Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann BALANS-OPRUIMING GEHEEL GEBIT Haarlem, 11 Jan. De St. Vincentiusbibliotheken BIJ ZIJN AFTREDEN ALS VICARIS-GENERAAL ZATERDAG 11 JANUARI 1936 SPMRNE BANK HEDEN BIJ TANDHEELKUNDIG INSTITUUT Vanaf f35- g&gjf AGENDA Philips Radiotoestellen HERINGA WUTHRICH STADSNIEUWS 'k heb al Uw Spaarbusje in bruik leen en 'n spaarboekje met 3 pCt. rente-vergoeding! De stille werker Drie-en-veertig priester jaren Mgr. Möllmann als Haarlemmer rrrg-i H - P-W-mpt? H.O.V. „BART KREEFT" „De vice-Admiraal" van Millöcker COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE „DE VREEMDELING" Opvoering voor „Geloof en Wetenschap" RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. - TEL. 16726 BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensdag en Donderd. v. 7-9 u. Voordracht J. P. Strijbos Zondagmiddagconcert H.O.V. Bioscopen GRAALAGENDA Algemeen nieuws Graalhuis Rijksstraatweg 13 Graalhuis Spaarne 20 V olks tuin ver een igingen te Haarlem Haarlems Salon Orkest Het éénjarig bestaan van het Frans Halstheater DE BROODPRIJSVERLAGING Gezellenbonden hebben vergaderd JUBILEUMCONCERT C.O.V. „La Croisade des Enfants" Rijkspostspaarbank Aanvulling priesterjubileum 12 Januari Bioscopen iPHiLtpji RADIO MOORSn. v. 13 Januari Bioscopen Apotheekd iensten INSTELLINGEN Begrafenis mr J. Gerritsz De opvolger van mr. Gerritsz Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur Met onverholen blijdschap hebben de katho lieken van het groote Haarlemsche diocees de benoeming van hun nieuwen bisschop verno men. In blijde afwachting maken zij zich op om in de rijkversierde Kathedraal de nieuvfe en toch reeds oude kerk, want van hoeveel droevige en blijde gebeurtenissen is zij reeds getuige geweest de plechtige bisschopsconse cratie van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers bij te wonen. Alom heerscht een feestelijke stemming, bereidt men jubeldagen voor en plechtige ont vangsten. Het bisdom, dat door den vroegtij- digen dood van Mgr. Aengenent plotseling ver weesd was, heeft een nieuwen herder gekregen. Maar als we van dag tot dag deze feestelijk heden in onze kolommen herdenken, zouden we de waarheid gev'eld aandoen, als we niet even stilstonden bij het feit, dat dit komen ook een heengaan beteekent. In de officieele formuleertng hebben we destijds het gebeuren reeds aangekondigd: Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann heeft verklaard, dat hij een eventueele benoeming tot Vicaris-Generaal niet meer zal aanvaarden. Wat weten de menschen nu van al die fijnig- heidjes van het Kerkelijk Recht? Gebeurde het zelfs den journalist niet, dat een officieel persoon hem door middel van den omvangrijken Codex Iuris Canonici er opmerkzaam op moest maken, dat er na den dood van een bisschop rechtens geen Vicaris-Generaal meer bestaat? Het voik weet niets van de disciplinaire decre ten van Trente of van de doorwrochte consti tuties van Wij len Paus Benedictus XIV. Het weet alleen, dat Monseigneur Möllmann langer dan een generatie drie opeenvolgende bisschop pen van het Haarlemsche diocees in hun ar beid ter zijde stond en dat zijn heengaan het heengaan van „den Vicaris-Generaal" zal be- teekenen. Ouderen slechts herinneren zich hog wijlen Vicaris Brouwer, terwijl slechts enkelen nog weten van den tijd, dat Mgr. Möllmann nog geen Haarlemmer was. Het behoort, we zouden bijna schrijven tot de „taak" van den Vicaris-Generaal op den achtergrond te blijven. En nu moge het voor een buitenstaander moeilijk blijven (niemand zal ons dit als een onheuschheid aanrekenen) den juisten maatstaf aan te leggen voor de wijze, waarop een Vicaris-Generaal zijn taak vervult, als we ook een zekere teruggetrokken heid tot deze taak rekenen, valt ons oogen- blikkelijk een eigenschap in het oog, die Mgr. Möllmann zeer bijzonder voor zijn delicaten arbeid geschikt deed zijn. Bij feestelijke gele genheden kon men hem weliswaar dikwijls in de omgeving van den bisschop opmerken, het middelpunt was hij zelden. Zelf jubileeren ging hem niet bijzonder goed af. We herinneren ons de viering van zijn 40-jarig priesterfeest op ^.5 Augustus 1932. Onder groote belangstelling van het geheele Bisdom droeg hij in de Ka thedraal een plechtig Dankoffer op, maar een feestpredicatie bleef op zijn dringend verzoek achterwege. Hij sprak zelden in het openbaar. Liever doet hij dit in intiemeren kring, als op de vergaderingen van de Vereeniging van Hoof den van R. K. Scholen in het Bisdom Haarlem, de „St. Cassianusvereeniging", w<aarvan hij eere-voorzitter is. Dan kan hij vertrouwelijk spreken, met overtuiging en warmte. Want teruggetrokkenheid is iets geheel an ders dan afgetrokkenheid. En afgetrokken zal niemand, die Mgr. Möllmann ooit mocht ont moeten, den scheidenden Vicaris-Generaal, kunnen noemen. Ieder, die eenigerlei wijze met. hem in aanraking kwam, wordt getroffen door zijn hartelijkheid, door zijn vriendelijken lach, welke zich dikwijls toe kan spitsen in een raken kwinkslag. De arbeid van een Vicaris-Generaal, zeker in zulk een groot diocees als het Haarlemsche, is velerlei. Als de bisschop is hij in strict-ju- ridischen zin „Ordinarius". In vele belangrijke aangelegenheden vertegenwoordigt hij den bis schop, neemt hij besluiten en voert hij het ad ministratief beleid in naam van den bisschop. Met den bisschop draagt hij de zwaarte van het episcopaal bestuur, dat zich in den moder nen tijd, meer dan vroeger, uitstrekt op veel terreinen, die zich niet onmiddellijk onder het geestelijk regiem laten rangschikken. Zoo begrijpen we iets van de activiteit, die Mgr. Möllmann in den loop van den tijd heeft ontplooid. De talrijke kerken, scholen en lief dadige instellingen, die er sinds 1911 in het Haarlemsche werden gesticht, dankt het diocees ook aan zijn arbeid. En als de zware tijden van den grooten oorlog en van de crisisjaren daarna ook voor het bisdom hun bijzondere moeilijkheden met zich brachten, hebben deze voor een niet gering deel gerust op de schou ders van den Vicaris-Generaal, wien men steeds maar weer om raad kwam vragen. Iedere organisator, iedere priester van tegen woordig dus ook, weet, welke berekeningen er noodig zijn om slechts één werk te doen sla gen, hoe drukkend de zorgen en hoe groot de verantwoordelijkheid kunnen worden, als er maar iets is, dat tegenloopt. Mgr. Möllmann heeft van bijna al deze zorgen, van bijna al deze verantwoordelijkheid in de laatste vier-en- twintig jaar geweten, heeft voor vele gevallen afzonderlijk een plan moeten ontwerpen, den weg moeten wijzen uit soms onontwarbare moeilijkheden. Van onschatbare wharde was daarbij zijn krachtige stem, de kalme bemoe diging, die altijd weer op uitkomst deed hopen. Z. D. H. Mgr. Matthias Petrus Joannes Möll mann werd op IS Februari 1869 te Amsterdam geboren. Zijn ouderlijk huis stond in het hart van de oude stad, op de Haarlemmerdijk, een naam, waarin we nu, na zooveel jaren, eenige symboliek terug kunnen vinden. Want al is de stad uit zijn jeugdjaren hem lief gebleven, Mgr. Möllmann is meer Haarlemmer geworden dan hij in zijn jongenstijd ooit zal hebben vermoed. Na met veel succes zijn studies op Hageveld en op het Groot-Seminarie te hebben voltooid, werd hij 15 Augustus 1892 priester gewijd. Na dat de jonge priester korten tijd te Beverwijk kapelaan was geweest, benoemde Mgr. Botte- manne hem reeds in October 1893 tot zijn se cretaris. Hoezeer zijn arbeid als secretaris door zijn omgeving gewaardeerd moet zijn, kunnen we veilig concludeeren uit het feit, dat Mgr. A. J. Callier. dien hij ook een achttal jaren als secretaris had gediend, hem op 28 October 1911 tot zijn Vicaris-Generaal benoemde. Op 6 No vember d.a.v. werd hij door Mgr. Callier als zoodanig geïnstalleerd. 7 September 1917 benoemde Z. H. de Paus Vicaris Möllmann tot Pronotarius Apostolicus a.i.p. Tot zijn wapen koos de nieuwe prelaat een gouden molen (Möllmann) op een lazuren veld, met 't devies „Virtute ex alto"„door kracht uit den hoogé". Den wind, die komt vanuit een on bekende hoogte, niemand weet vanwaar of v.'aarheen, en die zijn kracht mededeelt aan het anders onnutte instrument, zag Mgr. Möllmann als het symbool van de stuwende kracht van zijn leven, waardeloos zander Gods Genade. De Nederlandsche regeering erkende de ver diensten van den Vicaris-Generaal van het Bisdom Haarlem door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De Hongaarsche regeering schonk hem het Eerekruis van Hongarije. Het verwonderde niemand, dat wijlen Mgr. Aengenent na zijn verkiezing tot bisschop Mgr. Möllmann tot zijn Vicaris-Generaal benoemde. Mgr. Möllmann bleef in zijn rustige woning aan de Kruisstraat arbeiden en al vierde hij zijn 60sten verjaardag en zijn 40-jarig priester feest, hij bleef op den post, dien de bisschop hem had aangewezen. Achttien jaren lang woonde Mgr. Möllmann als secretaris van Mgr. Bottemanne en Mgr. Callier in het statige bisschopshuis aan de Nieuwe Gracht. Ruim vier-en-twintig jaren lang woonde hij in het Vicarishuis aan de Kruisstraat, dat Mgr. Callier voor den bejaar den Vicaris Brouwer had laten bouwen. In dien langen tijd is Mgr. Möllmann Haar lemmer geworden. Hoe kan het anders! Eiken ochtend trouw zooals Mgr. zelf wel eens vertelde, slaat hij geen drie dagen in het jaar over gaat de Vicans na het ontbijt, om kv<art voor negen, weer of geen weer, een wan deling maken. Dit is niet alleen een kwestie van gezonden levensregel. Het is ook een kwes tie van Haarlemmer-zijn. Door deze dagelij k- sche wandelingen wie kent de markante fi guur van den Vicaris niet in de Haarlemsche binnenstad? heeft Mgr. Möllmann zich tal- looze vrienden gemaakt, kennissen, die den vriendelijken heer met den paarschen collaar zijn gaan groeten, omdat dit zóo voor de hand ligt, dat ze niet zouden weten, waarom ze het niet zouden doen. De katholieken van Haarlem, zelfs de kinderen, die vlug moeten loopen om op tijd op school te komen, kennen den Vicaris allen. En de Vicaris kent de Haarlemmers. Als hij éénmaal een naam heeft gehoord, zal hij dien onthouden. Als de geruchten ons niet bedriegen, zal Mgr. Möllmann Haarlemmer blijven. En nog langen tijd! Dank zij zijn onverzwakte constitutie is Monseigneur nog even flink, als we hem steeds hebben gekend. Alles wijst er op, dat we Mgr. Möllmann nog een langdurig Otium cum dignitate toe mogen wenschen. Een „Otium"? Hij is niet gewend te „rusten". En er zijn nog zooveel vraagstukken, die dage lijks zijn aandacht zullen vragen, zooveel inte resses, die hem zoozeer in beslag zullen nemen, dat er voor „rusten" waarlijk geen tijd over blijft. Zondagavond geeft de H. O. V. „Bart Kreeft" in den Schouwburg Jansweg een opvoering van de operette „De vice-Admiraal" van Millöcker. Groote finales, eigen orkest. Kapwerk van de fa. Gerritsen en costumes van de fa. Semé. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven! Maandag 13 Jan., 9 uur: Bestuursvergadering Reisvereeniging voor Katholieken in „De Leeuwerik". Dinsdag 14 Jan., 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentius-vereeni- ging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in gebouw „St. Bavo". 8.15 uur: Repetitie R. K. Oratoriumvereeni- ging voor Sopranen en Alten bij Brinkmann. Donderdag 16 Januari, 7.30 uur: Begincursus R. K. Esperantistenver. „Abbé Richardson" bij Brinkmann, groep A. 8.15 uur; Repetitie R. K. Oratorium vereeni ging bij Brinkmann voor tenoren en bassen. 8.15 uur: Repetitie R. K. Tooneelvereeniglng „Thalia", Schouwburg-Jansweg. 8.30 uur: Bestuursvergadering R. K. Reclas- seeringsvereeniging in het St. Vincentiusge bouw, Groenmarkt 22. 8.45 uur: Begincursus Esperantistenver. „Abbé Richardson" bij Brinkmann voor groep B. Vrijdag 17 Januari, 2.30 uur: Bestuursverga dering van de St. Martha-vereeniging in het Tehuis, Bloemhof straat 1. Zaterdag 18 Januari, 6.55 uur: Bezoek van de Ned. Reisvereeniging; voor Katholieken aan het Zeiss' Planetarium in Den Haag. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen oi te bemoeilijken, wordt allen R. K. vereenigin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194, telef. 23603, en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Het bestuur van „Geloof en Wetenschap" doet een goed en mooi werk door op zijn pro gramma van ledenbijeenkomsten een flinke plaats in te ruimen voor het tooneel. De dra matische kunst is bij de katholieken gewild en het vaderlandsche tooneel heeft zoo'n mede werking van krachtige vereenigingen wel noo dig. Maar het is nu niet bepaald een dankbaar werk. Dat kan een tooneelcriticus weten, die per seizoen een dertig- tot vijftigtal stukken, „verslaat", doch, om advies gevraagd, al zeer wteinig tooneelwerken weet aan te wijzen, welke voor een vereenigingsavond in alle opzichten geschikt mogen heeten. Een stuk, dat den serieuzen belangstellende interesseert door zijn opmerkelijke hoeda nigheden, geeft hierom nog geen bevrediging aan een publiek, dat het bezoek aan den schouwburg opvat als „een avond uit". En daarbij stelt de uitgebreidheid van de vereeni ging, ondanks het ééne doel heterogeen van samenstelling, bijzondere beperkingen. Het lag voor de hand, dat „G. en W." een goede gelegenheid zou benutten, toen „De Vreemdeling" van Antoon Coolen zich aanbood. Hier was een prominent katholiek auteur, hier was oorspronkelijk Nederlandsch tooneel. En Coolen had met twee voorafgaande stukken het uit zijn romans getrokken „Kinderen van ons Volk" en het geheel eigen werk „Vier jaar getijden" een goed entree gemaakt. Daarop is „De Vreemdeling" ons niet mee gevallen. Dit is geen stap vooruit. En de ver klaring behoeft niet ver gezocht te worden. Antoon Coolen is op de eerste plaats novellist meer nog dan romancier en hij toont zich een kunstenaar als hij zich beperkt tot typen en toestanden van het Brabantsche land, opge voerd in eigen idioom. Zijn kracht schuilt in de Schoonheid van zijn taal en in het weerge ven van markante kleine trekjes uit het volks leven. Op het tooneel wordt iets anders gevraagd: de groote lijn, de levendige handeling, de boeiende fantasie, het zuiver berekende effect. De schrijver zal zich van zijn litteraire persoon lijkheid nog meer moeten losmaken om in Flankenland de noodige vrijheid van beweging te verkrijgen. i „De Vreemdeling" is een eenvoudig stuk. In het rustige gezin van een welvarenden dorps smid verschijnt een jongeman, die daar als knecht en huisgenoot wordt aangenomen. Hij is een ontslagen gevangene, die acht jaren voor zijn ernstige misdaad heeft geboet, en hij be gint in deze klare omgeving een nieuw bestaan. De dochter des huizes verbreekt om hem haar verloving met een tamelijk saaien jonkman, een onderwijzer, en de uitverkorene eischt zijn geluk op. Dit wordt hem door den stoeren smid geweigerd, maar bij het meisje is de liefde voor den jongen man sterker dan de genegenheid voor de ouders en zij verlaat met haar geliefde het rustig tehuis. Voor den vader beteekent dat zoo'n ontgoocheling, dat hij naar zijn geweer grijpt en den knecht, Peter Berg, een kogel na zendt, die wel doel treft, maar den vreemdeling niet gevaarlijk wondt. Daarna is het de onsym pathieke houding van den teleurgestelden schoolmeester, die den smid van inzicht doet veranderen en hij roept den vertrekkenden Peter terug. Er zitten mooie details in dit spel en het eerste bedrijf is al aanstonds goed, al komen de personen wat traag van hun achtergrond los. De smid is een prachtig type; zijn vrouw, die later vervlakt, evenzeer; de dochter en de twee jongens staan aardig geteekend en het eerste optreden van den vreemdeling maakt goed tooneel. De afwijkende figuur van den onderwijzer, met de aanduiding van het nade rend conflict tusschen de jongelui, prikkelt de belangstelling in het geval. In de tweede acte komt de romantiek naar voren, doch daarmee ooit de literatuur. De toenadering tusschen den vreemdeling en de smidsdochter is een verhaaltje. Het derde be drijf brengt de dramatische hoogspanning en hier kon de auteur zijn stof niet meer baas. Nog is de handeling sterk, als Peter aan den smid van zijn leven in de gevangenis vertelt, maar het luisterende meisje op den achter grond verzwakt de situatie. Haar „leugen" te genover den vader dien zij schijnt te verkie zen boven den geliefde vindt geen verant woording. En wanneer de smid, die vierkante kerel, die naar de toch wel begrijpelijke waar schuwing van den schoolmeester niet luisteren wou, den ongewenSchten schoonzoon met een schot in den rug aanvalt, verandert het drama in een draak. Met den driftigen man, die na zijn daad zit te zeuren, dat niemand naar hem Wil omzien omdat zij in zijn plaats zich zeer terecht met den gewonde bemoeien weten we geen weg meer. De laatste acte kon voor de oplossing van het conflict niet gemist worden, maar zij brengt geen verademing. Ook hier zijn weer enkele goede dingen, maar we komen er niet heele- maSÏ meer in. En wat wij aan ontroering op de zuivere momenten genoten hebben, gaat verloren in den totaal-indruk: het spel over tuigt niet. Er werd knap gespeeld, want er waren alleen goede en juistgekozen krachten op de planken. Ko van Dijk was een eenige smidsbaas, Jetty van DijkRiecker de zachtaardige, ruim-den- kende vrouw, Dogi Rugani de gevoelige doch ter, Jacques Snoek de energieke knecht, Ferd Koolbergen, alhoewel wat te caricaturaal, een beheerschte schoolmeester, en Ko van Dijk Jr. en Nina Bergsma gaven een paar aardige jon gens Weer. Maar terwijl het stuk in een Zuid-Nederland - sche dorpsche omgeving speelt, misten we de sfeer. In de taal der personages ontbrak het dorpsche, dat Coolen met het Brabantsch dia lect onmiddellijk weet aan te geven. En of schoon later toch wel bleek, dat het drama zich in katholiek milieu afspeelde, werd alles „neutraal" gehouden, wat geen voordeel was. Ifc regie van Cor Hermus pleegde ook verzuim: niets herinnerde er aan, dat hier een smederij in bedrijf was, dan alleen de kleeding van de mannen. En er was met de nabootsing van de bekende smederij-geluiden op sommige mo menten veel te doen geweest. Ook zat er te wei nig tempo in de actie: van stil spel, hoe goed gegeven ook, kregen we werkelijk te veel, zoodat de handeling niet opschoot. Het decor van de huiskamer, met zijn tegen stelling tusschen meubilair en wandbouw, vol deed ons niet, maai' zeer mooi was de achter tuin. Misschien hebben we wat veel nadruk gelegd op de feilen in dit spel, dat blijkbaar in den geheel gevulden stadsschouwburg met gemeng- Voor de leden van de afd. Haarlem en Om streken van 't Algemeen Nederlandsch Verbond, houdt de heer Jan P. Strijbos een voordracht met lichtbeelden op Maandag 13 Januari, des avonds om acht uur in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw, over het onderwerp „Vogelleven in Kennemerland". Door verschillende omstandigheden wordt het Zondagmiddagconcert der H. O. V. uitgesteld tot lateren datum. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit 6 uur; Feest avond Metaalbewerkers 8 uur; Gewone zittin gen 47 uur; Kamercentrale Haarlem, half 3. Stadsschouwburg Amsterd. Tooneel: „De B 21 vliegt om de wereld", kwart over 8. Luxor-Theater. David Copperfield (gepro longeerd), 2.30, 7 uur en 9.15 uur. de gevoelens ontvangen werd. Maar wij slaan den schrijver Antoon Coolen te hoog aan dan dat wij voldaan zouden zijn over dit tooneel- werk. De dames van het Nieuw Schouwtooneel kre gen bloemen en zij hadden die verdiend, zooals ook het warme applaus voor alle spelers ver antwoord was. H. B. v. d. S. Woensdagavond te 8.30 uur wordt door het Amsterdamsche Graalkoor een Kerstuitvoering gegeven. Alle leden van Haarlem kunnen dit bijwonen, we gaan gezamenlijk met den trein alle kosten trein en plaats bedragen 65 cents. Geef je zoo gauw mogelijk, liefst voor Zondag op ZONDAG: 12 uur Dadenclub de Pioniersters; 12 uur Inwijdingscursus; 2.30 uur Repetitie voor de Elfengroep van Goudmuiltje 3.30 uur Repe titie voor de Dwergengroep; 4.30 uur Repetitie voor de Heksengroep. MAANDAG: 7.30 uur Dadenclub Helianthus; 9 uur Dadenclub de Populieren. WOENSDAG: Geen Dadenclub. VRIJDAG: 7.30 uur Dadenclub en Inklee- dingscursus. Hieronder volgt de rooster van de Daden- clubs: MAANDAG: 8.15 uur Dadenclub de Vuur baak. WOENSDAG: 9.15 uur Dadenclub en 7.30 uur De Waskaars. Deze Dadenclubs vervallen deze week, zie al gemeen nieuws. VRIJDAG: 7.30 uur Dadenclub. ZONDAG, 19 Januari: 12.15 uur Kadetten- dadenclub. MAANDAG: 9 uur Leidstersvergadering. VRIJDAG: 8.15 uur Ledenvergadering. Nie mand mag ontbreken hoor! Excelsior! Vooruit! Dinsdagavond hielden de Samenwerkende Volkstuinvereenigingen te Haarlem ih gebouw Caecilia een ledenvergadering. Ruim 8 uur gaf de voorzitter, de heer Mul der, het woord aan den spreker van dezen avond, den heer S. S. Lantlnga, die als onder werp gekozen had „Grondbewerking en bemes ting". Lr een leerrijke lezing zette spreker uiteen, op welke wijze men een tuin productief kan maken. Na de pauze was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Nadat spreker allen naar genoegen had be antwoord, dankte de voorzitter den spreker voor diens leerzame lezing, waarmede de leden met apllaus instemden. De voorzitter deelde nog mede, dat op 31 Januari een lezing zal worden gehouden over bloembinden en schikken, door den heer v. d. Hoek te Haarlem en 14 Februari een lezing door den heer S. S. Lantinga, over groenten- teelt. Maandag 20 Januari geeft Haarlems Salon Orkest z'n twaalfden" Amusements-avond voor leden en donateurs. Het programma vermeldt o.a. optreden van het volledige salonorkest, Duo Busch, dat een revue-schets „Hoe bestaat het?" zal opvoeren en Max Alexander in zn repertoire, die tevens de conference en ballei- ding zal verzorgen. Na afloop van de voorstelling van zeven uur vereenigden directie en genoodigden van het Frans Halstheater zich gisteravond in hotel Royal, waar onder een gezellig samenzijn har telijke woorden werden gesproken. Het theater bestaat één jaar, maar er werd al over het zilveren feest gesproken in een ma jestueus gebouw met zware fauteuils, kostbare foyers etc. De ondernemingsgeest van de heeren Strij bos en Prager werd hoog geroemd en er werd een tipje opgelicht van een geheimzinnigen sluier, die groote toekomstplannen ook buiten Haarlem verbergt. De jubilarissen zorgden voor een keurige ont vangst en de gasten „ontdooiden" toen het op het Stationsplen niacthelijk stil werd. Uit dit samenzijn bleek intusschen wel, dat zaken-doen amusement brengen en cultuur beoefenen tot uitgebreide debatten aanleiding kan zijn. Re sultaten kunnen wij helaas niet publiceeren. Wij ontvingen het volgende communiqué: De besturen van de Algemeene, de Christe lijke en de R.K. bonden van arbeiders in het bakkersbedrijf kwamen Donderdag met him af- deelingsbesturen samen om den broodoorlog en de daaruit voortvloeiende moeilijkheden te be spreken. Met genoegen werd geconstateerd, dat althans niet algemeen verwarring en losbandigheid is ingetreden. Met name werd de beslissing van het bestuur der ccoöperatie „De Eendracht" zeer gewaardeerd, terwijl het feit, dat de georgani seerde patroons door de coöperatie „Vooruit gang" toegepaste broodprijsverlaging niet ophol zijn geslagen, moed geeft voor de toekomst. Dat intusschen de prijs van het brood in meer dan één bakkerij werd verlaagd is slechts te verklaren door het feit, dat ieder zijn debiet wil behouden. Het Is evenwel onze overtuiging, dat de tot de vorige week gegolden hebbende prjjs niet te hoog was, vooral niet, wanneer daarvan een redelijk loon aan de bakkerij-ar beiders moet worden betaald. De genoemde vakvereenigingsbesturen achten het een avonturiers-politiek, zooals door het bestuur der coöperatie „Vooruitgang" wordt gehandeld. Als de broodprijs te hoog was, dan heeft dat coöperatie-bestuur in het vorige jaar, toen de bloemprijs veel lager was, zich niets van de consumenten aangetrokken en thans wordt er bij de arbeidersorganisaties op aange drongen, loonsverlaging toe te staan, mede, om dat de bedrijfsuitkomsten achteruitgaande zijn De bondsbesturen hebben zich thans tot de besturen van de patroonsvereenigingen gewend, met het verzoek, een gecombineerde besturen- vergadering te willen uitschrijven teneinde maatregelen te treffen, waardoor chaos in het bedrijf wordt voorkomen. De arbeidersorganisaties zullen moeite noch kosten sparen om resultaten te bereiken. Eenigen tijd geleden konden wij mededeelen, dat de C. O. V. in Mei van dit jaar haar 25- jarig bestaan zou herdeaken en dat het be stuur het voornemen had ter gelegenheid hier van een uitvoering te geven van de Hohe Messe van Joh. Seb. Bach in de Groote- of Sint-Bavc- kerk. Met het oog op de hooge eischen, welke dit grootsche werk stelt en de vele moeilijkheden, zoowel technisch als financieel', welke overwon nen moesten worden, werd dit besluit vroeg tijdig genomen en niet de studie en andere voorbereidende werkzaamheden bereids een aanvang gemaakt. Naar wij evenwel thans vernemen heeft het Bestuur der C. O. V. bij nadere overweging ge meend, dat van het plan om in Mei as. een feestuitvoering van de H-moll Messe in de Groote Kerk te geven, moet worden afgezien en wel, omdat de toestand van ons plaatselijk muziekleven en de naaste vooruitzichten daar van, tengevolge ook van den steeds voort- durenden economischen en socialen nood, nog dermate slecht en onzeker zijn, dat het finan- cieele risico van een dergelijk grootsch opgezet plan niet kan worden gedragen. Het behoeft wel geen betoog dat de C. O. V met leedwezen dit plan laat varen. Na 2 maal de Johannes-Passion en 7 maal de Matthaus- Passion van Bach te hebben uitgevoerd, ligt het voor de hand, dat men ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan nog hooger wilde klim men en met de Hohe-Messe de kroon wilde zetten op een muzikaal-cultureel werk van 35 jaren, dat voor onze plaats en omgeving van groote beteekenis is geweest. Men denke nu evenwel niet, dat de Hohe-Messe voor gode van de baan is, want het bestuur heeft het stel lige voornemen om zoodra de tijden wat moch ten verbeteren en de vooruitzichten voor ons muziekleven weer eens wat meer perspectief bieden dan heden en dagen het geval is, een nieuwe poging te doen om dezen hoogsten top te bestijgen. Voor de vraag gesteld welk nieuw plan het opgegevene zou moeten vervangen, heeft het bestuur der C. O. V. besloten ter herdenking van het 25-jarig bestaan in Mei as. in de Gemeentelijke concertzaal een uitvoering te geven van „La Croisade des Enfants" (De Kin derkruistocht) van Gabriël Pierné, voor ge mengd koor, kinderkoor, twee sopraansolisten, récitant en orkest. Wij zullen t. z. t. gelegenheid hebben hierop nader terug te komen. In den loop der maand Dec. 1935 werd aan het kantoor te Haarlem op spaarbankboekjes ingelegd f 400.526.13 en terugbetaald f 457.269.29. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 56.743.16. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg' 241. Het is ons gebleken, dat de met Nieuwjaar gepubliceerde lijst van priesterjubilea niet ge heel volledig is geweest. Het is ons n.l. geble ken, dat de weleerw. heer A. Rietveld, de bekende kapelaan uit de Maria-stichting ook dit jaar zijn 12 y. -jarig priesterfeest viert en wel op 29 December, Frans Haistheater De Vogelhandier, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater Variété met Albers en Annabella> 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palaoe. Kermis der IJdelheid (Kleurenfilm), 2.30, 7 en 935 uur. Gebouw „St. Bavo", Feestavond Mietaai- bewerkers, 8 uur. Stadsschouwburg. Piano- en dansavond Gerard en Ankie HengeveldHeukers, kwart over 8 uur. Luxor-Theater. David Copperfield (gepro longeerd), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Haistheater. Der Vogelhandler, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater. Zondagmorgen voor stelling: Boeiende bridgefilms, half 12 Va riété met Albers en Annabella, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace. Kermis der IJdelheid (Kleurenfilm), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. [RApiOj KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 1460» OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Gebouw „St. Bavo". R.K. Bevolkingsbu reau 8 uur; Comité Winterhulp, 8 uur. Schouwburg jansweg. Feestavond Haarl. Politie-muziekvereeniging, 8 uur. Restaurant „Be Kroon". Alliance fran- qaise, half 9. Stadsschouwburg. De Boer van Rijk-en semble Opvoering van „Pension Zonne- "uou schjjn", kwart over 8. Luxor-Theater David Copperfield", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater. Der Vogelhandler, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater. Variété met Albers en Annabella, 2.30, 7 en 9.15 uur. cinema Palace. Kermis der IJdelheid (Kleurenfilm), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. De avond- en Zondagsdiensten der apotheken worden van 15 tot en met 21 Januari waargeno men door firma C. G. Loomeijer en Zn„ Bartel- jorisstraat 11 en Parkapotheek, Kleverpark weg 13. St. EUsabethsvereeniging Jansstrant 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot S uur; vergadering van 3 tot 6 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 10—4 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. VOOR VERSPREIDING v. GOEDE LECTUUR Inschrijfgeld 10 cent. Catalogus inbegrepen. Leesgeld 3 cent per boek in de week. DE BIBLIOTHEKEN ZIJN GEOPEND: N. GROENMARKT 22 Woensdagmiddag 3 tot 4 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 8 tot 9 - Vrijdagavond 8 tot 9 HAGESTRAAT 49 Woensdagmiddag 2.304 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 7.30-830; Vrijdagavond 730-8.30 KLARENBEEKSTRAAT 60 Woensdagmiddag 1.30-2.30 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 8 tot 9 - Vrijdagavond 8 tot 9 GEN. DE LA REYSTRAAT 17 Woensdagmiddag 3.305 (voor schoolkinderen) Dinsdagavond 8.30-9.30 - Vrijdagavond 8.30-9.30 EEMSTRAAT (Jongensschool) Woensdagmiddag 2.30-3.30 (voor schoolkinderen) Dinsdagavond v. 8 tot 9 - Vrijdagavond v. 8 tot 9 De begrafenis van den heer Mr. J. Gerritsz, in leven wethouder van Openbare Werken te Haarlem, zal as. Dinsdagmiddag te Westerveld plaats hebben na aankomst van den trein van 1.14. De heer Mr. J. Gerritsz zal In den raad wor den opgevolgd door den heer J. van Boekhoven, administratief ambtenaar bij het P.E.N. te Bloemendaal. De heer van Boekhoven is in 1908 geboren. Tot ondervoorzitter van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur voor 1936 is benoemd de heer J. W. A. Lefeber.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2