Haarlems nieuwe bisschop heeft het bestuur aanvaard Muiden kreeg Zondag geen warm eten Brandalarm verwekt paniek in kosthuis Hoofdpijn, Kiespijn Vrouw doodt haar man De onbewaakte overweg PLECHTIGHEID IN DE KATHEDRAAL DE KERKPLEIN WORDT TOCH GEBORGEN RIJNAAK VERNIELDE DE GAS-PERSLEIDING ZESTIGTAL BEWONERS IN SLAAP GESTOORD HET VERKEER EISCHT DOODEN MAANDAG 13 JANUARI 1936 Z.H. Exc, Mgr. J. P. Huibers be veelt vóór alles zijn bisdom aan den Altijddurenden Bijstand van Maria aan Groote belangstelling Toespraak Z.D.H. Mgr. H. J. M. Taskin De bisschop spreekt Weinig schade Winterseizoen herleeft DE INBRAKENREEKS IN GRONINGEN Directeur van Bergingsmij. acht de positie van het schip zeer gunstig Een verdachte aangehouden EEN GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN Hevige aanvaring met spoorbrug over het Merwedekanaal bij Weesp Huismoeders konden niet koken Mannen vluchtten langs de brand ladder of werden uit het raam gered Niemand wist waar het eigenlijk brandde Aanleg hulpleiding Weesp nog niet in verlegenheid Auto-ongeval te Zuid-Laren; een doode en twee gewonden Door auto aangereden Wielrijder gedood Drie gewonden bij een autobotsing Door de Gooische tram aangereden DOODELIJKE VAL DOOR STORM Lijk met een schotwond te Eindhoven gevonden Nog een arrestatie Voetganger door een trein ge grepen en gedood Oude man door gas gedood Leiding te Gouda door straat verzakking lek geraakt Draad in de schroef Nederlandsch motorschip kon bui ten IJ muiden niet verder DE MAAS WAST WEER Nadat de Haarlemsche bisschops zetel door den vroegtijdigen dood van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent maandenlang had leeg gestaan, heeft hedenmorgen de ne gende bisschop van Haarlem de zevende sinds het herstel der bis schoppelijke hiërarchie in 185 3 Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, in de Haarlemsche kathedraal het be stuur over zijn bisdom aanvaard. De in zich sobere plechtigheid, die door het ritueel is voorgeschreven, kreeg door de groote belangstelling van geestelijken en leek en, die in de St. Bavokathedraal waren bij eengekomen, een feestelijk cachet. Precies om kwart over tien betreden de kanunniken en eere-kanunniken het priester koor, om voor het begin der H. Mis op de ge bruikelijke wijze de Terts te zingen. Verheugd herkennen de parochianen van de kathedraal tusschen de kanunniken, die er in hun schil derachtig winterornaaj; nog waardiger uit zien dan anders, den hoogeerwaarden Plebaan, die na een ernstige ziekte van negen maan den eindelijk weer in zijn parochie is terugge keerd. Op het ruime hoogkoor hebben talrijke priesters plaats genomen, de geestelijkheid van Haarlem en onmiddellijke omgeving en velen uit het bisdom, die reeds in den vroegen morgen naar Haarlem zijn gereisd om van de plech tigheid getuigen te zijn. In de omgang naast het hoogkoor knielt in de eerste rij oud-minister mr. H. P. Marchant. Langzamerhand vult de groote kerk zich ook geheel met geloovigen, zoodat, wanneer om even voor half elf het kapittel, gevolgd door de geestelijkheid, zich naar het portaal van de kathedraal begeeft om daar de komst van den bisschop af te wachten, zich aan weerszijden van het vrijgehouden mid denpad een groote menigte verdringt, die getuige wil zijn van de eerste maal, dat Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers „zijn" kathe draal binnentreedt. Precies om half elf rijdt de auto voor. De bisschop, een groote, rijzige gestalte, stapt, uit, onmiddellijk gevolgd door den Kapittel- Vicaris, Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin. De bisschop is gekleed in het paars mante- lettum, dat hij als alle prelaten over zijn roket draagt Na een korte adoratie voor het altaar van het H. Sacrament knielt de Bisschop neer op een bidstoel voor het bisschopsaltaar. De kanunniken en de overige geestelijken be zetten hun plaatsen weer en de eigenlijks plechtigheid neemt een aanvang. De Apostolische brief van de bisschopsbe noeming wordt aan het Kapittel getoond en de bisschop wordt bekleed met het paarse man- telettum tot teeken, dat hij de jurisdictie van het Haarlemsche bisdom op zich heeft genomen. Vervolgens betreedt Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui bers de trappen van het bisschopsaltaar en neemt daar, staande voor een faldistorium, de gelukwenschen van het Kathedraal Kapittel in ontvangst. Als de kanunniken en de eere-kanunniken in een halven kring rond het bisschopsaltaar staan geschaard, neemt de proost van het ka pittel, Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin, het woord om als eerste den nieuwen Bisschop toe te spreken. Met zeer groote vreugde, zoo spreekt Mgr. Taskin ongeveer, begroeten wij U hier als den nieuwen herder van het Haarlemsche bisdom. Welke woorden zijn beter geschikt om U wel kom te heeten dan die, welke de liturgie der H. Kerk ons vandaag als vanzelf in den mond legt, de woorden van den Introïtus van Epipha- nie: „Ecce advenit Dominator Dominus. Ziet, de heerscher komt, de heer." De macht, die heden op Uw schouders wordt gelegd, is verheven en groot. Bidden wij daar om met den Psalmist: „God, schenk Uw oordeel aan den Koning en Uw gerechtigheid aan den Koningszoon." Aan het slot van zijn toespraak hernieuwt Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin namens de geeste lijken van het Bisdom de belofte van gehoor zaamheid, die allen bij de Priesterwijding aan de voorgangers van den nieuwen bisschop had den afgelegd. De Bisschop uit vervolgens zijn bij- zonderen dank aan Mgr. Taskin voor de wijze, waarop deze tijdens het Interregnum het Bisdom had bestuurd. Mgr. vroeg den steun van de leden van het Hoogwaardig Kapittel, en beveelt vóór alles zijn Bisdom aan den Altijddurenden Bij stand van Maria aan. Op uitnoodiging van den Bisschop zingen de aanwezige geestelijken de antifoon „Sub tuum praesidium", „Onder Uwe bescherming nemen wij onze toevlucht, o Heilige Moeder Gods". Op het faldistorium gezeten ontvangt de Bis schop de eerbetuigingen van het kapittel en den clerus. Als de Bisschop op zijn geïmproviseerden troon heeft plaats genomen, volgt de H. Mis, die wordt opgedragen door den hoogeerwaar den heer J. W. van Heeswijk, kanunnik en de ken van Rotterdam, met assistentie van de ka pelaans H. T. H. Heijink en A. T. L. Hendriks, beiden van de kathedraal. Op zijn troon woont de Bisschop de H. Mis bij, terwijl in de kerk de talrijke geloovigen met hem mee bidden voor al zijn belangen. De priester aan het altaar bidt in den canon van de H. Mis voor de eerste maal officieel voor den nieuwen herder: pro Papa nostro Pio et pro Antistite nostro Joanne, voor onzen Paus Pius en voor onzen Bisschop Joannes. Binnenkort zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers voor de tweede maal voor het Bisschopsaltaar in zijn kathedraal knielen om de Bisschopswij ding te ontvangen. Maar nu reeds doet de gees telijkheid hem plechtig uitgeleide, als hij door den hoofdingang de hoofdkerk van zijn diocees verlaat. Haarlem heeft weer een Bisschop. Plechtig hebben de kerkklokken in het dekenaat Haar lem in den morgen het blijde nieuws uitgedra gen. vlot was, nog nimmer in een gunstiger po sitie heeft gezeten dan waarin het thans zit. De ligging van het schip is zelfs veel gun stiger dan in het midden van de vorige week, even voor den tijd toen het vlot was. Het zit met den kop om de Zuid, vlak bij de laagwaterlijn. Alleen bij laag water kan men via het strand het schip bereiken en dat was vroeger niet het geval. Heeft het schip nog averij bekomen tijdens den storm. Niet noemenswaard. Zooals ik reeds gezegd heb zijn de draden, die de verbinding vorm den tusschen het schip en de in zee uitgebrach te ankers, gebroken. Dat de zuigpompinstalla- tie ernstig zou zijn beschadigd is ten eenen- male onjuist. Maandagmorgen vroeg beginnen wij met nieuwen moed. Ons eerste werk zal zijn nieuwe draden tusschen de ankers en het schip uit te brengen. Daarna zal er nog een anker in zee worden geworpen om te voorkomen, dat het schip bij 'n eventueel volgenden storm weer op 't droge zal worden geworpen. De toestand van 't schip is van dien aard, dat het niet meer noodig zal zijn de zuiginstallati'e in werking te stellen, daar het schip daarvoor te dicht bij de laag waterlijn zit. Hoe lang kan de berging thans duren. Dit is een vraag, aldus de heer Leis, waarop een berger bij dergelijke ondernemingen niet durft antwoorden. Geluk speelt altijd een te groote rol. Dat het eventueel een kwestie van maanden zal worden, denk ik niet. Wat zelfs de stranding van de „Jos Maria" niet vermocht, dat heeft de tweede stranding van de „Kerkplein" bewerkstelligd, namelijk het Eg'mondsche winterseizoen nieuw leven inbla zen! Bij duizenden zijn de menschen weder van heinde en ver komen opdagen en ondanks de concurrentie van den voetbalwedstrijd Frankrijk—Nederland zag het Egmondsche strand weder zwart van de menschen. Juist de „Kerkplein" blijkt een magische aantrek kingskracht uit te oefenen. Dit reuzen schip spreekt blijkbaar meer tot de verbeelding, dan het kleine motorvrachtscheepje „Jos Maria". Juist een week geleden hadden burgemeester en wethouders van Egmond officieel geconsta teerd, dat het winterseizoen voorbij was De parkeerterreinen waren niet meer verpacht en het besluit tot opheffing van de winkelsluiting op Zondag, evenals tijdens het badseizoen was ingetrokken. Nauwelijks is dit echter gebeurd of het winterseizoen herleeft. Weder snorden auto's, uit alle deeJen van het land, door de Egmondsche Voorstraat. Duizenden fietsers profiteerden van het zonnige weer en peddelden zeewaarts. Volgeladen kwamen de autobussen aan en brachten honderden kijklustigen. Op nieuw maakten de neringdoenden en vooral de caféhouders goede zaken. In verband met de berichten over het s.s. Kerkplein, hetwelk Zaterdagmorgen door het breken van de ankerkabels van zijn ankers is geslagen, hebben wij ons tot den directeur van de N.V. W. A. van der Tak's Bergingsbedrijf, dat belast is met het lichten en bergen van t stoomschip, gewend en hem de vraag gesteld of de mogelijkheid om het schip vlot te brengen, uitgesloten moet worden geacht. Ik heb, aldus de heer M. Leis, met verbazing de berichten uit Egmond gelezen, waarin wordt medegedeeld dat de storm het werk van twee maanden nutteloos heeft gemaakt. Er is geen sprake van, dat wij de bergingspogingen zullen gaan staken. Ik kan wel zeggen, dat we er door den storm in zijn geslaagd het schip vlot te brengen. Er stond voortdurend veel water op het strand, dat de berging.spogingen zeer ten goede kwam. Toen de storm op zijn hevigst werd konden helaas de staaldraden, die aan de in zee uit gebrachte ankers waren bevestigd niet meer den druk van den wind op het schip weer staan. Het gevolg was dat de Kerkplein weer op het zand werd geworpen. Dit was voor mij inderdaad een tegenslag, maar nog geen reden om den moed te laten zakken. Wij hebben alleen de klok terug moe ten zetten, maar niet, nog lang niet tot op het uur, waarop wij met de berging zijn begonnen. Ik kan wel zeggen dat het schip, voordat het In verband met de op Dinsdag 7 Januari te Grijpskerk en visvliet in het stationsgebouw en de Nederduitsch Hervormde Kerk gepleegde in braken is Zondagavond laat door de gemeente politie van Grijpskerk aangehouden de 20- jarige ongehuwde S. R„ wonende te Groote- gast. Hij zal Maandag ter beschikking van de Justitie worden gesteld. In den nacht van 11 op 12 Januari is door den burgemeester van de gemeente Voorst, den chef-veldwachter en den majoor der Rijkspolitie te Twello een geheime zender in beslag geno men. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f0./5 per flacon. Zondagochtend ruim negen uur is een Rijnaak, komende van Amster dam, en getrokken door een sleep boot, in aanvaring gekomen met de spoorbrug over het Merwedekanaal nabij Weesp, waarbij de persleiding van de Amsterdamsche gasfa brieken, die ook de gemeenten Weesp, Muiden en Muiderberg van gas voorzien, werd vernield. De schipper van de Rijnaak was onge hinderd onder de nieuwe brug over het Merwedekanaal bij den Rijksweg naar Muiden kunnen doorvaren, maar hij heeft klaarblijkelijk geen rekening gehouden met het feit, dat de spoorbrug bij Weesp zooveel lager boven het water ligt, dan de straks genoemde brug. Toen bleek, dat het onmogelijk zou zijn, met opstaanden mast en giek de spoorbrug te pas- seeren, werd In allerijl getracht, de giek te la ten zakken, maar door de haast, waarmede ge werkt moest worden, geraakte een staaldraad onklaar. Een botsing met de spoorbrug was toen onvermijdelijk. De giek kwam terecht tus schen de brug en de persleiding van het gas, en doordat sleepboot en aak verder voeren, wrong de giek de gasbuis los en rukte haar van de jukken. Dit geschiedde met zulk een kracht, dat tevens enorme brokken zandsteen van de land- hoofden van de spoorbrug werden losgerukt en met groot geraas op den weg langs het water terecht kwamen. Gelukkig bevonden zich daar op dat oogenblik geen wandelaars, zoodat ten minste dit ongeval geen persoonlijke ongeluk ken tengevolge heeft gehad. De aanvaring veroorzaakte zulk een slag, dat omwonenden meenden, dat er een trein ongeluk plaats had. Nog had men het schip niet kunnen doen stoppen, zoodat de beide gedeelten van de persleiding, welke door de giek waren losgerukt, op het dek van de Rijnaak werden meegesleurd. De snelheid van sleepboot en aak was echter nog zoo groot, dat pas 500 M. verder het schip kon worden vastgelegd. Toen werden de stukken gasbuis aan wal gebracht. Het schip voer daarop verder, maar is later, nadat de be trokken autoriteiten te Utrecht van een en ander in kennis waren gesteld, aangehouden en voorloopig vastgelegd. Tegen den schip per werd proces-verbaal opgemaakt. Onmiddellijk nadat de aanvaring had plaats gehad, werd het stationspersoneel te Weesp gewaarschuwd en van daar-uit werden onmid- Dichte rook en het gerucht van brand hebben hedennacht om streeks kwart vóór twee een paniek veroorzaakt in het kosthuis voor mannen aan de Prinsengracht bij de Berenstraat te Amsterdam. De ruim 60 kostgangers vluchtten in enkele haastig aangeschoten kleedingstuk- ken uit het gebouw. De brand zelf was uitgebroken gelijkvloers in het achterhuis en leverde de brandweer weinig moeilijkheden. Het hooge en diepe perceel Prinsengracht 439 was tientallen jaren bekend als het „Tehuis voor Vrouwen", door een christelijke vereeni- ging gesticht, welke hiermede destijds baan brekend werk verrichtte. Den laatsten tijd liep het aantal bewoonsters geleidelijk zoo terug, dat twee jaar geleden tot sluiting moest wor den overgegaan en het gebouw werd verkocht. Eenigen tijd stond het „tehuis" te huur tot de crisis het een nieuwe bestemming gaf. weder om als „tehuis", maar ditmaal voor mannen. De heer van Veen opende er een kosthuis en Maatschappelijke Steun leverde het voornaam ste contingent klanten: werklooze, ongehuwde mannen, die er voor rekening van M. S. kost en inwoning krijgen en een heel bescheiden zakgeld. Op den gang van zaken wordt dan door M. S. eenige controle uitgeoefend. Zoo verblijven er thans 59, meest bejaarde mannen en bovendien een viertal „vrije" kostgangers, die dus werk hebben en zelf hun kostgeld be talen. Vannacht omstreeks kwart voor twee. toen alles in diepe rust lag, werd een der kostgangers gewekt door een scherpe brandlucht en toen hij de deur van zijn slaapkamertje opende, zag hij tot zijn schrik dat de gang vol rook stond. Hij wekte zijn slaapgezel de kamertjes wor den door 2 mannen bewoond en maakte door roepen alarm in het gebouw. Overal ontwaakten nu de mannen, schoten hals over kop wat overkleeren aan en snelden weg om het veege lijf te redden. Daar men niet wist waar het vuur woedde en van welken omvang het was, vluchtte een twintigtal langs een brandladder aan de ach terzijde van het gebouw en slaagde er in den tuin te bereiken. Anderen hadden de ramen aan de voorzijde geopend en riepen om hulp. daar men door den dichten rook in de meening verkeerde, dat de weg langs het trappenhuis door het vuur werd versperd. Op straat hadden voorbijgangers, door het brandgeroep opmerkzaam gemaakt, den melder bij de Elandsgracht afgedrukt en weldra rukten de roode brandweerwagens van de kazerne Prinsengracht bij de Leliegracht naar het tehuis. De onderbrandmeesters Weesendorp en Eisen- acher namen de eerste maatregelen en gaven, gezien de oogenschijnlijk gevaarlijke situatie, het alarm „middelbrand" door. Onmiddellijk werd de magyrusladder uit gedraaid naar de bovenste verdiepingen, waar zich nog enkele mannen voor de geopende vensters en op het balcon bevon den, opgejaagd en benauwd door den rook. Langs de ladder konden ook zij zich in veiligheid stellen. Niemand wist echter te vertellen, waar nu eigenlijk de brand zat. En zoo togen de brandwachts met rookmaskers gewapend op onderzoek uit, forceerden enkele deuren en stuitten tenslotte in het achterhuis op een vuurgloed. Met twee stralen werd het vuur aangetast: één voorin door het gebouw, de ander langs een gang, welke het tehuis scheidt van perceel 441, dat eveneens een kosthuis is, zij het iets beschei dener van opzet. Toen op het alarm „middel- brand" versterking aanrukte, nam hoofdbrand meester Doets het bevel op zich. Het vuur bleek te woeden in het keukencom plex, waar zich de brandhaard bevond in een groot waschhok, dat door een bijkeuken van de keuken is gescheiden en waarachter zich nog een z.g. schillen-bergplaats bevond. Dit complex ligt geheel achter het diepe pand, is van het voor huis door een binnenplaats gescheiden en grenst achter met slechts een smalle speling tegen een steenen tuinhuis van de Keizersgracht. Na het doorbreken van enkele deuren en schotten bereikte de brandweer het vuur en de twee stralen deden in korten tijd hun werk. Het waschhok en de bijkeuken waren uitgebrand, de keuken had lichte brandschade gekregen. Het plafond, de vloer van de bovenliggende eet- en ontspanningszaal waren echter reeds aange tast. Wanneer het vuur hierheen was doorge slagen, hadden de gevolgen ernstiger kunnen zijn. Hoe de brand is ontstaan kon nog niet worden uitgemaakt. Ook de kosthuishouder, de heer van Veen, die door een nachtwaker in zijn naburige particuliere woning was gewaarschuwd, kon hiervan geen verklaring geven. Wel is er 's mid dags en 's avonds in de keuken gewerkt, maar niet in het waschhok. Nadat gangen en kamers gelucht waren, zochten de bewoners van het huis hun bedden weer op. De brandweer bleef nog eenigen tijd bezig met nablusschen. De schade wordt door verzekering gedekt. dellijk de noodige maatregelen genomen. Door den brugwachter was reeds zoo spoedig moge lijk de afsluiter van de gasleiding dichtge draaid, welke zich vóór de MerWedebrug be vindt, zoodat aan het onbelemmerd uitstroomen van het gas tenminste een einde kwam. Inmiddels was ook de directie van de Am sterdamsche gasfabrieken gewaarschuwd, die onmiddellijk zorg droeg, dat een ploeg arbeiders onder leiding van den heer Hoogeridoom, den aannemer, die indertijd de persleiding gelegd heeft, naar de spoorbrug vertrok, teneinde voorloopig een hulpleiding aan te brengen. Directeur en onderdirecteur der Amsterdam sche gasfabrieken kwamen in den loop van den ochtend eveneens per auto op de plaats van het ongeval. Ook de hoofdopzichter van de gas fabrieken was daar aanwezig en het duurde niet lang, of de burgemeester van Muiden, de heer J. L. de Raadt, kwam zich eveneens op de hoogte stellen van hetgeen had plaatsgevonden en van de gevolgen, welke de vernieling van de persleiding voor zijne gemeente zou kun nen hebben. Inderdaad bleken deze gevolgen van em- stigen aard, want Muiden beschikt niet over een gashouder, zoodat zoowel Muiden als Muiderberg van gas verstoken moesten blijven. Daar in deze plaatsen ook electri- sche stroom geleverd wordt, voelde men het gemis van het gas niet zoo zwaar, maar toch zagen zich tal van huismoeders bij het koken leelijk gedupeerd. Weesp, dat eveneens van Amsterdam gas be trekt, zat Zondagavond nog niet verlegen, daar in deze gemeente een flinke gashouder staat, waaruit voorloopig kon wórden geput. Naar wij nog van den chef-gasfitter, den heer Hardonk (die zich onmiddellijk beijverd had, de ver- eischte maatregelen te treffen), vernamen, zou, al was de druk reeds belangrijk verminderd, de voorraad gas, welke Zondagavond zeven uur nog ongeveer 900 M3. bedroeg, hedenmiddag twaalf uur verbruikt zijn. Aan de voorloopige hulpleiding wordt intus- schen uit alle macht gewerkt, zoodat men hoopt, deze zoo tijdig gereed te hebben, dat Weesp op dat oogenblik weer bediend kan wor den. Zondagnacht heeft dicht bij de grens van Zuid-Laren een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto, bestuurd door den 24-jarigen J. Steegstra, reed met volle vaart tegen een boom en maakte vervolgens een kanteling, waarbij de bestuurder uit den auto werd geslingerd en onder den auto terecht kwam. Onmiddellijk snelden omstanders toe. Toen zij S. onder den wagen vandaan haalden, bleek hij reeds aan zijn verwondingen te zijn be zweken. Twee andere in den auto gezeten per sonen, de heeren G. H. en G. v. d. M„ werden slechts licht gewond. Het gebruiken van sterken drank schijnt niet geheel onschuldig te zijn aan het ongeluk. De auto is totaal vernield. Op den Hoenderlooscheweg nabij de Gold- steinlaan te Apeldoorn is Zaterdagavond de 54- jarige wielrijder J. K. in botsing gekomen met een auto, bestuurd door den heer H. uit Vaas- sen. De wielrijder werd ernstig gewond. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis te Apel doorn overgebracht, waar hij kort na aankomst aan de bekomen verwondingen overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kin deren. De politie te Apeldoorn heeft op den licht be schadigden auto beslag gelegd en een onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. Zondagavond te ongeveer kwart voor tien is de ongehuwde 45-jarige D. Gaasbeek uit Scher- penzeel bij het Dijkje onder de gemeente Rens- woude, door een auto gegrepen en op slag ge dood. Gaasbeek was op de fiets. De automobilist is, na even uit den wagen te zijn geweest, snel doorgereden. De politie stelt een onderzoek in. Zondagavond heeft op het kruispunt Nieuwe Rijksweg—Hilversumscheweg te Laren een ern stige botsing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door den heer J. Broekens, geneesheer te Winkel (N.H.) en een motorwagen van de Gooische tram. De geneesheer, die met zijn broer en schoon zuster op bezoek was geweest bij familie te Zut- phen, reed op den terugweg met een vrij kal- men gang op den Rijksweg in de richting van Amsterdam. Voor het kruispunt weifelde de heer J. Broekens even alvorens over te steken. De tram, welke om half negen van het station Laren vertrekt, was eveneens op geringen af stand genaderd, toen de heer Broekens plot seling weer gas gaf, waardoor een botsing on vermijdelijk was. De auto sloeg om en werd geheel vernield. De drie inzittenden liepen allen zeer ernstige ver wondingen op. Zü werden naar het St. Jans ziekenhuis vervoerd, waar zij zijn opgenomen. De tram, die eveneens ernstig beschadigd werd, had eenige vertraging. Zaterdagmorgen kwam te Andijk de 63-jari- ge galanterieven ter C. Reus, door den storm van zijn fiets te vallen. De ongelukkige kwam met zijn hoofd op een ijzeren hek terecht, met het gevolg dat hij een schedelbreuk opliep. De dood trad spoedig in. pijnen te verdrijven is 'n Mijnhardt's Poeder Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist De politie te Eindhoven heeft Zondag in ar rest ge.steld de vrouw van van B„ die na een langdurig verhoor bekend heeft haar man door een schot uit een revolver te hebben ver moord. Zondagochtend omstreeks half 11 werd na bij de tweede kanaalbrug te Eindhoven het lijk gevonden van Van B., die na een onderzoek door dr. Spoorenberg vermoord bleek te zijn door een schot in het hart. Op de plek waar 't lijk werd gevonden, ontdekte de politie indruk ken van damesschoenen. De politie ging toen over tot de arrestatie van de vrouw van van B„ die bekende haar man van betrekkelijk verren afstand te hebben neergeschoten, omdat hij 'n verhouding had met een andere vrouw. De vrouw is ter beschikking van de justitie gesteld. Naar wij omtrent den moord te Eindhoven nader vernemen, heeft de vrouw bij haar ver hoor aan den commissaris van politie verklaard, dat het slachtoffer zelf haar de revolver heeft gegeven, welke zij na het plegen van de daad in het kanaal heeft, geworpen. Deze verklaring komt de politie wat zonder ling voor, daar inmiddels bekend was geworden, dat de gearresteerde, de 23-jarige Duitsche A. S„ afkomstig uit Essen, reeds geruimen tijd een verhouding had met A. van K. Hierin heeft de politie aanleiding gevonden, ook dezen man, als verdacht van medeplichtigheid te arresteeren. Zijn verhoor heeft echter niet tot nadere aan wijzing geleid. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Hedenmorgen te kwart vóór tien is op den onbewaakten overweg aan den Sprengerweg te Apeldoorn een ernstig ongeluk gebeurd. Op genoemd tijdstip naderde de lokaaltrein Apeldoorn—Zwolle den overweg. De 63-jarige H. Disberg, die te voet den overweg passeerde, werd door de locomotief gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer, dat onherkenbaar ver minkt was, heeft vermoedelijk tengevolge van hardhoorigheid den naderenden trein niet op gemerkt. Toen Zaterdagavond mevr. Van Vreeswijk met haar dochter, mevr. Goudriaan haar woning te Gouda binnenkwam, bemerkten de vrouwen een scherpe gaslucht. Terstond zochten zij naar den thuisgebleven 63-jarigen heer V. en het zesjarig dochtertje van mevr. G. In de keuken vonden zij den ouden man bewusteloos op den grond liggen; het meisje, dat reeds naar bed was gegaan, werd eveneens bewusteloos aan getroffen. Terstond riep men medische hulp in, doch na anderhalf uur toepassing van kunstmatige ademhaling en zuurstofapparaten, moest men den heer V. opgeven. De kleine werd spoedig weder bijgebracht en naar het van Iterson- ziekenhuis overgebracht. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de straat om het huis verzakt was, waardoor een gasbuis gebroken is. De heer V. heeft klaar blijkelijk naar het lek in den gasmeter gezocht, doch heeft daarbij het bewustzijn verlorén. Zondagmiddag omstreeks één uur vertrok het Nederlandsche motorschip „Ransel", van de ree- derij De Kapitein te Farmsum te (Delfzijl), schipper J. Teerling, van IJmuiden naar Kings- lyn (Engeland). Kort na het vertrek kwam de kapitein tot de ontdekking, dat er een draad in de schroef zat. Met behulp van sleepbooten is het schip terug gehaald en naar het dok van Verschure te Am sterdam gebracht, om daar den draad te doen verwijderen. Het schip zou heden zijn reis voort zetten. Gedurende Zaterdag en Zondag was te Venlo een sterke was van de Maas waar te nemen. Het peil stond Zondagmiddag 14.80 Meter (A.P.). De was bedroeg per uur ongeveer 2 c.M. In den afgeloopen nacht is te Venlo het peil van de Maas met 24 cM. gestegen. Hedenmorgen wees de peilschaal 15.04 M. boven A.P. aan. Mede doordat thans een dichte mist boven Limburg hangt, wagen de schippers het niet, bij dezen waterstand uit te varen. Verschillende schepen, op weg naar Venlo, zijn in verband met de weersgesteldheid elders blijven liggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5