Regeling van vervoerwezen in België Vittorio Mussolini in gevaar Doodslag op patroon Japan verlaat de vlootconferentie Het nieuws van heden FACTOREN VAN VERVAL HERZIENING VAN DE GRONDWET Het Amerikaansch Hooggerechtshof DE BAROMETER Japan en China VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centj per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 14 JANUARI 1936 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19743 De ideale oplossing zou zijn een monopolie van elk der vervoermiddelen Eén leiding su'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiii.Hmiiiiim Het vierde uitstel der zitting heeft geen ineenstorting kunnen voorkomen Japansche pers meldde reeds de mislukking Het vliegtuig van den zoon van den Duce door een granaat getroffen Vlieger zelf ongedeerd geland Hermann Muckermann gemassregeld" Katholieken uitgekreten als volksverraders Hooge waterstand van den Rijn Ongeregeldheden in Boekowina Drie afgevaardigden ontvoerd bij de verkiezingen RUMOERIG MEXICO Twee Japanners gedood bij een hevige vechtpartij Te Berlijn worden proefvluchten gehouden met een nieuw verkeersvliegtuig voor tien personen, dat een snelheid kan bereiken van 400 kilometer per uur Te Saarbrücken werd het plein voor het schitterend verlichte raadhuis, ter gelegen heid van het eerste herdenkingsfeest der hereeniging met Duitschland, den naam gegeven van „plein van het Duitsche front" Staatscommissie wordt binnenkort benoemd Pogingen tot beteugeling der bevoegdheden Tsjang Kai Sjek en de studenten Verklaringen over zijn buiten- landsche politiek DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Bakkersknecht te Utrecht veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf Korte berichten Aan de Olympische winterspelen te Garrnisch-Partenkirchen zal ook worden deel genomen door een Fransche patrouile ski-loopers Couranten sterven in Duitschland Goering viert zijn verjaardag Een groot bal in de Opera te Berlijn De verdwijnende soort De sneeuw heeft te Garrnisch-Parten kirchen lang op zich laten wachten. De eerste buien zijn thans tot groot genoe gen van de ski-liefhebbers gevallen Voorstel tot een offensief en defensief verbond? Conflict met Japansche havenpolitie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 30 ct., lngez mededeelingen 50 cent; Idem op pog. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) De heer M. CASTIAU, secretaris-gejeraal bij het Belgisch ministerie van Verkeers wezen, heeft op verzoek van het Comité Central Industriel een studie geschreven over het vervoerwezen in België en over de Coördi natie (samenordening) der verkeersmiddelen. Deze studie is thans in boekvorm uitgegeven onder den titel „Les Transports en Belgique et leur Coordination". Er zijn weinig vraagstukken, die in den laat- sten tijd zoozeer betwist werden als wel dit van de ordening van het vervoer. De schrijver ver klaart dat zijn uitgedrukte meening hierover alleen zijn persoonlijke gedachten weergeeft. Hij verdedigt zich tegen een verwijt als zou hij de spoorwegen willen bevoordeelen. Zijn besluiten zijn inderdaad gebaseerd op veelzijdige gege vens, maar hij verklaart van het standpunt uit te gaan, dat de Staat inzake zijn verkeerspoli- tiek uitsluitend het algemeen belang voor oogen moet hebben. Alle ondernemers, bij het vervoer betrokken, klagen. Zij stellen hun hoop in een hersen schimmige coördinatie of ordening. De schrijver waarschuwt tegen deze meening, want geen enkele maatregel kan den moeilijken toestand van alle verkeersmiddelen oplossen. De oor zaken zijn te vinden in een geweldige toene ming van de verkeersmiddelen zelve, die geen rekening houden met de bestaande vervoer- mogelijkheden voor goederen en personen. De openbare machten moeten waken dat het kwaad niet erger worde en dat de bestaande middelen, waarvoor een toelating werd gegeven, niet verdwijnen ten nadeele van het economische leven. De heer Castiau ziet alleen de oplossing in een opleving van het zakenleven, die de aanpassing van de oude en nieuwe verkeersmiddelen zal vergemakkelijken. Immers, thans kan er door de Belgische spoor- en buurtspoorwegen 12 milliard ton-km, door de waterwegen 4 milliard en op den weg, 1 mil liard ton-km. vervoerd worden, terwijl het hui dige vervoer op 8% milliard ton-km. geslonken is. De heer Castiau heeft, na een algemeene beschouwing over de coördinatie van het ver voer en haar geschiedenis, aan de hand van de jongste statistieken den toestand van de spoorwegen, de buurtspoorwegen, de waterwegen, het weg- en het luchtverkeer uitvoerig toege licht, om daarna te wijzen op den strijd tusschen spoorweg en waterweg, niet alleen in België, maar ook in het buitenland. Hij haalt talrijke voorbeelden aan van geval len, waarin de staat verplicht is, tegen parti culieren op te treden ter beveiliging van het algemeen belang. Zoo wijst hij op den dienst der paketbooten OstendeDover, die niet zouden kunnen toe laten, dat in het drukke seizoen een mede dinger optrede, die tijdens de andere maanden den dienst niet zou verzekeren. Gelijksoortige gevallen voor autobussen en autocars worden aangehaald. De schrijver ziet de ideale oplossing in een monopolie van elk der verschillende verkeers middelen, die onderling zouden verbonden zijn en onder één leiding zouden staan. Het WeeriiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiig VERWACHTING: Meest matige, in het g Nloorden tijdelijk wellicht krachtige, =j Westelijke tot Noordelijken wind, gedeel- j§ telijk bewolkt, weinig of geen neerslag, H lichte vorst des nachts, overdag lichte 5 dooi tot temperatuur om het vriespunt. Hoogste barometerstand: 770,6 te Stor- 5 noway. j= Laagste barometerstand: 746,5 te Nor- döan. Zon op 8.07, onder 4.12. Licht op 4.42. H Maan op n.m. 11.06, onder vm. 9.49. S Laatste kwartier 16 Januari 801 n.m. LONDEN, 14 Jan. (Reuter) De Japansche delegatie heeft thans definitief besloten de vlootconfe rentie te verlaten. Men weet nog niet of enkele waarnemers zullen worden belast met het volgen van de op het oogenblik gevoerde be- ASMARA, 14 Jan. (Stefani) Na een bom bardement van enkele dagen op Amba Arra- dem bereikten Italiaansche vliegtuigen Avaci, waar zij werden ontvangen met geweervuur en vuur uit luchtdoelgeschut. Het toestel van Vittorio Mussolini, een zoon van den Duce, werd door een granaat in de cabine getroffen, een deel van de mi trailleur werd weggeschoten en verschei dene andere instrumenten werden eveneens beschadigd. Als door een wonder bleef Vittorio zelf evenwel ongedeerd. Hij wist het toestel in zijn macht te houden en naar het vliegveld terug te brengen. sprekingen. De op vandaag vastgestelde zitting der Vloot conferentie was op verzoek van de Japansche delegatie opnieuw uitgesteld. Dit vierde uitstel van de oorspronkelijk op Vrijdag j.l. vastgestelde zitting beteekende een nieuwe poging om de dreigende ineenstorting van de conferentie op het laatste oogenblik te voorkomen. Tot het uitstel werd Maandagavond besloten, na een bespreking van twee uren tus schen de Engelsche en de Japansche delegatie, waaraan ook minister Eden deelnam. De Japansche delegatie verklaarde in afwach ting te verkeeren van verdere aanduidingen van Tokio op sommige punten. In deze gisteren tusschen de Engelsche en de Japansche dele gatie gehouden bespreking is in geen enkel op zicht gebleken, dat de Japanners bereid zijn hun oorspronkelijken eisch inzake een gemeen schappelijke maximum-bewapeningsgrens der vlootmogendheden te matigen. De marine-cor respondent van de Morning Post meldt, dat het Japansche verzoek voor nieuw uitstel der zit ting zijn oorzaak vindt in een waarschuwing van Engeland, volgens welke Japan de verantwoor ding zou moeten dragen voor een mislukking der conferentie. Speciale edities van de bladen te Tokio vermeldden reeds het „afbreken der vloot conferentie", wegens het uittreden van Japan. In marinekringen verklaart men, dat de con ferentie onoverbrugbare tegenstellingen aan het licht heeft gebracht tusschen Japan en Enge land en de Vereenigde Staten, en dat deze op duidelijke wijze hadden dienen te worden opge helderd. Men moet den toestand niet mooier trachten te maken dan hij is. De conferentie der vijf mogendheden is thans afgeloopen, en Japan heeft er geen direct belang bij, wat de vier mogendheden thans zullen doen. De geheele Japansche pers spreekt haar vol doening erover uit, dat een openbare' breuk kon worden voorkomen, doordat de Japansche eischen in het geheel niet meer besproken zijn. STRAATSBURG, 14 Januari. (Reuter). Tal rijke landerijen zijn overstroomd en verscheidene wegen in dit gebied zijn onbegaanbaar geworden. De schade is echter niet aanzienlijk. Gisteravond zakte het water, maar vandaag verwacht men eén sterke stijging van den Rijn en het peil zal ongetwijfeld hooger komen dan vijf meter. Dien tengevolge zal de scheepvaart tusschen Straats burg en Bazel en tusschen Straatsburg en Mann heim gestremd zijn. De ook in ons land bekende geleerde Prof. Dr. Hermann Muckermann, zou de vorige week tijdens een retraite in Elberfeld de predicaties houden. Ondanks de felle lastercampagne tegen den persoon en familieleden van den beroemden geleerde, was de kerk reeds den eersten avond stampvol. Buiten op het kerkplein stonden de Hitler Jugend en S.A. opgesteld, die in spreek koor brulden: „De katholieken zijn volksver raders." Den tweeden avond moest de Deken der stad bekend maken, dat prof. Dr. Hermann Mucker mann van de politie bericht had ontvangen, dat hij het grondgebied van de stad had moeten verlaten. Deze mededeeling werd door de geloo- vigen ontvangen met het geroep van: schande! Den anderen predikant, die de plaats van Prof. Hermann Muckermann zou innemen, werd in gevolge de bepalingen van de beruchte kansel paragraaf een spreekverbod opgelegd. BOEKAREST, 14 Jan. (Reuter). Bij ver kiezingen in Boekowina werden drie afgevaar digden van de Nationale Boerenpartij ontvoerd door vertegenwoordigers van de Christelijk- Nationale Party en met een auto naar een dorp diep in Boekowina gebracht. Na enkele uren slaagden de autoriteiten er in sporen van de ontvoerden te vinden en hen te bevryden. In verband hiermede werden 71 personen gearresteerd, hun wapens werden in beslag ge nomen. Nader wordt gemeld, dat de ontvoerden zyn oud-minister Saucuc Saveaunu, onderstaats secretaris Ghelmeganu en de kamerleden Le- pedatu, Constantinescu en Serafinowitsj. De ontvoerders werden geleid door het Kamerlid Robu. Een brigade politie en troepen werden ge zonden om de ontvoerden te bevryden en de orde te herstellen. Het blad „Grafico" meldt uit Toluca, de hoofd stad van den staat Mexico, dat aldaar Zondag en Maandagmorgen drie bomaanslagen op scho len zyn gepleegd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de materieele schade is aan zienlek. Nader wordt hieromtrent gemeld, dat de be treffende politicus, Nagano, heeft voorgesteld, dat onder, een dergelyk verdrag Japan aan China waarborgen verschaft tegen „inmenging van niet-Aziatische invloeden", terwyi Japan het initiatief zou nemen voor de bevordering van de Chneesche industrieën. De in het oog vallende wijze, waarop van het onderhoud gewag wordt gemaakt, doet vermoeden, dat het plan de vervanging be oogt van het tegenwoordige negen-mogend- hedenverdrag door een ChineeschJapansch verdrag, krachtens hetwelk Japan alleen de integriteit van China zou waarborgen. Volgens een bericht uit Dairen, heeft de ha venpolitie van Tsjing Wang Tao twee Japan sche vrachtschepen verboden hun lading te lossen, daar de politie vermoedde, dat de sche pen smokkelwaar aan boord hadden. Tusschen de politie-beambten en de Japan sche scheepsbemanningen ontstond ten slotte een hevige vechtparty, waarbij twee Japanners werden gedood en acht personen ernstig ge wond. In verband met de binnenkort te verwachten benoeming van een staatscommisie ter voorbe reiding van een Grondwetsherziening vernemen wü, dat het in de bedoeling ligt, dat deze com missie haar werkzaamheden zal verrichten on der leiding van den minister van. Binnenland- sche Zaken. Als haar eerste secretaris zal de secretaris generaal van het Departement van Binnen- landsche Zaken fungeeren. Voorts vernamen wij nog, dat de commissie zal bestaan uit 12 leden. WASHINGTON, 14 Jan. (Reuter). Reeds is gemeld, dat een groep leden van het Huis van Afgevaardigden pogingen in het werk wil stel len tot beteugeling der bevoegdheden van 't Hooggerechtshof. Thans heeft Martin, afgevaardigde van Colorado, een ontwerp in het Huis van Af gevaardigden ingediend, dat ten doel heeft te bewerken, dat de lagere bondsgerech- ten en het Hooggerechtshof in het vervolg de federale wetten niet meer aan de grond wet kunnen toetsen. NANKING, 14 Jan. (Reuter). Ongeveer 300 studenten en universiteitsbestuurders zyn hier bijeengekomen voor een conferentie met Tsjang Kai Sjek, die hen heeft uitgenoodigd een ver klaring inzake zyn buitenlandsche politiek aan te hooren. De studentenvereenigingen van Peking en Tientsin boycotten deze conferentie evenwel. Tsjang Kai Sjek doet alles om de gemoederen der studenten te kalmeeren na de anti-Japan- sche demonstraties, die hebben plaats gehad als gevolg van de autonomistische beweging in Noord-China. Pogingen tot beteugeling der bevoegdheden van het Amerikaansch Hooggerechtshof. Voorstel van Japan aan China tot een offensief en defensief verbond? Vliegtuig van den zoon van Mussolini door een granaat getroffen; hijzelf bleef ongedeerd. Ongeregeldheden bij de verkiezingen in de Boe kowina. De Japansche delegatie heeft definitief besloten de Vlootconferentie te verlaten. Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, internuntius in Den «Haag, zal als Consecrator fungeeren bij de bisschopswijding van mgr. Huibers. Zilveren bestaansfeest van den Katholieken Kellnersbond. Benoemingen in het Aartsbisdom. De werkloosheid in de laatste week van Decem ber gestegen. Bakkersknecht te Utrecht wegens doodslag op zijn patroon tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. O De 24-jarige bakkersknecht te Utrecht, die op 27 September zyn patroon door het toe brengen van twee messteken heeft gedood, is door de Utrechtsche rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Bij de behandeling van de zaak veertien da gen geleden had de officier van justitie vier jaar geëischt. Tevens besliste de rechtbank, dat verdachte na het uitzitten van den straftijd ter beschik king van de regeering zal worden gesteld. De filmdirecteur Howard Hughes heeft een nieuw transcontinentaal luchtrecord gevestigd door den afstand Los AngelesNewark af te leggen in 9 uur 27 minuten en 10 seconden. Het oude record stond ten name van Roscoe Turner, die den afstand in 1934 aflegde In 10 uur en 10 minuten. Het spoedgerecht te Havanna heeft een be vel tot arrestatie uitgevaardigd tegen den oud- president van Cuba, Grau San Martin, alsmede tegen eenige andere personen, die van revolu- tionnaire actie beschuldigd worden. Grau San Martin woont op het oogenblik te Miami (Flo rida), Rijksminister Goering, die tevens Pruisisch minister-president Is, heeft gisteren zyn 43sten jaardag gevierd. Hu heeft te dier gelegenheid een bal in de Opera te Berlyn gegeven, waar aan 2100 genoodigden hebben deelgenomen. Volgens den Beriynschen correspondent van de News Chronicle heeft het de aandacht getrok ken dat Hitier en Goebbels niet aanwezig waren. De zaal wemelde overigens van „prominenten", gelyk men te Berlyn de elite pleegt te noemen. De gewezen kroonprins was er en prins August Wilhelm, ex-koning Ferdinand van Bulgarye, prins Philipp van Hessen en zijn gade prinses Mafalda van Italië, en byna alle leden van het diplomatieke corps. Stand op Dinsdag 1 uur 767J). horige stand 766.9, TOKIO, 14 Jan. (Reuter). Volgens het blad „Nitsji-Nitsji" heeft een leidende Japansche politicus gisteren in een onderhoud met den Chi- neeschen minister-president aangedrongen op het sluiten van een offensief en defensief verbond tusschen China en Japan. Daar de Duitsche kranten practisch alle vanuit het propaganda-ministerie via het Deut sche Nachrichten-Bureau geredigeerd worden en haast geen enkel blad zijn eigen karakter wist te bewaren, stellen de lezers minder belang in de dagbladpers, hetgeen tot gevolg heeft, dat het aantal abonnementen daalt, nog te meer daar ambtenaren en party-functionarissen ge dwongen worden om zich op een Nationaal- Socialistisch orgaan te abonneeren. Op 1 Januari hebben reeds tal van bladen op gehouden te verschijnen, terwijl thans weer een heele reeks dagbladdirecteuren bekend maken dat per 1 Februari hun blad niet meer zal uit gegeven worden. De droeve hjst van dagbladen die hun verschynen moeten staken bevat thans de volgende namen: „Heidelberger Volksblatt" (in 1865 opgericht). „Achener und Buhler Bote" en „Brucksaler Zeitung". Hiervoor in de plaats wordt het „Rheinische Tagblatt" uitgegeven. In Lahr heeft de Lahrer Anzeiger opgehouden te verschijnen evenals de Sudwestdeutsche Zeitung in Lörrach. Het „Offenburger Tageblatt" in Offer.burg heeft de „Offenburger Zeitung" overgenomen. In Ermsleben krijgen de abonné's van de Al gemeene Zeitung voortaan de „Anzeiger für Aschersleben" thuis bezorgd. Ook het Allensteiner Volksblatt en de Warten- burger Zeitung hebben hun verschynen gestaakt. Tenslotte is de Lierer Anzeigeblatt met de Allgemeine Anzeiger für Ostfriesland gecombi neerd tot de „Ostfriesischen Tageszeitung".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1