Redevoering van Molotof De zitting der vlootconferentie New-Yorksche Beurs Kerkelijk leven WIE WORDT DOC ADY LETCHFORD l ZONDAG 12 JANUARI 1936 De voorzitter van den raad van volkscommissarissen over den internationalen toestand Scherpe critiek op Duitschland en Japan Opnieuw een verdaging der bijeen komst; thans tot Dinsdag- morgen Japan besluit op de conferentie te blijven Morfinevergiftiging in een ziekenhuis Drie personen overleden door noodlottige inspuiting Russische zigeuners in een eigen gebied Plannen van de Centrale Executieve Nationale rouw in België opgeheven Aan het hof blijft de rouw gehandhaafd Locomotief van D-trein ontspoord Geen persoonlijke ongelukken Zes militairen in Polen veroordeeld Wegens communistische celvorming DAMMEN De negende partij ook remise De stand thans 117 in het voor deel van Rajchenbach /OETBAL Onze voetballers te Parijs Optimistische stemming DE ENGELSCHE CUP Uitslagen der derde ronde CRICKET NIEUW-ZEELAND—ENGELAND De eerste testmatch All-IndiaAustralië WIELRENNEN Pijnenburg en Wals uit elkaar Slaats en Pellenaers zijn hun kop- pelgenooten in de Antwerp- sche Zesdaagsche AUTOMOBILISME STERRIT NAAR MONTE CARLO Training te Rotterdam geëindigd PLEBAAN WESTERWOUDT MARKTNIEUWS FAILLISSEMENTEN WISSELKOERSEN STOOMVAARTLIJNEN DOOR CHARLES CARVICE MOSKOU, 11 Jan. (A.N.P.). De voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Mo lotof, heeft voor de centrale executieve een redevoering uitgesproken over den inter- nationalen toestand. Spr. oefende in het bijzonder critiek uit op Duitschland en Japan, terwijl hij voor Turkije prijzende bewoordingen vond. Hij gaf een overzicht van de door buiten- landsche staatslieden de laatste jaren aan Mos kou gebrachte bezoeken, waarbij hij in het bij zonder stilstond bij de bezoeken van Eden, Be- nesj en Laval. Na het incident in Uruguay te hebben besproken en de anti-communistische beweging in Amerika aan critiek te hebben on derworpen, verdedigde spr. de collectieve be veiliging van den vrede in Europa,, in het bij zonder door middel van sluiten van een Oost pact, waarvan de verwerkelijking door de hou ding van Duitschland is verhinderd. Deson danks is het gelukt ter gedeeltelijke verzeke ring van den vrede in Oost-Europa het Rus- sisch-Fransche en Russisch-Tsjecho-Slowaak- sche verdrag te sluiten. Scherp veroordeelde spr. de z.i. aanwezige expansievoornemens van Duitschland ten opzichte van Russisch gebied en gebied van de randstaten, waarbij hij echter toonde open oog te hebben voor het streven naar normale economische betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland. De verwerkelijking van het Duitsch-Russische verdrag over een crediet van 200 millioen van April 1935 ont wikkelt zich' goed. i Wat den Italiaansch-Abessinischen oorlog betreft, dezen noemde spr. 'n typischen impe- rialistischen oorlog om der wille van koloniën. De aanhankelijkheid van Rusland aan den Vol kenbond beteekent geenszins, dat er voortaan geen radicaal en principieel onderscheid bestaat tusschen de Russische internationale politiek en de politiek der kapitalistische mogendheden. LONDEN, 11 Jan. (Reuter). De eerst volgende zitting van de Vlootconferentie, die reeds van Vrijdag uitgesteld was tot Maandag, is wederom uitgesteld. Zij zal in plaats van Maandagmiddag, Dinsdagmorgen worden gehouden. De Japansclie minister van buitenland- sche zaken en de minister van Marine heb ben in een gemeenschappelijke conferentie besloten, dat Japan de Vlootconferentie te Londen niet zal verlaten en het Japansche standpunt tot het eind toe zal blijven ver dedigen. De onderstaatssecretaris, Phillipps, die lid is van de Amerikaansche delegatie op de Londen- sclje Vlootconferentie, zal Donderdag a.s. naar de Ver. Staten vertrekken. In een persconferentie verklaarde minister Huil, dat de terugkeer van Phillipps in over eenstemming is met de oorspronkelijke plan nen, volgens welke hij slechts eenige weken in Londen zou blijven en vervolgens zou terug- keeren om verslag over de conferentie uit te brengen. Te Londen gaan geruchten, dat moge- lijk Duitschland en Rusland zulten worden uitgenoodigd deel te nemen aan de Vloot conferentie, indien Japan zou besluiten de conferentie te verlaten, terwijl indien Japan wel ter conferentie blijft, deze mo-.. gelijkheid evenmin geheel uitgesloten zou zijn. GARDELEGEN, 11 Jan. (D.N.B.). Officieel wrdt medegedeeld, dat in 't ziekenhuis alhier op 8 Januari drie personen plotseling gestorven z{jn. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de dood ingetreden is tenge volge van inspuitingen met dilaudid, een mor- fine-preparaat. Het onderzoek naar de schuld kwestie is nog niet beëindigd. Het schijnt hier te gaan om noodlottige ongelukken, voor her haling waarvan in de toekomst streng gewaakt zal worden. MOSKOU, 11 Jan. (Reuter). Het Centraal Uitvoerend Comité der Sowjet-Unie is voor nemens om een autonome landstreek voor de zigeuners te stichten, naar het voorbeeld van het autonome Joodsche gebied van Birobids- jan. Het aantal rondzwervende zigeuners in de Sowjet-Unie bedraagt 61.000. Men rekent er op door dezen maatregel de zigeunerbevol king definitief in een vast gebied bijeen te houden. BRUSSEL, 11 Jan. (Reuter). Koning Leo pold heeft, juist zooals dit na het overlijden van koning Albert is geschied, besloten, den duur van den officieelen rouw, die na den dood van koningin Astrid was voorgeschreven, te bekorten. De rouw zal vandaag worden opge heven. Aan het hof zal hij evenwel nog ge handhaafd blijven. BOURG, 11 Jan. (Reuter). De sneltrein Mi laan—Parijs is met een snelheid van 80 K.M. per uur op het traject GenèveParijs op een rotsblok ingereden, dat van een naburigen berg geyallen was. De locomotief ontspoorde, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. WARSCHAU, 11 Januari. (Reuter). Zes militairen, leden van een communistische cel in een infanterieregiment van het nabij War schau gelegen garnizoen, zijn door het militaire gerechtshof veroordeeld tot 12 jaar opsluiting. Terzelfdertij d heeft de politie eenige commu nistische leiders gearresteerd, die kortgeleden uit Moskou waren aangekomen met de op dracht communistische cellen in het leger te vormen. De 9e partij voor het wereldkampioenschap dammen tusschen Rajchenbach en Vos is na 57 zetten in remise geëindigd. De stand is nu 117 in het voordeel van Rajchenbach. Met den Pullman-trein zijn de spelers van het Nederlandsch elftal Zaterdagavond om half acht aan het Gare du Nord te Parijs aange komen. De spelers waren vergezeld van de heeren K. J. J. Lotsy, bestuurslid van den Koninklij ken Nederlandschen Voetbal Bond, O. de Vries, bestuurslid en voorzitter van de Tech nische Commissie, H. W. H. Herberts, Voor zitter van de Keuze-commissie, C. H. Poen, E. G. Mundt en F. G. Triebei, leden van de Technische Commissie, A. J. Staal, secretaris penningmeester en L. Boeljon, hoofdconsul van den K.N.V.B. We zagen natuurlijk ook Bob Glendenning, den bondsoefenmeester en trouw verzorger en vriend van onze internationale spelers. Op het perron waren behalve de heer Coucke, Consul van den K.N.V.B. te Parijs, ter begroe ting aanwezig enkele officials van den Fran- schen Voetbalbond. Bij den uitgang hadden zich talrijke Nederlandsche supporters verza meld, die de spelers op enthousiaste wijze ont vingen. Met een grooten bus vertrok men naar het Grand Hotel Terminus, waar gelogeerd wordt. Vanzelfsprekend gingen de spelers tijdig naar bed, om Zondag geheel uitgerust van de reis te zijn. De stemming was opperbest en algemec-n heerschte er een optimistische geest in het Ne derlandsche kamp. De uitslagen van de Zaterdag in de derde ronde om de Engelsche Cup gespeelde wedstrij den luidden: Aston VillaHuddersfield Town 01 Blackburn Rovers—Bolton Wanderers 11 BlackpoolMargate 31 Barnsley—Birmingham 33 BradfordWorkington 32 Bradford CityBournemouth and Bos- combe Athletic 19 Bristol RoversArsenal 15 BurnleySheffield United 00 Clapton OrientCharlton Athletic 30 Crewe AlexandraSheffield Wednesday 11 Derby CountyDartford 3—2 Doncaster RoversNottingham Forest 12 DarlingtonBury 23 EvertonPreston North End 13 FulhamBrighton and Hove Albion 21 Hartlepools UnitedGrimsby Town 00 LiverpoolSwansea Town 10 Leicester CityBrentford 10 Manchester CityPortsmouth 31 MiddlesboroughSouthampton 10 MillwallStoke City 00 Norwich City—Chelsea 11 Notts CountyTranmere Rovers 00 ReadingManchester United 13 SunderlandPort Vale 22 Stockport CountyPlymouth Argyle 23 SouthallWatford I4 Tottenham HotspurSouthend United 44 West Ham UnitedLuton Town 22 Wolverhampton WanderersLeeds United 11 West Bromwich AlbionHull City 20 Walsall—Newcastle United 02 Te Wellington nam Vrijdag de eerste test match, die Nieuw-Zeeland tegen Engeland speelt, een aanvang. Het onder aanvoering van den Sürrey-captain E. R. T. Holmes spelende En gelsche team begon uitstekend door Nieuw-Zee- land voor slechts 81 runs aan den kant te zet ten op een goed bespeelbaar wicket. De Essex- amateur H. D. Read, die nog weinig op den toer gepresteerd had, was thans in vorm en nam 6 wickets voor 26, waarvan de laatste 5 in 4 overs voor slechts 10 runs. De Engelschen lieten daarna sterke batters zien. De Sussex- speler J. Parks scoorde precies 100 en daar mede zijn derde achtereenvolgende century. Met den Yorkshire-batsman Barber, die met 122 not out bleef, werd een stand van 186 voor het 2de wicket opgezet. Op het eind van den eersten dag had Engeland 277 runs voor slechts 2 wickets bijeen. De Britsch-Indiërs, die in het a.s. seizoen naar Engeland komen, spelen te Lahore een on- officieele testmatch tegen het op kosten van den Maharadja van Patiala in Britsch-Indië toerende Australische team. Het onder aanvoe ring van Wazir Ali spelende Indische team scoorde in de 1ste innings 149, waarvan de cap tain 76. Australië, dat o.a. de beschikking heeft over vroegere beroemdheden als Macartney, Ry der, Handry, Oxenham, scoorde 71 voor 3. Over de scheiding van het bekende koppel PijnenburgWals is reeds heel wat te doen ge weest, maar het feit, dat de bekende renners uit elkaar zijn is defini tief. Oorspronkelijk meen de men, dat Wals met Willy Vroomen een kop pel zou gaan vormen, maar als men de deel- Gr\ Pijnenburg nemerslijst bekijkt van de Zesdaagsche, die volgen de maand in het Ant- werpsche Sportpaleis wordt gehouden, aiet men, dat Wals hier met Pel lenaers zal rijden. Pijnen burg komt zooals men weet met Slaats uit en men kan er op rekenen, dat beide koppels elkaar feilen strijd zullen leveren. In totaal zullen in Antwerpen zeventien kop pels aan den start verschijnen. Het zijn: MagneAerts; SchoenRonsse; Pecqueux Dayen; CharlierDeneef; P. van Kempen Kaers; LonckeBilliet; Pijnenbur g Slaats; Wal sP e 11 e n a e r s; Hürtgen Putzfeld; Van Sc hij nd elVan den Broeck; HamerlinckDehuysscher; Dictus Derijck; VerdijckHaesendonckxVerdijck— Huys; MeerschaertMartens; W. Vroomen Van Hout; Van NevcleSmets. Voor de Zesdaagsche zullen de oude koppel- genooten Pijnenburg en Wals elkaar echter al ontmoeten op Za terdag 8 Februari a.s. op de Antwerpsche wielerbaan. Deze baan heeft n'.l. besloten bei de Nederlanders tegen elkaar te doen uit komen in een wedstrijd achter motoren, waar aan geen andere ren ners zullen deelnemen, zoodat men ook hier een spannenden strijd kan verwachten. Al lereerst zullen beide renners een achtervol ging achter motoren rijden, terwijl zij el kaar daarna in een ge wonen stayerswedstrijd zullen bekampen. Voorts zullen Pijnenburg en Wals waarschijn lijk op 15 Febr. a.s. achter den motor uitkomen in een landenwedstrijd NederlandBelgië, waarbij Ronsse en Meulemans hun tegenstan ders zouden zijn. Wals Zaterdagmiddag heeft de K.N.A.C. de deel nemers aan den Sterrit naar Monte Carlo nog eenmaal te Rotterdam bijeen gebracht, teneinde hun in de oude Ford-fabrieken aldaar voor het laatst gelegenheid te geven, zich in de moei lijke klassementsproef te oefenen. Negen rijders maakten van deze gelegenheid gebruik, en aan gezien van ongeveer half tien tot donker kon worden getraind, konden sommige deelnemers niet minder dan 29 rondjes rijden. Ook nu weer bleek de oefening vruchten te hebben af geworpen, want de gemaakte tijden waren niet alleen gunstiger dan die van de vorige week, maar verbeterden in den loop van den middag nog aanzienlijk. Deze training is thans geëin digd en de eerste Nederlandsche rijders maken zich reeds op om naar hun startplaats te ver trekken. De hoogeerw. kanunnik L. A. A. M. Wester- woudt, plebaan van de Kathedraal te Haarlem, is van zijn verblijf in Zwitserland teruggekeerd en hoopt een dezer dagen zijn werkzaamheden te hervatten. Maandag zal hij de installatie van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers bijwonen. Zijn afwezigheid uit de parochie heeft negen maan den geduurd. UTRECHT. 11 Jan. Vee. Op de weekmarkt wa ren heden 2330 stuks vee aangebracht. De prijzen waren voor stieren 0.180.20, Vaarzen 80140, pinken 6080. melkkoeien 110180. kalfkoeien 120200, vaarskoeien 70140. slachtkoeien 2e s. 0.210.23, 3e soort 0.170.20, 100 magere kal veren 3560, 500 nuchtere kalveren 610. 420 magere varkens 1826, schrammen 1218, 450 biggen 812. 210 schapen 9—18. 60 mud aardappelen 36. Boter (natuur) 0.850.90. Eieren 3.505.00 per 100 stuks. Kaas 0.200.30 de 5 hectogram. Pluimvee. Kalkoenen 24, kippen 0.500.90, eenden 0.400.70. duiven per paar 0.150.20. ganzen 1200, konijnen 0.601.4, jonge hennen 0.701.25, jonge hanen 0.400.75. Opgegeven door v. d. Graat Co. N.V. (Atd. Handelsinformaties) 10 Januari opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Definitief verleend aan de N.V. „Stookindus- trie" te Amsterdam voor den tijd van zes maan den (Proc.. Mr. Eugèr.e Vogels). Bewindvoerder: Mr. P. Westerdijk, advocaat en procureur, Am sterdam, Heerengracht 572. SURSÉANCE VAN BETALING Verlenging verzocht door de N.V. Spaarbank Montes Piëtatis, gevestigd te Den Haag, kantoor houdende te Amsterdam', Prinsengracht 1043. Verhoor 2 April 1936 te 11.30 uur ter Raadkamer der Rechtbank te Den Haag. FAILLIET VERKLAARD 9 Januari M. Royakkers. slager, thans werkloos, Maas tricht, Victor de Stuersstraat 2b. M. A. Dörenberg wed. van Jacob Römkens, Nieuwenhagen, Oude Kerkstraat 12. G. Hustinx, radiohandel, Wijk-Maastricht, Sta tionsstraat 17. M. Hansen, winkelier. Kerkrade, Nieuwstr. 85. A. P. J. Weerenbeck, Geleen. Op 't Vey 27. E. W. Smit, handelende onder den naam J. van Wezel, koopman. Arnhem, Da Costastraat 22. J. Greijdan'us, dorscher. Oudeschoot. R. Schilstra, veehouder, Oudemlrdum. J. W. Blaauboer, v.h. caféhouder Schagen, thans Joure. G. Lourens, boerenbedrijf, Twijzelerheide. W. Donderwinkel, rijwielhandelaar, Lichten voorde. N. Klinkhamer, reiziger, Bergen (N.-H.), Sta tionsstraat 17a. G. Spijkerman, schilder, Den Helder, Diaconie straat 43. H. de Jongh. handelende onder de firma A. A. Idema, boekhandelaar, Medemblik. S. W. E. Kortenbroek, koopvrouw, Venlo, Pa rade 70. Th. H. Wassen, gepensionneerd onderofficier N. O. I. Leger, Reuver gem. Beesel. W. H. Rullenraad, fouragehandelaar, Budel- Schoot. G. Hazeleger, kolenhandelaar, Helmond, Ka naaldijk' Z. O. W. v. d. Reek, Helmond, Steenweg 6. H. Krayenoord, Amsterdam, Achlllesstraat 97. A. J. Schouten, Amsterdam, Argonoutenstr. 11. J. C. Oud, Amsterdam, Prinsengracht 62II. J. Nieland, Amsterdam, Linnaeusstraat 104. Th. v. d. Hoogen, Bussum, Nieuwstraat 27. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: Joh. Ubbink, Heerlen. H. M. Janssen, Roermond. D. Post, Rhenen. G. M. Paanakker, Arnhem. F. W. Jansen. Eefde gem. Gorssel. J. Moleman, Neuweg 134, Hilversum. M. Metselaar, van Ostadestraat 199, Amsterdam. G. C. Noorlander, machinist, Bergambacht, Hoeksche Sluis A 9. H. A. C. Koemans, reiziger, Rotterdam, Klein Coolstraat 10a. H. A. Rietveld, Noorderhavenkade 87, Rotter dam en K. H. Bornkamp, Leede 64, Rotter dam, handelende onder den naam Rietveld en Bornkamp's Installatie-Bureau, Toerijstuin 14. Rotterdam. D. de Vries, caféhouder, Rotterdam, Frans Bak kerstraat 13. N. de Neef, de Vliegerstraat 31, Rotterdam. De nalatenschap van D. Verboom Dzn., land bouwer, gewoond hebbende in den Zuidplaspol- der te Moordrecht en op 22 Juli 1935 te Gouda overleden. K. Kars, agent in assurantiën, Schiedam, Edi- sonplein 4. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van W. Kley, Rotterdam. E. W. Moerman, Rot terdam. N.V. Cichorei, Verkoopkantoor, Rot terdam. E. J. Jurger.s, Rotterdam. H. v. d. Loo, wed. van G. Bekker, Rotterdam. J. Jek- kema, Rotterdam. P. Voogd, handelende on der de firma Voogd en Karstel, Rotterdam. D. W. Sleeuwenhoek, Rotterdam. A. Fischer, Am sterdam. 9 Jan.: D. van Tuil, koopman, Den Haag, Hoef bladlaan 50. 10 Jan.: N.V. Automobiel Mij., J. Vermeulen Co., Ginneken, Kerkstraat 1921, taxibedrijf. J. J. Oxenaar, directeur N.V. Automobiel Mij. J. Vermeulen Co., Ginneken. Kerkstr. 19-21. J. G. Hermus, Roosendaal, Burgerhoutsche- fltrflRl' W. G. P. Eysermans, Goirle, Ouden Tilb.- weg 39. C. van Meer, kolenhandelaar, Steenbergen, Beerenstraat. J. Laarveld, brandstoffenhandelaar, Eenrum. H. v. d. Bosch, kapper, Eindhoven, Hemel rijk 129. L. van Dieen, landbouwer, Lithoyen, Bo- vendijk. E. de Grijze van Ruuren, landbouwer, Meeu wen gem. Eethen. J. H. v. Berkel. caféhouder, Best, Boxtel- scheweg. P. A. Vink-Verhoeven, vroeger grossier in suikerwerken, Vught, Taaistraat. N.V. 's Hertogenbossche Koffie- en Thee handel v.h. Dennis Poierrie, Den Bosch. In de week van 6 t.m. 11 Januari 1936 werden in Nederland 93 faillissementen uitgesproken. Vernietigd op grond van verzet het fallisse- ment van H. Luyt. Eindhoven. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van:~Wed. L. Llnders Daverveld. Mill; H. v. Kempen. Beugen; R. Michel, Eindhoven, P. v. Rooy, Geldrop. Slotkoersen Jan. 11 10 9 8 llied Chemical 169VS 168% 170 Am. Tel. lei 1573/4 1581/4 157% 159% Am. Tobacco B 993/4 100% 101% Anaconda Copp. .293/4 29% 293/4 29% Balt. Ohio 17V4 18% 18 177/s Can. Pacific 11 Vr 11% 11% 11% Case Tresnmg Cons. G oi N.Y 32% 32% 33% Dup. de Nem. Gen. Electric 39% 391/4 39 39% Gen. Motors 56 563/4 56 551/3 Kon. Olie 50 4 49 New-York Centr 29% 293/8 293/4 293/4 Radio Corp.. 13 13 13% 13% Stand. Oil NJ. 54V2 54% 533/a 533/4 U. S. Steel Corp 48% 49% 48% 49% Westingh. Elect. 1023/g 101% 1023/g NEW-YORK Jan. 11 10 9 Londen 1 4.96'/. I 4.95 V-1 4.95 Parijs I 6 623/4| 6-62 8 4.93% 6.593/g BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUTDEN. Vertrokken 10 Jan.: Terborg. s„ Fayal v.o.; Simon Bolivar, s., W.-Indië; Coriica, s.. idem. Z.W. storm. AMSTERDAM. Vertrokken 10 Jan.: Brunla, s„ Oslo; Authority, s., Danzig; Perseus, s., Middl. Zee; Rhea, m.s.. Kopenhagen. IJMUIDEN. Aangekomen 11 Jan.: Ullstad, s., Sfax; Flandria (Zweed), s., R'dam; Ransdorp, m.s., Nordenham; Titus, s., Middl. Zee; Antilo- chus, s., Java: Otterhound, s., Duinkerken. Vertrokken 10 Jan.: Perseus, s., Middl. Zee via R'dam; Rhea, m.s., Kopenhagen. 11 Jan.: Brunla, s., Oslo; Peisander, s., Java. Uitgaande vastgemaakt; Gunnel, s., Authority, s., en Msta, s. N.W. storm, loodsdienst gestaakt. Aangekomen 11 Jan.: Dolius, s., Java; Astarte, s. Bremen. Vertrokken 1 ljan.: Crynsen, s„ Hamburg; Gondul, s„ Malmo; Odysseus, s., Hamburg; Borth- wick. s., Leith. AMSTERDAM. Aangekomen 11 Jan.: Astarte, Bremen, stukgoed. De Rutyerkade, Van Es van Ommeren; Dolius, Java, stukgoed, Borneokade, Meyer Co.'s, Scheepv. Mij. Vertrokken il Jan.: Michail Tomski. s„ Emden; Flandria (Zweed) s., Gothenburg; Alt, s., Goole, Vechtstroom, s_Hull: Otterhound, Duinkerken; Hontestroom, s.. Londen. Aangekomen 11 Jan.: Flandria (Zweed), Rot terdam, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Carga doorskantoor; Ullstad, &fax, fosfaat. Fosfaatfa- briek. Gans Transport; Ransdorp, Nordenham, zwavelzuur, Nieuwendammerkade, Ketjen; Titus, Middl. Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. C'arga- doorskantoor; Antilochus, Java, stukgoecj. Bor neokade. Meyer Co.'s Scheepv. Mij.; Otterhound, Duinkerken, petroleum, Petroleumhaven, Ruys Co. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ALMKERK, uitreis. 9 Jan. van Adelaide. MIJ. OCEAAN. RHESUS, Liverpool naar Java, pass, 9 Jan. Perim. ANTILOCHUS, 11 Jan. van Java te Amst. PEISANDER, 11 Jan. van Amst. naar' Java. POLYPHEMUS, Java naar Amst., 10 Jan. te Marseille. DOLIUS, 11 Jan. van Java te Ams. JAVA—NEW-YORK LIJN. PALEMBANG, Java naar New-York, 10 Jan. van St. Vincent. TALISSE, 10 Jan. van Belawan n. Macassar. TANIMBAR. 9 Jan. van New-York te Hampton Roads. KON. NED. STOOMB. MIJ. TITUS, 1] Jan. van Middl. Zee te Amst. AURORA, 10 Jan. van Alicante te Barcelona. CALYPSO, 10 Jan. van Ceuta naar Napels. DEUCALION, 11 Jan. van Middl. Zee te R'dam. NEREUS, 11 Jan. Van R'dam naar Passages. ORION. 10 Jan. van Valencia naar Amst. PERSEUS, 11 Jan. van Amst. te Rotterdam. PLUTO. 10 Jan. van Aarhuus naar Amst. VULCANUS, 10 Jan. van Algiers naar Amst. POSEIDON, 10 Jan. van Hoek van Holland te Londen TRAJANUS, Jaffa naar Landen, pass. 11 Jan. Gibraltar. AMAZONE. 10 Jan. van New-York n. W.-Indië. ORANJE NASSAU, 10 Jan. van New-York naar Port au Prince. CRYNSSEN, 11 Jan. van Amst. n. Hamburg. ODYSSEUS. 11 Jan. van Amst. naar Hamburg. ALKMAAR, thuisreis. 8 Jan. van Valparaiso. CERES, Amst. naar Middl. Zee, pass. 11 Jan. Gibraltar. THESEUS. 11 Jan. van Amst. te Kopenhagen. IRENE, uitreis, was 9 Jan. 8 uur 25 n.m. 70 mijlen O. van Niton. TITUS, Middl. Zee naar Amst., pass. 10 Jan. n.m. 2 uur Lydd. GANYMEDÉS. 10 Jan. van Volo naar Salonica. VACCHUS, 10 Jan. van Palermo te Burriana. RHEA, 10 Jan. van Amsterdam' n. Kopenhagen. PERSEUS, 10 Jan. van Amst. n. Middl. Zee. KON. IIOLL. I.LOYD AMSTELLAND, uitreis, 10 Jan. v.m. 10 uur van Las Palmas. EEMLAND, thuisreis, pass. 10 Jan. Fernando Noronha. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN BINTANG, 11 Jan. van Manilla n. Ilollo. MADOERA, 9 Jan. Van Pacific Kust te Durban. MAPIA. 8 Jan. van Calcutta te Port Alberni. BENG'ALEN, 10 Jan. van Singapore n. Calcutta. TABIAN, 9 Jan. van Batavia n. Pacific Kust. ROTT. LLOYD BALOERAN, wordt Zondagmiddag 4 uur van Batavia te Southampton en Maandag 12 uur te Rotterdam verwacht. INDRAPOERA, uitreis, 10 Jan. n.m. 5 u. van Southampton. DJAMBI, thuisreis, pass. 10 Jan. n.m. 9 uur Finisterre. SITOEBONDO, uitreis, 11 Jan. v.m. 6 u. v. Suez. INDRAPOERA, uitreis, pass. 11 Jan. Ouessant. KOTA AGOENG, 10 Jan. van R'dam te Bombay. KOTA NOPAN. uitreis, was 10 Jan. 1 uur 25 n m. 25 mijlen O. van Niton. HOLLLWVND- YV. AFRIKA LIJN AMSTELKERK. 10 Jan. Dakar n. Las Palmas. MAASKERK. 10 Jan. van Palmas n. Dakar. ALUDRA. thuisreis, pass. 10 Jan. Finisterre;' wordt 13 Jan. 's avonds te R'dam verwacht. ROTTERDAM-/-. AMERIKA LIJN ALCYONE, 11 Jan. van R'dam n. B.-Aires. ALCHIBA, thuisreis, 10 Jan. te Santos. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISADANE, 9 Jan. van Batavia te Hongkong. TJIBESAR, 10 Jan. van Macassar naar IL 32 „Neen, heusch niet?" riep hij. „O mijn lieve ling, wat heb je me een pak van het hart geno men! Vergeef me," onderbrak hij zichzelf, want May had zich losgemaakt fen stond bleek en ademloos tegenover hem. „Vergeef me, herhaalde hij deemoedig. „Ik May ik heb me laten meesleepën door mijn liefde. Zeg dat je me ver geeft!" May keek hem met niets-ziende oogen aan; toen werd ze nog bleeker en wierp een verschrik ten blik om zich heen. Carrie waar is Carrie?" Als ln antwoord op haar smeekbede stormde Carrie binnen. „O, Sir Heron, ik kan den salon maar niet vinden ik ben wel drie keer verdwaald. O, May! ben je weer beter! Wat scheelde er aan? Had je je erg bezeerd?" „Nee," zei May, met een beverig glimlachje, „niet de moeite waard, kindlief. Wil je wil je even mijn jas voor me halen? Nee, wacht ik ga met je mee naar boven. Sir Heron, zoudt u zoo goed willen zijn om Lady Letchford te zeggen dat ik liever naar huis ga?." Sir Heron stond, in tegenstelling met zijn ge wone doortastendheid, een oogenblik besluiteloos te aarzelen. Toen begon hij de zaal op en neer te loopen, terwijl hij trachtte het wilde bonzen van zijn hark te doen bedaren en zijn gedach ten te verzameten. Een glans van vreugde lichtte in zijn oogen toen hij dacht aan hun gesprek. Er was het een of ander misverstand geweest en hij was vrij om haar lief te hebbenMaar zij Hij bleef stilstaan, met zijn hand aan den deurknop. Hij had haar in zijn armen gehouden haar gekust een heete golf bloed steeg hem naar de wangen, als hij aan die vurige kus sen dacht was het wel ridderlijk geweest, ge bruik te maken van haar bewusteloosheid? Maar zü ze had hem wel niet uitdrukkelijk afge weken, maar hem toch ook zeker niet aangeno men. En nu wilde ze weg, en hij zou in onzeker heid achter moeten blijven! Met een ruk ver mande hij zich en liep de hall door; maar op hetzelfde oogenblik hoorde hü lichte voetstappen op de trap en zag May en Carrie naar beneden komen. Zonder zich in 't minst om Carrie's aanwezig heid te bekommeren, trok hij May's ongekwetste arm door den zijne, boog zich over haar heen en vroeg: „Heb je er iets aan gedaan heb je pijn?" „Nee," zei ze, en haar stem leek vreemd-ver anderd droomerig en zacht. „Nee, ik heb er niet veel pijn aan. Ik heb er een natten zakdoek omgebonden. „Laat me eens zien," zei hij, en toen ze aar zelend haar witten arm uitstak, raakte hij dien met eerbiedige teederheid aan. „Ik zal het me zelf nooit vergeven," mompelde hij. „Je moet hem door mijn moeder behoorlijk laten verbin den vóór je weggaat May bleef plotseling staan en keek hem smeekend aan. ,,Och nee, toe, zeg er niets van in den salon! Beloof me dat u 't niet zult doen!" „Goed dan," zei hij. „En mag ik heelemaal niets meer zeggen vanavond niet eens vra gen of je me vergeven wilt?" „Nee," fluisterde May. „Ik ik ik begrijp u niet." „En toch is het zoo heel eenvoudig," drong hij aan, even zacht. Maar iets in de uitdrukking van haar gezicht weerhield hem ervan meer te zeggen, fen een oogenblik later stonden ze in den salon. De beschrijving van nieuwsgierigheid en onrust waarmee hun terugkomst daar was tege moet gezien, zou boekdeelen kunnen vullen. En op het gezicht van de twee meisjes, geheel aan gekleed om heen te gaan op het gezicht van May's bleek gezicht en donker-omrande oogen sporing Lady Letchford bijna van haar stoel. „Is u niet wel, juffrouw Dalton?" begon zij maar Heron viel haar kort in de rede: „Ja, juffrouw Dalton hdbft verschrikkelijke hoofdpijn, en zou liever naar huis gaan als mijn heer Dalton „Hè? Wat?" zei papa Dalton, met knippe rende oogen naar de kleine groep starend. „Maar ons rijtuig ik eh," hij raadpleegde zijn horloge „ik heb het pas om half elf besteld." „We kunnen loopen. Ik zou verreweg 't liefste wandelen dat zal me goed doen," zei May. „Weet u dat wel zeker?" vroeg Sir Heron, ter wijl hij zich over haar heen boog met een uit drukking in zijn oogen die Lady Letchford deed rillen en Rose Vavasour's witte hand kramp achtig de leuning van haar stoel deed om knellen. „Ja, heel zeker," zei May, zoo onbevangen als onder de gegev'en omstandigheden mogelijk was. „Mooi!" zei Sir Heron. „Ik zal u wegbrengen, als u 't goedvindt, om de wolven op een afstand te houden hè. juffrouw Carrie?" „En ik zal me ook bij het gezelschap voegen om de aanvallen af te weren van de verrader lijke leeuwen en tijgers die in de bosschen hui zen," zei Vane, op hen toekomend, maar Sir Heron hief het hoofd op en keek hem met een eigenaardigen blik aan. „Nergens voor noodig, Vane," zei hü, en Vane Vavasour, die veel te verstandig was om zijn machtig familielid tegen zich in te nemen, glim lachte vriendelijk en- inschikkelijk. Hü verge zelde hen echter tot de gvoote eiken deur, ging toen terug naar den salon, en, tegen den schoor steenmantel leunend, keek hij op de zwijgende dames neer met een glimlachje dat boekdeelen sprak. HOOFDSTUK XI Als haat verandert in liefde ,,'t Is nogal donker en nat," pruttelde de heer Dalton, zoodra hü in de oprijlaan stond: en hij maakte meteen aanstalten om te gaan struikelen. Vreemd 't was nauwelijks drie jaar geleden, dat hü door weer en wind naar zijn kantoortje in de binnenstad liep, zonder zich ooit te be klagen; en nu was hij diep verontwaardigd, dat hü van den Eikhof naar zün eigen vorstelijk verblüf moest wandelen en zün équipage had gemist! May, die zün arm had genomen en zich daaraan vastklemde, Sir Heron overlatend aan Carrie, was hem van weinig nut, want ze leek wel half te droomen en lette nauwelijks op, wam ze haar voeten zette. „t Is vreeselijk donker," gromde hij nogmaals, en dezen keer hoorde Sir Heron hem. „Wacht!" klonk de diepe stem achter hem; maar May trok hem haastig voort, büna ruk kend aan zün dikken arm. „Als u even wilt zal ik voorop gaan," zei Sir Heron. „Zeker zeker! Dank u wel, Sir Heron. Be ware me, May! Waarom heb je zoo'n yreeselüke haast?" „Het is werkelijk erg donker," zei Heron, die hen nu had ingehaald. „Als u mijn arm eens nam, juffrouw Dalton, dan gaan wij samen voorop." May aarzelde, maar haar vader was maar al te blij, haar te ruilen voor Carrie, die rustiger liep, en gaf haar een zacht duwtje. Ze legde haar uiterste vingertoppen op Sir Heron's arm, maar hij nam ze en trok ze zachtjes verder; en zoo zette de kleine stoet zich opnieuw in bewe ging. Het was doodstil in de bosschen; alleen de boomen drupten. May was bang, dat hij het felle bonzen van haar hart zou kunnen hooren, en dwong zich tot een onverschillige opmer king. „Stil is het, niet?" vroeg ze. Ze voelde, dat hü zich naar haar had toegekeerd, dat zijn oogen in het donker de hare zochten en dat ze straal den van die wonderlijke teederheid, die ze zoo opvallend veranderd had. ,,Ja," zei hij zacht. „Heb je nog pün?" ,,Nee, het doet geen pijn zoolang ik mün arm niet beweeg. Het is heusch niet de moeite waard om nog over te praten. Ik was het al heelemaal vergeten." „Vergeten? Maar je zult toch niet vergeten, wat er vanavond allemaal nog meer gebeurd is?" Ze antwoordde niet, maar hü voelde haar kleine hand beven op zijn arm. „Dat zul je niet doen, wel?" drong hij aan. „U u hebt me beloofd, dat u er vanavond niets meer over zoudt zeggen," mompelde ze, büna onhoorbaar. „Heb ik dat? Dan moet ik mijn belofte terugi nemen. Waarom zou ik er niet meer over mogen spreken? Bfen je boos op me?" „Ik was ruw en ongemanierd," ging hij be rouwvol voort; „maar daar zün wel eenige ver ontschuldigingen voor. Ik was zoo blij, je weer te zien bijkomen; je zag er uit als een doode!" Hij onderdrukte een huivering. „Zoo blü, zoo onzin nig blü, toen ik hoorde, dat ik een domme ver gissing had gemaakt!" „Vergissing!" echode ze verbaasd. „Een vergissing die me dagenlang ellendig heeft gemaakt zóó ellendig, dat ik daaruit al had moeten begrijpen dat ik je liefhad „O, stil!" zei ze. „Ik ik moest niet naar u luisteren. Toe, laten we erover zwijgen." (Wordt vervolgd.) J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2