Roosevelt en de devaluatie Windhoos teistert Diisseldorf en omgeving P i Het stormweer in Engeland Overal in de stad enorme ruïnes ft:111 Het nieuws van heden Zwendelaffaire te Brussel ontdekt Reeds 2 dooden en tallooze gewonden De Egyptische grensbescherming De verwerping van de A.A.A. Het Storting ontbonden Het bimetallisme in China De Bonus aan oudstrijders DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 11 JANUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19738 De president wijst verdere waarde vermindering van den dollar beslist van de hand Momenteel goudgehalte blijft gehandhaafd Zeven roovers gesnapt De daders van een der meest ver metele Amerikaansche roof overvallen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii!| Zestien dooden en honderden ge wonden, zoowel te land als ter zee Enorme schade overal aangericht Oplichting voor meer dan 4 millioen francs De overstroomingen in Frankrijk De Seine wast weer De ontzaglijke storm, gepaard met hevige hagelbuien, rukte zelfs muren omver van een halven meter dik DUSSELDORF, 10 Jan. (DNB). Het hevige noodweer, dat heden middag boven Diisseldorf gewoed heeft, ging gepaard met een zwaren hagel en een geweldigen storm. rJMMMHHi - De verwoestingen te Neuss Nog een tweede windhoos P Naar een Britsch-Egyptisch militair verbond? TER DOOD VEROORDEELD KWALITEIT UURWERKEN slechts enkele dagen bijzondere koopjes Roosevelt werkt aan de formu leering van een nieuw plan De plechtigheid door den koning verricht Besprekingen over de Ameri kaansche voorstellen Het Amerikaansche wetsontwerp aangenomen Misdaden in Polen De schaduwzijde van de cdge- meene amnestie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. WASHINGTON, 10 Jan. (Reuter) President Roosevelt heeft heden een communiqué uitgegeven, waar in hij bekend maakt, op grond van de hem door de goudreservewet van Januari 1934 verleende vol machten, de tiende paragraaf van die wét tot eind Januari 1937 te verlengen. Deze passage geelt den president het recht het goudgehalte van den dollar binnen zekere grenzen vast te stellen en de uit de tot dusverre toegepaste devaluatie ontstane zuivere winst van ongeveer 2 milliard dollar als regeerings- fonds tot behoud van den valutakoers te ge bruiken. Uit de door Roosevelt betreffende deze bekendmaking in een persconferentie ge geven toelichtingen bleek duidelijk dat hij de verlenging van deze wetsbepaling uit sluitend daarom heeft geproclameerd, om dat hem met het oog op de onzekerheid van den toestand van den internationalen handel en van de geldmarkt een verder gereedhouden van het stabiliseeringsfonds onvoorwaardelijk noodig scheen. Evenals dit Donderdag door den minister van Financiën Morgenthau reeds gedaan was, wees de president de geruchten over een plan tot verdere devaluatie van den dollar aks volkomen onjuist van de hand. Deze geruchten zijn voor een deel ontstaan doordat, naar hier verklaard wordt, zekere En- gelsche persvertegenwoordigers in New-York door onbekendheid met de New-Yorksche toestanden en verhoudingen een brochure van de vol komen zonder invloed zijnde inflationistisehe groep „Committee for the Nation" in handen hebben gekregen. In dit vlugschrift wordt met het oog op de verwerping van de A.A.A. een verdere devaluatie van den dollar ten behoeve van het hoog houden der prijzen voor land bouwproducten geëischt. De inhoud van dit vlugschrift werd als vaststaand plan van de federale regeering opgevat en op sensationeele wijze naar Londen geseind. Uit de in Washington afgelegde verkla ringen blijkt, dat noch de federale regee ring, noch de democratische partij er aan denken dit jaar, dat in het teeken staat van den verkiezingsstrijd, te tornen aan het goudgehalte van den dollar. NEW-YORK, 10 Jan. (Reuter). De politie heeft hier zeven mannen gearresteerd, die naar men vermoedt de daders zijn van een van de meest vermetele roofovervallen in de geschie denis van Brooklyn, welke werd gepleegd in Au gustus 1934. Zfj ontkwamen toen met 427.000 dollar na een gepantserden auto onder bedrei ging van een mitrailleur te hebben aangehou den. Zij zullen in verzekerde bewaring worden ge houden zoolang het onderzoek duurt. Men ver denkt hen tevens de daders te zijn van een aamtal bankdiefstallen in het district New- York. Prins Carnaval is te München aangeko men, waardoor de vastenavond-feesten in het Derde Rijk zijn ingeluid 11 Verwachting: Stormachtige tot krach- tigen, later afnemende Zuid-Westelijke 1| 11 tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met 11 H tijdelijke opklaring, enkele regenbuien, 5 iets kouder. =j Verdere vooruitzichten: afnemende wind, nog buiig, en iets kouder. iliiiiliiiiiiiiiiiiiliiiiimiiiiiiiiilllllllliliiiliiililililliiillllllliililiilliiil LONDEN, 10 Jan. (Reuter) Ten gevolge van den storm, die gister avond en vannacht over Engeland heeft gewoed, hebben zestien men- schen den dood gevonden en zijn honderden gewond, zoowel ter zee als te land. Op den weg naar Lancashire zijn drie per sonen uit eenzelfde gezin, de vader, de moeder en een dochter onder een neervallenden boom gedood. Tengevolge van de hevige regens zijn bij Lydney in Gloucestershire groote gebieden overstroomd, meer dan 150 stuks vee ver dronk. Te Southgate zijn 16 huizen ingestort, verscheidene wegen zijn onbegaanbaar, Het zal waarschijnlijk eenige dagen duren, eer de schade, die de storm heeft veroorzaakt aan de Menai-brug in Wales, hersteld is. De ruiten van verschillende wagons van den expres LondenManchester werden door den storm vernield. Te Burnham in Somerset is een gat in de zeewering ge slagen, waardoor een deel der stad kwam blank te staan. In het Noorden van Wales werden verschillende plaatsen In duisternis gehuld, doordat de electrische leidingen defect raakten. BRUSSEL, 10 Jan. (Reuter). Men is hier op het spoor gekomen van een reusachtige zwendel-affaire, met vertakkingen in Brus sel en Parijs. Twee makelaars van de Brusselsche beurs en twee te Parijs woonachtige bankiers zijn gear resteerd. Het bedrag, dat bij deze affaire be trokken is, bedraagt meer dan vier millioen francs. Het Brusselsche parket heeft onmiddellijk een einde gemaakt aan de activiteit van een finan cieel blaadje, dat in deze zaak de hand heeft gehad, door voor bepaalde fondsen reclame te maken en zijn klanten aan te sporen tot het doen van contante en termijnzaken. PARIJS, 10 Jan. (Reuter). Terwijl elders in Frankrijk de rivieren neiging tot dalen ver- toonen, zijn de Seine en haar zijrivieren weer gestegen tengevolge van den zwaren regenval. Ook bij de Loire is nog geen groote daling waar te nemen. Aan den benedenloop van de Rhöne houdt de verbetering in den toestand aan. In de Saone- vallei, waar eenige verbetering was ingetreden, is thans opnieuw regen gevallen. Ook ten Noorden van de Pyreneeën is het water weer gestegen. Uit Laroche sur Yon wordt gemeld, dat in de lage 'gebieden van de Vendée vooral in het onmiddellijk aan zee gelegen plaatsje Notre Dame des Monts en La Barre des Monts. de door de overstrooming ontstane toestand ern stig is geworden, daar het maar voortdurend blijft voortregenen. Het water in deze lage streken staat reeds 1 M. boven den zeespiegel. Na een bezoek van den burgemeester van Nan tes bij Laval heeft de minister-president be kend gemaakt, dat hij opdracht gegeven had een algemeen hulpplan op te stellen voor steun aan de door het hooge water In nood verkeerenden in alle Fransche provincies. Reeds spoedig was het duidelijk, dat het noodweer groote materieele schade had aan gericht, en dat ook verschillende slachtoffers waren gevallen. Volgens de laatste berichten zijn twee personen gedood, terwijl dertien andere zware en talrijke personen lidhtere ver wondingen opliepen. De storm was eigenlijk een windhoos, die met ontzaglijke kracht over eenige stadsge deelten heen ging. Deze windhoos kw&m van Düsseldof-Hee<rdt via Obsrkassel langs den Rijn en vervolgde haar weg over de binnenstad tot aan de gemeentelijke Tonhalle, waarna hij in de richting van Worringer Platz zwakker werd. In de deelen der stad, waar de wind hoos heeft huisgehouden, zijn tal van boomer: ontworteld, in Oberkassei zijn hoornen met een doorsnede van een meter, als lucifers af geknapt. Overal vlogen de dakpannen door de lucht en sloegen te pletter op den grond. Op som mige plaatsen leek het alsof de herfstwind dorre bladeren hoog had opgewaaid, zoo zwerm den de dakpannen door elkander. Van ver scheidene winkels werden groote ruiten een voudig ingedrukt. Het totale aantal gewonden kan onder deze omstandigheden uiteraard nog niet .worden vastgesteld. Nadere berichten over de gevolgen van het noodweer melden o.m. nog, dat een lange fabriekshal van de Chamottefabriek Koppers in Oberkassei is omgewaaid. De groote schoorsteenen vielen om op de na burige woonhuizen, waardoor 6 personen zwaar en 6 licht gewond werden. In den Heerdter Hafen is een locomo- tlefloods ingoetort, waarbij één persoon werd gedood en twee personen gewond wer- 3SiSBS*eNï< i iffv? dien. Bjj de Bocholter Strasse is eveneens een fabriekshal ingestort. Hier werd één persoon gedood, terwijl 5 anderen zwaar gewond werden en talrijke personen lichte kwetsuren bekwamen. Hoe groot de kracht van de windhoos was, blijkt wel uit het feit, dat muren van een dikte van 50 cM. omvergedrukt werden. Het dak van de groote Kaiserhalle van de stedelijke con certzaal is door den storm afgerukt en in brokstukken meegevoerd en later weer neer geworpen op huizen en straten. Ook van an dere huizen en gebouwen werden daken af gerukt. De storm heeft ook in Neuss en vooral in het Noorden der stad groote verwoestingen aangericht. De brandkiastenfabriek Peltz werd zwaar geteisterd, terwijl vele huizen van hun daken werden beroofd. 44 Gezin nen met in totaal 211 kinderen werden op deze wijze dakloos. Heele straten werden van daken beroofd, ter wijl in het stadsdeel Weissenberg de daken van de kerk en de school groote schade opliepen. Buiten de stad werd een houten boerenhuis van de fundamenten losgerukt en 300 M. ver door den storm meegesleurd. Oeroude boomen werden geveld. Overal moest noodverlichting Een aanblik van de stad Düsseldorf, welke door een ontzaglijke windhoos zoo zwaar werd geteisterd ontstoken worden, daar de electrische leiding eveneens schade had geleden. Het grootste deel-der daklooze kinderen is in een kindertehuis opgenomen. Een hulpactie voor de getroffenen is reeds op touw gezet. Hedenmiddag tegen ongeveer 5 uur heeft een tweede windhoos, die een breedte had van ongeveer 15 M., gewoed boven het plaatsje Hamm a. d. Sieg. De naburige plaatsen en zijdalen van de Sieg merkten niets. In Hamm daarentegen is groote schade veroorzaakt. De 45 M. hooge Gothische toren van de oude Evangelische kerk is gegrepen en op een hoogte van 30 M. volkomen kapot gedraaid. De hoog- opstekende spits kwam terecht op het dak van de kerk, dat ernstig beschadigd werd. Door de op straat neerstortende puinen werd niemand getroffen. De 25 M. hooge brandweertoren van het plaatsje werd eveneens vernield. Alle daken van de stad zijn beschadigd, een groot aantal werd geheel van de huizen afgerukt. 1 L'&S KA Te Berlijn zijn speciale cursussen georganiseerd waarop de kooksters vernemen hoe zij de spijzen voor de buitenlanders, die naar de Olympische Spelen komen, moeten klaar maken KAIRO, lo Jan. (Reuter). De Britsche hooge commissaris, sir Miles Lampson, zet de besprekingen met de leiders van de par tijen van het eenheidsfront voort inzake de toekomstige betrekkingen tusschen Enge land en Egypte. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat sir Miles zou hebben verklaard, dat Engeland oprecht wenscht het verdrag van 1930 te on derteekenen en sir Miles zou met de partij leiders de militaire clausules van het verdrag hebben besproken van internationaal standpunt. Hij zou hierbij hebben erkend, dat de Egyp tische krachten niet voldoende zijn om de grenzén te beschermen en hieruit vlfceit de vraag voort, of het niet wenschelijk zou zijn een Britsch-Egyptisch militair verband voor de bescherming van Egypte te sluiten. De rechtbank te Sverdlovsk heeft den onder directeur en den chef-boekhouder van 'n bont trust ter dood veroordeeld. In den tijd van twee jaar hadden zij meer dan een millioen roebel opgemaakt in reizen, verblijven in sanatoria en andere buitensporigheden. WASHINGTON, 10 Jan. (Reuter) President Roosevelt heeft medegedeeld, dat hij ijverig werkt aan de formuleering van een nieuw plan tot ondersteuning van den landbouw, maar nog niet tot een definitief besluit is gekomen. Met beslistheid verwerpt de president echter de republikeinsche plannen, zijn toevlucht te nemen tot uitvoerpremies voor tarwe en ka toen. Amerika heeft een reguleering van den landbouw noodig, maar geen financiering van den export. OSLO, 10 Jan. (Reuter) Het Noorsche Storting is hedenmiddag door den koning in tegenwoordigheid van den kroonprins op plechtige wijze ontbonden. Dit was de eerste maal, dat een regeering van de Noorsche arbeiderspartij den koning voor deze plechtigheid in de zittingszaal van het Storting begeleidde. Windhoos van ontzaglijke kracht teistert Diisseldorf en omgeving. De storm boven Engeland eischte reeds zestien dooden en honderden gewonden. President Roosevelt verklaart zich beslist tegen verdere devaluatie van den doliar. Zwendelaffaire te Brussel ontdekt. Chineesche besprekingen over Amerikaansche voorstellen tot invoering van het bimetallisme in China. Britsch-Egyptisch militair verbond ter bescher ming der grenzen van Egypte te verwachten? Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden aanvaardt het wetsontwerp tot uitkeering van een Bonus aan oud-strijders. Wetsontwerp inzake regeling van den invoer van triplexhout ingediend. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1936. Be ministers Deckers en Geüssen in Warschau aangekomen. Nog geen overeenstemming bij de loononder handelingen in het bouwbedrijf. Pater L. Booten C.ss.R. t Ontslagkwestie bij de Rijksmunt voor het amb tenarengerecht. Uitslaande brand te Nijmegen. PEKING, 10 Jan. (Reuter). De Chineesche minister van Financiën, Koeng, heeft een on derhoud gehad met de Amerikaansche en Chi neesche deskundigen over de Amerikaansche voorstellen aan China om het bimetallisme aan te nemen. WASHINGTON, 10 Jan. (Reuter). Het Huis van Afgevaardigden heeft in zijn zitting van heden het wetsontwerp aange nomen, waarin bepaald wordt, dat de Bonus aan de oudstrijders zal worden uitbetaald. De door het huis van afgevaardigden met 355 tegen 58 stemmen aangenomen Bonus-bill heeft betrekking op 3V, millioen Amerikaan sche oud-strijders. De kosten worden geraamd op 1 tot 2 milliard dollar. Het wetsontwerp zal thans naar den senaat gaan, waar ondanks de mogelijkheid van het invoeren van eenige beperkingen, eveneens een groote meerderheid voor het voorstel kan wor den verwacht. WARSCHAU, 10 Jan. (Reuter). Na de alge- meene amnestie, die door den president der republiek is afgekondigd, valt een merkwaar dige vermeerdering van het aantal inbraken en andere wandaden te conStateeren. In een der buitenwijken van Warschau is een banklooper op klaarlichten dag beroofd door een troep bandieten, die den man met revolvers in bedwang hielden. Talrijke personen, die als gevolg van de am nestie op vrije voeten waren gesteld, zijn in verschillende Poolsche steden opnieuw gear resteerd, aangezien zij zich wederom aan het een of ander misdrijf hadden schuldig gemaakt. l v v\ miiiinnf i )7 ijs? Stand op Zaterdag 1 uur van. 750.4 Vorige sand 749.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1