DE VROUW en haar Huishouding i Zoekt gij betrouwbaar FOTOREPORTAGE I Plaats dan een „Omroeper" I Personeel Voor 80.000 gezinnen De aanvaring der spoorbrug bij WeespOpening van het Zweedsche Parlement te Stockholm. Avondkleeding Hoe de slaapkamer op te knappen aiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiirinuiiiiiiinii 'niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil DINSDAG 14 JANUARI 1936 't Smakelijk verwerken van vleeschresten Het allereerste recept Voor de jeugd aliui!l!lilll!lllllllilliuilllilllllllllllllllll!ll!llllllllllllllllllllllll!llllllllll!llilllllllllllll!ll!liuillllllllllll]llllllilliuü Een Friesch binnenhuisje met eostuums van de 17de eeuw tot heden op de tentoonstelling .Het costuum onzer voorouders", welke Woensdag in de Ridderzaal te den Haag geopend wordt Restjes van vleesch en soepvleesch kunnen nog tot zeer smakelijke ge rechten verwerkt worden. Van soep vleesch bijv. kan men croquetjes maken of vleeschschelpjes. Daar het vleesch door 't uitkoken natuurlijk veel van zijn geurig heid heeft verloren, moet dit tekort dan weer op de een of andere wijze worden aangevuld. Overschotjes van jus, fijn ge sneden ui, 'n beetje kerry, Maggi's aroma, dit zijn daarvoor allemaal uitstekende hulpmiddelen. Croquetjes van soepvleesch. Het gemalen vleesch wordt vermengd met peper, zout en noot. Heeft men geen overgeschoten jus en geen bouillon, dan kan men een of twee Maggi-blokjes in water oplossen, ofwel men neemt gedeeltelijk bouillon en gedeeltelijk melk. Nu braadt men eerst een fijn ge snipperd uitje, al dan niet met 'n weinig kerry (meer of minder naar smaak) in bo ter lichtbruin en voegt daar wat bloem bij 1 a 2 eetlepels op ongeveer een half pond vleesch en laat die, steeds roerende, ook even bruin worden. Dan roert men hier het vleesch doorheen en zoodra dit even is aan gebraden, roert men er, langzamerhand, zooveel vloeistof bij als het vleesch wil op nemen. Men maakt dan op smaak af met krui den en aroma, laat de massa koud worden en vormt er op de gewone wijze croquetjes van, die men paneert en in dampend heet frituurvet bruin en knappend bakt. Vleesch in schelpen. Hiervoor kan men dezelfde farce gebruiken als voor croquetjes. Poulet met macaroni. Voor de poulet uit de soep van den vorigen dag maakt men een geurig sausje ongeveer l/2 liter voor 4 personen. Hiervoor rekent men een fijn gesnipperd uitje, 2y2 afgestreken lepel bo ter, 4 afgestreken lepels bloem en K 1 theelepeltje kerry. Voor den halven liter vloeistof kan men water met bouillon blokjes nemen of verdunde jus of half bouillon en half melk. Het fijn gesnipperde uitje wordt met de boter lichtgeel gefruit, de kerry erbij ge voegd en de bloem erdoor geroerd tot een gelijk lichtgeel mengsel. Dan roert men hier, met kleine scheutjes, de vloeistof doorheen, tot het geheel een mooi gebon den saus is, waarin men de poulet lang zaam aan de kook laat komen. Men kan de gekookte macaroni in een krans om het vleesch heen leggen. Ook kan men een en ander in een vuurvast schoteltje arrangeeren en hier en daar 'n klontje boter leggen, waarna men het in den over plaatst om er 'n bruin korstje op te laten komen. Vleeschpannekoek. Hiervoor kan men alle restjes van vleesch gebruiken, die men fijnhakt en waarvoor men 'n sausje maakt van bloem, boter, verdunde jus, bouillon of melk en peper, zout, noot en gehakte peterselie. Voor 1 ons a 2 ons vleeschresten rekent men 1 theekopje vloeistof, 1 afgestreken lepel boter en IK afgestreken lepel bloem. Men verwarmt boter en bloem en roert de vloeistof er langzamerhand bij tot het geheel een mooi gebonden saus is. Hierbij voegt men het gehakte vleesch, maakt het geheel op smaak af met de kruiden en houdt dit warm tot de pannekoek klaar is. Daarvoor rekent men 1 ons bloem, 1 ei, 'n tikje zout en 3 d.L. of 3 theekopjes melk en 1 afgestreken lepel boter voor het bak ken. Men bakt de helft van het beslag, aan één kant, doch door en door gaar en schuift den koek op een verwarmd bord. Dan bakt men ook de tweede helft van het beslag aan één kant. Intusschen strijkt men de vleeschfarce uit op den ongebak ken kant van den eersten koek en legt de tweede met den ongebakken kant daar bovenop. Dezen vleeschpannekoek presenteert men in punten gesneden. A. K.—P. Een vrouw kan tal van huishoudelijke deugden bezitten en toch nog geen goede huisvrouw zijn, wanneer zij niet in staat is den huiselijken vrede te bevorderen. Een goede huisvrouw wenscht vrede, geen kwestie. Zij zorgt dat er geen onaangenaamheden, geen wrijving ontstaat tusschen de huisgenooten en dat kan ze, als ze maar niet humeurig of vitterig is. Is ze dat wèl, dan kunnen alle andere huis houdelijke deugden die ze misschien daar bij bezit, geen zier goed doen. Alle recepten uit de beste kookboeken bij elkaar zijn niets waard, als de huis vrouw daarenboven niet het recept kent voor het bewaren van het geluk en den huiselijken vrede. T. Het opruimingswerk na de aanvaring der spoorbrug over het Mei wedekanaaj bij Weesp door een rijnaak, waardoor de persleiding der Amsterdamsche gas fabrieken werd vernield en groote zandsteenbrokken van de landhootden der spooibrug werden losgerukt Dr. I. C. Henkes, in leven huisdokter van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik en van H. K. H. Prinses Juliana, is over leden op 64-jarigen leeftijd De bouw van het nieuwe Feyenoord stadion te Rotterdam vordert snel. Over een groot gedeelte is men thans bezig met de bekisting der beide tribunes voor het storten van beton. Een kijkje op de werkzaamheden i De opening van het Zweedsche Parlement te Stockholm. Een overzicht van de plechtigheid, welke geschiedde door Kon ng Gustaa' in tegenwooroigheid der meeste leden van de Koninklijke familie De beroemde St. Jacques- to< en te Parijs is gerestau reerd en thans van zijn stellingen ontdaan Er ls ons gevraagd eens een ideetje aan te geven voor het gezellig inrichten van een slaapkamer. We voldoen daar gaarne aan en geven hier drie voor beelden voor het hoofdmeubel uit elke slaapkamer, het bed. Als dat er gezellig uitziet, dan zal de rest niet zooveel hoofd brekens kosten. En dat is al heel eenvoudig te bereiken met een paar platen triplex, waarvan we zoogenaamde hoofdborden maken, iets wat heusch geen heksentoer is als we een man, een vader of een broer hebben, die een beetje handig is. De eerste teekening toont u een bord van ongeveer 60 c.M. hoogte met twee even hoo- ge, aan den voorkant afgeronde zijplankjes, rechthoekig op het achterbord aangebracht. Met lijm en schroeven worden deze plank jes aan het groote bord verbonden, waar na er nog een paar kwart-cirkelvormige ligplankjes in worden bevestigd. Dat niet te dun triplex gebruikt moet worden, zal wel niet extra gezegd behoeven te worden. Donker gebeitst, of in een bij de kamer passende kleur geschilderd, zal uw divan- bed met dit achterstuk een goed geheel vormen. De tweede teekening laat een dergelijk achterstuk zien, maar dan tot op den grond doorgetrokken. Wilt u het bord ge heel tegen den wand hebben, zet dan rond om aan den achterkant een latje, ter dikte van de plint, natuurlijk beginnende boven de plint. De nerf van het hout moet verti kaal loopen, zoodat het geheel niet uit één plaat gemaakt zal kunnen worden; maak dan eerst het middenstuk en zet er aan weerskanten een stukje aan, wat het ge makkelijkst gaat, door er een latje aan den achterkant tegen te lijmen. De hoek- plankjes dienen tevens als stevige verbin ding van het geheel; wilt u die verbinding anders maken, bijv. door in den hoek een balkje aan te brengen, dan kunnen die hoekplaatjes ook van glas gemaakt worden. Het beste is, die glasplaten te laten snij den; wilt u echter liever alles zelf doen, neem dan dubbeldik glas en slijp er met 'n amarilsteen een facet aan. Het schuine kantje wordt dan dof, maar door dit met Engelsch rood en water te polijsten wordt het weer glad en glanzend. Beschikt u niet over een goede portie geduld, begint u dan maar liever niet met het slijpen en polijs ten, want gauw gaat het alles behalve. De bevestiging van de glazen plaatjes ge schiedt door tegen achter- en zijkant van het bord twee latjes te bevestigen, waar het glas juist tusschen past. Ook kunt u er consoletjes voor kóopen. Tenslotte nog een model voor een lits- jumeau, waarvoor maar heel weinig hout noodig is. De twee divanbedden met een laag nachtkastje of een tafeltje er tusschen hebben ieder een hoofdbord, schuin oploo pend tot den bovenkant van een boven het nachtkastje op den muur geschroefden spiegel. Het puntige idee kan nog versterkt worden door boven den spiegel een lampje aan te brengen met een driehoekig kapje. Ook kunt u de borden laten doorloopen tot op de plint, maar dat kost nogal veel hout en noodig is het niet. Voor al deze beschreven borden moet triplex van 10 m.M. dik gebruikt worden; wilt u de kopsche kanten van het hout weg werken, dan kan dit het beste geschieden door ze zwart te maken met email-lak. ANEMOON Het oude eenvoudige model is nog al tijd het meest geschikt voor onze kinderen, vanaf den tijd, dat ze be ginnen te loopen tot en met den school- plichtigen leeftijd. Zoo'n zelf gehaakt corset je van stevig katoen kost maar heel weinig; het is zeer sterk en het vraagt slechts weinig tijd. Juist omdat deze corsetlijfjes zoo sterk zijn, ma ken wij ze liefst een beetje lang; dan kun nen ze een heelen tijd mee, als we telkens wanneer dit noodig is, de knoopen voor de jarretels en voor het opknoopen van een uroekje iets lager zetten. Dit corset je wordt in de breedte gehaakt. We beginnen met ongeveer 60 losse steken en haken daarop 2 toeren vaste st. In den derden toer haken we de knoopsgaten voor de sluiting. Voor elk knoopsgat haken we 3 losse st. en slaan 3 vaste st. over. Na de knoopsgaten haken we nog 27 toeren vas te. Bij het omkeeren steeds 1 losse st. ha ken. Dan begint het armsgat. Aan het eind van den toer laat men daarvoor 4 st. over, haakt terug en laat in den daaropvolgen- den toer 3 st. over. Weer terug haken en nog eens 3 st. van den toer overlaten aan den kant van het armsgat. Men heeft dan 50 st. in den toer, haakt hierop 6 toeren en maakt er daar, bij 't armsgat, achtereen volgens 3, 3 en 4 st. bij, zoodat men weer 60 steken in den toer krijgt. Als men hier op nu nog 23 toeren vaste st. haakt is men precies op de helft. De andere helft van 't lijfje wordt geheel op dezelfde manier ge haakt. Alleen komen hier geen knoops gaten. Voor de schouderbandjes rekent men 9 st. voor de breedte. Ook deze worden met vaste steken gehaakt en zoo lang genomen als men noodig acht. Zijn de schouder bandjes klaar, dan worden ze aangenaaid, waarna men de halsopening en de arms gaten met een picootje afwerkt. Bij het aanzetten van de knoopen naait men, voor de stevigheid, een bandje aan den achterkant van het corsetje. DORA Van alle op deze bladzijde voorko mende genummerde modellen, die aan het mode-album „Winterweelde" ontleend zijn kunnen bij het Patro- nenkantoor fanoraNassauplein 1, Haarlem, patronen besteld worden tegen den prijs van 50 ets. voor com plets, 35 ets .voor mantels en japon nen, en 20 ets. voor rokken, kleine avondjasjes en kinderkleedingVoor toezending per post, ook bij bestel ling aan de agenten, 10 ets. extra. Voor de vastenavondpartijtjes en de eindbals van de dansclubs beginnen, moeten we nog zorgen een nieuwe avondjapon klaar te hebben. Ditmaal bepalen wij ons tot de bakvisch- costumes, die toch altijd nog 'n beetje het midden houden tusschen kinder- en groote- menschenkleeding. Fig. 384 is gemaakt van marocain of soe pele zijde, daar bij tafzijde de plisséestroo- ken al te veel zouden uitstaan, want zoo als we zien heeft de jurk een grooten ge- plisseerden kraag en stukken in den rok. Wij kunnen een klein pofmouwtje nemen, doch de japon zou ook zonder mouwen gedragen kunnen worden. We hebben 5 M. stof noodig van 100 C.M. breed. Fig. 387. Deze eenvoudige avondjurk kan van taf zijde gemaakt worden. In den groo ten ronden uitstaanden kraag zijn klok- stukken gezet, evenals in den overigens gladden rok. Er hoort een wijde mouw bij en een ceintuurtje met strass-gesp. 4 M. stof van 100 c.M. breed is voldoen de. Patronen voor deze beide modellen zijn verkrijgbaar in de maten 40, 42 en 44. POLA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4