LAATSTE NIEUWS R.K. Kamercentrale „Haarlem BESTUURSVERKIEZING KROUWELS Telefunken - Philips Radio Hippische sport in Abessinië Negende partij eveneens remise WEINIG EMOTIONEELS STRIJD 20% korting WINTERJASSEN M\ DEMI-SAISONS REGENJASSEN ZONDAG 12 JANUARI 1936 STADSNIEUWS (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het ontwerp beginsel-program van de R.K. Staatspartij uit voerig besproken Vaste-Iasten-ontwerp Bestuursverkiezing Beginselprogram R.K. Staatspartij Amendementen Rondvraag KASSNIJBOONENCULTUUR IN DE VEENSTREEK Adres aan den Minister WATERREGELING IN KENNE- MERLAND Vergadering te Beverwijk NA HET OVERLIJDEN VAN MR. J. GERRITSZ R. K. Schaakclub „Sint Bavo" BURGERLIJKE STAND Een verpoozing om de zorgen van den dag even te vergeten Landbouwer gedood Door een auto gegrepen DE POSITIE VAN HET S.S. KERKPLEIN Palembang uit de K.L.M.- route Om practische belangen zou dit gebeuren Fraude te Wormerveer Meerderheid der crediteuren accepteert het accoord I IIAÜ&fll ITC De houtveze,-bouw- LUIYI OU LI I EL plaat der toekomst. Vraagt prijs en monsters bij de Fa. F. C. MISSET Jr. Moord te Rotterdam Vrouw op Schiedamschen Dijk vermoord gevonden F. MOLENAAR TELEF. No. 13795 Stemt voor 5.- per jaar Ged. Schalkburgergracht 38 HAARLEM-NOORD VOOR DE DAMES Atelier D. S. LEEFLANG 13 t.m. 18 Januari DAMMEN De wereldkampioen offerde tegen het einde twee stukken om nog een kansje te krijgen, maar Vos was paraat Stand thans 11-7 voor Rajchenbach STOOMEN... Tevens op alle STOOM- en VERFprijzen 99 VOOR UW. N AA H CR HOUTSTR. 166 Gisterenmiddag vergaderde de R.K. Kamer centrale „Haarlem" in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem, onder voorzitterschap van mr. dr. P. J. Witteman, die in zijn openingswoord de gebruikelijke wenschen voor het nieuwe jaar uitte. Op politiek terrein is, aldus spr., den toestand evenmin goed als op economisch ter rein. Wij hebben een regeering, die wij niet wenschen ,doch moeten aanvaarden omdat wij geen betere kunnen krijgen. Spr. hoopte echter, dat op politiek gebied dit jaar verbetening moge intreden (applaus). Spr. verwelkomde in het bijzonder de aan wezige Tweede Kamerleden, de heeren v. d. Bilt, Groen en Stumpel en zeide dat de Ka tholieken over het optreden van de RK. Tweede Kamerfractie tevreden mogen zijn (applaus) Spr. sprak een propagandistisch woord voor „De Opmarsch". Bij enkele candidaatstelling werden herbe noemd tot bestuursleden de heeren c. P. Maas en J. J. Brinkmans. In de vacature-H. Brouwer (die zich niet meer herkiesbaar stelde) werd gekozen de heer H. G. Keer te Hilversum. Mr. Witteman hield hierna een inleiding over het beginselprogram van de RK. Staatspartij. Spj. zette eerst uiteen de bedoeling van het program en ontleedde daarbij den titel. Het program is algemeen, bepaalt zich dus niet alleen tot het sociale. Het is ook geen ver- kiezings- of actieprogram, het begeeft zich niet in details. Het bevat niet uitsluitend de wen schen op allerlei gebied, die wij b.v. in de eerste twee jaren willen verwezenlijkt zien. Het program geeft richtlijnen volgens welke de RK. Staatspartij voor deze en de eerstko mende generatie de beginselen in de practijk zal probeeren te verwezenlijken. Wij moeten de RK. Staatspartij dankbaar zijn voor het ontwerpen van dit program, want het zal voor velen groot nut hebben De critiek op het beginselprogram, ook van andersdenkende zijde, is zeer gunstig. Spr. verwonderde zich daarover niet, want het program kon gegrondvest worden op een vaste basis, n.l. de leer der Kerk. Daarvoor moeten wij erkentelijk zijn. Het is een prachtig, duidelijk program, dat goed is voorbereid. Bij het bestuur waren er dan ook geen amendementen ingekomen. Aan alles is in dit program gedacht en alles ook in de juiste verhouding. Spr. ging daarna op enkele onderdeelen van het program nader in om daarmede aan te toonen hoe uitstekend de gedachten van de encycliek „Quadragesimo Anno" in het program zijn verwerkt. Spr. wees erop dat men nauwelijks een betere verwerping van het kapitalisme kan wenschen dan in het program gezegd is over de ordening van het maatschappelijk leven. Na deze met applaus onderstreepte inleiding voerden eenige afgevaardigden het woord. De heer Gall (Bloemendaal) meende dat het lijkt alsof het bestuur der RK. Staatspartij het program wil „opleggen". Spr. stelde eenige amendementen voor om nauwkeuriger in het program uit te drukken dat de staat het recht heeft om scherpere grenzen aan het eigendoms recht te stellen opdat daardoor de arbeid en de vruchten daarvan beter tot hun recht komen. De heer Kuiper (Haarlem) was eveneens er kentelijk voor het schitterende program. Spr. stelde een amendement voor om in het program zoo duidelijk mogelijk te laten uit komen dat een scheiding tusschen het sociale en economische beleid in den staat, zooals die door de Nederlandsche overheid tot spreker's grooten spijt al te veel wordt toegepast, niet mag worden doorgevoerd. Mej. Vleugel (Hilversum) wenschte dat dui delijk in het program wordt gezegd dat de par ticuliere liefdadigheid volledig tot haar recht komt en dat dus als een werklooze iets ge schonken wordt, hem dit niet meer op zijn steun gekort wordt. De heer Middelhof (Nieuwer-Amstel-Noord) wenschte ook eenige veranderingen en aanvul lingen in het program, o.a. dat het Kerkelijk Huwelijk door den staat erkend wordt en dat de staat het geheele bijzondere onderwijs in al zijn vormen volledig subsidieere. De heer Witteman, de sprekers beantwoor dende, wees de amendementen-Gall af omdat hij meende dat de noodzaak om de economische dictatuur in het bedrijfsleven af te weren, vol doende in het program is vastgelegd. Tegenover den heer Kuiper betoogde spr. dat als het program spreekt van sociale ordening, hiermede tevens de economische is bedoeld. Het verband iusschen beide is dus reeds in het pro gram vastgelegd. De andere ingediende amendementen wees spr. eveneens af omdat ze te concreet en actueel zijn. Men kan niet verlangen dat ieders wen schen in het program worden vastgelegd. Spr. bestreed dat het ontwerp-program „op gelegd" zou zijn. Na repliek werd tot stemming overgegaan. Het amendement-Middelhof (de staat erkenne het Kerkelijk Huwelijk) werd verworpen, even als het amendement-Gall (bijzondere aandacht worde gewijd aan de vestiging van geordende internationale verhoudingen od cultureel het program spreekt alleen van economisch ge bied). De overige amendementen werden niet in stemming gebracht en door de voorstellers terug getrokken. Eenige amendementen-Gall waren reeds door prof. Romme voorgesteld en aangenomen door den kring-Amsterdam, om welke reden ze even eens werden ingetrokken. Bij de rondvraag werd erover geklaagd dat te veel werken in werkverschaffing worden uit gevoerd in plaats dat ze aanbesteed worden. Gevraagd werd hoe het stond met het vaste- lasten-ontwerp, waarnaar zoo reikhalzend werd uitgezien. Het Tweede Kamerlid, de heer v. d. Bilt, gaf toe dat het vaste-lasten-ontwerp veel te lang wegblijft. Men moet echter niet vergeten dat deze kwestie zeer moeilijk is. De heer Goseling heeft scherpe critiek hierover op de regeering uitgeoefend. De minister heeft een toezegging gedaan en wij hopen dat die spoedig verwezen lijkt zal worden. Het Tweede Kamerlid, de heer Stumpel, wees er op dat zoowel in de Tweede Kamer als op congressen, enz. over het uitvoeren in werk verschaffing is geklaagd. De minister heeft toe gezegd om de aannemers zooveel mogelijk in te schakelen. De Tweede Kamer heeft om deze toezegging een motie achterwege gelaten. Ook de heer Kuiper (Haarlem) besprak uit voerig de werkverschaffing, waarna sluiting volgde. Namens alle kassnijboonenkweekers uit de omgeving Roelofarendsveen en Ter Aar is een adres gezonden aan den Minister v. Landbouw en Visscherij waarin o.m. wordt gezegd, dat bij de Ministerieele beschikkingen bij de uitkeering van steun op fruit en warmoezerijge- wassen, tot dusver geen aandacht werd ge schonken aan steun, te verstrekken aan de kas- snijboonenculturen in de Veenstreek. Herhaalde organisatorische pogingen, daartoe ondernomen, hebben tot dusver geen resultaten gehad. Evenals in andere intensieve tuinbouwcentra worden ook op deze culturen groote verliezen geleden, doch in het bijzonder in 1935, waarvan medfe „De Tuinderij" (uitgave van het Centraal Bureau) dezen zomer schreef, dat kassnijboo- nen tegen afbraakprijzen werden verkocht. De val van den Belgischen franc was een der mede-oorzaken, wijl deze producten regelmatig naar België werden geëxporteerd. Vanuit alle tuinbouwcentra is regelmatig aangedrongen de intensieve culturen tijdig te steunen, om dezen tak van nijverheid in het belang van ons volksbestaan voor ondergang te behoeden. Desniettemin zijn reeds drie steunuitkeerin- gen geschied, zonder eenige aandacht te schen ken aan de kassnijboonenculturen in de Veen- streek. Tengevolge daarvan zijn bij de gevoelige regelmatige verliezen deze glasbedrijven in een onhoudbaren toestand geraakt. Adressanten meenen aanspraak te mogen ma ken op een gelijkwaardige behandeling en uit voering. Hun kassnijboonenculturen behooren h. i. tegen vastgestelde richtprijzen met toeslag tusschen opbrengstprijs en richtprijs te komen. Verzocht wordt daarom de Veensche culturen bij de laatste steunuitkeering aan den tuinbouw zoodanig te steunen, en daardoor de streek voor een dreigende ramp, den komenden ondergang, te behoeden. Adressanten meenen daarop evenveel aan spraak te mogen maken, als in die streken waar de tomaten, komkommers en druiven als hoofd cultures worden verbouwd. Aan den Minister is schriftelijk audiëntie verzocht, om dat adres nader toe te lichten. In hotel „ter Burg" te Beverwijk vergaderde d'e Commissie voor een goede waterregeling in Kennemerland. Aanwezig waren tevens vertegenwoordigers van de Prov. Staten en groot grondbezitters, alsmede de heer P. J. Janssen, leeraar aan oe Tuinbouwschool te Beverwijk. Naast Avro-kantoor - Koninginneweg 6 Een drietal punten kwam aan de orde, nj. verbetering van den toestand te Heemskerk, te Wijk aan Zee en te Castricum. In de gecombirièerde vergaderingen van deze Commissie en de „Rijkscommissie terzake wa teronttrekking aan den bodem", was een groot pl. besproken n.l. van een duinkanaal van Wijk aan Zee tot Bakkum. Voor dit verstrek kende plan was een grondig onderzoek noodig, waarvoor eerst de noodige financiën gevonden moesten worden. Een kleiner plan kwam nu aan de orde, nl. een circulatie van opgepompt beekwater, dat anders nutteloos en met kosten te Uitgeest naar de Alkmaard'er meer gevoerd wordt, door de Berenwei, de Wilg en Jan Tellemansland naar de# hooggelegen tuinen te Heemskerk aan Duin en zoo naar het punt van oorsprong te voeren. Als proef voor een eventueel groot plan werd goedgekeurd, dat de Commissie hiervoor zal werken. Het tweede punt betrof de gronden van Tus- schenwijk. Hier ligt alles klaar voor het oppom pen van water in droge tijden. Het groote strui kelblok is het hooge stroomtarief. Opnieuw zal d'e commissie zich hier voorspan nen met als motief den moeilijken tijd, waarin de productie-kosten verlaagd moeten worden om de kweekers in staat te stellen nog iets over te houden. Het derde punt betrof de zanderij te Castri cum. In het rapport aan den Minister is gewezen op het nut, dat enkele complexen kunnen hebben met afzanding, als het maar met de noodige omzichtigheid geschiedt. Een bijzonder mooi voorbeeld is de zanderij te Castricum, die eenmaal afgezand en geëgali seerd, op gemakkelijke wijze van water voorzien kan worden, al zal ook de kostprijs van electri- schen stroom hier een groote factor blijven. Een Commissie van drie werd benoemd om in dezen d'e noodige stappen te doen. Zaterdag heeft de voorzitter van de Rijks commissie voor de werkloosheidsverzekering, de heer H. de Bordes, in de eerste vergadering een korte rede gehouden ter gedachtenis van mr. Jan Gerritsz, die vanaf de instelling van deze commissie haar bekwame secretaris was. Besloten werd een brief van rouwbeklag aan zijn echtgenoote te zenden. Woensdagavond werden in gebouw „St. Bavo" Smedestraat de groepwedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: J. HazertL. Schreurs 01 C. WeberJ. Gigengack 10 J. H. HeuserJ. Hartman 01 F. van SteijnB. Stevenhage y„ J. H. HeuserJ. Koelemejjer Jz. 10 F. A. PutsTh. v. Dijk 10 W. de BoerG. Eising 0—1 C. BottelierTh. v. Osch Vsi/} M. C. J. GoedemansC. Weber 10 J. HartmanG. Eising 01 J. GigengackL. Schreurs 10 J. HasertJ. H. Heuser 01 Het persoonlijk kampioenschap van den RK. Schaakbond won F. A. Putz van B. v. Kessel met 10. Geboren: lo Januari, A. M. MeijersSchaap, z.; 10 Januari, A. G. Kuiperde Weers, d.; 9 Januari, J. Smitde Maar, z.; 10 Januari, M. C. WillemsGeldorp, d.; 9 Januari, D. Breeu- werRozenbrand, z.; 9 Januari, J. F. v. Niel v. d. Heijden, z. Overleden: 10 Januari, A. WijnhoffJansen, 78 jaar, Soutmanstraat; 10 Januari, J. P. Toe- setKetting, 36 jaar, Begijnhof; 10 Januari, N. A. Erkelens, 76 jaar, Jansstraat; 10 Januari, C. M- de HeerLasones, 71 jaar, Iordensstraat; 9 Januari, M. S. de JongKoehorst, 75 jaar, Sumatrastraat. ADDIS ABEBA, 11 Jan. (Reuter) Om de zorgen van den dag eenige uren op zij te zetten, kwamen de Abessinische .Society" en de vooraanstaande hier wonende vreem delingen vandaag bijeen in het hippodroom, om de eerste hippische wedstrijden van dit jaar bij te wonen, welke werden gepresi deerd door den Kroonprins en die o.a. wer den bijgewoond door den minister van bui- tenlandsche zaken en vele hoogwaardig- heidsbekleeders, alsmede door de leiders der diplomatieke missies en het personeel van de Ambassades. Natuurlijk hebben deze wedstrijden slechts in de verte iets gemeen met de hippische sport in Europa, maar niettemin verschaften zij gedu rende enkele uren eenige zeer zeldzame ver poozing. De paarden uit de stallen der Legaties van Frankrijk en Engeland behaalden alle prij zen. Na de wedstrijden vereenigden de diploma ten en de Abessinische ministers zich aan een noenmaal bij den Kroonprins. Zaterdagavond om ongeveer 5 uur is op den Rijksweg bij Overschle bij den Hofweg de 48- jarige landbouwer J. P. van der Helm aange reden door een personenauto, die uit de rich ting Den Haag kwam en bestuurd werd door den 25-jarigen W. H. Van der H. wilde met zijn rijwiel, geladen met een zak mais, den Rijksweg ovensteken, toen hij door den auto werd gegrepen. Hij viel en direct daarna passeerde een andere auto uit de richting Den Haag, die v. d. Helm zoo emstig aanreed, dat deze onmiddellijk werd gedood. De beide auto's zijn door de politie in be slag genomen. Over de positie van het bij Egmond gestrande s.s. „Kerkplein" meldt men ons nader: Tengevolge van den hevigen Westerstorm is de „Kerkplein" Zaterdagmorgen te 7 uur van zijn ankers geslagen door het breken van de anker kabels. Het schip zit nu weer hoog op het strand en maakt zware slagzij. Vermoedelijk heeft het aanmerkelijke schade opgeloopen. Vrijdagavond ging het gerucht, dat de „Kerkplein" Zaterdag zou vertrekken. Inder daad was de positie gunstig. Het schip lag ver in zee en was de laatste dagen geheel vlot ge komen. De redding scheen nabij, maar het heeft niet zoo mogen zijn. Ten tweeden male is de „Kerkplein" gestrand. Zijn positie is slechter dan bij de eerste stranding. Het schip ligt nu met den achtersteven naar Egmond gekeerd. Het middenschip zit op een bank, waardoor de kans op schade bij stormweer zeer groot is. Op het oogenblik slaan de zeeën hoog over het schip. De zuigpompinstallatie is ook deer lijk gehavend. De bemanning, bestaande uit 20 koppen, is nog aan boord. Zoo is dan door een storm het werk van ruim 2 maanden nutteloos gemaakt. Zal nu ook de „Kerkplein" voor de sloopers zijn? De kansen daarop zijn groot. Naar aanleiding van 'n bericht, uit Indië af komstig, dat de mogelijkheid bestaat, dat de uitgaande K. L. M.-vliegtuigen in de toekomst Palembang zouden overslaan, vernemen wij, dat zulke plannen inderdaad bij de K. L. M. in over weging zifn. Echter betreft het hier uitsluitend een postale aangelegenheid en het verzoek, dat de K. L. M. in betrekking met deze kwestie heeft bereikt, is dan ook uitgegaan van de Indische posterijen. Volgens de posterijen zou de post, wanneer direct naar Batavia gevlogen werd, nog tijdig aldaar aankomen om doorgezonden te worden naar Soerabaja en Semarang. Men was van meening, dat dit van meer belang was dan het afgeven van de post in Palembang. welke dan per K. N. I. L. M. teruggebracht kan worden. De directie der K. L. M. heeft aan de Indische posterijen medegedeeld, dat technische bezwaren tegen deze wijziging niet bestaan. Een beslissing is echter nog niet genomen. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Zaterdagmorgen werd in de raadkamer van de Haarlemsche Rechtbank een vergadering gehouden van schuldeischers van de bankiers firma S. te Wormerveer. De raadslieden Mr. J. de Vrieze uit Amsterdam en Mr. J. H. de Roode uit Hilversum boden een ontwerp li quida tie-accoord aan volgens welke de bewind voerders alle baten na aftrek van de kosten onder de schuldeischers mogen verdeelen en de firma Albert Heyn een bedrag van f 150.000 in den boedel zal storten, terwijl deze firma af stand zal doen van ene haar toekomende uit keering van f 123000. Tijdens de vergadering heeft mr. J. de Vrieze nog eenige aanvullende bepalingen van formee- len aard aan het accoord toegevoegd, die ech ter aan de kern van het accoord geen wijziging brachten. Namens de bewindvoerders bracht mr L. H. Hoog te Haarlem een uitvoerig verslag uit betreffende de activa en de passiva van den boe del van de firma, terwijl in het verslag ook uit voerige beschouwingen werden gewijd aan de vraag of aan de crediteuren moést worden ge adviseerd om in hun belang het accoord te aan vaarden. De bewindvoerders kwamen tot de conclusie, dat zij van meening zijn, dat de toe komstige verhaalsmogelijkheden op eventueele erfenissen, die mochten openvallen, zoo dubieus en riskant zijn, dat de bewindvoerders, zij het dan aarzelend en vooropstellend dat ieder van de schuldeischers ten slotte zelf te beslissen heeft of hij het accoord wenscht te aanvaar den en voor die beslissing dan ook geheel de verantwoording te dragen heeft, tot aanneming van het eccoord meenen te moeten adviseeren, Nadat mr. de Vrieze de amendementen op het oorspronkelijke accoord had toegelicht, werd tot stemming overgegaan. Aanwezig waren 200 crediteuren, voor het HOUTHANDEL HAARLEM Alleenverkoop voor Haarlem en Omstreken En weer dus vereenvoudiging: Rajchenbach heeft Vos' voorbeeld gevolgd. Dit is verreweg de slechtste partij van de match en het heeft hoe genaamd geen doel aan beider zetten opmerkin gen toe te voegen. Na een uur en drie kwartier spelen hebben beiden nog slechts acht schij ven op het bord. Bedenktijd Vos een uur en acht minuten, Rajchenbach 43 minuten. Het ziet er nu troosteloos uit 36. 6—11 37. 38—32 11—17 38. 43—38 8—12 39. 37—31 21—26 40. 31—27 17—21 41. 38—33 12—18 42. 33—28 Het is feitelijk alleen nog maar oppassen voor beiden, om geen stellingnadeel te krijgen. 42. 4—10 43. 49—44 10—14 44. 41—37 14—19 45. 44—40 18—22 Vos besluit tot dezen ruil aangezien een te veel opdringen op het centrum door Rajchen bach nadeelig zou kunnen worden. 46. 28x17 21X12 47. 42—38 3— 8 Wit staat wellicht iets gunstiger, spanning is er echter niet. 48. 40—34 12—18 49. 38—33 9—14 De wereldkampioen kneedt zijn stand nog tot allerlei mogelijkheden doch Vos' verdediging is paraat. Rajchenbach dacht over zijn nu volgenden zet 57 minuten na. Er volgde: 50. 35—30 18—23 51. 33—29 23—28 52. 32x23 19X28 53. 30—25 8—12 54. 29—24 12—17 55. 27—22 14—19 56. 22x33 19X28 57. 25—20 Rajchenbach heeft twee stukken geofferd om nog een klein kansje te maken, daar hij eerder op dam is. Remise gegeven. Eindstand: Wit (Rajchenbach) 3 stukken op 20—37 en 48, Zwart (Vos) 5 stukken op 1316 —17—26—28. De tiende partij wordt heden, Zondag weder om in het Victoria Hotel te Amsterdam ge speeld en begint om zeven uur, grootste gedeelte bij volmacht vertegenwoor digd, terwijl ook vele crediteuren persoonlijk waren opgekomen, alsmede talrijke advocaten, woordigden. Aan de stemming mocht echter slechts wor den deelgenomen door die crediteuren, die hun vordering tijdig bij de bewindvoerders had den ingediend en op de crediteurenlijst waren geplaatst. De aanwezige 200 crediteuren vertegenwoor digden samen een bedrag aan schuldvorderin gen van f 770.000. Volgens de wet moesten voor stemmen, opdat het accoord aangenomen zou zijn: 134 crediteu ren zijnde 2/3 van het totale aantal schuld eischers, vertegenwoordigende een totaal bedrag van f580.000, zijnde driekwart van het ver tegenwoordigde bedrag van de schuldvorde ringen. Voor aanneming van het accoord heb ben gestemd 153 crediteuren, zoodat de wettelijke meerderheid inderdaad bereikt is. De crediteuren vertegenwoordigen een bedrag aan schuldvorderingen van 650.000, hetgeen ook meer dan het wet telijk vereischte is. Het accoord is dus aangenomen. Daarna werd ingevolge art. 13 van het ac coord een commissie van twee schuldeischers benoemd, die te zamen met mr. J. de Vrieze na afloop van de liquidatie rekening en ver antwoording moeten controleeren. Benoemd werden in de commissie de heer J. W. Dekker van de stroomleveringsmaat- schappij te Zaanland en een procuratiehouder van de Amsterdamsche bank, aan te wijzen door die bank. De president van de Haarlem sche rechtbank zal zoo noodig plaatsvervan gers benoemen. Het accjoord moet nog worden gehomolo geerd door de Haarlemsche rechtbank, die hierover uitspraak zal doen op Dinsdag 14 Ja nuari as. om 11 uur. Wanneer de homologatie wordt verleend dan kan de bankiersfirma de- 'finitief geliquideerd worden. Een afschuwelijk drama heeft zich Zater dagmiddag afgespeeld op de eerste verdie ping van een pand gelegen aan den Schie- damschendijk te Rotterdam. Toen de bewoner om twaalf uur thuis kwam wachtte hem een vreeselijk schouwspel. In de kamer vond hij zijn vrouw met een diepe steek wonde in den hals, hevig bloedend op den grond liggen, terwijl niet ver van haar vandaan een man lag, die messteken aan beide polsen had. Per Geneeskundigen Dienst zijn beiden naar het Ziekenhuis overgebracht, waar de vrouw b\j aankomst reeds bleek te zijn overleden. De man werd ter verpleging opgenomen. Het drama heeft zich afgespeeld gedurende den tijd, dat de bewoner was gaan stempelen in een stempellokaal, gelegen in de omgeving. Toen moet de vrouw bezoek van den man, J. B. genaamd, gekregen hebben. Tijdens dit be zoek schijnt ruzie te zijn ontstaan, waarbij B. de vrouw een messteek in den hals 'heeft toege bracht. Hij heeft zich daarna blijkbaar zelf van het leven willen berooven. Het schouwspel, dat de echtgenoot B. geheeten bij zijn thuiskomst te zien kreeg, heeft hem zoozeer geschokt, dat ook hij in hevig over spannen toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Het drama veroorzaakte in de omgeving van den Schiedamschen Dijk veel consternatie, te meer toen de zuster van het slachtoffer, die toevallig een bezoek aan de woning bracht en toen de vreeseltjke tijding te hooren kreeg, gil lend door de straat rende. PIANO- EN ORGELHANDEL Vleugel- en Pianola-stemmer op toon om de 3 maanden. - Ook buiten de stad. REPARATIE-INRICHTING Lampekapzijde 0.90 p. Mtr Zijden Taffet1.90 p. Mtr. Chintz vanaf0.75 p. Mtr. Shantung 0.85 p. Mtr. Honan 1.90 p. Mtr. Batlkzijde 1.35 p. Mtr. Gebloemde zijde 1.75 p. Mtr. Lusfranje 0.30 p. Mtr. Koordfranje 0.29 p. Mtr. Gallons van 5 ct. tot .0 35 p. Mtr. Bandfluweel 0.15 en 0.25 p. Mtr. Wikkelband, per 10 Mtr0.19 I.ampekapvormen ln alle mogelijke modellen - Gratis voorlichting LANGE VEERSTRAAT 23—25 HAARLEM tólfe geldig voor goederen die wij ontvangen in de week van In het Victoria Hotel te Amsterdam werd Zaterdagavond de negende partij gespeeld van de match VosRajchenbach om het wereld kampioenschap dammen. De belangstelling was, ondanks Vos' achterstand, behoorlijk groot te noemen, toen de partij om precies zeven uur een aanvang nam. Het was te verwachten, dat Vos zijn onregel matig genre, zooals hij dit in de achtste partij demonstreerde, ook thans aan den wereldkam pioen zou willen opdringen en men veronder- stelle niet, dat Vos' achterstand thans reeds zoo groot is, dat geen herstel mogelijk zou zijn. Het vele aantal remise-partijen van deze ontmoe ting om den wereldtitel leverde voor een groot deel beter spel van Vos op. Dit was echter niet voldoende om tot winst te komen. Onze kam pioen behoeft echter nog geenszins te yersagen... De heer Ph. de Schaap teekent de volgende analyse bij deze negende partij aan: Wit: M. Rajchenbach. Zwart: J. H. Vos 1. 34—29 De meest gespeelde opening tot nu toe in deze match. 1. 17—22 2. 40—34 20—25 Vos leidt een zeer interessante variant in. De Nederlandsche kampioen heeft deze reeds veel vuldig toegepast in verschillende kampioens wedstrijden. Doorgaans is het zijn bedoeling met dezen zet wit te forceeren om veld 24 te bezet ten, welke schijf daar een punt van aanval kan vormen. In elk geval altijd een belangwekkend experiment. 3. 45—40 4. 31—26 11—17 Doet hetzelfde aan den zwarten korten vleu gel. Het hangt er nu van af, wie het langst met succes deze variant kan doorzetten. 4. 611 Zwart heeft hier het voordeel, dat wit, door dat deze altijd den eersten zet doet, zich het eerst moet uitspreken omtrent zijn te volgen tactiek. De standen zijn nog symmetrisch. 5. 37—31 1—8 6. 50—45 19—23 7. 31—27 Wit kon hier met 32—28 en 38x27 een ver ouderde hekstelling nemen. Vroeger aarzelde men niet in dergelijke stellingen zulks te aan vaarden, doch men is hiervan teruggekomen, aangezien de witte stukken op 46 en 41 moeilijk in het spel te brengen zijn en de hekstelling dan eerder een nadeel dan een voordeel beteekent. Nu gaat de Franschman tot vereenvoudiging over. 7. 22x31 8. 26x37 14—19 9. 33—28 Hetzelfde antwoord als in een der gaande partijen. vooraf- Nu wit zwart in een overigens onschuldige kettingstelling heeft, is schijf 25 van geen be- teekenis meer en Vos bereidt zich voor deze te verwijderen. 9. 15—20 10. 39—33 20—24 11. 29x20 25x14 Zwart's schijf op 15 is nu tegelijkertijd opge lost. 12. 44—39 16—21 De opening wijst erop, dat Vos „scherp" speelt. 13. 36—31 21—27 Welk belang heeft zwart bij dezen ruil? Wan neer Vos wil winnen, heeft hij meer aan een va-banque genre, zelfs nu al bij de negende partij. Speculeert Vos misschien op voordeel in het eindspel, daar hij hierin dikwijls het Initia tief had? Met den ruil, die nu volgt, wordt absoluut geen voordeel behaald, alhoewel ook geen na deel, doch wij gelooven, dat op deze wijze Rajchenbach sneller naar de remise wordt ge dwongen. Was Vos misschien bang voor tempi- gebrek? Deze vrees mag nu echter zijn spel niet beheerschen, daar hij zelfs een klein tempi- nadeel zou moeten riskeeren om kansen te scheppen. 14. 32 X 21 23 X 32 15. 37 X 28 17 X 37 16. 41x32 11—17 17. 42—37 7—11 18. 46—41 19—23 Vos blijft volhouden in zijn ruil-tactiek. De stukken verdwijnen snel van het bord en o.l. doelloos. 19. 28 x 19 20. 34—29 14x23 Wit zit in het schuitje en moet nu meevaren. In dit genre wordt deze één om één tactiek op den duur noodzakelijk. 20. 23x34 21. 40x29 10—14 22. 35—30 5—10 23. 45—40 14—19 24. 30—24 19X30 25. 29—23 18x29 26. 33 X 35 Nu is het Rajchenbach, die een ruil genomen, doch men kan het met deze tactiek eens zijn of niet. Van den wereldkampioen die met zijn voorsprong bij ingewikkelde partijen geen belang meer heeft, is deze methode be grijpelijk. 26. 10—14 En men gaat weer opbouwen. Veel commen taar behoeven de nu volgende zetten niet; zij spreken voor zichzelf. 27. 40—34 28. 39—33 29. 34—29 30. 35—30 31. 47—42 12—18 8—12 11—16 2—8 De stukken raken elkaar zelfs niet. Het is een gevecht op den langen afstand. 31. 17—22 32. 32—28 14—19 33. 28x17 12X21 34. 30—24 19x30 35. 29—23 18X29 36. 33 X 35 Waterproof maken 50 ct. extra

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3