S TA DSNIEUWS f- Haarlem, 13 Jan. ONZEN OMROEPER mmmm MAANDAG 13 JANUARI 1936 IÉ ECHTE WALES-ANTHRACiET o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM AGENDA HAARLEM TELT 131.258 INWONERS Duitsche meisjes waren aantrekkelijk Huwelijken R. K. METAALBEWERKERS INBRAAK TE HEEMSTEDE Brandkast geforceerd POLITIE-SALARISSEN TE BLOEMENDAAL Protesten tegen verlaging Jaarfeesten met hoogstaande kunst Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers betreedt de Plébanie na de plechtigheid der inbezit neming van den Bisschoppelijken Zetel WINKELDIEF BETRAPT CALDERON'S „GEHEIMEN DER H. MIS" Opvoering door de Katholieke Jeugdvereenigingen te Heemstede Warenhuizen hadden zijn voorkeur Zang en Vriendschap Chassé" schenkt den Bisschopsmijter Kindervoeding BURGERLIJKE STAND Feestgave aan Mgr. Huibers van de parochie, welke hij heeft gesticht Gevonden voorwerpen en dieren AUTO TE WATER Diefstal in het spel? STADSSCHOUWBURG Dansavond van Ankie Heukers en haar groep V-t. „De B. 21 vliegt om de wereld" VOOR DEN KANTONRECHTER Beschonken autobestuurder „Veel heil en zegen" Voor de Stille Armen Een goede reclame Harmenjansweg 67a - Telef. 16100 Bioscopen 14 Januari Bioscopen Ballets Russes UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE ZAANDAM De burgemeester wees in zijn nieuwjaarsrede erop, dat het inwonertal van Haarlem nog steeds gestadig toeneemt. De gemeentelijke sta tistiek welke zoo juist ons bureau bereikte, heeft uitgerekend dat die toeneming in 1935 bedroeg 2131 zielen (in 1934: 2387). Voor hen die pre cies het naadje van de kous willen weten, laten wij hier de statistiek in haar geheel volgen. In 1935 zijn in deze gemeente geboren 1166 m. en 1088 v.; daarvan behoorden tot andere gemeenten 89 m. en 56 v., Elders zijn geboren behoorende tot deze gemeente 44 m. en 25 vr. Het totaal der geborenen, behoorende tot de ze gemeente bedroeg 1121 m. en 1047 v. Overle den zijn 634 m. en 612 vr. daarvan behoorden tot andere gemeenten 125 m. en 92 vr. Elders zijn overleden, behoorende tot deze gemeente 36 m. en 25 v. Het totaal der overledenen, be hoorende tot deze gemeente is: 545 m. en 545 v. In Haarlem hebben zich in 1935 gevestigd 3814 m. en 5022 v.; vertrokken zijn 3356 m. en 4427 v.; zoodat meer gevestigd, dan vertrokken zijn 458 m. 595 v.; meer geboren dan overleden 576 m. en 502 v. De totale vermeerdering is dus 1034 m. en 1097 v., tezamen 2131. Blijkens het Provinciaal Blad van Noord-Hol land bedroeg de bevolking van Haarlem op 31 December 1934 totaal 129.127, zij vermeerderde in 1935 met 2131, dus zij bedroeg op 31 Decem ber 1935 totaal 131.258 (62.697 m. en 68.561 v.). Hieraan sluit zich de statistiek van de vol trokken huwelijken over het jaar 1935, gerang schikt naar de Nationaliteiten. 828 huwelijken werden gesloten tusschen een Nederlander en een Nederlandsche, een huwelijk tusschen een Nederlander en een.. Danzig- sche, 75 tusschen een Nederlander en een Duit sche, 7 tusschen een Duitscher en een Neder landsche, 7 tusschen een Duitscher en een Duitsche, 5 tusschen een Nederlander en een Oostenrijksche, 3 tusschen een Nederlander en een Tsjecho-Slowaaksche, 2 tusschen een brui degom zonder nationaliteit en een Duitsche en 3 tusschen idem en een Nederlandsche. Dan waren er Nederlanders, die hun bruid nog wat verder in nationaliteit hadden gezocht: een bracht een Grieksche en een 'n Italiaansche naar het Haarlemsche stadhuis. Omgekeerd was er een Nederlandsche die met een Italiaan in het huwelijksbootje stapte en een andere, die met een Pool in zee ging. Ook buitenlanders durfden hier gezamenlijk den grooten stap doen: 'n Belg en 'n Belgische; een Duitscher en een Italiaansche; een Duit scher en een Oostenrijksche; een Italiaan en een Duitsche, Tenslotte werden nog 2 huwelijken tusschen een Nederlander en een Amerikaansche, en een huwelijk tusschen een Nederlander en een Duit sche, alle in het buitenland voltrokken, hier in Haarlem ingeschreven. In het geheel werden dus 942 huwelijken te Haarlem gesloten of ingeschreven ven; dat is gemiddeld, den Zondag en feestdagen niet medegerekend ruim 3 per dag. De ambte naar van den burgerlijken stand zal, naar wij vermoeden, nu zoo langzamerhand zijn speech tot de- „jonggehuwden" wel uit het hoofd kunnen opzeggen De statistische gegevens bewijzen dat er in Haarlem nog altijd meer vrouwen dan mannen gevestigd zijn. Dit lijkt strijdig met de cijfers der geboorten: 1121 mannen, en 1047 vrouwen. De meerderheid in geboorten van mannen, wordt echter overvleugeld doordat het vesti gingsoverschot (d.w.z. het aantal gevestigden verminderd met het aantal vertrokkenen) voor de vrouwen grooter is dan van de mannen De Duitsche dienstmeisjes zullen hiervan wel meer weten! Merkwaardig genoeg stierven er evenveel mannen als vrouwen: beide 545 in aantal. Waar werd opregter trouw, ter wereld ooit gevon den? Een kraanwagen heeft het vehikel weer op het droge gebracht, waarna het gebracht is naar de garage van het politiebureau in de Smedestraat en daar gestald. In den nacht van Zaterdag op Zondag is aan den Heerenweg te Heemstede ingebroken in het kantoor vr.n de firma N. De dader heeft zich blijkbaar toegang verschaft door verbreking van een ruit, aan de achterzijde van een aan het kantoor grenzende bollenschuur. In het kan toor zijn kasten en laden doorzocht en de aldaar aanwezige brandkast is een weinig geforceerd, doch niet geopend. Er wordt verder niets ver mist. Zooals bericht heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken het gemeentebestuur van Bloemendaal er op gewezen, dat de salarissen van het politie-personeel belangrijk moeten worden verlaagd en dat de ook voor andere gemeenten geldende 5 pCt. verlaging op de loonen en salarissen van het gemeente-perso neel zal moeten worden ingevoerd. Vanmiddag komt nu de Commissie van Ge organiseerd Overleg ten Raadhuize bijeen om de voorstellen ten opzichte der politie-salarissen te bespreken. Inmiddels is bij den burgemeester, den voor zitter der Commissie van G. O. een missive binnengekomen van de vertegenwoordigers der drie Politiebonden, waarin uiteengezet wordt, waarom zij, na overleg met hoofdbestuur en leden hunner afdeelingen besloten hebben, zich met deze salarisverlaging niet te kunnen ver eenigen. De afdeeling Haarlem van den R. K. Bond van Metaalbewerkers „St. Eloy" hield Zaterdag en Zondagavond voor de leden en hun dames haar jaarfeesten in het gebouw „St. Bavo". Het bestuur van „St. Eloy" verzorgt deze fees ten ieder jaar uitmuntend. Het zijn geen avonden uitsluitend van vroolijkheid met een gezellig samenzijn, maar genotvolle en kunst zinnige avonden. Het bekende orkest onder leiding van den heer Jan Nibbering vormt alleen reeds een bron van genot. Na ieder nummer had het dan ook een dankbaar applaus te incasseeren. Vervolgens trad op de R. K. Tooneelvereeni- ging „Ludamus" met het vier bedrijvig stuk „Vadertje Langbeen" onder regie van Bern. Schoonebeek. Een bespreking van het stuk heb ben wij reeds gegeven bij de eerste opvoering. Wij volstaan daarom met te zeggen, dat er deze avonden prachtig spel gegeven is, vooral door „Judy", een vondeling, Mej. Nelly van Brug gen en Jerves Pendleton (de heer B. Bunders). Bij de opening van de avonden hield de voorzitter, de heer N. de Bie, 'n korte toespraaak. De geheele wereld spreekt over crisis en men heeft er den mond van vol. Toch kunnen wij met ons allen de crisis niet oplossen. Van de 465 leden zijn er 230 leden werkloos, dus de helft. Het ledental loopt iets terug. De voorzit ter legde er vooral den nadruk op, dat de leden paraat moesten blijven om te behouden wat ver worven is. Met genoegen kon spr. constateeren dat weer een nieuw contract afgesloten is met de verwarmingsinstallateurs te Amsterdam. Van de instellingen van het R. K. Werklieden verbond als Volksbank, Concordia, Arbeiders- bank, Herwonnen Levenskracht, gaf spreker nog eens duidelijk doel en werking aan, om daarna in een propagandistische speech de leden op te wekken tot medewerking volgens de encyclieken van de pausen. Laten wij allen, aldus spr., pro pagandist zijn, om het ledental weer op te voe ren, opdat, als wij over eenige jaren ons gouden jubileum vieren, alle katholieke metaalbewer kers vereenigd mogen zijn in „St. Eloy". Op beide avonden werd een collecte gehou den voor „Winterhulp", welke een mooi bedrag opbracht. zelf. Zelfs als we toegeven, dat „Geheimen der H. Mis" zooal niet naar inhoud, dan toch wat den vorm betreft, bezwaarlijk een hoogte punt in Don Pedro's dramatisch oeuvre genoemd kan worden, blijven de bijzondere moeilijkheden, die dit barokke spel voor meespelenden en regie overvloedig bezit. Wij gelooven niet, dat deze moeilijkheden bij de opvoering te Heemstede alle bevredigend waren opgelost. De echte tooneelactie, die in dit Sacraments spel toch al niet sterk voorhanden is, was door den ons onbekenden regisseur tot een poover minimum teruggebracht, terwijl een gelijkmatige traagheid van de opeenvolgende dialogen mo gelijke spanningen in een algemeeneren indruk verloren deed gaan. Deze stileering, die met de barokke tooneelkunst van Calderon altijd in strijd moet komen, werd nog geaccentueerd door enkele willekeurige addities, die men zich ver oorloofd had. De rei van Engelen, die uit leden van „de Graal" bestond, zong bij den aanvang van het stuk de sequens „Veni, sancte Spiritus", terwijl de opvoering besloten werd met het declameeren van enkele versregels uit Vondel's „Altaergeheimenissen" en het zingen van het „Panis Angelicus". In het verwijt, dat de regisseur wat al te ge makkelijk zijn moderne visie (in concrete be weegt deze zich het liefst rond het weinig psy chologische, collectieve „spreekkoor") op Calde- ron's typisch barokke tooneelkunst heeft toege past, mag niemand lezen, dat de uitvoering niet op een behoorlijk peil gestaan zou hebben of geen indruk zou hebben gemaakt. Integendeel, een herhaling van deze opvoering is o.i. zeer gewenscht. De voordracht van alle medespe lenden was zeer beschaafd en uit alles bleek, dat aan deze opvoering groote zorg was be steed. En uit de wijze lessen, die de vrome Spaansche priester over het Geheim der H. Mis heeft gegeven, hebben zonder twijfel ook de talrijke aanwezigen te Heemstede een niet te onderschatten leering getrokken. B. y.,-j Onder zeer groote belangstelling (de ruime zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg was geheel gevuld) hebben de leden van de Katholieke Jeugdvereenigingen te heemstede gisterenavond het bekende spel van Calderon „Geheimen der H. Mis" opgevoerd. Pastoor Van Mierlo wees er in zijn openings woord op, dat dit de eerste maal was, dat de leden der jeugdvereenigingen, de Graal, de St. Jozefsgezellen, de Kath. Jonge Middenstanders- vereeniging en de Kruisvaart, gezamenlijk een uitvoering hadden voorbereid. Spreker zeide, dat het hem veel genoegen deed, dat er juist voor dit tooneelstuk, voor de toeschouwers wel licht meer een inspanning dan een ontspan ning, zooveel belangstelling bestond. Dat deze veronderstelde belangstelling inderdaad aan wezig was, bleek, -toen na een uitvoerige inlei ding door kapelaan Oud de uitvoering begon. Met veel aandacht volgde men het verloop van het godsdienstige spel, dat in de laatste jaren tot het vaste repertoire van het Katholieke leekentooneel is gaan behooren. Het feit, dat dit mogelijk was, moeten we waarschijnlijk meer op de rekening van kun dige regisseurs stellen dan op die van het spel Zaterdagavond heeft de winkelchef van de firma Vroom en Dreesmann een 32-jarigen metselaar, wonende te Haarlem, op heeterdaad op diefstal betrapt. De man bleek in het bezit te zijn van vier schilderijtjes, een paar hand schoenen, een knot sajet en andere winkelgee- deren ter waarde van f 20. Hij bekende, deze goederen gestolen te hebben in twee waren huizen hier ter stede. Bij huiszoeking werden bovendien nog andere voorwerpen aangetroffen, welke volgens de be kentenis van den metselaar, ook in de twee warenhuizen zijn ontvreemd. De man is in ver zekerde bewaring gesteld. De Kon. Liederta-fel ,,Zang en Vriendschap", directeur Frits Schuurman, geeft op Donderdag 16 Januari, des avond om kwart over acht, een concert in het Gemeentelijk Concertgebouw. Medewerking verleenen: Ankie van Wicke- voort Crommelin, sopraan en Hanny Scheffe- laar, viool. Begeleiding: Emmy van Eeden. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1225 porties, Overtonstraat 1911 porties, Byzantiumstraat 855 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 107 porties verstrekt. Geboren: 9 Januari, d. van A. AalBol; 10 Januari: d. van H. M. Kaandorp—Reijer; 11 Januari: d. van A. M. A. ZwaneveldSweerts; 12 Januari: z van J. H. Aarninkv. d Erf; d. van M. E. v. d Molenv Lieshout. Overleden: 10 Januari; P Waeijhaert, 83 j., Brederodestraat; 11 Januari: N. R. StrausGne- sin, 46 j., Gr. Heiligland; 12 Januari: M. v. d. Zee, 78 j., Rijnstraat; S. F de GrootBreeman, 67 j., Brouwersvaart. Er zal behalve dan te Hoorn wel geen pa rochie zóó opgetogen zijn geweest over de be noeming van deken Huibers tot bisschop van ons Diocees als de parochie van O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand aan de Chasséestraat te Amsterdam, waarvan Mgr. Huibers de on vergetelijke stichter en de bouwheer van de kerk is geweest. Niet zoodra was op dien ge- denkwaardigen Zaterdag het heuglijk nieuws van de benoeming bekend of de vlaggen wer den uitgestoken uit kerk en pastorie en in de naaste omgeving van het imposante bedehuis, dat als een levenswerk van Mgr. Huibers tot in verre toekomst zal blijven getuigen van den pioniersarbeid, welken pastoor Huibers op zijn eerste pastoorsplaats heeft verricht. Het spreekt van zelf, dat bij velen in „de Chassé" de gedachte naar voren is geko men om Mgr. Huibers een geschenk aan te bieden namens zijn vroegere parochie, wel ke hem eens zoo dierbaar was en die nog steeds de liefde heeft van onzen hoogver- eerden kerkvorst. De tegenwoordige herder van „de Chassé", pastoor Alink, heeft dit verlangen kenbaar gemaakt aan den bis schop. De gedachte van een geschenk zal nu in een daad worden omgezet. Op verlan gen van Mgr. Huibers zal dit geschenk be staan in den Bisschopsmijter, waarop de beeltenis zal voorkomen van O.L. Vrouw van Lourdes en van St. Joannes. Mgr. antwoordde pastoor Alink, dat hij dit geschenk gaarne zal ontvangen van zijn eerste parochie, niet om het te „krijgen", maar om het te „bezitten" en te „dragen" als een blij vende herinnering aan de parochie, die hem nog steeds lief is. Op den wijdingsdag zal namens de parochie van O.L.Vr. van Altijddurenden Bijstand het geschenk met een album, waarin de namen der gevers voorkomen, aan Mgr. worden aange boden. (Terug te krijgen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 uur v.m. en 1 uur n.m.) Handschoenen en ceinturen, politiebureau Zondagavond omstreeks kwart voor elf uur reed een auto met zeer groote snelheid langs de Zomervaart in de richting stad. De wagen hield nabij de Theresiaschool links in de bocht, slipte, huppelde over den grasberm en kwam tenslotte met de achterzijde in het water te recht. Tijdens de huppeling sprongen de beide inzittenden, twee jongemannen van naar schat ting achttien jaar, uit den auto en vluchtten in de richting stad. De politie probeert ze op te sporen. De auto bleek het eigendom te zijn van een Inwoner van Haarlemmermeer, die vaak in Haarlem vertoeft. De eigenaar was echter tot op hedenmorgen nog niet komen opdagen. Het is en blijft een gevaarlijke onderneming in Haarlem een dansavond te geven, te meer nog. wanneer zoo'n avond valt vóór den dag dateen gerenommeerd Russisch Ballet zal op treden. Dan is de kans dubbel groot, dat het weinige dansminnende publiek, dat Haarlem bezit, voldoende heeft aan dien eenen goeden keer, waar het neusje van den zalm geboden wordt. Want al waren Ankie Heukers en haar groep niet direct slecht te noemen, het was nog niet een volkomen rijp ensemble, waarvan alle leden individueel begaafde danseressen zijn. Een zui vere conceptie was zeker niet overal waar te nemen en menigmaal bleef het beperkt tot technische en louter bestudeerde vormen, die hoe goed op zichzelf vaak ook, toch niet ver mochten ontroering te verwekken. Ook de zin en de beteekenis kon men dikwijls met den besten wil ter wereld niet ontdekken, zooals bijvoorbeeld in „Speelgoed" (Bactok) dat zelfs als „Spielerei" niet het minste effect had. Bepaald leelljk was hierin de beenbekleeding, welks in geen verhouding stond tot bet costuum. Practisch stonden al de nummers voor de pauze op een veel lager plan, wat de uitvoering betreft, dan hetgeen men bij het tweede deel te zien kreeg. Dat opende met een Polonaise van Chopln, welke niet alleen van een zeer voor name allure was, doch ook qua originaliteit en costumeering, zeker tot de beste groepsdansen van den avond gerekend kon worden. Deze dans werd gevolgd door „Bedelen" op muziek van den accompagnateur G. Hengeveld, waarvan men misschien wat meer strakheid en ingetogenheid zou mogen verwachten, evenals een meer duidelijke motiveering van de op standigheid, doch die overigens met de „Wals" van Strauss tot de beste der solo-dansen be hoorde. Deze laatste dans vormde tevens het einde van het programma en zorgde er dus voor, dat men met een uitstekenden indruk naar huis ging, een indruk welken men, eerlijk gezegd, aan het begin van den avond zekér niet verwacht had. Het pleit voor de danseres, dat zij gebroken had met de aloude gewoonte, om de wals in het bekende tule-jurkje te geven. Nu verhoogde het frissche, montere toilet nog aanmerkelijk de sierlijkheid van dezen dans, zooals die door Ankie Heukers werd geïnterpreteerd. Nog zou den we den goeden raad willen geven, de „Fox trot Tragico" (Castelnuovo-Tederco) nog eens te herzien, daar er enkele stugge vormen en bewegingen in voorkwamen, die bepaald leelijk waren. Waren die er niet in geweest, dan zou men dezen dans ongetwijfeld ook onder de goe de hebben kunnen rangschikken; nu is dit ten eenenmale onmogelijk. Zoowel het eerste als het tweede gedeelte van het programma werd aangevangen met piano- soli van G. Hengeveld, die zich als een uitste kend en begaafd pianist deed kennen. Was het te verwonderen, dat daardoor zijn begeleiding eveneens feilloos geschiedde? Hij deelde dan ook terecht in de hulde, die het schaarsche, doch hartelijke publiek enthousiast bracht. Dit is toch wel een opmerkelijk feit: in acht dagen tijds zijn er in onzen Stadsschouwburg niet minder dan vier oorspronkelijke Neder landsche tooneelspelen opgevoerd. Dat geeft den burger moed! Nu was het de Amsterdamsche Tooneelver- eeniging, die Zaterdagavond met „De B 21 vliegt om de wereld", een spel in vijf bedrij ven door Mr. H. M. Planten, voor het voet licht kwam. En het mag onmiddellijk gezegd, dat dit een vertooning is geworden, die op rui me belangstelling aanspraak maakt. Het stuk speelt in de nabije toekomst te Kopenhagen, en deze verplaatsing van een tra gische gebeurtenis uit de vliegwereld naar een anderen tijd en een ander land dient gewaar deerd te worden als een zuiver geziene tacti sche zet. Het is zeker niet onmogelijk, dat de opzet van het drama te danken is aan de ont stellende feiten uit de jonge historie van de Nederlandsche luchtvaart, en ook al plaatst de schrijver zich op een behoorlijk breed stand punt, een herinnering aan die slagen in dezen vorm zou wel zeer pijnlijk zijn geweest. Het is al duidelijk, wat dit spel behelst. Nielo Hansen, de energieke, bekwame, doch in de wereld der techniek vereenzaamde directeur van de luchtvaartmaatschappij, de D. L. C., heeft een wereldvlucht in vijf dagen gearran geerd. Met zijn betoog, dat de onderneming zeker slagen zal en voor de maatschappij roem en voordeel zal opleveren, overwint hij de be zwaren der commissarissen. Het vliegtuig, de B 21, zal onder commando staan van Peter Olsen. Voor den jongen vlie ger is dat een groote onderscheiding; voor zijn vrouw, die in gezegende omstandigheden ver keert, beteekent het een kwcllenden angst. Maar zij leert de daad bezien met de oogen van haar man en toont zich dapper. De B 21 vliegt om de wereld en nadert al weer Kopenhagen, het punt van uitgang. Het weer wordt slecht. In de directeurskamer van de D. L. C. zit het bestuur bijeen, om de nieuw ste berichten op te vangen, terwijl op het vliegveld zich reeds een enthousiaste menigte verzamelt. De telefoon rinkelt, de radio werkt. Opeens na enkele verontrustende meldin gen houden de berichten op. Het laatste was: brand aan boord! En boven den Oce aan, in storm en onweer, heeft de catastrophe plaats. Dan valt de slag op den man, die deze onderneming op touw heeft gezet. Dat is de inhoud van het stuk, die simpel schijnt na wat de werkelijkheid zelf ons te beleven gaf. Maar de kracht van het spel is juist, dat het die werkelijkheid, waarvan de krantenlezer weinig méér meemaakt dan den schok van het rampspoedig bericht, afbeeldt in treffende vormen. En wel zóó getrouw, dat het interne leven van de vliegwereld duidelijk voor hem open ligt. Hierdoor wordt het spel belangrijk. En door de idee, die er aan ten grondslag ligt. Nielo Hansen heeft gezegd, dat hij slechts vertrouwt op de kracht in den mensch; Peter Olsen, de eenvoudige vlieger, denkt er anders over: op zijn eenzame uren hoog in de lucht weet hij God nabij; en Sonja Olsen, plotseling beroofd van haar steun en haar geluk, kan er den directeur in zijn tragische verslagenheid met een enkel woord van overtuigen: boven den mensch staat God. Dat is ook het laatste woord in het spannende drama, gekreund door een ge vallen hoogmoedige als een bekentenis en een gebed„God Het stuk werd gespeeld met een kracht, een intelligentie en een fantasie, waar we respect voor moeten hebben. Dat geldt niet alleen het talent van Albert van Dalsum, die den lucht vaartdirecteur in zijn zelfvertrouwen, zijn angst, zijn woedende wanhoop en smartelijke ineen storting geweldig schilderde zoodat het laat ste bedrijf door zijn actie tot bijna ondraaglijke spanning werd opgevoerd - maar dat betreft alle medewerkenden. Prachtige typen, stuk voor stuk! Hein Harms, de bazige president, Paul Huf, de zelfingenomene en Ph. la Chapelle, de zeer menschelijke commissaris, J. Carpen- tierAlting, de ernstige secretaris, M. van Warmelo, de karakteristieke ambtenaar, wat waren ze allen voortreffelijk geteekend. En de vliegers: de opgewekte Peter Olsen van Frits van Dijk met Willy Haak als zijn bezorgde vrouwtje, de goedmoedig-cynische „Opa" van Louis van Gasteren en de levendige „Baby" van Paul Storm, met daarnaast het melancho- üsch-komische „Stompie" van J. Sternheim en den brutalen ciné-operateur van Bob de Lange er valt alleen te prijzen. Maar wat zou dit spel nóg geweest zijn zon der een zóó uitmuntende regie als Defresne le verde. Dat was inderdaad bewonderenswaardig. Humor, ernst en spanning wisselden elkander af, vulden elkander aan in tafereelen vol le vendigheid. Dat was zoo in alle bedrijven, maar dat trof uitermate in de laatste acte. De sfeer van de strakke bedrijfsleiding in de onmiddel lijke nabijheid van het vliegveld, waar telkens- weer een machine ronkend binnenkomt, was wel zóó sterk, dat we er geheel in werden op genomen. En de tragiek van de catastrophe, na de bange verwachting, overviel ons als een stuk werkelijkheid. Het voorbeeldig verzorgde decor van Koen Limperg en de uitgezochte re- quisieten werden levend materiaal in de han den van den regisseur en ondersteunden het spel buitengewoon. De auteur mag dankbaar zijn voor zoo'n goe de uitvoering van zijn met talent en kennis van het milieu geschreven werk. En wij, die er van genoten, raden het allen gaarne aan: gaat dit mede beleven, als de B 21 wéér om de wereld vliegt! H. B. v. d. S. Smedestr.; armband met inscriptie, Appelboom, Kleverparkweg 2a rd.; bloeddrukmeter in étui, Sondorp, Leidschezijstr. 18rd.; hond, Drogisterij „Juno", Plataanstr. 88; handmof, politiebureau Smedestr.; hond, Luske, Gouwstr. 13; kralen (1 snoer), politiebureau Smedestr.; katten, Kennel Fauna, Fr. Varkenmarkt; dameshalsketting, Koehorst, Westerstr. 87; medaillon met portret, Larsen, Ged. Schalkburgergracht 3d; meisjes muts, Waleveld, A. L. Dyserinckstr. 54; porte- monnaie m. inhoud, Ilbrink, Aelbertsbergstr. 11; regenpijpen, Ligtenberg, Ben Viljoenstr. 19; rij wielplaatje, Scholtz, Leidsche Vaart 92; gummi bagageriem, v. d. Werf, Drappenierstr. 8; rij wielplaatje, Burgstede, Kamperstr. 66; rijwiel plaatje, de Heer, de Clercqstr. 133; damestasch met inhoud, Bloemzaad, Reitzstr. 57. Maandagmorgen had zich voor den kanton rechter te Haarlem te verantwoorden een 54- jarige vertegenwoordiger uit Voorschoten, we gens autorijden onder den invloed van alcohol. In den avond van 6 December was hij te Hillegom in de Meerstraat aangehouden om dat het achterlich van zijn auto niet brandde. De agenten hadden toen onmiddellijk gero ken dat de aangehoudene alcohol gebruikt had. Ook bleek hij onvast ter been, toen hem gelast was uit te stappen. Toch had de verbalisant hem nog in staat geoordeeld onder zijn toezicht naar het politie bureau te laten rijden, waar hij eenigen tijd werd ingesloten. De verdachte verklaarde, dat hij op den be- wusten avond 4 glazen jenever en één bier ge dronken had, in een café aan de Meerstraat. Doordat hü dien avond niet had gegeten, was hij daarvan onwel geworden zoodra hij buiten kwam. Hij had zijn auto juist in beweging ge bracht, toen hij werd aangehouden. Twee belasting-inspecteurs met wie hij een afspraak had, wachtten bovendien op pl.m. 150 meter afstand. Deze ambtenaren was hij be hulpzaam bij het opsporen van een clandestiene distilleerderij. Deze ambtenaren verklaarden, als getuigen a dé charge, dat dit inderdaad zoo was, doch de ambtenaar van het O. M. vond dat deze om standigheid in het geheel niet de strafbaar heid van verdachte verminderde. Integendeel doet het zeer onsympathiek aan als een particulier op deze wijze voor de ambte naren van de administratie aanbrengersdien sten verricht. Verdachte had n.l. in het bewuste café iemand getracteerd en ook zelf meege dronken om dezen uit te hooren over de plaats van een geheime distilleerderij. Dit deed hij omdat hij in zijn eigen bedrijf hij is agent van een distilleerderij geschaad werd door den clandestienen handel. De rechtvaardigheid eischt dus, dat deze zaak precies gelijk als andere beoordeeld worde. De ambtenaar eischte 14 dagen hechtenis en 1 jaar ontzegging' van de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen. De verdediger Mr. L. G. v. Dam voerde aan, dat verdachte de veiligheid nog niet in gevaar heeft gebracht: hij had pas eenige meters ge reden en werd 150 meter verder door zijn ge zellen opgewacht. Bovendien was er absoluut geen verkeer op den weg. De straf van de intrekking van het rijbewijs zal verdachte broodeloos maken. Daarom be pleitte Mr. van Dam een voorwaardelijke straf subs, een geldboete. De kantonrechter veroordeelde den verdachte tot 7 dagen hechtenis en 3 maanden intrekking van het rijbewijs. Wegens het overweldigend succes zal het „De Boer van Rijk"-ensemble te Haarlem nog één opvoering geven van Johan Elsensohn's vroo- lijk spel van dezen tijd, in 3 bedrijven „Veel heil en Zegen". Op verzoek van vele Haarlemmers zal deze voorstelling ditmaal in den Stadsschouwburg plaats vinden en wel Zondagavond 19 Jan. Mevr. de Boervan Rijk vervult de rol van juffr. Dora, de kamerverhuurster. De regie is van den auteur zeiven. Van X. Nf 2150 Ten behoeve van hen, die regelmatig corres- pondeeren met familie of kennissen, varende met een der mailschepen van de N.V. Rotterdam- sche Lloyd, heeft deze maatschappij een prac- tischen handigen folder uitgegeven. Deze folder bevat alle bijzonderheden, als mede de vlugste manier om de schepen per ge wone mail, luchtpost, of telegram te bereiken. De diverse aanloophavens zijn hierin uit den aard der zaak ook opgenomen. De folder wordt gratis verstrekt door het of- ficieele agentschap van de N.V. Rotterdam- sche Lloyd, het Passage- en Reisbureau „Haar lem", Lorentzplein 26. Fietser geslipt Zondagavond omstreeks kwart voor zeven uur is een 14-jarige fietser in de bocht van den Schoterweg en de Kleverlaan geslipt en gevallen. Zijn rechterbeen brak. Na door een lid van den Ongevallendienst voorloopig ver bonden te zijn, is hij per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht. Gebouw „St. Bavo". R.K. Bevolkingsbu reau 8 uur; Comité Winterhulp, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Feestavond Haarl. Politie-muziekvereeniging, 8 uur. Restaurant „De Kroon". Alliance fran- qaise, half 9. Stadsschouwburg. De Boer van Rijk-en semble Opvoering van „Pension Zonne schijn", kwart over 8. Luxor-Theater „David Copperfield", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater. Der Vogeihandler, 2.30, 7 en 9.15 uur. Kem brandt Theater. Variété met Albers en Annabella, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace. Kermis der IJdelheid (Kleurenfilm), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" „St. Caecilia", 8 uur: Haarlem's Kerkzangers 8 uur; Kleermakers, 8 uur; „St. Marcus", 8 uur; Cursus R.K. Volks bond, 8 uur. Stadsschouwburg Ballets Russes de Paris, kwart over 8. Gem. Concertzaal Vereeniging „Oost en West", 8 uur. Luxor-Theater „David Copperfield", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater Der Vogeihandler", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater Variété met Albers en Annabella, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Kermis der IJdelheid (Kleurenfilm), 2.30, 7 en 9.15 uur. Zaterdagavond plaatsten wij een advertentie over de opvoering van de Ballets Russes de Paris in den Stadschouwburg op Dinsdag 21 Januari. Dit moet niet zijn 21 Januari, doch 14 Januari. Zilveren ambtsjubileum bij de politie Vandaag herdenkt de heer W. Uitenbogaard den dag dat hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de politie. Zulk een jubileum is in Heemstede altyd iets belangrijks, want de collegiale geest onder het corps is meestal uitstekend, met als gevolg, dat men er voor den jubilaris een onvergete- 1 lijken dag van maakt. Vanaf de hal van het bureau tot de inspec teurskamer is er een rijkelijke versiering aan gebracht, en de inspecteurskamer is herschapen in een bloemenshow. In eenige luxe auto's werd de jubilaris met zijn familie van zijn woning gehaald en opge wacht door het geheele personeel, benevens oud-collega's. Mede waren hier aanwezig burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn, als hoofd der politie, de inspecteur, de heer C. H. Kemper en de voor zitter van de afdeeling Haarlem en O. van den Chr. Bond van politiepersoneel, de heer H. v. Dijk. De burgemeester schetste den grooten over gang die de jubilaris eenige jaren geleden maakte van het woelige Rotterdam naar het landelijke Heeemstede, maar gij hebt u aan gepast en op straat, op het bureau, thuis, overal den juisten toon gevonden. Spreker besloot met de beste wenschen. Inspecteur C. H. Kemper overhandigde met eenige toepasselijke woorden namens het per soneel een fraaie pendule er den wensch aan toevoegend, dat dit uurwerk nog vele jaren den td zal aanwijzen vo..r het gaan naar het bureau en voor de huisgenooten, het uur van de thuiskomst van vader uit zijn dienst. Namens de hoofdagenten voerde het woord de heer H. Mulder, die vooral op het plichts gevoel van den jubilaris wees. Namens den Chr. bond van politiepersoneel bood de heer H. v. Dijk een enveloppe met inhoud en aan mevr. Uitenbogaard een bloem stuk aan. Ten slotte sprak namens de collega's de heer J. B. Jonkman. Het dankwoord van den feesteling ging voor namelijk naar den burgemeester uit. DINSDAG: 'savonds kwart over 8 Maria- Congr. afd. jonge mannen. WOENSDAG: om 3 uur Katechismus voor de meisjes; half 9 Maria-Congr. afd. geh. da mes. DONDERDAG: om 8 uur Gezongen Requiem voor de Eeuwige Memorie, 's avonds 7 uur Lof, Rozenhoedje en Gebeden ter eere van de H.H. Martelaren van Gorkum voor de bekeering van ons Vaderland. VRIJDAG: om half 12 en 4 uur biechtgele genheid voor de schoolkinderen van de St. Jo zefschool. ZATERDAG: St. Petrusschool te Rome. Be gin v. d. Internationale bidweek. Alg. H. Com munie voor de kinderen. Biechtgelegenheid van 4half 9; 's avonds 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria. A.s. ZONDAG: collecte voor de R.K. Kin deruitzending in onze par. 3e Zondag van de maand, Eucharistische dag. 1). Zondag Feest van de H. Familie, Alg. H. Communie voor de vaders en moeders en groote kinderen van onze huisgezinnen. Onder de H. Mis van 7 uur zal worden ge zongen. Bij het begin: U Jozef, wijd ik mijnen Zang no. 22. Na de preek no. 72: Broeders welk geloof hebt gij? Na de H. Mis no. 69: Ik zweer voor God. Onder de H. Ms van half negen: 1. U Jozef, no. 22; 2. Te Bethlehem is geboren, no. 6; 3. Ik zweer voor God, no. 69. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er vocht! Dagelijks bereikt hij 80.000 ge zinnen. Hij zal U dus zeker van dienst kunnen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2