Japan verlaat Vlootconferentie D Sluwe fraude met spaarbankboekjes KATHOLIEKE ARBEIDERS IN DE S.D.A.P.? Vuur en water Compensatie met Duitschland Vlootuitbreiding der K.P.M. VICKS HOESTBONBOKS PRESTIGE GING VOOR ZAKELIJKHEID DE AFVLOEIING BIJ DE NED. SPOORWEGEN DONDERDAG 16 JANUARI 1936 SLUIT U AAN ABONNEMENT Gunstige overeenkomst thans tot stand gekomen Drijfjacht Directie bevestigt thans officieel haar bouwplannen Ook Hamburg krijgt een schip VOOR HET LAATST BIJEEN Een hoffelijk afscheid Overeenstemming over het voorstel der directie zal niet gemakke lijk te verkrijgen zijn EEN ONTSLAGKWESTIE IN HOOGER BEROEP Nasleep der onregelmatigheden bij Sociale Zaken te Roosendaal DE WAAL WAST De Rijkspostspaarbank voor een bedrag van f 6000 opgelicht Vijf arrestaties Eenig geld teruggevonden AARDSCHOK TE PADANG Op de jongste, door haar getal indruk wekkende meeting van S. D. A. P. en N. V. V. in de hoofdstad heeft de idealistische partij-voorzitter, de heer Koos Vorrink, een rede gehouden, waarin hij zich als leider bloot gaf met een verwonderlijke naïveteit. Hij meende namelijk, dat de Katholieke en Protestantsche vakbeweging heelemaal overbodig was, daar ze in de S. D. A. P. terecht kon: „Wij moeten openlijk verklaren, dat wij niet inzien, waarom de katholieke en pro testantsche arbeiders zich krachtens hun christelijk beginsel niet in massa zouden kunnen organiseeren in de S. D. A. P. en in onze moderne vakbonden, gelijk dat met vele duizenden reeds nu het geval is." Men mag dezen onkundige van de tegen stellingen tusschen Katholicisme en S. D. A. P., ondanks zijn reeds vele jaren meeloopen in de beweging, wel afvragen, of hij alleen dan vreemdeling is in Jeru zalem? Het is wel waar, dat ook de poli tieke drijvers in de S. D. A. P. in deze da gen den naïeve spelen en alle begrip ver loren schijnen te hebben voor de diepste redenen, waarom wij hun niet in de parle mentaire armen vallen, maar de heer Vor rink lijkt door zijn democratisch huma nisme bepaald verblind. Nochtans moet hem bekend zijn, dat het Doorluchtig Episcopaat in ons land ver klaarde: „De Katholiek, die geregeld anar chistische of socialistische geschriften leest of anarchistische of socialistische vergaderingen bijwoont, komt daardoor in de naaste gelegenheid om zijn geloof te verliezen en kan, zoolang hij deze gelegen heid niet wil verlaten, geen kwijtschelding der zonden verkrijgen en bijgevolg geen sacramenten waardig ontvangen." (Cf. ook Codex Juris Canonici, can. 766: 2; Acta et Decreta Concilii Ultrajectensis, pag. 77 „Si parochus, etc.)" Indien de heer Vorrink aan de S. D. A. P. het recht toekent om haar eigen statuten te maken en te hand haven, dan zal hij ongetwijfeld aan de Katholieke Kerk dit recht niet willen ont houden. Dat tot de S. D. A. P. ook „eenige dui zenden" Katholieken zouden behooren, is dan ook volslagen onjuist. Zelfs onder maatschappelijk, economisch en organisa torisch opzicht kunnen Katholieken veel beter bij de Katholieke organisaties terecht, die dan ook in niets voor de S. D. A. P. be hoeven onder te doen. Het is bekend, dat de heer Vliegen al in 1930 heeft gezegd en dat later de heer Al- barda herhaalde, hoe de S. D. A. P. geen vat kan krijgen op het Zuiden en dat daar evenwel alles op gezet moet worden. Nog begin Jan. 1933 betoogde J. E. Kuiper in „De Sociaal-Democraat" de noodzakelijk heid voor „het winnen van een tweede kwart der bevolking voor de sociaal-demo cratie" en dat deze daarom moest vinden „den weg tot de Christelijke en R. K. ar beiders." Maar de heer Vorrink had in hetzelfde nummer kunnen lezen en had hij het gedaan, dan zou hij zijn naïeve gedachte niet op deze wijze hebben geuit onder staande verklaring van hetgeen den voor zitter der S. D. A. P. onbegrijpelijk voor komt: „Als we nu eens even bedenken, dat de partij er nog nooit in is geslaagd, onder de Chr. en R.K. arbeiders eenigen invloed van beteekenis te krijgen en dat juist daarin haar grootste zwakte ligt; dat de verdere machtsuitbreiding van de soc.-dem. sinds jaren wacht op een kentering op dit gebied, maar dat dit wachten tot nu toe vergeefsch geweest is. Het lijkt heel eenvoudig, of liever het lijkt dikwijls of er geheimzinnige, niet te verklaren invloeden aan het werk zijn, die verhinderen, dat dit toetreden van Christe nen tot onze rijen niet plaats vindt. Maar dat mannen als de gereformeerde Buskus en de Katholiek Veraart, hoe dicht ze soci aal-economisch bij ons staan, toch den weg naar onze partij niet vinden kunnen, be wijst toch wel, dat daarbij niet alleen stompzinnigheid en vooroordeel in het spel zijn. Natuurlijk zijn daar doorslaande rede nen voor en die zijn ook bij massa's aan te wijzen. Laat men eens begrijpen, wat 't voor den Orth. Chr. arbeider beteekent, dat de partij zoo dikwijls vergaderingen belegt op Zon dagmorgen! Dat er door onze partij een brochure van mevr. PothuisSmit is uitge geven (een Kerstbrochure nog wel!!) waar in gezegd wordt, dat de symbolen van het Christendom hetzelfde beteekenen als die van andere godsdiensten. Moeten de christelijke arbeiders hun kin deren misschien lid laten worden van de A.J.C., waar ze leeren den Dag des Heeren te gebruiken voor sport en spel, waar de lei ders (die juist door hun persoonlijk leven zoo'n invloed hebben op jonge menschen) hen voorgaan in een leven zonder God? Om nu van het samen opvoeden van jongens en meisjes, zooals de A.J.C. dat doet, maar niet te spreken! En waar ik nu toch eenmaal bezig ben ook tegen de grooten uit de partij te pole- miseeren: dat Kleerekooper het recht heeft over kerkelijke zaken en personen te schrijven en dat hij daarmee nimmer be doelt kerk of godsdienst te bestrijden, dat hebben hijzelf en Oudegeest terecht naar voren gebracht. Maar als nu jaar in jaar uit citaten uit zijn krabbels door geestelijk heid en predikanten gebruikt worden, om hun volgelingen tegen ons in het harnas te jagen, dan moet er toch in die krabbels iets zijn, dat de christelijke arbeiders gewel dig irriteert. Enis dat zoo heel wonder lijk? Zij ergeren zich om precies dezelfde redenen als waarom onze arbeiders van A. B. K.'s werk smullenomdat hij zoo lek ker de geestelijkheid op hun nummer zet, waaraan hij dan geen hekel zegt te heb ben, maar zij zooveel te meer! En van hun kant laten de Christelijke arbeiders hun leiders toch zeker niet de broek opbinden door een ongeloovige, een Jood nog wel? Het citaat is wat lang uitgevallen, maar het verdient bewaard te worden door allen, die zich nu of later rekenschap willen ge ven van het feit, dat de socialisten reeds zoolang als hun partij bestaat, storm loo- pen tegen het Katholieke Noord-Brabant en Limburg, en dat zij maar niet door den ondoordringbaren muur heen kunnen ko men, zoodat het bovenstaand artikel in „De Sociaal-Democaat" besluit: „Ik ge loof, dat we gerust de hoop mogen opge ven om de partij, zooals zij nu eenmaal historisch gegroeid is, bewoonbaar te ma ken voor een geloovig arbeider." De S. D. A. P. is de partij van den klas senstrijd Kan de heer Vorrink redelijk ver wachten, dat wij onze arbeiders aan deze hoofddwaling der Sociaal-Democratie zul len uitleveren? Die dwaling is hierin gelegen, dat men de onderlinge verhouding tusschen de be zittende en de onvermogende arbeidende klasse zóó voorstelt, alsof beide uit hun aard onverzoenlijk tegenover elkander staan, en als het ware zich genoodzaak; zien om strijd te voeren op leven en dood. Juist het tegendeel blijkt echter waar. „De natuur heeft zegt Paus Leo XIII veeleer geordend tot eendrachtig sa menwerken, tot onderlinge harmonie." De Paus ontkent dus niet, dat er feitelijk dik wijls botsingen zijn voorgekomen en nog voorkomen, maar hij veroordeelt wel de be wering van de klassenstrijd-theorie, dat de strijd tusschen de klassen noodzakelijk is, dat zij uit haar aard vijandig tegen elkander staan Zoolang trouwens het Socialisme zijn uit gangspunt niet verlegt uit het materialisme naar een christelijke levens- en wereld beschouwing, blijft het in zijn bestrijding van het Katholicisme als water en vuur. Het Socialisme ziet geen dualisme in den mensch, alleen maar gebreken in de opvoe ding en in de verdeeling der goederen. Het Katholicisme onderscheidt tusschen de on sterfelijke ziel en het sterfelijk lichaam, goed en kwaad, hartstocht en geweten. Vandaar dat 't Socialisme alleen streeft naar een onbereikbare „diesseitige" econo mische verlossing, maar het Katholicisme naar de hoogste ethische verheffing van de menschheid, die groeit en rijpt naar inner lijke volmaking en wier geluk niet alleen doel maar ook gevolg is, zoowel op deze aarde als in den hemel. Vandaar ook, dat het motief van het Socialisme de eigen liefde (als klasseliefde) is zonder haar tegenpool: de alzijdige naastenliefde, ter- ■vv-.v-rrewy'-.. veertiendaags verschijnend propagandablad DER R.K STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJS F 1.- PER JAAR ADMINISTRATIE MAURITSKADE 25 DEN HAAG wijl het geen oplossing weet der tegen stelling klassenliefde en klassenhaat. Daar entegen vindt het Christendom voor de worsteling van eigenliefde met naastenlief de orde en eenheid in de liefde tot God. Neen, de heer Vorrink moet zijn simplisti sche opvatting van 'n verzoening der katho lieke arbeiders met leer en practijk der S. D. A. P. opgeven. Sociaal-Democraten erkennen geen dogmatische moraal. En dacht de heer Vorrink dat wij onze arbei ders, hun vrouwen en kinderen in gere geld contact zouden gaan brengen met de lectuur van Volk, Vooruit, Soc. Gids, en de propagandisten, die niet gelooven in God, wel in de strand-Venus, welke ze gere geld in de sociaal-democratische illustra ties etaleeren? Die niet gelooven in de goddelijke verlossing, maar wel in het Wordend Huwelijk en 't instincten-mo raaltje? Die niets willen weten van Qua- dragesimo Anno, maar wel gemeene zaak maken met de oproerlingen in Weenen en Madrid? Die wel politieke samenwerking zoeken, maar blijven veeren op het revolutionnair sentiment, gelijk bleek in 1903, 1918, bij de dappere ongehoorzaamheid en de vloot- muiterij? Waar de S D. A. P. vasten voet krijgt, daar verdwijnt het kerkelijk ge loofsleven. Ook daarom zullen wij Katho lieken, ons wel tweemaal bedenken eer we zelfs op politiek gebied een stap zullen doen, die de Katholieke massa's in een ze kere verstandhouding met de sociaal-de mocraten brengt, zoolang dezen blijven zooals ze zich in het verleden hebben ge toond. De eenige kans die de S. D. A. P. krijgt, om tegelijk de democratie en het geluk der arbeiders in Nederland te redden is, dat ze ernstig het Katholicisme gaat bestudeeren en de logica van de ware democratie volgt, om alle anti-katholieke tendenzen te vermijden. De laatste dagen hebben in Berlijn tusschen de bevoegde Nederlandsche en Duitsche autori teiten besprekingen plaats gehad nopens een compensatie-overeenkomst. Deze besprekingen hebben tot het resul taat geleid, dat een invoer naar Duitsch land boven het betalingscontingent mogelijk zal zijn voor Ned.-Indische tabak en onder bepaalde voorwaarden voor enkele overeen gekomen producten van Nederlandschen en Ned.-Indischen oorsprong. De betaling hier van zal geschieden door verrekening met additioneele importen- uit Duitschland, waarbij gebruik kon worden gemaakt van de medewerking der Kon. Paketvaartmaat- schappij, die bereid werd gevonden van de drie haar benoodigde schepen een in Duitschland te bestellen. Gelijk bekend, zullen de beide andere schepen hier te lande worden gebouwd. Op de Koninklijke domeinen in de omgeving van Uddel (gemeente Apeldoorn) is Woensdag onder leiding van de Koninklijke Houtvesterij Het Loo, 'n drijfjacht op grof wild gehouden, waaraan als genoodigden deelnamen de heeren F. Bauduin, chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, Mr. A. baron van Heecke- ren van Keil, kamerheer van H. M. en H. Th. 's Jacob, van het kasteel Staverden, te Sta- verden. De jachtbuit was niet belangrijk. :v, VroolijJc groepje Japansche meisjes, die aan de ski-wedstrijden te Gar- mischPartenkirchen zullen deelnemen. In het midden de jongste Japan sche deelneemster, die, naar verluidt,tot groote prestaties in staat moet zijn De directie der K.P.M. heeft thans aan het A.N.P. onze berichten be vestigd, dat zij, teneinde op betere wijze te kunnen voldoen aan de groeiende behoefte van haar China- Java-Mauritius-Af rika-Lijn dan met het thans in die lijn varend mate rieel mogelijk is, opdrachten heeft gegeven voor den bouw van drie motor-passagiersschepen. De schepen worden gebouwd resp. door de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen (inclusief voortstuwingswerktuigen); de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam (voortstuwingswerktuigen te le veren door Werkspoor te Amsterdam) en de firma Blohm en Voss te Hamburg (voortstu wingswerktuigen te leveren door Gebrs. Sulzer te Winterthur.) De voornaamste bijzonderheden van elk de zer schepen zijn: lengte over alles 560 voet; breedte 72 voet; holte 40vj voet; beladen diep gang 30'1'/2"; draagvermogen circa 12.000 tons Zij worden ingericht voor het vervoer van ruim tachtig eerste-klas-passagiers en circa negentig Chineesche kajuitsklasse-passagiers. De voortstuwing zal geschieden door drie schroeven, gedreven door drie Sulzer-motoren van 3600 P.K. elk. Deze zullen de schepen een dienstvaart van zestien mijl per uur verzekeren. De schepen zullen de namen „Ruys", „Tegel berg" en „Boissevain" ontvangen en aldus ge noemd worden naar de drie doortastende man nen die in 1888 het initiatief hebben genomen tot de oprichting van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij. De Nijmeegsche Burgerijcommissie voor Waal- overbrugging, opgericht in 1905, heeft in het Oranje Hotel te Nijmegen haar laatste bijeen- Officieel heeft de Japansche delegatie de Londensche Vlootconferentie verlaten. De zeer geringe hoop, dat Tokio ter elfder ure nog een weinig water in zijn kop- pigen wijn zou doen, om aan het gevaar van een algemeene bewapeningsdronkenschap ter zee te ontkomen, is ijdel gebleken. Het heeft van zijn pariteitseisch een onaantastbare prestige kwestie gemaakt en terwille daarvan zijn za kelijk voordeel niet zoo scherp in het oog ge houden als misschien wel verstandig zou zijn geweest. Practisch toch zou het voor Japan, welks militaire budget reeds tot een angst wekkend waterhoofd van de geheele begroo ting is uitgegroeid, van het allergrootste be lang zijn geweest, indien de vlootconferentie tot een qualitatieve maritieme bewapenings vermindering ter zee zou hebben kunnen be sluiten. Immers, ook een qualitatieve bewape ningsbeperking zou, zij het dan ook in min dere mate dan een quantitatieve, gelegenheid hebben geboden tot niet te versmaden bezui nigingen. De Japansche minister van finan ciën, Takahasji, is reeds verschillende malen in conflict gekomen met de militaire kliek en heeft al herhaaldelijk gewaarschuwd tegen de schier ondraaglijke lasten, welke door den mi litairen machtshonger aan het Japansche volk worden opgelegd, maar zijn oude en ervaren stem is die eens roepende in de woestijn ge bleven. Japan heeft de inwilliging van zijn eisch tot opheffing van de indertijd te Was hington vastgestelde ratio's en verleening van het recht op vlootgelijkheid met Amerika en Engeland tot een „conditio sine qua non" ver heven voor zijn verdere deelname aan de vlootconferentie. Noch Amerika, noch Enge land wenschte op dit Japansche voorstel iif te gaan, ook al beweerden de Japanners listiglijk, daf vlootpariteit met een beperking van de totale vloottonnages gepaard zou moeten gaan, zoodat daardoor aanzienlijke besparingen en een verhoogde veiligheid voor ieder zouden kunnen worden verkregen. Vlootgelijkheid tus schen Amerika, Engeland en Japan zou in de practijk neergekomen zijn op een vrijwel on aantastbare maritieme overmacht van Japan, dat door zijn geografische ligging en de onmid dellijke nabijheid van zijn Aziatische belangen sferen met heel wat minder vlootmiddelen zijn positie kan verdedigen dan het wereldomvat tende British Empire met zijn lange verbin dingswegen en de Vereenigde Staten met hun interessen op de Philippijnen en op hun ver afgelegen eilanden in den Pacific. e Japansche voorstellen ter vlootconfe rentie hadden dan ook geen andere be doeling dan de aanvalskracht van Ja paus eventueele tegenstanders in den Pacific af pans eventueele tegestanders in den Pacific af het Verre Oosten de vrije hand te Waarborgen en tevens de gelegenheid te openen de formi dabele kosten van de Japansche marine te ver minderen. Deze bedoeling werd doorzien en Japan heeft, toen het zag, dat het zjjn zin niet kon krijgen, zijn delegatie van de conferentie teruggenomen. In Tokio is er nog strijd gevoerd tusschen de diplomaten van buitenlandschc- zaken en de militaire machthebbers of het af scheid van Londen in een scherpe dan wel in een hoffelijke verklaring de wereld kond moest worden gedaan. Op dit punt hebben de diplo maten overwonnen, maar aan de zaak zelf ver andert dit niets. Amerika, Engeland, Frankrijk en Italië willen met hun vieren nog trachten onderling tot zekere vlootafspraken te komen, maar verder dan tot een uitwisseling van ge gevens over hun vlootbouwprogramma's zullen zij het wel niet brengen. Zonder Japan hebben vlootafspraken maar een zeer betrekkelijke waarde. Niettemin laat Japan toch een „waar nemer" te Londen om in den pot te kunnen blijven kijken. Feitelijk is de vlootconferentie thans totaal mislukt, zooals trouwens van te voren reeds door een ieder verwacht werd. Op merkelijk is, dat in de Japansche afscheidsver klaring Tokio een opvallend knipoogje aan zijn vroegeren Britschen bondgenoot geeft, door te erkennen, dat Engeland een grootere vloot noo- dig heeft dan welke andere mogendheid ook. Hoopt Japan daardoor Engeland weg te lok ken van de zijde van Amerika, waarheen het door de houding van Japan gedreven is? Japan verzekert, dat het niet van plan is een onge- breidelden bewapeningswedloop ter zee te be ginnen, maar van de houding der andere groo te vlootmogendheden zijn maritieme gedragin gen zal laten afhangen. Veel indruk zal deze verklaring wel niet maken, want ten eerste weet Amerika, dat Japan bezwaarlijk tegen Amerika opbouwen kan, en ten tweede heeft Japan ook bij de tegenwoordige verhoudingen al een moeilijk aanvechtbare maritieme positie. Met het vlootverdrag van Washington is ook de bepaling komen te vervallen, dat Amerika en Engeland in de Pacific hun vlootbases niet mogen vermeerderen en versterken en uitbrei den. Amerika en Engeland kunnen nu elk oogen- blik daartoe overgaan, indien zij dat wenschen. Ook dit is een risico, dat Japan liever schijnt te willen loopen dan zijn principieelen eisch tot pariteit op te geven. Heeft Japan gemeend, dat het toch niet tot een qualitatieve vlootbeper- king zou komen, zelfs indien Japan van zijn pariteitseisch zou hebben afgezien? Of ver wacht het, dat de economische wereldcrisis en de politieke spanning in de wereld Amerika en Engeland zoo zeer in beslag zullen nemen, da: zij Japans expansiepolitiek practisch toch niet zullen dwarsboomen? De toekomst zal moeten leeren, of Japan te hoog spel heeft gespeeld of niet. komst gehouden, waarbij vele hooge gasten te genwoordig waren. Nadat ir. Schoorl, ingenieur van de Waal brug, een causerie had gehouden over de brug, vertrokken de gasten per extra tram naar den toegang van de Waalbrug en togen allen, onder leiding van ir. G. Schoorl, over de brug naar Lent, waar in het directiegebouw van den Rijks waterstaat de thee werd aangeboden. Hier huldigde mr. K. Weve, voorzitter van de commissie Waalbrug 1936, den heer Ivens en bood hem een bronzen plaquette van de Waal brug aan. Daarna wandelden allen over de brug weder naar Nijmegen en verzamelden zich in de villa Belvoir. Hier bood de heer C. A. P. Ivens aan ver schillende genoodigden als blijk van waardeering. een herinnering aan in den vorm van een ver gulden klinknagel als presse-papier. Deze on derscheiding viel te beurt aan jhr. S. van Citters, mr. S. baron van Heemstra, commissaris der Ko ningin in Gelderland, den heer H. Bloemers, burgemeester van Arnhem, den heer W. de Leeuw, burgemeester van Eist'en ir. W. J. Harm- sen, hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat voor den Bruggenbouw te Den Haag. Jhr. S. van Citters, Eerste Kamerlid, sprak een hartelijk dankwoord. Wij hebben reeds melding gemaakt van het voorstel der directie der Nederlandsche Spoor wegen aan den personeelraad om het personeel op 55-jarigen leeftijd pensioen te verschaffen, wanneer de vakbonden hiermede accoord gaan. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat de directie door dit voorstel wenscht op te heffen het verschil in inkomsten tusschen personeel van de S.S. en de H. S. bij afvloeiing op of boven den zestigjarigen leeftijd. Er is hier sprake van een eenzijdig recht, daar de directie alleen de bevoegdheid vraagt het personeel op 55-jarigen leeftijd te pension- neeren en dit niet op eigen verzoek pensioen kan krijgen. Wordt het voorstel aangenomen, dan zal lang niet al het personeel, dat den leeftijd van 55 jaar heeft bereikt, den dienst ver laten. Want het personeel, dat de directie nog noodig meent tt hebben, blijft behou den. Eenige duizenden menschen zullen er echter wel voor in aanmerking komen. Een en ander is natuurlijk het gevolg van het overcompleet bij de Spoorwegen door verdere doorvoering der mechanisatie, enz. Als men bedenkt, dat in 1922, nog 51.078 man vast in dienst waren, behalve het losse perso neel, en thans amper 34.000, ziet men dat trou- vtens reeds een groote afvloeiing heeft plaats gehad. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het niet zoo gemakkelijk zal zijn, inzake het directie-voorstel, waarover de personeelraad voor 1 Februari a.s. het oordeel der orga nisatie heeft gevraagd, tot overeenstem ming te komen. Het gaat er om of het pen sioenfonds door dezen maatregel geen schade zal lijden en het is nog niet bekend op welke wijze de directie dit denkt te on dervangen. Zoo zal men van de zijde van het personeel ook bepaald willen zien, dat gepensionneerden geen ander werk mogen verrichten zonder toe stemming van de overheid. Het hoofdbestuur van „Sint Raphaël" over weegt om nog deze maand te Utrecht een ver gadering van afdeelingsbesturen te doen hou den, ten einde het voorstel te bespreken. Onlangs berichtten wü, dat het scheidsge recht in ambtenaarszaken te Roosendaal in de behandeling van het beroep van den ambtenaar M. destijds chef der af deeling Sociale Zaken tegen zijn ongevraagd ontslag als ambtenaar der gemeente dit ontslag heeft gehandhaafd, met dien verstande evenwel, dat 't ontslag niet was ingegaan op 12 April 1934 doch een jaar later, op 12 April 1935. Thans vernemen wij dat zoowel de gemeente als de betrokken ambtenaar tegen deze uit spraak van het scheidsgerecht hooger beroep hebben aangeteekend bij den Centralen Raad van Beroep in Ambtenaarszaken te Utrecht. Na weer een paar dagen in de vaart te zijn geweest, is de gierpont Tiel—Wamel ten ge volge van den weder hoogeren waterstand an dermaal opgebroken. De veerdienst wordt onderhouden door een stoom- en motorboot met aangehangen pont voor voertuigen,. bevatten medici nale ingrediënten van Vicks VapoRub 35 cf. per doosje. Bij de Postspaarbank te Amsterdam zijn twee gevallen van ernstige fraude ontdekt, waarbij twee amb tenaren, werkzaam aan het hoofd kantoor aan de Van Baerlestraat, een monteur, een werklooze, broer van een der ambtenaren en een koopman, woonachtig te Haarlem, waren betrokken, die allen zijn ge arresteerd. Ongeveer zes weken geleden ontdekte de Centrale Controle bij de P.T.T. een fraude met een tweetal spaarbankboekjes, waarvan een, dat oorspronkelijk een klein bedrag aangaf, werd vervalscht tot een grooter bedrag, dat te Utrecht aan het hoofdpostkantoor werd uitbe taald. Het tweede boekje was gezonden ter rente bijschrijving naar het hoofdkantoor en werd voorzien van nagemaakte handteekening te Haarlem uitbetaald. De directie te Amsterdam stelde een uitge breid onderzoek in en riep al spoedig de hulp in van de Centrale Recherche, die enkele we ken geleden een spoor achterhaalde, dat leidde naar twee ambtenaren, werkzaam op het hoofdkantoor van de Postspaarbank. Het gevolg hiervan was dat Dinsdag en Woensdag een vijftal arrestaties zijn geschied en verschillende huiszoekingen zijn verricht. Een gedeelte van het onrechtmatig geïnde geld kon nog worden teruggevonden en in beslag genomen. In hef eerste geval van fraude werkten naar gebleken is mede de ambtenaren, de werklooze en de koopman uit Haarlem. Den werklooze werd door zijn broer, den ambtenaar, een spaarbankboekje verstrekt, waarop hij f5 stortte, welke hij van zijn broer ontvangen had. Met dit te Rotterdam afgegeven boekje ging hij naar Amsterdam, waar zijn broer en diens collega het bedrag verhoogden tot f 2055. Ver volgens werd aan het hoofdkantoor te Utrecht kennis gegeven, dat wanneer het boekje daar. zou worden aangeboden, het daarop vermeide bedrag kon worden uitbetaald. Het is de gewoonte, dat bij het in ontvangst nemen van hooge bedragen een legitimatie bewijs moet worden overgelegd; de handlan ger, de koopman uit Haarlem, zorgde ervoor dat de werklooze zulk een „bewijs" in handen kreeg. In Utrecht werd den werklooze op aanbie ding van het boekje met bijbehoorend bewijs, vlot het bedrag van f2055 uitbetaald. Toen de buit binnen was werd aan de beide ambtenaren f 600.gegeven, de werklooze be hield een zelfde bedrag voor zichzelf, terwijl de Haarlemsche koopman voor zijn moei' e met f 200werd beloond. Bij de generale controle van de spaarbank boekjes kwam een en ander aan het licht, doch het is niet gelukt bij de huiszoekingen, welke bij de bij deze oplichting betrokken per sonen werden gehouden, iets van het onrecht matig verkregen geld terug te vinden. Het tweede geval Vóór deze fraude uitlekte, had dezelfde combinatie kans gezien een anderen dief stal te plegen, waarbij ook een monteur in het complot werd betrokken. Dezelfde ambtenaren kregen ter bijschrij ving van rente een spaarbankboekje van een particulier in handen, waarop een be drag van f 4000.stond geboekt. Dit boekje eigenden zij zich toe en na lang durige oefening in het namaken van de handteekening van den eigenaar was de monteur bereid van het geboekte bedrag f 3100 op te nemen, dit om geen argwaan te wekken. Dit bedrag werd te Haarlem uitbetaald. De bedoeling was om met dit boekje weer naar Amsterdam te gaan en daar het bedrag weer te laten bijschrijven. Beide ambtenaren tou cheerden van het geïnde te zamen f 2300, ter wijl de monteur f 700 ontving. Van dit geld kon bij de huiszoekingen nog een restant worden opgespoord. Een der ambte naren, die veel auto reed, had een bedrag van f 900 verstopt op een plekje op de heide bij Ede. Het bedrag, dat de monteur had gekregen werd teruggevonden in een garage in de hoofd stad, waar de man gewoon was zyn fiets te stallen. Bij den tweeden ambtenaar, die te Amstelveen woont, werd nog f 75in beslag genomen. Alle aangehoudenen zyn gehuwd en tusschen de 30 en 35 jaar oud. Aan het hoofdbureau van politie te Am sterdam werd hun een verhoor afgenomen door commissaris van IJzendijk; behalve de koop man uit Haarlem, hebben allen een bekentenis afgelegd. De Directeur van de Rökspostspaarbank, met wien wy nog een kort onderhoud hadden, vond het voorgevallene zeer onaangenaam, doch kon de verzekering geven, dat geen en kele spaarder eenig nadeel zal ondervinden. PADANG, 16 Jan. (Aneta) Hedenmorgen om 10 uur 25 werd een vrü sterke korte aardschok gevoeld, welke liep in de richting West-Oost. BATAVIA, 16 Jan. (Aneta) Het Koninkiyk Observatoriu mheeft de aardschok te Padang zwak geregistreerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5