Streekplancommissie voor Midden-Limburg WmM 1 Lady letchford? Keuringsdiensten EEN BIJEENKOMST TE ROERMOND RALLYE MONTE CARLO i WIE WORDT DONDERDAG 16 JANUARI 1936 Installatie door minister Slingen- berg, die in zijn rede de streek- planbelangen schetste Kolonisatie-probleem in ons land Tweeledig Concertgebouworkest op tournée Concerten te Kopenhagen en Stockholm PROF. S. P. HAM OVERLEDEN KONINGIN EN PRINSES TE DEN HAAG BESTRIJDING TANDBEDERF Het is de bedoeling, het aantal van 21 tot 16 terug te brengen Spoorwegpersoneel op 55 jaar pensioen? Een voorstel van de directie der Spoorwegen Werking van Landbouw- crisissteun Staatscommissie pleegt overleg met Middenstands vakorganisaties GEEL AUTOLICHT IN FRANKRIJK Verplichting geldt niet voor buitenlanders Smokkelwaar in beslag genomen Inbraken in West- Brabant Daders in hooger beroep voor het Hof te s-Hertogenbosch VALSCHE MUNTERS GEVONNIST VERVOER VAN INBREKERS Amsterdamsche snorder staat terecht Twaalf der Nederlandsche deelne mers hebben te Rotterdam voor de behendigheidsproeven geoefend Hoe men de moeilijk heden bestrijdt DE „CESARINA" "GELICHT „De Hoop" terecht Kurkenfabriek in lichter laaie Slachtoffer van ongeluk overleden Pand en inhoud gingen geheel verloren AUTO IN MODDERSLOOT Inzittenden konden gered worden UIT DE STAATSCOURANT Ond ersckeidingen Consul-generaal Rechterlijke macht Commissie Econ. Raad DOOR CHARLES CARVICE i i i Woensdag heeft in het raadhuis te Roermond de Minister van Sociale Zaken, mr. M. Slin- genberg, de Streekplancommissie voor Midden- Limburg geïnstalleerd. Des morgens werd de minister bij zijn aan komst op het station begroet door den burge meester van Roermond, mr. P. J. Reymer en ir. J. H. Froger, leider van den Limburgschen Streekplandienst. In den middag bezichtigden Z. Exc. en ir. Froger, onder leiding van Mgr. ar. J. van Gils, de stad, o.m. het Groot-Semi narie, waar Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, werd begroet. Te drie uur had de installatie plaats van de Streckplancommissie voor Midden-Limburg. In het raadhuis waren nog bijeen, behalve ge noemde autoriteiten, de heer J. Th. Verheggen, wegens ziekte van den Commissaris der Ko ningin waarnemend Commissaris der Koningin en verschillende leden van de werkoommissies der Streekplannen in Noord- en Zuid-Limburg. De heer Verheggen heeft den minister verwel komd en hem dank gebracht voor zijn aanwe zigheid. Spr. wees erop, dat de provincie deze Streekplancommissie bevorderd heeft en voor dit doel ƒ5000 heeft beschikbaar gesteld. Burgemeester Reymer verwelkomde den mi nister en de aanwezigen namens de gemeente. Op voorstel van den heer Verheggen werd een telegram gezonden aan den Commissaris der Koningin. Ir. J. H. Froger hield een inleiding over het wezen, de werking en het program der Streek plancommissie, De Streekplannendienst beoogt op grond van een nauwgezette kennis van den bodem, de be volking en van de wijze, waarop tot nu toe de bodem werd gebruikt, een plan te ontwerpen, dat de bestemming der gronden vooruit vast legt en waarmee later de gemeentebesturen by het ontwerpen van hun uitbreidingsplannen en van hun verbeteringen in de toekomst re kening dienen te houden. Nauwgezette kennis is de eerste vereischte wil men een dergeiyk plan niet tot een on uitvoerbare utopie maken die alle contact met de werkelijkheid mist. Tot het verwerven van die kennis bezit Limburg reeds mooie instel lingen in den L. T. B. en het Econ. Technolo gisch Instituut. Daarmee wordt samengewerkt en nieuwe studiecommissies worden in het leven geroepen. Tot een merkwaardig resultaat leidde reeds de studie der bevolkingsbeweging. Het bleek n.l. dat Limburg waar de be volking de laatste kwarteeuw bijna twee maal zoo snel toenam als over het heele land thans niet aan het verschijnsel ont komt, dat zich in heel Europa demon streert: den terugkeer der bevolking van de stad weer naar het land. De plattelands gemeenten ook in Midden-Limburg komen dus in de naaste toekomst voor groote moeiiykheden te staan. Een der eerste taken van deze nieuw ge- installeerde streekplancommissie zal het dus zijn zoo spoedig mogeiyk daaraan tegemoet te komen, daarin te voorzien. Het probleem der binncnlandsche kolonisatie met name in de randge meenten van de Peel staat thans in het middelpunt van haar aandacht. Op medewerking van alle gemeentebesturen aan de oplossing van dit probleem, eventueel op de medewerking van den aanwezigen be windsman rekent de streekplannendienst in Limburg. Minister Slingenberg zeide in zijn toespraak, dat hü aan de Uitnoodiging om de Streekplan commissie Midden-Limburg te installeeren. gaarne gevolg gegeven had, omdat hU daar mede wilde getuigen van de groote belangstel ling, welke de Regeering heeft voor het gewes- teiyk streven naar goede streekplannen. Het plan voor Midden-Limburg is van twee ledige beteekenis in dien zin n.l., dat het niet alleen op het oog heeft de eigenlijke streek- planbelangen voor het middendeel van Limburg, doch ook, dat het als sluitstuk moet dienen tus- schen de streekplannen voor Noord- en Zuid- Limburg. De belangen, welke in Midden-Lim burg moeten worden gediend, zijn van onder scheiden aard. Voorop staat wel het trekken van hoofdver keerswegen, doch van groote beteekenis zijn eveneens het in cultuur brengen van woesten grond, de ontwatering, rioleering en binnen- kolonisatie, terwijl c.q. tevens aandacht moet worden besteed aan behoud van natuurschoon, bebossching en de vestiging van industrie. Aan gezien dit streekplan moet worden beschouwd als het groote stramien, waarop hoofdverkeers wegen worden geborduurd en waarop vlakken voorkomen voor bosch en hei, tuinbouw en in dustrie, behoeft het geen betoog, dat zoodanig streekplan in vele opzichten den grondslag vormt voor gemeenteiyke uitbreidingsplannen. Een materie, waarvan de zorg aan myn de partement zeer in het byzonder is toevertrouwd. Ik juich dan ook alle bemoeienissen om tot een streekplan te komen, ten zeerste toe, omdat zij op zichzelve reeds een stimulans vormen tot het maken van uitbreidingsplannen en naar ik ver nam, zijn er inderdaad zelfs reeds gemeenten in Midden-Limburg, die vooruit zijn geloopen op de thans te installeeren commissie en die uitbreidingsplannen hebben ontworpen. In het vertrouwen, dat de Streekplancommis sie Midden-Limburg het waardige sluitstuk mo ge vormen op het reeds verrichte gewestelijke werk en met den wensch, dat de Commissaris der Koningin spoedig van zijn ziekte moge her stellen en zich weder als voorheen op zoo uit muntende wijze aan de belangen van het ge- .west moge wijden, verklaarde spr. de commis sie voor geïnstalleerd. Aan het einde der byeenkomst dankte de minister voor de prettige ontvangst en beloofde steun voor de binnenkolonisatie, die brood aan velen in Limburg zal moeten geven: In een besloten vergadering werden hierna de werk- commissies ingesteld. De Nederlandsche Vereeniging „Concertge bouwvrienden" heeft het plan opgevat van 3 tot 12 Juni met het Concertgebouworkest on der leiding van Prof. dr. Willem Mengelberg een zomerkruistocht naar Kopenhagen en Stock holm per s.s. „Rotterdam" van de Holland- Amerika Lyn te organiseeren, waarby zij de geregelde bezoekers van het Concertgebouw, zoowel die te Amsterdam als elders, alsmede de leden van de Nederlandsche Vereeniging „Concertgebouwvrienden" in de gelegenheid stelt zich hierbij aan te sluiten. Het Concertgebouworkest is voornemens te Kopenhagen op 5 en 6 Juni en te Stockholm op 8 Juni te concerteeren. Door de reeds toegezegde medewerking van de Nederlandsche Regeering en van H.M.'s ge zanten te Kopenhagen en te Stockholm, zal aan deze concerten een byzonder karakter wor den verleend. Het American Express Reisbureau te Am sterdam is met de technische leiding van de reis belast. Woensdag is te Wageningen, op 72-jarigen leeftyd, overleden professor S. P. Ham, oud- hoogleeraar in de houtteelt aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen. Als zoodanig werd hem in 1933, wegens het bereiken van den zeventig-jarigen leeftyd, eer vol ontslag verleend. Van 1885 tot 1912 was hij werkzaam bij het Boschwezen in Nederlandsch-Indië, het laatst als inspecteur. Van zijn hand verschenen en kele publicaties het vak zyner studie betref fende. De ter aarde bestelling zal Zaterdag a.s. te elf uur te Wageningen plaats hebben, Woensdagmiddag te vijf uur zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana uit Het Loo per auto in de Residentie aangekomen. De vorstelijke personen hebben hun intrek geno men in het paleis aan het Noordeinde. De Nederlandsche vereeniging tot bestrijding van het tandbederf „Het Ivoren Kruis" heeft een museum samengesteld voor mond- en tand- hygiëne, met het doel met dit museum ver schillende steden in ons land te bezoeken. Het museum, dat nu onderdak heeft gevon den in het Gemeentelijk Schoolmuseum, te Den Haag, zal hedenmiddag kwart voor vyf uur of ficieel worden geopend. m In Een kort filmpje De een eet den ander op. Zooals reeds in een deel onzer vorige editie is gemeld, ligt het in de bedoeling van den Mi nister van Sociale Zaken aan de Kroon een voorstel te doen tot een nieuwe indeeling van het land in keuringskringen, waarby het aan tal keuringsdiensten van waren van 21 wordt teruggebracht tot 16. Opgeheven worden de keuringsdiensten te Zwolle, Arnhem, Leiden, Breda en Eindhoven. Bij de nieuwe organisatie der keuringsdiensten zal als norm voor de personeelsbezetting gel den één ambtenaar op dertigduizend inwoners, de directeuren van de diensten niet meegere kend. Per 31 December heeft, volgens „Het Volk", de directie der Ned. Spoorwegen aan den Personeelraad een brief gezonden, waarin zy voorstelt aan alle leden van het ruim 35.000 man groote personeel pensioen te verschaffen op 55-jarigen leeftyd, wanneer de vakbonde» hiermede accoord gaan. De Personeelraad heeft op zijn beurt weer advies gevraagd aan de vak bonden. De staatscommissie-Van Loon heeft Woens dag mondeling overleg gepleegd met een vol ledige vertegenwoordiging van alle betrokken Middenstandsvakorganisaties over de werking van den Landbouw-crisissteun, by welk over leg de delegatie uit den Middenstandsraad, be staande uit de heeren: mr. F. J. H. Bach, F. L. van der Leeuw en W. G. Scheeres, die het permanent contact tusschen de staatscommis sie-van Loon en den Middenstand vormt, te genwoordig was. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, in de toekomst het houden van dergelyke bij eenkomsten te bevorderen en het is niet uit gesloten, dat de commissie-Van Loon naast overleg met organisaties, betrokken by de dis tributie, ook in contact zal treden met ver tegenwoordigers uit het industrieele leven. De K. Jf. A. C. heeft, naar aanleiding van de berichten omtrent de invoering met 1 Juli a.s. van de verplichting tot het voeren van geel licht door de automobielen in Frankryk, in antwoord op een onmiddellyk ingesteld onder zoek van haar Zustervereeniging de Fransche Automobiel Club, de mededeeling ontvangen, dat deze verplichting niet voor buitenlandsche automobilisten zal gelden. Op den rijksweg van Leende naar Maar- heeze sommeerden rijksambtenaren een auto mobilist om te stoppen, waaraan deze bestuur der echter geen gehoor gaf. Een verder gelegen controlepost werd gewaarschuwd en daar wer den de spykerplanken over den weg geschoven. De auto reed er over heen, met het gevolg dat alle banden werden vernield. De wagen kwam even verder tot stilstand, de chauffeur ging aan den haal en is ontkomen. De auto en 400 K.G. boter konden in beslag genomen worden. Voorts werden op denzelfden weg in beslag genomen 200 K. G. suiker en een twintigtal doozen boter, benevens eenige fietsen. Tegen de eigenaars ervan is procesverbaal opgemaakt. Voor het Bossche Gerechtshof is in hooger beroep behandeld de zaak tegen de drie ge broeders C. D„ electro-monteur uit Made, A. D. uit Wagenberg, W. F. D. te Terheiden en den koopman J. J. S. uit Made, die reeds voor de rechtbank te Breda hebben terecht gestaan voor een serie diefstallen, gepleegd in West- Brabant. De daders hebben de diefstallen doen voorafgaan door braak. De buit bestond uit geld, zilveren en gouden voorwerpen, radio-toe stellen enz. De rechtbank te Breda heeft de Gebrs. C. D. en W. F. D. veroordeeld ieder tot een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek van pre ventieve hechtenis. De landbouwer A. D. en de koopman J. J. S. werden vrijgesproken. De Officier van Justitie had tegen de vrij spraak hooger beroep aangeteekend, de beide andere verdachten waren eveneens van dit vonnis in hooger beroep gegaan. Nadat niet minder dan 29 getuigen waren gehoord, nam de advocaat-generaal requisitoir. Hij eischte tegen C. D. drie jaar en zes maanden gevan genisstraf, tegen W. F. D. en tegen J. J. S. een gevangenisstraf van drie jaar en tegen A. D. bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Het Hof zal 27 Januari arrest wyzen. De rechtbank te Almelo heeft een viertal personen, allen uit Enschede, die valsch geld hadden gemaakt, dit in geheel Twente hebben uitgegeven en bovendien tal van automaten met behulp van valsche munten hebben gele digd, tot de volgende straffen veroordeeld: C. L„ den hoofddader tot 1 jaar gevangenis straf, waarvan 6 maanden voorwaardelyk. De eisch was 1 jaar. B. L. werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk. De eisch was 9 maanden. T. B. werd veroordeeld tot 6 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk. De eisch was 6 maanden. B. L. kreeg 2 maanden gevangenisstraf voorwaarde lyk, de eisch was 2 maanden. In den nacht van 2 op 3 October is in het kleedingmagazyn van Th. R. de Wit, gevestigd aan de Groest te Hilversum, een brutale in braak gepleegd. De daders hadden zich toegang verschaft door inklimming en de brandkast, die in het kantoor stond, was door de nachtelijke bezoekers vakkundig bewerkt. Ruim 725. werd den volgenden ochtend vermist. Het ge lukte de Hilversumsehe recherche te Amster dam een snorder aan te houden, van wien vaststond, dat hij dien nacht twee personen naar Hilversum had gereden; de auto was op de Groest gezien. Aanvankelyk ontkende de man hardnekkig: toen de bewijzen zich echter opstapelden, gaf hy toe dien nacht op den Middenweg door twee personen te zijn aangeroepen. Aanvankelyk hadden ze hem gezegd, naar Bussum te rijden; de tocht was echter naar Hilversum voortgezet. Aanvankelyk had hy op de Groest gestaan, later hadden zijn twee passagiers hem gezegd den auto in een garage te rijden. Het was er donker en de eenige verlichting bestond uit de lampen van m'n „auto", ver klaarde verdachte, die Woensdag voor de Am sterdamsche rechtbank terechtstond. Pres.: Hoeveel geld hebt U gekregen? Verd.; Zeventig gulden. Pres.: „Dat was toch heel wat meer dan af gesproken was?" Verd.: Een van m'n twee passagiers duwde 't in m'n hand. Ik had er niet op gelet, hoeveel 't was. Uit de stukken bleek, dat verd., die al eens eerder is veroordeeld, in een andere inbraak een werkzaam aandeel heeft gehad. Toen ver voerde hij drie personen, die op inbraak uit waren. De twee passagiers, betrokken bij de inbraak te Hilversum, zijn nog niet gevonden. Het O. M. requireerde een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger, mr. Sternheim, pleitte vrij spraak. Vonnis 29 Januari. Mr. P. Lamberts Hurrelbrinck schrijft ons: Wanneer de deelnemers aan de Rallye Monte Carlo uit de uithoeken van Europa te Monace zyn aangekomen, dan wacht hun daar een gym- khana-proef, die over hun rangorde op de win- naarslijst beslist. Die proef is eigenlijk de zwarte vlek op dezen prachtigen wedstryd, die heel veel sublieme prestaties naar beneden kan drukken tot een peil, dat ver beneden haar werkelyke waarde ligt. Vooral dit jaar is dit het geval, om dat aan deze proef een zoo groot aantal pun ten wordt toegekend, dat zy een bovenmatig grooten invloed op den uitslag kan uitoefenen. Het gevolg is dan ook geweest, dat het aantal deelnemers, bij voorgaande jaren vergeleken sterk is gedaald en van 166 tot 104 is afgezakt, maar ook, dat zy, die zich hierdoor niet van in schrijving lieten weerhouden, zich met zooveel zorg als maar mogelijk was op dezen gymkhana hebben voorbereid. De Franschen hebben hun Monthlerybaan by Parijs, welker directie op het denkbeeld kwam de deelnemers in de gelegenheid te stellen zich in natura te oefenen. Het geheele tracé van de proef, zooals die op de kade van Monte Carlo verreden wordt (200 meter ryden, draaien, achteruit, een acht beschrijven om twee palen, 180 meter rijden, draaien, achteruit. 300 meter rijden, en dat alles in den kortsten tijd) werd op de baan uitgezet en iederen dag bezochten deelnemers de baan om zich daar te oefenen in het draaien van achtjes enz. Hetzelfde geschiedde in Engeland op de Brooklandsbaan. In Holland hebben wij geen baan, maar wij hebben er een Fordfabriek te Amsterdam, die een reusachtige hall te Rotterdam bezit. En deze hall werd door de directie ter beschikking gesteld voor de Nederlandsche deelnemers. Met zandzakken en met krijt werd de kade van Monte Carlo in het Fordgebouw te Rotterdam getooverd en het Azuren-kustklimaat brachten de buizen der centrale verwarming en de over- kapping van de hall. Monaco was onder da gebracht te Rotterdam; het spel kon beginnen. Van de vijftien Nederlandsche deelnemers hebben er twaalf van de hun zoo welwillend aangeboden gelegenheid gebruik gemaakt en zy ziin er heel wat wijzer op geworden. Opmerke lijk was hoezeer de tijden steeds naar beneden gingen, hoe de wagens zich in steeds vlotter tempo rondom de ijzeren pilaren door de „acht slingerden en hoe steeds minder seconden ver loren gingen met het draaien van den waeen en het achteruit zetten. De bestuurders werden steeds stoutmoediger, d" banden gierden steeds luider, de wagens scheerden steeds dichter rondom depalenen de tijdwaarnemers achter hun barricade van zandzakken begonnen zich als maar. ^ro^„en ker en veiliger te voelen. Taets van Amerongen had een snelle methode van draaien uitgevon den door den wagen eenvoudig om zyn as te doen slippen Diepen verbeterde dit nog door den wagen tegelijkertyd achteruit te doen slippen waardoor het achteruitrijden van de proef verviel en weer een paar seconden uitgespaard werden Cornelius draaide zyn wagen met een achterwiel in de lucht. Af en toe nam een vra gen een zandzak op zyn bumper mee, waarvan de inhoud als een zandspoor over den grond werd uitgestrooid, maar behulpzame handen en schoppen ruimden fluks de baan en herstelden de bres in den wal van Monte Carlo. De heer Tielens, de bestuurder van de Mmerva Diesel Autobus, die met dertig passagiers bemand aan de Rallye zal deelnemen, bevond zich onder de aanwezigen, maar achtte het veiliger voor zyn bus om dezen pas na afloop van den nt te Monte Carlo den vuurdoop van den gymkhana te doen ondergaan. Het zeeschip „Cesarina" uit Temeuzen, dat Zondagavond door het stormweer overvallen, nabij Baarland is gezonken, is Woensdagmid dag door het iglgische bergingsvaartuig „Phi lip Hudson" gelicht en op de slikken gezet, in den Boonenpolder aan de Bieselingscheham. Men zal trachten het schip leeg te pompen en zooveel mogelijk te lossen, om het vandaag los te kunnen krygen. Het Nederlandsche motorschip „De Hoop", dat vermist werd, is thans te Carolinensiel (D.) geankerd. Het schip heeft nabij Wangerooge met moei iykheden te kampen gehad. De wielrijder J. van Dinter uit Nistelrode, die Dinsdag op den straatweg by Heesch werd over reden, is Woensdagmiddag in het Groot Zie- kengasthuis te 's-Hertogenbosch overleden. Woensdagavond omstreeks zes uur ontdekten voorbygangers brand in pand 140 aan den Buitenhavenweg te Schiedam, waarin gevestigd is de kurken- en isolatiefabriek van de fa. Bouvet. In dit pand waren eenige werkzaamheden verricht voor de fabricage van kurken platen. Slechts een jongen was des middags in de droogkamer van de fabriek aanwezig geweest. Men vermoedt, dat in deze kamer de brand is uitgebroken. Het pand stond in enkele minuten in lichter laaie. De brandweer heeft met twaalf stralen het vuur in ruim een uur tyd kunnen blus- schen. Het pand, dat een breedte heeft van 12 Meter en een diepte van 20 Meter, was toen geheel uitgebrand. Het was tot aan den nok toe volgestapeld met zeer brandbaar materiaal. Een vlak aan het pand grenzend gebouw, waarin kort geleden nog gevestigd was de N. V. Renco, staalramenfabriek en dat thans leeg staat, werd door het vuur bedreigd. Met moeite heeft de brandweer het pand door het nat te houden, gespaard. Aan de andere zyde werd het pand begrensd door de Vereenigde Glasfabrie ken, doch tusschen deze panden was voldoen de ruimte, zoodat hier geen gevaar dreigde. Ook de inhoud van het afgebrande pand ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De fabriek was op beurspolis verze kerd. Woensdagmorgen deed zich te Loenen 'n on geluk voor, dat, behoudens groote materieele schade, wonder boven wonder nog goed is af- geloopen. Een auto uit Zeist reed in de richting Amsterdam. Ter hoogte van de boerderij de Peereboom kwam de wagen in botsing met een Belgischen auto. De bestuurder van eerstge- noemden auto gooide zijn stuur om en kwam tegen een gerooiden boom aan. welke aan de zijde van den weg lag. De auto kantelde en kwam in een modersloot terecht. Gelukkig was een tweetal arbeiders ter plaat se aan het werk en dezen snelden* terstond ter hulp. Zy slaagden er in de inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden. Een inzittende dame bleek veel water te heb ben binnengekregen. Zij werd later op den dag per auto naar haar woning te Zeist vervoerd. Haar echtgenoot, de bestuurder van den auto bekwam tengevolge van het stukspringend glas fen vrij ernstige verwonding aan zijn rechter hand. De Belgische auto, die was doorgereden, werd door de politie te Zuilen achterhaald. Aan Mr. I. Möller te Amsterdam, is verlof ver leend tot het aannemen van het vreemde eere- teeken van ridder 1ste klasse der Orde van St. Ólaf van Noorwegen. Aan na te noemen personen is verlof verleend tot het aannemen van de achter hun namen ver melde vreemde eereteekenen: Jkhr. H. J. Repelaer van Driel, Thesaurier van H. M. de Koningin, dat van commandeur der Orde van de Kroon van België; Baron R. F. C. Bentinck, eerste stalmeester van H. M. de Koningin, dat van Grootkruis der Orde van Leopold II van België; Mr. W. J. baron van Lynden, opperkamerheer van H.M. de Koningin, dat van Grootkruis der Orde van de Kroon van België. Bij K.B. is de heer M. A. B. Denton-Thomp- son erkend en toegelaten als consul-generaal van het Britsche Rijk te Amsterdam voor de provinciën Noordholland, Friesland, Gronin gen, Drenthe, Overysel, Gelderland en Utrecht. Door de Arrondissements-rechtbank te Rot terdam is ter vervulling van een vacature in haar college opgemaakt de navolgende alpha- betische lyst van aanbeveling: Mr. G. R. W. Kymmell, substituut-griffier by de Arrondissements-rechtbank, aldaar; Mr. C. H. Plug, substituut-griffier by de Ar rondissements-rechtbank. aldaar; Mr. G. A. Schreuder, rechter in de Arron dissements-rechtbank te Dordrecht. Aan den heer K. Kruithof te Utrecht is met ingang van 1 Januari 1936 op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als lid van de vaste com missie van den Economischen Raad ex arti kel 8 van de Wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemers overeenkomsten en met ingang van denzelfden datum is in zyn plaats benoemd de heer K. Amelink te Utrecht, voor het Christeiyk Nationaal Vakverbond. 35 May's tranfcn droogden op nog vóór ze haar eigen kamer bereikte, en de warme glans van geluk kwam weer op haar gezichtje en straalde uit haar oogen toen Carrie, die haastig de trap pen was opgevlogen, haar armen om haar hals sloeg en haar onstuimig kuste. ,,0, May, huil jy maar niet hoor denk er maar niet meer aan! Net of Sir Heron er een steek om zou geven of je een penny hebt of een millioen pond! O, May, ik ben zoo biy en ik hou zooveel van hem omdat hü van jou houdt. Maar hoe kon 't ook anders hè je bent 't liefste, mooiste, schattigste meisje uit 't heele land! Mag ik er niet even in komen? Nou, geef me dan maar een extra nachtzoen. En o, May, ik wou dat 't maar vast ochtend was! En May, stel je toch voor dat Je nog maar een paar we ken geleden zei, dat je dat je hem haatte, weet je nog?" „Carrie," zei May, en er kwam een zwak blosje op haar bleeke wangen, „ik ben bang dat 11c mezelf en jou wat wysgemaakt heb." Toen sloot ze haar deur af en was alleen alleen met haar heeriyk nieuw geluk. HOOFDSTUK XH Broer en zuster Zoodra Sir Heron thuiskwam liep hy naar zyn kamer en verwisselde zyn natte jas voor een gemakkelyk huisjasje. Teen ging hy met een grimmig lachje naar beneden, naar den salon. Lady Letchford zat nog steeds star rechtop in haar gebeeldhouwden leunstoel; Rose Vava sour lag op den divan bij den haard en Vane zat in een hoekje te lezen. Ze keken alle drie op toen hü binnenkwam; Vane liep naar den haard en begon in het vuur te poken. „Ben je daarjuist pas teruggekomen, Heron?" vroeg Lady Letchford üzig, hoewel ze aldoor ge- lusterd had naar zijn voetstappen in de hall. „Ja, zooeven," antwoordde hü luchtig. „Dan moet je wel door en door nat zyn." ,,Dat nu niet precies," zei hy, „hoewel er een aardig buitje valt." „Is juffrouw Dalton weer opgeknapt?" infor meerde Vane, met een fijn spotlachje zyn snor retje streelend. „O ja, dank je." Lady Letchford keek op. Waarom dat „dank je?" Waarom moest Heron Vane bedanken voor zyn belangstellend informeeren naar dat meisje? „Nogal een plotseling einde van het avondje," mompelde Rose Vavasour met een poging tot beleefd ingaan op het onderwerp. „Plotseling, maar niet ontydig," merkte Lady Letchford üskoud op. „Ik heb me altyd verbeeld, dat ik nogal veel uithoudingsvermogen bezat; maar als ik nog een half uur langer die marte ling had moeten verduren, zou het me gek ge maakt hebben, geloof ik." „Melige ouwe baas," prevelde Vane geeuwend, maar van onder zyn halfgesloten oogleden strak naar Heron loerend, die zwygend en kaarsrecht by het vuur stond. „De man," zei Lady Letchford, „is nog veel erger dan de meisjes, en dat zegt al heel wat. Ik heb vroeger nog nooit het ongeluk gehad, met parvenu's in aanraking te komen, maar als dit werkelijk een typisch voorbeeld is van het soort menschen, dat zich tegenwoordig in goede krin gen tracht in te dringen, dan onderschrijf ik alles, wat erover gezegd wordt! Ik heb nog nooii zoo'n onverdraaglyk iemand ontmoet." „Oordeelt u niet wat al te hard, lieve lady Letchford?murmelde Rose van haar divan. „Wat verwachtte u dan?" „Verwachten! Ik verwachtte, dat de man ten minste de beginselen der burgerlyke beleefdheid zou kennen en in acht nemen, maar Het zün ongelukkig onze naaste buren, en ik heb myn plicht gedaan door ktennis met hen te maken, maar" en ze keek op naar Heron ,,maar ik vertrouw dat de relatie daar ook by blyven zal." „Eh? De meisjes zyn zoo kwaad niet," zei Vane. Een plotselinge blos kleurde Sir Heron's ge bruind gezicht, maar nog bleef hü zwijgen. „Ze konden erger zyn," zei Rose Vavasour welwillend; en geen woorden hadden beleedigen- der kunnen zyn dan haar glimlach. ,,Het is mogelyk," zei Lady Letchford. „Maar enfin, we hebben die nachtmerrie achter den rug en we hoeven ze niet te verlengen door ze nog verder te bepraten. Als je klaar bent, Rose, dan moesten we maar gaan slapen." „Ja, ik ben klaar," zei Rose, terwijl ze opstond en langzaam naar de oude dame toekwam. „Een oogenblikje," zei Sir Heron. Lady Letchford liet zich weer in haar stoel zakken en keek naar hem op. Rose Vavasour ves tigde haar blauwe oogen op zyn strak gezicht met vriendelyke aandacht. „Voor het geval," zei hij met een sardonisch glimlachje, „dat iemand zich geroepen zou voe len, dergelyk soort opmerkingen in myn bijzyn nog eens te herhalen, wil ik liever nu reeds mee- deelen, dat ik juffrouw Dalton gevraagd heb, myn vrouw te worden. Lady Letchford gilde of kermde niet. Dergelyke uitbarstingen waren streng verboden door de wetten der étiquette, waarnaar haar heele leven was ingericht. Maar haar krytwit gezicht en verstarde oogen waren welsprekender dan de felste woorden hadden kunnen zyn. Sir Heron keek haar even strak aan, toen keerde hij zich met dezelfde sarcastische uitdrukking op zijn ge zicht, naar Vane en Rose. Vane staarde hem aan met welopgevoede bewondering. Rose Rose glimlachte enkel maar, en het was haar glimlachje van medelijden en verachting, dat hem het diepst van alles griefde. „Wel?" vroeg hü. ,,Zijn jullie zoo stom van verbazing? Dacht jullie dat ik een gelofte had gedaan, ongehuwd te zullen blyven? Kun je maar geen woorden vinden, sterk genoeg om me geluk te wenschten, Rose?" „Toe, vergeef me," zei de blonde schoonheid, en stak hem glimlachend haar hand toe. „Ik was tè verrast. Ik hoop dat je gelukkig zult worden, Heron." „Dank je," zei hy. „Nu, Vane, laat me jouw gelukwenschen hooren." „Eh?" zei Vane, opstaande. „Ja, natuurlijk. Ik hoop dat je plezier van je keuze zult hebben. Ze is verduiveld knap, zeg." „Dank je," zei Heron, sarcastischer dan ooit. „Nu, moeder." Lady Letchford stond op en liep langzaam op hem toe, haar gezicht witter dan de kant op haar japon, haar oogen fonkelend. „Ben je krankzinnig. Heron?" stiet ze uit. „Niet dat ik weet," antwoordde hij, kalm on der haar feilen blik. „Krankzinnigheid zit niet by ons in de familie, moeder." ,,Je vraagt me om je geluk te wenschen," zei ze. „Ik zou je liever op het kerkhof zien dan ge trouwd met de dochter van zoo'n man. Vergeet je dan heelemaal het ras waarvan je afstamt?" „Neen, maar ik d'enk daarnaast ook nog een heel klein beetje aan mezelf. Ik heb May Dalton lief, moeder." „Daar heb ik niets op tegen," zei ze schamper, „maar wel tegen een huwelyk met haar. Je kunt mijn kamenier of kamermeisje wel gaan lief hebben, en daar heb ik niets mee uit te staan. Maar zoodra je mü zou vragen, haar als mün dochter te ontvangen dan wordt het een zaak, die my aangaat." „Moeder," zei hij, en zijn stem klonk boos en streng, „we zün niet alleen. U spreekt over myn toekomstige vrouw." „Je toekomstige vrouw misschien, maar niet myn dochter. Jij kunt voor myn part vergeten uit welk geslacht je stamt, maar ik kan dat niet; en ik zeg je, Heron, op den dag dat de dochter van dien man dit huis binnenkomt, verlaat ik het voorgoed. Meer heb ik je niet te zeggen, alleen" ze wendde zich met een vorstelijk ge baar van verontschuldiging naar de beroemde schoonheid „alleen wil ik me bij mijn gasten excuseeren voor deze onverkwikkelijke scène, die een schande is voor den naam dien je draagt en het huis, dat er getuige van is!" Met een veelzeggende beweging van haar hand verliet ze hoog opgericht de kamer. Rose Vavasour bleef nog een oogenblik aarze len en volgde haar toten, en Vane en Sir Heron bleven alleen. By Sir Heron's mededeeling was Vane Vavasour's gezicht doodsbleek geworden, maar hij had tijd gehad om zich te herstellen; en toen de deur dichtviel stond hij op en liep langzaam naar zyn neef toe, die kaarsrecht en met over elkaar gekruiste armen midden in het vertrek stond. „Beroerde historie, Heron,zei hü. „Wat? O ja! Dank je, maar ik zal er door lieten moeten. Laat me je niet ophouden. Goe den nacht!" Met al zün luchthartige nonchalance was Vane niet brutaal genoeg om dezen duidelüken wenk te negeeren, en met een schouderophalen maakte hij zich op zijn beurt uit de voeten. Om zün eigen kamer te bereiken moest hij voorby de suite die Rose bewoonde. Hij aarzelde een oogen blik; toen klopte hü op de deur. Op een gedempt „Binnen!" draaide hjj den knop om en betrad de zitkamer. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3