De wekelijksche ontspanning DE ENCYCLOPAEDIE 1 wt VIER LETTERRAADSELS jqü ZONDAG 12 JANUARI 1936 De Koetilang een ware pechvogel riet eene oponthoud na het andere De Lijster in Batavia De Kievit op Schiphol NEDERLANDDUIT SC IJ- LAND Stand der clearing per 8 Januari RUPSENPLAAG OP BAWEAN Toegestane renten LEEN ING GELDERL AND REINOUD VAN DER HILST Jr. Doodel^jke pestgevallen Marine Staatsexamen muziek Steunvergoeding erwten Raadsbesluit geschorst EXAMENS Binnenvisscherij in November Academische examens ONS PRIJSRAADSEL Vol moed zijn onze honderden puzzle-vrienden het nieuwe jaar ingegaan Kruiswoord-puzzle als J anuari-nummer De oplossing Een kruiswoordraadsel z H 7 ff '7 htë $4 xs fe| ÏÏi? ft* Si te. M Populaire liedjes plllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||j|||||||||||||||IIIIIIIIUIg^^jg^j^jg^jj£ g£|£y£Jtf I Janus is wel wat te hoog over 't perdje getild 1 Een straat naar hem genoemd Hij renteniert 1 nou opzichtig BATAVIA, 11 Januari (Aneta) Bij aan komst van de „Koetilang" heerschte een onge wone drukte daar ook verschillende andere vliegtuigen terzelfder tijd arriveerden. De piloot van de .Koetilang", de heer Brug man, verklaarde hoe tijdens zijn Nieuwjaars- vlucht de moeilijkheden, in eigenlijken en figuur lijken zin, niet van de lucht zijn geweest. In het bijzonder was dit het geval in Parijs. Eerst werd het vliegtuig een dag opgehouden, tenge volge van een storing in de klep, terwijl daarna de „Koetilang" door slecht weer en storm, waar van de snelheid meer dan 100 kilometer bedroeg, benevens regen, sneeuw en ijs-afzetting, nog twee dagen werd opgehouden. BATAVIA, 11 Januari (Aneta) De .Lijster" is te Batavia aangekomen. Met dit vliegtuig is meegekomen de heer. Van Hasselt, hoofd-verte- genwoordiger van de B.P.M., die verwelkomd werd door Baron Krayenhoff, van de B.p.M. te Soerabaja, die met een vliegtuig naar Batavia was gekomen. De „Oeverzwaluw" is op de thuisreis te Jodh- pur aangekomen. De Kwak is op de thuisreis te Singapore ge land. De Nachtegaal (uitreis) vloog Zaterdag van Bagdad naar Jodhpur. De Perkoetoet (uitreis) vloog Zaterdag van Amsterdam naar Rome. Het K.L.M.-vliegtuig de „Kievit" is Donder dagmiddag te 17.35 uur op Schiphol geland, na een reis naar Indië. Het vliegtuig heeft te Athe ne 0,37 K.g. post uitgeladen, te Rome 3,730 K.g„ te Marseille 6,371 K.g. en te Amsterdam 165,225 K.g. briefpost en 1,040 K.g. pakketpost. 637.900 f 32.933.800 f 182.300 1 22.270.000 8.789.300 8-l-'36 31-12-'35 1. Stort, in Nederland f 4.455.000 f 223.119.200 waarvan bestemd voor: a. Achterst, vorder. f b. Rentedlenst Dawes- en Youngleening en Stlllhalte; Rente transfer f c. Vrije rek. Reichsb. f d. Nieuwe onder de Clearing vallende vorderingen f 3.634.800 X 159.126.100 2.Stortingen In Dultschland (nieuwe onder de clearing vallende vorderingen) f 194.781.600 in 1935 meer gestort dan In Nederland voor dezelfde vorderingen: bestemd f 35.655.500 gestort 1-8 Jan. '36 f 4.628.700 f 40.284.200. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vorde ringen x 158.154.300 betaald van 18 Jan. '36 f 2.894.600 waarvan tegen saldo beschikbaar nieuwe vorderin gen op 31 Dec. '35 f 971.800 Saldo (in mindering ko mend van het bedrag on der 1 d) t 1.922.800 Laatst uitbetaald nummer van storting: 164402. 4. Speciale Verrekening Stortingen in Nederland tegen afgegeven reis- cheques in 1935 in Nederland meer gestort dan uitbe taald f 367.800 festort van —8 Jan. '36 f 56.900 f 423.700 f 3.174.600 Uitbetalingen ln Nederland f f 1.852.100 Overgebr. n. alg. rek. (1) f f 954.700 Nog beschikbaar f 423.000 f 367.800 SOERABAJA, 11 Jan. (Aneta). De wedana van het eiland Bawean rapporteerde dat op dit eiland een ernstige rupsenplaag' heerscht. Hierdoor zijn 55 bouw, beplant met padi, mang- gaboomen en djati, aangetast. Op 1 December 1935 werden 31701 weduwen- renten en 13813 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 113502 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 49628 personen een invalidi- teitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 125538 per sonen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Donderdag 16 Januari a.s. zal de inschrijving zijn opengesteld op f4.380.000.4 pCt. Obli- gatiën, ten laste der provincie Gelderland tegen den koers van 99 pCt. De betaling der toe gewezen Obligatiën moet geschieden op 30 Jan. De jaarlijksche aflossing geschiedt op 2 Januari en wel voor het eerst op 2 Januari 1937. Versterkte of algeheele vervroegde af lossing is te allen tijde voorbehouden. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, welke vervallen 2 Januari en 1 Juli. De eerste coupon vervalt 1 Juli 1936. De couponbelasting komt ten laste van obli gatiehouders. De tooneelspeler Reinoud van der Hilst, die Zaterdag zijn 12'/-j-jarig jubileum viert als too- neeldirecteur, zal ongeveer in Mei het tooneel voor goed verlaten, om een van de grootste cir cussen in het buitenland als regisseur te leiden. SEMARANG, 10 Jan. (Aneta.) In de afgeloo- pen week zijn ln Pekalongan 14 pestgevallen voorgekomen met doodelijken afloop. De volgende plaatsingen zijn gelast: Met 13 Januari de officier van den marine stoomvaartdienst der le kl. B. J. Kimmel a.b. H. M. Schorpioen; met 15 Januari de luit. ter zee der 2e kl. V. Hedoroot a.b. van H. M. Wachtschip te Willemsoord: met 16 Januari de 2e luit. der mariniers P. H. M. C. van Frijtag Drabbe, ter beschikking gesteld met 20 Januari a.s.; do officier van den marinestoom vaartdienst der 2e kl. F. ter Horst bij het vliegkamp de Kooy. Bij beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, is voor het jaar 1936 ingesteld een Regelings-commissie voor de in dat jaar af te nemen Staatsexamens in Muziek. Benoemd zijn tot leden dier com missie dr. J. Wagenaar, directeur van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's Gravenhage, S. Dresden, directeur van het Amsterdamsch conservatorium te Amsterdam, pi of. dr. Snijders, buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en tot secretaris E. van Beynum, leeraar aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's Gravenhage. Van officieele zijde wordt ons medegedeeld, aat de steunverleening voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd van 8 December 1935 tot en met 4 Januari 1938 voor de kwali teitsklassen C en D respectievelijk 3.30 en 2.80 per 100 K.G. zal bedragen. De steunvergoeding voor in dienzelfden tijd gedorschte gele erwten, voldoende aan de stan daardmonsters C en D, zal respectievelijk 3. en 2.50 per 100 K.G. bedragen. Bij K. B. is tot 1 Juli 1936 geschorst het be sluit van den raad der gemeente Ameland van 10 December j.l. strekkende tot het verleenen van niet eervol ontslag aan T. Venstra, archi tect dier gemeente. TILBURG Aan het Psychologisch-Paeda- gogisch-Instituut der R.K. Leergangen te Til burg slaagden voor het diploma Paedagogiek A. mej. L. M. J. A. v. Cranenburgh uit Heemstede, de weleerwaarde heer J. C. v. Overbeek, leeraar aan het Instituut voor Doofstommen te St. Mi chielsgestel, en de eerwaarde heer Br. Hermes te Kaatsheuvel. De twee eerstgenoemden verwierven daarbij het predicaat: met Lof. LEIDEN Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Zur Geschichte der Mykologie" Das XVIII. Jahr- hundert, de heer W. L. Lütjeharms, geboren te Alkmaar. Karel's droom na den eersten slee-dag De afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de visscherij in d? rivieren en binnenwateren in November 1935. In de binnenwateren waren de omstandig heden voor de visscherij in de afgeloopen maand over het algemeen niet ongunstig. Ir. verschillende binnenwateren werden in de eer ste helft van November nog vrij goede aai- en palingvangsten verkregen, doch over het geheel waren de vangsten belangrijk minder dan de vorige maand, toen de visscherij meer door ruw weder en sterken neerslag werd begun stigd. Over de vangsten van schub- of standvls'h viel, voor zoover daarop in verband met den beperkten afzet nog opzettelijk werd gevischt, over het geheel niet te klagen. Tengevolge van den geringeren uitvoer van snoek naar Frankrijk liep de prijs voor deze vischsoort terug; ook voor snoekbaars werd trouwens minder betaald dan de vorige maand. Daarentegen liepen de prijzen van de paling tengevolge van de meerdere vraag naar de dikkere paling niet onbelangrijk op. Voor de gewone witvischsoorten, vooral wanneer deze afkomstig waren uit de binnenwateren, bleef de afzet tot een minimum beperkt. LEIDEN. Geslaagd: economisch doctoraal examen indologie de heer S. Meyer. NIEUWE UITGAVEN Bij de „N.V. Drukkerij De Tijd" is de vertaling verschen van de Encycliek „Ad Catholici Sa- cerdotii" van den H. Vader over het Katholieke Priesterschap. ZOFKs ZOEK! LICHT ZOEK LICHT LICHT LICHT LICHT ZOEK-LICHT, bekend om haar deskundige samenstelling onder leiding van Dr. T. P. Sevensma. Bibliothecaris van den Volken bond, geeft juist datgene, waarom men een woord in een encyclopaedic opslaat: een voor ieder begrijpelijk en prettig leesbaar beknopt artikel, waarin volledig te vinden is, wat men Weten wil. Er verschijnen momenteel in ons land een aantal belangrijke, groote encyclopaedieën, waarvoor wij alle bewondering hebben. Geen enkele is echter nog volledig verschenen en dat zal nog wel jaren duren. De Encyclo paedic Zoek-Licht, bevattende ruim 5000 bladzijden met zeer veel illustraties, ook in kleurendruk, wordt in 5 zware deelen in kunstleder gebonden, ineens compleet ge leverd. Het doet mij genoegen aldus een R.K. Priester dat U in de exemplaren, die van deze Encyclopaedie door U worden afgele verd, een noodzakelijk gebleken correctie hebt aangebracht, daar ik overigens van deze Encyclopaedie, om haar volledigheid en goedkoopen prijs zoo zeer te prijzen, niet anders kar. zeggen, dan dat de tendenz van het geheel zakelijk objectief en wat de specifiek-Katholieke onderwerpen betreft goed geïnformeerd is. Algemeen gunstige pers: „Wij hebben groote waardeering voor dit werk, dat dikwijls de veel greotere ency clopaedieën beschaamd' maakt." (Overijss. Crt.) „Wij kunnen deze uitgave als een zeer bruikbaar werk aanbevelen." (Maasbode). Tijdelijk van f 54.voor slechts 25. Desgewenscht betaalbaar in maamdel. ter mijnen van 2.50 of meer. Toezending van de complete Encyclopaedie geschiedt onmid dellijk na ontvangst van onderstaanden bon. 1 te zenden aan N.V. Roman-, Boek- dUIN en Kunsthandel H. Nelissen, Leid- schegracht 72, A'dam-C., postrekening 60092. Ondergeteekende wenscht te ontvangen fran co Encycl. Zoek-Licht en het bedrag ad 25.te bet. ineens a contant/in maandel. termijnen van f Het bedrag ad 25./de le term', van is heden verzonden. NAAM: ADRES: V Oefening baart kunst.. Maar óók verdraaide ledematen! Vol moed en met den door ve len uitgesproken wensch, dat 1936 hun ook eens een prijsje zal bezor gen, gaan onze honderden puzzle- vrienden thans met hun wekelijk sche ontspanning voort. Natuurlijk kunnen alle goede oplossers geen prijs winnen en misschien is het lot sommigen niet al te gunstig gezind, maar laten deze inzenders wel be denken, dat de aanhouder wint. „Komt Zondags de krant, Ze gaat van hand tot hand. 't Is aanstonds beginnen Met zoeken, verzinnen Een prijsje te winnen, Vonden we ook wel eens fijn: Licht zullen we ook zoo fortuinlijk eens zijn." aldus een van onze inzenders, en een ander: hoop ik, dat het nieuwe Jaar met een prijsje zal beginnen doch zoo niet, ook goed dan puzzelen we maar moedig voort tot het eind van het jaar en wordt het mo gelijk „lest best." De vief uitgeloofde prijzen, die per post zul len worden toegezonden, vielen thans ten deel aan: Mej. M. KNAPEN, Rijnstraat 4, Arnhem, en de heeren: E. DE GRAAF, Sloterkade 16, Amsterdam-W. E. SIEBEL, Molenstraat 44, Boxtel J. C. HAZEBROEK, Amstelstraat 26, Utrecht. Hier volgt de oplossing van het letterraadsel van de vorige week: De vijf woorden uit Logogrief I zijn: welvarend Jenever mantel Nederweert weerwijzen Die Uit II Westervoort Venetië nuchter nieuws gierig regenscherm Die uit III: onderzoek Kerkrade Woensdag schemeravond wedervaren En die uit IV: orchideeën Djokjokarta arrestant Javaan voetnoot Vervangt men alle cijfers door de juiste letters, dan krijgt men den bedoelden wensch als volgt: Weer een jaar verdwenen Met zijn wel en wee 't Nieuwe is verschenen: Moge het rust en vrêe Vaak zoo wreed geschonden Weer doen keeren.maar. Niet voor 'n korte stonde, Doch van jaar tot jaar! Thans kunnen onze lezers hun geluk be proeven met een kruiswoordraadsel, dat altijd met ingenomenheid begroet wordt en waar van onder de goede oplossers weer vier aar dige prijzen worden verloot. 3 6 8 3 /O JZ /3 /i' '3 Zo V [nu 21 is 11 IS 3/ ml'; "L/jl it 35 jy Ji' Jó ■tV* *7 A8 f-V-' yo 1' Ivo.' «1 ya yy V* &-?' 16 «7 VS 13 So sr SI S3 De omschrijvingen zijn aldus: Horizontaal: 1 plaats in Overijsel, 5 id., 10 afk. vrouwen naam, 12 gevuld, 13 letter, 15 brooddeeltje, 18 persoonl. voornaamw., 19 snavel, 21 vervoer middel, 22 lofdicht, 23 denkbeeld, 25 zoen, 26 varken, 27 deel van de wervelkolom, 29 ge zichtsorgaan, 30 plaats in Noord-Brabant, 32 wild, woest, 33 water in Utrecht, 35 stand der edelen, 37 verlangen, 39 grondgebied, 41 in houdsmaat, 42 kleine terts, 44 radio-omroep, 45 lengtemaat, 46 schoonmaak-gerei, 48 noten naam, 49 bloeiwijze, 50 regenval, 52 plaats in Noord-Holland, 53 plaats in Zuid-Holland. Vertikaal: 1 plaats in Utrecht, 2 titel van een vorst, 3 loofboom, 4 deel, aandeel, 6 door twee deel baar, 7 pret, jool, 8 inhoudsmaat, 9 plaats in Gelderland, 11 plaats in Drente, 14 redactie, 16 Zuiderzee-eiland, 17 verkeerd, 18 wereld taal, 20 politie-afdeeling, 22 last, hinder, 24 zeer vol, 26 projectiel, 28 schel, 29 vreemde munt, 31 plaats in Friesland, 34 plaats in Drente, 36 waterkeering, 37 spie, 33 planten deel, 40 windrichting (afk.), 42 nieuwstijding, 43 japon, 46 wiel, 47 traag, 49 zoogdier, 51 hetzelfde. Oplossingen tot Donderdag 12 uur aan den heer G. M. A. Jansen, Ruysdaelstraat 60, Utrecht. Wy vermoeden, dat niet alle lezers den titel hebben kunnen vinden van het liedje, waarmede de teekenaar vorige week zijn serie vervolgde. Het was: Zwaluw, waar heen is uw vlucht, hoog in de lucht". Wat bovenstaande teekening voorstelt, kunt V in het volgende Zondagochtend blad zien. ULVENHOUT, 7 Jan. 1936 Menier, Den nieuwe is er dan. En ge verstaat, wat 'k bedoel; Janus zijnen opvolger. Want al heb ik in m'n leste brieven met geen woordeke meer gerept over den Jaan zijn pensionneering, de feestdagen van Kerst, Oud en Nieuw gingen vóór, de wisseling van jaren is hier gepeerd gegaan met die van veldwachters. Janus renteniert nou en hij doet 't kolessaal opzichtig. Deed ie vroeger wel 'ns 'n trekske aan 'n gekregen sigaar, die hij vast kost hou wen zonder dat ge ze zag, zoo heelemaal in 'c holleke van z'n hand, nou loopt ie 'nen gosganschelfjken dag met 'n groote, gebogen pijp in zijnen mond. 'n Pijp met 'nen kop, waar omtrent 'n half ons tabak in verzuipt. En hij trekt en hij tuft met 'nen ijver, dat ge denken zou, dat ie allemaal bezorgd is, toch maar 'nen goeien indruk te maken als rente nier; zoodat le „blijven" mag! Verlejen week zat ie werendig in 'n mot regentje voor de „Gouwen Koei", waar ie vroe ger alleen maar stiekum komen mocht. Hij trof 't besonder. Den burgemeester fietste voorbij! En Janus?.... Kameraadschappelijk bekaans tikte-n-ie mee den pijpensteel aan z'n burger petje, bleef steuvig op 't caféstoeltje zitten en riep: „dag-eh-burgemeesterl" Afijn, Janus is in 't stadium van den rente nier, die 't vak nog leeren mot. En hij doet dat op zijn eigen joviale ma nier: zoo stom dat ge niet kwaad op 'm kunt worden. Ik verwacht na deuze episo de het tijdperk van heldhaftige herinneringen uit zijnen dedec- tief-tijd. Want ik heb al van 'm gehoord: „witte nog, Oré, vroeger, toen ik hier rissersjeerde. Maar da's wel 'n bietje ons eigen schuld. Wij hebben hum, bij z'n afscheid, wel wat ts hoog over 't perdje getild. Zóó hoog, dat wij er haast duizelig van wieren, maar den Jaan bekwam 't, als rijst-met-krenten. Niemand begreep wat er te doen was, toen daar, op 't end van 't jaar, den lesten Zondag van Ouwejaar, de Harmonie uitrukte. 't Wier dus 'nen kolessalen optocht! Want den Ulvenhouter is niet-alleen belust op pittige marschmuziek, maar hij weet ook geren, ter eere van wélken heilige er feest dag is! En die eigenschap van den mensch was prontjes verwerkt in 't plan van de feestcom missie. Den Blauwe had n.l. gezegd: „as me dan zoo uitrukken, zooveul as meugelijk is mee hooge hoeien op, dan formeert den optocht z'n eigen zeivers 1" Wat sjecuur uitkwam. De harmonie was wel niet heelegaar com pleet, maar de „ergste," instrumenten waren toch present, zoodat 't lawjjt niks te wen- schen overliet. Den Blaauwe had aan alles gedacht. Zelfs stond er opgesteld, op de plek van de „Huldebetooglng" 'nen standdaard van 'n veu- gelenkooike, met in den beugel 'n klein siga renkistje, witgielakt, aan twee touwkens. In plek van 'n dekseltje, zat er 'n stukske zeef- gaas op 't kistje. En op den beugel stonden drie uitgezaagde, sierlijke hoofdletters: K.R.O. Ge begrijpt Zware kabels, 't leken wel brandslangen, verbonden 't veugelenkooike mee den sloot aan- den overkant Als wij kwamen aangedefileerd, den Fielp en ik voorop, met den Janus (in groot tenue) tusschen ons in, de feestcommissie achter ons, Bultje de Bie en Nolleke Gommers, dan in drie rijen de rest, en daarachter do muziek en daarachter 'nen stoet van 'n vijfhonderd „feest"-gangers, die nog niet precies wisten naar welk feest ze toegingen, dan schrok den Fielp cfkens, als ie daar den Blaauwe, met 'n groot stuk pampicr achter den „microfoon" zag staan. Over den kop van den Jaan, keek den Fielp 'n bietje angstig en vragend naar mij. Ik knipte 'n oogske, want ik zag bij den „microfoon" geen andere gezichten den Ul- venhoutsche, dus „Wor ik uitgezonden?"vroeg Janus, 'n bietje zat, aan ons allebei tegelijk. „Ik weet wel," zee den Fielp: „d»it de feest commissie er hover geschreven ad en 't schijnt in horder te zijn gekomen!" „Waarom nie," dee ik er nog bij: „daar wor den wel minder voorname dinge gereporteerd, dan ditte!" ,,'t Stond aanders nie in den Gids", zei den Jaan. „Kon nie meer," maakte den bakker uit, meteen 'n paar stofkens van zijn zwart-ge- kleede pak tippend: „de haanvraag was te laat." „Vi'ekt jammer," vond Janus: „maar afijn." Ondertusschen waren we met den optocht bij den microfoon genaderd. Den Blaauwe spuide zijnen rol weer zonder fout en met 'n zenuwachtig gebaiar van den microfoon naar de muzikanten, zwaaide-n-ie de muziek af. Iedereen had dalijk den „radio" in de gaten. Daar liepen er zelfs 'n paar haastig weg, zeg gende: ,,'k gaal 'm thuis opzetten." Waarop den Jaan zooeenen vastpakte en zenuwachtig verzocht: „toe, zeg, gaat even langs mijn huis en zeg aan Tonia's, da ze den Kroow opzet." Toen: „hola, vraagt maar 'n sigaar veur de moeite, 't kistje sta-d-op de beddeplaank." Daarop begon den Blaauwe; „Gocienmor- gen, laandgenooten in den West; goeienavond, laandgenooten in d'Oost; goeienmiddag laand genooten in-eh-in hier! Goeiendag samen! „Hij is goed," zei Janus! „Hij is best," zei den Fielp. „Ssst," dee den Tiest zenuwachtig. „Veur de laandgenooten in Oost en West Indië zal 't wel intersaant zijn te vernemen da-d-et hier op den oogenblik kollesaal sneeuwt. Heel Ulvenhout is wit!" „Vuile leugenèèr," mompelde den Jaan: „m-aar alia!" „Ulvenhout slopt onder 't smettelooze Kerst kleed." (Toen keek ie mij aan en knipte 'n oogske, want toen wij de redevoering in mal kaar zetten, rekenden wij vast op 'nen witten Kerst! Den Blaauwe liet 't dus rustig sneeu wen; wat niet weet, wat niet deert.) „Dames en Heeren, wij" gaan uitzenden de afscheldshuldc aan onzen Jaan, den scherp- zinnigsten dedectief, dien de weareld nooit hee gekend g'ad. In heel de West is er ginnen sherif zoo bekend op ons Rechtbaank as on zen Jaan! Tal van autoriteiten zijn hier aan wezig om den Jaan eere te brengen. Ik noem den Fielp, mr. bakker, electrieke bakkerij van brood, koek en aanverwanten, Lid van den Raad, Voorzitter van de Propclub, enz. Den burgemeester, die dalijk wel komen zal, as de harmonie er de flarren afblaast, Sindereklaas, enzovoorts, enzoovoorts, enzoovoorts geachte lusterèèrs, boeren, burgers en buitenlui! Gèren zou ik ennigte anecdoten, bakken, vertellen uit het veulbewogen leven van onzen Sherlock Holmes, maar hij staat er zeivers bij natuur lijk en zijn bescheiënheid verbiedt me, daar dieper op in te gaan." Toen tikte den Jaan met zijnen wijsvinger teugen z'n voorhoofd. „Guilie begrept," ging den Blaauwe verder: „de feestcommiteit zag uit naar 'n passende hulde bij 't afscheid van Janus van den Heu vel, wegens 't bereiken van zijnen pensioen gerechtigden leeftijd. Zijnen naam moest op d'een of aandere manier onsterfelijk gemokt worren! De eerste gedachten gingen naar 'n moniement. Maar de tijen zijn slecht, 't mar mer duur en 'n heele straat is goeiekoop. Dus krijgt ie bij z'n afscheid z'n straat, die we hum nou aanbiejen. Fielp Beeckers, gelieve 't naam bord te onthullen." En terwijl Fielp aan 'n touwke trok, viel er 'nen flar van 't naambordje van den Ulven- houtschen weg, waarover 'n nieuw, houten bord was gespijkerd. En de muziek spuide „Lang zal ie leven." Janus stond stijf. Daarop ging den Tiest verder: „Dames en Heeren, het naambord is onthuld. Den Ulvenhoutschen weg is herdoopt in „Van oen Heuvelstraat." Ik zal den tekst veurlezen. Het bord vermeldt: „Adr. van den Heuvel straat." Daar onder met kleinere letterkens: „v. d. Heuvel, geb. A. D. 1876. Overi. puntje, puntje, puntje!" Die puntjes, Dames en Heeren, vullen we natuurlijk in, op den dag dat onzen Jubilaris 't vagevuur instapt." Weer barstte de muziek los. En heel den op tocht blèèrde mee: „En van je hela, holia houdt er den moed maar in!" Janus zong mee, uit volle borst. Hij doofde 't vagevuur mee zijnen zang nog wat uit....! Daar kwam den burgemeester van Ulven hout aangerend. Sjuust als we hadden uitge kiend. „Dames en Heeren, kwekte den Blaauwe: „daar rent de burgemeester het terrein van den braand op." De muziek jakkerde door. Janus brulde als den refreinzager uit 'nen Negerband. En als den burgemeester teugenover zijnen zingenden, halfzatten veldwachter stond, dan pakte Janus hem bij z'n armen en gooide z'n beenen in de locht. De muziek daverde door. Janus barstte en sprong. Den optocht jubelde! Ondertusschen keek den burgemeester ang stig en verslindend naar den Blaauwe, die daar lustig achter den „microfoon" bleef staan, met 'n tevrejen gezicht. Efkens wees ie naar 't ge heimzinnige, indrukwekkende microfoontje, met 'n gebaar van: „past op oew woorden, brand oe niet!" Janus danste. Sprong als "nen kakkerlak op den burgemeester z'n teenen en.hield er den moed maar in." Den Fielp stond naar zijnen hoogen hoed te visschen. Die was in den „smetteloozen sneeuw" gerold en zag er nou uit als 'n riool buis. Maar ondertusschen hield den Fielp z'n hand aan z'n hart en peers van 't lachen hijgde-n-ie: „Sassevamaraante". Ik krijgt er wa van." 't Was 'n kabaal, 'n kabaal, om stapelgek te worden, 'k Heb nooit geweten, dat er mee één Turksche trom zooveul gepresteerd kost worden. „En van je hela....!" Sodemearel, wat zat de zaak weer prompt in malkaar. Wat had dieën Blaauwe 't weer meesterlijk geregeld. En zoo gauw als ie maar efkens dacht, dat de muzikanten ten enden asem geraakten, dan sloeg ie zelf de maat met z'nveugelenkooi Den burgemeester is ten enden raad weg- geloopen 't Bordje „van den Heuvelstraat" is drei da gen blijven zitten. Niemand weet hoe 't weg gemaakt is. Maar dat den Jaan wezenlijk 'n bietje over 't perdje getild is, allez, dat spreekt van eigens! Den nieuwen veldwachter, piepjong, schijnt zware consignes te hebben. HU is altü in uni form. Trekt 'n gezicht van „met-mij-kunt-ge- nie-speulen"; is gewapend tot de tanden en altijd vergezeld van 'nen grooten hond. HU vertegenwoordigt in z'n eentje eigenlUk ■nen kompleten scotland-yard. En als ge nou weet dat den ouwen Jaan hier goddank! nooit iets anders met zijnen „klewang" had te doen dan gootsteenen doorsteken en konijn tjes slachten, dan vrees ik wel, dat zUnen op volger rap zal moeten inzien, dat ie veul te veul gereedschap meebracht! Neeë, dan den Jaan. „Toen ik risser sjeerde" Ge weet! Kom, ik schei er af. Over den nieuwen "nen volgenden keer. „We motten 's gaauw wegen, hoe zwaar ie is." heeft den Tiest gezegd. AfUn. Nieuwe bessems vegen schoon! Den Jaan renteniert en den nieuwen sherif surveilleert of er huilie leven van afhangt. En dat zal allebei wel minderen. „Maar dat den ouwe mUn straatbordje hee weg laten nemen," zei Janus: „da's niks as afgunst, da'k zoo gezien ben bij de burgerij! Deus leste plazierke hebben wij 'm dan maar gelaten HU heeft 'n royaal feest gegeven, dus Veul groeten van Trui en als alty geen haarke minder van oewen toe a voe DRé.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6