Een driedaagsche veldslag aan het Somalifront Wilson beschuldigd De strijdkracht van Rusland Een revolutie in God jam? Vliegtuigramp in Columbia Het nieuws van heden GROOTE OVERWINNING DER ITALIANEN WEER EEN AMBULANCE GEBOMBARDEERD? DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 16 JANUARI 1936 post per kwartaal f 3.58 bii vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor Generaal Graziani zou zestig K.M. verder zijn opgemarcheerd ten Noordwesten van Dolo De Abessinische op- marsch in het Noorden Trein bedolven door een sneeuwlawine DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Te Parijs dreigt een studentenstaking Een waarschuwing van 48 uren De hooge waterstand van den Chaco De opstandige beweging ten Noord-Westen van Addis Abeba zou het karakter van een revolutie aannemen Een nederlaag van de regeeringstroepen Deviezensmokkelarij onder de Zigeuners Verscheidene schuldigen en hand langers gearresteerd Bij Waldia ten Noorden van Dessie zou een hevige bomaanval op een Roode Kruis-afdeeling zijn 'uitgevoerd De ambulances in Abessinië Prinses Maria van Sarvoye was dezer dagen te Rome aanwezig bij het overhandi gen van een nieuwen standaard aan het 13de artillerie-regiment Deelname der Vereenigde Staten aan den wereldoorlog door onjuiste voorstelling van zaken bevorderd De troepensterkte zeer belangrijk opgevoerd door nieuwen organisatievorm van het leger 1.3 millioen man onder de wapenen Elf passagiers gewond De vredesconferentie van den Rijn Verkeerstoestel in bergachtige streek neergestort7 dooden en 7 gewonden nieuwe haarlemsche courant - Voor Haarlem en Agentschappen per I I W V Hl UttmÊ Ml I iIhIü 5 f B B BOB W Wl Iflll Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 CU Ingei week 25 centt per kwartaal f 3.25; per mededeelingen SO cent; Idem op pag. één 65 cent r r ae Kleine annonces „Omroeper*" zie de rubriek. In de nabijheid van Shrivenham (Engeland) is een express-trein in botsing geko men met een kolentrein. Twee personen werden gedood en 27 gewond De Italiaansche strijdkrachten bestonden uit ongeregelde troepen en blanke troepen. De blanke afdeelingen waren geheel gemotoriseerd. De Italiaansche luchtvaartafdeeling heeft het hoofdkwartier van ras Desta gebombar deerd en tal van bommen geworpen op de Abessinische troepen, welke zij bovendien met mitrailleurvuur bestookte. Definitieve resultaten op de vredesconferentie van den Chaco bereikt. Een mislukte revolutie-poging in Litauen? Te Parijs dreigt een studentenstaking van 48 uur. Hij bekrachtigde de uiteenzetting van Molo- tof over de buitenlandsche politiek, waarbij h'j in het bijzonder stilhield bü Duitschland en Japan. Hij wees op de Duitsche luchtvaart, den we genaanleg en het spoorwegnet in Duitschland. Met het oog op de Japansche militaire macht wees spr. op de noodzakelijkheid voor de Sov jet-Unie aan beide fronten gereed te zijn In het Westen en in het Oosten moet Sovjet Rus land machtige legers hebben met groote strijd vaardigheid. Daarom is het Roode Leger op een nieuwe wijze georganiseerd. Tot nu toe hebben kadergroepen met langer diensttijd het kleinste deel van het leger ge vormd. De manschappen met korten dienst tijd waren veel talrijker. Thans blijft een kader van 75 pCt. van het effectief voor 2 4 jaren onder de wapenen. Hier tegenover verklaart Nye, en ook het lid der commissie Olark, dat zij zekere do cumenten uit het archief van het Staats- departement hebben gelezen, welke even wel niet kunnen worden gepubliceerd, wel ke het bewijs zouden leveren, dat Wilson en staatssecretaris Lansing van deze ver dragen kennis zouden hebben gehad. Clark verklaarde bovendien, dat de adviseur van Wilson, kolonel Houso, zich bereid zou heb ben verklaard de Vereenigde Staten in den we reldoorlog te betrekken zonder voorkennis van het Congres. Het tijdens stormweer bij Kooiwerderzand ge zonken motorschip „Trio" gelicht. Geraffineerde fraude met spaarbankboekjes aan het licht gekomen; vijf arrestaties. O ASMARA, 16 Jan. De oorlogscorrespon dent van het JJ.N.B. meldt uit Asmara, dat uit Addis Abeba betrouwbare troepen naar Godjam zouden zijn gedirigeerd om den opstand te onderdrukken. De provincie Godjam, welke bij het Tsana- meer ligt, is Addis Abeba steeds vijandig ge zind geweest. De vroegere heerscher van Godjam, Ras Hailoe, die naar gezegd wordt, vergiftigd zou zijn, heeft in de geschiedenis van Abessinië een groote rol gespeeld. Hij onderhield nauwe betrekkingen met den ont troonden keizer Lidj Jassoe, wien hij bij zijn vlucht geholpen zou hebben. In 1932 werdPn Ras Hailoe en zijn oudste zoon gevangen ge nomen en het gerucht, dat hij vergiftigd is, is voor zijn jongeren zoon de reden geweest om zich tegen den Negus te verzetten. Naar verluidt, is Fitaorari Admasoe, de oud ste zoon van ras Hailoe en broer van Takle Namenot, die den opstand in God jam leidt, door den Negus bij Addis Abeba gevangen ge nomen. Niettegenstaande de versterking, wel ke uit Addis Abeba is gezonden, wordt de op stand voortgezet. Van het Tigrefront wordt bericht, dat de opstand in Godjam het karakter van een revolutie heeft aangenomen. De opstandelingen 2ouden den regeeringstroepen een nederlaag hebben toegebracht bij Debra Marcos, de hoofdstad van het district. De opstand is gevaarlijk, aangezien deze plaats heeft in den rug van de Abessinische troepen aan het Noordelijk front, waardoor de situatie in het Noord-Westen zeer gevaarlijk wordt, temeer daar de trouw van ras Hailoe Burroe, het stamhoofd van Noordelijk Amhara, eveneens twijfelachtig is. Hoewel in dit gebied geen enkele slag is geleverd, bestaat toch de mogelijkheid, dat de toestand hier voor de Abessinische troe pen onhoudbaar wordt. Het W eeriiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ VERWACHTING: Meest matige, Ooste- lijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk weinig of E= geen, later toenemende kans op sneeuw of regen, aanvankelijk temperatuur om het vriespunt of lichte vorst, later dooi. EE Hoogste barometerstand: 766.8 te Boe- dapest. Laagste barometerstand: 747.6 te La Co- runa. Zon op 8.05, onder 4.15. Licht op 4.45. s §1 Maan op van. 0.14, onder v.m. 10.18. E= E Laatste kwartier 16 Januari 8.01 n.m. j= liiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ADDIS ABEBA, 16 Jan. (Reuter) Volgens berichten uit Abessinische bron zou aan het Noordelijk front we derom een Roode Kruisafdecling door vliegers zijn gebombardeerd. Drie Italiaansche bommenwerpers zouden op de Roode Kruisafdeeling, welke bij Waldia op on geveer 15 K.M. ten Noorden van Dessie is ge- stationneerd, met bommen hebben geworpen. Ook brandbommen weerden geworpen, welke een aantal branden veroorzaakten, die aange wakkerd werden door den hevigen wind, zoo dat ernstige schade werd veroorzaakt. Op het terrein van de ambulance werd de 'tent van den Britschen majoor Burgoyne, de commandant der ambulance, vernield; zijn in strumenten en levensmiddelen verbrandden. In antwoord op het telegram van Burgoyne is een Britsche ambulance in den nacht langs moeilijke paden naar Waldia vertrokken om hulp te bieden. Nader wordt bericht, dat 14 personen zouden gedood zijn, terwijl 35 personen werden ge wond, waaronder twee verpleegsters. De zie- kententen zouden alle zijn vernield. De thans in Abessinië verblijvende vertegen woordiger van het Roode Kruis, heeft volgens een Abessinisch bericht pertinent tegengespro ken eenig voorstel te hebben gedaan of eenige verklaring te hebben afgelegd, dat de afdeelin gen van het Internationale Roode Kruis uit Abessinië zouden worden teruggetrokken, tot dat Italië veiligheid tegen bomaanvallen zou garandeeren. Hij verklaarde in het geheel geen verklaring te hebben afgelegd. Hij werkt thans aan zijn rapport, dat hij direct aan het Roode Kruis te Genève zal toezenden. ADDIS ABEBA, 16 Januari (Reuter) De directeur-generaal van den Fransch-Ethiopi- schen spoorweg heeft prinses Tsehai, de doch ter van den Negus, als presidente van het Co mité van Ethiopische vrouw"en zes Roode Kr nis-wagons geschonken, die elk plaats bieden voor 24 bedden. FRANKORT a. d. MAIN, 16 Jan. (D. N. B.) Onlangs is het in een herberg tot een verwoede vechtpartij tusschen Zigeuners gekomen, waar bij drie belhamels door messteken ernstig ge wond werden. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat verscheidene Zigeuners zich sedert langen tijd bezig houden met het systematisch smokkelen van deviezen en hiermede in hun onderhoud voorzien. In een woonwagen heeft men onlangs 1200 gouden dollars gevonden. De deviezen werden in vele gevallen onder lompen en dekens verborgen, doch ook in de dubbele wanden van woonwagens. De Zigeuners trokken veelal over de Neder- landsche grens. Ook via het Saargebied zijn groote bedragen uitgevoerd. Ten slotte kwamen de Zigeuners in December 1935 te Frankfort a. d Main. Door de vechtpartij te Frankfort, welke de politie aanleiding tot een onderzoek gaf, zijn de drie voornaamste schuldigen en verscheide ne handlangers opgespoord. De beide eerste dagen trokken de Abes sinische krijgers langzaam terug. Zij be twistten den troepen van Graziani lederen duim gronds. De Italianen vielen voortdurend aan. Den laatsten dag hebben de Italianen met mitrailleurvuur uit tanks geheele rijen krijgers van ras Desta weggemaaid. De correspondent van Reuter-ANP te Addis Abeba meldt, dat men aldaar gelooft, dat Makallé thans feitelijk geïsoleerd is van Adoea Men heeft deze inlichtingen uit goede Abes sinische bron vernomen. De Abessinische stam hoofden zouden zich van de stad kunnen meester maken, indien zij dat zouden wen- schen, doch om tactische redenen zouden zij er de voorkeur aan geven te wachten. Men zegt, dat de regeering zich er nadruk kelijk van onthoudt berichten te publiceeren over hetgeen men hier noemt den langzamen maar zekeren opmarsch van ras Seyoem, ras Kassa en andere bevelhebbers aan het Noor delijk front. Bijzonderheden over de Bisschopsconferentie te Fulda. Een driedaagsche veldslag ten Noord-Westen van Dolo zou in een groote Italiaansche over winning geëindigd zijn. Oud-president Wilson beschuldigd van bevor dering van deelname aan den wereldoorlog door de Vereenigde Staten wegens onjuiste voor lichting. Sovjet-Rusland heeft door een nieuwen organi satievorm van het leger thans 1,3 millioen man onder de wapenen. Verkeersvliegtuig in Columbia neergestort; zeven dooden en zeven gewonden. MOSKOU, 16 Januari. (A. N. P.) De plaats vervangend Volks-commissaris voor de Landsverdediging, de maarschalk der Sov jet Unie, Toechatsjefski, heeft in de zit ting van het Centrale Executieve Comité van Dinsdagavond zijn meening gezegd over de militaire begrooting voor 1936. WASHINGTON, 16 Jan-, (D. N. B.- De voor zitter van de Senaatscommissie van onderzoek naar de gebruiken in de wapenindustrie, Nye, heeft in de zitting van Woensdag de beschuldi ging uitgesproken, dat oud-president Wilson eenige omstandigheden, welke Amerika zouden hebben bewogen in den oorlog te gaan, verkeerd heeft belicht. Nye verklaarde, dat Wilson zou hebben beweerd niets te hebben geweten van ge heime verdragen der Geallieerden nopens een herverdeeling van Europa, wanneer de Vereenigde Staten in den oorlog zouden gaan. In Californië werd een exprestrein door een sneeuwlawine bedolven; elf passagiers werden gewond. Bij Waldia ten Noorden van Dessie zou weet een Roode Kruis-ambulance zijn gebombar deerd. De opstandelingen in de Abessinische provin cie Godjam zouden den regeeringstroepen een nederlaag hebben toegebracht. Compensatie-transactie met Duitschland tot stand gekomen. Van 1930 tot 1933 liepen de belastingen met f 128 millioen terug. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot herziening der regle menten op het regeeringsbeleid in Suriname en Curacao. Onderhandelingen over een nieuwe arbeidsover- komst in het Haagsche bakkersbedrijf afge broken. Hiermede is de strijdvaardigheid geweldig opgevoerd. Toechatsjefski merkte op, dat „wij thans, wanneer de regeering dat wenscht, op ieder gewenscht punt een strijdvaardige, goed uit geruste, gewapende macht op de been kunnen brengen". Vervolgens besprak Toechatsjefki de toene ming dér gemotoriseerde eenheden van het Roode Leger, de vestiging van nieuwe garni zoenen, de in gebruikneming van nieuwe kazernes en de verbetering van de luchtafweer, waarbij hij er op wees, dat het Roode Leger 16.000 parachutisten telt. Het geheele effectief van het Roode Leger bedraagt thans 1.300.000 man hetgeen 350.000 man meer is dan verleden jaar. Voor ieder wapen zijn speciale opleidings scholen. Er zijn 13 militaire academies en zes hooge- scholen voor militaire doeleinden. 16000 offi cieren hebben de militaire academies bezocht. De opleiding duurt 4 a 5 jaren. Ten slotte verklaarde Toechatsjefski met na druk dat de strijdvaardigheid van het Roode Leger grooter is dan van ieder ander leger. SACRAMENTO, 16 Jan. (Reuter) Bij het binnenrijden van het station Eder nabij Truckes in Californië is gisteravond een Amerikaansche personentrein door een la wine bedolven. Het aantal begraven perso nen is nog niet bekend. Doktoren, ver pleegsters en ambulance-afdeelingen zijn op weg naar de plaats des onheils. Een geweldige sneeuwmassa rolde van een berg omlaag, vernielde voor een deel de rails en eenige loodsen en bedolf ten slotte drie wagons. De locomotief en de tender bleven vrij. Nader wordt gemeld, dat de trein de Trans- Continental Express van de Southern Pacific was. In totaal zijn elf passagiers gewond. De trein kon doorrijden, nadat de ingesneeuw de wagons waren afgekoppeld. PARIJS, 16 Jan. (Reuter). De bladen deelea mede, dat indien heden de juridische faculteit niet wordt heropend. Vrijdag een algemeene staking zal uitbreken onder de studenten van de juridische en medische faculteit, alsmede de fa culteit der letteren, de leerlingen van de cen trale scholen, pharmacie. politieke wetenschap pen en notarieele wetenschappen. Deze staking zal 48 uur duren en bedoeld zijn als waarschuwing. Men verwacht, dat ook de universiteiten in de provincie zich hierbij zul len aansluiten. NEUWIED, 16 Jan. (D. N. B.) De Rijn is Woensdag bij Neuwied buiten zijn oevers ge treden» BUENOS AIRES, 15 Januari (Reuter) De vredesconferentie van den Chaco heeft tot de finitieve overeenstemming geleid. De diplomatieke betrekkingen tusschen Bo- livië en Paraguay zullen worden hervat; De krijgsgevangenen zullen worden uitgewisseld. Stand op Donderdag 1 uur nan. 755.7 Vorige stand 755.8 BOGOTA, 16 Jan. (Reuter) Tusschen Puerto Boy en Tres Esquinas, in een berg achtige, slechts door wilde Indianenstam men bewoonde streek, is een driemotorig vliegtuig, dat op weg was van Puerto Boy naar Bogota neergestort. Zeven inzittenden, onder wie de beide piloten, een radio-telegrafist en een officier, werden gedood, zeven passagiers ernstig gewond. Tenslotte sloegen de Abessiniërs op de vlucht en trokken 60 KM. terug. Graziani is voornemens direct de operaties te vervolgen, teneinde te probeeren de bedrei ging van ras Desta's troepen op zijn linker vleugel te niet te doen. Met betrekkelijke vei ligheid zouden de Italiaansche troepen dan kunnen oprukken naar de voornaamste doelen Dzjidzjiga en Harrar en de spoorlijn naar Dzjiboeti. De kroonprins van Abessinië heeft een inspectie-tocht gemaakt aan het Noordelijk front. Hij was daarbij gezeten op een prachtig opgetuigd paard ADDIS ABEBA, 15 Januari (Reu ter-ANP) Een driedaagsche veld slag, naar het schijnt de belang rijkste sedert het uitbreken der vijandelijkheden, is zoo juist afge- loopen. De slag werd geleverd ten Noordwesten van Dolo. Het leger van ras Desta, dat 60.000 man sterk is, is volgens berichten uit Somaliland, op de vlucht gedreven met achterlating van honderden dooden en gewonden. De slag is J.L Zondag begonnen. Graziani had besloten direct over te gaan tot het offen sief tegen de troepen van ras Desta, die steeds talrijker werden en sedert een week tusschen de rivieren Ganale Doria en Dawa Pama lang zaam oprukten. De Amerikanen, die aan de bobslee wedstrijden te Garmisch-Partenkirchen zullen deelnemen, zijn voorzien van een nieuw model valhelm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1