De Negus over den strijd aan de fronten Italië en de „economische belegering" Het Duitsche leger en de S.S. Nieuw succes voor Laval Het nieuws van heden SLAG BIJ DOLO DUURT NOG VOORT „NA 3 MAANDEN STERKER DAN OOIT" DE BEROEPSNAIJV TUSSCHEN BEIDE NIEUWE WENDING IN DE ZAAK-HA UPTMANN? DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 17 JANUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19748 Gevechten zouden den Abessiniërs een grooten oorlogsbuit heb ben opgeleverd De Italianen strijden uiterst hardnekkig Prins Makonnen terug in de hoofdstad Maatregelen tegen een lucht aanval op Harrar De strijd aan het Somali-front Het W eer iiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiii»iiiiiiiii>iuiiiiiiii| Italiaansch telegram aan Genève Het bombardement van Waldia Regeering met 315 tegen 252 stemmen in de meerderheid Een onrustige Kamer zitting Laval Het nieuwe stadion te Berlijn, dat aan 100.000 personen plaats zal bieden, nadert zijn voltooiing De geruchten over vredesonder handelingen zouden tenden tieus zijn Engeland en het olie embargo De „Temps" heeft een bericht gepubliceerd, volgens hetwelk Makalle op het punt stond te vallen in handen van de Abessiniërs en dat het Italiaansche commando de stad reeds zou heb ben ontruimd. Dat zijn leugens, die door Addis Abeba worden verspreid om het voortdurend uitblijven van succes der Abessiniërs te mas keeren. De S.S. is het keurcorps der bewe ging en handhaaft haar beginselen in den meest radicalen vorm Verzet uit kringen van het leger Himmler Gouverneur zou over schriftelijke bekentenis van medeplichtige beschikken Verzoek hervatting proces afgewezen Schuschnigg te Praag WAT DE TONG STREELT (p.g, 4) NIEUWE NAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., tngez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ADDIS ABEBA. 16 Jan. De Ne gus heeft aan den specialen verslaggever van het Duitsche Nieuwsbureau de volgende uiteen zetting gegeven van den toestand aan het front: Sedert het inzetten van de re gens," aldus de keizer, ,,is de mili taire situatie aan het Noordelijk front voor Abessinië er strategisch belangrijk beter op geworden, daar hierdoor een zeker evenwicht tus- schen de wederzij dsche krijgsmid- delen is verkregen. De aanvallen onzer troepen werden na de inneming van de provincie Tembien naar de provincie Gheralta verplaatst. Daar vechten voorloopig slechts afzonderlijke afdeelingen, om in de eerste plaats de versterkte Italiaan- sche stellingen onschadelijk te maken. Groote operaties van de zijde der Italianen zullen in de komende maanden waarschijnlijk onmoge lijk zijn, daar de door de beschadiging der wegen nog grooter geworden terreinmoeilijk heden het gebruik van groote technische strijd middelen onmogelijk maken." Omtrent den toestand aan het Zuide lijk front verklaarde de keizer: «.De op 8 Januari begonnen slag bü Dolo, die do strijdkrachten van Ras Desta over een giroote frontbreedte in Italiaansch Somall- land hebben ingezet, duurt voort. De ge vechten hebben den Abessinfcchen troepen tot dusver belangrijke terreinwinsten en een grooten oorlogsbuit opgeleverd. De Ita lianen verdedigen zich uiterst hardnekkig. Zjj ondernamen een reeks tegenaanvallen, waarbij zij door 'boniba jrdemtinis vlieg tui gen worden gesteund. Voor het eerst is in dezen slag van twee buitgemaakte Ita- liaansche tanks gebruik gemaakt. Op het oogenblik duurt de strijd aan het geheele flront, tot aan de Webbe Sjebeii, voort. De Italianen laten vanuit het Noorden be langrijke versterkingen aanrukken, zoodat men aan dit deel van het front gedurende den komenden tijd geen nieuwe gevechten verwacht. Het zwaartepunt der Italiaan sche operaties richt zich op de provincie Bali." Naar de meening des Keizers gol<i het lucht bombardement van Waldia van Woensdag vooral zijn persoon, daar de Italianen ver moedden, dat de keizer op zijn reis naar het hoofdkwartier aan het Noordelijk front reeds in Waldia was aangekomen. De keizer gaf voorts uiting aan zijn voor nemen, tot het aanbreken van de groote re genperiode in het Noordelijke hoofdkwartier te blijven. Hij hoopte, dat tegen dien tijd óf de oorlog zou zijn beslist, óf de operaties wegens deri regentijd voor den duur van drie maanden zouden moeten worden gestaakt. De keizer verwacht, naar hij verklaarde, dat de Volken bond er ondanks alles in zal slagen, vóór dien tijd vredesvoorstellen uit te werken, die het Abessinië mogelijk zullen maken, eervol uit dezen Italiaanschen aanvalsoorlog te voor schijn te treden. Dergelijke voorstellen zouden evenwel ook zoodanige waarborgen moeten bieden, dat het uitgesloten is, dat Italië wel licht over een paar jaar opnieuw Abessinië aanvalt. Keizer Haile Selassie besloot met de woor den: „Niettegenstaande de Abessinische le gere Abessinië met succes en ongeslagen ver dedigen, ben ik steeds bereid tot het sluiten van een eervollen vrede, die de onafhankelijk heid en souvereiniteit van Abessinië waar borgt." De kleine prins Makonnen, die zich bil zijn vader te Dessie bevond, is per vliegtuig naar Addis Abeba teruggekeerd, aangezien de Negus hem te Dessie niet meer veilig achtte. De kleine prins Makonnen legt, ondanks zijn twaalf jaren, een groote vastberadenheid en koelbloedigheid aan den dag, die hem tot een geboren heerscher stempelen. Hij maakte er bezwaar tegen om per vlieg tuig van Dessie naar Addis Abeba terug te keeren, aangezien hij bij den Negus wilde blij ven. Toen hij ten slotte toch vertrok, zeide hij, dat hij het vliegtuig zelf wilde besturen. „U zult eens zien hoe gauw ik het zal leeren" verklaarde hij. Uit Harrar wordt gemeld, dat de autoritei ten hier de verwachting van een luchtbombar dement aankondigen met tromgeroffel. Alle volksverzamelingen zijn verboden, o.a. die ter gelegenheid van het Driekoningenfeest op 20 Januari. Ook bijeenkomsten buiten de stad en bil de rivieren zijn verboden. De bevolking is zeer rustig en bereidt kalm de maatregelen Haile Selassie voor voor de passieve defensie in geval van een luchtbombardement. In de stad bevinden zich alleen burgers, terwijl er verscheidene hospitalen zijn gevestigd. Het ryShme van de Abessinische oorlogs voorbereiding is versneld. Heden zijn een aan tal muildieren vertrokken beladen met nood zakelijke behoeften voor de strijders. Ieder bezitter van een muildier moet vier vrachten graan naar het front voeren, welke hij afstaat voor de nationale verdediging. Te Dessie zijn geen soldaten meer overgeble ven, allen zijn naar het front vertrokken. Ook te Jijiga, dat langen tijd het hoofdkwar tier was, zijn geen soldaten meer overgebleven. De troepen van de Dedjassen Amde Mikael, Aute Mikael en Amba Oekao zijn naar het Zuiden vertrokken. ROME, 16 Jan. (Reuter). De Italiaansche bladen leiden uit de berichten over het Italiaansche of fensief aan het Somali-front af, dat dit offensief ten uitvoer is gelegd langs de grens van Kenya, klaar blijkelijk met het doel den vijand in een geregelden veldslag te slaan en tegelijkertijd de ravitailleering der Abessinische legers uit Kenya tegen te gaan. ADEN, 16 Januari. Het agentschap Stefani meldt: Hier uit het binnenland van Abessinië ont vangen berichten over den strijd aan het Zui delijk front, die gedurende drie dagen woedde tusschen Dawa Parma en Ganale Doria, mel den, dat de gevechten in de geheele streek van Garra hebben gewoed. Tijdens den strijd is de volstrekte samenwer king aan het licht getreden tusschen de lucht vaart, de blanke en de inbooilingentroepen. terwijl tevens bleek hoe prachtig de intendan ce-diensten functionnaerden. Deze diensten hebben het generaal Graziani mogelijk gemaakt een sprong van 70 K.M. naar voren te maken over het geheele front. Men Verwachting: Meest matige Zuid-Oos- EE telijkc tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijn- s lijk eenige regen, dooi. Verdere vooruitzichten: betrokken met 1| tijdelijkcn regen, dooiweer. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniixuiii^ merkt hier op, dat de nederlaag van Ras Desta groot belang kan hebben voor het mo reel der Abessinisahe troepen, die reeds te lijden hebben gehad door de lange marschen en de schaarschte aan levensmiddelen. ROME, 16 Jan. (Stefani). De Italiaansche regeering heeft aan het secretariaat-generaal van den Volkenbond een telegram gezonden, waarin een opsomming wordt gegeven van de wreedheden, die door de Abessinische troepen op het Erithreesche en Somalifront worden begaan. DJIBOETT, 16 Jan. (Stefani). Een lid van het Britsche Roode Kruis, John Pnevis, die van Dessie naar Engeland terugkeert, heeft hier op de doorreis verklaard: Na de eerste beminnelijkheden behandelden de Abessiniërs ons op uiterst ruwe wijze. Zij hebben geen en kel vertrouwen in ons werk, en steunen onze taak in het geheel niet. Ik ben er zeker van, dat de geheele Engelsche ambulance uit Abes sinië zal moeten vertrekken. Indien wij de Abessiniërs eerder gekend hadden, zouden wij niet de dwaasheid hebben begaan, ons naar Abessinië te begeven DJIBOETI, 16 Jan. Het agentschap Ste fani meldt: Het bericht, dat door een zeker agentschap is verspreid en volgens hetwelk de Italiaan sche luchtstrijdkrachten het Abessinische Roo de Kruis te Waldia zouden hebben gebombar deerd, is hier met veel reserve ontvangen, daar men gelooft, dat Addis Abeba er een systeem van wil maken voortdurend valsche berichten te verspreiden over het bombardeeren van Roo de Kruis ambulances. PARIJS 16 Jan. (Reuter). De regeering heeft met 315 tegen 252 stemmen een meerderheid van 63 stemmen behaald, toen gestemd werd over het voorstel van Laval eerst de landbouwkwesties te be spreken en de andere interpellaties te verdagen. Laval had de kwestie van ver trouwen gesteld. Over het verloop van de zitting meldt Reuter het volgende: De kamerzitting begon Donderdagmiddag om half vier met een toespraak van den voorzitter van de Kamer, Bouisson, die dank zeide voor zijn herkiezing. Deze Kamer, zoo zeide hij, heeft haar taak recht doen wedervaren. De volgende Kamer zal nieuwe taken hebben op te lossen. De horizon is nog donker, Europa verdeeld. Frank rijk moge derhalve trouw aan zijn traditie ver der werken aan de instandhouding van den bin- nenlandschen vrede en de beveiliging van den vrede tusschen de volkeren. Vervolgens las de voorzitter de ingekomen interpellaties voor. Laval stelde van zijn zit plaats af voor onmiddellijk over te gaan tot behandeling van de Iandbouwinterpellaties en de overige te verdagen. Dit voorstel werd fel door links aangevallen: socialisten, communisten en zelfs enkele radi caal-socialisten trachtten de radicaal-socialisten. die geen kabinets-crisis wenschten, te beïnvloe den. Laval- stelde de kwestie van vertrouwen en hield een korte toespraak, waarin hij verklaar de, dat hij, aangezien hij hen, die voorstellen hadden gedaan niet tevreden kon stellen, zich slechts tot hen zou wenden, die van meening zijn, dat een algemeene politieke uiteenzetting niet noodig was op het oogenblik. De regeering zijn vragen gesteld over haar financieele", bin- nenlandsche en buitenlandsche politiek en zij is op deze terreinen in het gelijk gesteld (verschei dene interrupties). Nog financieel-economische kwesties bleven op te helderen. O. a. merkte Laval hier op, dat Leon Blum bijzonder geschikt is om zich tot de radicaal-socialisten te wenden, aangezien hij en zijn vrienden tot nu toe iedere radicaal-so cialistische regeering ten val hebben gebracht. Vervolgens ging de Kamer over tot stemming, met het reeds gemelde resultaat. Voor de zitting van de Kamer had de radi caal-socialistische Kamerfractie met 41 tegen 40 stemmen een voorstel tot het invoeren van een dwingend mandaat voor de fractie-leden verworpen. w "Ia ROME, 16 Jan. De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani schrijft: Volgens be richten uit Amerikaansche bron zou de Italiaan sche ambassadeur te Parijs, Cerruti, tegenover den Franschen minister-president hebben ver klaard, dat Italië in geval van verscherping der sancties zich zou verplichten geen represaille maatregelen te nemen en Genève niet te ver laten. De officieuze Italiaansche pers preciseert, dat het onwaarschijnlijk is, dat Cerruti derge lijke beloften heeft gedaan, want de Italiaansche regeering behoudt zich in geval van een ver scherping der sancties volledige vrijheid van handeling voor en heeft tot dusverre zelfs nog geen besluit genomen over het al of niet zen den van een gedelegeerde naar de eerstvolgende zitting te Genève. Ook de geruchten over vre desonderhandelingen zijn tendentieus. Zij trachten het prachtige, ontzaglijke ge loof, dat het Italiaansche volk bezielt te ver zwakken. Niets is veranderd in de bedoelingen en in het gedrag van de Italiaansche regeering, noch in den geest van het volk. De militaire operaties gaan ook hun normalen loop. De „Giornale d'Italia" schrijft in een hoofd artikel, dat Italië op het oogenblik, waarin ae derde maand der economische belegering aan vangt, sterker en hechter is dan ooit. De sanc- tionnistische groepen hebben zich ten zeerste vergist, toen zij geloofden een doodelijken stool te kunnen toebrengen aan het fascisme. Zij vergaten, dat Italië, als is het dan een arm land, economisch sterk staat, omdat het een ge ordende huishouding heeft, gefundeerd op het arbeidscharter van het corporatieve regime, dat tegenover alle moeilijkheden en vijandigheden het formidabele front stelt van de geheele Ita liaansche huishouding, d. w. z. den landbouw, de industrie, den handel en het bankwezen. Zon der dit eenheidsfront zou Italië reeds gevallet' zijn. In strijd daarmede, zal het onbepaalden tijd standhouden en zelfs de financieele moei lijkheden trotseeren, want de regeering heeft kunnen voorzien in alle behoeften door middel van uitgifte van gewone schatkistbons, conversie van nationale leeningen, gedwongen conversie van buitenlandsche leeningen en Italiaanscne staatspapieren in het buitenland uitgegeven er, in het bezit van Italiaansche burgers. Het is dus volstrekt vergeefs de ineenstorting van Ita lië te verwachten. Niet alleen zal het den econo- mischen en financieelen veldslag tegen 52 naties winnen, maar het zal ook uit de leering van dit oogenblik enorm profijt trekken voor de toe komst, daar het dan geleerd zal hebben de eco nomische onafhankelijkheid te bereiken. LONDEN, 16 Jan. (Reuter). De „Daily Tele graph" schrijft naar aanleiding van de gisteren gehouden zitting van het Britsche kabinet, dat naar het oordeel der Britsche ministers een uit voerbaar plan moet worden opgesteld, alvorens met betrekking van het olie-embargo doeltrei- fende maatregelen kunnen worden genomen. Het blad verwacht dan ook een diepgaand on derzoek door deskundigen als resultaat van de Geneefsche besprekingen. Daarbij zal o.a. moe ten worden gelet op de houding der Vereenig de Staten, op den binnenlandschen toestand in Frankrijk, en op de uitwerking van de reeds toe gepaste sancties. Wij hebben dezer dagen melding gemaakt van een te Berlijn gehouden conferen tie van hoofdofficieren uit leger, vloot en luchtmacht, welke bespreking leden der S.S. en S.A. zouden hebben bijgewoond. In aansluiting daarmee schrijft de Berlijn- sche correspondent van de Times het volgende: Het spreekt vanzelf dat het leger een waak zaam oog houdt op de S.S., welke Hitler's lijf garde vormt en hem vliegende colonnes ver schaft bij binnenlandsche onrust. De S.S. telt 12.000 man, verdeeld in vier regimenten, die in verschillende deelen des rijks zijn gestationneerd Zij zijn uitstekend geoefend met geweren, ma chinegeweren, tanks en naar verluidt ook met luchtafweergeschut. Onlangs liep het ge rucht dat hun sterkte was opgevoerd tot 16.000 man en dat hun bewapening was uitgebreid met artillerie. Hun aanvoerder is Himmler, die ook het hoofd van de Gestapo is. De S.S. is te beschouwen als de keurbende van de nat. socialistische beweging en als de handhaver van haar beginselen in den meest radicalen vorm. Daar zij zichzelf het binnen landsche bolwerk van den n.s. staat vindt, is het begrijpelijk dat zij ontevreden is met haar positie in betrekking tot het leger, dat zijn plichten beperkt acht tot de verdediging der grenzen. Het neemt van de S.S. slechts in zoo verre notitie dat hef er op uit is haar aantal en sterkte te beperken. Overigens zijn de betrek kingen koel; men beantwoordt eikaars groet. De naijver op beroeps- en maatschappelijk ge bied, waartoe deze verstandhouding leidt, geeft te Berlijn stof aan menig gesprek. Als het leger er op zou staan, dat de kwestie van gezag in zijn voordeel iPPet opgelost worden, dan beschikt de partij over het tegenargument dat de dubbelzinnige positie van het leger in den nat.-socialistischea staat eerst opgehelderd moet worden. Van de verscheidene organisaties die de jonge Duitschers tot complete nat.-socialisten kneden, zijn de drie afdeelingen van de weermacht de eenige die geen politieke activiteit ontwikke len. Het denkbeeld, dat de jeugd althans in één fase van haar opleiding in een haven voor po litieke „vrijdenkers" belandt, verontrust de partij. Ook de Soldatenbond, de niet-politieke vereeniging die de oudstrijders van Hitier kre gen in ruil voor het prijsgeven van den Stalen Helm, vormt een voorwerp van wantrouwen in de partij. Ofschoon het lidmaatschap van S.S. of S.A. met dat van den Soldatenbond ver- eenigbaar is, wordt deze organisatie toch meer en meer beschouwd als een vluchthaven voor oud-leden van de weermacht die aan den dwang om zich in het politieke leven te bege ven wenschen te ontkomen. De S.A. die begint te tanen zoowel in prestige als het aantal zijner leden, beschouwt den Sol datenbond met ongerustheid. Daarom vraagt men zich thans af of het re sultaat van de besprekingen niet zal uitloo- pen op een'besluit om ook politieke propagan da als onderdeel van de soldaten-opleiding te geven. Over de zuivering van politieke rader, wordt eveneens van gedachten gewisseld. Con cessies van dien aard zouden ongetwijfeld den weg banen voor de erkenning van de superiori teit van de organen der weermacht boven alle andere gewapende organisaties, zonder dat zij de onmiddellijke verantwoordelijkheid zouden behoeven te dragen voor de veiligheid van den nat. soc. staat. Maar het leger zal de voorstellen om het öf direct öf op den langen duur zijn positie van betrekkelijke onafhankelijkheid te ontnemen met eenig wantrouwen ontvangen, want het dapkt zijn positie aan de traditie dat het leger in de geschiedenis van Duitschland steeds de eenige stabiele factor ls geweest. TRENTON (New Jersey), 16 Jan. (Reuter.) Terwijl de verdedigers van Hauptmann te Washington ten tweeden male een gratieverzoek bij het federale hooggerechtshof hebben inge diend, worden de geruchten, dat gouverneur Hoffmann beschikt over de schriftelijke beken tenis van een niet nader genoemden man, die aan den moord op het kind van Lindbergh medeplichtig zou zijn geweest, voortdurend po sitiever. Deze geruchten worden door de verdedigers met beslistheid tegengesproken. Het is evenwel bekend geworden, dat de gouverneur in den afgeloopen nacht in een New Yorksch hotel een geheime bespreking heeft gehad met Edgar Hoover, den chef der geheime federale politie. Van tevoren had Hoover besprekingen gevoerd met den New Yorkschen burgemeester La Guardia, den New Yorkschen hoofdcomm. van po litie Valentinen en met kolonel Schwarz kopf van de politie in New Jersey. WASHINGTON, 16 Jan. (Reuter.) Het federale hooggerechtshof heeft Haupt- mann's verzoek het proces te hervatten en de executie uit te stellen, afgewezen. Het verzoek tot indiening van de Habeas- Corpus-voorstellen werd des morgens in een openbare zitting van het hooggerechtshof door een der Washingtonsche verdedigers van Hauptmann gedaan. Het indienen van het verzoek werd toege staan, de behandeling duurde echter slechts enkele minuten. In de middagpauze beraad slaagden de rechters over het voorstel en na het weer bijeenkomen van het gerechtshof wera de beslissing bekend gemaakt. De eenige hoop van Hauptmann bestaat thans nog in een uit stel van executie door gouverneur Hoffmann. PRAAG, 16 Jan. (Reuter.) De Oostenrijk- sche Bondskanselier Schuschnigg, die heden morgen uit Weenen was vertrokken, is heden middag te vijf uur, begeleid door den Oosten- rijkschen gezant te Praag aangekomen. Hij werd aan het station ontvangen door een ver tegenwoordiger van den minister-president, den afdeelingschef van het presidium van den mi nisterraad, Dr. Bartosch en door den gezant Dr. Krefta, die het ministerie van buitenland sche zaken vertegenwoordigde. Voorts waren ter verwelkoming aanwezig de leden van het Oostenrijksche gezantschap en vertegenwoordi gers van de industrieele club. De Negus over den toestand aan de fronten. Nieuw succes voor Laval; regeering in de meer derheid met 315 tegen 252 stemmen. Nieuwe wending in de Hauptmann-affaire? De „Morning Post" opent een bewapenings campagne. De Vlootconferentie; Okada brengt verslag uit aan den Keizer van Japan. Schuschnigg Donderdagmiddag te Fraag aan gekomen. Roofoverval op een bank te Parijs; bandieten er met 200.000 fr. van door. De Rijksmiddelen zijn in 1935 bijna 32 millioen beneden de raming gebleven, doch zij brachten ruim 7 millioen meer op dan in 1934. In hooger beroep Ls bij het Hof te Arnhem opnieuw levenslange gevangenisstraf geëischt tegen een arbeider uit Lochem, die zijn beide kinderen vermoord heeft. Loonbijslagregelingen voor het boilenbedrijf en boomkweekerij in 1936. Op de Bondsraadsvergadering van R. K. Bak kerspatroons is de saneering in het bakkersbe drijf besproken. Zeventigste verjaardag van den journalist P. J. H. Steenhoff onder groote belangstelling ge vierd. SPECIAAL VOOR U DAMES ii de rubriek Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 746.5 Vorige stand; 755.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1