De terugkeer van het Saar- gebied herdacht De list van een deviezensmokkelaar Bisschopswijding Mgr. Huibers Aspirin Het feest van de R.K. kellners WONDERLIJKE LOGICA DINSDAG 14 JANUARI 1936 Berlijn is ongerust Bezuinigingen op het ziekenhuiswezen De commissie bezoekt Zeeland De Middenstand en de landbouw Bezwaren tegen de crisispolitiek V oor ver gad ering DE DIPLOMATIEKE TAAL Met België wordt in het Neder- landsch gecorrespondeerd ECON. TECHN. INSTITUUT GROENTEN EN FRUIT DIE ONVERKOCHT BLEVEN Stijgende werkloosheid De cijfers van eind December CH. PLEYNES OVERLEDEN Stichter van de Zeepfabriek „De Duif" HET MINISTERIEEL BEZOEK A AN POLEN De partij-vlag dekt contrabande Wormerveersche bank zaak (/rvvoi/lWttaAaecyR In het organisatieleven neemt het café-, restaurant- en hotel personeel een uitzonder lijke plaats in A. C. de Bruyn spreekt Beslissing aangehouden Plan van jonge boeven verijdeld Drie jeugdige aspirant-inbrekers gearresteerd SCHEPEN VOOR TABAK Een compensatie-transactie DIEFSTAL OP KLAARLICHTEN DAG Het versche kadetje Meisje aangevallen De drie schuldigen te Wapenveld gearresteerd DOODELIJKE AANRIJDING TE ENSCHEDE Chauffeur, die doorreed, zegt niets bemerkt te hebben Missie-Bridgewedstrijd De terugkeer van het Saargebied naar het Duitsche moederland, thans een jaar ge leden, is met veel redevoeringen en vlag gen herdacht. Vol zelfvoldaanheid heeft de ener gieke gouwleider Bürckel de zegeningen opge somd, welke het Saargebied als loon voor zijn indrukwekkende loyaliteit ten opzichte van het Duitsche Rijk deelachtig is geworden, al gebood de eerlijkheid hem ook toe te geven, dat er nog moeilijkheden en bezwaren te overwinnen blij ven. De arbeidsloonen ;n het Saargebied zijn nog niet geheel gelijk aan die in de rest van het Rijk, en het Duitsche afzetgebied geeft den Saarlanders nog niet volledige compensatie voor het verlies van het Fransche. Daartegenover staat, dat het aantal werkloozen er aanzienlijk verminderd is, en dat Saarlouis weer den ouden Duitschen naam van Saarlautem heeft teruggekregen. De Saarlan ders berouwen 't niet, dat zij in zoo overgroote meerderheid bij het plebisciet gestemd hebben vóór een wederaansluiting bij Duitschland. De overeenkomst van Rome met haar overgangs maatregelen, schijnt stipt te worden uitgevoerd. Zij getroosten zich gaarne offers, welke de na tuurlijke gevolgen zijn van hun beslissing. Toch heeft de Duitsche pers niet enkel jubel- en juichtonen laten hooren in verband met deze feestelijkheden, doch de gelegenheid te baat genomen om Frankrijk eenige bittere verwijten te maken. Men herinnert zich wellicht, dat Hitier aanvankelijk de illusie koesterde het Saargebied zonder volksstemming weer bij Duitschland te zullen kunnen voegen. Deze il lusie van den Führer werd echter niet vervuld. Het Verdrag van Versailles werd op dit punt nauwgezet gevolgd en de volksstemming had plaats overeenkomstig de voorgeschreven pro cedure. Toen Hitier inzag, dat dit niet te voorkomen was, schikte hij zich erin, en dat was heel ver standig, want ware het Verdrag van Versailles ook op dit punt genegeerd, dan zou de terug keer van het Saargebied niet zoo onaantast baar en heel de wereld overtuigend rechtma tig zijn geweest als thans het geval is. Het eenige minder aangename voor Hitier bij dezen regelmatigen gang van zaken was, dat 't Saar- plebisciet nu niet enkel een grandioos succes voor Duitschland, maar ook voor den door Duitschland gesmaden Volkenbond werd. Deze lichte bijsmaak aan de Saargeschiedenis was echter te gering om de zoetheid van het écla tante succes voor Duitschland te bederven Heeft Frankrijk nu een reden om het nationaal- socialistische Duitschland zoo bijzonder dank baar te zijn, dat het zich uit welbegrepen eigen belang aan de bepalingen van het Verdrag van Versailles betreffende het Saargebied heeft ge houden? De Duitsche pers schijnt deze mee ning te zijn toegedaan. Maar Frankrijk heeft in deze quaestie precies zoo loyaal gehandeld als Duitschland, zoodat er voor Duitschland minstens evenveel reden tot dankbaarheid je gens Frankrijk als voor Frankrijk jegens Duitschland bestaat. Vóór de vreedzame oplossing van het Saarprobleem heeft Hitler met grooten nadruk verkondigd, dat deze territoriale quaestie de eenig overgeblevene was, welke een Fransch-Duitsche toenadering in den weg stond, en nu deze aangelegenheid reeds sinds een jaar in der minne geschikt is, meent de Duitsche pers zich er bitter over te moeten beklagen, dat er van een Fransch-Duitsche toenadering zoo goed als niets te bespeuren valt, maar wel van het tegendeel. Natuurlijk wordt de schuld daarvan alleen aan Frankrijk geweten. Is dat wel billijk? Zeker, indien Duitschland na het Saarplebis- ciet zich ook aan de militaire clausules van het Verdrag van Versailles had gehouden en deze niet eenzijdig zonder onderling overleg had opgezegd, dan zou Duitschland thans meer recht tot klagen hebben gehad. Duitschland heeft echter den algemeenen militairen dienst plicht weer ingevoerd en zich herbewapend op een w'ijze, welke in Frankrijk groote ongerust heid heeft gewekt en Parijs hulp deed zoeken in Moskou en waar het die maar vinden kon. Duitschland heeft niets willen weten van een collectief veiligheidssysteem voor Oost-Europa en evenmin iets van het collectieve veiligheids systeem van den Volkenbond, waaruit het met een kwaden kop is weggeloopen. En het doet dan nu ook wel heel zonderling aan, dat de Duitsche pers, die de groeiende Fransch-Engel- sche samenwerking, zelfs op militair gebied, in verband met de risico's van het Italiaansch- Abessinisch conflict blijkbaar niet gaarne ziet en zelfs voor Duitschland hoogst verontrustend acht, deze samenwerking als een ondermijning van het collectieve veiligheidssysteem van den Volkenbond tracht te brandmerken. Duitschland is altijd een vóórstander van bilaterale en een tegenstander van multilaterale of collectieve veiligheidsverdragen met militaire bijstands clausules geweest, maar nu Frankrijk de nei ging vertoont na de mislukking van zijn col lectieve veiligheidsprojecten bilaterale afspra ken te maken, wil Duitschland daaraan het recht ontleenen Frankrijk te kapittelen. De lo gica is in de redeneering der Duitsche pers dan ook leelijk zoek. Al willen wij geenszins ontkennen, dat Duitschland gegronde redenen had om Genève vaarwel te zeggen en de meest onéPeuse bepalingen van het Verdrag van Ver sailles te niet te doen, toch meenen wij, dat het uitblijven van de veronderstelde Fransch- Duitsche toenadering na het zoo gelukkig ver- loopen Saarplebisciet, evenzeer aan Duitsch- lands houding als aan die van Frankrijk te w'ij- ten is. Intusschen toonen deze vreemde Duit sche perscommentaren aan, dat Duitschland in zijn hart niet erg gerust is over de internatio naal politieke situatie en haar mogelijke gevol gen voor Duitschland, nu het collectieve veilig heidssysteem van den Volkenbond zóó'n ster ken ruggesteun heeft gekregen door de tot, stand gebrachte Fransch-Engelsche samenwer king, ook al wordt van Fransche zijde verze kerd, dat deze samenwerking uitsluitend en alleen van kracht is met het oog op het Ita- liaansch-Abessinisch conflict en geen enkel praecedent voor de toekomst schept. Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe zal als Consecrator fungeeren Als Consecrator van den gekozen Bisschop van Haarlem zal fungeeren Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, Apostolisch Nuntius-Internuntius te 's-Graven- hage, terwijl Mgr. P. A. W. Hopmans en Mgr. A. F. Diepen, resp. Bisschop van Breda en 's-Hertogenbosch, den Consecrator zullen assisteeren. in 1934. Een groot deel van deze onverkochte groenten kon worden gedistribueerd onder de werkloozen, n.l. een hoeveelheid van 1.690.000 kg. Het aantal gemeenten, waarin de distributie plaats vond, bedroeg toen 59. Het bleek bij de distributie wel van invloed, dat gedurende de zomermaanden de werkloo zen de producten van hun eigen tuintje gebrui ken, omdat de vraag na September weer be langrijk steeg- Naar wij vernemen zal de interdepartementale commissie, welke intertijd is ingesteld om te onderzoeken, welke bezuinigingen op het zie kenhuiswezen te verkrijgen zouden zijn, en welke onder voorzitterschap staat van den se cretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, mr. dr. Fred'eriks, Vrij dag a-s. een bezoek brengen aan Zeeland. De leden dier commissie zullen dien dag in gezelschap van den commissaris der Koningin in die provincie en van de leden van Ged. Staten, de ziekenhuizen in Middelburg en Vlis- singen bezoeken. Voorts zijn besprekingen gaande met Ged. Staten van Zuid-Holland en met het gemeente bestuur van Gouda, teneinde ook daar door onderling overleg tót bezuiniging te kunnen komen. Naar wij vernemen heeft de onlangs door minister Deckers ingestelde staats-commissie- van Loon den Middenstandsraad verzocht haar van voorlichting te dienen over de bezwaren, welke door de betrokken middenstandsbedrijven als gevolg van het thans geldende stelsel van landbouw-crisis-steun, worden ondervonden. Teneinde aan deze taak uitvoering te geven, heeft de Middenstandsraad een delegatie uit zijn midden benoemd, bestaande uit de heeren Mr. F. J. H. Bach, F. L. van der Leeuw en W. G. Scheeres, welke belast is met het onderhouden van regelmatig contact met genoemde staats commissie. Als resultaat van dit contact zullen de midden stands-vakorganisaties, welke belang hebben bij de landbouwcrisispolitiek, in een op 15 dezer op het Departement van Landbouw en Visscherij te 's-Gravenhage te houden vergadering der Staats commissie, gelegenheid hebben om haar bezwa ren kenbaar te maken. In verband met deze vergadering heeft, naar wfj verder vernemen, op initiatief van de Com missie van Overleg uit de drie Nederlandsche middenstandsbonden, dezer dagen 'n voorverga dering plaats gehad, in welke de bezwaren der middenstands-vakorganisaties zijn besproken. Besloten werd dat in de op 15 Januari te hou den vergadering van de Staatscommissie elke vakorganisatie slechts -door een persoon zal worden vertegenwoordigd, terwijl elke bedrijfs groep slechts een woordvoerder zal aanwijzen. Als bedrijfsgroepen worden aangemerkt: Bak kersbedrijf, vleeschbedrijf, graanhandel en -ma lerij, groenten- en fruithandel, melkhandel, bo ter- en margarinehandel en kruideniersbedrijf De voornaamste bezwaren van de midden standsorganisaties tegen de crisismaatregelen zijn, dat deze maatregelen in het algemeen slechts beschouwd worden als maatregelen, welke alleen ten doel hebben steun te brengen aan den landbouw. De belangrijke invloed, welke de ge nomen maatregelen noodzakelijk moesten heb ben op andere takken van volksbestaan, is vaak geheel uit het oog verloren, althans wordt daarmede niet voldoende rekening gehouden. Een tweede groot bezwaar is, dat de controle op de uitvoering van de crisismaatregelen te weinig rekening houdt met het practische be drijfsleven. Veeleer wordt geëischt, dat het be drijf zich aan de controle aanpast, dan dat de controle zich zooveel mogelijk voegt naar het bedrijf. In parlement en pers is meermalen gebleken van belangstelling voor de vraag in hoeverre Fransch dan wel Nederlandsch de taal is in de diplomatieke correspondentie met België. De R.P.D. deelt mede, dat, terwijl in latere jaren reeds vrij veel Nederlandsch in die cor respondentie werd gebezigd, thans het Neder landsch door onze Regeeringsorganen als alge meen gebruikte taal is aangenomen. Het voorstel inzake de plannen der com missie-van Os, welke strekken tot oprichting van een economisch-technologisch instituut voor de drie Noordelijke provincies is Zaterdag aan de leden van de Provinciale Staten van Friesland toegezonden, waarbij Ged. Staten aan toevoegen, dat zij deze plannen afwijzen. De doorgevoerde teeltbeperking heeft niet verhinderd, dat ook in het afgeloopen jaar weer groote hoeveelheden groenten en fruit onverkocht zijn gebleven. Zelfs was deze hoeveelheid in het derde kwartaal van 1935 belangrijk grooter dan in hetzelfde tijdvak van 1934. Toen bleef van an dijvie b.v. 802.000 stuks in ons land onverkocht, doch thans 3.449.000. Het aantal onverkochte komkommers, van platglas afkomstig, bedroeg 21.959.000 stuks tegen 4.235.000 stuks in het derde kwartaal 1934. Ook van bospeen was de hoeveelheid grooter, nJ. 659.000 bos tegen 124 000 in voor gaand jaar. Van tomaten bleef daarentegen over 3.771000 kg. tegen 6.048.000 kg. in het derde kwartaal 1934. Opvallend groot is ook de hoeveelheid boo- nen, die onverkocht bleef, n.l. niet minder dan 6.5 millioen kg. tegen nog geen half millioen De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deetlt mede, dat in de week van 23 tot en met 28 December 1935 het aantal leden van, ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen, bedroeg 539.400 (waarvan 74.300 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg voor het geheel: in de week van 23 tot en met 28 December 1935 39 y. pCt.; in de vorige verslagweek (9 tot en met 14 Dec. '35) 34 pCt. en in de overeenkomstige week van 1934 33,8 pCt. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 28 December 1935 in totaal 487.457 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 462.218 mannen; van deze werkzoekenden wa ren er 468.321 werkloos, onder wie 448.831 man nen. Te Schaan in het vorstendom Liechtenstein is op 78-jarigen leeftijd overleden de heer Ch. Pleynes, stichter van de wijd en zijd bekende zeepfabriek Pleynes te Den Dolder. De heer Pleynes werd geboren in 1857 te Pfalzdorf. In 1899 kwam hij naar ons land om een fabriek van zeeppoeder te vestigen te Amersfoort. De eerste fabriek was ondergebracht in een schuurtje aan den Kleinen Koppel te Amers foort. De zaken breidden zich allengs uit, zoo dat in 1902 een reusachtige fabriek in Den Dol der van de Welvaart dezer onderneming kon getuigen. In 1907 werd een tweede fabriek in exploitatie genomen. In den loop der jaren verkreeg de onderne ming het predicaat „Koninklijke". In 1918 trok de heer Pleynes, die zitting had in den gemeenteraad van Zeist, zich uit de za ken terug. Hij ging naar het Alpenland, waar hij is overleden. Woensdag zal hij er begraven worden. *De beide Nederlandsche Ministers, dr. Deckers en prof. Gelissen, hebben den Maandag doorgebracht te Kattowitz en Charzow, waar zij de mijnen en fabrieken bezochten. Des avonds keerden zij naar Warschau terug. Maarschalk Badoglio heeft de vorige week een bezoek gebracht aan het front in Euthrea In den tijd, toen Dr. Schacht den invoer van markbiljetten in Duitschland nog niet verbo den had, loonde het nog de moeite geld uit het Derde Rijk te smokkelen, en al de zware straf bepalingen, welke ter beteugeling van deze „na tionale misdaad" waren uitgevaardigd, hebben niet kunnen verhinderen, dat millioenen mar ken als blinde passagiers in alle mogelijke en onmogelijke schuilplaatsen verstopt, de grenzen overglipten. De meest geraffineerde trucs wer den door de „Devisenschieber" bedacht om het bruine Argus-oog der wild op marken zijnde douaniers voor het geldswaardige lapje te hou den. De volgende „historisch" genoemde ge schiedenis toont, hoe listig men soms daarbij te werk ging. Een Duitscher wilde een groot bedrag aan marken de grens over brengen, maar durfde niet het risico te loopen persoonlijk gesnapt, gear resteerd en geconcentreerd te worden. Hij plaat ste daarom in de Völkischer Beobachter" (of was het „Der Angriff"?) een dood-onschuldige en graag opgenomen kleine annonce, waarin hij „kamers met pension" vroeg. Het slot van de advertentie bevatte de gebruikelijke aan wijzing: „Brieven onder noaan dit blad." Na een wederkeerig „Heil Hitier" verliet de man het advertentieloket, waar hij niettegen- staande de boterschaarschte boter bij de visch j had geleverd. Hij spoedde zich naar huis en tikte zonder en schreef met vele handver draaiingen een groot aantal brieven op zijn eigen advertentie. In elke enveloppe, welke hij van het opgegeven briefnummer voorzag, stak hij een biljet van duizend Reichsmark. Na dit kapitaal aan den brievenbus en dus aan de zor gen van de Rijkspost te hebben toevertrouwd, begaf hij zich wederom naar de advertentie-af- deeling van het bewuste nationaal-socialistische blad en vertelde, dat hij voor enkele dagen naar Parijs moest. Aangezien hij bü zijn terugkomst in Duitschland direct nieuwe kamers met pen sion wenschte te betrekken, verzocht hij den employé aan het loket hem de op zijn adver tentie eventueel binnenkomende brieven naar Parijs door te zenden. En aldus geschiedde. De „Völkischer Beobachter" (of was het „Der An griff"?), verrukt over het groot aantal brieven, dat op de kleipe annonce binnenkwam en aldus de weergalooze publiciteitswaarde van het blad bevestigde, plakte zorgvuldig een van het natio naal-socialistische krantenhoofd voorzienen om slag om het brievenpakket en adresseerde het aan den naar Parijs vertrokken Duitscher. Men kan het de Duitsche „Devizenkontrolle-stelle" niet kwalijk nemen, dat zij niet op de gedachte kwam, dat ook de nationaal-socialistische par tijbladen, welke dagelijks te velde trekken tegen de „landsverraderlijke" deviezen-smokkelarij, zelf, zij het dan ook onbewust, hun medewer king aan dit euvel konden verleenen. Zij het de zending ongeopend passeeren en in Parijs zat een lachende Duitscher in zijn hotelkamer zijn eigen marken te innen als had hij een erfenis gekregen. Dit verhaal is als de parabel van den on- rechtvaardigen rentmeester, het beoogt niet tot stipte navolging te prikkelen. Si non e vero, e bene trovato! alleen het beste voor Uw gezondheid: Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets» In hotel „Nrd. Brabant" te Utrecht kwam Maan dagavond de jubileerende Bond van R. K. Kell ners in vijf en twintigste Bondsvergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer Th. v. d. Willik. Deze herdacht allereerst in ziJn openingsrede de verschillende overleden leden van den Bond. Dan las spr. het telegram voor, dat namens den Bond aan Z. H. Exc. Mgr. J- H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, werd gezonden. Dan schetste spr. in den breede den levensgang van de organisatie, tijdens welken tal van moeilijkheden overwonnen moesten worden. Tenslotte stelde spr. voor, een telegram aan H. M. de Koningin te verzenden, waarin van aanhankelijkheid en trouw werd betuigd. Met applaus gaf de vergadering hiermede haar in stemming te kennen. Dan werd de heer J. van Vlaardingen, voor zitter van de Utrechtsche afdeeling, tot congres president gekozen, zoodat de leiding verder bij hem berustte. Hierna begon de heer A. C. Bruijn, voor zitter van het R. K. Werkliedenverbond, die met applaus werd ontvangen, zijn rede. Het is bekend, dat de R. K. Kellnersorgani- satie niet een van de oudste is. Toch mag met recht dit vijf en twintig jarig bestaansfeest ge vierd worden, want evenals bij het leven in de tropen, tellen de jaren van dezen Bond dubbel. Dit is wel hier in gelegen, dat de hotel-, café- en restaurant geëmployeerden werkzaam zijn in een uitzonderlijk bedrijf, met organisatiewerk zaamheden meestentijds in den nacht! Tot het onderwerp komende nam spr. over het woord van Mgr. van Schaik, tijdens het plechtige Lof gesproken, dat nu de tijd van strijd is aangebroken. En wanneer men in een katholieke organisatie spreekt over strijd, dan denkt men niet uitsluitend aan het materieele. Was dit niet zoo, dan zou het geen zin heb ben een katholieke organisatie te stichten. Zoo heeft een R. K. organisatie een dubbele taak, nJ. te ijveren voor de godsdienstige, zedelijke en materieele belangen. Dank zij de organisatie zijn er ontelbaar velen behouden voor de Kerk, dus voor God; en dit geldt speciaal voor den R. K. Kellners- bond. Men moet respect hebben voor den man, die in dit bedrijf goed roomsch blijft en deel neemt aan actieve organisatie-werkzaamheden. Met het oog op het ontzaglijk werk, dat in dit speciale bedrijf verricht moet worden, zal men tot de erkennhig komen, dat deze organi satie nog aan het begin staat van het cul- tureele werk, dat zij zich gesteld heeft te ver richten. Dat ligt niet aan de werkers in de organisatie. Er wordt gedaan wat mogelijk is, doch de groot ste handicap is wel deze, dat nog talloos velen die eigenlijk in de gelederen van de organisatie hoorden te zijn, niet toetraden of tot neutrali teit vervielen. Wanneer zij slechts een klein tipje van onze katholieke solidariteit zagen, of een klein sprankje van dat groote liefdevuur voel den, zouden zij zeer zeker hun onverantwoorde lijk gedrag wijzigen. Een tijd, als de onze geeft zoo duidelijk met de feilen aan, dat er gestreden moet worden. In de periode die nu afgesloten is, heeft men een zware oefening doorgemaakt, een oefening die gestaald heeft en het doorzettingsvermogen heeft doen sterken, zoodat in gelijk tempo zal worden doorgemarcheerd. Wanneer de dijk dreigt door te breken, dan helpt alles wat helpen kan. Welnu, thans staat de sociale dijk op doorbreken en ieder moet actief zijn. Denk de organisatie weg, dan zou binnen be trekkelijk korten tijd van de geheele sociale wet geving niets meer over zijn. Ondanks de moeilijkheden in het bedrijf zal men toch elk vrij oogenblik moeten benutten om werkzaam, cultureel werkzaam te zijn. Deze vergadering staat niet in het teeken van overwinning, doch wel is de laksheid over wonnen en nu gelijk de dichter, pater Jac. Schreurs zingt: met helle trom ter overwinning te gaan! Daarna werd nog een kort woord gesproken door den geestelijk adviseur van den Bond, den zeereerw. heer P. Koelmans, pastoor der St. Ni- colaas-parochie te Utrecht. De eerw. spreker, die zoo juist van een ernstige ziekte hersteld is, getuigde van zijn sympathie voor den Bond „St. Antonius". De secretaris las vervolgens de vele schrifte lijke gelukwenschen voor, die waren binnenge komen. Daarna begon men met het afhandelen van de agenda. Heden werd de vergadering voortgezet. Zaterdag jj. is door de schuldeischers van de b&nkfirma S. te Wormerveer in raadkamer van de Haaiiemsehe rechtbank een aecoord aangenomen, volgens welke de bewindvoerders de baten na aftrek van de kosten mogen ver- deelen en de firma Albert Heyn een bedrag van f150.000 in den boedel zou storten en afstand zou doen van een aan haar toekomende uit- keering van f135.000. Hedenmorgen zou de Haarlemsche rechtbank haar beslissing' mededeelen of zij het accoord zou homologeeren. Namens den bewindvoerder Mr. L. V. Hoog te Haarlem verzocht Mr. Slotemaker 14 dagen aanhouding van de beslissing omdat de accoord- penningen (het geld dat noodig is om de schuldeischers overeenkomstig het aangenomen accoord benevens de bijkomende kosten te be talen) nog niet g<estort was. De rechtbank ver daagde daarop haar beslissing tot over twee weken. Op 9 Januari j.l. zijn door de recherche te Den Haag aangehouden de 17-jarige loopjon gen H. M. v. T., wonende aan den Zuidwestbui tensingel, de 18-jarige loopjongen K. F. van de Soestdifksche kade en de 16-jarige banket bakkersleerling H. v. W. uit de Rembrandtstraat. Deze jongens hadden het plan gemaakt een 20-jarige winkeljuffrouw, die tijdens het verblijf van haar patroon in het buitenland, alleen een stoffenzaak in de Parkstraat te Den Haag be heerde, tegen het einde der vorige week neer te slaan, het in de zaak aanwezige geld weg te nemen en daarmede uit te wijken naar het bui tenland. Eerstbedoelde jongen was als loopjongen in de zaak werkzaam en ook belast met het innen van kwitanties, zoodat hij met den plaatselU- ken toestand en met de gewoonten van de juf frouw bekend was. De tweede jongen was er als loopjongen werkzaam geweest en dus ook geen onbekende. Doordat het plan door toevallige om standigheden ter oore van de politie kwam, wist deze door tijdige arrestatie erger te voorkomen. De jongens, die een volledige bekentenis heb ben afgelegd, zijn Maandagmiddag ter beschik king van den Officier van Justitie gesteld. Een hunner was reeds veroordeeld tot een voor waardelijke straf van zeven maanden tucht school. Reeds sedert geruimen tijd circuleeren er ge ruchten, volgens welke de Kon. Paketvaart Maatschappij een der drie door haar in op dracht te geven schepen zou doen bouwen in Duitschland. De overeenkomst zou bedoeld zijn als een compensatie-transactie, welke ten bate zou komen van de Nederlandsch-Indische Ta baksproducenten. Naar de „Maasb." ter oore komt, zou de transactie thans tot stand zijn ge komen. Als gevolg hiervan zouden de Indische tabaksproducenten kunnen rekenen op een nog iets hooger contingent voor den invoer in Duitschland dan over 1935 werd toegestaan. In de alleenstaande woning van v. G. aan den Purmerdijk te Edam heeft een inbreker op brutale wijze zijn slag geslagen. Nadat de man zich bij een buurvrouw vergewist had, dat de vrouw van v. G. bij een andere buurvrouw aan den overkant van het water op visite was, heeft hij zijn kans benut en zich met een val- schen sleutel toegang tot de verlaten woning verschaft. Met het bootje van v. G. heeft de man zich toen weer naar den overkant van het water begeven, om daar te verdwijnen. Toen de vrouw van v. G. thuis kwam, ontdekte zij, dat een bedrag van f 120.verdwenen was benevens eenige sieraden, w.o. een gouden broche met steenen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek ia. Niet overdrijven Een der meest profane symbolen waar om in ons lieve vaderland de poli tieke strijd gestreden wordt is het ver sche kadetje. In Amsterdam is thans een comité opgericht, onder leiding van twee raadsleden om den verkoop van versch brood vóór tien uur mogelijk te maken, en de „Telegraaf", die een meestér is in het opblazen van onbenulligheden, heeft de actie met zwaarwichtige hoofdartikelen onderstreept. Er schijnt dezen groepen veel aan gelegen te zijn de publieke opinie kost wat het kost in beroering te houden. De toch reeds onevenwichtige vrijheidsliefde van een groot deel der Nederlandsche bur gerij wordt door vóórhouden van het ver sche kadetje geprikkeld tot ontevredenheid en politiek vrijbuiterschap. Men vergete bij deze actie toch vooral de juiste verhoudingen niet. Is het versche brood vóór tienen nu zoo'n belangrijk ide aal om er steeds weer op terug te komen en er een breedvoerige actie voor op te zetten? Wij lazen onlangs een becijfering waaruit moest blijken dat invoering van het versche kadetje bij het ontbijt den eet lust der burgerij zóózeer zou doen stijgen, dat de werkloosheid in het bakkersbedrijf zou zijn opgeheven. Het werkloosheidspro bleem heeft al tot heel wat demagogie en looze argumentatie aanleiding gegeven en het versche kadetje is waarlijk niet het ge vaarlijkste middel dat op dit gebied gepro pageerd wordt. Maar men stelle zich er toch niet te veel van voor. Bij al de ac ties van „eet meer dit" en „eet meer dat" ziet men over het hoofd dat het koop krachtige publiek en daar gaat het om een verzadigbaren eetlust heeft en ec-n grooter verbruik van het eene artikel minder consumptie van iets anders ten ge volge heeft. t Verstandige woorden over „het versche kadetje" lazen wij dezer dagen in de „Avondpost" en wij nemen ze gaarne over: „In onze moderne samenleving is nachtar beid nu eenmaal niet altijd te vermijden. Het dagbladbedrijf, de journalistiek, zélf weet er van mee te praten. Maar dat die ar beid tot het volstrekt-noodzakeïijke moet worden beperkt, staat voor ons vast. Nacht arbeid is nu eenmaal iets onnatuurlijks, en het stuit ons tegen de borst, dien arbeid, zij het dan wellicht ook in beperkten omvang, te herstellen terwille van een versch kadetje aan net ontbijt. Laat ons den goeden en normaien gang der maatschappelijke zaken toch niet meer ontwrichten dan onafwendbaar is. De vraag dus, of wij voor het geachte ver sche kadetje eventueel den hoed afnemen ter verwelkoming bij zijn weder-optreden, hangt geheel af van deze andere, of met die te rugkomst al dan niet nacht-arbeid gemoeid zal zijn. Is dit het geval, dan kan met permis sie het versche kadetje, wat ons betreft, blijven sluimeren." Inderdaad: men voere geen actie in het wilde weg met comité's en dergelijke; men late de zaak over aan de bevoegde instan ties, die waarschijnlijk voor het werkloos heidsprobleem óók niet geheel blind zijn en het vóór en tegen rustig tegen elkaar kun nen afwegen. Op den Oostelijken Kanaaldijk te Wapenveld werd Zondagavond om zeven uur een meisje aangerand door drie onbekende personen. Het gelukte de gemeentepolitie reeds Maan dagmorgen klaarheid in deze zaak te brengen. De gemeente-veldwachter arresteerde drie ver dachten, den 29-jarigen J. K. te Werven, den 18-jarigen R. H. en den 17-jarigen G. R. te Wa penveld. Deze legden, na verhoord te zijn, een volledige bekentenis af. Zij werden alle drie in verzekerde bewaring gesteld en zullen Woens dag naar het Parket worden overgebracht. Het drietal heeft zich denzelfden avond ook aan een tweede geval van aanranding schuldig gemaakt. Maandagavond te kwart voor twaalf vonden voorbijgangers op den hoek Walhofstraat-Bod- denkampsingel te Enschede een jongeman, die een ernstige hoofdwonde bleek opgeloopen te hebben. Eenige meters van hem verwijderd lag zijn fiets, zoodat het vermoeden voor de hand lag, dat een aanrijding had plaats gehad. Dit ver moeden werd bevestigd door omwonenden, die een hevigen klap hadden gehoord. De ernstig gewonge jongeman bleek te zijn de 24-jarige M. H. Luiten, wonende aan de Nieuwstraat te Enschede. Een gewaarschuwde geneesheer achtte over brenging naar Ziekenzorg noodzakelijk, waar L. vannacht tegen een uur aan de gevolgen overleden is. De politie wendde onmiddellijk met kracht pogingen aan, den auto op te sporen, welke het ongeluk had veroorzaakt. Nog denzelfden nacht is men daar te Almelo in geslaagd. Het bleek een vrachtauto te zijn, waarvan de chauffeur bij zijn verhoor ontkende iets van de aanrijding bemerkt te hebben. Vrijdag 24 Januari, 's avonds om kwart vóór acht, zal er een groote missie-bridgewedstrijd worden gehouden in de Bridge Cercle Interna tional aan het Buitenhof te Den Haag. De ge heele netto-opbrengst komt (ten goede aan pater C. de Bruijn M.S.C., als vertegenwoordiger van Z. H. Exc. Mgr. W. Panis, en is bestemd voor de inrichting van een groot-seminarie op Celebes

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9