IN EN OM HAARLEM PHILIPS SITTERS^KflR EltT ■i-rccft 1935 - Een zwak filmjaar NIEUW! Meer energie dan geest De vaste lasten DINSDAG 14 JANUARI 1936 SLUIT U AAN BEDRIJFSONGEVAL Een vat met teer losgeschoten OOK GIJ EEN ABONNEMENT Haarlem - Schoterweg 1 - Telefoon 16659 HAARL. POLITIE- MUZIEKVEREENIGING OEFENING HAARL. BURGER WACHT Verdediging van den watertoren „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" ALLIANCE FRANCAISE s&ïs. UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE VELSEN I RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN ratiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiifivniiitfiiiiiviiiiiiitiitiiiiiiiitiiiiiiiiiiiviiiiiiriiinnifnnifiiiiiviiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnifiimiiiiiiiiirrvrie ëuilllllHllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllltlllUllllltlllllUllllllllllllUMIIIIIIIIIIIIIHIuillllllllllllllIllllllllllllIlllllUB Wij hebben mooi praten over aanpassingspo litiek; wil deze kans van slagen hebben, dan zal zij in alle geledingen van ons maatschappelijk verkeer moeten worden doorgevoerd en zoo con sequent mogelijk. De stoot daartoe en zoo noo- dig de hulp daarvoor zal moeten uitgaan van de overheid. Zij ook dient ten dezen het goe de voorbeeld te geven. Onder die vaste lasten dient men te ver staan den erfpachtscanon, dien vele particuliere huiseigenaren en woningbouwverenigingen aan de gemeente te betalen hebben; de rente en aflossing van hypotheken en voorts de grond belasting, de straatbelasting, de tarieven van gas, water, electriciteit enz. Geldt deze druk voor zeer vele burgers, de winkeliers zitten op nog heel wat meer en zwaardere lasten en onder deze categorie mid denstanders nemen de hotel- en caféhouders een door niemand benijde plaats in. Deze laat- sten komen tot een totaal van ongeveer twintig belastingen en vergoedingen, die zij hebben te betalen: muziekbelasting, precariobelasting, ver makelijkheidsbelasting; vergunningsrechten; omzetbelasting enz. Het is niet te verwonderen, dat de consumptieprijzen hoog zijn en niet verlaagd kunnen worden. De erfpachtscanon, die door de gemeente wordt geheven en gewoonlijk dateert uit den al- lerduursten tijd, uit den tijd, dat niet alleen de grondprijzen hoog waren, maar ook de rentevoet, is veel te hoog en dus zeer onbillijk. Er zijn gevallen bekend, dat de erfpachtscanon de helft van de opbrengst der huren uitmaakt en hier door wordt het duidelijk, dat de betreffende huiseigenaren er niet aan kunnen'denken om de huren te verlagen. Het is onjuist, dat de ge meente, die eigenares van den grond is geble ven, haar aandeel in de daling van de waarde der goederen niet wenscht te dragen en voor haar aandeel de toch al van alle zijden gekne pen erfpachters laat optrekken. Onbillijk is het vooral, omdat de gemeente er in geslaagd is den rentevoet van de door haar voor den aan koop aangegane leeningen aanzienlijk te ver lagen, dikwijls van 6 pCt. op 4 pCt. en de erf pachters nog altijd laat betalen naar den ouden rentevoet. De groote daling der bouwkosten sinds het jaar 1930 heeft een algeheele waardedaling van het huizenbezit veroorzaakt, waarbij elke ver houding tot de te betalen erfpachtscanon en belastingen verbroken is. De hooge huren op hun beurt maken, dat zij een veel te belangrijk deel uitmaken van de loonen, die worden ver diend. De verplichting tot verlaging der rente kan niet van de gemeente uitgaan, maar ligt op het terrein van den rijkswetgever. Jammer, dat een beslissing ten dezen zoo lang uitblijft. De ver laging der woninghuren houdt met de verla ging van deze rente en van den erfpachtscanon nauw verband en kon deze worden doorgevoerd, dan zouden wij een belangrijken stap verder zijn in de richting van reëele aanpassing. De belastingen, de tarieven, welke worden geheven voor gas en water en electriciteit staan ook in geen verhouding meer tot den huidigen levensstandaard. Zij moeten hoog noodig naar omlaag, wil het aanpassingsproces succes heb ben. Natuurlijk staan de verschillende gemeentebe sturen tegenover elk verzoek in dezen geest af wijzend. Zij kunnen de inkomsten niet missen zeggen zij. Dat moge waar zijn, niet minder waar is het, dat iedereen er zoo over praat met het gevolg, dat niemand een begin maakt, een begin, dat toch hoogst noodig is, willen wij uit de impasse raken. En wie kan beter de stooten opvangen, die het gevolg zullen zijn van de aanpassingspoli tiek dan de overheid met voorop de gemeente besturen? Zij hebben de macht om de lasten, die daarvan het gevolg zijn over verschillende jaren af te wentelen; zij ook kunnen het uit zingen als dat noodig is. Het verheugt ons daarom, dat B. en W. in hun Memorie van Antwoord op het afdeelings- verslag op de Begrooting voor 1936 op een des betreffende vraag hebben geantwoord: „De kwestie der verlaging der vaste lasten is van algemeen landsbelang. Het kwam ons niet wen- schelijk voor tegen het daarvoor ingediende ontwerp bezwaren in te brengen. Eenerzijds behoort de Regeering in haar streven om de vaste lasten te verlagen te worden gesteund, anderzijds zijn zoowel bij de Regeering als bü de Volksvertegenwoordiging de moeilijkheden, waarmede de gemeenten op financieel gebied te kampen hebben, voldoende bekend." Ons gemeentebestuur ziet dus de noodzake lijkheid van een snelle vermindering der vas te lasten in, maar wil wachten op de Regee- ijilj JU-JU,UJ'JJIM'A' ring. Indien het kon besluiten iets verder te gaan en wat aandrang te oefenen op de Regee ring, dan zou dat zeker geen kwaad kunnen En intusschen wachte het gemeentebestuur niet te lang met zelf wat te doen en nu reeds de meest onbillijke heffingen ongedaan te maken Van de heffing van den te hoogen erfpachtsca non b.v. ziet het, naar wij meenen, de onbillijk heid best in, maar wacht nu maar op wat de Regeering zal doen. Dat is toch niet juist en komt neer op het standpunt van den man, die wel weet, dat hij iets verkeerds doet, maar zoo lang hij maar even kan, er nog mede door gaat. Maandagmorgen heeft er om ongeveer half twaalf op het terrein van de asphaltfabriek in den Waarderpolder bij het Spaame een vrij ernstig bedrijfsongeval plaats gevonden. Men was bezig met het lossen van vaten teer, toen er plotseling een vat van 71 K.G. uit den tros viel en weer in het ruim van het schip terecht kwam. Het zware vat viel juist op het hoofd van den 37-jarigen arbeider H. J. W. uit IJmuiden, die zich in het ruim bevond. De man raakte bewusteloos en kreeg een hersen schudding. Na door O.B. voorloopig behandeld te zijn, is hij met een ziekenauto naar het St. Elizabethsgasthuis vervoerd. Later op den dag is hij weer bij kennis gekomen en zijn toestand is dan ook niet levensgevaarlijk. Vanwege de Arbeidsinspectie is naar de oor zaak van het ongeval een nauwkeurig onder zoek ingesteld. Het bleek, dat het ongeluk niet aan een fout van het materiaal te wijten was. Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie: „De Graal" Men schrijft ons: De Gezinsactie is in vollen gang!! Uit zestien plaatsen rondom Haarlem waren gisteravond de Graalwachtleidstehs bijeen in het clubhuis Spaame 29. En er is gewerkt!! Na een keurige duidelijke uiteenzetting door een der leidsters, wat de Gezinsactie eigenlijk bedoelt, n.l. „Het gezin terug aan Christus", in het gezin weer een eigen Katholieke sfeer scheppen, wat helaas bij zoovelen verloren ging, en daarom het in eere herstellen van alle mooie, echt Katholieke gezinsgebruiken, werd in groote lijnen aangegeven, hoe er gedacht was, dat elke Graalwacht mee zou gaan werken om deze actie zoo grandioos mogelijk te doen slagen. Toen de plannen!! Voor het Graalwachtcen- trum Haarlem, en ook voor iedere plaats af zonderlijk. Het belooft goed te worden! Deze week nog zal er in iedere Graalwacht een algemeene ledenvergadering zijn, waarbij zooveel mogelijk door woord en beeld de leden zal worden duidelijk gemaakt, het doel van de Gezinsactie. Op deze bijeenkomst zullen aan alle leden de keurig uitgevoerde Foldertjes worden uitgege ven en uitgelegd. Honderden gezinnen zullen dan bereikt en be werkt gaan worden. Dan zal de actie pas goed worden ingezet. HODEL. 1956 VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN VEERTIENDAAGS VERSCHIJNEND PROPAGANDABLAD DER R.K. STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJS F1.- PER JAAR ADMINISTRATIE MAURITSKADE 25 DEN HAAG I De Nederlandsche filmindustrie werd in 1935 het best vertegenwoordigd door ,,De Kribbebijter" De schouwburg aan den Jansweg was gisteren avond door een groote politiemacht bezet. Degene, die het woord „politie" onmiddellijk met relletjes associeert, kan echter gerust zijn: het was er wat gezellig en de orde werd uitnemend bewaard! Het kranige Haarlemsche Politiemuziekcorps, dat zoo menigmaal in de straten van onze stad bij weldadigheidsacties of aan het hoofd van optochten zijn opgewekte muziek doet weerklin ken, liet zich gisterenavond meer speciaal en uitsluitend hooren voor leden, donateurs en be gunstigers, die den schouwburg dan ook tot de nok toe hadden gevuld. De voorzitter van de vereeniging, de heer J. Verlaan, deelde in zijn welkomstwoord mede, dat de burgemeester, beschermheer van de veree niging, door ambtsbezigheden verhinderd was aanwezig te zijn en de commissaris van politie, eere-voorzitter, door uitstedigheid. Spr. verwel komde daarna in het bijzonder hoofdinspecteur Woud, inspecteurs v. Tongeren en Berentsen en vertegenwoordigers van het St. Franciscus Liefdewerk en deelde voorts mede, dat het corps naar het concours in Hengelo zou trekken. Ten slotte bracht spr. dank aan allen, aan wie de vereeniging iets te danken heeft, speciaal aan den commissaris van politie, aan hoofdinspecteur Woud, aan de Tooneelvereenging „J. J- Cre- mer" voor hare belangelooze medewerking op de feestavonden en aan het bestuur van het St. Franciscus Liefdewerk voor het gratis afstaan van een lokaal voor de repetities het geheele jaar, wat aan de k*s van de vereeniging een flinke uitgave bespaart. Uit enkele zinnen in het beknopte, hartelijke welkomstwoord kon de goede verstaander, die immers maar een half woord noodig heeft, op maken. welke een amicale geest en goede ver houdingen er in het Haarlemsche politiecorps bestaan. Het muziekcorps begon daarna het muziekpro gramma met een pittigen marsch, waagde zich dan aan een ouverture van Verdi, vervolgde met een suite van Strausswalsen: „Beminnen, drin ken, zingen" menschelijke eigenschappen die ook politiemannen wel niet vreemd zullen zijn dompelde zijn toehoorders in een Oos- tersche sfeer in de Suite Oriental van Popy en besloot met een vroolijken marsch van Sam Vlessing. Alhoewel fanfaremuziek het best in de openlucht tot zijn recht komt, mag deze in de zaal uitgevoerde muziek toch alleszins ver dienstelijk genoemd worden. De directeur, de heer B. D. Peters, gaf een strakke leiding in kalm tempo en de uitvoering bewees, dat hij over een zeer goed geschoold corps beschikt. De Tooneelvereeniging „J. J. Cremer" voerde hierna een alleszins toepasselijk tooneelstuk op, dat den ietwat persifleerenden en in het milieu lichtelijk ironiseerenden titel droeg: „Inbre kergevraagd!" In deze kostelijke, prachtig spannende en voortreffelijk gespeelde detective klucht, waarvoor we echter ten opzichte van den inhoud reserve moeten maken, lukte ondanks dat er zooveel politie „in de buurt" was, zooals de keurig typeerende hoofdspeler zeer ad rem opmerkte nogal 'ns een „krakie" en inspecteur Outman, die in vol ornaat tijdens de uitvoering ook een kijkje kwam nemen in den schouwburg, werd door zijn collega's dan ook lachend begroet met de opmerking: „Ze hadden op het tooneel je assistentie juist noodig!" Aan den anderen kant echter wilden de auteurs van het stuk, Henk Bakker en Jan Fa- bricius, blijkbaar op goeden voet met de politie blijven, want als de Haarlemsche politie altijd zoo gemakkelijk de dieven in handen vallen als haar collega op het tooneel overkwam, dan kon de recherche zich eiken avond wel op een feest avond vermeien, inplaats van haar beroepswerk te doen! Voor de optredenden waren er welverdiende bloemen en alles bij elkaar was het geheel een zeer geslaagde, zij het wat minder goed inge deelde feestavond! Het ging gisterenavond „gekruid" toe bü den Haarlemschen watertoren aan den Zeeweg. Een troep rebellen scheen de goedgezinden op een droogje te willen zetten door dezen watertoren in bezit te nemen en de Haarlemmers te noodzaken zich te laven aan het water van Spaame of Ged. Oude Gracht. De Haarlemsche Burgerwacht was echter pa raat fen had de terreinen bijtijds door een ge wapende macht bezet. Ze mochten dus komen de snoodaards! En ze kwamen. Hoe, dat was aan de hoogte, waarop de water toren in het stille duin zetelt, door de duisternis niet te zien. De verdedigers schenen echter be halve met geweren en mitrailleurs, ook nog ge wapend te zijn met kattenoogen. Want overal knetterde 't bij den tonen, vooral aan den Noord kant. Zwarte gedaanten slopen heen en weer. Het was echter een schijnaanval. De eigenlijke aanval moest uit het Zuiden komen en spoedig bewees een geweldig geknetter dat dan ook hier de eigenlijke strijd ontbrand is. Ordonnansen ko men en brengen aan den Generalfen Staf, zetelen de op 't hooge ruin, verslag uit over het verloop van den strijd. Daar klinken plots scherpe fluit signalen ten teeken dat de strijd is geëindigd. En we hooren dan dat het den vijand gelukt is het omringende duin te bezetten maar dat de verde digers den toren en de gebouwen hebben kun nen behouden. Dan afmarsch! Weldra is Overveen gevuld met het stemmengeroes van de zich aan warme koffie en versnapering lavende Haarlemsche fen Bloe- mendaalsche burgerwachters. Vooral de koffie zal in het koude nachtelijke uur welkom geweest zün! De burgemeester van Haarlem woonde de uit stekend geslaagde oefening geheel bü en heeft zich kunnen overtuigen van de toewijding en de discipline der Burgerwachters. Weldadig zijn naar ons vermogen, Is niet een deugd slechts, maar een plicht. Steun ons, de zware taak voor oogen, Die ook dit jaar weer moet verricht. Postgiro 212793 Telefoon 13235 of 15445 Pelgrims naar Santiago de Compostela Voor de Haarlemsche leden van de „Allian ce Franca ise" sprak gisterenavond M. André Mabile de Poncheville, doctor in de rechten en ..Diplómé du Louvre" over de pelgrimage naar Santiago de Compostela vroeger en nu. De voorzitter van de Vereeniging, de heer J. H. Sauveur, leidde den spreker bij zün talrük auditorium in als „un poète sportif'. Op het spoor van den ouden pelgrim trok hü te voet naar Rome en Santiago. De fijn gestyleerde reisbeschrüvingen, die hij van deze tochten pu bliceerde, vonden in ruimen kring belang stelling. Van zijn leermeester Maurice Barrès erfde hij de liefde voor de Noorderlingen, die zich bij hem uitte in een hartelijke liefde voor Vlaanderen en een intieme vriendschap met vele Vlaamsche artisten. Hoezeer M. Mabille de Poncheville met de geschiedenis' van ons land op de hoogte is, bleek reeds aanstonds bij het begin van zijn conférence, toen hij de sporen van den klassie ken pelgrimstocht ook in de Nederlanden na wees. Hij vertelde de legende, die in het begin van de middeleeuwen rond het historisch ont staan van het pelgrimsoord werd heengeweven, om vervolgens in korte trekken de lotgevallen van Santiago in den loop van de geschiedenis na te gaan. De ridders, die in den tijd na Karei den Grooten het Noorden van Spanje op de Mohammedaansche Mooren heroverden, waren de eerste pelgrims naar de door den monnik Pelagius hervonden relieken van den Apostel van Herië. Na deze ridders kwamen de ontelbare vrome Middeleeuwers, die den langen weg door Frankrijk en over de hoogvlakte van Castilië tot den klassieken pelgrimsweg deden worden, waarlangs de Gallische cultuur tot in Spanje door kon dringen. In Puy en Aubrac vinden we nog de Ro- maansche hospitia, door milddadige pelgrims voor hun minder gesitueerde broeders gesticht. De abdij van 1'Aubrac had op deze wijze haar ontstaan aan Vlamingen te danken. Ook de Gothiek trok op deze wijze langs den langen pelgrimsweg. De grootsche kathedralen van Burgos en Leon zün duidelijk geïnspireerd op het N. Fransche voorbeeld. De moderne reiziger, die als de conférencier te voet de lange reis naar Santiago maakt, kan in Spanje nog dezelfde sensaties beleven als de pelgrims in de twaalfde eeuw. Op het ver laten hoogland van Castilië kan hij nog in een stadje verdwalen, waar men zonder nadere voorbereiding „le Cid" zou kunnen ontmoeten. Het vruchtbare Galicië maakt op den reiziger van de twintigste eeuw nog denzelfden indruk van het beloofde land, als op de vermoeide, dorstige pelgrims van vroeger. En zonder veel moeite kan men begrüpen, dat de goede mid deleeuwers Santiago na de perikelen van de Spaansche zomerwarmte begroetten als het lang verwachte Jeruzalem. Geen traan om Juckenack Het gezelschap Engers, dat den laatsten tijd zeer de aandacht trok, door het geven van voorstellingen van hoog artistiek gehalte, zal Vrijdag 17 Januari een voorstelling geven van het stuk „Geen traan om Juckenack", 'n stuk van Hans J Rehfisch, schrijver van o.a. „Af faire Dreyfus". „Wer weint um Juckenack" beleefde meer dan £'50 voorstellingen bij de Berliner Volksbuehne. Adolphe Engers bewerkte het stuk in het Ne- derlandsch, Cruys Voorbergh voert de regie. Ver dere medewerkenden zün: Kaba Kelling, Ciska Harms, Adolphe Engers, Cruys Voorbergh, Piet Rienks, Cor Dommelshuyzen. WYBERT-SIROOP werkt oplossend bij vastzit tende hoest, verkoud heid, griep, bronchitis, kinkhoest. Aangename smaakkinderen zijn er dol op I f 1.50 en 90 c». Burgerlijke Stand Geboren: C. L. Metze- laar--Mossel d. W. J. M. BraunSweerts, z. M. L. FischerDesain, d. M. J. Langeveld—Kles- ser, z. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: C. A. van Wickevoort Cromme- lin, 79 jaar. Baldadigheid Op enkele plaatsen aan den Aalsmeerderdük alhier zün de electrische lampen van de palen van de straatverlichting ontvreemd of vernield. De politie heeft een onderzoek naar deze bal dadigheid ingesteld. Een wachtlokaal Naar wij vernemen is de directie van de N. V. Autobusonderneming Maar- se en Kroon reeds met de betrokken autoriteiten in onderhandeling getredfen om te komen tot het inrichten van een behoorlijke wachtgelegenheid bü de standplaats van de autobussen op het Marktplein te Hoofddorp, waaraan zooals reeds gebleken is groote behoefte bestaat. Wanneer overeenstemming zal zijn verkregen, zal met den bouw zoo spoedig mogelijk een aan vang worden gemaakt. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrika Josi- na, d. van H. Bakker en G. Miedema; Itentje, z. van G. Timmerman en E. Verzaal. Ondertrouwd: Adolf Franz Georg Decker, 20 j., en Wilhelmina Daniëlla Scheepers, 22 j. Jubileum bij de politie Nadat de heer W. Uittenbogaard Maandagmorgen op het politie bureau was gehuldigd door superieuren, collega's en oud-collega's, werd de dag verder in huise- lüken kring feestelük voortgezet. Des middags was er receptie te zünen huize, Javalaan 6. Behalve vele bloemstukken ontving de jubila ris verschillende cadeaux, benevens vele telegra fische en schriftelüke felicitaties, o.a. van de Rotterdamsche rivierpolitie waar de jubilaris zijn eerste jaren van zijn politioneele loopbaan had gewerkt. Talrijk veten kwamen den jubilaris ook per soonlijk gelukwenschen. Het is voor den jubilaris een onvergetelüke dag geworden. Statuten De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „Door Eendracht Sterk" te Haarlem (N.). Tafeltennis De competitiewedstrüden luiden als volgt: voor de H.T.T.C. Heeren 16 Januari worden te Haarlem in het Zan derinstituut de volgende wedstrijden gespeeld: 2e klasse B: HTTC I-DW3 I. 3e klasse A: HTTC IIAnimo I. 3e klasse C: HTTC IIIJolly Friends I. Dames: 16 Januari wordt te Amsterdam gespeeld: 2e klasse: AMVJ II—HTTC II. Men kan den filmindustrieelen niet het compliment onthouden, dat zij ook in het crisisjaar-bij-uitstek hun gebruikelijke energie hebben bewaard en ontplooid. Een van de weinige industrieën, die zich nog staande houden en zelfs met respec tabele winsten werken, is nog altijd de film- fabricage. Als industrie beoordeeld, zou men dus de filmerij vrijwel een perfecte onder neming kunnen noemen. Edoch, de film is meer dan een industrie, daar zij werkt met geestelijke waarden en zoo gezien hebben we haar ook anders te beoordeelen dan b.v. een suikerfabriek. De oogst van 1935 is niet groot, althans niet kwalitatief groot, minder wellicht dan 1934 en het laat zich ook niet aanzien, dat het nieuwe jaar, dat we inmiddels zijn in getreden, met openbaringen voor den dag zal komen. De filmvorm maakte geen vorderingen en kón dit ook niet doen, omdat er geen geest aanwezig was, die den vorm kon in- spireeren. Van een schoone eenheid van vorm en inhoud kon dus allerminst sprake zijn en voorloopig zal dit nog wel zoo blij ven, zoolang men de film uitsluitend ais industriefactor blijft zien. De bevruchting zal dan ook indien zij al kcmt ver wacht moeten worden van hen, die buiten de industrie werken, hetzij doordat zij vol doende worden aangemoedigd hun eigen weg te gaan, hetzij duordat de industrie zelf inziet, dat zij mannen van talent broodnoodig heeft. De film van het laatste jaar is arm, dood arm en zij die haar bloed konden bijzetten, worden geweerd in een misplaatst en funest gevoel van superioriteit, die zich al te ge makkelijk in kapitalen wil uitdrukken. Wil de film een werkelijken bloei tegemoet gaan en dit is zelfs in crisistijd mogelijk dan zal de industrie aanzienlijke wijzigin gen in haar tactiek moeten aanbrengen. Het was ook dit jaar Amerika, dat de lei ding had. Films als The Informer, Een Vrijdagskind, Crime without passion, De man die zijn hoofd behield, De magere man, Ruggles of Red Cap en enkele an dere hebben den belangstellenden toe schouwer den moed geschonken, noodig om blijvend in de film te vertrouwen. Genoemde films zijn geen meesterwer ken, zeker niet, maar zij zijn vrij gaaf. sterk boeiend en vaak met vakkennis ge maakt. Een film als Ruggles of Red Cap is zelfs met alle bedenkingen, die men tegen den min of meer litterairen vorm kan aanvoeren van een zeer bijzondere kwa liteit: mild, gevoelig, vol humor, mensche- lijk, hier en daar zelfs heroïsch. Engeland bleef ver bij Hollywood achter. Er valt slechts een film te noemen, n.l. „Thirty nine steps" van Hitchcock, een in teressante, soms verfijnde film, die een stuk boven de overige Engelsche productie met haar irriteerende historische shows uitsteekt. Frankrijk bleef zich min of meer gelijk. Schuld en boete, van Chenal, Golgotha van Duvivier, Le dernier Milliardaire van René Clair, Variété van Farkas enz. zij drijven even onder of boven de middelmaat, zijn in waarde te vergelijken met de films van een vorige periode, dcch het aantal is zoo gering, dat het overdreven zou zijn van eenigen bloei in de Fransche film te ge wagen. Duitschland schonk ons enkele werken die verrasten, zij het dan ook, dat de ver rassing niet tot geestdrift stemde. Na het mislukte Madchen Johanna kwam de ge slaagde, althans zeer genietbare film Der alte und der junge König, waarbij Amphi tryon, Barcarole en dergelijke verbleekten. Verder geen ander nieuws uit Duitschland. behalve dan de twee voortreffelijke films Düsseldorf en Stuttgart van Walter Rutt- mann alsmede de trucfilms met en zonder kleur van Kaskeline, twee formidabele filmers van de UFA, die wij onlangs uitvoe rig hebben besproken en van wie we films hopen te zien. De Russen we hebben het eveneens uitvoerig betoogd enkele maanden geleden zakten af naar de middelmatigheid, die een onontkoombaar gevolg is van de zelf genoegzaamheid. De Russische film is bourgeois geworden, in hevige mate zelfs en het publiek, voorafgegaan door de film- menschen, vergaapt zich aan de heerlijk heden, die de heldenfeiten uit de historie van de Sovjet voor hen blijken te zijn. Hierin vinden we misschien de eenig wer kelijke oorzaak van het stilzwijgen, dat rond de groote namen van Eisenstein, Pu- dowkin, Turin, Raismann, Wertof hangt. Les joyeux Gargons van Alexandroff valt hier buiten. Deze prachtige film werd reeds drie jaar geleden gemaakt, toen er nog geen afspraak bestond omtrent den moord op de film door een al te voorbarige tevreden heid over de bereikte „wonderen". Nederland heeft eenig succes te boeken in het oude jaar. We zagen o.m. De Krib bebijter, die een vooruitgang was na al het getob, dat er aan vooraf ging en waarop alleen Dood Water en Op Hoop van Zegen uitzonderingen waren, die ook in het bui tenland een alleszins verdiende waardee ring hebben gevonden. We behoeven ons niet te ontveinzen, dat de Nederlandsche film nog lang niet het niveau heeft be-j reikt, waarop de filmreputatie van ons land recht heeft, doch wat niet is kan komen en wie weet komt de tijd niet spoedig, dar men de films maakt waarom gevraagd wordt, zoodat de critiek eindelijk eens van harte zeggen kan, dat er met begrip ge werkt wordt? Dat men daarvoor enkele krachten zal moeten binnenhalen, die tot dusver werden overgeslagen, wel dat is niet zoo'n ramp. Dat overleeft de industrie best. Zij zal er wel bij varen. De Vlamingen hebben ons ook dit jaar weer teleurgesteld. Jan Vanderheyden heeft met zijn doode „Uilenspiegel leeft nog" geen stap verder gedaan op het pad van de film dan met zijn eerste wankele schrede „De Witte". Buiten de industrie om valt een korte, maar gevoelige film te vermelden van de Java Pacific Filmmaatschappij. A. P. Ba- link was er de maker van en zün eerste po ging ,,De Merapi dreigt" verraadt reeds een sterk vakmanschap en een goede film- feeling, die wij onzen industrieelen filmers gaarne toewenschen. De tweede film van deze maatschappij, Pareh, het lied van de rijst, gemaakt door Mannus Franken, zal pas in dit jaar verschijnen en er naar we hopen een lichtpunt in zijn. Omtrent de katholieke filmbemoeiingen in Nederland valt de tot stand koming van de stichting Katholieke Filmactie te ver melden, een organisatie, waarin alle reeds bestaande filminstanties werden vereenigd tot één geheel, bestaande uit deelen van eigen makelij en kleur. Deze eenheid kan niet anders dan vruchtbaar zijn voor een verdere eendrachtige samenwerking. De belangstelling der katholieken in de film is nog steeds groot. Nog altijd is een goed deel der bioscoopbezoekers katholiek. Reden te meer om deze belangstelling te richten naar 't goede doel, naar de goede film. Zoo mogelijk in samenwerking met ieder, wien de film ter harte gaat, zoo noodig alleen, maar in ieder geval met volle kracht. Dbg. BESTRIJDING DER JEUGDWERKLOOS HEID. In verband met de bekende circulaire van Ged. Staten, waarbij mededeeling aan de ge meentebesturen werd gedaan van de plannen der regeering om jonge werkloozen in het be- drüfsleven op te nemen, is door B. en W. het volgende „plaatselüke comité jeugdwerkloos heid" gevormd: wethouder W. F. Visser, voor zitter; leden: A. Demmers (Hoogovens); P. de Jong, R.K. Volksbond; Jac. v. d. Veer, IJmuider BestuurdersbondA. Krijger, Chris. Besturen bond; W. van Heüst, Ned. Aannemersbond; M. W. Hellemons, directeur Arbeidsbeurs; W. J. Foumier, technisch ambtenaar stoomwezen, en L. van Hameien, anderwü'zer. Aan deze commissie werd ook de verzorging opgedragen van de centrale werkplaats en de technische cursussen, welke in de oude school B gegeven worden. Op Vrijdag 10 Januari j.l. vond de installa tie plaats door den wethouder-voorzitter. Ofschoon het comité niet al te groote ver wachtingen-koestert omtrent het resultaat, zal toch met alle kracht geprobeerd worden, het door de regeering voorgestelde doel te bereiken. Daartoe zal het comité zich met een circu laire wenden tot het bedrijfsleven met het ver zoek, opgave te doen van dien arbeid, welke in normale omstandigheden zou worden uitgevoerd doch thans onverricht bleef, omdat de onder nemers de daaraan verbonden kosten, in het bü'zonder de loonen, niet kunnen betalen. Betreffende het overige gedeelte van de aan het comité opgedragen taak zal getracht wor den voor dit werk in zeer breeden kring be langstelling te wekken. Elke werkgever wordt gaarne in de gelegen heid gesteld, zich nauwkeurig van den gang van zaken in de centrale werkplaats op de hoogte te stellen. Deze werkplaats is geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4.30 uur. IJMUIDEN, 14 Jan. Rüksvischafslag. Tar bot 0.861.10 per kg., tong 0.721.20 pet kg., groote schol 1114, middel schol 1316, zet schol 1823, kleine schol 1221, schar 913, tongschar 2731 per 50 kg., rog 1315.50 per 20 stuks, vleet 13.60 per stuk, pieterman en poon 5.60—7, groote schelvisch 15—25, mid del schelvisch 17.5025, kl. midd. schelvisch 1419, kleine schelvisch 9.5017 per 50 kg., kabeljauw 26.50—53 per 125 kg., gullen 816 per 50 kg., leng 0.701.50 per stuk, heilbot 0.50 tot 0.82 per kg., wijting 4.70—7 per 50kg., koolvisch 0.180.55 per stuk, makreel 650 8.50 per 50 kg. van de Dinsdag aan den Rüksvischafslag aan gekomen Stoomtrawlers Zwaluw 60 m. f 1860; Gerberdina Johanna 470 m. f 3380; Eendracht 280 m. f 2500; Catha- rina Duyvis 350 m. f2540; Gloria 510 m. f3530; IJsselmond 170 m. f1570. Loggers K.W. 74 f990, idem 78 f 1140, dem 60 f 590, idem 52 f 690, idem 69 f 720, idem 8 f 350. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Woensdag 15 Jan. Vloed: 7.08 van. 7.25 m 1936.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5