Polens buitenlandsche politiek New-Yorksche Beurs De vliegramp in Amerika Kerkelijk leven Sport en spel STEUN AAN DEN VOLKEN BOND CROOTE MOGELIJKHEDEN DONDERDAG 16 JANUARI 1936 Even voor den val bevond het vliegtuig zich op een hoogte van 1000 meter Britsche ministerraad bijeen Nog geen definitieve beslissing inzake het olie-embargo De watervoorziening van Parijs Per dag wordt 900 millioen liter verbruikt Korte berichten De nieuwe Staatsleening De mijter van Mgr. Huibers OM EEN KOKSBAANTJE Reisgeld voor Marseille DE TRIO WORDT GELICHT Postvluchten Academische Examens Retraiten te Bergen Manresa te Venlo Loyola te Vught VOETBAL PROMOTIE-DEGRADATIE I.V.C.B, Gerechtigdheid van spelers OM DE ENGELSCHE CUP Overgespeelde wedstrijden WIELRENNEN DE N.W.U. EN HET U.C.I.- CONGRES Instelling van een wereldkam pioenschap poursuite voor professionals Met Litauen en Tsjecho-Slowakije zijn de betrekkingen nog steeds niet in orde Exposé van minister Beek DE ZESDAAGSCHE VAN BRUSSEL Maandag a.s. valt het startschot FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN WISSELKOERSEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 15 Januari MARKTNIEUWS NEW YORK, 15 Jan. (Reuter) Omtrent het ongeluk bij Goodwin wordt nader gemeld, dat het vliegtuig neerstortte, 25 minuten na den start van het vliegveld Memphis in Tennessee, •waar een tusschenlanding had plaats gehad. Even voor den val meldde de radio-telegra fist nog een hoogte van 1000 meter. Zij die toegesneld waren om te helpen von den nog slechts den motor en enkele grootere Stukken van de cabine. Men gelooft, dat de piloot het toestel nog even op kon richten, voor het tegen den bodem te pletter sloeg, doch het was reeds te laat, het toestel raakte de toppen der boomen; over een lengte van 300 meter waren de toppen der boomen vernield. Onder de verongelukten bevonden zich vier vrouwen; aangezien onder de resten van klee- dingstukken ook kinderkleertjes zijn gevonden vermoedt men, dat ook kinderen om het leven zijn gekomen. LONDEN 15 Jan. (Reuter). In de eerste zit ting van het Britsche kabinet na de Kerstva- cantie heeft minister-president Baldwin verslag uitgebracht over de commissie voor landsverde diging, die gisteren en eergisteren met de ver tegenwoordigers van de weermacht vergaderde. In verband met het feit, dat Eden op de ko mende vergadering van den Volkenbond, Enge land voor het eerst als minister van buitenla'nd- sche zaken zal vertegenwoordigen, is deze mi nisterraad van groot belang. Op de eerste plaats is de kwestie van het petroleum-embargo be sproken. Een definitieve beslissing dienaangaan de kan slechts worden genomen, nadat de des kundigen te Genêve hun meening bekend heb ben gemaakt. Het Britsche parlement komt 4 Februari weer bijeen en zal dan de veelomvattende wetgeven de werkzaamheden moeten afhandelen, welke thans eveneens in het kabinet zijn besproken. Hierbij treden vooral de militaire kwesties op den voorgrond, in het bijzonder de Britsche weermacht in de Middellandsche Zee en Egypte en de veiligheidsmaatregelen voor de Britsche vloot in verband met de toepasing van de sanc ties. PARIJS. 15 Jan. (Reuter.) Ten einde de wa tervoorziening van Parijs te verbeteren, heeft men in de nabijheid der stad een artesischen put van zeer groote diepte geslagen. Op het oogenblik is de aanvoer van drinkwa ter te Parijs juist voldoende om de dageljjk- sche behoefte der hoofdstad te dekken. Aan gevoerd wordt namelijk 500.000.000 liter, waarbij dan nog 400.000.000 liter gefiltreerd Seine- en Mamewater komen. Des zomers wordt ruim de helft van het Seine-water op die wijze verbruikt. Meer kan men aan de ri vier niet onttrekken, daar anders nadeel voor de scheepvaart zou ontstaan. De werken tot onttrekking van water aan het Loire-dal zullen nog eenige jaren in beslag nemen. Een Zweedsche vliegtuigenfabriek heeft een zeer klein type vliegtuig geconstrueerd, dat den naam „luchtvloo" heeft gekregen. Binnen kort zullen proefvluchten worden gemaakt. De prijs van dit vliegtuig zal ongeveer 1000 gulden bedragen. Het Canadeesche meteorologische bureau deelt mede, dat een nieuw hoogterecord voor onbemande ballons is gevestigd door een zijner kleine ballons, waarmede meteorologische waar nemingen worden verricht. Deze ballon be reikte een hoogte van 97.750 voet. 21 April a.s. zullen in de buitenwijken van Rome autobussen in dienst worden gesteld, die gedreven worden door electriciteit, waardoor het benzineverbruik aanzienlijk wordt vermin derd. In het centrum zullen bussen met ben- zine-motoren blijven rijden. Te Boedapest gaat het gerucht, dat binnen kort een verzoening tot stand zou komen tus- schen Goemboes en graaf Bethlen. Laatstge noemde zou benoemd worden tot leider van de Hongaarsche delegatie voor den Volkenbond. Een ernstig schandaal is ln Brazilië aan het licht gekomen door de ontdekking van het feit, dat verscheidene ambtenaren van politie te Sao Paulo, die er mede belast waren den han- dei in alcaloïden te onderdrukken, Integendeel zelf groote hoeveelheden cocaïne het land in voerden. In de mijnen van Fuenfkirchen, toebehooren- de aan de Donau-Dampfschiffahrtgesellschaft, het grootste mijnencomplex van Hongarije, zijn de arbeiders Woensdagmorgen in staking ge gaan. Na 12 dagen ingespannen arbeid zijn de dui kers van het bergingsschip „Arpione", dat toe behoort aan dezelfde bergingsmaatschappij als de „Artiglio", erin geslaagd 50 'ton koper en ijzer te bergen Van het wrak van het Britsche schip „Washington", dat in 1917 nabij Porto Fino door een Duitschen onderzeeër werd ge torpedeerd. Dit is het eerste deel van de lading, dat wordt geborgen; de geheele lading bestaat uit 150 ton koper en 800 ton andere metalen De bergingsmaatschappij zal alles, wat zij bergt van dit schip aan den Italiaanschen staat schenken. Alstublieft, hier is de geleide- brief van de honderdduizend kin derballonnetjes. Waar kan ik uit laden vóór er een rukwind komt? (Pearson's Weekly). Aan het prospectus van de nieuwe 4 pet. Staatsleening nominaal groot 104.000.000, ont- leenen wfj, dat de leening een looptijd heeft van ten hoogste 40 jaren. Te beginnen met het jaar 1937 wordt telken jare op 1 Februari een aan tal schuldbewijzen, bij loting aangewezen, a pari afgelost. Jaarlijks wordt voor deze aflos sing besteed een bedrag van 1.05 pet. van het nominale bedrag der leening, vermeerderd met het bedrag der door die verplichte aflossingen vrijgevallen rente. Versterkte en algeheele af lossing kan te allen tijde plaats hebben. De coupons zijn betaalbaar 1 Februari en 1 Augustus. Betaling der toegewezen schuldbewijzen moet geschieden op 1 Februari. Het bericht betreffende het geschenk, dat de parochie van O. L. Vrouw van Altijdduren- den Bijstand te Amsterdam den nieuwen Bis schop, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers zal aan bieden, behoeft, naar ons wordt medegedeeld, eenige aanvulling. Bedoelde parochie zal aan Mgr. de z.g. „mitra pretiosa" aanbieden, ter wijl oud-priester-studenten uit de Amsterdam- sche parochie van den bisschop en uit Hoorn de z.g. „mitra simplex" zullen aanbieden. In November van het vorige jaar ontving een Bussumsche familie van een volkomen onbe kende een smeekbrief, waarin om een geldsbe drag werd gevraagd, voor een reis naar Mar seille. De schrijver kon een prachtbetrekking als kok aan boord van het Deensche s.s. „Os- rik" krijgenOm het zaakje geloofwaardi ger te maken, had de man er een epistel van den kapitein van het schip bijgedaan, waarin o.a. te lezen stond; „U staat als een uitstekend vakman bekend en ik zal u graag een betrek king aan boord verschaffen." De familie vond het zaakje echter tamelijk verdacht; de politie werd in het geval gemengd en weldra bleek, dat het heele verhaal van A tot Z gelogen was. De 26-jarige man was reeds zesmaal veroordeeld. Verd. gaf toe, dat de brief niet van den ka pitein afkomstig was. Een Poolsche vriend te Marseille, „die in valsche papieren handelt" had het epistel geschreven. Het O. M. bij de Amsterdamsche rechtbank requireerde wegens poging tot oplichting een gevangenisstraf van' negen maanden. De verdediger mr. G. Parser, verzocht de rechtbank alsnog een reclasseeringsrapport over verd. in te winnen; conform werd besloten. 19 Februari zal dit rapport worden behandeld. Woensdagmiddag om half twee zijn de sleep- fcooten Daniël en Ika Goedkoop met een grooten bok naar het IJselmeer vertrokken om de ge zonken motorboot „Trio" bij Kornwerderzand te gaan lichten. De Perkoetoet (uitreis) is uit Karachi ver trokken en landde in Akyab. De Sperwer is op de uitreis te Rome aange komen. De Kwak is op de thuisreis te Athene geland. LEIDEN. Candidaats-examen geschiedenis, mejuffrouw H. Moek; Candidaats-examen wis- en natuurkunde letter L de heer H. L. J. Beek. Candidaats-examen wis- en natuurkunde letter F, de heer H. J. Micheels. JANUARI: Zaterdag 1821. Dienstplichtigen. Dinsdag 2124. Meisjes boven 17 jaar. Vrijdag 2427. St. Jozefgezellen. Maandag 2730. St. Jozefgezellen. Vrijdag 31 Jan3 Febr. Gehuwde mannen o.a. uit Obdam. FEBRUARI: Dinsdag 47. Meisjes Congreganisten boven 17 jaar. Zaterdag 811. R. K. Rijwielclub. Dinsdag 1114. Gehuwde Vrouwen. Zaterdag 1518. Jonge Mannen. Dinsdag 1821. Meisjes boven 17 jaar. Zaterdag 293 Maart. St. Jozefgezellen, dis trict Haarlem. 21—24 Jan. Parochies van dekenaat Horst. 2528 Jan. Kring Deurne. 2831 Jan. Jonge Boeren, kring Horst n. 14 Febr. Liessel, Neerkant en Helenaveen. 69 Febr. Roggel. 1013 Febr. Jonge Boeren, kring Weert. 1417 Febr. Groot Veldhoven. 1821 Febr. Jonge Boeren. 2225 Febr. Eindhoven. 1821 Jan. Middenstanders. 2326 Jan. Vught. 27—30 Jan. Middelbeers, Oostelbeers, Oirschot. 31 Jan.—3 Febr. Tilburg: par. Goirke en Has selt. In een te Den Bosch gehouden bestuursver gadering der R.K. Federatie installeerde ae voorzitter de nieuwe bestuursleden, de heeren Frantzen en Putter, die de plaatsen, ontstaan door vertrek van den heer Wilbers en den zeer- eerwaarden pater Esser C.E.S_A., innemen. Langdurige besprekingen werden, naar de S.I. meldt, gewijd aan de promotie- en degra datieregeling tusschen de diocesane bonden Limburg en Utrecht en den I.V.C.B., waartus- schen terzake geen overeenkomst was verkre gen. Het resultaat was dat de door de dioce sane bonden voorgestelde regeling' gehand haafd blijft, echter zal getracht worden de beide plaatsen in Limburg open te houden doordat niet alle tweede klas-afdeelingen op negen elftallen zijn gebracht en in Utrecht, doordat de Twentsche afdeeling tweede klas nog niet uit negen elftallen bestaat, aan te vullen! De orgaankwestie met Limburg nam gerui- men tijd van de besprekingen in beslag. Be sloten werd een uitvoerig schrijven aan den R.K.L.V.B. te richten waardoor de mogelijk heid van een oplossing open blijft. Inzake de overschrijvingsbepalingen werd een nadere regeling vastgesteld, noodig gewor den door de gewijzigde bepalingen voor gerech tigdheid van spelers. Het Federatiebestuur heeft bepaald dat de overschrijving van spelers wegens verhuizing enz. door een diocesanen bond geschiedt en de toestemming gepubliceerd wordt onder officieel van dien diocesanen bond, indien de beide ver- eenigingen lid zijn van en de elftallen uitko men alleen in dien diocesanen bond. In alle andere gevallen moet de overschrij ving geschieden door de Federatie. Het betref fende besluit zal in het officieel orgaan gepu bliceerd worden. Het Federatiebestuur heeft verder bepaald dat artikel 2 van de bepalingen voor gerech tigdheid van spelers dusdanig moet worden uit gelegd, dat bijaldien een speler voor 1 Januari geregistreerd is door een diocesanen bond, bij opgave aan den I.V.C.B. de vastgestelde wacht tijd van drie weken niet in acht behoeft ge nomen te worden. Opnieuw zal getracht worden de registratie van clubnamen door de Federatie voortgang te doen vinden. Op voorstel van den R.K.L.V.B. zal binnen kort wederom een bespreking plaats vinden tusschen alle bondssecretarissen. De resultaten van de Woensdag voor de derde ronde om de Engelsche Cup overgespeelde wed strijden luidden: Luton Town—West Ham United 4—0. Sheffield WednesdayCrew Alexandra 31, na verlenging. BirminghamBarnsley 02. Tranmere RoversNotts County 43 Leeds UnitedWolverhampton Wanderers 31. Stoke CityMilwall 40. Bolton WanderersBlackburn Rovers 01 na verlenging. Voorts werd Woensdag nog een wedstrijd voor de League gespeeld tusschen Manchester City en Huddersfield Town, welke ontmoeting dooi de laatste vereeniging met 2—1 werd gewonnen. Het jaarlijksche voorjaarscongres van de Union Cyliste Internationale zal gehouden won den op Zaterdag 8 Feb. a.s. te Parijs. De N. W. U. zal op dit congres, behoudens verhindering, vertegenwoordigd worden door de volgende gedelegeerden: jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, J. D. Viruly, B. Swaab de Beer, jhr. A. P. A. Elias van Strabrouck. Door de N. W. U. zijn o. a. de volgende voorstellen op de agenda geplaatst: 1. Het aantal stemmen van de N. W. U. te brengen van zes op twaalf; 2. In te stellen een wereldkampioenschap poursuite voor professio nals; 3. De leeftijden voor veteranen-licenties terug te brengen van veertig op vijfendertig jaar; 4. Voorschriften bij de wereldkampioen schappen op den weg: A. Geen andere auto's of motorrijwielen op het parcours toe te laten, dan uitsluitend die. welke bestemd zijn voor de wedstrijd-commis sarissen e. d., doch als maximum drie motor vervoermiddelen. B. De tenten yan verschillende landen ten- behoeve van de verzorging van de renners te plaatsen op afstanden van tenminste 50 meter van elkander. C. Het benoemen van zes speciale commis sarissen tot het houden van toezicht bij be doelde verzorgingstenten. 5. Tóe te staan, dat bij de wereldkampioen schappen op den weg de renners van hetzelf de land elkander gedurende de wedstrijden on derlinge hulp mogen verleenen, in den vorm van het verwisselen van rijwielen, onderdeelen en banden. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaken- Omroeper onder da aandacht van 80.000 ge- mnnejj. WARSCHAU, 15 Jan. Vandaag heeft de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Beek, voor de Sejmcommissie voor Buitenland sche Zaken een exposé gegeven van de beginselen der Poolsche buiten landsche politiek. Hij sprak allereerst over het Italiaansch- Abessinische conflict, dat hij het belangrijkste symptoom in den bestaanden internationalen toestand noemde. Poolsche belangen zijn bij den strijd in Oost-Afrika niet betrokken, door dat het land daar geen Interessen heeft. Met Italië onderhoudt Polen de beste betrekkingen, die berusten op traditie en op begrip voor de wederzij dsche belangen. Engeland, aldus vervolgde Beck, mag in het bestaande conflict niet als partij beschouwd worden, daar het conflict behandeld wordt Ln het normale kader van den Volkenbond. De betrekkingen tusschen Polen en Engeland zijn zoo goed mogelijk, hetgeen tot uiting komt in de samenwerking te Genève en in de gunstige ontwikkeling der economische betrekkingen tus schen beide landen. Het is niet waarschijnlijk, dat er een tegenstelling zal ontstaan tusschen de doelstellingen der Britsche politiek in Euro pa en de vitale belangen der Poolsche politiek. De houding, die Polen ten aanzien van het Oost-Afrikaansche conflict aanneemt, is vol komen objectief en gedesinteresseerd. Polens aandeel in de toepassing der sancties is een uitvloeisel van de verplichting tot samenwer- Minister BecTc, king met de andere staten, die bepaald wordt door de beteekenis van Polen op internationaal gebied. Zoolang het Volkenbondspact door een aan zienlijk getal staten wordt erkend, verplicht het Polen evenzeer als de andere mogendhe den. Polen kan niet medewerken aan een ver zwakking van dit werktuig van internationale samenwerking; deze overweging heeft het standpunt der delegatie te Genève bepaald. De Poolsche politiek zoekt sedert jaren naar eenvoudige en duidelijke wegen, zooals maar schalk Pilsoedski, de groote bouwmeester van het land, ze heeft aangegeven. Deze politiek wil opbouwend zijn en begrip voor de werkelijk heid hebben; zij wil praotische oplossingen vinden. Zij heeft zich geuit in de regeling der belangrijkste aangelegenheden met de nabuur- staten in tastbare overeenkomsten. Minister Beek herinnerde hierbij aan de be langrijke rol door Polen gespeeld bi) de tot standkoming der non-agressiepacten tusschen de Sovjet-Unie en haar westelijke buren. Polen heeft den eersten stap gedaan tot het scheppen van voorwaarden voor permanent vreedzame betrekkingen tusschen Rusland en de landen met een anderen staatsvorm. Het verdrag met- Duitschland is door de openbare meening der wereld gezien als een der belangrijkste ge beurtenissen op den weg van het streven naar vreedzame samenleving in het Europa van na den oorlog. Bij het sluiten van dergelijke over eenkomsten is Polen er steeds op bedacht ge weest vroegere verbintenissen niet aan te tasten. In den laatsten tijd, aldus zeide de minister, wordt steeds meer gesproken over regionale organisatie. Het is gebleken, dat de Volken bond niet de geheele wereld kan bestrijken, en daaruit is het opkomen te verklaren van de regionale gedachte, die misschien op zichzelf ook juist is. Wij moeten echter vaststellen, dat het onze zaak is te bepalen, wat wij beschou wen als gebied van PoolSche belangen en dat wij in dit opzicht geen klaargemaakte recep ten aannemen. Wie onze medewerking wil, kan zich met ons verstaan. Polen onttrekt zich niet aan samenwerking, maar het moet motief en doel der voorgestel de overeenkomsten kennen. De betrekkingen tot Roemenië en Letland ontwikkelen zich gunstig. Het wonderlijkste verschijnsel, aldus ver volgde Beek, is Litauen, dat in zijn betrekkin gen tot Polen geen der normen erkent, die door beschaafde landen in het buurtverkeer worden toegepast. Het proces betreffende den moord op Pieracki heeft hier de zaken in een nieuw, smartelijk licht gesteld. Volgens de acten heeft een vroeger lid der Litausche re geering deel gehad aan de financiering van het terrorisme in Polen. Indien na een nauwkeurig onderzoek zou moeten worden vastgesteld, dat het hier een handelwijze betreft, die nog door de Litausche regeering wordt gevolgd, dan zou Polen Litauen moeten beschouwen als een element, gevaarlijk voor den vrede. De publieke opinie in Polen is verder sedert langen tijd verontrust door de behandeling der Polen in Tsjecho-Slowakije en de Poolsche re geering zal steeds met die openbare meening rekening houden. Er heeft met Praag een ge- dachtenwisseling plaats gehad, waarbij de overtuiging tot uiting kwam, dat over de ver houding tusschen beide landen ln de eerste plaats wordt beslist door de behandeling der Polen in Tsjecho-Slowakije. Diplomatieke kunstgrepen zullen hier niet baten: slechts de goede wil der regeering te Praag zal door Polen gewaardeerd worden en bijdragen tot de schepping van een gunstiger atmosfeer. Na zijn rede verklaarde Beek zich bereid, de opgeworpen kwestie te bespreken met de leden der commissie. WARSCHAU, 15 Jan. (Reuter) In de be- grootingscommissie van den Séjm werd gisteren de legerbegrooting, ter hoogte van 768 millioen zloty of 34 procent van de totale begrooting, aangenomen. Ik dien m'n tiende maand nit bij de infanterie. Kolossaal wat een geduld; ik houd het in mijn diensten nooit langer dan een maand uit. (Vendémi aire). Thans is besloten, dat de jaarlijksche Brus- selsche Zesdaagsche Maandagavond 20 Januari as. zal aanvangen en thans dus tot en met Zondagavond 26 Jan. a.s. zal duren. Dit uitstel was noodzakelijk geworden door het feit, dat de renners Charlier, Deneef, Piet van Kempen en Schön gecontracteerd hadden met de baan te Dortmund voor een koppelwed strijd in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Voorlooplg verleend aan J. A. de Vries, win kelier in heerenm'odeartikelen, wonende te Leeuwarden, Nieuwstad, 135 en aldaar hande lende onder onder den naam „De Groote Man chet". Bewindvoerder mr. C. H. Beekhuls Jr., advocaat en procureur, Leeuwarden. Verhoor schuldelschers Vrijdag 7 Februari, des n.m. te 3 uur in het Paleis van Justitie te Leeuwarden. (Een ontwerp accoord werd gedeponeerd.) Voorlooplg verleend aan: de N.V. Maatschappij tot Exploitatie der Nieuwe Arnhemsche Cou rant, in llqquldatie, gevestigd en kantoorhou- dende te Arnhem. (Procureur mr. S. Tromp Meesters te Arnhem). Bewindvoerder: mr. K. Th. Koch. advocaat en procureur te Arnhem. De vergadering der schuldelschers is bepaald op 3 Febr., des middags te 2 uur ln het Paleis van Justitie te Arnhem. Failliet verklaard: 13 Jan. H. R. Vervoort', typograaf, Den Haag, Gerard Doustraat 221, M. Chr. Laman, koopman, Leiden, Rijns- burgerweg 60. A. A. van Nood, graanhandelaar, Leiden, Rapenburg 118. S, P. A. M. Paap, Delft, Achterom 145. P. v. d. Harst, bouwkundige, Schevenin- gen, Harstenhoekweg 6. N.V. Th. Gielens, fabrieken, Arnhem. 14 Jan. J. J. van Kilsdonk, bakker, Haar lem', Santpoorterplein 2. A. C. E. Huykman, echtgenoote van A. van Welsenes, winkelierster, Haarlem, Mamix- straat 67. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van E. de Vrij, Haarlemmermeer; G. Smeding. Haarlem. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 14 Jan., Poseidon. s„ Londen: Ilse, s„ Swansea: Deucalion, s.. Mlddl. Zee, laatst Rotterdam'; Hilda, s., Swansea. 15 Jan., Bolette. s., Rouaan; Poelau Tello, m-S., Java; Hauk, s., Calais; Thcano, s., Fowey. Vertrokken 14 Jan., Maja. s„ Limhamn; Rijn stroom, s„ Lelth; Vliestroom, s., Huil; Leeuwar den, s., Londen; Dolius, s., idem. Aangekomen 15 Jan., Achuri, s., Bilbao (voor Velsen) Vertrokken 15 Jan.. Ransdorp, m«., Norden ham; Ransel, m.s., Kingslynn; Robert, s.. Ein den; Hauk, s., Stettin; Langanger, tank. Ant werpen; Tltus, s., Hamburg; Arpheus, s.. Kopen hagen; Waterland, s., B.-Aires; Zaanland, s„ Hamburg; Rhein, s„ idem. AMSTERDAM, aangekomen 14 Jan., Posei don. Londen. stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor. 15 Jan., Ilse, Swansea, steenkolen. Hoofdkanaal Oost, Ned. Bevrachtingskantoor; Deucalion, Middl. Zee laatst Rotterdam, stukgoed. Surl- namekade. Verg. Cargadoor3kantoor; Bolette, Rouaan, ledig, Rietlanden, Havenbedrijf De Rietlanden: Poelau Tello. Java, stukgoed, Suma trakade, Mij. Nederland; Hilda, Swansea, steen kolen, Rietlanden, Ruys Co. Aangekomen 15 Jan., Taygetos. AArhuus, repa- reeren Ammst. Dok, Vinke Co. Aangekomen 15 Jan., Theano, Fowey, stuk goed en kiel, Rietlanden, Holl. Stoomboot Mij; TaygetofA Aarliuus, ledig, Amst. Dok, Vinke Co. KON. STOOMBOOT MIJ. CALYPSO, 14 Jjin. van Napels naar Livorno. OBERON, 14 Jan. van Triest n. Flume. RHEA. 14 Jan., van Kopenhagen naar Gdynia. VTJLCANUS, Mlddl. Zee naar Amsterdam, pass. 13 Jan. Finlsterre. PO&EIDON, 14 Jan. van Londen te Amst. DEUCALION, 15 Jan. van Middl. Zee, laatst Rotterda mte Amsterdam. TITUS, 15 Jan. van Amst. naar Hamburg. ORPHEUS, 15 Jan. van Amst. n. Kopenhagen. VULC'ANUS, Middl. Zee naar Amsterdam', was 15 Jan. 12 uur des middags 140 mijlen Z. W. van Ouessant. AMSTERDAM, 14 Jan. van Amst. te Hamburg. GANYMEDES, 14 Jan. van Izmir te Istanboul MEROPE, 14 Jan. van Danzig te Kopenhagen. OBERON. 15 Jan. van Trlëst te Fiume. NEREUS, 15 Jan. van Rotterdam te Passages. AJAX. 14 Jan. van Corcublon naar Amst. BERENICE, thuisreis, was 15 Jan. 12 uur des middags 300 millen N. van Terceira. ORION, Middl. Zee naar Amsterdam, was 15 Jan. 12 uur des middags 80 mijlen Z. W. van Ouessant. PER&EUS, Rotterdam naar Middl. Zee, pass. 13 Jan Ouessant. COTTICA. Uitreis, was 13 Jan. 3 uur 15 n.m. 360 mijlen Z. van Lands End. MIJ. NEDERLAND POELAU TELLO, 15 Jan. van Java te Amst. TAWALI, uitreis, 15 Jan. te Antwerpen JOHAN DE WITT, uitreis, 15 Jan. van Suez. SALABANGKA, thuisreis, 14 Jan. van Fort Soudan. POELAU ROEBIA, 15 Jan. van Batavia naar Amsterdam. CHR. HUYGENS, thuisreis, pass. 13 Jan. Perlm ROTTERD. LLOYD. DJAMBI, 15 Jan. v.m. 8 u. 10 van Java te R'dam BUITENZORG, thuisreis, pass. 14 Jan. Point de Galle. KOTA TJANDI, thuisreis, pass. 15 Jan. v.m. 7 uur Kaap del Armi. SIBAJAK, thuisreis, iS Jan. van Colombo. SITOEBONDO, uitreis, pass. 15 Jan. Ferim. INDRAPOERA, uitreis. 14 Jan. van Gibraltar. SOEKABOEMI, thuisreis, 13 Jan. van Singapore. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—O.-AZIK LIJN. ZUIDERKERK, uitreis, pass. 14 Jan. Ferim. SEROOSKERK, uitreis, 14 Jan. te Dairen. MEERKERK, thuisreis, 13 Jan. van Manilla. GAASTERKERK, thuisreis, 14 Jan. van Mar seille. HOLLAND—AFRIKA LIJN. RANDFONTEIN, 16 Jan. van Rotterdam te Ham burg verwacht; zal daar schade aan de schroef herstellen. BOSCHFONTEIN, 15 Jan. v.m. 6 uur van Bre men te Hamburg. SPRINGFONTEIN, 15 Jan. van Beira naar Mozambtqque. NIJKERK, uitreis, 15 Jan. te Mombassa. HOLLAND—BRITSCH-INDIË LIJN. STREEFKERK, 15 Jan. van R'dam te Calcutta. MIJ. OCEAAN. POLYDORUS, Java naar Amst,, 11 Jan van Colombo. PEISANDER, Amst. n. Java, 14 Jan. v. Swansea. KONINKL. HOLL. LLOYD. WATERLAND. 15 Jan. van Amst. n. B.-Aires. ZAANLAND, 15 Jan. van Amst. n. Hamburg. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. HELDER, thuisreis, pass. 14 Jan. Ouessant: wordt 15 Jan. te Havre verwacht. HOLLAND—AMERIKA LIJN. VEENDAM. 14 Jan. van R'dam te New-York. BIIJ5ERDIJK, 13 Jan. van New-York naar Houston. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN, ALWAKI, thuisreis, pass. 14 Jan, Teneriffe. Slotkoersen Jan. 15 14 13 11 Allied Chemical 167 165% 167 Am. Tel. lei 159 159 157% 1573/4 Am. Tobacco B 101% 101% 993/4 Anaconda Copp. 28V4 29% 29% 293/4 Balt. Ohio 183/s 18% 18 17% Can. Pacific 11% 11% 113/4 11% Case Treshing Cons. G. of N.Y. 327/8 32% 32)4 Dup. de Nem. Gen. Electric 38% 38% 387/g 39% Gen. Motors 55% 557/g 55% 56 Kon. Olie 51% 501/4 493/4 New-York Centr. 30 30% 30% 293/g Radio Corp. 13% 13% 13 13 Stand. Oil N.J. 54% S47/8 543/4 54% U. S. Steel Ccrp 48V4 48% 48% 48% Westingh. Elect. 987/8 100 100 NEW-YORK Jan. 15 14 13 11 Londen 4.96 4.96% 4.96% 4.69% Parijs 6.63% 6.62 6.623/, 6.647/8 GR A ANNOTEERING LIVERPOOL, 15 Jan. Tarwe; Mrt. 6/7, Mei 6/4, Juli 6/3 7/8. HALCYON LIJN. STAD VLAARDINGEN, 14 Jan. van Narvik. MAASBURG. pass. 13 Jan. Gibraltar. STAD HAARLEM, pass. 14 Jan. Gibraltar. JAVA—NEW-YORK LIJN. SALAWATI, 14 Jan. van Batavia n. New-York. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. MADOERA, 13 Jan. van Pacific Kust te Lorenzo Marques. ALPHERAT, 15 Jan. Van R'dam te Hamburg. BENGALEN, 14 Jan. van Pacific Kust te Ran goon. MAPIA, 11 Jan. van New Westmlnter te Van couver. SAPAROEA, 11 Jan. van Calcutta te Porti. (O.) KONINKL. PAKETV. MIJ. BONTEKOE. 14 Jan. van Lorenzo Marques n. Durban. STAGEN. 14 Jan. van Melbourne n. Singapore. VAN REES, 14 Jan. van Batavia te Sydney. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIBADAK, 14 Jan. van Macassar. DIVERSE SCHEPEN. INDUS, sleepboot, i4 Jan. van Fayal n. R'dam. PETRONELLA, 12 Jan. van Pladjoe te Singapoae ALDEGONDA, 14 Jan, van Balik Pappan te Singapore. JUNO, 10 Jan. can Singapore n. Fenang. AN ASTASIA, 12 Jan. van Slngap. n. Soesoe. PAULA. 13 Jan. van Singapore r.aar Soesoe. AUGUSTINA, 8 Jan. van Pladjoe n. Ballk Pappan. JOSEFINA, 12 Jan. van Pladjoe n. Singapore. AGATHA. 11 Jan. van Balik Pappan te Batavia ANGELINA, 11 Jan. van Balik Pappan naar Foochow. MAMURA, 9 Jan. van Curasao n. Engeland. MANVANTARA, naar Curacao, ws 14 Jan. 10 u. 5 v.m. 30 mijlen O. van Niton. PERNA. 15 Jan. van Rouaan te Curacao verw. PHOBOS, naar Belfast, was 13 Jan. 3 uur n.m. 140 mi.f.e'n van Malin Head. MARPESSA, 24 Jan. van Amst. te Puerto Mexico verwacht. IJSELHAVEN, naar Jacksonville, was 13 Jan. 7 uur 45 n.m. 40 mijlen Z. van Lands End. ARTEMIS. Napels naar Curasao, 11 Jan. door Algiers gesignaleerd. GADILI.A, naar Triëst, pass. 9 Jan. Gibraltar. MALVINA, naar Alexandrië v.o., pass. 10 Jan. Gibraltar. OOSTZEE, sleepboot, naar Tunis, was 13 Jan. 11 u. 35 n.m. 50 mijlen Z.W. Van Lands End. RAPANA, 13 Jan. van Rouaan n. St. Kitts v.o. APOLLONIA, 12 Jan. van Port-Said te Constanza SELENE, 13 Jan. van Constanza n. Malta. HERMES, 12 Jan. van Abadan te Suez. STOLWIJK, 14 Jan. van Livorno te Sfax. JONGE ANTHONY, 11 Jan. van Marseille te Valencia Roads geankerd. HENNIE, 13 Jan. van Avonmouth n. Truro. DORDRECHT, 14 Jan. van Manchester n. New- York (later bericht). JONGE ANTHONY, 14 Jan. van Valencia te Castellon. JONGE JOHANNA, Carthagena n. Londen, pass. 14 Jan. Gibraltar. GOOTE, 12 JJan. van R'dam te Gdynia. ZEELAND, 14 Jan. van Blyth naar Hamburg. THEMISTO, Cardiff n. Vancouver, 14 Jan. van Cristobal. AMSTEL. Antwerpen n. Casablanca, pass. 14 Jan. Finlsterre. BATAVIER II, 15 Jan. van R'dam te Gravesend INDUS, sleepboot, 14 Jan. van Fayal n. R'dam. MERWEDE, 13 Jan. van Londen te Llanelly. 8CHI0LAND, 15 Jan. 'van Hamburg op de Tyne SCHOKLAND, 14 Jan. van Blyth n. R'dam. TRITO, 15 Jan. vaVi R'dam te Belfast. WESTPLEIN, R'dam n. Narvik, pass. 14 Jan. Kopervick. WINSUM, 13 Jan. van Rosarlo te Belfast. DORDRECHT, 14 Jan. van Londen n. New-York. DRIEBERGEN, 14 Jan. van Narvik n. Vlaar- dingen. TUVA. Antwerpej) naar Montevideo, pass. 14 Jan. Finiscerre. TELA, 14 Jan. van Rosario n. Las Palmas v.o. AMSTERDAM, 15 Jan. Het Nederlandsche m.s. „Ransel", is hedenochtend van hier naar Kingslynn vertrokken. Als bekend had de „Ran sel" een draad in de schroef gekregen, welke bij Verschure Co.'s Scheepswerf werd verwijderd. Het Nederlandsche m.s. „De Hoop", waarom trent ongerustheid bestond, Is terecht. Volgens 13 dezer te Bremen ontvangen bericht, ligt het schip geankerd te Carolinenslel. Gerapporteerd wordt, dat ,.De Hoop" tusschen Spiekeroog eu Wangeroog aan den grond heeft gezeten. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie H. V. A. Kol. Bank; Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Adj. Milw. Mtlw. goud Shell Tidewater Cities Service 230 248—245Yt 57 X 17K—3/8 30% 29 1/8 5 3/8—9/16 14 10)4—7/16 10% 2 5/16—3/8 Van 4.30—5.00 uur Kol. Bank N. 1.8. U. Anaconda Adj. Mllw. Milw. goud Shell Tidewater 58 117 17 7/16 5 9/16—V, 14—13 15/16 10 7/16—y, 10%3/16 Cities Service 2 3/8—7/16 Balt. Ohio 115/16 's-HERTOGENBOSCH, 15 Jan. Vee. Op de markt waren aangevoerd: 2343 stuks: 1627 suks hoornvee, 428 biggen, 71 zeugen, 43 schapen-lam meren, 54 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoelen f 130220, kaifvaarzen f 110150, magere ossen en koeien f 70155 per stuk; vette ossen en koelen le kwal. f 0.230.24, 2e kwai. f 6090 per stuk; biggen 1.501.55 per week; schapen en lammeren f 818 per stuk. Handel in gebrulsvee williger, vooral vraag naar zwaar melkvee: ook guste koelen van goede kwa liteit met eenige melkgift gezocht stijf prijshou dend. Jong fokvte algemeen vrij goede handel en gemakkelijk prijshoudend. Slachtvee sleepende handel, moeiiyk prijshoudend. Stieren tamelijk en prijshoudend. Biggen en fokvarkens korte aanvoer, iets hoogere vraag, prijzen sleepend. duur. Scha pen en nuchtere kalveren vlug, stijvere prijzen. Op 16 Januari geen paardenmarkt, de eerst volgende wordt nog nader aangekondigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2