De stilstand der operaties van Italië aan de fronten De bewapening ter zee De Russische begrooting EEN WELOVERWOGEN TAKT/EK Vliegramp in Amerika Engeland en het olie-embargo Het nieuws van heden DE OVERBRENGING VAN PATER DAMIAAN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG IS JANUARI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19745 Het plan zou zijn Abessinië tot een grooten veldslag te verlokken aan het Noordelijk front De luchtmacht wordt steeds actiever De gevolgen van het mislukken der Londensche Vlootconferentie Een diplomatieke fout van Japan? De staatsschuld der Ver. Staten Geruchten over een fort nabij Port Said Een directe wegverbinding naar Alexandrië Het Weeriiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^ De centrale executieve bekrachtigt de politiek der regeering Grinko bespreekt de financiën De roofoverval te Madrid Vier van de daders ter dood veroordeeld Italiaansch vliegtuig neergestort De ijsbaan in het Olympia-Ijsstadion te GarmischPartenkirchen wordt met groote zorg in gereedheid gebracht. Dagelijks wordt de ijsvloer geschaafd, en door het bevriezen van over de baan uitgegoten water wordt een nieuwe dunne ijslaag gevormd 17 dooden Het kabinet zal waarschijnlijk nog niets beslissen mms Van goudzoeker tot multi-millionnair In behoeftige omstandigheden overleden Verliezen van Britsche exporteurs Engeland versterkt de grenzen tusschen Egypte en Lybië. Engelsche troepen door de woestijn op weg naar de grens Tengevolge van de sancties tegen Italië DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Belgische gouvernement ver klaart den apostel der melaat- schen tot nationalen held Kruit-ontploffing in Spanje Gezin met vijf kinderen gedood Ernstig mijnongeluk in Noord-Japan De koning voorzitter van 't comité UIT ZIJN BENARDE POSITIE BEVRIJD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cem per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ADDHS ABEBA, 14 Jan. (Keuter-ANP). Sedert verscheidene weken is de stilstand in de beweging-en der Italiaansche legers in het Noorden aanleiding tot allerlei. gissingen en commentaren, welke over het algemeen ongunstig voor de Italiajnen uitvallen. Zekere buitenlandsche waarnemers te Addis Abeba, geven evenwel als hun meening te kennen, dat deze Italiaansche traagheid wel overwogen is en een onderdeel vormt van een nauwkeurig bestudeerd plan, dat met groote zorg wordt ten uitvoer gelegd. De Italianen, aldus verklaart men, zien niet zonder genoegen, dat de Abessinische legers in het Noorden, welke sinds verschei dene weken krachtig zijn versterkt, tot het offensief zijn overgegaan, dat thans tot uit drukking komt in verscheidene geïsoleerde aanvallen op tal van" punten, doch welke, volgens te Addis Abeba uit goede bron te Dessie ontvangen inlichtingen, binnenkort zullen worden 'gevolgd door Abessinische aanvallen op groote schaal, niet alleen in het district Makalle, doch op het geheele Noor delijk front. De Italiaansche tactiek, de Abessinische troepen er toe te verlokken over te gaan tot een grooten veldslag, zou dus volkomen ge slaagd zijn. De buitenlandsche waarnemersi voegen hieraan toe, dat de Italianen niet alleen verwachten den grooten Abessinischen aanval op glorieuze wijze tet zullen af slaan, doch van plan zouden zijn direct hierna een krachtig tegenoffensief in te zetten, dat geruimen tijd is voorbereid en kans op welslagen heeft, aangezien de Italianen dan ontwrichte Abessinische legqrs tegenover zich zouden hebben. Intusschen ontvouwt de Italiaansche lucht- vaartafdeeling een nóg grooter activiteit dan tot nu toe het geval is geweest. Er worden verkenningsvluchten gemaakt tot vèr van de bases, terwijl de vliegers voortgaan met het bombardeeren van Abessinische legerafdee- lingen aan het Noordelijk front. Te Addis Abeba heeft de Abessinische regeering mede gedeeld, dat een Italiaansch vliegtuig ver kenningen heeft uitgevoerd boven Queleme Miesso aan de spoorlijn Dzjiboeti-Addis Abeba, in de buurt van Awasj. Vervolgens sloeg het toestel de richting in van Assab. Twee andere vliegtuigen hebben op 13 Ja nuari gecirkeld boven Amba Birkoetan, dat in het Noorden van Wolkait is gelegen. De correspondent van Reuter-ANP te Mo gadiscio meldt, dat bij de troepen aan het Zuidelijk Front, meerendeels in het dal van de rivier Sjibeli, een honderdtal gevallen van malaria zijn geconstateerd. Omdat de Italianen zich aan het Noordelijk front in het nauw gedreven voelen, zijn zij tot het gebruiken van mosterdgas overgegaan. De Abessinische troepen, zoowel als de bur gerbevolking lijden aan ernstige brandwonden blaren en zweren Sedert twee dagen is het in het gebied van Dessie prachtig weer, en de wegen beginnen reeds weer op te drogen. Indien deze droogte aanhoudt, zal zij zon der twijfel de operaties van de landmacht in het gebied van Tigre vergemakkelijken. Het gerucht, dat Makallé zou zijn hernomen, blijft hardnekkig de ronde doen, doch de Abes sinische Regeering heeft het nog niet bevestigd. Vast staat evenwel, dat de gevechten in het gebied rond Makallé voortduren, en dat de stad het hoofddoel der Abessinische troepen is. LONDEN, 15 Jan. (Reuter). De marine medewerker van de Daily Telegraph wijst er heden nadrukkelijk op, dat het uittreden van Japan uit de Vlootconferentie waarschijnlijk de uitbreiding en vestiging van Amerikaansche en Britsche vlootsteunpunten in den Stillen Oceaan ten gevolge zal hebben. Wanneer Amerika uitvoering geeft aan zijn plan. nieuwe vlootsteunpunten te bouwen, dan zal waarschijnlijk ook Engeland gedwongen zijn, zijn positie in den Stillen Oceaan opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen. O.a. zou de restauratie overwogen worden van de ver dedigingswerken van Honkong, waaraan sedert 16 jaar niets gedaan is, en die derhalve ver ouderd zijn. De houding van Japan zal evenwel geen be wapeningswedloop ten gevolge hebben. Enge land en de Vereeni^de Staten hebben reeds een accoord gesloten inzake de wederzijdsche vloot- sterkte, waardoor een Engelsch-Amerikaansche bewapeningswedloop is uitgesloten. In Amerika begrijpt men wel, dat Engeland zijn vloot weder op de gewenschte sterkte moet brengen O.a. is een aanzienlijke verhooging van de tegenwoordige Britsche kruisertonnage noodig. Voorts is door de houding van Japan de voltooiing van het ontzaglijke Amerikaansche bouwprogramma onvermijdelijk gemaakt, waar door de Vereenigde Staten tegen 1942 de groot ste vloot ter wereld zullen bezitten. „Japan heeft de Vlootconferentie gedood", zoo luidt overigens het commentaar van de Daily Telegraph. Het blad betoogt, dat Japans houding zonder twijfel van ongunstigen invloed zal zijn op de positie van Japan ter zee. De overige vlootdelegaties zijn er volgens het blad van overtuigd, dat Japan een diplomatieke fout van den eersten rang heeft begaan. WASHINGTON, 14 Jan. (Reuter) De fi- nancieele commissie van den Senaat heeft Dins dag met 15 tegen 2 stemmen het gisteren inge diende voorstel in zake de schadeloosstelling van oud-strijders goedgekeurd. Het lid der commissie Couzens (Republikein) deelde mede dat de staatssecretaris van Finan ciën, Morgenthau, in een geheime zitting van de commissie betreffende de bonus-voorstellen wel is waar niet zijn standpunt heeft bekend ge maakt, doch niettemin heeft verklaard, dat de regeering in de volgende 17 maand minstens 11 milliard Dollar zal moeten ontvangen. Hiervan zullen ongeveer 2 milliard moeten worden uitgegeven voor werkverschaffing, 2 mil liard voor schadeloosstellingen uit hoofde van de bonus-voorstellen en 5.8 milliard dollar voor de financiering van de behoeften der schatkist. Couzens verklaarde voorts, dat de staats schuld volgens de ramingen van Morgenthau aan het einde van het volgende begrootings- jaar zal zijn gestegen tot 35.5 milliard dollar. Gouverneur Hoffmann kan nog een uitstel van drie maal dertig dagen verleenen van de executie van Haupt- mann, indien daartoe gegronde rede nen aanwezig zullen zijn KAIRO, 15 Jan. (Reuter). Volgens sommige geruchten zou overwogen worden nabij het De Lesseps-havenhoofd een fort te bouwen ter verdediging van de buitenhaven van Port Said. Teneinde de verplaatsing van troepen van Port Said naar Alexandrië te vergemakkelijken, hebben de Egyptische autoriteiten, op verzoek van de Britsche autoriteiten, den bouw ter hand genomen van een directen weg van Port Said naar Damieta, met twee bruggen over het Manzale-kanaal. De regeering heeft voor deze werken, waar mede vandaag een aanvang wordt gemaakt, reeds een crediet van 54000 pond sterling toe gestaan. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen, jf Zuidelijke tot Oostelijken wind, nevelig S tot gedeelteijk bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst des nachts, overdag lichte dooi. Hoogste barometerstand: 770.3 te Mün- chen. Laagste barometerstand: 749.7 te Helsing- fors. s Zon op v.m. 8.06 onder n.m. 4.13 H Licht op n.m. 4.43 Maan op n.m. 0.0 S onder v.m. 10.03 Laatste kwartier 16 Januari Ej MOSKOU, 15 Jan. (DNB) In de Dins dag gehouden zitting van het centrale executieve comité is beraadslaagd over de begrooting voor 1936; vervolgens werd een resolutie aangenomen, waarbij de centrale executieve de binnen- en bui tenlandsche politiek der regeering en de plannen voor 1936 bekrachtigt. In de avondzitting welke "wederom werd bijgewoond door Stalin, hield de volkscom missaris van financiën, Grinko, zijn begroo- tingsredevoering. Grinko wees er op dat de Sovjet-Unie door de Stachanow-beweging haar productie op belangrijke wijze heeft kunnen vergrooten. waardoor de staatsinkomsten aanzienlijk kunnen worden verhoogd. Grinko wees in dit verband er op, dat de begrooting voor militaire doeleinden voor het financieiele jaar 1935 6 milliard roebel had bedragen. Het volkscommissariaat voor landsverde diging der Sovjet-Unie heeft na goedkeuring der suppletoire begrooting, in het geheel 8.2 milliard roebel uitgegeven. De militaire begrooting voor 1936 voorziet in uitgaven tot een bedrag van 14.8 milliard roebel. Grinko verklaarde, dat het dienstjaar eten overschot van 700 millioen roebel heeft op geleverd. In de Dinsdagavond verschenen brochure werd de begrooting der Sovjet-Unie voor 1936 gepubliceerd. De begrooting sluit met inkomsten en uit gaven tot een bedrag van 82.9 milliard roebel. Het goederenverkeer levert 62.5 milliard op (meer dan 10 milliard meer dan in 1935, het geen te verklaren is uit de afschaffing der levensmiddelenkaarten) De uitgaven voorzien in beleggingen tot een bedrag van 40.7 milliard in staatsbedrij ven, waarvan 14j^ milliard voor industrieele ondernemingen. MADRID, 15 Jan. (Reuter) De daders van den roofoverval op het stedelijk geldtransport, dat enkele weken geleden op klaarlichten dag voor het raadhuis werd overvallen en waarbij een beambte werd gedood, stonden terecht voor het snelgerecht. Vier van hen werden wegens roofmoord en lichamelijk letsel toebrengen, veroordeeld tot den strop, de beide anderen werden veroordeeld tot 27 en 30 jaar gevangenisstraf. De bandieten hadden zich van VA millioen peseta meester gemaakt; het geld kon evenwel grootendeels worden achterhaald. ROME, 14 Jan. (Reuter.) Boven het vlieg veld Capodichino bij Napels is een verkennings vliegtuig neergestort. De piloot en zijn begelei der kwamen om het leven. GOODWIN (Arkansas), 15 Jan. (Reu ter). Een verkeersvliegtuig van de American Air Lines, dat op weg was van Newark (New Jersey) naar Los Angeles, is nabij deze stad neergestort. Het vliegtuig is terecht gekomen in de moerassen, tusschen Memphis en Little Rock. Toen het toestel niet op den vastge- stelden tijd te Little Rock aankwam, zijn van deze plaats eenige personen vertrokken, om een onderzoek in te stellen. Zij vonden het totaal vernielde toestel, gedeeltelijk weg gezakt in het moeras. De 14 passagiers, de beide piloten en de stewardess waren reeds overleden. Dit vliegtuigongeluk is het grootste in de geschiedenis van de Amerikaansche lucht vaart. De boeren, die na urenlang zoeken in het moeras eindelijk de plaats des onheils bereikten, verklaren, dat de wrakstukken over een afstand van 100 Meter verspreid liggen. De lijken van de 17 slachtoffers waren on herkenbaar verminkt; de oorzaak van het onge luk is nog niet opgehelderd. LONDEN, 15 Jan. (Reuter) De Brit sche pers is over het algemeen van oordeel, dat het kabinet in de zitting van heden geen definitieve beslissingen zal nemen in het ItaliaanschAbessinisch conflict. „Daily Telegraph" schrijft, dat men in Lon densche regeeringskringen van meening is, dat er geen kans bestaat op een onmiddellijke toe passing van een petroleum-embargo; men is veeleer van oordeel, dat het onder de tegen woordige omstandigheden beter is 't petroleum- embargo, voor geruimen tijd uit te stellen. De diplomatieke medewerker van de „Morning Post" acht het zelfs niet waarschijnlijk, dat dit embargo voor 1 Maart zal worden toegepast. Verscheidene bladen zijn zelfs van meening, dat Eden alleen naar Genève zal gaan om de overige mogendheden te polsen; zou hij hier veel steun vinden voor het petroleum-embargo, dan zou hij eerst ruggespraak met het Britsche kabinet moeten houden, voor hij de regeering in deze richting verplichtingen oplegt. Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Mail" beschikt de Britsche regeering over inlichtingen, volgens welke Italië reeds nu over voldoende petroleum-voorraden beschikt voor zes of zelfs negen maanden. In een hoofdartikel schrijft het blad, dat de regeering den plicht heeft de petroleum-sancties voor goed te begraven, aangezien dit de eerste stap op den weg naar vrede is. Het oversprin gen van den oorlog op Europa zou het lot van de beschaving bezegelen en de wereld overleve ren aan het bolsjewisme. De oppositiepers waarschuwt de regeering, dat de Britsche openbare meening een wankelende politiek en een afwijken van de tot rib toe gevolgde politiek van sancties niet zal dulden Zoo schrijft „News Chronicle", dat de over- groote meerderheid van het Britsche volk wenscht, dat de beloften van Eden en andere ministers thans werkelijkheid worden; voor al les verlangt het, dat een einde wordt gemaakt aan de beschuldiging, dat Engeland aan de eene zijde den oorlog veroordeelt, doch aan de andere zijde winst trekt uit de petroleum-leverantie:1, welke noodig zijn tot het voortzetten van den oorlog. In verband hiermede wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de petroleumaandeelen in de laatste dagen aanzienlijk zijn gestegen DENVER, 14 Jan. (Reuter) Een man, die eens 14 millioen dollars heeft bezeten, is dezer dagen op 93-jarigen leeftijd in armoedige om standigheden overleden. E. A. Colbum was in zijn rijken tijd eigenaar van de Gold King en Ajax-mtfnen bij Cripple Creek (Colorado). Zijn enorm fortuin had hij belegd in spoorwegmaatschappijen; luj liet groote hotels bouwen, terwijl hü er een renstal op nahield. Vandaag is zijn testament geopend, waaruit bleek, dat de nalatenschap bestaat uit twee gouden ringen, die ergens in een lommerd staan. LONDEN, 14 Jan. (Reuter.) De cijfers be treffende den overzeeschen handel in Decem ber doen opnieuw het verlies zien, dat de Brit sche exporteurs op Italië lijden door de toe passing van de economische sancties. De uitvoer van steenkolen naar Italië be droeg in December 19.098 ton ter waarde van 14.000 pond vergeleken met 420.373 ton ter waarde van 349.073 pond in de laatste maan den van 1934. De vorige maand zijn slechts zes ton ijzer en staal uit Groot-Brittannië naar Italië ver zonden. Verleden jaar December beliep de uit voer van staal en ijzer 1272 ton. Het Engelsch kabinet zal waarschijnlijk geen definitieve beslissing nemen betreffende het petroleum-embargo. De stilstand in de Italiaansche krijgsopera ties, zou een kwestie zijn van weloverwogen taktiek. Vliegramp in Amerika eischt zeventien slacht offers. De Volkscommissaris van financiën Grinko houdt zijn redevoering over de Russische be grooting. Gevolgen, welke Japans verlaten der vlootcon ferentie zal kunnen hebben. Ruim 36 pet. der bevolking van ons land is Katholiek. Loonsverlaging in de meubelindustrie voor gesteld. Bekentenis in verband met den moord te Eindhoven. SALAMANCA, 15 Jan. (Reuter). Een ar beider, werkzaam bij den aanleg van een weg 'nabij Saucelle, aan de Portugeesche grens, had 50 K.G. kruit achtergehouden, dat be stemd was voor het opblazen van rotsen. Door onbekende oorzaak is deze voorraad tot ontploffing gekomen, tengevolge waarvan het huis van den arbeider in de lucht vloog. De arbeider, diens vrouw en zijn vijf kin deren kwamen hierbij om het leven. TOKIO, 15 Januari (Reuter). Op Hokkaido heeft ten Noorden van Sapporo een zware mljngasontploffing plaats gehad. Tot dusver zijn 18 dooden geborgen. Op 3 Februari zal de „Republic", een eenheid van de Amerikaansche vloot, het stoffelijk overschot van den Apostel der Melaatschen van Molokai in de haven van Honolulu (Hawaii) aan boord nemen. Omstreeks 10 Februari wordt de Republic te San Francisco verwacht, om vandaar 15 Februari te vertrekken naar Cris tobal (Panamakanaal). Omstreeks 25 Februari zal de praalkist hier worden toevertrouwd aan de „Mercator" het Belgische Schoolschip, met rechtstreeksche be stemming' voor Antwerpen. Een missionaris van Hawaii, de Weleerw. Pater Mauritius Coopman ss. cc. heeft de spe ciale toestemming verkregen om de overblijf selen van Pater Damiaan gedurende heel dezen langen tocht te vergezellen. De Mercator wordt eerst na Paschen te Ant werpen verwacht. De vaste datum van aan komst zal eerstdaags officieel gemeld worden. In Antwerpen zal Pater Damiaan als natio nale held gehuldigd worden door de geestelijke en burgerlijke overheden van België. Den vol genden dag wordt zijn gezegend gebeente plech tig bijgezet in de kerk van de Paters der H. H. Harten te Leuven. Om de plechtigheden zoo grootsch mogelijk te maken en zoo veel mogelijk luister bij te zetten, is reeds een nationaal eere-comité ge vormd onder het hooge Beschermheerschap van Zijne Majesteit den Koning en onder voor zitterschap van Z. Em. Kardinaal van Roeij, Aartsbisschop van Mechelen. Vice-Voorzitters zijn: Z. Hoogw. Exc. Mgr. C. Micara, Aposto lisch Nuntius en Z. Exc. de Heer Dave Hen nen Morris, Ambassadeur van Amerika. Tot de leden behooren verder de Bisschoppen en Hulp bisschoppen van België; de Abten, de Algemee- ne en de Provinciale Oversten van de in België resideerende Orden en Congregaties; en een twintigtal leden van de Regeering. Als laatste bijzonderheid kunnen we nog melden, dat het Belgische Gouvernement, dat Pater Damiaan officieel wil vieren als een na tionalen held en den Belgischen consuls van de havenplaatsen, die het stoffelijk overschot van Pater Damiaan zal aandoen, tijdig zal verwit tigen, opdat dezen aan den grooten doode eere kunnen bewijzen. De ontvoerde Spaansche zakenman te Hava na Paulino Gorostiza is Dinsdagmiddag door soldaten en politiebeambten bevrijd. Hij werd vastgehouden op een boerderij bij Guana jay. V Tengevolge van de ruwe behandeling door ue ontvierders is hij licht gekwetst. De politie heeft twee bedrijvers van de ontvoering gearresteerd, en drie andere medeplichtigen tijdens de ach tervolging doodgeschoten. Stand op Woensdag 1 uur n.m. 767.4 Vorige stand 767.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1