De stroomlijnlocomotief Doel der Gezinsweek in het Haarlemsch diocees Katholicisme in Palestina EERSTE PROEFRIT I HET VREESELIJK DRAMA TE ROTTERDAM HET GEZIN TERUG AAN CHRISTUS! COMITÉ OPGERICHT ZONDAG 12 JANUARI 1936 In de exploitatie geeft dit nieuwste model locomotief een kolen- besparing van f800 per jaar Groote belangstelling Steiger aangevaren Geen persoonlijke ongelukken SCHOORSTEENKAP OMLAAG GEWAAID Twee arbeiders te Haren getroffen De vrouw met een scheermes beestachtig mishandeld DE MAAS WAST WEER EEN LANDBOUWSCHUUR IN VLAMMEN Drijfas van dorschmachine was warm geloopen Versterking van den christelijken geest; herleving van christe lijke gedachten en gebruiken Organisaties werken samen De positie en invloed der katho lieken in het H. Land worden ieder jaar minder Eeuwenoude rechten R.K. Volksbond en Gezinsweek Christelijke gezinsgebruiken Heden, op het feest der H. Familie, he gint in ons diocees de R. K. Gezinsweek Oude tradities in eer el Smokkelhandel ontdekt in pelswaren Boekhouder erft titel, doch geen vermogen Sidderaal en Neonlamp .,«1-- Het moderne verkeer stelt voortdurend nieuwe eischen en steeds zyn deskundigen, ingenieurs en technici werkzaam in de onderscheidene in dustrieën van verkeersmiddelen er op uit zoo veel mogelijk daaraan te voldoen en schip, auto, vliegmachine en locomotief te perfectionneeren, daarbij als vanzelfsprekend rekening houdend met den grooten ecomonischen factor hun op eenvolgende nieuwe vindingen te benutten ter besparing van de kosten der exploitatie dier verkeersmiddelen. Bij de Ned. Spoorwegen is eenzelfde streven waarneembaar; ook daar wordt gedaan wat mogelijk is om haar tractie-materiaal en ver voersmiddelen te verbeteren en daarmede gaat gepaard een noodzakelijke efficiency-politiek. Het in exploitatie brengen van het Diessel- materiaal en de electrificatie van spoorlijnen zijn hiervan de sprekende voorbeelden van de laatste jaren. En thans de stroomlijnlocomotief. Dit al lernieuwste type van locomotief is van groote beteekenis voor de exploitatie van het spoorwegbedrijf, omdat zij een belang rijke kolenbesparing oplevert door de ver mindering van luchtweerstand (luchtdruk), die zij bij het rijden ondervindt. Om te kunnen onderzoeken of door het bou wen van de locomotief in stroomlijnvorm wer kelijk vermindering van luchtweerstand, wat beteekent kolenbesparing, kan worden verkregen, is een locomotief der serie 3700 van een 2000 K.G. wegenden mantel in stroomlijn voorzien, waardoor de locomotief geheel het model van een geblindeerden of pantserwagen heeft ge kregen. Door deze metamorphose lijkt een stroomlijnlocomotief dan ook niets meer op welk model ook van de locomotieven, die thans nog dagelijks in alle richtingen over de rails rollen. Teneinde den meest doelmatigen vorm van dezen stroomlijnmantel te kunnen bepalen, zijn van te voren proeven met een houten model genomen in de luchttunnel van den Rijksstudie dienst voor de Luchtvaart te Amsterdam. De uitkomsten van deze proeven zijn omge rekend op de werkelijke locomotief. Voor de vormgeving van de stroomlijn zijn er eigenlijk twee tegenstrijdige eischen en wel de eene om den stroomlijnvorm zoo goed mogelijk te maken en de andere om de toegankelijkheid der verschillende onderdeelen voor nazien, smeren en navoelen en het uitzicht voor den machinist niet te veel te belemmeren. Bü den bouw van het model stroomlijnloco motief, waarmede Vrijdagmiddag op het traject Tilburg—Roosendaal v.v. de eerste proefrit werd gemaakt, zijn met bovenvermelde dubbele eischen volledig rekening gehouden. Omtrent de besparingen, die met deze stroom lijnlocomotief kunnen worden verkregen, vonden wij verschillende in tabellen verwerkte cijfers verband houdend met de afstanden, die afge legd worden en de snelheden waarmede gereden wordt. Wij zullen echter onze lezers niet met cij fers vervelen en daarom slechts één enkel cijfer geven, doch een dat o.i. voldoende demonstreert het economisch effect van de stroomlijnlocomo tief in exploitatie, n.l. bij normaal gebruik een besparing van 800 aan kolen per locomotief en per jaar. Een ander voordeel van deze locomotief is, dat zij door den stroomlijnvorm minder eigen weerstand heeft en zij daardoor meer voer tuigen zal kunnen trekken. Dit bedraagt als we aannemen vierassige voertuigen met een eigen gewicht van 40 ton, bij een snelheid van 80 K.M./h <1.9 stuks; 90 en 100 resp. 1 en 1.2 stuks. Gelijk hierboven reeds opgemerkt, werd Vrij dagmiddag met de stroomlijnlocomotief een proefrit gemaakt. Het was voor de eerste maal, dat deze locomotief uit de Centrale Werkplaats te Tilburg, waar zij is gebouwd, naar buiten kwam en daarom trok zij, gelijk te begrijpen valt, geweldige belangstelling op de heen- en terugreis, Zoo'n vreemd model trein-tractor had men nog nimmer gezien. Voor het meemaken van een proefrit waren uitgenoodigd een groot aantal vertegenwoor digers van de pers, als wier leider optrad ir. W. Hupkes, hoofdingenieur, chef van den Dienst van Tractie en Materieel te Utrecht, bij wien zich hadden gevoegd ir. P. Labrijn, adjunct-chef van genoemden dienst; ir. W. de Jong, hoofd ingenieur, chef der Werkplaatsen te Tilburg en ir. J. Felix van den Dienst van Tractie en Materieel. De aan dezen interessanten tocht deelnemende journalisten werden in de gelegenheid gesteld in groepen van vier een traject op de locomotief mede te rijden, voor verreweg de meesten hun ner een novum, want ook Journalisten plegen te reizen en te zitten in de coupé's, onge twijfeld een meer comfortabele plaats dan vlak bij het smoorheete vuur van de locomotief. Aan de locomotief waren gekoppeld een meet- wagen, een personenwagen en een weerstand wagen. Wat is een meetwagen en waartoe dient deze, zullen onze lezers vragen. Tot aan den dag van Vrijdag wisten wij het ook niet. hetzij open hartig getuigd. Thans kunnen wij er enkele bijzonderheden van vertellen. De meetwagen dient voor het onderzoeken van locomotieven, in het bijzonder om het effectief vermogen, d.w.z. gemeten aan de ten dertrekhaak, te bepalen. Daartoe zijn in den meetwagen verschillende toestellen opgesteld, t.w.: een dynamometer of krachtmeter, waarmede de door de locomotief uitgeoefende trekkracht wordt aangegeven en doorloopend geregis treerd, zoodat men over het geheele traject een overzicht daarvan krijgt; een snelheidsmeter, die de snelheid aan wijst en tevens registreert. Het product van trekkracht en snelheid geeft het vermogen in pk. De totaal verrichte arbeid over een bepaald baanvak, welke bepaald wordt door produkt van trekkracht, snelheid en baanlengte, wordt door een zgn. integrator aangegeven. Voorts is o.m. nog een inrichting aanwezig voor chemisch onderzoek der rookgassen van de locomotief, die daartoe uit de rookkast worden aangezogen naar het toestel in den meetwagen. Uit de hiermede te verkrijgen gegevens blijkt in hoeverre de verbranding der brandstoffen gunstig is geweest. Behalve voor het onderzoek van de locomo tief, kan met den meetwagen ook de weerstand van een trein worden bepaald. Tenslotte nog enkele bijzonderheden over Om by het beproeven van een locomotief deze een zekere trekkracht te kunnen laten uitoefenen, moet een zekere weerstand aan wezig zijn. Deze werd vroeger verkregen door de betreffende locomotief een trein te laten trekken. Daarvoor was dus een aantal rijtuigen noodig, welke soms bezwaarlijk voor den dienst konden worden gemist. In verband hiermede is eenige jaren geleden een afgekeurde loco motief als weerstandswagen ingericht. De weer stand wordt daarbij verkregen door de stoom- verdeeling bij vooruitrijden op achteruit te stellen. De cylinders gaan dan als pompen werken en zuigen lucht van buiten aan en persen deze in een reservoir, waarbij weerstand moet worden overwonnen. Men kan de grootte van dezen weerstand regelen door in het re servoir door een regelveritiel den druk hooger of lager te houden en ook door den vullings graad der cylinders te regelen. De max. weer stand wordt bepaald door de in de cylinders bereikte temperatuur. De lucht wordt n.l. door het samenpersen heet en dit mag niet zoo ver gaan dat de smeerolie verbrandt. Om deze temperatuur te controleeren, zijn in het ma chinistenhuis een paar pyrometers aange bracht, die de temperatuur in de cylinders aanwijzen. De max. weerstand komt overeen met die van ongeveer 10 vierassige rijtuigen. In welk depót de stroomlijnlocomotief zal worden ondergebracht, is nog niet bekend, evenmin wanneer en hoeveel locomotieven zul len worden omgebouwd tot stroomlijnlocomo- tieven en wanneer de eerste definitief in ge bruik zal worden genomen. Vooreerst is het afwachten welke de ervaringen zijn bij deze stroomlijnlocomotief. Als bijzonderheid zij hier nog vermeld, dat dergelijke locomotieven reeds in gebruik zijn in Amerika, Frankrijk, Duitsch- land, Engeland enMandsjoerije. Zaterdagmiddag ongeveer 16.30 is het Rus sische stoomschip „Michael Tomski", komende van Amsterdam, even vóór de Hembrug uit zijn roer geloopen en heeft den steiger aan den Noordkant van het Noordzeekanaal stuk ge varen. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. Het schip heeft zijn reis vervolgd naar IJmuiden. Boven de stad en de provincie Groningen woedde Zaterdagmorgen een zware Noordwester storm, die tusschen negen en tien uur op zijn hevigst was. Om half tien stond een groep arbeiders te Haren bij Groningen voor het gebouw van ge meente-wérken om te stempelen. Door den krachtigen wind werd een schoorsteenkap van een belendend perceel naar beneden gesmakt. De schoorsteenkap trof twee mannen, den 44-jarigen E. B. en den 31-jarigen W. K. E. B. bleek er het ernstigst aan toe te zijn. Hij moest bewusteloos worden weggedragen. W. K. werd slechts licht gewond. Omtrent het vreeselijk drama, dat zich Zaterdagmorgen te half twaalf aan den Schiedamschen Dijk te Rotterdam heeft af gespeeld, vernemen wij nog het volgende; Onder leiding van commissaris Roszbach werd een onderzoek ingesteld. Op de eerst j étage van dit pand vond men in de voorkamer een vrouw op bed liggen, wier hals een wonde vertoonde van 18 c.M. breed en 6 c.M. diep. In de achterkamer vond men een man op den grond liggen, die aan beide polsen ernstig was gewond. De Geneeskundige Dienst was spoedig ter plaatse. Overbrenging van de vrouw, die op dat moment nog leefde, naar een ziekenhuis was, gezien den ernst van den toestand, niet moge lijk en hoewel dokters-assistentie aanwezig was, overleed zij tien minuten later. De man die aan de polsen gewond was, werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht. Het is de 35-jarige B., varensgezel van beroep. De vermoorde vrouw is de 36-jarige E. G. B. De vrouw heeft nog tegen den commissaris kunnen zeggen, dat B. haar met een scheermes had aangevallen. Het verdere onderzoek wees uit, dat B. omstreeks oudejaar bij de vrouw was ko men inwonen. Vrijdag was er ruzie ge weest, zoodat de man vertrok en Zaterdag kwam hij zijn kleeren halen. Bij zijn klee- ren stond een kistje, waarin een scheermes zat. De man heeft dit scheermes gegrepen, de vrouw op een stoel gedrukt en toen den hals afgesneden. Vervolgens liep hij naar de achterkamer, waar hij een poging tot zelf moord pleegde. Het drama speelde zich af in een kamer, welke ook bewoond wordt door de 47-jarige vrouw R. F., die kort na het gebeurde in de kamer kwam en dan ook het eerste alarm heeft gemaakt. De vermoorde vrouw had, na dat zij op den stoel door den man was mishan deld, nog kans gezien een doek om den hals te binden, waarna zij op bed was gaan liggen. De man heeft in het ziekenhuis bekend de daad gepleegd te hebben. Liesje, mag ik je naar huis toe bren gen? Dat is goed, maar papa is kam pioen-bokser. Geeft niks; ik ben kampioen hard- looper. (Dublin Onimon) De daling, die de Maas sedert enkele dagen vertoonde, schijnt wederom te zullen ophou den. Vanuit Maastricht wordt gemeld, dat de stand was ruim 44 M. boven N.A.P.; bij de stuw te Borgharen was de stand Zaterdag 44.52 M. +N.A.P. Ook van den bovenloop uit België wordt wederom was geseind. Zaterdagmiddag is te Goudswaard (Hoeksche waard) een groote voorraadschuur van een ka pitale boerderij in brand gevlogen, doordat de drijfas van een dorschmachine warm liep. De schuur was vol koren, hooi en landbouwartike- len. De brandweer van Goudswaard en de motor spuiten van Piershil en Zuid-Beierland stelden alle pogingen in het werk om het woonhuis, dat bij den feilen wind door het vuur werd be dreigd, te behouden. De boerderij, die toebe hoort aan F. J. Am.pt, is verzekerd. Er is geen vee verbrand. Het is een gelukkige gedachte om in het Haarlemsche Diocees in de week van het feest der H. Familie 12 Januari alom te over wegen den machtigen invloed van t gezin op individu en maatschappij. Laten wij ons een weinig bezinnen in dit drukke leven van radio en sport, film en organisatie, factoren, welker nut wij niet ontkennen, maar die toch oorzaak zijn, dat het echte gezinsleven wel eens op den achtergrond komt. Rusten wij een weinig uit bij het bemedi- teeren van het kleine huisje van Nazareth, waar rozen bloeiden, vanwaar geluk en stille huiselijkheid, al was het ook niet vrij van aardsche zorgen. Heel de maatschappij is im mers niets anders dan de opbouw van gezinnen en wat heeft de christenwereld een lichtend voorbeeld in het Heilig Huisgezin! Daar en daar alleen kunnen de ouders kracht putten voor hun verantwoordelijke taak: de opvoeding hunner kinderen. Reeds uit de natuurwet volgt met onaf wijsbare logica, dat de opvoeding der kin deren in het huisgezin moet geschieden. Zwaar zijn de aanvallen, welke het huis gezin in onze dagen heeft te verduren, zoo wel van stoffelijke als van geestelijke zijde. Van stoffelijke zijde! Hoe vaak reeds blij moedig doorstaan door het denken aan den dichter-zanger„Zou men armoe lijden om om één mondje meer? Waar de menschen strijden, helpt de Heer!" Al worden er loffelijke pogingen gedaan om het gezin te helpen, wij kunnen toch niet de gedachte van ons afzetten, dat het hedendaagsche gezin in den put zit. Erger echter is de actie, intensief en wel bewust gevoerd, om den heilzamen invloed van het gezin op het kind. te breken en het kind te ontrukken aan de ouders. Met wellust werpt een Staatsabsolutisme, in welken vorm ook, zich op het gezin. Wie het kind heeft, heeft de toekomst. Nog is het kind lid van het gezin, wie dus het gezin wint, beheerscht de toekomst! Ont kersten het gezin en de vijand zal heerschen. Ban den Christus uit het gezin en de vijand zal heerschen. Heel onze christelijke, sociale actie zal meer en meer gebaseerd moeten worden op hand having en herstel van het gezin. Van ons moet uitgaan bezieling van het ka tholiek huiselijk ideaal en een streven tot her stel der katholieke gezinsgebruiken. Het huisgezin moet weer worden het middelpunt en de kern der sociale werkzaamheid en niet slechts de woon- en slaapgelegen heid van eenige geldverdieners, of een goedkoop pension. Het huisgezin moet zijn een G e- De ontwikkeling van Palestina in de laat ste jaren, de geweldige toename der Joodsche immigranten, de instelling van een wetgevend lichaam, dat wellicht weldra een voldongen feit zal zijn, zijn ook voor de Katho lieken in Palestina van groote beteekenis. Het aantal Katholieken in het H. Land is de laatste jaren jammer genoeg vrijwel on veranderd gebleven en bedraagt ongeveer 30.000 met inbegrip van de talrijke klooster lingen, die hier de liefdadigheid beoefenen, of bij het onderwijs werkzaam zijn. Het totaal aantal Katholieken in het H. Land is der halve veel minder dan het aantal Joden, dat zich in 1935 in Palestina heeft gevestigd. Vol gens een zeer waarschijnlijke schatting bedroeg het aantal Joodsche immigranten, dat zich in 1935 in Palestina kwam vestigen minstens 70.000. De Katholieken en ook de overige Christenen zien met groote bezorgdheid de verdere ontwikkeling der dingen tegemoet, daar zij als een geringe minderheid totaal in den hoek geduwd dreigen te worden, daar ook de Mohammedanen en Arabieren sterk in aantal toenemen. De positie en invloed der Katholieken in het H. Land worden ieder jaar reeds minder. Voor de verdediging van de Katholieke be langen in het H. Land werd op 31 April 1933 reeds te Brussel een Comité gevormd de Palestijnsche Sectie van deze organisatie, onder voorzitterschap van den Latijnschen Patriarch te Jeruzalem, heeft tot bijzondere taak gekregen om de wereld op de hoogte te houden van 't Katholicisme in Palestina. Sinds het Comité werd opgericht is de Joodsche im migratie in Palestina zoodanig gestegen, dat de Katholieken van alle naties ten zeerste be zorgd moeten zijn over de katholieke belangen in het H. Land. Het „Comité de Défense", dat in Engeland zijn zetel heeft, verklaart met den meesten nadruk, i'ot het zich niet wil beklagen over de fouten en misslagen, die Engeland jegens de Katholieken zou hebben ger.arkt cn dat het geen critiek wil uitoefenen jegmis hst Be stuur van dit Mandaatgebied, dat ondanks de zeer gecompliceerde 'situatie van het land een zoo onpartijdig mogelijk standpunt inneemt. Het zou echter wel gewenscht zijn, dat het Beduur var dit Mandaatgebied in zijn eigen belang een verklaring zou afleggen, waar in de historische rechten der Katholieken of ficieel erkend worden. Door de goedkeuring van den Volkenbond zou deze plechtige er kenning der eeuwenoude privileges der Ka tholieken in het H. Land tot een vast bestand deel van het internationaal recht gemaakt kunnen worden. Sedert den tijd der Kruistochten hebben de Katholieken van Palestina onder ontzaglijk moeilijke omstandigheden 1 un nederzettingen in het H. Land weten te hand haven. Zelfs de Turksche regeering heeft steeds de oude rechten der Katholieken op vrijstel ling van belasting voor hun godsdienstige instellingen en de volledige onafhankelijkheid hunner scholen geëerbiedigd. Met recht mogen de Katholieken verwach ten, da deze ooi i echten, die hun cok door de Mandaatregeering gewaarborgd zijn, ook voor de toekomst behouden blijven. Een officieel document, zoo verklaarde het Brusselsche Comité, ooor Engeiand en den Vol kenbond plechtig bevestigd en bekrachtigd, zou mor de Kathode:;en een zekere geruststelling zijn, dat hun instellingen ook in de toekomst zouden kunnen blijven bestaan, ook voor het geval, dat een pc'itieke omwent3 mg wijzi ging zou brengen in het bestuur van het land. Op het oogenblik is weer alle aandacht op Palestina gevestigd, daar het land, evenals in het verleden, door hartstochtelijke politieke woelingen geteisterd wordt. De aaneensluiting der Arabieren tegen de steeds grooter wordende immigratie van de Joden, de actie Iepen den geheimen wapen handel, de uitdrukkelijke verklaring van En- gelsche autoruiten, dat Palestina Zijn eigen wetgevend li'.r.am zal krijgen, dat zijn in vloed zal ku,.i,er doen gelden ->p h-t bestuur van 't land. bobben de gemoederen d>'r Joden in felle opwinding gebracht. In verband met het vormen van 'n een heidsfront door de Arabieren, die tot nog toe de meerderheid der bevolking uit maken, en die 'n politiek program hebben op gesteld, en ook wijl de Joden vastbesloten zijn om met onweerstaanbare energie hun plannen in Palestina door te voeren, wenden de Katholieken van het H. Land zich tot hun geloofsgenooten in de geheele wereld om het Brusselsche Comité te steunen bij de verdedi ging van de Katholieke belangen in Palestina. Reeds sinds 1922 worden de Katholieken bij alle meeningsverschillen met andere godsdien stige belijdenissen steeds in hunne rechten te kort gedaan. De Katholieken meenen, dat de Joden wei nig van hun voornemen doen blijken, om met rechtmatige eischen en verlangens van de Ka tholieken rekening te houden, hetgeen wel_ heel duidelijk blijkt uit de proclamatie van' het Uitvoerend Comité van Tel Aviv van 22 December 1934 en uit de onverdraagzaamheid der Joden in Palestina, hetgeen algemeen bekend is. Onlangs nog is de Katholieke vertegen woordiger uit den gemeenteraad van Jeruzalem verdwenen. Het recht van voorkeur, dat de La- tijnsche Patriarch bezit boven den Schismatie- ken Patriarch wordt niet meer erkend. De Katholieken van Palestina hebben den indruk gekregen, dat de Mandaatregeering te weinig belangstelling voor hen heeft, omdat van de zijde der Katholieken geen gevaar voor verzet dreigt. Bij de debatten in het Engel- sche Parlement werd wel herhaaldelijk voor de belangen der Joden in de bres gesprongen, maar voor de Katholieken heeft nog nooit iemand een lans gebroken. Het wordt hoog tijd, dat zoowel in Genève als in Londen het katholieke standpunt wordt uiteengezet en verdedigd, opdat eindelijk eens maatregelen worden getroffen om de rechten der Katholieken in het land van den Verlos ser te beveiligen. z i n s h u i s, waar ouders en kin deren zullen leven tot Gods eer. Het moet zijn een Bedehuis en een Gasthuis, waar wij on zen armen naaste beminnen als ons zelf, het moet zijn een Heilig Huis, waarin wij Kinderen Gods zijn en blijven! Daarom zullen in de octaafweek (12-19 Jan.) van het H. Familiefeest, alom vergaderingen worden belegd door de organisaties van R. K. Vrouwen, Graal, Jeugd, Onderwijzers, Werk gevers en Werknemers, om deze idealen te belichten. Geen parochie mag zonder vergadering of demonstratie blijven, maar allen moeten me dewerken: „Het gezin terug aan Christus". Hier ligt een taak voor de ouders. Komt allen en leert of verlevendigt weer in U de oude christelijke gebruiken. Leert weer onze oude feesten vieren met Roomsche liturgie. Brengt den kerststal weer in Uw woning, bakt weer het Driekoningen brood, laat kaarsjespringen en hangt den adventskrans op. Als het waar is, dat de opvoeding van klei nigheden afhangt, en het is waar!, hoeveel te meer geldt dan zulks van de oude gebruiken, die zoo'n warmte verwekken in het arm men- schenhart. Jonge mannen en vrouwen, die nog staan aan den opgang van hun leven, laten zij ko men, vervuld als zij zijn van het ideaal, om eenmaal een gezin te stichten naar het voor beeld van Nazareth. In woord, zang en spel, zal de bedoeling wor den uitgedrukt, terwijl in een uit te reiken drukwerkje, geschreven door een bekenden liturgist, de oude gezinsgebruiken, bevattelijk behandeld zijn. Heel ons Diocees moet staan in laaiend enthousiasme voor het ideaal: „Het gezin terug aan Christus!" F. FONTAINE. De verschillende standsorganisaties, benevens de mannelijke en vrou welijke jeugdorganisaties in het ge heele Diocees, hebben, zooals be kend, het schoone besluit genomen, om de octaafweek van het feest van de H. Familie, in het teeken te stel len van een actie tot versterking van den christelijken geest, tot opleving van de christelijke gedachte in de gezinnen. Een actie dus met de leuze: herstel van het gezin in den geest van het H. Huisgezin. Het gezin terug aan Christus. Een actie echter, het behoeft nauwelijks te worden gezegd, die juist voor dezen tijd van zoo groote beteekenis kan worden geacht. Immers, wanneer nu 40 jaren geleden, toen reeds de christelijke geest in de gezinnen dreigde verloren te gaan, maar die in verge lijking met onzen tijd toen toch altijd nog op hechteren grondslag stond, wanneer toen Paus Leo XIII zich reeds gedrongen voelde om te waarschuwen tegen 't groote gevaar, dat 't ge zin bedreigde met er op te wijzen, dat naar dezelfde mate, dat de deugd in de gezinnen dieper en dieper wortel heeft geschoten en de harten van de leden van een gezin gevormd zijn naar de voorschriften van den godsdienst, de vruchten daarvan voor het algemeen welzijn des te overvloediger zullen zijn, hoeveel te meer zal een actie tot herstel van het christelijk gezin dan noodig zijn in onzen tijd, nu blijkt dat vele gezinnen die verheven taak uit het oog hebben verloren, hun zending hebben los gelaten en hun roeping misverstaan. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat meer speciaal de standsorganisaties alles in het werk stellen de actie van de komende gezinsweek aan de gestelde verwachtingen te doen beantwoorden. En zonder die activiteit van andere organisaties ook maar op eeniger- le: wijze minder te waardeeren, willen we hier toch wijzen op de actie van den R.K. Volks bond met zijn gedecentraliseerde, parochieele kringorganisaties, met zijn duizenden aange sloten leden, met zijn honderdtallen be stuurders van vak- en onderafdeelingen en kringen, die deze actie zoo intens mogelijk voorbereidt. En al zullen de bijeenkomsten van den R.K. Volksbond, zeer eenvoudigen, sober van opzet zijn. zij zullen toch zeker duizenden leden, hunne vrouwen, zonen en dochters tot zich trekken, om daar, zoowel door het gesproken woord als door aanschou welijke voorstelling van oude christelijke ge zinsgebruiken, den grondslag te leggen voor de opleving van den christelijken geest, de chris telijke gedachte in die kleine gemeenschap van man, vrouw en kinderen, van vader, moeder en kroost, van den grondpijler van het gods dienstig, zedelijk, sociaal en maatschappelijk leven, van het huisgezin. Moge deze opzet .slagen. Moge vooral de katholiek georganiseerde arbeiders en hun vrouwen toch beseffen, van welk een ont zaglijke beteekenis het vooral in deze zoo zware en moeilijke tijden is, dat daar toe alle geëigende middelen worden aan gewend, dat het gezin de eereplaats die het voorheen in de samenleving innam, moge terugwinnen. Het zal een offer vtragen, maar een offer dat ruim vrucht zal dragen. Dat offer zal op de eerete plaats zijn het bijwonen der daartoe vanwege den R.K. Volks bond in de verschillende parochies te beleg gen bijeenkomsten. En we schreven het hier boven reeds, ook de vrouwen, de grootere zonen en dochters worden daar verwacht. Een offer om ook de middelen, die op die bijeenkomsten zullen worden aangegeven, ter hand te nemen. Zoo voorbereid door het bestuur, zoo ten uit voer gelegd door de leden, zal deze gezinsweek- actie zeker slagen, hetgeen we zoowel het be stuur als den leden en hun gezinnen van harte toewenschen. TH. R. Ter gelegenheid van de Gezinsweek wordt onder de leden van de R.K, Standsorganisa- w. B l I S ties in grooten getale een foldertje verspreid, waarin enkele goede Christelijke gezinsge bruiken zijn aangegeven. Allereerst de beteekenis van een gezegend en gewijd huis als veilige beschutting tegen allen kwaden invloed van buiten; als gezinshuis, bede huis, gasthuis en Godshuis. Het teeken des kruises in het huis; in de wieg allereerst, over het brood bij het aansnijden, op het hoofd der kinderen als zij naar bed gaan. De kerkgang of het „inhalen" van de moeder. Volgens de kerkelijke voorschriften mogen in het kerkgebouw alleen bisschoppen, prelaten en hoogwaardigheidsbekleders worden ingehaald èn de vrouw, die moeder is geworden. Het dragen van de gewijde verlovingsringen. In den ouden tijd waren er Romeinsche of Christelijke verlovings- en trouwringen. Hoe mooi zou het zijn die oude gewoonte weer op te vatten. Het was een platte ring, in het midden wat verbreed waar jour gen kruisje in staat, met aan weerszijden schuin afloopende strook jes, waarin de patroonheiligen van bruidegom en bruid gegraveerd zijn. In de gezinsweek zullen eindelijk op de bij eenkomsten tal van vrome oude tradities van het huiselijk leven aanschouwelijk worden voor gesteld: de Adventskrans, Kerststal en Kerst boom, Driekoningen-viering, Nieuwjaarswensch, Palmpaschen, enz. KATTOWITZ, 11 Jan. (D.N.B.). De Poolsche grenspolitie is een sedert jaren gedreven smok kelhandel in pelswaren op het spoor gekomen. Naar men tot dusverre heeft kunnen vast stellen, is voor een waarde van 114 millioen zloty aan pelswaren Polen binnengesmokkeld en is de staat op deze wijze voor een bedrag van 30.000 zloty benadeeld. Tegen de 59 Poolsche bontfirma's, die met de smokkelaars in relatie stonden, is een vervolging ingesteld. Een twee en zeventigjarige boekhouder, die in een der Londensche voorsteden woont, heeft dezer dagen een der oudste titels van Schot land geërfd. De heer G. H. Munro is een neef van Sir Hectot Munro, die onlangs op zijn kasteel Voulis Castle het tijdige met het eeuwige verwisselde. „Ik heb den titel van de 12e baronnet en van den 30sten baron van Voulis verkregen en ben thans de 37ste chef van de Munro-Clan", zeide de nieuwe Peer, doch volgens de erfwetten vervalt het ge- zamelijke vermogen, inclusief het kasteel aan den kleinzoon van moederszijde van Sir Hector". Het New-Yorksch aquarium bezit verschei dene electriciteit ontwikkelend visschen, waar onder een sidderaal, die een spannig van 400 volt kan veroorzaken. Na eenige vergeefsche proeven is de aquariumleiding er in geslaagd de sidderaal een electrische installatie aan te binden, waardoor het dier al zwemmende twee Neonlampen aan het branden brengt. Men ziet deze lampen dan aan de visch door het aqua rium zwemmen. Aanvankelijk bleven de lampen den heelen dag doorbranden, maar naderhand raakte het dier er aan gewend, zoodat hij nu alleen nog mara electriciteit ontwikkelt, als hij tevoren met een koperdraad wordt geprikkeld. Driemaal per dag verschijnt thans boven het bassin in plaats van het gebruikelijke opschrift „voedering', het woord „verlichtingstljd". Je had een pond Limburgsche kaas moe ten meebrengen en je brengt zes eieren mee. Weet ik, maar 't zijn bedorven eieren. (Merle Blanc).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 7