Het eerste Nederlandsche catapult-vliegtuig De Vlootconferentie stagneert Ivorol - Parelschoonheid voor Uw tanden Voor Zelfscheerders FOKKER CXI-WEEN SUCCES GEBLEKEN MISLUKKING IN ZICHT ZATERDAG 11 JANUARI 1936 Reeds bij de eerste proeven vol deed het vliegtuig geheel aan de bij de opdracht ge stelde eischen Aparte inrichting op de De Ruyter NALATIGHEID BIJ LOSSING VAN EEN SCHIP Vonnis in hooger beroep bevestigd Internationale Bidweek Van 1825 Januari Kerkplein tegen de duinen Kans op vlot komen vrijwel nihil HALF MILLIOEN SIGAREN VERLOREN GEGAAN Bij brand in sigarenfabriek te Gouda ONTSLAGKWESTIES BIJ DE RIJKSMUNT Uitspraak 31 Januari Landbouw-crisisfonds Wetenschappelijke onder scheiding Nog een en ander uit 't voorloopig verslag der Tweede Kamer Varkens M argarine-prod uctie Japan en Engeland Groenten en fruit Bloembollenteelt Pluimveehouderij WIJZIGING IN HET K.R.O.- PROGRAMMA Hermann Schey vervangt Keith Falkner LOODSDIENST GESTAAKT SLEEPBOOT OP DE WAAL GEZONKEN Stormen woeden over W est-Eur opa Kans op winterweer op den achtergrond gedrongen Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer Nederlandsche tjalk vermist Vier personen aan boord INBREUK OP MERKENRECHT Hooge Raad wijst vordering toe GEEN INTERIM-DIVIDEND VAN DE KONINKLIJKE ONTSLAG HOOGLEERAREN 9 December j.l. vertrok het nieuwste Fokkervliegtuig, de C. XIW, dat voor den kruiser De Ruyter bestemd is, naar Warnemün- de om aldaar op de voor dezen kruiser vervaardigde catapult-in- stallatie beproefd te worden. Het toestel werd bestuurd door den of ficier-vlieger I e klasse H. van der Kroef, vergezeld door ir. F. Stok van de Fokkerfabriek. De afstand AmsterdamWarnemünde werd zonder tusschenlanding afgelegd. Reeds bij de eerste catapult- proeven bleek, dat de C. XIW geheel aan de bij de opdracht ge stelde eischen voldeed, zoodat geen enkele wijziging in de constructie behoeft te worden aangebracht. De proeven werden bijgewoond door den schout-bij-nacht A. Vos, den officier M. S. D. Ie klasse J. N. Kramer van de afdeeling Ma terieel van het Departement van Defensie en den officier-vlieger le klasse J. W. F. Backer, die zich eveneens naar Warnemünde had be geven om zich vertrouwd te maken met de catapult-startmethode. Verder was de Marine commissie, belast met de overneming van de catapult-installatie, bij de proeven tegenwoor- dig. Buiten de afname-proeven werden verschei dene catapultstarts gemaakt, welke alle een uitnemend verloop hadden. De vliegers, zoo wel als de autoriteiten, waren zeer tevreden over de bereikte resultaten. 10 Januari werd de terugreis naar Amster dam aanvaard en te half vier in den namid dag arriveerde de C. XIW op Schelling- woude. Door den lagen waterstand was het echter niet mogelij k het toestel aan wal te brengen, zoodat officier-vlieger van der Kroef besloot naar het vliegkamp De Mok op Texel door te vliegen, waar hij te 4.15 uur aan kwam. De Fokker C. XI—W is het eerste Neder landsche catapult-vliegtuig en is speciaal ge bouwd om aan boord van kruisers te worden meegevoerd. Ook de bestaande kruisers kun nen een of meer verkenningsvliegtuigen mee nemen, doch het te water laten dezer toe stellen, welke op drijvers gemonteerd zijn, bracht vooral bij hoogen zeegang dikwijls be zwaren mee. Deze bezwaren worden nu bij den in aanbouw zijnden kruiser De Ruyter onder vangen door het aanbrengen van een cata- pult-inrichting, zooals die o.a. ook op de Duitsche mailschepen wordt gebruikt voor het starten der postvliegtuigen, waarmede het toestel direct van boord de lucht in wordt ge schoten. Het spreekt wel haast van zelf, dat de vliegutigen, welke voor dit doel gebezigd wor den, aan bijzondere eischen moeten voldoen. In de eerste plaats moeten zij zoodanig ge bouwd zijn, dat zij de plotselinge versnelling (over een afstand van ongeveer 15 Meter Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest gewe zen in een procedure tusschen de handelven- nootschap onder de firma Veltenaar's Haven en Transportbedrijf te Rotterdam en de N.V. Hollandsche Stuwadoormaatschappij aldaar. Eerstgenoemde firma had aangenomen om het stoomschip Tynehome, dat te Rotterdam met kolen geladen lag te lossen. Toen zij daarmede bezig was, raakte haar kraan in het ongereede, waarna zij opdracht gaf aan de Hollandsche Stuwadoor Maatschappij, dit werk voort te zet ten. Deze laatste maatschappij had er al even min geluk mee, want toen de drijvende grijper kraan Geertruida met dit werk bezig was, bleek, dat de kraan zich vastgeklemd had aan een 3000 K.G. zwaar anker, dat tusschen de steen- kol lag verborgen. De laatste maatschappij eiscïrte nu schadevergoeding op grond, dat de andere partij op de hoogte zou zijn geweest van de ligging van dit anker, maar niet gewaar schuwd had. Gedaagde beweerde, wèl gewaar schuwd te hebben. De rechtbank legde getuigenverhoor op, aan de eischeres omtrest het bedrag der schade, aan gedachte omtrent de door haar gegeven waar schuwing. Daarna heeft de rechtbank de vor dering van de eischeresse toegewezen. Appellante voerde in hooger beroep o.m. aan. dat, al zou er niet gewaarschuwd zijn, zij niet daartoe verplicht was en toch niet de geheele schade behoort te dragen omdat de Stuwadoor Maatschappij tijdig navraag had moeten doen of er ook gevaren waren. Ook voerde zij aan, dat het hier betrof de lossing van kolen, die was aangenomen voor een bepaalden prijs per ton, hetgeen naar Rotterdamsch gebruik in sluit, dat degene, die de lossing verricht, de normale risico draagt en deze daarbij met de aanwezigheid van zoo veelvuldig onder de kolen voorkomende voorwerpen rekening moet hou den. Het Hof heeft thans in zijn arrest overwogen dat, al zou dat alles waar zijn, het dan toch in de gegeven omstandigheden, waar appèllante zelf van het gevaar der ankers door de beman ning van de Tynehome op de hoogte was ge bracht, het de plicht van appèllante was ge weest om de Stuwadoormaatschappij ook van het dreigend gevaar in kennis te stellen en door dit verzuim, zich aan een nalatigheid als bedoeld in art. 1402 van het B. W., heeft schuldig gemaakt. Op dezen grond is het vonnis der rechtbank bevestigd. wordt de snelheid van 0 tot ruim 100 K. M per uur opgevoerd) kunnen verwerken. Ver der moeten zü natuurlijk in zoo hoog moge lijke mate voldoen aan de eischen, welke aan een goeden zeeverkenner worden 'gesteld, d. w. z. er moet behoorlijk ruimte zijn voor den waarnemer en zijn uitrusting, de piloot zoo wel als de waarnemer moet over een machine geweer beschikken, de benzinetanks moeten een voldoenden inhoud hebben voor een werkingssfeer van ongeveer 600 K. M., de maximum snelheid moet zoo groot mogelijk zijn en de landingssnelheid zoo gering moge lijk. Doch bovendien mag de machine niet te groot zijn met het oog op de plaatsruimte aan boord. Dit zijn echter alle min of meer tegen strijdige eischen en het was dus zaak, het beste compromis te vinden. In opdracht van de Nederlandsche Marine heeft de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek het nieuwe vliegtuig speciaal voor dit doel ont worpen. De Fokker C. XIW is uitgerust met een luchtgekoelden Wright Cyclone motor van 750 P. K. Met een nuttigen last van 730 K.G. bereikt deze machine een maximum snelheid van 262 K.M. per uur en heeft, door gebruik making van landingsklappen aan den onder vleugel, een landingssnelheid van slechts 90 K.M. per uur. Met volle tanks kan de C. XIW een afstand afleggen van onge veer 600 K. M. Voordat de machine naar Warnemünde ver trok, werd zij te Schellingwoude aan een uit gebreide serie proefvluchten onderworpen, welke alle naar wensch verliepen. Het secretariaat van het Apostolaat der Her- eeniging schrijft ons: Als geen ander werk van oprechte naasten liefde en toewijding aan Christus' Kerk heeft de Internationale Bidweek zich baan gebroken ever geheel de wereld, niet het minst ook over ons vaderland. Ofschoon uitheemsch van oorsprong én wat het land én wat de religie betreft (het idee ging in 1908 uit van een Anglikaanschen Gees telijke, Paul J. Wattson), heeft zij sinds 's Pau sen goedkeuring (Pius X in 1909) in luttel ja ren tijds de harten veroverd van alle katholie ken en wordt ze van 1825 Januari beoefend in al onze kerken en in al onze gezinnen. Het is een kruistocht van gebeden, om de ver hooring van Christus' bede in het Laatste Avondmaal voor allen te verkrijgen: „Vader geef, dat zij één zijn." De oorzaak van die spoedige en algemeene verspreiding ligt on getwijfeld in den inwendigen drang van alle goedgezinde harten, dat er een einde kome aan de tweespalt onder de christenen en aan de verbrokkeling van het christendom in allerlei tegenstrijdigheden. Hierbij voegt zich het hei lig verlangen om de reddende hand uit te ste ken naar de afgescheiden Broeders en Zusters en hun een vastheid van geloof te schenken, die steunt op de rots, tot welke Christus gezegd heeft: „Op U zal Ik Mijne Kerk bouwen." Dit wat de inwendige oorzaak betreft. Voor het uitwendige mogen wij in ons vader land wijzen op twee organisaties, die zich voor de Bidweek bijzonder interesseeren: Het Apos tolaat des Gebeds en het Apostolaat der Her- eeniging. Het eerste zorgt elk jaar voor eenige keurige artikelen in de „Heraut van Jezus' H. Hart" en strooit jaarlijks honderdduizenden gebeds formulieren uit, die eiken dag een intentie aan geven, met korte gebeden, die daarop betrekking hebben. Het Apostolaat der Here-eniging geeft in zijn driemaandelijksch tijdschrift telken jare een of ander puntig artikeltje en biedt zich aan alle Pastorieën aan met een circulaire voor de priesters. Dit jaar gaat dit Apostolaat een stap verder. Bij het gebed wordt meteen een daad gesteld van menschelijke medehulp. Bij ongeveer alle katholieke kerken wordt Zondag 19 Januari, dus den Zondag in de Bidweek, een speldje aangeboden, het Hereenigingsspeldje. In al zijn eenvoud een sieraad om gaarne te dragen en daar komt het op aan het spreekt zoo duidelijk van ons vurig verlangen naar de zoo lang verhoopte hereeniging. Doet allen daaraan mede! Wij wenschen het beste succes! Tijdens het hevige stormweer van Vrijdag nacht is de „Kerkplein", die in den loop van de week een meter of acht zeewaarts was ge zakt, tegen de duinen geworpen. Alle bergingswerkzaamheden, die tot dusver zijn uitgevoerd, zijn daardoor vruchteloos ge worden. De kans, dat het schip thans nog vlot komt, is vrijwel nihil. Hedenmorgen te half zes is brand uitgebro ken in de sigarenfabriek „Montana", directeur de heer J. F. Montagne, te Gouda. Door het snel ingrijpen van de brandweer kon de brand, welke ontstaan is op de in den rechtervleugel gelegen geïsoleerde droogkamer, hoewel de vlammen door het dak heenjoegen en reeds andere lokaliteiten hadden aangetast, na een uur bedwongen worden. Behalve dat de droogkamer, waar een bran dende kachel den brand heeft veroorzaakt en aangrenzende kleine lokaliteiten uitbrandden, is door het vuur en water meer dan een half millioen sigaren verloren gegaan, terwijl aan den aanwezigen tabaksvoorraad er lagen 100 balen van 100 Kilo elk groote schade is aangericht. Fabriek en inventaris zijn op beurspolis ver zekerd. Het bedrijf, waarin een twintigtal per sonen werk vond, terwijl veel door thuiswer kers aan de fabriek wordt geleverd, daar er veel orders zijn, ligt thans stil. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. In aansluiting op het verslag van de zitting van het Ambtenaren-gerecht, waarvoor twee ontslag-kwesties bij de Rijksmunt werden be handeld, valt nog mede te deelen, dat als ge tuigen ook eenige werklieden werden gehoord. De raadsman van Van W„ de heer D. van der Laan, betoogde, dat klager ten onrechte als onbetrouwbaar werd beschouwd. Dit is ook nooit gebleken uit maatregelen, die men tegen hem genomen zou hebben. Mr. B. Wesseling, de raadsman van den Rijks muntmeester dr. van Heteren, wees erop, dat de menschen in dienst van 's Rijks Munt vol strekt vertrouwd moeten kunnen worden. Het onderzoek werd daarna gesloten. Uitspraak op 31 Januari a.s. Daarna werd, hoewel het reeds ver in den avond was, nog de zaak behandeld van L., den hulp-ismelter, die den rijksdaaldler gevonden had. Voor hem trad op de heer L. Guit, voorzitter van den R. K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus, die naar de reden vroeg, waarom het tijdelijk dienstverband van L. niet verlengd was. Aldus luidde n.l. het ontslag van L. Ook in dezen werd de uitspraak bepaald op 31 Januari a.s. V-«r?:.- J De Japansche deelnemers aan de Olympische skiwedstrijden te Garmisch-Parten- kirchen zijn te Berlijn aangekomen Dr. E. Kruisinga, rector van de School voor Taal- en Letterkunde te 's-Gravenhage, is be noemd tot lid van het genootschap The English Literary Society of Japan, waarvan prof. San- hi Ichikawa van de universiteit van Tokio voorzitter is. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van d'e begrooting van inkomsten en uitgaven van het Landbouw-Crisisfonds voor het dienstjaar 1936, is nog het volgende ontleend: Verscheidene leden meenden dat de bemoei ingen van de overheid met de varkenshouderij thans geheel of gedeeltelijk beëindigd zouden kunnen worden. Sommigen hunner zouden deze bemoeiingen beperkt willen zien tot een teelt regeling voor zeugen en het geven van export premies. Gevraagd werd of ook voor 1936 het bestaande contingent voor den uitvoer van spek naar Duitschland, groot 12 millioen K.G.. behouden is gebleven. Vele leden gaven uiting aan hun ontstem ming en bevreemding over het beleid der regee ring ten aanzien van de zuivel. Ofschoon reeds sedert jaren vast staat, dat er 'n teveel aan melk is en de vee-afslachtingen, die hebben plaats gehad, daarin geen veran deringen hebben kunnen brengen, heeft de re geering nog steeds geen afdoende maatregelen genomen om tot een beperking van de melk productie te geraken. j Sommige leden vroegen zich af, of het feit, dat de beperking van den melksteun ineens is losgelaten, nadat de drie centrale landbouw organisaties zich daartegen hadden verklaard, niet wijst op een gebrek aan zelfvertrouwen als gevolg van een gebrek aan deskundigheid bij hen, die den minister bij dit vraagstuk van ad vies dienen. Algemeen werd gevraagd om een uiteenzet ting van de wijze, waarop de minister het vraag stuk van de melkbeperking thans denkt op te lossen. Sommige leden waren van oordeel, dat ter saneering van de zuivel- en vleeschpositie nog maals een vee-afslachting zal moeten plaats hebben. Verscheidene andere leden zouden tegen ver dere afslachting van vee ernstig bezwaar heb ben. Sommige leden betoogden opnieuw, dat de margarine-productie verder beperkt dient te worden. Andere leden konden den aandrang tot ver dere beperking der margarine-productie geens zins deelen. De gevolgde politiek is naar hun meening wel degelijk in het algemeen belang van ons volk, ook van de boeren. Wel meenden verscheidene leden, dat op de margarine een zoodanige heffing gelegd be- De Vlootconferentie te Londen is, zooals van den beginne af reeds voorzien werd, eigenlijk vastgeloopen, ook al geeft men zich moeite door het hernieuwen van het contact tusschen de verschillende groe pen nog een laatste poging te wagen om al thans eenig resultaat te bereiken. Japan zond zijn delegatie naar Londen met de sti'enge opdracht onwrikbaar vast te houden aan den pariteitselscii d.wz. aan een opheffing van de bij het vlootverdrag van Washington in gestelde vlootverhouding van 5:5:3 tusschen Amerika, Engeland en Japan, en de Japan sche delegatie heeft zich met voorbeeldige hardnekkigheid van deze opdracht gekweten. Vlootpariteit, zoo niet in de practijk, dan in ieder geval toch in principe, is voor Japan niet enkel een kwestie van prestige, maar ook van macht en veiligheid. Japan wenscht door niets en niemand gestoord te kunnen worden bij de verwezenlijking van zijn agressieve expan sie-politiek, welke niet alleen China op de knieën wil dwingen, maar ook Sovjet-Rusland op het Oost-Aziatische vasteland wenscht te rug te drijven en bovendien nog in Zuidelijke richting onverholen aspiraties koestert. Zoo wel aan Amerika als aan Engeland wil het de maritieme macht ontnemen om de Japansche expansie-politiek te dvzarsboomen. Vandaar dat Japan aan den pariteiseisch het bijna vredesengelachtige voorstel heeft vertoonden een algemeen geldende vermindering der to tale vloottonnages door te voeren en de door Japan als aanvalswapenen beschouwde vloot- eenheden af te schaffen. Een algemeen gel dende vermindering der totale vloottonnages zou een aanzienlijke besparing voor het zwaar onder zijn militaire lasten gebukt gaande Ja pan opleveren en tevens zijn militaire kracht ten opzichte van Amerika en Engeland ver- grooten, want Japan heeft naar verhouding zeer weinig verouderd materiaal, terwijl zijn strategische positie geen behoefte heeft aan zware kruisers, vliegtuigmoederschepen enz., terwijl Amerika en Engeland met hun lange verbindingswegen moeilijk buiten dergelijke strijdmiddelen kunnen. Na een vruchtelooze bespreking van het Japansche denkbeeld heeft men te Londen beproefd eerst de voorstellen tot een qualitatieve beperking en tot een ver plichte openbaarmaking van de vlootbouwpro- gramma's te bespreken, maar Japan heeft ver klaard op deze besprekingen niet te willen in gaan, vóór de pariteitseisch, welken het aan alle andere quaesties primair acht, is behan deld en ingewilligd. Amerika denkt er echter niet aan Japan goedschiks het recht te ver- leenen op viootgelijkheid, en Engeland, dat vóór het verdrag van Washington Japans bondgenoot was, wordt door de Japansche poli tiek in Oost-Azië steeds meer naar den kant van Amerika gedrongen. Een duidelijk symp toom van de Japansch-Engelsche verkoeling levert de Japansche pers, die, nu Engeland de handen vol heeft met het Italiaansch-Abes- sinisch conflict en in verschillende deelen van zijn wereldomvattend „empire" moeilijkheden ondervindt, openlijk verkondigt, dat Engelands heerschappij niet meer bij machte is haar bezit te handhaven en daarom maar een en ander moet afstaan. Dat de Japansche pers daarbij vooral in Zuidelijke richting denkt en Australië, Waar 60 millioen Japanners gemakkelijk een plaatsje onder de rijzende zon zouden kunnen vinden, op het oog heeft, is meer dan waarschijnlijk. Gezien de vasthoudendheid van Japan en Amerika aan hun eenmaal ingenomen stand punten is de kans zeer groot, dat de Japanners met een kwaden kop en onverrichterzake uit Londen zullen wegloopen, en dan staat er geen andere „oplossing" meer open dan een wilde maritieme bewapeningswedloop, waarop zelfs een eventueele beperkingsafspraak tusschen Amerika, Engeland, Frankrijk en Italië, gesteld tenminste dat die mogelijk zou blijken, weinig invloed zou kunnen uitoefenen. En wat zal Ja pan dan hebben gewonnen? Het zal genood zaakt worden nóg grootere sommen aan zijn marine te besteden, het zal Amerika en Enge land zien samengaan en hun steunpunten in den Pacific zien vermeerderen en versterken. Maar ook voor Europa zal een wilde bewape ningswedloop ter zee onberekenbare gevolgen kunnen hebben. Naarmate de Britsche vloot wordt uitgebreid, zal Duitschland krachtens het Britsch-Duitsche vlootaccoord, dat aan Duitschland een vlootsterkte van 35 pCt. van de totale Britsche vloot toestaat, automatisch het recht krijgen zijn marine op te voeren en daardoor zullen Frankrijk en Rusland Weer worden opgejaagd. Ook de quaestie van de machtsverhouding in de Middellandsche Zee, welke in het Hachelijke Italiaansch-Abessinisch conflict zulk een belangrijke rol speelt, zal er den terugslag van ondervinden en zoo zal weer de toestand bevorderd worden, waarin de ge zonde rede geen kans meer krijgt tegenover de maniakale hartstochten. hoort te worden, dat de margarine-industrie geen onredelijke winsten maakt. Eenige leden vroegen of het niet beter zou zijn, de menging van boter door de margarine te laten vervallen. Voorts werd gevraagd, of het niet mogelijk is, de positie van onze boter in verhouding tot die van de Deensche boter in Engeland te ver beteren. Algemeen juichte men het toe, dat voor de groenten- en fruitteelt ook voor 1936 wederom een steunbedrag van 12 millioen is uitgetrok ken. Men sprak de hoop uit, dat nu ook het geheel'e verschil tusschen de werkelijke op brengst en de richtprijzen zal worden uitge keerd. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat de richtprijzen zóó dienen te wor den vastgesteld, dat zij den kostrijs althans benaderen. Vele leden betreurden het, dat nog steeds groenten vernietigd worden. Sommige leden voegden hieraan toe, dat de teeltregeling oor zaak schijnt te zijn, dat vruchtboomen gerooid moeten worden: ook dat zouden zij ernstig betreuren. Andere leden meenden, dat groentevernieti ging slechts op geringe schaal plaats vindt, en dat alleen in tijden, dat de groente zelfs tegen zeer lage prijzen niet te verkoopen is. Intusschen waren ook zij van meening, dat getracht moet worden het onverkoopbare pro duct zooveel mogelijk een bestemming te geven ten behoeve van personen, die de groente tegen normalen prijs niet kunnen koopen. Verscheiden leden waren van meening, dat de z.g. saneering van de bloembollenteelt niet in het belang van het bedrijf is, vooral omdat men nu in het buitenland onze teelten meer en meer gaat overnemen. Verscheidene andere leden verklaarden het met deze opvatting in het geheel niet eens te zijn. Naar hun overtuiging zou opheffing van de saneeringsmaatregelen een catastrophale daling der prijzen veroorzaken. Gezien de groote moei lijkheden in het bedrijf achtten deze leden het echter niet langer verantwoord de kosten der sa neeringsmaatregelen op de kweekers te verhalen. Zij drongen er op aan, althans de uitvoerings kosten ten laste van het Landbouwcrisisfonds te brengen. Sommige leden oefenden ook op het beleid ten aanzien van de cultures van boom- en bloemkweekerij ernstige critiek. Zij waren van oordeel, dat ook deze zwaar getroffen bedrijven gesteund dienen te worden. Verscheidene leden uitten ernstige critiek op het gevoerde beleid in zake de pluimveehouderij. Er behoort h.i een einde te komen aan den toe stand, dat naast tal van personen buiten den landbouw ook de groote land- en veehouders- bedrijven belangrijke hoeveelheden eieren aan de markt brengen. Naar wij vernemen, is de Engelsche baszanger Keith Falkner, die Zondagavond a.s. als solist bij den K.R.O. zou optreden, wegens plotselinge ongesteldheid verhinderd. In zijn plaats zal de bas Hermann Schey nagenoeg hetzelfde programma, dat was vast gesteld, ten gehoore brengen, n.l. een aantal Schumann-liederen, met begeleiding van Fred Boshart en de twee monologen uit Wagner's opera „Die Meistersinger von Nürnberg", bene vens een of meer aria's van Bach en Handel. In verband met den stormachtigen wind uit West-Noord-West is de loodsdienst te IJmuiden gestaakt. De stoomschepen „Gunnel" en „Msta" zijn, eveneens in verband met het slech te weer, vastgemaakt. Vrijdag is op de Waal onder de ge meente Varik bij Tiel gezonken de opvarende sleepboot Leonard Antonetta. Ten gevolge van den hevigen storm was de boot op een langs zij liggende rijnaak onder den waterspiegel lek gestooten. Kapitein en personeel konden zich slechts met achterlating van have en goed op het laatste oogenblik red den. De kapitein heeft zich direct telefonisch in verbinding gesteld met den rijksbakenmees- ter Dekker, om gevaar voor de scheepvaart te voorkomen. De schade wordt door verzekering gedekt. De stormen, die in het koude jaargetijde over West-Europa trekken, vinden steeds hun oorzaak in groote temperatuurverschillen tus schen het Noordwesten van ons werelddeel en het Zuiden. In den laatsten tijd zijn deze te genstellingen meer en meer toegespitst. Uit de internationale Weerberichten bleek reeds eenige dagen lang, dat in het verre Noordwesten, in de omgeving van IJsland, een krachtige tot stormachtige Noordelijke luchtstroom zeer kou de lucht uit het Noordpoolgebied aanvoert, zoodat daar temperaturen van 1015 graden onder nul voorkomen. De zeer koude lucht stroom dringt ver naar het Zuiden over den Atlantischen Oceaan door en ontmoet daar een bijzonder warmen, uit den aard der zaak rijk met waterdamp beladen luchtstroom, die uit het Zuiden afkomstig is, en deze ontmoeting geeft dan aanleiding tot de vorming van zeer diepe en uiterst actieve stormdepressies, waar in bijzonder veel regen valt. De bij dezen regen vrij komende warmte wordt gedeeltelijk ge bruikt om de temperatuur te doen stijgen en den storm verder' te stimuleeren. Vandaar dan ook, dat wij de laatste dagen uitgebreide storm- velden over West-Europa hebben zien trekken. Een daaraan is het etmaal van Donderdag op Vrijdag van Ierland naar de Shetlandseilanden getrokken en heeft over de Noordzee en om liggende landen zwaar stormweer veroorzaakt. Hier te lande is de windkracht in den na middag van Donderdag sterk toegenomen en in den avond en in den nacht van Vrijdag is het daarbij weer tot storm uit Z.W. gekomen, waar bij veel regen is gevallen. Donderdagavond steeg daarbij de temperatuur tot 12.5 gr. C., hetgeen voor den tijd van het jaar een bijzon der hooge temperatuur is en, wat betreft de laatste veertig jaren, een record-temperatuur voor dezen datum. Den geheelen nacht bleef de thermometer ongewoon hoog staan. Nog hoogere temperaturen werden in Frankrijk waargenomen, te Parijs b.v. 14 en te Bordeaux 16 gr. C., terwijl Vrijdagmorgen te Amsterdam 12 en te Londen dezelfde temperatuur werd opgeteekend. Het spreekt bijna van zelf, dat wij bij deze weersomstandigheden nog meer activiteit in den dampkring kunnen verwachten en dat daarmede de kans op winterweer hoe langer hoe meer op den achtergrond wordt gedrongen. (Nadruk verboden) De toestand van den oud-commissaris der Koningin in Groningen, Jhr. mr. dr. E. Tjarda van Starkenborgh was Vrijdagavond laat nog zeer zorgelijk. Volgens een telegram uit Emden zou het Nederlandsche motorvrachtschip „De Hoop", uit Zoutkamp, onderweg met een lading stuk goed. van Hamburg naar Norderney vermist worden. Het vaartuig is sinds 2 Januari niet meer gezien. Aan boord bevinden zich de schipper erf zijn vrouw en twee knechts. Volgens informaties zou in dit bericht be doeld zijn het tjalkschip „De Hoop" van schip per Jac. Groen, uit Zoutkamp. Het is een der weinige zeilkustvaartuigen, die nog in de vaart zijn, Voorloonig behoeft men zich omtrent het lot van het schip en zijn opvarenden de beide knechts zullen waarschijnlijk Duit- schers zijn nog niet ongerust te maken Schipper Groen is een bekwaam schipper, die wei meer lang onderweg blijft, zonder iets van zich te laten hooren en het is best mogelijk, dat hij achter een der eilanden voor anker is gegaan, in afwachting van beter weer. De Hooge Raad wees Vrijdag arrest in een procedure tusschen de Duitsche vennootschap Interessengemeinschaft Farbenindustrie te Frankfurt am Main en den apotheker E. A. Kruysse te Amsterdam. De Farbenindustrie brengt zilverproteïne in den handel onder den naam van Protargol. De apotheker nu ontving een medisch recept, waarbij een oplossing van Protargol werd voorgeschreven. Hij leverde toen een oplossing van zilverproteïne af, die niet van de Farbenindusrie afkomstig was. Deze laatste vorderde onrechtmatigverklaring van voormelde handeling en de rechtbank te Amsterdam wees de vordering toe. Het Gerechtshof te Amsterdam, het vonnis der rechtbank vernietigende, meende in hooger beroep, dat uit niets was gebleken, dat de be treffende geneesheer had bedoeld, dat de waar moest zijn de door de Farbenindustrie in den handel gebrachte scheikundige stof. De Farbenindustrie kwam van dit arrest in cassatie. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat de wettelijke bescherming van het woord Protargol, medebrengt, dat geen handelaar hier te lande zilverproteïne, die niet afkomstig is van de Farbenindustrie, mag afleveren onder den naam Protargol, ook al mocht bij het publiek het besef verloren zijn gegaan, dat dit woord een merk is. Onder afleveren onder dien naam moet ook de aflevering door een apotheker op een recept gerekend worden indien dat recept Pro targol voorschrijft, tenzij de apotheker daarbij te kennen geeft, iets andefs dan Protargol te leveren. Op dien grond heeft de Hooge Raad het ar rest vernietigd en het vonnis der rechtbank bekrachtigd. De laatste maanden deden op de beurs be richten de ronde, dat de Kon. Petroleum Mij. Januari 1936 een interim-dividend zou ult- keeren. Naar thans verluidt zijn deze geruchten on juist en is er geen sprake van, dat de K. P. M. dit jaar een interim-dividend zal uitkeeren. Naar wij vernemen, zullen de hoogleeraren aan de Technische Hoogeschool te Delft, Dr. M. de Haas en ir. G. H. de Vries Broekman, resp. op 2 Juli en 26 Maart a.s. den zeventig jarigen leeftijd bereiken. In verband hiermede zullen zij aan het einde van dezen cursus hun fuïïttie neerleggen. Prof. dr. de Haas is hoogleeraar in de theo retische en toegepaste natuurkunde; prof. ir. G. H. de Vries Broekman is verbonden aan de afdeeling der weg- en waterbouwkunde, waar hij aanleg en exploitatie van wegen en theore tische hydraulica doceert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5