan kan men ver zekerd zijn van een voldoend welvaartspeil en een kerngezonde bevolking. Een saneering van het intensieve veebedrijf zal ook hier moeten leiden tot een sterke in krimping van den veestapel. Maar men houde in het oog, dat de melkproductie per koe het hoofdobject blijft. Geheel anders zijn de toestanden in de Maas gemeenten, het westelijk deel van het gebied. Eerst de hooge waterstanden van Januari '26 waren in staat de regeering te doen besluiten, een poging te wagen tot grondige verbetering van den hydrografischen toestand in dit gebied. Bij de wet van 31 Mei 1929 werd de eerste post op de begrooting door de Staten Generaal toegestaan, waardoor derhalve in beginsel be sloten was tot de uitvoering van het sedert iets beperkte plan-Lely. Deze maatregelen, die sedert in versneld tem po zijn uitgevoerd zullen leiden tot een volko men opheffen van het tot nu toe geleden water- bezwaar. Voor een normaal bedrijf in dit gebied zal men thans als eisch dienen te stellen het ge bruiken van eenzelfden grondslag voor het be palen der heffingen. Dit kan slechts geschieden door het geheel te vereenigen in een groot wa terschap. Uitvoerig is het pachtsysteem behandeld in het rapport. Het meest ernstige feit is wel, dat door de wijze van betaling van de heel-gras- verpachtingen, de boeren steeds een jaar ten achter zijn. Het opdrijven van de prijzen wordt in de hand gewerkt door het systeem der publieke verpachting in de herbergen. Hieraan kan een einde komen door een nor male occupatie der gronden, wanneer de hy drografische toestanden daartoe de gelegenheid bieden. Het rapport houdt zich verder bezig met den kapitaalstoestand der boeren. Een grondige bestudeering der credietverlee- garage. Verder nog kantoor ten dienste van den chef van de studio, omroepers, musicoloog en personen met den dienst in de studio belast. Een groote zaal wordt ingericht als muziek bibliotheek en een andere zaal als discotheek. Ook het onderaardsche zal heel wat in zich bergen, al is het ook voor het oog van buiten verborgen: in den kelder zijn ondergebracht de ruimten voor verwarming en koeling, kolen, bunkers, kanalen voor zwak- en sterkstroom leidingen, heete en koude lucht, ruimten voor accumulatoren en batterijen. De hoofdingang is geprojecteerd aan de zijde van de Emmastraat. Een monumentale trap leidt naar de deur, waarna men na de por tiersloge gepasseerd te zijn zich bevindt in een zeer groote hal. Vanuit deze hal voeren breede gangen naar de verschillende vleugels van het gebouw, waarin de technische dienst en studio's e.a. zijn ondergebracht. In verband met het feit, dat op de bijeen komst van de N.S. B., onlangs te Franeker gehouden, waarin ir. Mussert als spreker op trad, geen gelegenheid werd gegeven tot debat, is te Franeker, op initiatief van de Anti-Revo- lutionnaire, Christelijk Historische, Vrijzinnig Democratische, Liberale en Roomsch-Katholie- ke Kiesvereenigingen, een openbare vergadering gehouden, om getuigenis af te leggen van den zin voor recht, orde en vrijheid en om een krachtig protest te laten hooren tegen de Na tionaal Socialistische Beweging, wier wezen in strijd is met de vaderlandsche historie. Deze zeer druk bezochte vergadering werd voorgezeten door den heer G. van der Valk, voorzitter van de Anti-Revolutionnaire Kies- vereeniging. Als sprekers traden op mr. K. Bijlsma te Fra neker, namens de Vrijzinnig Democratische Kiesvereeniging, mr. J. W. Tysma van Leeu warden, namens de Anti-Revolutionnairen, de heer H. D. Louwes, lid der Tweede Kamerfrac tie der Liberale Staatspartij uit Ulrum en ds. Groenewoud van Balk namens de Christelijk Historischen. Nadat vervolgens een telegram aan de regee ring was gezonden, waarin haar kracht en be kwaamheid wordt toegewenscht om het regee- ringsbeleid, tot heil van het volk te blijven voe ren, volgde nog een korte gedachtenwisseling. Op de vergadering van den Bond van Pa troons in de Grafische Vakken, die dezer dagen in Utrecht is gehouden, is met algemeene stem men een motie aangenomen, waarin de Bond zich uitspreekt voor deelname aan de onder handelingen over en eventueele onderteekening der nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst tus schen de federatie van werkgeversorganisatiën in het boekdrukkersbedrijf en de vier werkne mersbonden. Deze motie is met begeleidend schrijven aan de federatie en de werknemersbonden toege zonden. ning is hard noodig om het bedrijf op gezonden grondslag te brengen. In den hooihandel en zijn ondergang is een verklaringsgrond te vinden voor vele der hier boven genoemde feiten. Vooral is dit echter het geval ten aanzien van de verwaarloozing van den grond, waartoe het pachtsysteem evenzeer me dewerkte. Deze bevolking is moegestreden. Haar kin deren willen niet meer weten van het agrari sche bedrijf. Tijdelijk heeft nu het werk aan de Maas uitkomst gebracht, maar geholpen heeft het niet en het kan ook niet blijven helpen. Deze armoede heeft haar stempel gedrukt op dit volk. De jeugd ziet geen kans meer om een bedrijf te veroveren. Het spiegelt zich duidelijk af in de bevolkingspyramiden van de landbou wersgroep, waarin de jeugd ontbreekt. Maatregelen zijn voorgesteld voor dit gebied betreffende het waterstaatsbeheer en de ont sluiting van het gebied door een voldoende we genstelsel. De ruilverkaveling is onvermijdelijk voor een rationeel bedrijf op de aan te winnen 20.000 H.A. Het geldt hier een bestaan te vin den voor tienduizend gezinnen. Wat betreft de financiering stelde spr. voor deze te doen geschieden langs den weg van een stichting, waaraan deelgenomen wordt door het Rijk, de provincie, den N.C.B.,» de gemeenten en de eigenaren en pachters. Na deze rede werd met prof. Van Vuuren van gedachten gewisseld over verschillende onder- deelen van zijn betoog. In het van groote waardeering getuigende dankwoord, dat de voorzitter van de Kamer van Koophandel vervolgens sprak, noemde hij de wijze waarop prof. van Vuuren de door hem vrijwillig op zich genomen taak verrichtte bo ven lof verheven. Als blijk van waardeering overhandigde hij namens de Kamer aan prof. van Vuuren de hoogste onderscheiding, den gouden eerepenning van de Kamer. De overige medewerkers eerde de Kamer door aan den oudsten assistent Drs. Bomer, den zilveren eere-penning der Kamer aan te bieden, j Naar wij van welingelichte zijde vernemen, worden op het oogenblik door den Provincialen Waterstaat van Zuid-Holland met de directie der Nederlandsche Spoorwegen onderhandelin gen gevoerd over de mogelijkheid van aankoop van de spoorbaan tusschen Alphen aan den Rijn en Uithoorn, waarop, zooals bekend, met ingang van 1 Januari j.l. de treindienst is ge staakt. Het zou in de bedoeling van de provincie liggen hierop een snelverkeersweg aan te leg gen, waardoor de reeds eenige jaren op het provinciale wegenplan voorkomende verbin dingsweg tusschen de Oostzijde van het Aar kanaal van Alphen aan den Rijn via Aarlander- veen naar Nieuwkoop overbodig zou worden. Daar de spoorbaan, welke voor dubbel spoor is aangelegd en dus voldoende breedte heeft, vrijwel parallel loopt met den op het wegen plan geprojecteerden weg, zou hier veel werk kunnen worden bespaard, terwijl tevens wordt voorkomen, dat de spoorbaan met de verschil lende kunstwerken als overbruggingen enz. ren teloos blijft liggen. Ook voor de betrokken gemeenten zou deze directe verbinding door een modernen ver keersweg ongewijfeld van groot belang zijn. Men schrijft aan de N. Rott. C.: In Den Haag zijn besprekingen gehouden over de mogelijkheid van uitkeering van 85 pet der minimumprijzen voor de in dit seizoeD overgeschoten bloembollen. Bij deze bespreking zijn cijfers overgelegd omtrent het totaal van het surplus over 1935, welke over het algemeen zeer teleurstellend zijn. Ondanks belangrijke teeltinkrimping is het totaal van het surplus nog zeer groot, zoo groot zelfs, dat naar w'y vernamen de kansen er voor de bloembollen kweekers niet gunstig voorstaan, wat de uit keering der minimumprijzen betreft. Men zal nu eerst uitvoerig nagaan welk bedrag met deze uitkeering gemoeid zal zijn. Buitenstaanders zullen er zich ongetwijfeld over verwonderen, dat ook over 1935 weder zulk een hoog surplus van bloembollen is ontstaan, doch bij nadere beschouwing is daarvoor een zeer aanwijsbare reden. Ondanks de belangrijke inkrimping van de beteelde oppervlakte n.l. met 10.000 H.A. is het totaal van de overgeschoten bloembollen grooter dan andere jaren, hetgeen eenerzyas te wijten is aan den goeden oogst in 1935, die aan tulpen zelfs nog overvloediger was dan de oogst 1934, terwijl een andere en meer bedenke lijke oorzaak is, dat de vindingrijkheid van de Hollandsche kweekers de Sierteeltcentrale in haar berekening parten gespeeld heeft. Per oppervlakte hebben de bloembollenkweckers belangrijk moeten beperken, doch nu ziet men het eigenaardige verschijnsel, dat de opbrengst per oppervlakte in bepaalde centra enorm om hoog is gevoerd. Dit verschijnsel heeft natuurlijk ook de aan dacht van de betrokken autoriteiten getrokken en verwacht mag worden, dat op korten ter mijn maatregelen zullen worden getroffen om aan deze moeilijkheden tegemoet te komen. Van de verschillende bloembollencentra wor den uitvoerige opbrengstcijfers verzameld en aan de hand daarvan zal voor 1936 een rege ling dienen te worden ontworpen, welke meer overeenkomt met het doel der teeltbeperking. De cijfers van onzen bloembollenexport en de productie op de beperkte grondoppervlakte wer pen een eigènaardig licht op de resultaten der saneering. Uit de exportcijfers van de laatste maanden blijkt wel, dat de vraag is toegenomen, doch tevens, dat in 1935 minder werd uitgevoerd. Dit moet voornamelijk toegeschreven worden aan de contingenteeringsbepalingen van Duitsch- land, waardoor dit jaar slechts circa 35 pet. van de in 1934 naar dat land geëxporteerde hoeveelheid kan worden uitgevoerd en aan het door Denemarken toegestane contingent (400.000 K.g.), hetwelk 45 pet. bedraagt van dat in 1934. Vandaag herdenken het 5e, het 16e en het 21e Reg. Inf. hun 122-jarig beslaan. Door ko ning Willem I opgericht nam o.a. het 5e deel aan den slag bij Quatre Bras, den slag bij Wa terloo en den Tiendaagschen Veldtocht. Het 16e nam deel aan den Tiendaagschen Veldtocht en aan het beleg van de Citadel van Antwerpen. Het 21e vocht mee te Waterloo, onder Lt. gene raal Chassé. De feestdag werd heden aangevangen met een reveille door de stafmuziek. De drie jubileeren- de regimenten maakten onder commando van Lt. Kolonel Gaillard een muzikalen rona0ang door de stad. Den middag brachten de man schappen door in een der bioscopen, waar spe ciale voorstellingen plaats vonden. Op de rol van de civiele zitting van het Haag- sche gerechtshof kwam heden voor de zaak van de Vereeniging voor den Effectenhandel tegen de gemeente Rotterdam, waarin de Vereeniging voor den Effectenhandel betaling eischt op goudbasis met betrekking tot de Rotterdam- sche dollarleening mpt goudclausule, wolken eisch de rechtbank te Rotterdam heeft afge wezen. De zaak is veertien dagen aangehouden. Hedenochtend was de toestand van den oud commissaris der Koningin in de provincie Gro ningen, jhr. mr. dr. Tjarda van Starckenborgh Stachouwer, die ziek is, zeer zorglijk. De eerste Nederlandsche psychotechnische tentoonstelling, welke van 1822 Februari te Amersfoort wordt gehouden, zal op 18 Februari in den namiddag worden geopend aoor jhr. dr L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, com missaris der Koningin in Utrecht. ^Si:Jjjj Dat Dampo- hoofd-bad heeft mij :n' opgeknapt! Dampo dampen diep inademen; neus, keel en borst 's-morgens en 's-avonds Hink diep inwrijven met dampo-bal- sem. Maakt elke verkoudheid „los". Doos 30 cent - Pot 50 cent Het zal onzen lezers niet onbekend zijn, dat verschillende praatjes de ronde deden, dat Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Protestant wenschte te worden en daarom in het St. Antoniusgast- huis te Utrecht werd vast gehouden. De geruchten waren eigenlijk te zot, om er serieus aandacht aan te schenken en deze te gen te spreken. Intusschen bereikte den officier van justitie te Utrecht uit Arnhem en uit Utrecht zelf een klacht over vrijheidsberooving van den Aarts bisschop en mr. A. N. Fabius, de officier van justitie achtte het nu zijn plicht persoonlijk een onderzoek in te stellen. Op 29 November, denzelfden dag, dat de Pauselijke Internuntius, Mgr. P. Giobbe, aan Mgr. Jansen een bezoek bracht, heeft de offi cier van justitie Monseigneur in het St. Anto- niusgasthuis bezocht. Daar heeft de man van het gerecht onder vier oogen met den Kerkvorst gesproken, die naÉr eigen verklaring van den officier van justitie, zeer helder van geest was. Monseigneur deelde hem mede, dat hij van de praatjes had kennis genomen en geheel uit vrijen wil in het ziekenhuis verbleef. Er is dus, wat voor ons katholieken van zelf sprekend was, van vrijheidsberooving geen sprake en op de meest officieele wijze is hiermede bevestigd, dat alle loopende ge ruchten totaal onjuist zijn. Pater M. J. Witte van de Paters van den H. Geest, Amsterdammer van geboorte en thans reeds jaren werkzaam in de missie dier Congre gatie in Britsch Oost-Afrika, ontving op Nieuw jaarsdag de benoeming tot officier in de orde vc.n het Brilsche Rijk (O. B. E.). De in December j.l. aangevangen besprekin gen tusschen Nederland en Polen inzake een revisie van een handelsovereenkomst zyn door de feestdagen onderbroken. Een heropening der besprekingen kan tegen midden Januari 1936 tegemoet gezien worden. Wat betreft de besprekingen met Nederland heeft de eerste phase der besprekingen, welke gehouden zijn te 's Gravenhage en die betrek king hadden op speciale onderwerpen, zich be perkt tot het overleggen door beide regeeringen van een lijst met de wederzijdsche verlangens. Er dient op gewezen te worden, dat tot de voor naamste Nederlandsche producten, welke naar Polen geëxporteerd worden, copra en kokosnoten behooren. Nederland en Ned.-Indië zyn bijna de eenige importeurs van deze grondstoffen in Polen, waarvan de import in den laatsten tijd sterk is gestegen. De import bereikte in het jaar 1934 het cijfer van 41.385 ton copra en 32.845 ton paljnpitten en sojazaad. Naar „Het Vad." ter oore kwam, zou aan ons land de levering worden opgedragen van twee onderzeebooten. Van 31 Jan. tot en met 9 Febr. as. zal in het R. A. I.-gebouw aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam wederom de jaarlyksche automobiel tentoonstelling worden gehouden, waarop han del en importeurs de gelegenheid krijgen om hun nieuwste modellen te exposeeren en de aan dacht op hun merken te vestigen. Zooals steeds wordt dit belangrijk gebeuren op automobielge- bied met groote belangstelling tegemoet gezien. Om ook in breeden kring buiten het autorij dend publiek de aandacht voor deze tentoon stelling te vragen, heeft men een fraaie recla me-plaat, die in grooten getale wordt ver spreid, het licht laten zien. De keurig verzorg de plaat werd ontworpen door den heer W. van Andringa de Kempenaer en uitgevoerd door de N. V. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. In de vergadering van het Ned. Genootschap voor Reclame zijn tot bestuursleden gekozen de heeren A. F. J. Bekkers, J. M. Boom, J. F. v. d. Broek, Han G. D. Coppens, P. J. Nortier, prof. F. Roels, W. J. H. B. Eandberg, dr. Schep- man, E. B. W. Schuitema en C. J. A. Sleeuwe. De heer Coppens bleek niet bereid zyn be noeming te aanvaarden. Tot voorzitter werd bij acclamatie benoemd jhr. J. C. Mollerus, secre taris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Haarlem,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9