WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN ZIJN VROUW GESTOKEN Kerkelijk leven De weerstoestand Sport en spel NA DE ZEGE TE PARIJS 'N TROUWE KLANT mm r Dagfilm WOENSDAC15JAN. DINSDAG 14 JANUARI 1936 Prof. Veraart gewond Wandbord kwetst zijn beide handen UIT EEN BUS GESPRONGEN Arbeider aan de gevolgen overleden SERIE INBRAKEN IN DE MIJNSTREEK SCHADELIJST OPGEVOERD Verzekerings-„expert" veroor deeld UITSLAANDE BRAND TE ROTTERDAM Weinig schade aangericht JEUGDIGE INBREKERS MISLUKTE VERKOOP VAN DE „AMSTERDAM" Schip was bestemd voor de Duitsche walvisschenvloot Werkman uit Zuilen veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf Verbinding Amsterdam- Bo ven-Rijn Laagste inschrijving f 486.000. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOLEN De toelatings-examens GROOTE AANBESTEDING Het Apostolaat der Hereeniging Vergeet a.s. Zondag het speldje niet PLEBAAN LWESTERWOUDT KERKRADE NOODLIJDEND KONINGIN EN PRINSES Fransche onderscheiding KOUDE IN AANTOCHT VOETBAL Het fraaie succes van onze ploeg heeft in Frankrijk een grooten indruk gemaakt Trieste dag voor het Fransche voetbal Bittere ontgoocheling De beteekenis van een interland Medeleven van publiek Een vergelijking Een ploeg in het veld SCHAKEN Tournooi te Bad-Saarow GOLFLENGTEN I DAMMEN OM DEN MEESTERTITEL Stahlberg verliest de eerste party tegen Kalden - Terwijl prof. dr. J. A. Veraart uit Den Haag hedenmorgen te Delft zijn college arbeidsrecht gaf, is een der groote wandborden, waarop hij schreef, door het breken van de touwen op zijn beide handen neergekomen. Hij brak zeven vingers. De ontstelde studenten boden den hoog leeraar, die hevig bloedde, de eerste hulp. Prof. Veraart werd aanstonds ter verpleging opgenomen in het Hippolytusziekenhuis Phoenixstraat te Delft. Toen de autobus van den ondernemer Winkel te Vriezenveen, waarmede werkloozen van Har den berg naar Vroomshoop worden vervoerd, Maandagmiddag omstreeks zes uur ter hoogte van den spoorwegovergang te Mariënberg was gekomen, meende een der inzittenden, dat de stuurinrichting defect was geraakt. Niet zoodra had hij aan dit vermoeden uiting gegeven, of de arbeiders C. Dogger en P. Veenenberg, bei den uit Vroomshoop, sprongen naar buiten. Zij werden dientengevolge ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis te Almelo worden overgebracht, waar Dogger hedennacht aan de bekomen verwondingen is overleden. De ander heeft een ernstige hersenschudding opgeloopen. Vijf personen aangehouden Dank zjj de samenwerking tusschen de Kon. Marechaussee te Spekholzerheide, de gemeente politie te Schaesberg en de gemeentepolitie van Heerlen is men er in geslaagd een dievenbende aan te houden, die verschillende inbraken in de mijnstreek op haar geweten heeft. Op verzoek van de Kon Marechaussee te Spekholzerheid werd te Sittard gearresteerd de 20-jarige K. Het ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat hij in zijn practijken nog door een viertal jongelieden werd bijgestaan. Deze, de gebroeders H., 18 en 19 jaar oud, zekere D.. 18 jaar oud en K„ oud 20 jaar, allen wo nende te Terwinselen, zijn aangehouden. Zij zijn heden ter beschikking van den commissaris van politie te Heerlen gesteld. Het Amsterdamsch Gerechtshof heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen cïen verzekerings expert T. H. B. en veroordeelde hem wegens oplichting tot een jaar gevangenisstraf. Het O. M. had twee jaar gerequireerd. Op Oudejaarsavond van het vorige jaar brandde het pakhuis van een koopman aan den Zwanenburgwal, alhier, uit. De verdachte trad als verzekeringsexpert op en later bleek, dat drie kasregisters die niet tot den boedel be hoorden, na den brand waren opgekocht voor een koopje en in de ruïne geworpen. Dit was gebeurd met medeweten van den expert Dank zij de door hem opgemaakte schadelijst had de koopman 700.voor de kasregisters uitbe taald gekregen. De rechtbank had den verzekeringsexpert tot twee jaar veroordeeld. Maandagavond omstreeks half tien bemerkte een surveilleerend agent van politie op den Kreekweg te Rotterdam uitslaande vlammen uit een loods op het terrein van den houthandel van v. d. Lugt en Zn. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer, die gezien de gevaarlijke omgeving, waarin de brand woedde, met veel materiaal naar het ter rein van den brand trok. Een materiaalwagen en een reservewagen, die ook uitgerukt waren, behoefden geen dienst te doen. De brand, die bleek te woeden in een loods, waarin een stapel planken van 15 meter hoogte was opgeslagen, kon vrij spoedig met drie slan gen van het kleine materiaal gebluscht worden. Dit geschiedde onder leiding van hoofdman Koe man. De oorzaak van den brand heeft men nog niet kunnen vaststellen. De schade is niet groot. Een buit van f 25. In de Dinkelstraat te Utrecht hebben Zon dagavond tijdens afwezigheid van de bewoners, twee 14-jarige jongens zich toegang tot een woning verschaft. Zij zijn achter over een schutting geklommen en langs een afdak door een openstaand raam naar binnen gegaan. De jeugdige boefjes namen een geldkistje met f 25 mee. Zij wonen in dezelfde straat en zijn spoedig door de politie aangehouden. Door hun ouders zijn ze van het politie-bureau gehaald. De jongens waren voor de politie geen onbe kenden en hebben zich vroeger al eens schuldig gemaakt aan diefstal van lood. In verband met de thans definitief af gesprongen onderhandelingen over den verkoop van het grootste vrachtschip van ons land. het s.s. „Amsterdam" der Kon. Ned. Stoomboot Mij., naar Duitschland, vernemen wij, dat deze onderhandelingen gevoerd zijn met de voor eenigen tijd te Wesermuende opgerichte Erste Deutsche WalfangA. G., welke onderneming, waar bij ook de Persil Werke Henkei und Co. te Düsseldorf geïnteresseerd zijn, de stichting van een eigen Duitsche walvis schenvloot beoogt. De .Amsterdam", waarvan de verkoop is ge stuit op niet te overbruggen moeilijkheden in zake de betaling, zou, indien daarvoor een op lossing ware gevonden, ingericht zijn als moe derschip voor de walvischvaart, wat gemak kelijker was geweest dan thans het geval is met het vroegere passagiersschip „Wuerttem- berg" van de Hapag Linie, dat op het oogen- blik op de werf Blohm und Voss te Hamburg voor zijn nieuwe bestemming wordt verbouwd. De „Amsterdam" meet 13.600 ton dead weight; de „Wuerttemberg" 10.300 ton. De bouw van vijf kleinere schepen voor de vangst van wal- visschen waartoe de Erste Deutsche Walfang A. G. opdracht heeft gegeven, zal geschieden bij Stuelcken Sohn te Hamburg. Naar bekend is de „Amsterdam" intusschen, na geruimen tijd opgelegd te zijn geweest, weer in de vaart gebracht. Het schip is Maan dagmiddag naar Hamburg vertrokken. De 33-jarige los werkman, te Zuilen woon achtig, die in September zijn vrouw plotseling en schijnbaar zonder reden met een mes aan gevallen en zeer ernstig verwond had, werd Dinsdag door de Utrechtsche rechtbank ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis en met ter beschikking stelling van de regeering na het uitzitten van den straftijd. Hedenmorgen werd in het gebouw van den Rijkswaterstaat te Utrecht aanbesteed het bou wen van drie schutsluizen in den Vaartschen Rijn, behoorend tot de scheepvaartverbinding Amsterdam Boven-Rijn. Het laagst werd ingeschreven door J. L. As- man en Co. te Amsterdam voor f 486.000. De hoogste inschrijver was N.V. Th. Smeuler.s Aannemersbedrijf den Haag f 605.000. De raming was f610.000. De Centrale Regelings Commisise voor de toe latingsexamens der Middelbare Technische Scholen in Nederland, onder goedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, ingesteld door de Vereeniging van Middelbare Technische Schollen in Nederland, heeft in haar laatste vergadering besloten de toe latingsexamens ook dit jaar uniform en gelijk tijdig te houden. Vastgesteld werd. dat deze examens voor alle M. T. Scholen zullen aanvangen op 21 Juli 1936. Tot voorzitter van de C. R. C. werd dit jaar wederom benoemd de heer P. M. E. Lijdsman (Directeur der M T. S. te Utrecht)die de aftre dende leden, de heeren Ir. J. Bethlem te Amster dam en Dr. Ir. J. N. Toxopëus te Leeuwardfen dankte voor hetgeen zij voor de C. R. C. gedu rende 1935 hadden verricht en als nieuwe leden installeerde de heeren Dr. Ir. P. Goudriaan te Dordrecht en M. Klok te Amsterdam. Den secretaris, Ir. A. Aronsohn werd door den voorzitter de dank der Commissie gebracht voor de zorgvuldige wijze, waarop het secretariaat door hem is waargenomen. Vanwege den Rijkswaterstaat is heden aanbe steed de aanleg van beaarden baan van een ge deelte van weg nr. 3 (AmsterdamBodegraven Rotterdam) ten Westen van de Gouwe onder de gemeente Moordrecht met bijkomende wer ken (werkverruiming). Laagste inschrijfster was N.V. Amsterdam- sche Ballastmij. te Amsterdam voor 254.000. Het secretariaat van het „Apostolaat der Hereeniging" schrijft ons: Dezer dagen lazen wij in de katholieke bladen, dat 29 hoofden der z.g. „Episcopale Kerk" van Amerika in beginsel besloten den terugweg naar Rome te aanvaarden. In het afgeloopen jaar zijn er door den onlangs bekeerden Aartsbisschop van Britsch- Indië, Z. H. Exc. Mgr. Ivanious niet minder dan 10.000 afgescheidenen tot de eenheid der kerk teruggebracht. En in de laatste tien jaren konden er in Wolhynië 40 nieuwe parochies worden opge richt, alle van pas bekeerde schismatieken. Inderdaad: God is met het werk van het „Apostolaat der Hereeniging". Dit moet te meer en te dankbaarder worden betuigd, omdat de wapenen zoo klein en zoo onbeduidend zijn. In volle overtuiging geldt hier de leus: „Onze hulp is in den naam des Heeren". Daar wij echter van onzen kant moeten doen wat we kunnen om die hulp des Heeren over ons af te trekken, mogen wij onze wapenen, hoe nietig ook in zich, niet versmaden. En nu komt zich a.s. Zondag 19 Januari, den Zondag in de Bidweek, zulk een nietig wapen in onze welwillendheid aanbevelen. Ongeveer alle heeren Pastoors hebben, in aansluiting met geheel ons Hoogwaardig Episcopaat, toegestaan, dat er vóór de kerk speldjes voor het hereeni- gingswerk zullen worden aangeboden. Wat een nietig, wat een armzalig middel! Laten wij het echter niet versmaden. Het gaat om een groot en heerlijk doel; het gaat om het behoud en den terugkeer van geheel de Oostersche Kerk, om de redding van 100 mil- lioen zielen. U koopt toch een speldje!!! 't Is een kleinigheid, maar hoe klein de wapenen ook zijn, groot zijn de overwinningen!!! De benoeming van den Hoogeerw. Plebaan L. Westerwoudt tot pastoor van de St. Victor te Noordwijkerhout is gedaan omwille van ziin gezondheid, welke hem niet langer toeliet de omvangrijke zorgen van de plebanie te Haar lem te behartigen. Het is op zijn dringend verzoek geweest, dat de Bisschop besloot hem van deze functie, welke hij zoo voortreffelijk heeft bekleed, te ontheffen. Op de meest eervolle wijze is aan den Plebaan als zoodanig ontslag verleend. De pas verschenen begrooting 1936 van de in komsten en uitgaven der gemeente Kerkrade wijst aan, van den gewonen dienst, aan inkom sten en uitgaven een bedrag van 2.379.415, voor den kapitaaldienst van 1.037.945. Meer nog dan verleden jaar staat deze begrooting in het teeken der slechte tijdsomstandigheden, ze wijst een tekort aan van 262.255, nadat in de begrooting wegens extra bijdrage en be- lastingbijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fcnds ramingen van resp. 71.315 en 70015 zijn opgenomen. Waar noch door verhooging van inkomsten noch door vermindering van uitgaven voor het tekort dekkingsmiddelen konden worden gevon. den, terwijl alle reserves zijn opgeteerd, heeft men noodgedwongen een bijdrage moeten ra men ingevolge de wet van 22 December 1933 tot steun aan noodlijdende gemeenten. Naar wij vernemen, zijn de Koningin en de Prinses voornemens Woensdag haar verblijf op Het Loo te beëindigen en naar Den Haag terug te keeren. De Nederlandsche industrieel Oppenheim is, naar Reuter uit Parijs seint, tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Muitii iiiiui 11 it 111 mint t iiiiiiii ii i mi ii ii f i in iiiiiitiiiiiiiiiii uit ii uitmuur De depressie over de Noorsche Zee vult ge leidelijk op, die in de Finsche Golf werd iets dieper. De hooge druk in het Noord-Oosten neemt voortdurend toe. Het luchtdrukverval over de Noorsche Zee blijft groot, waardoor de toevoer van arctische lucht naar het Oostzee-gebied en Centraal-Europa onverminderd doorgaat. Terwijl op de Britsche eilanden en op het vasteland de temperatuur overal om het vries punt is, komen in Midden-Frankrijk en de Alpen nog hooge temperaturen voor. Op de Zugspitze steeg de temperatuur sedert gister morgen 11 graden, bij zeer zwaren sneeuwval (59 millimeter neerslag in den nacht). De temperatuur en vochtigheidstoestanden der bovenlucht boven München wijzen op foehn tot groote hoogten. In midden-Zweden komen geen extreem lage temperaturen voor; in de Poolzee is de temperatuur tot hooge breedten boven of om het vriespunt, terwijl Spitsbergen regen meldt. De depressie in het Zuid-Westen is nog weinig actief, doch de Zuidelijke lucht stroom langs haar voorzijde brengt warmte tot nabij de Zuidpunt van Groenland. Hoewel in het eerste etmaal nog geen vorst van beteekenis te wachten is, moet toch met een geleidelijke daling der temperatuur in den nacht rekening gehouden worden. De Fransche bladen zijn vrijwel alle vol lof voor het prachtige spel van het Neder landsche elftal, maar zij steken, zooals be grijpelijk is, hun teleurstelling over het Fransche team niet onder stoelen of banken. Lucien Gamblin van de „Auto" spreekt van een bittere ontgoocheling. „Over de geheele linie", schrijft hij verder, „was 't spel van het Fransche elftal een klasse beneden dat van den zeer superieuren tegenstander. De Fransche ploeg zwierf over het terrein van het Pare des Princes als een groep schipbreukelingen op een vlot, dat niet te besturen was. „Wij kunnen niet anders dan ons buigen voor de waarde van de Nederl. voetballers, wier pres taties wij gisteren met eigen oogen hebben gezien. Hun ploeg, levendig, vurig en toegewijd, vertoonde een opmerkelijk zeker spel, waarbij de groote technische vaardigheid der spelers, hun gevoel voor plaatsen en het voortdurend bedacht zijn op het maken van doelpunten als voorbeeld kunnen dienen voor hun tegenstan ders van gisteren. „Een armzalige en trieste dag voor het Fran sche voetbal, da, meer waard is, veel meer dan dergelijke momenten te beleven en dat een vernedering als gisteren niet erdient." Heel slecht is Gamblin te spreken over de Fransche voorhoede, waarin alleen Courtois iets had te beteekenen, doch ook deze speelde slechts een middelmatige partij. De schrijver oefent tenslotte een felle critiek op hen, die verantwoordelijk zijn voor de sa menstelling van het Fransche elftal. Maurice Pefferkorn zegt in een ander artikel in hetzelfde blad dat men in Frankrijk nog niet ten volle de beteekenis van een internationale match beseft. „De andere volken hebben voor gebeurtenissen als deze een zeer bijzondere mentaliteit. Zij brengen er mystiek, fanatisme of op zijn minst een religieuzen geest, een op vatting die wij niet kermen. Voor ons is een internationale wedstrijd een publieke vermakelijkheid en een feest in de openlucht, wat gepaard gaat met eenige plech tigheid, nationale muziek, ministers en een diner Wij hebben ongelijk gehad, te meenen dat wij met een formule onzen weg zouden vinden in de wereld." Roger Malher van de „Petit Parisien" zegt dat het bewijs geleverd is, dat Frankrijk geen spelers kan vinden, die in staat zijn om het W-systeem toe te passen. „Paris Midi" heeft het over de armzalige ver tooning van de tricolore-ploeg, maar vreest, dat men niet zal probeeren om den geest te ver nieuwen. Het blad wijst voorts op het medeleven der duizendenNederlandsche supporters en op de les in wilskracht, overwinningsverlangen en genoegen in het spel van het Nederlandsche team. En als voorbeeld van goede kameraadschap haalt het de geste van Bakhuys aan, die, ko ning van het veld, op Wels afstormde toen deze het tweefie doelpunt gescoord had en hem in triomf in zijn sterke armen meedroeg. Verder wijst men op het medeleven der Nederlandsche bestuurders en op het gebaar van den Neder- landschen gezant, die te midden van den regen der douches de handen der spelers kwam druk ken. Met genoegen denken wij terug aan dit goede humeur van dat Hollandsche voetbal, ge disciplineerd, maar zonder stijfheid, vol opbrui send leven, maar zonder hooghartigheid. Dat zijn, aldus besluit het blad, ware sjjortmen en als men bedenkt, dat deze voetbalkampioenen amateurs zijn, dan verdienen zij deze hulde ten volle." Nietwaar, D bent "n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaa.- motiveeren. Rossini stelt in zijn beschouwing in het sport blad „Match" een ploeg als de Nederlandsche tegenover elf mannen, die tezamen zijn geraapt en geen geheel vormen. Karei Lotsy, de man die de équipe van Nederland heeft gemaakt, mag over zijn werk tevreden zijn. De schrijver roemt verder de Nederlandsche voorhoede met mannen die schieten en metBakhuys als den aanvals leider. Aan het slot van een beschouwing in de „Intransigeant" lezen wij, na een mededeeling, dat hoewel enkele Nederlandsche spelers in de zen wedstrijd niet geheel hun kracht konden ge ven, dit toch niet weg nam, dat er na het ge vaarlijke moment van den strafschop, slechts één ploeg op 't veld was. Het blad veroordeelt de conservatieve wijze van samenstelling der Fran sche ploeg en wijst op het slaafsche navolgen der Fransche spelers van een gegeven consigne, waardoor de aanval geheel aan de verdediging werd opgeofferd. Men vraagt om jonge krachten en het blad sbmt ten slotte de oude fouten op, die bij de opstelling zijn begaan. Te Bad-Saarow bij Berlijn werd dezer dagen een Olympisch Trainingstoumooi gehouden, waaraan de sterkste Duitsche spelers en eenige jonge opkomende krachben deelnamen. Het eindigde met een fraaie overwinning van Bogoljubow, die in z'n besten vorm speelde en geen enkele partij verloor. 1 Bogoljubow met S'/, uit 10; 2 en 3 Heinicke en Rellstab met 6jj p.; 4 en 5 von Hennig en Samisch met 6 p.; 6, 7 en 8 Rein- hradt, Vogt en Weichert met 4 p.; 9 Michell met 3% p.; 10 en 11 Brinckmann en Ullrich met 3 p. Merkwaardig is het minder goede resultaat van den sterken speler Samisch, die als steeds met het tijdnoodduiveltje te kampen had. 9 9 9 9 GODSDIENST 8.00 Hilversum I (Schriftlezing NCRV) 10.30 Hilversum I (Morgendienst N CRV) ORGELBESPELING 12.05 Droitwich (Quentln MacLean) 1.35 Droitwich (G. D. Cunnlgham) 3.15 Hilversum I (Abr. Martyn) ORKEST-CONCERTEN 11.20 Parijs I (orkestj 11.20 Deutschlandsender (Omroep orkest) 11.30 Hamburg (Symphonle-orkest) 12.45 Hilversum I (ensemble o. 1. v. Plet v. d. Hurk) 1.00 Luxemburg (omroeporkest) 2.10 Kalundborg (omroeporkest) 2.50 Parijs I (orkestconcert) 8.35 Droitwich (Sted. orkest v. Bournemouth m. m. v~ plano) 4.20 Rome (concert) 4.40 Beromtinster (omroeporkest m. m. v. piano) 4.50 Milaan 5.30 Hilversum II (VARA-Orkest o. 1. v. Hugo de Groot) 6.ao Hamburg (Stettlner-concert. orkest) 6.50 Weenen (Weensch Symphonle- Orkest m m. v. piano en fluit) 8.05 Hilversum I (NCRV-Orkest o. 1. v. Plet v. d. Hurk) 8.20 Brussel I (Omroeporkest) 8.50 Brussel II (Orkest en solisten) 9.05 Luxemburg (concert) 9.30 Hilversum I (NCRV-Orkest o. 1. v. Piet v. d. Hurk) 9.45 Hilversum H (Residentie-Ork. o. 1. v. Antonlno Votto m. m. v. Theo Olof, viool) 9.50 Brussel I /Omroeporkest) 9.50 Langenberg (omroeporkest) 9.55 Toqlpuse 10.20 Parijs II 10.50 Droitwich (BBC-Orkest) 12.35 Toulouse (orkestconcert) Woensdagmiddag kan men een Liszth&rdenking- beluisteren over •Droitwich (Droitwich 6.507.10 uur) LICHTE MUZIEK 8.50 Luxemburg (populair concert) 11.20 Kalundborg 11.20 Langenberg 12.15 Hilversum II (Flierefluiters o. 1. v. Eddy Walls) 12.20 Luxemburg (populair concert) 12.35 Deutschlandsender (Marine muziekkorps) 12 50 Droitwich (populair concert) 1.05 Parijs II (dansmuziek) 1.15 Hilversum II (Zonnekloppers o. 1. v. Cor Steljn) 1.20 Brussel II (Max Alexys' ork.) 2.15 Hilversum II (Zonnekloppers o. 1 v. Cor Steljn) 3.20 Deutschlandsender (populair concert) 5.35 Droitwich 7.10 Luxemburg (populair concert) 7.50 Droitwich 8.10 Toulouse (militaire marschen 8.20 Kalundborg (dansmuziek) 8.35 9.10 9.20 10.20 10.20 10.25 10.35 10.35 10.55 11.05 11.05 11.05 11.20 11.20 1L35 11.05 12.20 8.00 8.15 11.20 12.00 12.15 12.20 1.00 12.25 1.20 1.35 2.20 3.00 3.50 4.10 4.35 4.35 6.20 6.55 7.20 7.20 8.20 10.35 10.50 11.20 11,25 Toulouse (populair concert) Weenen (stafmuziek) Luxemburg (gramofoon en ca baretpro grj Brussel I (dansmuziek) Droitwich (cabaretprogr.) Toulouse (Engelsche muziek) Boedapest (Zigeunerkapel) Kalundborg (dansmuz.) Toulouse (filmmuziek) Weenen (populair concert) Hilversum II (Bohemians o. 1. v. Jan v. d. Horst) Parijs I (dansmuziek) Toulouse (dansmuziek) Kalundborg (dansmuziek) Droitwich (dansmuziek) Toulouse (populair concert) Kalundborg (dansmuziek) GRAMOFOON (Accordeonmuz.) Hilversum II Hilversum I Droitwich Hilversum n Hilversum I Brussel n Hilversum TI (Operaliederen) Parijs II Brussel I Kalundborg Droitwich Hilversum I (Symphonie-ork.) Beromtinster (Schubertcon- cert) Kalqndborg Milaan Parijs Brussel n Parijs II Brussel I Brussel II Brussel II Hilversum I Parijs II Brussel II Luxemburg (dansmuziek) KAMERMUZIEK 1.55 Luxemburg (kwintet) 4.00 Hilversum I (Haagsche Trio) 4.05 Beromtinster 4.05 Berlijn (kamerorkest) 5.05 Droitwich (kwintet) 5.20 Deutschlandsender (piano en saxofoon) 5.50 Parijs I (kamerorkest) 5.50 Brussel I (kwartet v. Beetho ven) 6.05 Luxemburg (kwintet) 6120 Deutschlandsender (piano duetten) 6.40 Beromtinster Cif.h.erkvartet) 7.15 Hilversum n (Guameri- kwartet) 7.55 Milaan (kamermuziek) 8.5-5 Luxemburg (kwintet) 9.50 Deutschlandsender (cello en piano) 10.20 Hamburg (kamermuziek) 10.20 Deutschlandsender (kamer muziek) SOLISTEN-CONCERTEN 11.00 Hilversum I (zangrecital) 3.10 Droitwich (pianorecital) 4.20 Parijs I (pianorecital) 6.35 Brussel II (zang) vdenking o. 1. v. B: v. Dieren. Liederen Parry Jones (tenor) 8.55 Droitwich (sopraan en viool) 9.10 Toulouse (solistenconcert) 10.55 Luxemburg (zang door Elise de Haas) OPERA EN OPERETTE 7.55 Rome („Giulietta e Romeo", opea v. Zandonai) 9.00 Boedapest (opera-orkest) 10.00 Toulouse (Operettemuziek) TOONEEL 3.20 Berlijn Hesuch bei Goethe", hoorspel) 8.05 Hamburg („Hez-As, Walzer- trümpfe", hoorspel met muziek v. Joh. Btrauss) 8.16 Hilversum II („Vleugels over Westrallë". hoorspel) 9.05 Parijs I („George Dandin" en ,,Le Sicilien", spelen v. Mo lière). VARIA 9.30 Hilversum II (Onze keuken door P. Kers Jr.) 10.15 Hilversum II (uitzending voor arbeiders in continubedrijven) 12.00 Hilversum I (Politleber.) 2.00 Hilversum II (voor de vrou wen) 2.30 Hilversum Jeugdige laars) 3.00 Hilversum II (voor de kinde ren. VARA-tooneel) I (praatje voor postzegel verzame - 5.00 Hilversum I (kinderuurtje NC RV) Pl.m. 6.00 Hilversum I (landbouw- halfuurtje) 6.20 Hilversum II (RVU) 7.00 Hilversum I (Polftieber.) 7.15 Hilversum I (radioreportage) 7.30 Hilversum I (drs. J. Groot over: „Waarom verlaging v. d. vaste lasten?") 8.00 Hilversum II (SOS-ber.) SPORT 7.00 Hilversum II (Een en ander over IJshockey door Jan Brocksz) 10.05 Hilversum I (beschouwingen over den wedstrijd wereldkam pioenschap dammen) 10.20 Hilversum I (J. Schröder over dammen) PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum I 8.03 Hilversum H 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 10.00 Hilversum I 11.00 Hilversum H >iinimiiiHuiMtMiiNittNftti(nimNmimiiit| BERLIJN BEROMTINSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL H 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 321.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (KRO en NCRV) HILVERSUM II (AVRO en VARA) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 1500 M. 331.9 M. 301.5 M. 1875 M. 1261 M. 455.9 M. 1304 M. 368.6 M. 1643 M. 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M mmmmtmttiiiimwtmtimfiHiiiifmmii VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Volgens geruchten te Parijs zou het Uni- leverconcern onderhandelen over de ver werving van de Etablissements Verminck in Zuid-Frankrijk waardoor de Unilever na het tot stand komen van deze transactie der Fransche productie aan oliën en vetten zou controleeren. Men meldt, dat het con cern weliswaar de olieslagerijen van de Eta blissements Verminck heeft gepacht, maar dat de Unilever hierdoor A der totale pro ductie zou controleeren, kon niet bevestigd worden. De onveranderde zwakke stemming van den dollar wekt het vermoeden in politieke kringen in Amerika zelf, dat dit feit met mogelijke nieuwe monetaire maatregelen der regeering verband houdi. Te Londen is men echter geheel van tegenovergestelde mee ning. De heer Varkevisser van de Nivas vertrekt 15 Januari a.s. naar Britsch-Indië ter voort zetting van de bestudeering van de suiker markt aldaar. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat hij hierna naar andere voor den suikerafzet in aanmerking komende gebie den zal vertrekken. „Agence Econom. et Fin." deelt mede, dat de internationale suikerraad te Brussel is bijeengekomen teneinde te onderzoeken, of het gewenscht is binnenkort een suikercon ferentie te Londen te houden. Aangezien aan de wettelijk voorgeschreven afkondiging van de introductie van het aan deel Handelsver een. Amsterdam (HVA) op de beurs te Parijs is voldaan, zal dit aandeel morgen. 15 Januri, voor het eerst op de beurs te Parijs worden verhandeld. In verband met het nieuwe Zwitsersch Amerikaansch handelsverdrag noemt de „Neue Zürcher Zeitung" dit verdrag, dat 15 Februari a.s. voorloopig in werking treedt en een duur heeft van drie jaar, een licht punt aan den somberen economischen he mel. In denzelfden zin spreekt zich het blad uit over het pas gesloten Nederlandsch Amerikaansch handelsverdrag. Amerika heeft voor 59 goederencategorieën de in voerrechten voor Zwitserland verlaagd. Men wijst er echter op dat verschillende tarieven, die met 33 pCt. tot 50 pCt. zijn verlaagd, nog te hoog zijn. De Londensche rubbervoorraden zijn in de afgeloopen week met 1598 ton tot 84.463 ton gedaald. De voorraden te Liverpool ste gen met 37 ton tot 77.550 ton. De goudprijs te Londen bleef op 140/11 onveranderd. 127.000 werd aan goud om gezet. De gemeenteraad te Parijs gaf toestem ming tot de uitgifte van een leening van fr. 100 mïllioen aflosbaar in 50 jaar, waar van de opbrengst bestemd is voor de beta ling van supplementaire lasten in verband met den onderbouw van de Metropolitain. Na het vervallen van de processing tax in Amerika zal minstens 500 millioen noodig zijn om een nieuw landbouwplan te finan cieren. Het aannemen van de bonus-wet door het Amerik. Huis van afgevaardigden die voorziet in de uitkeering aan oudstrijders zal een bedrag van S 1282 milioen eischen. Volgens opgave van de Automobile Manu facturers Association bedroeg de autoproduc tie (waarin Ford niet is inbegrepen) in de Vereen. Staten gedurende 1935 2.859.727 wa gens en trucks, of 40 pCt. meer dan in 1934, maar toch nog minder dan in 1927, 1928 en 1929. Men raamt de winst van de General Cigar over 1935 op 3-10 per aandeel tegen 4.19 in 1934. Krachtens beslissing van het Hoogge rechtshof te Washington is de landbouw minister bevoegd, de tarieven voor de vee markt te Chicago en de commissies voor de veetransacties aldaar vast te stellen. De ruw-olieprijzen in Pennsylvania zijn voor sommige qualiteiten met 10 a 15 dollar cent verhoogd. De groothandelsprijzen voor benzine van 'i midden van het vaste land zijn met A dollarcent verhoogd en bereikten hiermede een recordstand van de laatste vijf jaar. In vakkringen is men zeer opti mistisch gestemd omtrent de vooruitzichten in het loopende jaar. De Amerikaansche staalproductie be droeg in het begin dezer week 49.4 pCt. der capaciteit tegen 49.2 pCt. de vorige week, 54.6 pCt. een maand geleden en 47.5 pCt. in 1935. De National Dairy Products Corp. is voor nemens een conversie-leening uit te geven van 70 millioen, waarvan de Opbrengst zal dienen ter conversie van 5'A pCt. oblig. per 1948, waarvan 'n bedrag van 68.214.000 uitstaat. De Dollar noteerde gisteren te New- York 1.4617/32 tegen 1.46 3/16 Zaterdag j.l. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7-277.28 (v. slot 7.27'A), de Frank op 9.70—9.71 (9.71%) en de Dollar op 1.46%,1.46% (1.46V*)- De Nivas verkocht met de bestemming voor dè Straits 1214 tons bruine suikers en voor consumptie 2085 tons superieur en 303 tons bruine suikers. In den Haag werd Zondag de eerste partij ge speeld uit de match om den meestertitel tus schen de heeren Stahlberg (Amsterdam) en Kal den (den Haag)die in het laatst gehouden tour nooi gelijk zijn geëindigd. Stahlberg liet zich na een 3430 2025 ope ning met 40—34 aan dén korten vleugel opslui ten, welke opsluiting echter later werd verbroken, waarna de Amsterdammer den aanval opende door 't bezetten van veld 22. Hij onderschatte echter een opsluiting die Kalden aan dezen vleu gel kon forceeren en kreeg met moeilijkheden te kampen. Goed tegenspel bracht den Hagenaar in het voordeel, doch dit zou niet beslissend ge weest zijn indien Stahlberg niet een groven blun der had gemaakt, die hem onmiddellijk verloren spel bezorgde. E endoor wit wel iets te gewaagd gespeelde partij. De tweede ontmoeting vindt waarschijnlijk plaats in „Atlantic" te Amsterdam op Zondag 19 Januari a.s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6