WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN RIEP V/ICKS r Kerkelijk leven De weerstoestand ZATERDAG 18 JAN. J Dagfilm VRIJDAG 17 JANUARI 1936 Kinderen zwaar letsel toegebracht Systematische mishandeling met gloeiende pook DE BRANDSTICHTING TE APELDOORN Strenge straffen opgelegd GODSDIENSTHATER VOOR DE RECHTBANK „Ik krijg na elke spreekbeurt een keelontsteking" DE PSEUDO-RECHERCHEURS VapoRub ERGERLIJKE MISHANDELING Driejarig meisje geschopt en geslagen NIET SCHULDIG AAN BRAND STICHTING? Verdachte vrouw in vrijheid gesteld Don Juan achter slot SCHIPBRUG AANGEVAREN Stagnatie in het verkeer KAMERLID VAN HOUTEN GEWOND Zijn auto slipte en botste tegen een boom VALSCHE SPELERS VOOR DE RECHTBANK Op heeterdaad door rechercheurs betrapt VINGERS VERSTIJFDEN, VOETEN GEZWOLLEN DOOR RHEUMATIEK Nu weer geheel in orde AUDIËNTIE Terug naar de Missie ZAL DE KOU HET WINNEN? AUTOMOBILISME STERRIT NAAR MONTE CARLO De heer Van Beeck Calkoen vertrokken VOETBAL OM DE ENGELSCHE CUP Sheffield UnitedBurnley 21 WINTERSPORT DE OLYMPISCHE VLAG TE GARMISCH IJSHOCKEY HOLLAND-BELGIE Amsterdam-Brussel Hun handlangers veroordeeld K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS GOLFLENGTEN Postvluchten Eenige dagen geleden zijn, aldus het Handels blad, schandelijke mishandelingen aan het dag licht gekomen, waaraan een vrouw te Megen zich aan bij haar ondergebrachte voogdijkinde ren heeft schuldig gemaakt. Het onderzoek in deze zaak, dat thans geëindigd is, heeft af schuwelijke bijzonderheden aan het licht ge bracht. De zaak werd bekend, toen een der kinderen des middags weigerde van school naar huis te gaan. Toen de onderwijzer vroeg, wat er aan de hand was, vertelde het hortend en stootend, dat het met een gloeienden pook op de voeten was geslagen. De onderwijzer constateerde daarna, dat eenige teenen geheel verschroeid waren. De burgemeester stelde een nader onderzoek in, en daarbij bleek, dat de rug van het kind tientallen zware brandwonden vertoonde. Overigens waren de sporen van hevige slagen duidelijk zichtbaar. Ook de andere kinderen bleken zoo behandeld te zijn, terwijl zij boven dien in sterk verwaarloosden toestand verkeer den en totaal ondervoed waren. Het bleek, dat de vrouw de kleinen in een schuur op den grond en zonder dek liet sla pen. Hun voedsel bestond grootendeels uit afval; de mishandelingen met den gloeienden pook waren systematisch gepleegd. De justitie te 's-Hertogenbosch is daarna in de zaak gemoeid en na vele verhooren heeft de vrouw volledig bekend. Zij zal op 27 Januari a.s. voor de recht bank te 's-Hertogenbosch terecht staan. De Rechtbank te Zutphen deed hedenmorgen uitspraak in de brandstichtingszaak aan de Morellenlaan te Apeldoorn. Hiervoor hadden terecht gestaan de arbeider G. J. G. en de chauffeur W. A. B., beiden af komstig uit Laren (Noord-Holland). Zij hadden den brand door middel van met benzine over goten kranten gesticht. Voor de rechtbank verklaarden zij, dat de koopman P. D. C. uit Eemnes, hun voor deze brandstichting een belooning van 100 had toegezegd. Deze verklaarde op zijn beurt, dat hij van den koopman J. V. uit Naarden, den eigenaar der woning, 150 zou krijgen, indien hij zorgde dat het perceel in de Morellenlaan te Apeldoorn afbrandde. De rechtbank veroordeelde G. J. G. tot negen maanden gevangenisstraf, W. A. B. en P. D. C ieder tot anderhalf jaar gevangenisstraf, alle drie met aftrek van de preventieve hechtenis. J. V. w'erd tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Donderdag stond voor de rechtbank te Haar lem terecht J. H., van beroep vrijdenker, re dacteur-uitgever van het tijdschrift „de Vrij denker", alias „de man met de onuitstaanbare stem" van den vrij denkers-radio-omroep, be schuldigd van overtreding van art. 137 c en d van het wetboek van strafrecht, betrekking hebbend op het beleedigen van groepen der Nederlandsche bevolking. In zijn blaadje had hU nJ. een artikel doen opnemen van zekeren André van Vlaanderen, getiteld: „Onze lieve Vrouw van Lourdes eerste en tweede soort." Eenige passages uit dit artikel en niet min der de geheele strekking, werden in hooge mate kwetsend geacht voor de katholieke groep der bevolking. De verdachte verweerde zich met te beweren, dat hij niet had geweten dat het artikel belee- digend was. Hij had het wegens ziekte onge lezen naar de zetterij doorgestuurd. Bovendien voelde hij ook nu nog niet aan, dat iemand zich erdoor gekwetst moest gevoelen; „Die ge voeligheden zijn ons vrijdenkers vreemd, wij beschouwen die zaken uit materieel standpunt." Maar de Officier van Justitie deelde dit standpunt niet en vond, dat dergelijk geschrijf nergens goed voor was, dan om groepen van de bevolking tegen elkaar op te zetten. „Men moet wel op een laag niveau staan", aldus de Offi cier, „om niet te begrijpen, dat dergelijke uit drukkingen als in het artikel voorkomen, de katholieken in hun heiligste gevoelens kwet sen." Met het verweer, dat hij toentertijd ziek was, komt verdachte nu voor het eerst aan. Vroe ger heef hij daar niet over gerept. De Officier - eischte drie maanden gevange nisstraf. Alvorens verdachte zijn verweer begon, maak te de president hem erop attent, dat de recht bank voornemens was de zaak terug te ver wijzen naar den rechter van instructie, om te doen onderzoeken of verdachte redelijkerwijze had kunnen veronderstellen, dat de inhoud van het stuk beleedigend was. Toch stelde onze vrijdenker er prijs op zijn verweer tegen dit schandelijk requisitoir (het woord schandelijk moest hij onmiddellijk te rugnemen!) op staanden voet te houden, het geen hem werd toegestaan. Een klein half uur lang sloeg de heer H. nu aan het voordra gen op zijn gebruikelijken radiotoon. Hij sprak uit de volheid zijns harten, spuwde 18 karaats gal over katholieken, de geestelijkheid en den Minister van Justitie. Het eenige wat misschien om de curiositeit vermeld mag worden is, dat de verdachte verklaarde dat hy na elke spreek beurt een keelontsteking krijgt. Het bygeloo- vige vulgus zal hier wel weer den vinger Gods in suggereeren. Toen de heer H. was uitgesproken, verklaarde de president, dat de zaak voor een nader voor onderzoek tot den rechter-commissaris werd terug verwezen. en verkoudheid DIRECT behandelen! Wrijf in mei De echiheid van Vicks VapoRub garan deeren wij alléén in Hollandsche ver pakking, voorzien van handieekening. Een ergerlijk geval van mishandeling heeft de Rotterdamsche rechtbank Donderdag behandeld. Te verantwoorden had zich de 23-jarige bak ker P. S. uit Schiebroek. Verdachte had een drie-jarig dochtertje van een gescheiden vrouw te verzorgen gekregen tegen een vastgestelde vergoeding. Op een goeden dag had S. de moe der opgebeld en haar medegedeeld, dat het kind van de trap was gevallen. De moeder was gaan kijken en constateerde dat het kind vol blauwe plekken zat. Bovendien was een der armpjes op twee plaatsen gebroken. Het kind zag er zeer slecht uit. Onmiddellyke opname in het ziekenhuis was noodzakelijk. Voor de rechtbank kwam verd. op zyn oor- spronkeiyke verklaring terug. Thans gaf hij toe het kind een klap te hebben gegeven omdat het zoo lastig was Een jongetje, by verdachte als knecht in dienst geweest, verklaarde dat verd. het kind wel eens in een kast heeft gestopt en met het hoofd boven een emmer water heeft gehou den. De officier van justitie, mr. Hoeffeiman, noemde de wyze waarop verd. het kind heeft mishandeld beestachtig. Verd. heeft het kind herhaalde malen geschopt en geslagen. Het kind heegt ten slotte zwaar lichamelyk letsel bekomen. Spr. eischte een gevangenisstraf van 10 maan den tegen verd. Uitspraak over 14 dagen. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden heeft Donderdag terecht gestaan de 48-jarige vrouw F. B. echtgenoote van R. K„ thans gedetineerd. Zij was door de rechtbank te Groningen wegens uitlokking van brandstichting veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De behandeling voor het Hof nam den geheelen middag en avond in beslag. De brand zou gesticht zyn 25 Mei 1928. Eenigen tyd later werd haar man in een .ïacht- veld doodgeschoten gevonden. De vrouw her trouwde en zou aan haar tweeden echtgenoot verteld hebben, dat zij met haar eersten man een café te Kielwinderweer in brand had gestoken. De tweede echtgenoot heeft de politie en de ver- zekeringsmaatschappy deze mededeeling overge bracht. De vrouw werd verhoord, doch ontkende alles, totdat by de behandeling van den moord te Wil- dervank de verdachte van di'en moord, die tot levenslang werd veroordeeld, vertelde, medeplich tig geweest te zijn aan den brand. De eerste man van verdachte, F. B., zou den brand hebben ge sticht. JO- Jl\, - ;»CI De Procureur-generaal vorderde na eèn zeer uitvoerig getuigenverhoor vrijspraak en onmid dellijke invrijheidstelling. Nadat hét Hof zich in den Raadkamer had teruggetrokken, werd de vrouw in vrijheid gesteld. Het Hof zal 30 Januari uitspraak doen. De Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde den handelsreiziger W. K. M. wegens huwe- lijkszwendel tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het O. M. had twee jaar geëischt. De man had verschllende vrouwen onder voorgeven haar te zullen trouwen, geldsbedra gen afhandig gemaakt. De met zand en grint geladen motorzandzui ger „Verwisseling", groot 140 ton en op weg van Duitschland naar Zwolle, heeft heden morgen om tien uur door den sterken stroom de schipbrug te Doesburg aangevaren. Het bruggedeelte, waar het schip doorheen moest, was nog niet geheel weggenomen. Een man, die zich in de cabine bevond, kon zich nog bytijds in veiligheid brengen. De materieele schade aan de brug toegebracht is vry aanzienlyk. Zoowel het ry- als het scheepvaartverkeer ondervond aanmerkelijke vertraging. Toen hedennacht het Tweede Kamerlid de heer H. van Houten per auto van een spreek beurt, welke hy te Echten bij Lemmer had ver vuld, naar zyn woning te Groningen terugkeerde, is de wagen op het Stationsplein te Groningen door de gladheid van den weg het had zwaar gesneeuwd geslipt en tegen een boom gebotst. De heer Van Houten, die zelf den auto bestuurde, werd hierby op straat geslingerd, waar hy met verschillende verwondingen en in bewusteloozen toestand bleef liggen. Terstond was medische hulp ter plaatse. Na voorloopig verbonden te zyn is de heer Van Hou ten per brancard naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand baart geen zorg. De heer Thijsse, die het Kamerlid op zijn tocht had vergezeld, kwam met lichte kwetsuren vry. De auto werd van voren geheel ingedrukt. Omtrent den toestand van het Tweede Ka mer Van Houten, wien op den terugweg .van een spreekbeurt te Echten een auto-ongeval overkwam, vernemen wij nader, dat deze geen zorg baart. De heer Van Houten heeft verwon dingen aan gelaat en handen bekomen, alsmede een kneuzing in den rug. De patiënt wordt thuis verpleegd. Drie Hagenaars en een Rotterdammer, die reeds jarenlang ons land hebben onveilig ge maakt met kwartjesvindery, waarby niet zelden buitenlieden bedragen van f 100 tot f 500 werden ontfutseld, hebben Donderdag voor de Rotter damsche Rechtbank terechtgestaan. Het waren de 53-jarige A. W., de 58-jarige G. L„ de 46- jarige J. J. L., allen woonachtig te Den Haag en de 44-jarige J. H. v. M. uit Rotterdam. Sedert jaren staat dit viertal in de politie registers aangeteekend als valsche spelers. Niet minder dan tien rechercheurs van de Rotter damsche Recherche zijn er aan te pas moeten komen om de verdachten op heeterdaad te kun nen betrappen. Zulks gebeurde juist op het mo ment, dat zij een veehandelaar uit Den Haag, L. W. B. genaamd, in den tuin van een café aan .de Oosterkade te Rotterdam hadden gelokt en hem daar voor 'n bedrag van f 200 hadden af gezet. Töèri W., G. L. en J. H. v M. met het geld vertrokken waren ontpopten twee metselaars, die in den tuin bezig waren geweest en met be langstelling het spel gevolgd hadden, zich als rechercheurs en arresteerden J. J. L. Toen de bestolen Hagenaar en de gearresteerde J. J. L. op het politiebureau kwamen, zagen zij tot hun verbazing daar reeds de drie andere verdachten zitten, die in handen van de overige acht rechercheurs waren gevallen. W. bleek in het bezit van de tweehonderd gulden te zyn. Alle vier ontkenden voor de Rotterdamsche rechtbank schuld. De Officier van Justitie, mr. Schutter, noem de het bewys overstelpend en was van meening, dat hier van oplichting in vereeniging kan wor- Ingezonden Mededeeling) Een beetje rheumatische pijn hier of daar kennen wij allen, maar laat rheumatiek U eens werkelijk in haar greep hebben, dan eerst weet gij hoe ontzettend deze pijnen kunnen zijn. Laat het niet zoover komen. Lees eens onder- staanden brief „Ik leed aan rheumatische pijn in mijn han den, voeten en knieën. Langzamerhand werden deze pijnen erger, tenslotte moest ik een stok gebruiken om mij voort te bewegen. Mijn voe ten waren zoo gezwollen, dat ik myn schoenen enkele maten te groot moest koopen. 's Mor gens waren myn vingers als verstijfd. Inwen dige, noch uitwendige medicijnen brachten mij verlichting. Toen probeerde ik Kruschen Salts Na één flacon was er reeds merkbare verbete ring, na den tweeden waren mijn rheumatische pijnen totaai verdwenen en sindsdien zijn zij niet meer teruggekomen. Ik kan U verzekeren, dat myn vrouw en mij geen moeite te veel is om Kruschen Salts aan te bevelen". R. G. S. Rheumatische pijnen, jicht en ischias vinden hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het bloed. Dit urinezuur is één der afval stoffen, die by de stofwisseling ontstaan. Wan neer de inwendige organen niet goed function- neeren, hoopen deze afvalstoffen zich op en zal het urinezuur uiterst pijniyke rheumatische zwellingen in gewrichten en spieren veroorza ken. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, lever en nie ren aan tot krachtiger werking. De afvalstoffen worden hierdoor langs de natuurlyke kanalen zacht en volkomen uit het lichaam verwyderd, het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen verdwijnen. Bovendien wordt de geheele gezond heidstoestand verbeterd. Hoofdpijn, indigestie, lusteloosheid enz. verdwijnen volkomen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrygbaar by alle apothekers en erkende drogisten a f 0 90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt. den gesproken omdat het van te voren vaststond, welke rol elk der verdachten zou spelen. Aan de hand van een arrest van den Hoogen Raad van 25 Mei 1914 eischte spr. tegen ieder der verdach ten, die reeds 6 maanden in preventieve hechte nis zitten, een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. Mr. Bieringa, Pool, Winckel en Scholten pleitten voor hun cliënten clementie. Uitspraak over veertien dagen. Z. H. Exc. de Bisschop audiëntie verleenen: van Haarlem zal aan de 1 e e k e n op alle Dinsdagen van 111 uur, op welke dagen de eerw. geestelijken niet kunnen worden ontvangen; aan de eerw. geestelijken (ook religieu zen) op alle Woensdagen van 111 uur. In de Katholieke dagbladen wordt eiken Vrijdagavond vermeld, wanneer Z. H. Exc. de Bisschop in de daaropvolgende week geen audiëntie verleent. Na een verloftijd van vier maanden keerden naar de Missie van Brazilië terug de Weleerw. Pater B. Hofkenscheid C.s.s.R. en de Eerw. Broeders Radboud (Gerard de Groot) en Be- nedictus (Charles Spykermans) Cs.s.R. nniiiiiiiiiiiiiMiiitiiiiiiimiiiiiimiiiiiiHiiiiiittfiiiitiiiiiiitiiiiiiitiiiMiiii' De depressie, die Donderdagmorgen over de Golf van Biscaje lag, werd dieper en beweegt zich naar het vasteland. Aan haar Oostzyde is de temperatuur sterk gestegen; aan haar Westzijde brengen Noordelyke winden arctische luchtmassa's aan, die in Bretagne en Norman- d'ië reeds afkoeling veroorzaakten, met in het geheele Noordwesten van Frankrijk zeer zware regens. Ook in het Westen van ons land viel by het omgaan van wind naar Noord, veel neerslag. Terwijl het zuidelijk minimum zich steeds verder over het continent uitbreidde, werd ook met minimum over de Noorsche zee weer dieper en daalden de barometers in Schotland en het Noorden van Ierland. Het gebied van hoogen luchtdruk ten Westen van Ierland handhaaft zich, dat in het Oosten heeft zich geheel naar Oost-Europa teruggetrokken. De zware dooi drong door tot in West Duitschland. In dé bergen komt föhn tot ontwikkeling. In Zweden blijft de vorst streng. De hooge temperatuur op het continent zal spoedig weer worden teruggedreven door de koude polaire luchtmassa's, waarbij d'e toestand van temperatuur om het vriespunt met lichte vorst des nachts, terugkeeren zal. Donderdag is van het gebouw der Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club aan den Lange Vyverberg te Den Haag wederom een der Neder landsche deelnemers aan de Rallye naar Monte Carlo vertrokken. Het was de heer J. van Beeck Calkoen, die vergezeld wordt van den heer C. A. Bijlaard, met een Ford V-8. Men heeft als startplaats Stavanger gekozen. De Ford V-8 was voorzien van een speciale verwarmingsinstallatie voor de voorruit, die van onder de motorkap kwam. Het is reeds voor de vierde maal dat de heer Van Beeck Calkoen, die startnummer 76 heeft, aan de Rallye Monte Carlo deelneemt. De Donderdag voor de derde ronde van de Engelsche Cup overgespeelde wedstrijd tus- schen Sheffield United en Burnley eindigde in een 21-overwinning voor Sheffield. De winnaar in het nummer twee-persoons bob der derde Olympische Winterspelen 1932, te Lake Placid gehouden, J. Hubert Stevens, heeft Donderdag aan den president van het Organi satiecomité voor de vierde Olympische wintert spelen te Garmisch Partenkirchen, dr. Karl Rit- ter von Halt, de Olympische vlag overhandigd, die gedurende de Spelen te St. Moritz en te Lake Placid in gebruik is geweest. ZATERDAG 18 JANUARI 20 UUR 15 ZONDAG 19 JANUARI 20 UUR 15 60 ets.1.50. Voorverkoop bekende adressen 9 9 9 9 De Amsterdamsche Rechtbank heeft twee „autohandelaren", die hielpen bij de voorberei ding van de drie pseudo-rechercheurs in een Hotel in Den Haag en een deel van het bij twee Italianen „in beslag genomen" geld aan namen, wegens heling resp. tot twee jaar en anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld; in beide gevallen werd de voorlooplge hechtenis, drie maanden en drie weken in mindering ge bracht. Het O. M. had dezelfde straffen gerequireerd ■onder aftrek van voorarrest. 8.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuzlek 8.15 Gramofoonmuziek (morgen concert) 9.1510.00 Geen uitzending van den K. R. O. 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Gramofoonmuziek (Muzlek- uitzending voor fabrieken) 11.00 Gramofoonmuziek („Sympho- nie No. 5 in c kl. t. Op. 67" van L. v. Beethoven) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin, vooraf gegaan en gevolgd door gewij de gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek („Smile and sing cares away") 12.45 Het KRO-orkest o. 1. v. Ma- rlnus van 't Woud 1.30 Gramofoonmuz. (,JSen half uurtje ln drie ronden". Ar- gcntljnsch, Iersch en Hon- gaarsch) 2.00 Halfuurtje voor de rijpere Jeugd door mevr. A. Schelf hout v. d. Meulen) 2.30 Sporthalfuurtje door P. Olt- hoff 3.00 Kinderuurtje door mevr. S. Nuwenhuls v. de Rijst 4.00 Gramofoonmuziek 4.15 Het KRO-orkest (vervolg) 5.00 Gramofoon-optera-muz. („De Barbier van Sevilla" opera v. G. Rossini) 5.45 De KRO-Melodisten o. 1. V. Piet Lustenhouwer. 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart 6.45 Gramofoonmuziek („Muslca Catholica") 7.00 Politieberichten 7.15 Katholieke Radio Volksuni versiteit. Wijsbegeerte. De to taliteit van den staat (III). Na dere verklaring van het tota liteitsbeginsel door Prof. Dr. P. de Jong 7.35 „Lichtbakens", een tlen-mi- nuten-overpeinzing door Henri de Greeve Pr., met muzikale omlijsting 8.00 Nieuwsberichten en K. R. O.- mededeellngen 8.10 Actueele aetherflltsen 8.25 Sta op de Bres 8.30 Radlo-troepavond voor de ka tholieke verkenners van Ne derland 9.30 Gramofoonmuziek 9.45 Om en om-programma, uitge voerd door het K. R. O.-orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud en de KRO-boys o. L v. Piet Lustenhouwer 10.15 „Uit het leven van Jan Klaas zen en zijn Trljn" door Wim Snltker 10.30 Nieuwsberichten 10.35 Vervolg om-'en om-programma 11.00 Gramofoonmuziek (Bezin ning in schoonheid) 11.15 Gramofoonmuziek GODSDIENST 6.40 Parijs II (Actualiteiten voor katholieken) ORGELBESPELING 6.00 Hilversum II (Reginald Foort bespeelt het orgel var, het Ci ty-theater te Amsterdam) ORKEST-CONCERTEN 11.20 Parijs X (Orkestconoert) 11.20 Deutschlandsender (Landes- symph.-orkest) 11.20 Droitwlch (BBC-Northern- orkest) 12.20 Brussel I (Salonorkest) 12.20 Langenberg (Kapel „The Hollinger") 12.50 Luxemburg (orkest) 12.65 Parijs II (Omroepsalonork.) 1.00 Hilversum II (Ensemble Jac ques van Kinsbergen) 1.20 Brussel II (Salonork.) 2.20 Hilversum IX (Ensemble Jac ques van Kinsbergen) 6.35 Brussel XI (Salonorkest) 7.00 Boedapest (Concertorkest) 7.40 Beromtlnster (Stedelijk or kest van Zürich) 8.20 Brussel I (Radiosymphonie- orkest) 8.30 Toulouse (Salon-orkest) 8.50 Kalundborg (Deensche mu ziek) 9.40 Kalundborg (Omroepork.) 9.45 Luxemburg 10.20 Droitwlch (BBC-orkest) LICHTE MUZIEK 11.20 Deutschlandsender (Sympho- nle-orkest) 11.20 Kalundborg (concert) 11.20 Langenberg (Kapelmuziek) 12.20 Luxemburg 1.20 Droitwlch (Commodore Grand orkest) 2.40 Kalundborg (Instrumentaal ensemble) 3.20 Langenberg (vroolijk gevar. programma) 4.20 Brussel II (Orkest Senga Ora- legoff) 4.35 Milaan (Dansmuziek) 5.20 Luxemburg (Jazz-muziek) In het K.R.O.-programma is Zaterdagmorgen te beluisteren de „Symphonie No. 5 in c kl. t. Op. 67" van L. van Beethoven (Hilversum II 11.0011.30) 6,35 Droitwlch (Ambrose's Embas sy Cluborkest) 5.35 Berlijn (cabaretprogr.) 6.20 Deutschlandsender (Blaas- concert) 6.35 Luxemburg 7.30 Kalundborg (Marschen en walsen) 7.35 Weenen (Schlagers) 8.05 Toulouse (Pop. concert) 8.30 Beromünster (dansmuziek) 8.50 Droitwlch (gevar. progr.) 9.20 Parijs II (Dansmuziek) 10.20 Kalundborg (Dansmuziek) 10.20 Hamburg (Omroepdansork.) 10.20 Deutschlandsender (Dansmu ziek) 10.25 Toulouse (Engelsche muz.) 10.30 Brussel II (Dansmuziek) 11.05 Parijs I (Dansmuziek) 11.20 Beriyr, (Dansmuziek) 11.20 Brussel I (Dansmuziek) 11.20 Droitwlch (BBC-dansork.) 11.20 Weenen (Zigeunermuzlek) 12.40 Toulouse (militaire marschen) 2.50 3.05 3.20 3.50 4.20 4.35 4.50 5.20 5.35 5.50 5.50 6.20 6.50 7.00 7.10 8.50 10.05 10.25 10.50 10.50 11.20 11.20 Parijs I Hilversum II (platen der maand) Brussel II Hilversum II Luxemburg Droitwjch Brussel I Beromünster Brussel I Parijs I Luxemburg Brussel II Parijs I Parijs II Brussel I Boedapest Beromünster („Die Woche lm Bundeshaus") Weenen (Dansmuziek) Boedapest (dansmuziek) Parijs II Brussel II Luxemburg (Dansmuz.) KAMERMUZIEK 4.35 Rome (Mandolinekwartet) 4.50 Droitwlch (Serge Krish Sep tet) 5.20 Deutschlandsender (Tegern- seer Trio) 5.50 Langenberg (Trio) 6.20 Berlijn (Strijkkwartet lm G gr. t„ op. 161, Schubert) 7.10 Beromünster (Dubbelkwartet) 8.20 Parijs I (saxofoon en viool) 8.55 Luxemburg (kwintet) 9.50 Deutschlandsender (Hawaii- guitaar en piano) 10.20 Brussel I (kwartet in D gr. t. Mozart)' SOLISTEN-CONCERTEN 11.30 Hamburg (Solistenconcert) 5.15 Brussel X (Pianorecital) 8.50 Brussel I (Zang) 8.00 Kalundborg (Zang) 9.30 Weenen (Vioolrecital) 12.05 Toulouse (Jachthoorn-recital) OPERA EN OPERETTE 7.30 Berlijn („Donna Juanita", operette v. Suppé) 7.55 Rome („L'Orseolo", opera van Pizzettl) 9.20 Toulouse (Operettemuziek) TOONEEL GRAMOFOON 8.00 Hilversum II 12.00 Hilversum II 12.20 Brussel II 12.25 Parijs II 12.35 Droitwlch 1.20 Brussel I 1.35 Langenberg 2.20 Droitwlch 2.20 Brussel II („Les précieuses ri dicules", spel van Molière) 3.20 Brussel I („Le médecln malgré lui", blijspel v. Molière). 6.20 Hamburg („De Prow up de Leew", spel) 8.40 Milaan („Una Serata al Caffé" comedie v. A. de Stefani) VARIA 10.15 Hilversum II (uitzending voor arbeiders ln continubedrijven) 2.00 Hilversum II (Hoe de toon kunst groeide, vervolg) 3.30 Hilversum II („Terugblik Films uit 1935" door H. C. Canne- gieter) 4.00 Hilversum II (Hondendressuur door L. Rood) 4,05 Milaan (Reportage uit As mara) 5.40 Hilversum II (Letterkundig overzichtLode Baekelmans over „Pol de Mont") 6.30 Hilversum II (Esperanto- uitzending) 7.00 Hilversum II (Groningsch uurtje) 7.20 Droltwich („The Saturday Ma gazine", week-end-programma) 8.15 Hilversum II (De Alg. Ned. Metaalbewerkers Bond jubi leert) 10.30 Hilversum II (Eerste Ned. Radiopotpourri PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum II 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 10.00 Hilversum II SPORT 2.55 Droltwich (Ooggetuige-versl. van de rugby-match „Wales- Engeland") 10.05 Hilversum II (Reportage v. d. tjshockey-wedstrljd Holland- België) BERLIJN 356.7 M. BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M. BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL IJ 321.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 AL DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 301JS M. (KRO en NCRV) HILVERSUM II 1875 M. (AVRO en VARA) KALUNDBORG 1361 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 36S.6 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS II 312.8 M. ROME 420.8 Al* TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. iiiitiiiiiiimiiimmmmtiimtimiuiiniiimi VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Op 23 Januari wordt de inschrijving opengesteld van hoogstens 30 millioen schatkisipapier tegen een onveranderde rente van 4 pCt. De gemeente Utrecht zal een 4 pCt. lee ning uitgeven van f 2.400.000, waarvan de opbrengst zal dienen tot aflossing van het restant van f 2.179.00.0 der 5 pCt. leening I 2.500.000 1932. Aan de houders van 5 pCt. obligaties zal recht van voorkeur worden verleend. De wereldvoorraad van koper is in Decem ber met 9000 ton toegenomen tot 485.300 ton; de voorraad in Amerika met 10.000 ton Lot 231.400 ton. De wereld-productie be droeg in December 141700 ton, waarvan in de Vereen. Staten 59.800 ton. Het verbruik, was 132.600 ton, waarvan in de Vereen. Sta ten 44.000 ton. De wereldafleveringen aan de nijverheid beliepen in December 143 000 ton, tegen 154.600 ton. De Ver. Staten lever den hiervan af 57.600 ton tegen 56.600 ton. De vermindering van den wereldvoorraaa in 1935 wordt op niet minder dan 102,000 ton geraamd. Naar de Oeuvremeent te weten zou tusschen den Franschen minister van finan ciën en den gouverneur van de Bank van Frankrijk een ernstig meening sv er schil zijn ontstaan. De minister zou in Engeland een leening willen opnemen, hetzij door een bij zondere wet of door borgstelling van de Bank, waartoe de gouverneur zijn mede werking niet wilde verleenen. De invoer van Frankrijk bedroeg in 1935 Ir. 20.945 millioen, hetgeen ten opzichte van 1934 een vermindering aantoont van fr. 2.152 millioen. De uitvoer bedroeg fr. 15.462 mill, of fr. 2.317 millioen meer. In December be droeg de invoer fr. 1.933 millioen en de uit voer fr. 1.284 millioen. Blijkens den jongsien weekstaat van de bank van Frankrijk bedraagt de goudvoor raad per 10 Januari j.l. fr. 66.267 millioen tegen fr. 66.264 millioen in de hieraan voor- ajgaande week. De goudprijs te Londen is met X d. tot 140/10 per ounce gestegen. Een bedrag van 87.000 werd aan goud omgezet. De Japansche goederenuitvoer bedroeg in 1935 2.499 milliard Yen en de invoer 2.472 milliard Yen, zoodat een exportoverschot van 27 millioen Yen overblijft. Het Duitsche uitvoer- overschot over 1935 bedraagt M. 80 a M. 100 millioen. Het jaar 1934 sloot met een invoer-overschot van M. 240 millioen, zoodat het resultaat van den buitenlandschen handel is verbeterd met M. 320 a M. 340 millioen. De General Electric boekte in het vierde s ZxnA 1935.„aan orders S 58.41 mill, regen 8 58.04 mill, in de overeenkom-stiap periode van het vorig jaar. ln 1935 bedroeg ira 1934 217 36 mlU- tegen 183.66 mill, A,Zlli?eiïs geruchten zou de Chicago and North Western een verzoek tot reorganisa tie indienen. Het federale hof te Chicago heeft als ge volg van de nietigverklaring van de Agri cultural Adjustment Act bevolen, dat 55 millioen moet worden terugbetaald uit hoof de van processing tax, die waren vermeld in voorloopige verkoopcontracten door vleesch- mijen, te Chicago gesloten. Tot deze mijen oehooren Swift Co. en de Armour Comp. De New-Yorksche makelaarsleeningen zijn in de week per 5 Januari j.l. met 4 mill, tot 971 mill, gestegen. keert een in Juli en De Louisville Nashville Rr. dividend uit van 2 tegen 8 1 5 1.50 het vorig jaar Phillips Petroleum keert een onveranderd kwartaal-dividend en een onveranderd extra-dividend uit, beide van 0.25. De landbouw-commissie van den Ameri- kaanschen Senaat heeft een machtiging goedgekeurd tot het verstrekken van een crediet van 3 300 millioen voor betalingen aan de boeren, wegens de loopende contrac ten, die werden gesloten, overeenkomstig de Agricultural Adjustment Act. Het rubberverbruïk in Amerika is in De cember ten opzichte van November j.l. van 42.777 ton tot 42.942 ton gestegen en be droeg in December 1934 36.662 ton. De aan voer steeg van 28.826 ton tot 34.596 ton, maar de voorraden zijn gedaald n.l. met 303.162 ton tot 295.438 ton. De Ways- en Meansccrmmissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft een resolutie van haar democratische als van republikeinsche leden aangenomen, volgens welke geen voorstellen zullen wor den ingediend, die nieuwe belastingen in stellen. De uitgaven van de Amerikaansche re geering over het loopende jaar bedroegen 8 4.027 milliard en de inkomsten 2.02 mil liard, zoodat op het oogert/lik het deficit 8 1.813 milliard bedraagt. Het bedrag in 1935 voor bouwwerken in Amerika uitgegeven bedroeg in 37 staten Oostelijk van de Rocky Mountains 478.84 mill., hetgeen een stijging aangeeft van 92 pCt. ten opzichte van het vorig jaar. In 1931 werd 811.398 uitgegeven. De Great Northern keert een dividend uit van 1 tegen 8 0.50 de vorige maal. Verwacht wordt, dat de Amerikaansche spoorwegverladingen van deze week een toeneming van 70.000 wagons zullen te zien geven. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.26X7.27X (v. slot 7.27%), de Frank op 9.70V>—9.7iy2 (9.71) en de Dollar op 1.46%—1.46% (1.4611/16). Naar uit Washington wordt gemeld zijn de Congresleiders tot overeenstemming geko men om geen poging te doen tot een nieuwe wet, tot permanente vervanging van de Agricultural Adjustment Act. De Nivas verkocht 3423 tons bruine sui kers met bestemming voor de Straits en 3817 tons witte suiker met bestemming voor de Straits en China. Voor consumptie 348 tons bruine suikers en 720 tons witte suiker. De Koetilang, thuisreis, vloog van Medan naar Rangoon. De Kwak is Donderdag te 17.42 uur op Schip hol geland na een reis naar Indië. De Sperwer (uitreis) is uit Rome te Caïio aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6