WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN 's Rijks financiën :r De weerstoestand Kerkelijk leven VRIJDAG 17 JAN. "Y Dagfilm Sport en spel DONDERDAG 16 JANUARI 1936 Van 19391933 liepen de belas tingen met f 128 millioen terug Regeeringsreglementen in West-Indië Na mondeling overleg Kiesrecht Wijzigingen in het wetsontwerp tot herziening Gouverneur en Opperbestuur HAAGSCHE BAKKERS BEDRIJF De onderhandelingen afgebroken Verbondsbestuur K.O.V. „HET COSTUUM ONZER VOOROUDERS" Hoopvolle rede van den voorzitter op vergadering te Utrecht DAGRETOURKAARTEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN Maatregel beteekent een verlies aan inkomsten HET MOTORSCHIP „TRIO" GELICHT Naar Kornwerderzand gebracht KOUDE WORDT GEVAARLIJK VEELBELOVENDE KNAAPJES Brandje in de Ursulastraat te Haarlem SCHUUR AFGEBRAND 26 varkens omgekomen 4000 K.G. KAAS GESTOLEN BROEDER THEODOSIUS Zilveren kloosterjubileum Academische examens KUNST VAN HEDEN ANNA PAVLOVA-FILM „De Stervende Zwaan" GOLFLENGTEN IJSHOCKEY HOLL AND-BEL GIE Amsterdam-Brussel LAWNTENNIS NEDERLANDSCHE TEAM SAMENGESTELD Voor de ontmoeting Uhlenhorster KlipperI. C. van Nederland DAVIS-BEKERTOURNOOI 1936 Ook Japan neemt niet deel WATERPOLO Wintercompetitie K.N.Z.B. WIELRENNEN De „Nacht van Dortmund" Volgens het tabelwerk van de door het Cen traal Bureau voor de Statistiek uitgegeven Sta tistiek der Rijksfinanciën 1935 bleek na de af sluiting der rekening 1933 nog ongedekt te zijn een bedrag van ruim f 91 millioen op den ge wonen en van f 116 millioen op den kapitaal- dienst. In een overzicht worden de voor- en nadee- lige sloten van den gewonen dienst voor elk der hoofdstukken van de Rijksrekening over 1233 en de Rijksbegrootingen voor 1934 en 1935 met elkaar vergeleken. De opbrengst van de belastingen, alsmede de voordee'Jge sloten der Staatsbedrijven zijn hierbij buiten beschouwing gelaten. Het hoog ste nadeelige slot voor 1935 (f 133 millioen of f 16 per inwoner) doet het Departement van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen zien, waarop in volgorde der belangrijkheid volgen het Departement van Sociale Zaken met f 113 millioen of f 13 per inwoner en het hoofdstuk der Nationale Schuld met f 86 millioen of f 10 per inwoner. Vóór de instelling van het landbouw-crisis- fonds werden de crisisuitgaven, verband hou dend met de in 1929 ingetreden economische crisis, bestreden deels uit nieuw ingestelde be lastingen en deels uit het voordeelig saldo van het leeningfonds. Over de jaren 1930 tot en met 1933 beliepen deze crisisuitgaven resp. f 4 millioen, f 27 mil lioen, f 79 millioen en f 106 millioen of in to taal f 216 millioen. Voorts bevat de inleiding een overzicht van de opbrengst van elke der Rijksbelastingen van 1900 tot en met 1935 (met inbegrip van die welke in afzonderlijke fondsen zijn gestort) en wel onderscheiden in conjunctuurbelastingen, zake lijke, persoonlijke en rechtsverkeersbelastingen. De opbrengst van alle belastingen te za aien is het hoogst geweest in het tijdvak 1929 1924, nl. bijna f 608 millioen of f 86 per hoofd der bevolking. Van 1930 tot 1933 liep zij terug van f 583 millioen of f 74 per inwoner tot f 455 millioen of f 55 per inwoner. Voorname lijk door de invoering van de omzetbelasting is de opbrengst voor 1934 en 1935 wederom hooger geraamd en wel f 509 millioen of f61 per inwoner voor 1934 en f 522 millioen of f 61 per inwoner voor 1935. Ten slotte wordt in de inleiding de aandacht gevestigd op het uitstaand bedrag aan nationa le gevestigde schuld, welk bedrag aanvankelijk een weinig is gedaald en wel van f 1147 mil lioen op 1 Januari 1900 tot f 1143 millioen op 1 Januari 1915, om daarna snel te stijgen tot f2916 millioen op 1 Januari 1925 en wederom te dalen tot f 2338 millioen op 1 Januari 1932. Tot 1 Januari 1934 steeg de schuld wederom niet onbelangrijk en wel tot f 2723 millioen, waarop een daling volgde tot f 2700 millioen op 1 Januari 1935. doen en laten van den landvoogd niet volledig tot haar recht zou komen, vermag de Minister niet in te zien. i Nadat de Commissie van Voorbereiding een en ander had ontvangen, is zij omtrent een aantal punten mondeling met den Minister van Koloniën in overleg getreden. Dit overleg, waarbij ook de gouverneur van Suriname, prof. Kielstra, tegenwoordig was, heeft den minister geleid tot het aanbrengen van enkele nadere wijzigingen in de beide wetsontwerpen. Blijkens de tweede nota van wijzigingen wordt nu voorgesteld, art. 29 te doen luiden: „De gouverneur oefent, in naam en als ver tegenwoordiger des Konings en met inacht neming van de voorschriften dezer wet, als mede van 's Konings aanwijzingen, het alge meen bestuur uit over Suriname en is al daar bekleed met de uitvoerende macht. Hij is voor zijn doen en laten verantwoor delijk aan den Koning." Voor Curasao luidt de voorgestelde redactie dienovereenkomstig. Wat betreft de verhouding van het aantal gekozenen tot dat der benoemden, verklaarde de minister zich bereid een wijziging aan te brengen teneinde in beide gebiedsdeelen deze verhouding te brengen op 10 5. In verband daarmede is in het wetsontwerp betreffende Curasao art. 67 alsnog dienovereenkomstig ge wijzigd. Naar aanleiding van desbetreffende opmer kingen, deelt de minister nog mede, dat hij tegen de mogelijkheid van actief vrouwen kiesrecht nog steeds overwegend bezwaar zou hebben: mocht uit de Kamer even wel een voorstel worden gedaan tot invoering van passief vrouwenkiesrecht, dan zou hij de beslissing daaromtrent aan de Kamer overla ten. wel verklaarde de minister nog, dat z.i. noch actief, noch passief vrouwenkiesrecht in overeenstemming is met de sociale toestanden in West-Indië en met de opvattingen van een overgroot gedeelte" der West-Indische bevol king. De betreffende Commissie van Voorbereiding heeft thans aan de tweede Kamer overgelegd de memorie van antwoord inzake de wetsont werpen, tot herziening van de Reglementen op het beleid der Regeering in Suriname en Curagao De Minister van Koloniën zegt daarin o.m.: De bedoeling is steeds geweest, de Wset-Indi- sche Regeeringsreglementen te herzien, voor zoover zulks noodzakelijk was, als gevolg van de Grondwetswijziging van 1922, niet om die reglementen in overeenstemming te brengen met de nieuwe Indische Staatsregeling. Het laat zich niet aanzien, dat de blijkens de Memorie van Toelichting in overweging ge nomen nadere wijziging en aanvulling van de Surinaamsche Staatsregeling zeer spoedig haar beslag zal kunnen krijgen, het overleg ter zake met den Gouverneur is nog niet geëindigd en niet onwaarschijnlijk zal een nader onderzoek in Suriname noodig zijn om na te gaan, in hoever en op welke wijze kan worden tegemoet gekomen aan de bijzondere rechtsbehoeften van Britsch-Indiërs en Javanen, waarvan in evenbedoelde Memorie sprake was. Intusschen is het geenszins uitgesloten, dat de meest dringende voorzieningen ter zake zul len kunnen worden getroffen bi) een aanvullend karakter ten aanzien van het gemeene recht dragende koloniale verordeningen, waarbij rege lend wordt opgetreden op het gebied van het personenrecht, in het bijzonder van de wijze van huwelijksvoltrekking voor verschillende groepen. De Minister erkent gereedelijk de juist heid van de in het Voorloopig Verslag tot uiting komende meening, dat er geen essen tieel verschil tusschen de vertegenwoordigers des Konings In Indië, Suriname en Curacao bestaat, ten opzichte van hun verhouding tot het Opperbestuur. Niettemin is hij van oordeel, dat aan 's Ko nings Opperbestuur meer recht gedaan wordt door het woord „aanwijzingen" weg te laten dan door het te bezigen. Overigens zij opgemerkt, dat de staatsrechte lijke verhouding van den Gouverneur tot de Kroon van zoodanigen aard is. dat niet in acht nemen van de aanwijzingen der Kroon door een Gouverneur noodzakelijk tot gevolg zou moeten hebben, dat deze onverwijld van zijn ambt ontheven zou worden. De Landvoogd zal er rekening mede moeten houden, dat de Minister verantwoordelijk is voor des Landvoogds, namens den Koning ge voerd, beleid. De uitoefening van alle bestuursbevoegd heden is namens den Konink-Opperbestuurder opgedragen aan de Landvoogden. En hieruit volgt: dat de Koning die bevoegdheden heeft, welke hem uitdrukkelijk bij de Grondwet of bij de wet worden opgedragen; dat de bevoegdheden met name („bepaalde") genoemd moeten worden; dat de Landvoogden zelfstandige algemeene bevoegdheden hebben; dat zij die uitoefenen namens den Koning hetgeen een zedelijken band, een zedelijke ver plichting ten aanzien van de wijze, waarop zij gebruik maken van hun eigen bevoegdheden, in zich sluit. Laat by deze Interpretatie de Ministerieele verantwoordelijkheid voor alle Naar wij vernemen, zijn de gezamenlijke pa troonsorganisaties, na beraad, tot de conclusie ge komen, dat van verdere onderhandelingen over een nieuw af te sluiten collectieve arbeidsover eenkomst voor 1936 geen gunstig resultaat kan worden verwacht. De werkgeversorganisaties hebben aan de bakkersgezelltenbond derhalve medegedeeld, dat zij niet bereid zijn de onder handelingten voort te zetten. Gelijk gemeld, hadden de Katholieke- en de Christelijke werknemersbonden zich, onder be paalde voorwaarden bereid verklaard, nieuwe be sprekingen te voeren over een ander loon, dan was vastgesteld in de afgeloopen arbeidsovereen komst. Van werkgeverszijde vernemen wij, dat deze voorwaarden moeilijkheden opleveren, welke eerst vermoedelijk na langdurige beraadslagin gten zouden kunnen worden opgelost. De „moderne bond" heeft zich principieel te gen loonsverlaging uitgesproken, terwijl van den Neutralen Bakkersgezellenbond geen antwoord is ontvangen. Om deze redenen hebben de werkgevers afge zien van nieuwe onderhandelingen, zoodat de contractlooze periode voor de arbeiders, werk zaam in het Haagsche bakkersbedrijf, nu defini tief is ingetreden. Onder zeer groote belangstelling van tal van autoriteiten uit de kringen van de regeering, van diplomatie, hooge rechterlijke colleges en op kunsthistorisch gebied, is Woensdagavond in de RidderzaaJ te Den Haag de tentoonstel ling „Het costuum onzer voorouders", waarvan de opbrengst aan de vereeniging T. I. B. O. (tegemoetkoming ïn bijzondere omstandighe den) ten goede zal komen, door den burge meester van 's Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, geopend. Het Verbondsbestuur van het Katholieke On derwijzers Verbond kwam dezer dagen in Ho tel „Noord-Brabant" te Utrecht bijeen, onder presidium van den heer Willem Wiltschut te Arnhem. In zijn openingswoord herinnerde de voorzit ter aan den grooten arbeid, die in 1935 van het Verbondsbestuur is gevraagd in verband met de bezuinigingsvoorstellen van de Regeering. Spr. gaf een overzicht van de moeilijkheden die het afgeloopen jaar met zich bracht. De wenschen van het K.O.V. in verband met de bezuiniging zijn thans vervuld met uitzondering van die rond de leerlingenschaal. In verband hiermede bracht de voorzitter hartelijk dank aan het Tweede Kamerlid Surina en aan allen, die aan de zware taak hebben medegewerkt. Ook voor het komende jaar moeten er gevaren worden afgewend. Nog rust op het K.O.V. de plicht te streven naar plannen tot werkverrui ming voor de vele jonge werklooze collega's. Maar de l\ckenen toonen lichtspeling. Besloten, werd een felicitatie-telegram te zen den aan Mgr. Huibers, den nieuwen Bisschop van Haarlem. Tot voorzitter, secretaris en penningmeester werden met algemeene stemmen herkozen de heeren Willem Wiltschut te Arnhem, H. Wij nen te Maastricht en Joh. H. M. Derksen te Amsterdam. De heer H. G. de Boer te Noordwyk werd bij enkele candidaatstelling herkozen tot redac teur van Het Katholieke Schoolblad. Besloten werd er naar te streven een inter nationale organisatie te krijgen, waarbij alleen zijn aangesloten die landelijke organisaties, die het lager onderwijs vertegenwoordigen en te vens de voorwaarde te stellen tot een geregelde voldoening aan de financieele verplichtingen. Geijverd zal worden voor het verkrijgen van een wettelijke regeling voor toevloeiing van personeel tot de scholen. Hierbij werd uitdruk kelijk de aandacht op gevestigd, dat de toe stand aan de R. K. scholen weldra zoo zal zijn, dat een voorziening uit de wachtgelders niet meer mogelijk zal zijn, zoodat een andere re geling getroffen zal moeten worden. Besloten werd er bij de Regeering op aan te dringen, dat ter vervulling van vaste en tijdelijke betrek kingen het eerst in aanmerking zullen komen, zij, die minstens één jaar als onderwijzer in den zin van art. 30 der L. O. wet 1920 voor re kening van het Rijk of van de gemeente werk zaam zijn geweest. Verder geschiede de toe vloeiing naar een indeeling in groepen, over eenkomstig met het aantal benoodigde leer krachten per jaar, te beginnen met de langst geslaagden. Over de vraag, of aan de uitsluitend jongens scholen ook onderwijzeressen zullen werkzaam zijn, werd besloten, hiervoor geen algemeene wenschen vast te stellen, doch de regeling hier van diocesaan te laten. In principe verklaarde de vergadering zich vóór aansluiting bij de „Stichting Katholiek Gemeenschapsoord", doch deelneming aan het stichtinaskapitaal acht zij niet verantwoord, gezien den financlcelen toestand van het nog jonge K.O.V. Na uitvoerige bespreking werd met 57 tegen 56 stemmen besloten zich voorloopig nog niet aan te sluiten bij het Comité voor Katholieke filmactie en daartoe een fllmcommissie te vor men. Wèl werd besloten een commissie te be noemen, die zal onderzoeken in hoeverre aan sluiting gewenscht is. Zooals bekend, besloot de directie der Ned. Spoorwtegen ingaande 1 Juli 1935, van alle sta tions dagretourkaarten uit te geven tegen den prijs van de toen bestaande buurtverkeerbiljet- ten. Dat deze maatregel ten goede gekomen is aan het publiek is buiten kijf; een andere vraag is echter, of dit ook het geval is geweest bij de spoorwegen en deze vraag is moeilijker te be antwoorden. Hiervoor was noodig een vervoers- toeneming van ongeveer 25 pet. der gewone biljetten, die niet is bereikt, zoodat het bedrag dat de spoorwegen wegens deze tariefsverlaging moesten derven, niet geheel gecompenseerd werd door meerder vervoer. In de Kerstweek is druk gereisd, wat wel mede te danken zal zijn aan de beijzelde open bare wegen, die eenige dagen nagenoeg onbe rijdbaar waren Te Amsterdam C.S. werden op 21, 24, 25, 26 en 27 Dec. uitgegeven rond 50.000 en ingeza meld rond 110.000 biljetten; te Haarlem waren deze cijfers resp. 20.000 en 50.000; te Den Haag H.S.M. 43.000 en 66.000; te Rotterdam D.P. 26.000 en 86.000, to Rotterdam M. 12.000 en 24.000 en te Utrecht C.S. rond 30.000 en 80.000. Het motorschip „Trio", dat Zaterdagmiddag tijdens hevig stormweer aan de Friesche kust ten Zuiden van Kornwerderzand is gezonken, is in den afgeloopen nacht door de N.V. Ree- derij v.h. Gebroeders Goedkoop, met behulp van een bok gelicht. Het schip is in den vroegen morgen naar Kornwerderzand gebracht en zal vandaar, als verdere voorzieningen zijn getroffen, naar Zwartsluis gaan. «iiiiiiiitiiittniiitmtfiimitiiiittiiiitmiiiiiiiititiimiiiititt itttiititiiiiiur De depressie in het Zuidwesten breidt zich gestadig over het vasteland en ook naar het Noorden uit. Het centrum ligt thans nabij de kust van Portugal. Het daalgebied, dat gisteren in het Noordwesten lag, bewoog zich naar de Noordzee. Door de luchtdrukdalingen in het Noorden en Zuidwesten werd de rug van hoogen luchtdruk doorbbroken en vormde in de depressiegebieden een groot gebied van lagen luchtdruk met een bijna Noordzuid gericht is. Het Oostelijk deel van het gebied van hoo gen luchtdruk trok zich geheel naar het bin nenland terug; van het Westelijk deel is nog een geringe rest over ten Zuiden van IJsland. Langs de Westzijde van het continentale gebied van hoogen luchtdruk worden de afgekoelde luchtmassa's uit het binnenland naar de kustlanden getransporteerd. Hierbij zal de temperatuur voorshands nog om of onder het vriespunt blijven en wordt de kans op neer slag in den vorm van sneeuw mogelijk en is bij regen ijzelvorming te wachten. Epnige weken geleden publiceerden wij een reeks kleine misdaden, die na onderzoek ge pleegd bleken te zijn door een tweetal broertjes uit de Ursulastraat te Haarlem, knaapjes van resp. 9 en 10 jaar. Zij hadden ingebroken in het Padvindershuis aan de Niguwe Gracht, in de Nassaustraat een rijwiel gestolen en op Nieuwjaarsdag in de Lange Margarethastraat brand gesticht in een kistenpakhuis. De Haar- lemsche politie gaf bij die gelegenheid blijk van een zonnig optimisme en stuurde de jongelui na een ernstige vermaning weer naar huis. Reeds Woensdag bleek, dat dit optimisme ten eenenmale misplaatst was geweest. Aangelokt door de vrijheden van den Woensdagmiddag, dien de jeugd van ouds in gepaste vroolijkheid pleegt door te brengen, togen zij andermaal op avontuur. Zij herinnerden zich een leegstaand huis in de Ursulastraat, vonden de deur open staan en gingen onverwijld aan den arbeid. Deze bestond hierin, dat zij in de kamers het behang en muurbespanning van de wanden trokken en dit alles, vermeerderd met andere oude zaken er waren zelfs schoenen bij in de bijkeuken van het verlaten huis in brand staken. Gewaarschuwd door de buren, die, niet ge heel ten onrechte, vreesden, dat het brandje grootere afmetingen zou aannemen, heeft een politieman het vuur met een paar emmers wa ter gebluscht. De brandweer, die eveneens ten tooneele verscheen, behoefde geen dienst te doen. Het heeft den schijn, dat de twee boefjes er dezen keer niet zoo gemakkelijk af zullen komen. Woensdagmiddag te vier uur brak door on bekende oorzaak brand uit in de groote schuur van den landbouwer S. Smits te Nistelrode. De schuur brandde tot den grond toe af. Veel ge reedschap, karren, voorraden stroo en hooi, alsmede 26 varkens, kwamen in de vlammen om. Slechts een paar varkens konden hun hok ken verlaten, doch waren zoo ernstig met brandwonden overdekt, dat zij onmiddellijk moesten worden afgemaakt. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak waren de bewoners niet thuis. Verzekering dekt de schade. Uit eten pakhuis aan den Achterdek te Pur- merend werden 4000 K.G. kaas vermist, ten na- deele van een Rotterdamsche firma. De ver duistering werd ontdekt, toen een klacht bin nenkwam over een party kaas, die <fe firma had geleverd, doch waarvan niets bekend was. Toen deze klacht bekend was, verdween plot seling een pakhuisknecht. Later heeft de man zich bij de politie aangegeven. Hij bekende de 4000 K.G. verkocht te hebben en de opbrengst ten eigen bate te hebben aangewend. Woensdag heeft de eerw. Broeder Theodosius van de Congregatie van O. L. Vrouw van VII Smarten, overste van het moederhuis te Voor hout (in de wereld P. H. H. Böckers, uit War mond) zijn zilveren kloosterjubileum gevierd. Den avond te voren werd de Jubilaris op feestelijke wijze door de communauteit inge haald in de feestelijk versierde Bissch. Nijver heidsschool te Voorhout. De directeur der B. N. S., broeder Tarcisius, sprak een kort welkomstwoord, waarna een plechtig Lof gecelebreerd werd in de kapel van het moederhuis door rector L. v. d. Griendt. Woensdagmorgen werd de feestviering met een algemeene H. Communie aangevangen, waarop rector v. d. Griendt, geassisteerd door pastoor H. P. Heytveldt en pater J. v. Diepen een plechtige H. Mis opdroeg, waaronder het koor de Missa Populi van Hub. Cuijpers uit voerde. Als geschenk werd den jubilaris in den loop van den dag een H. Hartmonument aangebo den, dat geplaatst is in den voortuin van de school. Denzelfden dag vierde op „Slotershorst" te Ne- derweert onder groote belangstelling Broeder Wenceslaus avn dezelfde Congregatie zijn zil veren kloosterjubileum. LEIDEN. Cand. ex. Geneeskunde, mejuffrouw A. M. Speelman en de heeren W. Putters, D. Akkerhuis, H. W. Hoets, Th. L. Mulder, C. J. v. d. Bas, Lie Djing Pho, J. C. de Wit, F. v. Gent, B. S. Polak, C. H. Flim. Voor het eerst zullen een reeks film-werken, indertijd van 's werelds grootste danseres ge maakt, toen zij nog in leven en op den hoog- sten top van haar roem was, samengesteld tot een groote Pavlova-film, in het openbaar wor den vertoond. Op den sterfdag der groote ballerina, 23 Januari 1936, zal te Londen, waar Anna Pavlova een twintig-tal jaren heeft ge woond (tusschen haar vele wereldreizen) en in Den Haag, waar zij op haar toumée ziek werd en gestorven is, de wereldpremière plaats vinden. Een grootsche herdenkingsavond zal op dien datum zoowel in de Britsche hoofdstad, als in de Nederlandsche Residentie worden ge geven. Op 24 Januari zal dan ook Brussel, op 25 Januari Amsterdam en op 26 Jan. Parijs de groote danseres herdenken met de eerste op voering van de Pavlova-film („De stervende zwaan"). Op initiatief van Mr. Victor Dandré, den echtgenoot van wijlen Anna Pavlova, werd in Londen deze film vervaardigd. „The Immor tal Swan" zal in Nederland in de Engelsche versie worden vertoond. De Fransche versie: „Le Cygne Immortel" zal in Brussel en Parijs worden gegeven; ook een Duitsche versie werd gemaakt. N 9 9 9 O GODSDIENST 8.00 Hilversum I (Schriftlezing N. C. R. V.) 10.30 Hilversum I (Morgendienst NCRV) ORGELBESPELING 8.00 Hilversum n (Joh. Jong) 11.20 Droitwich (Frederic Bayco) ORKEST-CONCERTEN 11.50 Droitwich (Het Trocadero Ci nema-orkest) 12.45 Hilversum X (Ensemble v. d. Horst) 12.50 Brussel I (Salonorkest) 1.00 Luxemburg 3.50 Beromtinster (Omroepklelnor- kest) 3.50 Droitwich (BBC-orkest) 4.20 Milaan (Concert) 4.20 Beromtinster (Omroeporkest) 4.20 Rome (Concert) 4.55 Beromtinster (Haydn's Ox- ford-Symphonie) 5,15 Brussel I (werken v. Fings) 7.30 Deutschlandsender (Omroep orkest) 8.05 Hilversum I (Arnhemsche Or- kestvereeniging) 8.20 Brussel I (Radio Symphonle- orkest) 8.20 Milaan (Symphonle concert) 8.30 Luxemburg 9.20 Brussel II (Salonorkest) 9.25 Hilversum 1 (Arnhemsche Orkestvereenlglng) 9.35 Parys XI (Music-hall-progr.) 10.20 Hamburg (Bremer Stadsmuzi kanten) 10.40 Droitwich (Concert heden- daagsche muziek) 12.35 Toulouse (Orkestconcert) LICHTE MUZIEK 11.30 Kalundborg (Concert) 11.30 Hamburg (Blaasorkest) 12.17 Brussel II (José Schnyders' orkest) 12.20 Luxemburg 12.50 Droitwich (BBC-dansork.) 1.05 Deutschlandsender (gev. con cert) 1.20 Hamburg (gevar. concert) 2.40 Kalundborg (Instrumentaal ensemble) 2.50 Droitwich (Zlgeunerork.) 3.20 Deutschlandsender (Amuse- ments-orkest) 4.00 Hilversum II (De Zonneklop pers) 4.20 Beriyn (Volksliederen) 5.30 Hilversum II (Orvltropla) 5.35 Droitwich (BBC-dansork.) 5.35 Luxemburg 6.50 Weenen (Omroepork.) 8.50 Toulouse (Zigeunermuzlek) 9.30 Weenen (Jazzmuziek) 9.35 Kalundborg (pop. concert) 9.45 Boedapest (dansmuziek) 10.20 Langenberg (Kapelmuz.) 10.20 Deutschlandsender (dansmu ziek) 10.20 Kalundborg (dansmuz.) 10.35 Weenen (dansorkest) 11.35 Droitwich (dansmuziek) 11.35 Toulouse (dansmuziek) 12.05 Toulouse (Militaire marschen) 12.20 Toulouse (pop. concert) GRAMOFOON 8.15 Hilversum I (Morgecconcert) 8.30 Hilversum II 10.35 Hilversum IX (BBO-Sympho- nle-orkest) 11.00 Hilversum I (Groot Berltjnsch orkest) Hilversum II Hilversum II Hilversum I 11.20 12.00 12.15 12.20 12.25 1.35 2.00 2.20 2.50 4.00 4.45 5.05 5.20 6.05 6.20 6.30 Brussel I Parys n Kalundborg Brussel I Droitwich Parys I Hilversum I (koren uit diverse Oratoria) Beromtinster Droitwich Beromtinster (Operettemuz.) Luxemburg Brussel I Boedapest Het symphonieconcert, dat om 8.20 uur door den Milaneeschen zender wordt uitgezonden, staat onder leiding van Bruno Walter 6.40 7.20 7.35 7.55 8.56 9.50 10.20 10.20 10.30 10 50 11.00 11.05 11.05 11.30 11.30 Parys II Hilversum n (Internationaal platen-programma) Brussel II Milaan Hilversum I Luxemburg (cellosoli) Brussel I Hilversum X Boedapest Parijs II Hilversum XI (Jazz-progr.) Parijs I Luxemburg Hilversum II (pop. pl.) Luxemburg (dansmuziek) KAMERMUZIEK 11.20 Langenberg (Westduitsche ka merorkest) 12.35 Parijs I (Kamerorkest) 1.35 Droitwich (kwartet v. piano en strykers In A op. 86 Brahms) 2.00 Hilversum II (Kamermuziek en declamatie) 4.20 Parijs I (kwartet Paray) 5.50 Parys I (kamerorkest) 5.50 Brussel II („Pro Arte-kwartet" 15e en 16e Sonate en de groo te fuga v. Beethoven) 6.50 Parijs I (Kamerorkest) 7.05 Beromtinster (werken van den Zwitserschen componist Gas- pard Fritz: vlooi en plano) 10,35 Luxemburg (kwintet) SOLISTEN-CONCERTEN 11.15 12.40 1.50 3.15 5.00 5.30 cital) 6.50 6.50 7.35 8.10 10.05 11.50 Hilversum I (Plano-recital) Brussel I (Recital: cello en plano) Brussc irussel I (zang) Hilversum X (zang-recital) Hilversum I (Sollstenconcert) Deutschlandsender (Pianore. Brussel I (Planorecital) Droitwich (Llszt-herdenklng, zang) Brussel I (zang) Toulouse (zang) Luxemburg (sollstenconcert) Toulouse (zang) OPERA EN OPERETTE 7.30 Hamburg („Der fllegende Hol lander", opera v. R. Wagner) 7.55 Rome („SI", opera v. Mas- cagnl) 8.06 Parys I („La fille de Madame Angot", operette v. Lecocq) 10.55 Toulouse (Operamuziek) TOONEEL 3.20 Berlijn („Mit Wanderstecken und Planwagen", hoorspel met oude en nieuwe liederen) VARIA 10.15 Hilversum n („Het Hondje", een novelle van Frans Coenen; voordracht) 12.00 Hilversum I rPolitieber.) 2.30 Hilversum I (Lezen van Chr. lectuur: „Van het anker") 4.05 Milaan (Reportage uit As mara) 5.00 Hilversum II (Na schooltyd) 6.30 Hilversum X (De eerste bloe men ln den tuin": A. J. Her wig te Bussum) 7.00 Hilversum I (Politieber.) 7.15 Hilversum I (Radio-reportage NCRV) 7.30 Hilversum I (Literair half uurtje. „De bikkel" van Diet Kramer) PERSBERICHTEN 7.50 Hilversum II 8.00 Hilversum I 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 9.55 Hilversum I 10.45 Hilversum II ■tiiHdiiimMmttttMTCMtiimiManiMMtmitfitB BERLIJN BEROMUNSTEK BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEI. II 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 321.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (KRO en NCRV) HTLVEKSUM II (AVRO en VARA) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS Et ROME TOULOUSE WEENEN 1500 M. 331.9 M. 301.5 M. 1875 M. 1261 M. 455.9 M. 1304 M. 368.6 M. 1648 M. 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M. MimaimtiMlinminimmaiimilHMmilMi VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Ruhaak Co. leed in het boekjaar 1934 1935 een verlies van 88.906 tegen 29.325 het vorig jaar. Volgens de statistiek van de Unie van Sowjet-Republieken voor JanuariNovem ber 1935 staat Nederland onder de aan Rus land leverende landen op de vijfde plaats. De omzetten in aandeelen Handelsvereeni- ging Amsterdamdie gisteren op de beurs te Parijs werden geïntroduceerd waren gering. Men legt er den nadruk op, dat een aandeel als H.V.A. voor de Parijsche beurs uithoofde van den prijs, een tamelijk „zwaar object" is. In Londensche rubberkringen is de alge meene opvatting, dat 't restrictieplan thans ten volle zijn uitwerking doet gevoelen en de rubbervoorraden voorloopig wel zullen blijven verminderen. Volgens Symington en Wilson hebben de voorraden te Singapore en Penang een stand bereikt, die niet veel meer kan verminderen. De scherpe daling van de verschepingen van inlandsch rub ber bewijst, dat de regeering van Nederl In dië den toestand meester is en het haar geen moeite zal kosten, ook in de toekomst binnen de gestelde grenzen te blijven. m De goudprijs te Londen steeg met >/2 d- tot 140/9'A d. 175.000 werd aan goud om gezet. De Fransche minister van financiën maak te in de Kamer gewag van betere belasting ontvangsten in de maand December en van verbetering in den economischen toestand, blijkens de maandrapporten van de provin ciale kantoren van de Bank van Frankrijk. Buitendien logenstrafte hij de geruchten nopens het afsluiten van een Fransche lee ning in het buitenland. De American Telephone and Telegraph Co. heeft, volgens voorloopige cijfers in het afgeloopen jaar een winst behaald van 7 per aandeel tegen 5.96 in 1934. Volgens „Iron Age" werkt de Amerikaan- sche staalindustrie thans onveranderd op 51 pCt. der capaciteit De orders van de spoorwegen zijn gestegen. De prijs van staalschroot te Pittsburgh is met I 25 tot 14.75 gestegen, hetgeen de hoogste notee ring is sedert 1931. De Standard Oil of Indiana heeft de ben- zine-prijzen met een dollarcent per gal lon voor verschillende staten verhoogd. Het Californische petroleumcontingent zal met 80.000 barrels per dag worden vermin derd, als morgen de conferentie van petro- leumprodu centen haar toestemming hier toe verleent. Het nieuwe contingent wordt dan 600.000 barrels. De electrische stroomafzet was in Amerika in de afgeloopen week 11.2 pCt. hooger dan in de overeenkomstige week van het vorig jaar. Het Pond Sterling beiooog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.27'/,—-7.28'A (v. slot 7.27%), de Frank op 9.70V2—9.71'A (9.7VA) en de Dollar op 1.461.46% (1.46%). De Nivas verkocht voor export 504 tons bruine suikers en 219 tons superieur voor consumptie. ZATERDAG 18 JANUARI 20 UUR 15 ZONDAG 19 JANUARI 20 UUR 15 60 ets.1.50. Voorverkoop bekende adressen Op Zaterdag 18 en Zondag 19 Januari as. wordt te Hamburg een wedstrijd gespeeld tus schen een ploeg van de Uhlenhorster Klipper en een team van de Internationale Club van Nederland. Naar wij vernemen, zal de Nederlandsche ploeg bestaan uit de heeren Knottenbelt, Van Swol, Leembruggen en Jhr. Van Riemsdijk. De heeren Knottenbelt en Van Swol zullen samen in 't dubbelspel uitkomen, terwijl Leembruggen en Van Riemsdijk het tweede dubbel zullen vormen. In totaal zullen zes wedstrijden wor den gespeeld en de mogelijkheid is groot, dat des Zaterdags geen ontmoetingen behoeven te worden gehouden. Uit Tokio wordt gemeld, dat Japan bij gebrek aan voldoende gelden niet zal deelnemen aan het Davis-bekertournooi 1936. Na Italië is dit dus het tweede belangrijke tennis-land, dat besloten heeft niet uit te komen in de wedstrijden van 1936. Voor de wintercompetitie van den K. N. Z. B. werd Woensdagavond ln de zweminrichting „De Regentes" te Den Haag de waterpolowedstrijd tusschen H. Z. en P. C. en H. P. C. uit Heemstede gespeeld. De gastheeren wonnen met 83 Veertien koppels zullen deelnemen aan den z.g. „Nacht van ortmund', een koppelwedstrijd ln de Westphalenhal. De volgende renners zijn gecontracteerd: Pilnenburg—Wals, Piet van Kempen—Jan van Kempen, SlaatsBremer, MullerClignet, JazetSavelsberg, Charlier Deneef, Schön-Pützfeld, GöbelLohmann, ZimsKilster, EhmerKorsmeier, Schenk Tortilte, BautzKljewski, ClausmeyerSagur» na en Kretschner—Weckerling. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6