De ontruiming van Makallé Aardverschuiving in Frankrijk Onze ambulance in Abessinië De kerkstrijd in Duitschland Japan en de Vloot- conferentie 1 DE POSITIE DER STAD LIJKT EEN SPINNEWEB De Russische be wapening 'mf- Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 13 JANUARI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19741 Vermoedens over de Italiaansche legerplannen aan het Zuidelijk front De oorlogsbuit van de Abessiniërs Vliegtuig-ongeluk in Eritrea Italië mobiliseert inlanders Het gebouw te Brussel, waarin de kan toren waren gevestigd van de „ban kiers" die door de politie ontdekt werden als de bedrijvers van een enormen beurszwendel Een geweldige massa van ruim een millioen kubieke meter is in beweging Honderdachttien jarige overleden Een der oudste inwoners van Europa De kerkcommissies van de regeering als funest ver worpen BERLIJN, 12 Jan. (Reuter) In alle Evangelische Pruisische kerken hebben de predikanten een proclamatie tot de geloovigen gericht, waarin o.m. gezegd wordt: „De staat heeft kerkcommissies ingesteld, belast met de leiding van de kerk. De Broederraad van de Oud-Prui sische Unie acht deze instelling funest. Bijgevolg erkent de Broederraad de door den staat ingestelde kerkregeering, ver tegenwoordigd door de commissies, niet. De Raad gaat voort in de kerk als voor heen zijn hiërarchieke functies uit te oefenen. Hij herinnert de predikanten aan de verplichting, die zij voor God, voor de gemeenschap der geloovigen op zich heb ben genomen en geeft hun de opdracht de hiërarchieke functies in heel haar uit gestrektheid uit te oefenen." 42 milliard Fransche francs voor militaire doeleinden Groot corruptieproces in Tsjecho-Slowakije Hooggeplaatste ambtenaren der spoorwegen als beklaagden - Een windhoos van enorme kracht veroorzaakte groote schade te Düsseldorf. De foto geeft een beeld der verwoestingen in een der stadsplantsoenen Nieuwe instructies uit Tokio, wel ke van het grootste belang kunnen worden Kan mislukking nog voorkomen worden? De militaire maatregelen in Egypte hebben niet nagelaten de algemeene aandacht te trekken. Hier ziet men het militair kamp te Sidi Bishr, omgeven door een kilo meterlange prikkeldraadversperring Schepen vergaan Alle 35 opvarenden van de „lowet' omgekomen Geestelijke veroordeeld in Duitschland Wegens vermaning niet-Roomsche bladen af te schaffen De zaak-Hauptmann Nieuwe pogingen om het proces te herzien EEN BEKEERING DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Begin dezer week vertrek naar het front Verkeersongelukken in Oostenrijk De vervanging van de l A.A.A. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ctv Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voot de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek DESSIE, Zondagavond. Stuart Emeny seint: De Abessinische troepen omsingelen Ma kallé vrijwel aan alle kanten en het groot ste deel der Italiaansche troepen heeft thans de stad verlaten, waarvan de ver overing nog slechts negen weken geleden r.iet zooveel ophef door de Italianen werd aangekondigd. Onder den drang der Abessinische troepen, die thans Makallé en haar verbindingslijnen be dreigen, zijn de Italianen meer dan 30 mijl teruggetrokken tot aan Masoboe. Daar zullen zij in het nauw worden gedreven door de legers van ras Seyoem en ras Kassa, die van de West zijde zullen komen opzetten en het leger van generaal Kassa, den minister van Oorlog, dat zich aan de Oostzijde bevindt. De Italianen hebben een klein garnizoen te Makallé achtergelaten, meer uit sentimenteele overwegingen dan uit een strategisch oogpunt De Abessiniërs houden vol, dat zij de stad ieder oogenblik binnen kunnen rukken. Makallé lijkt op het oogenblik veel op een spinneweb. Beide legers willen de spin zijn en trachten het andere in de positie van de vlieg te brengen. Vermoedelijk zullen de Abessinische troepen daarna Haussien omsingelen, dat veel moeilijker zal zijn te bezetten, omdat het midden in een open vlakte ligt, die geen gelegenheid voor guerilla-methoden biedt en omdat het versterkt is door loopgraven en artillerie. De thans door de Abessiniërs veroverde posi tie snijdt de directe verbindingen tusschen Ak- soem, Adoea en Makallé af. De Italiaansche ver sterkingen moeten nu een grooter omweg maken om de plaats van bestemming te bereiken. De Italianen werden in het Zuiden bij Kerselle in hun opmarsch gehinderd en verloren daarbij zes tanks, een radio-zendinstallatie en honder den inheemsche soldaten. Deze opmarsch doet vermoeden, dat de Italianen trachten een lin kerflank uit te zettep om het leger te beschutten tijdens een nieuwen aanval in de richting van Sidamo. Vier Italiaansche gevangenen, die in den slag bij Enda Selassie zijn gevangen genopien, ver telden mij hoe een Italiaansche troepenmacht van 1600 man en 19 tanks in een nauwe vallei in de val werden gelokt en verslagen werden, waarbij zij 800 man en alle tanks verloren. De gevangenen waren vier magere, ondervoede jon gens, die in 1911/'12 zijn geboren, die er grotesk uitzagen in de groote overgeschoten Ameri- kaansche uniformen. Zij rookten sigaretten ter wijl zjj vertelden. Hier volgt de geschiedenis van korporaal Guerremi Remo van het tank corps van het regiment van den hertog van Abruzi. „We kregen tezamen met andere tanks het bevel om tegen den vijand op te rukken. Een aantal vrachtwagens met nieuwe voedsel- en ammunitie-voorraden, was aangevallen. Wij trokken ongeveer zestig K.M. Zuidwaarts in de richting van Enda Selassie en kwamen daar in een nauwe vallei met steile wanden. Het tank corps vond na een bocht in den weg den grond plotseling met groote blokken steen be zaaid. Wij waren in de val gelokt. De tank, die voorop reed, legde het af, de andere hoopten zich achter het eerste slacht offer op, zoodat zij er niet voorbij konden en evenmin terug konden keeren. 1600 man Itali aansche troepen, bestaande uit blanken en As kari's volgden ons op den voet. Een geweldig vuur van beide zijden van de bergen werd op ons geopend. Daarop ontstond een chaos. Een der tanks raakte in brand. De infanterie werd eenvoudig neergemaaid. Onze tank gleed opzij van een helling af, wij konden noch bewegen, noch vuren. Minstens de helft van de infanterie werd ge dood, de anderen namen de vlucht en de Abes siniërs vuurden links en rechts. Soldaat Egisto en ik openden de deur van onze tank en hielden onze handen op, toen wij zagen, dat onze tank door Abessiniërs werd omgeven. We werden gevangen genomen." Ik vroeg hun, hoe het met het moreel der Italiaansche troepen gesteld was. Zij lachten en zeiden: „Dat kunnen wij niet zeggen, want wij zullen den een of anderen dag weer naar Italië terug moeten." Ik vroeg hun, wat zij van de fascisten als sol daten dachten. Zij lachten nog luider, maar zeiden niets. De Abessiniërs hebben thans 21 tanks, tien vliegtuigen en meer dan 60 machinegeweren veroverd. De Italianen trachten de radiover bindingen der Abessiniërs van beide fronten te vernielen. Vandaag zijn hier drie Mohammedaansche priesters aangekomen, die vele dagen lang heb ben gereisd om den keizer te vertellen, dat zijn „ster rijzende is en het oogenblik thans gunstig is om de Italianen tot aan de zee terug te dringen." De keizer dankte hen voor hun advies. ADDIS ABEBA, 12 Jan. De berichten van het Noordelijke front melden, dat de gevech ten om Makalle voortgaan. Bijzonder fel schijnt de strijd op 20 K.M. ten Westen van Makalle te zijn. De Abessinische opmarsch wordt thans gericht op Abaro, dat ongeveer 25 K.M. ten Noorden van Makalle ligt. De toestand wordt daar uiterst gevaarlijk voor de Italianen genoemd. Tengevolge van den bijna veertien dagen durenden regen zijn alle oude en nieuwe wegen voor den Italiaanschen trein volkomen onbruikbaar geworden. De Abes siniërs blijven dezen toestand uitbuiten. Op het vliegterrein bij Massaoea is Zater dagavond een Italiaansche bommenwerper met drie man aan boord bij een gewone oefen- vlucht door onbekende oorzaak verongelukt. De bemanning kon niet meer bijtijds gebruik maken van de parachutes. Alle drie zijn om het leven gekomen. Uit Asmara wordt vernomen, dat de meeste Erythreaansche inboorlingen, die in staat zijn wapens te dragen of werktuigen te hanteeren door de Italiaansche autoriteiten zijn gemobili seerd. Met volle kracht wordt thans gewerkt aan het bouwen van een brug over de rivier Mareb, welke Erythrea van Tigre scheidt, in verband met het komende regenseizoen. Ras Desta zou de verzekering hebben gegeven aan het front bij Dolo te kunnen stand houden. Op advies van ras Desta zou de negus de mobilisatie hebben gelast van 200.000 man, welke bestemd zouden zijn voor de zuidelijke pro vincies. In de kerken te Abbis Abeba is een procla matie voorgelezen, waarin gewaarschuwd werd voor de mogelijkheid van een Italiaanschen luchtaanval op Addis Abeba tusschen 22 en 24 Januari. PARIJS, 12 Jan. (Refljter). In de onmiddellijke nabijheid van de stad Gap, in het departement Hautes-Alpes (Zu<id-Frankrijk), heeft een geweldige aardverschui ving plaats gehad. Ruim een mil lioen kubieke meter aarde is in be weging gekomen en schuift met een snelheid van twee tot drie meter per dag in de richting van Gap. Een kanaal is reeds volkomen door de aard- massa's bedolven. Er heeft zich een kunst matig meer gevormd, welks water de stad dreigt te overstroomen. Ten Zuiden van Grenoble is een geheele heuvel in beweging geraakt, waardoor een rivier uit haar bedding is gedrongen. De verbinding met een naburig dorp is geheel verbroken. BOEKAREST, 12 Jan. (D.N.B.) In den leef tijd van 118 jaar is thans overleden George Strazza, een van de oudste inwoners van Europa. De man had nog als soldaat dienst gedaan bij de revolutiebeweging van 1848, terwijl hij later nog gediend had in het Oostenrijksche leger. Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMoiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij VERWACHTING: Zwakke tot mati- 1 gen Westelijke tot Zuidelijken wind, s aanvankelijk nevelig of helder tot licht Ël bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot ^7 temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag dooi. Hoogste barometerstand: 769.6 te Miinchen. Laagste barometerstand: 741.0 H te Nordöyan. H Zon op 8.07, onder 4.10. Licht op 4.40. Maan op njn. 9.57, onder v.m. 9.36. Laatste kwartier 16 Januari 8.01 n.m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiDiiiiil MOSKOU, 12 Jan. (A.N.P.) Zondagochtend hebben ook eenige leden van het Roode Leger deelgenomen aan de beraadslagingen van het Centrale Uitvoerend Comité. Een „commandeur" deelde mede, dat de leger- begrooting in 1935 6 milliard roebel heeft be dragen. Feitelijk zijn het vorig jaar voor de landsverdediging 8 milliard roebel uitgegeven. In 1936, aldus vervolgde deze spreker, zullen 14 milliard roebel voor militaire doeleinden worden uitgegeven (14 milliard roebel komt volgens de officieele koersnoteering overeen met 42 milliard Fransche francs). De officieele regeeringsverklaring aangaande de legerbegrooting voor 1936, welke, zooals Molo- tof reeds heeft aangekondigd, aanzienlijk hooger zou zijn dan die voor verleden jaar, is vervat in het rapport van het Volkscommissariaat van Financiën, dat nog moet worden uitgebracht. PRAAG, 11 Jan. (D.N.B.). 27 Januari begint voor het gerechtshof te Bruenn een der groot ste corruptieprocessen der laatste jaren. Het gaat om omkoopingen bij den bouw van het ministerie voor de spoorwegen in Praag, van 1927 tot 1933. Er zijn 11 beklaagden, deels hoog geplaatste ambtenaren der staatsspoorwegen. De voornaamste beklaagde is een ingenieur, die er van beschuldigd wordt 600.000 tot 700.000 kro nen aan omkoopgelden en 20.000 kronen in na- tura en verder van weer anderen ruim 20.000 kronen te hebben ontvangen. Men verwacht dat het proces ruim een maand zal duren. TOKIO, 12 Jan. (Reuter). Het Japansche kabinet heeft heden in een buitengewone zitting met alge- meene «temmen zijn toestemming gehecht aan de nieuwe instructies, welke aan de Japansche delegatie ter Londensche vlootconferentie zullen worden gezonden en die, naar men aanneemt, voor het ver dere verloop der conferentie van het grootste belang kunnen worden. Na goedkeuring door de ministers heeft de premier van den Mikado toestemming ver kregen deze instructies naar Londen door te seinen, welke de volgende punten omvatten: 1. De Japansche regeering betreurt het, dat andere mogendheden tot dusver nog niet het billijke en eerlijke karakter van het Japansche plan tot vaststelling van een gemeenschappelijke maximumgrens voor alle maritieme bewapening hebben erkend; 2. Japan zal daarom zijn plan nauw keuriger uitwerken, in het bijzonder wat betreft het aanvalswapen; 3. Indien de andere mogendheden echter ook in de toekomst zouden weigeren Ja pans voorstellen in overweging te nemen, dan zou Japan genoodzaakt zijn, zich van de vlootconferentie terug te trekken. In dit geval zou Japan zich misschien bereid verklaren een waarnemer ter conferentie achter te laten, indien deze dan althans nog wordt voortgezet. Het blad „Yomiuri" verneemt, dat Japan be reid is de clausules van de verdragen van Washington en Londen inzake de beperking van den duikbootoorlog te handhaven, alsmede het verbod in zake de bewapening van koop vaardijschepen en het gebruiken van vreemde oorlogsschepen. Admiraal Negamo, aldus het blad, zal trach ten een mislukking van de conferentie, te voor komen. Hij zal krachtens de nieuwe instructies de voorstellen tot afschaffing der offensieve wa penen ter zee nader omschrijven. Als laatste redmiddel zal hij het voorstel doen, dat de mo gendheden vrijwillig en gelijktijdig een verkla ring publiceeren, volgens welke zij geen bewa peningswedloop zullen ontketenen. Ook volgens de „Asahi" wordt in de nieuwe instructies de wensch geuit, dat de delegatie zal aandringen op een bespreking over de afschaffing der offensieve vlooteenheden. Omtrent het verloop van de kabinetszittirg verneemt de „Asahi Sjimboem" nog, dat de minister van Financiën er op heeft aangedron gen, alles in het werk te stellen tot het ontzien van internationale gevoeligheden. Daartoe is het noodig een openhartige uiteen zetting te geven van Japans ontwapeningstheorie en van de motieven, die Japan eventueel er toe zullen nopen de conferentie te verlaten. Takahasji wees er op, dat vele der tot dusver naar voren gebrachte argumenten betreffende de vloot-ontwapening gebaseerd waren op de veronderstelling, dat een oorlog wellicht niet on mogelijk was, zoodat men daarmede eigenlijk in strijd handelde met het eerste beginsel der ontwapening. Japans politiek is echter gebaseerd op de beginselen van niet-bedreiging en non agressie, welke het meest geschikt zijn om te leiden tot ontwapening en wereldvrede. De minister van Buitenlandsche Zaken ant woordde hierop, dat de Japansche delegatie den koers, dien zij zou inslaan, zoo zorgvuldig mogelijk zou overwegen en een verklaring zou afleggen, waarin een uiteenzetting zal worden gegeven van Japans werkelijk vredelievende be doelingen. SEATTLE, 13 Jan. (Reuter). Het kustwacht station Point Adams deelt mede, dat tijdens den storm twee of drie schepen op de rotsen zijn ver gaan. Er zou een groot aantal personen gewond zijn. Aan den mast van het wrak, waarschijnlijk dat van het vrachtschip „Iowa", werden drie personen opgemerkt. Het kustwachtstation Astoria bevestigt, dat de vrachtboot „Iowa", metende 1289 ton, in een storm is vergaan. Alle 35 opvarenden zijn omge komen. STUTTGART, 13 Jan. (A.N.P.) De katholieke geestelijke Adolf Staudacher is tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld, omdat hif zijn parochianen had vermaand, alle niet-Room sche bladen uit hun huizen te bannen. Nu het hof van genade gratie aan Haupt- mann geweigerd heeft blijven hem nog twee wegen open; uitstel van executie door gouver neur Hoffmann met ten hoogste 3 maal 30 da gen of hervatting van het proces op grond van nieuw bewijsmateriaal, in te dienen door den verdediger. Hauptmann hoorde met kalmte de uitspraak van het Hof van Genade aan. Hij verklaarde steeds de waarheid te hebben gezegd, hij heeft thans niets meer te zeggen. Wederom hebben zich twee advocaten uit Washington gevoegd bij de verdedigers van Hauptmann en men is voornemens een nieuw beroep te doen op het opperste gerechtshof, dat reeds 9 December j.l. weigerde een beroep te aanvaarden. De advocaat Finnegan verlangt een onderhoud met gouverneur Hoffmann, en is per vliegtuig uit Chicago vertrokken. Naar verluidt is hij in het bezit van inlichtingen, volgens welke een drietal personen te Chicago 22.000 dollar bezitten van den losprijs door Lindbergh betaald. Gouverneur Hoffmann heeft te kennen ge geven, dat hij slechts tot uitstel der executie van Bruno Hauptmann zal besluiten, indien vóór Zaterdag a.s. nieuwe feiten van groot ge wicht aam het licht zuilen komen. WASHINGTON, 11 Jan. (Kipa) De vroe gere Amerikaansche Staatssecretaris van Bin- nenlandsche Zaken Albert B. Fall is te El Paro (Texas) in de Katholieke Kerk opgenomen. HET NEDERLANDSCHE ELFTAL WINT TE PARIJS MET 6—1 VAN FRANKRIJK. BAK- HUYS SCOORT DRIE, WELS, DROK EN VAN NELLEN SCOREN ELK EEN DOELPUNT. De Broederraad van de Oud-Pruisische Unie verwerpt dekerkcommissies door de regeering ingesteld De ontruiming van Makalle door de Italianen; een verhaal over den strijd door een Italiaansch ijgsgevangene. Tokio zendt nieuwe instructies aan de Japan sche delegatie ter Vlootconferentie. Geweldige aardverschuiving in Zuid-Frankrijk van meer dan een millioen kubieke meter. Voor militaire doeleinden zal Rusland in 1936 uitgeven 42 milliard Fransche francs. Haarlems nieuwe bisschop Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft het bestuur over zijn bisdom aanvaard. Een Fransche leening in Amsterdam? Vrouw te Eindhoven doodt haar man met re volverschot. Gasverstikking te Gouda. Bergingsmaatschappij acht positie van de „Kerk plein" zeer gunstig. Het verkeer eischte wederom een aantal dooden. Nachtelijk brandalarm veroorzaakt paniek in kosthuis te Amsterdam Gaspersleiding langs brug over Merwedekanaal aangevaren en vernield. Gemeente Muiden zon der gas. I.V.C.B.-competitie: Verrassingen in het Zui den Treffers klopt Emos In het Oosten Wilskracht klopt V.V.A. in West I H.B.C. wint van D.H.L. in West II. Rie Mastenbroek herovert het wereldrecord 400 meter rugslag. Rajchenbach wint de tiende partij van de match tegen Vos om het wereldkampioenschap dammen. Wals en Pellenaers winnen den „Nacht van Munster". Sengers kampioen van Nederland driebanden groot biljart eerste klas. Van den Franschen gezant te Addis Abeba, den heer Bodard, is onder dag- teekening van 8 dezer het volgende nadere telegrafische bericht ontvangen. „De Nederlandsche Roode Kruis Ambu lance zal in het begin van de volgende week naar Dessie en het front vertrekken. Dit vordert öe noodige maatregelen om haar veiligheid te verzekeren". WEENEN, 12 Jan. (A.N.P.) Een autobus met acht kinderen, leden van de Katholieke Jeugd organisatie, onder leiding van een priester, is tengevolge van ijzel op den weg in den Donau gereden. Zes kinderen verdronken, evenals de priester. Bij Mariazell in Stiermarken is een vracht auto met leden van de „Ostmaerkische Sturm- scharen", die zich naar een vergadering wilden begeven, in een beek gestort. Zes personen ver dronken. WASHINGTON, 12 Jan. (A.N.P.) Een speciale commissie van dertien boerenleiders heeft Za terdagmiddag een resolutie aangenomen, waarin een plan opgenomen is ter vervanging van de A.A.A. 1 K W VA Uil mm li M r r -4,/y? Stand op Maandag 1 uur n.m. 765.1 Vorige stand 762.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1