Rijksbegrooting opnieuw bezien Met twee kamer stadjes op avontuur eer eis Md iM&aal mn dm dag k THANS DOOR EERSTE KAMER DEB0SPRIJS VOOR LONDEN VRIJDAG 17 JANUARI 1936 Vele beschouwingen werden gewijd aan de positie van het kabinet en aan de gezagskwestie Het misbruik van de drukpers Positie van het kabinet Gezagshandhaving Grondwetsherziening Ned. Roode Kruis in Abessinië MOTORWAGEN DEFECT Verkeer ondervindt ernstige vertraging SAMENVOEGING BEVERWIJK EN WIJK AAN ZEE Wetsontwerp binnenkort te verwachten DE INBREKERSBENDE TE HEERLEN Nog twee personen gearresteerd UIT DEN OMTREK BEVERWIJK BLOEMEND AAL HAARLEMMERMEER Crisis-Comité A - Haarlemmermeer VIJFHUIZEN VELSEN m ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN DOOR FLETCHER Aan het voorloopig verslag der Eerste Ka mer omtrent de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1936 is het volgende ont leend-. Verschillende leden gaven uiting aan hun voldoening over de werking van het parlemen taire stelsel ten onzent. Verscheidene leden spraken hunne instemming uit met de ondubbelzinnige afkeuring, welke de Voorzitter van den Ministerraad, zij het ook alleen voor zijn persoon, heeft uitgesproken over het stelsel van evenredig kiesrecht. Zeer vele leden traden in beschouwing over de in Juli li. ontstane crisis en over het uit die crisis geboren kabinet. gericht moet zijn, dat verstoring van de open bare orde door groepen, die wars zijn van ge- Sommigen hunner betreurden het op 23 Juli 1.1. in de Tweede Kamer voorgevallene voor namelijk deswege, omdat het ernstig nadeel heeft berokkend aan de werking van het par lementaire stelsel. Voorts betoogden deze leden, dat de op lossing, aan de crisis gegeven, allerminst een herleving van het vertrouwen in het Kabinet-Colijn heeft bevorderd en zij acht ten het uiterst onzeker, of dit zich ot den afloop van den huidigen zittingstermijn van de Tweede Kamer zal kunnen handha ven. Zoo vestigden zij de aandacht op de tweespalt, in den Ministerraad gerezen ter zake van de zorg voor het onderwijs. Huns inziens dient er naar te worden gestreefd dat mocht hun onderstelling juist blijken en mocht het Kabinet dus tot aftreden wor den genoopt, een andere parlementaire meer derheid gereed sla, de verantwoordelijkheid voor het regeeringsbeleid op zich te nemen. Het karakter van dit Kabinet, zoo betuig den deze leden, is extra-parlementair. Wijders vestigden de leden, hier aan het woord, er de aandacht op. dat dit Kabinet nog steeds niet voltallig is. Zij stelden er prijs op, omtrent de reden hiervan nader te worden in gelicht. Vele leden gevoelden geen behoefte, zich naai aanleiding van het op 23 Juli 1.1. voor gevallene in de schuldvraag te verdiepen, doch meenden dat, gegeven het feit van de parlementaire crisis, uit constitutioneel oog punt tegen de oplossing geenerlei bezwaar kan worden geopperd. Vele leden traden in beschouwingen over de wijze waarop de Regeering het gezag hand haaft. Sommigen hunner constateerden in dit op zicht een verblijdenden vooruitgang in vergelij king met vorige perioden. Intusschen betreurden ae leden hier aan het woorn. dat nog steeds niet een verscherping van de wet van den 22en April 1855 tot rege ling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, in overwe ging wordt genomen en dat, met ter zijde stel ling van het rapport van de Staatscommissie- Kooien, het weren van revolutionnairen in ver tegenwoordigende colleges is verschoven tor het onzeker tijdstip, waarop een voorgenomen grondwetsherziening haar beslag zou hebben gekregen. Ook laakten zij, dat de Minister van Sociale Zaken geen bezwaar bleek te heb ben tegen het voeren van roode vlaggen bij plechtigheden, waarbij de Regeering is verte genwoordigd, alleen omdat daarnaast aan de nationale vlag een plaats is ingeruimd. Nog bepleitten deze leden een verbod van de Communistische Partij Holland. Andere leden drongen eveneens aan op een krachtige gezagshandhaving, met name ten aanzien van extremistische partijen, die gaarne van onze volksvrijheden profijt trekken, doch in landen waar zij tot de macht gekomen zijn, elke afwijkende mee ning met geweld onderdrukken. Weder andere leden waren van meening, dat de gezagshandhaving van Overheidswege er op wetens vrijheid en van de traditioneele Neder- landsche verdraagzaamheid, worde tegengegaan. Voorts verklaarden zij af te keuren, dat de Gouverneur-Generaal van Ned. Indië ir. A. A. Mussert in audiëntie heeft ontvangen, gelet op de wijze, waarop deze het gezag hier te lande ondermijnt. De leden, het eerste aan net woord, betwistten, dat van een eenzijdigheid in de toepassing van het uniformverbod sprake is. Zij bepleitten uit breiding van dit verbod tot alle partijvlaggen. De waardeering, door sommige leden tot uiting gebracht over de houding van Am sterdams burgemeester ter zake de opvoe ring van „De Beul" vermochten zij niet te deelen, vermits het hier betrof een positief anti-Christelijk tooneelstuk en de overheid heeft te rekenen met het Christelijk karak ter onzer Natie, weshalve zij van publiek terrein behoort te weren wat op godsdien stig gebied ook maar den minsten aanstoot kan geven. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het marxisme, dat in de S.D.A.P. hier te lande zijn uitbreiding heeft gevonden, een noodlotti- gen invloed op ons volk heeft gehad en een ontkerstening, alsook een ondermijning van net gezag en der zedelijke grondslagen hier te lande heeft veroorzaakt. Vele leden achtten het misbruik, dat thans van de drukpers wordt gemaakt, zoo groot, dat zij, hoewel noode, een herziening van artikel 7 onzer Grondwet niet bij voorbaat durfden afwijzen. Zij behielden zich daar omtrent hun oordeel voor, totdat de desbe treffende voorstellen bekend zouden zijn. Sommige leden hadden ernstig bezwaar tegen het sociaal-economische regeeringsbeleid, al keurden zij de ongebreidelde, ongepaste en per soonlijke critiek, waaraan het Kabinet en met name zijn leider van extremistische zijde bloot staan, sterk af, afkeuring, die algemeene in stemming vond. Mede uit dien hoofde bepleitten zij de ver wezenlijking van het door de S.D.A.P. gepropa geerde „Plan van den Arbeid". Andere leden waren van meening, dat het „Plan van den Arbeid", wat den inhoud ervan betreft, getuigt van een te groot optimisme. Wat de algemeene strekking aangaat, vond het bij enkelen hunner sympathie. Vele leden constateerden, dat de Regeering zelve den financieelen toestand somber noemt. Verscheidene leden betoogden, dat de bezui nigingen vooralsnog weinig resultaat opleverden. Gevraagd werd of de goudbloklanden nog voeling met elkander houden en zoo ja, met welk resultaat. Gouda als Utrecht als naar Leiden, ter plaatse overstappen, waarmee uiteraard nogal wat tijd is gemoeid. Hoewel de vertraging tegen het middaguui iets minder was geworden, bleek het defect he denmiddag half én nog niet hersteld t ezijn. Door het Hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis werd van den leider der Nederlandscne Roode Kruis Ambulance in Abessinië telegrafisch mededeeling ontvan gen, dat de leden der ambulance physiek en moreel in uitstekenden toestand verkeeren en dat dr. Colaco Belmonte is genezen. Woensdag 15 dezer zijn zes leden der ambulance met een karavaan van driehonderd muilezels vertrok ken. Daarbij werd hun uitgeleide gedaan door den heer De Vries, die daags daarop zelf zou volgen met lastauto's, tezamen met den leider dr. Winckel en dr. Belmonte. ttff! Hedenmorgen omstreeks half negen is een motorwagen van de lijn GoudaAlphen a. d. RijnLeiden, nabij het voormalige station Akerswoude defect geraakt. Hierdoor is een ernstige stagnatie ontstaan in den dienst zoowel op dit traject alsop de lijn Leiden—Woerden—Utrecht. Het duurde, zooals vanzelf spreekt, eenigen tijd voor een anderen trein lit Leiden was gerquireerd, waarmede pas sagiers verder konden worden vervoerd. Daar ter plaatse slechts enkel spoor ligt, moesten de passagiers, zoowel in de richting Naar wij vernemen verkeeren de maatregelen tot samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het wetsontwerp betreffende deze samenvoe ging is binnen niet te langen tijd te verwachten. De arestatie van een vijftal jongelieden dooi de polite van Hterlen en Schaesberg, in samen werking met de Kon. Marechaussee tee Spek- holzerheide, in het begin van de week verrirchc. heeft thans nog geleid tot de arrestatie van H. R. en P. J. uit Heerlen. Door de afgelegde bekentenissen is aan het licht gekomen, dat door de benae reeds twaalf inbraken werden gepleegd, n.l. te Heerlen, Ter- winselen, Amstenrade, Spekholzerheide en Schaesberg. Het zevental zal Zaterdag naar Maastricht worden overgebracht. De bevolking in 1935 Op 31 Dec. 1934 be droeg het aantal inwoners 10280, n.l. 5278 m. en 5002 vr. Geboren in 1935: 110 m. en 85 vr.; ge vestigd in 1935 466 m. en 529 vr. Totale ver meerdering 1190. Overleden in 1935: 37 m. en 45 vr.; vertrokken: 523 m. en 576 vr. Totale vermindering: 1181. Op 1 Jan. j.l. bestond de bevolking dus in totaal uit 10289 personen. Gevonden voorwerpen -Gevonden en terug te bekomen bij: W. Spanjaard, Fastoorstraat 18, Santpoort, Lipssleutel no. 84; H. Beekman, Bloe- mendaalScheweg 109, Bloemendaal, een boek omslag; v. d. Berg, Zandvoorterweg 35, Aerden- hout, een portemonnaie met inhoud; L. Boors- ma, Zandvoorterweg 29, Aerdenhout, een vulpen; Postkantoor Overveen, een paar grijze en een paar bruine handschoenen; Salm, Duinwijck- weg 10, E'loemendaal, een gouden horloge met zilveren ketting; Van Riessen, Bloemendaalsche- scheweg 69, Bloemendaal, een bril; Schipper, Kinheimweg 83, Bloemendaal, een motorhand schoen; Smit. Brouwerskolk, Overveen een hor.d; C. E. Visser, Berkenrodestraat 1, Haarlem, een wollen handschoen; Van Zadel', Leidschevaart 77, Heemstede, een zwaan; Miers, Clematislaan 6. Aerdenhout, Veenstra, Stolberglaan 9, Aer denhout, vier postzegels; A. Hijstek, Leidsche vaart 84, Vogelenzang, een paar regenpijpen; Langeveld, Bloemendaalscheweg 31, Bolemendaa.', een kinderwantje; Preyser, Zcmerzorgerlaan 23. Bloemendaal, een heerenrijwiel; aan den Po litiepost te Aerdenhout, twee verschil'ende hee- renhandschcenen, een vingerhoed, een zwart wollen handschoen; aan fiet Bureau van Politie Overveen, een dameshandsehoen met bont ge voerd, een mantelriem, een rubberriem, een kraansleutel, een glacé handschoen. Het bestuur maakt bekend, dat voor het aan vragen om hulp van het Crisiscomité A. gele genheid bestaat op Maandag 20 Januari 1936 te Hoofddorp in het kantoorgebouw naast het raadhuis 's avonds 78 uur; Vijfhuizen in de openbare school 3 's avonds 67 uur; Lisserbroek in de openbare school 11 's avonds 7—8 uur; Abbenes in de openbare school 6 's avonds 78 uur. Dinsdag 21 Januari 1936 te Zwanenburg in het kantoor van den heer H. v. d. Ban, IJ weg 87 's avonds 67 uur; Rijk in de Chr. school, Burgem. Amersfoordt- laan 's avonds 78 uur; Nieuw-Vennep in het stempellokaal aldaar 's avonds 67 uur. Nogmaals wordt de aandacht er op gevestigd, dat de z.g. vaste bedeelden van het burgerlijk armbestuur door het Crisiscomité niet als cri sisslachtoffers worden beschouwd en dezen dus op bovengenoemde zittingen niet behooren aan te vragen. Tot nadere aankondiging worden de volgende zittingen gehouden telkens om de 14 dagen na de hierboven genoemde data. Benoeming aangenomen Naar wij verne men heeft de heer A. S. Thomson, stationchef van het vliegveld Schiphol, alhier (en niet: havenmeester, zooals in een eerder bericht werd vermeld), die door den voorzitter van het cen traal stembureau is benoemd verklaard tot lid van den raad dezer gemeente, in de vacature- H. J. Brands, zijn benoeming aangenomen. De weg naar Haarlem onbegaanbaar Men schrijft ons: Een algemeene klacht, die men hoort is, dat de weg naar Haarlem zoo zoetjes aan onbe gaanbaar is geworden. Hiermede wordt niet be doeld de weg in de gemeente Haarlemmermeer, maar wel de Nieuwe weg en inzonderheid de Zomervaart, dus de wegen, die onder de ge meente Haarlem behooren. Genoemde wegen liggen zoo vol kuilen en ga ten, dat ze voor auto's bijna niet meer te be rijden zijn. Men moet de melkrijders hooren, die dagelijks viermaal dezen weg moeten pas- seeren. Het is een kunstwerk de melkbussen op den wagen te houden. Ook de autobusonder nemer Kors klaagt, daar zoo'n weg veel kos ten aan het rijdend materiaal met zich brengt. Jubileum Donderdag heeft de heer Alink, magazijnmeester bij het bedrijf Openbare Wer ken. zijn zilveren jubileum herdacht in dienst der gemeente. De jubilaris is des morgens gehuldigd, waar bij hij werd toegesproken door den directeur van het bedrijf, ir. J. H. Verhoef, die zeide, dat het zeer veel beteekent, vijf en twintig jaar in gemeentedienst te zijn en al het lief en leed te deelen. De jubilaris heeft zijn beste jaren aan de gemeente gegeven en haar trouw ge diend, een prestatie die zeer zeker een felici tatie waard is. Vervolgens werd het woord gevoerd door den directeur van den Reinigingsdienst, den heer Verzijlbergh, die, als oudste in jaren, veel met den jubilaris heeft opgetrokken, met hem wel eens onaangename tijden heeft doorgemaakt, maar die voor den jubilaris groote waardeering koesterde, waaraan spr. op hartelijke wijze uiting gaf. Tenslotte werd nog gesproken door den heer T. Heijda, als collega. Namens het geheele personeel werd den ju bilaris een prachtig bloemstuk aangeboden. De jubilaris dankte getroffen voor de harte lijke huldiging. Piet die niets van het plannetje wist, was danig verrast toen hij daar op zekeren dag eensklaps hofmeester Jansen voor zich zag staan. Er volgde een allerhartelijkste begroeting De dag van het feest was aangebroken, den heelen dag kwamen er maar men- schen, allerlei familieleden, ooms en tan tes en vele bekenden. De stuurman stond juist een feestrede af te steken toen plot seling uit e<en gordijn achter hem twee hoofden kwamen steken. Er ging een hoeraatje op. Het waren zoo waar prof. Poppelstock en Hermann, die beiden juist op tijd gearriveerd waren om deel te nemen aan de festiviteiten. (Slot volgt.) De voorzitter hamerde. „Mijne Heeren," sprak hij met luider stem, „Er is een voorstel ingekomen van een onzer geachte leden, om den kranigen Scoutboy, die jaar den vijfkamp zal winnen, naast het daaraan verbonden insigne ook een meer prak tisch cadeau te doen toekomen, want zoo zegt de geachte schrijver zoo'n insigne is wel heel mooi, maar je kunt het niet eten, niet drinken en .nergens voor gebruiken, zoodat een Scoutboy daar feitelijk niets aan heeft." „Heel juist!" werd er geroepen. „Vreeselijk onzinnig eigenlijk, zoo'n insigne," en de voor zitter hamerde nogmaals. „Mijne Heeren!" riep hij weer, „hoe denkt gij over dat voorstel?" „Goed!" „Mijne Heeren! Laat ons dan nagaan, waar uit dat cadeau zal bestaan, en laat ons bij de keuze daarvan vooropstellen, dat het in ieder geval praktisch zal zijn." „Ja ja ja!" riepen de anderen. „Vooral prak tisch! De winnaar moe; er beslist iets aan heb ben, moet het nuttig kunnen gebruiken. Wat zoudt u zeggen brulde er een, zoo. dat zijn stem boven die der overigen uitklonk van een sporttrui!" „Komt de mot maar in!" brulde een ander. „Een stok, met inscriptie! lijkt mij veel beter." „Mij niet!" brulde de man van de sporttrui weer. „Met zoo'n stok werk je het kat.ekwaad maar in de hand." „Een zakradio!" klonk het opeens uit een heel anderen hoek. „Leidt te veel af!" vond de voorzitter. „Zoo'n ding moet je niet aan de boys geven. Maar enfin! We zouden er eens over kunnen stem men." „Ja ja ja! Stemmen!" Er wérd gestemd. Met gevolg, dat de voorzit ter even later kon meedeelen, dat de zakradio met algemeene stemmen was verworpen. Alleen de voorsteller had voorgestemd. „Dan een fototoestel!" zei deze. met frisschen moed. „Om leuke kiekjes mee te nemen!" „Hoor eens!" zei een ander, .Scoutboys zijn geen meisjes!" en de heele zaal lachte. „Een horloge!" zei plotseling weer een. „Daar hebben ze altijd wat aan!" „Behalve wanneer het stilstaat, of niet goed loopt," merkte er een op. .Natuurlijkzei de horlogeman geërgerd. „Maar praktisch is het (och zeker. Ik kan mij ï.iets prak'ischer voorstellen". „Toch wel!" vond een derde. „Een zakmes bijvoorbeeld. Daar kun je mee snijden, mee zagen, mee schroeven, meeEn op zoo'n hor loge kun je alleen maar kijken. Nooit anders!" Een zakmes! Dat was een idee. Allen keken elkaar eens aan. En knikten. „Stemmen!" zei toen de voorzitter. En wéér werd er gestemd. Met als resultaat, dat het zak mes met algemeene stemmen werd aangenomen. Alleen de horlogeman had tegen gestemd. Alzoo kreeg de typiste van den Centralen Raad der Scoutboys opdracht, bij de firma Zijl maker en Co. te bestellen een imniimiiiiiinimj speciaal-made I bijzonder bestema Het zakmes I vcor den kram- gen winnaar van i den jaarlijkschen vijfkamp. Juist had zij het een en ander genoteerd, toen een der Heeren kwam aanslenteren. „Juffrouw!" zei deze, vriendelijk knikkend. „Wilt 'i vooral niet vergeten op te geven, dat het mes een priem en een schroevendraaier moet bevatten? Daar kan een Scoutboy beslist niet buiten!" De juffrouw lachte eens. Beloofde dan, dat het in orde zou komen. Even later kwam een ander haar kant uit wandelen. „Juffrouw!" zei deze minzaam, „Denkt u er om, dat aan dat mes vooral een zaag niet mag ontbreken? Voor een Scoutboy is dat bijzonder praktisch!" De juffrouw knikte. Zeide, dat zij er heusch om zou denken en noteerde weer. Zag dan een derde aankomen. Een voor een kwamen ze zoo de noodige wenken geven omtrent het te be stellen mes, met de opdracht vooral op te geven, dat dat mes bevatten moest, wat zij daaraan onontbeerlijk oordeelden. En heel bereidwillig noteerde de juf frouw maar. Nog dienzelfden dag verzond de typiste van den Centralen Raad den brief, waarin het zakmes besteld werd En twee dagen later kwam een schrijven in van de firma Zijlmaker Co., waarin zij den Centralen Raad beleefd mededeelde, dat zij in dank de opdracht tot het maken van een zakmes had ontvangen. Waar dit echter, vol gens dc geëerde letteren van den Raad, moest bevat'.en: één groot en één klein mes, een blik opener, een kurketrekker, een notenpeller, een knoopenhaak, een priem, een schroevendraaier, een zaag. een beitel, een nijptang, een breek ijzer, een boor. een vijl, een schaar, een nagel borstel. een oorlepel, een tandenstoker, een sigarenknipper en een pijpenstopper, zoo twij felde zij er in hooge mate aan. of een en ander wel praktisch zou zijn. In verband daarmee wilde zij den Raad beleefd in overweging geven, al vorens de ui', voering ter hand te nemen of het niet beter zou zijn in dit geval over te gaan tot een timmerkist! JOHN SIMSON. Nadruk verboden. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. van Lente en M. Zemel; G. A. Hulsegge en A. Wig- chert; M. Meijboom en G. ter Borg; A. W. de Vries en A de Vries. Getrouwd: H. Bregstraten en J. F. van der Vlis. Geboren: N. Meijboomde Ridder, d.; C. G. HaverDekker, z.; G. A. Koppenvan Loenbn, z.; C. C. Spanjaardvan Eeken, z.; W. Schol Weerstand, z. Overleden: A. J. Philippo, 15 j., d. van J W. Philippo; M. C. Diependaal, 11 j„ d van C. Die- pendaal; C. A. M. van der Linden, 34 j., ongeh. Twee personen aangehouden Gisteren zijn door de gemeente- en rijkspolitie van Velsen- Noord en Beverwijk twee personen aangehou den en voorgeleid voor den Commissaris van Politie van Velsen, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen. Beiden zijn daar na overgebracht naar Haarlem. Diefstal Des nachts zijn ten nadeele van J. te Santpoort een tweetal electrische rijwiel lantaarns en twee rijwielbelastingmerken ont vreemd, die bevestigd waren op rijwielen, ge borgen in een schuurtje achter zijn woning. Katholieke Kinderuitzending De Vereeni ging Kath. Kinderuitzending afd. Zaandam houdt Zondag a.s. in de kerken van Zaandam een collecte ten bate van het zwakke Katho lieke kind. Twaalf recepten hebben wij ontvangen van heeren doctoren, waarin zij mededeelden, dat uitzending noodzakelijk is, doch deze recepten kunnen door de heeren apothekers niet worden klaar gemaakt. Wij willen het doen en wij kunnen dit, als gij ons helpt door milddadig te offeren op de schaal of op ons gironummer 264023. Gij kunt rekenen op ons. Kunnen #ij rekenen op u? KATH. KINDERUITZENDING 20-jarig bestaan R. K. Vaetbatoereeniging V.V.Z. De bekende 1ste klas I. V. C. B. club V. V. Z. uit Zaandam viert dezer dagen feest, vanwege haar 20-jarig bestaan. Opgericht 14 Januari 1916, door M. Hage- raats, H. N. Hooyschuur en G. Kruijver, welke laatste vanaf 1930 het voorzitterschap be kleedt, onder den naam Hercules, deed de jeug dige vereeniging reeds na een half jaar haar intrede in den neutralen Noord-Holl. Voetbal bond, doch het duurde niet lang of er werd contact gezocht met den inmiddels in het le ven geroepen D. H. V. B. Het verblijf van het eerste elftal in den D. H. V. B. was van korten duur, want door bijzondere omstan digheden werd V. V. Z. I opgenomen in de competitie van de R K. F. Met wisselende kan sen werd hier gestreden, totdat 't jaar '29 een kampioenschap opleverde en- deelgenomen werd aan de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, waarbij het Helmondsche M. U. L. O. echter sterker was door V. V. Z. in de finale met 10 en 30 te slaan. Vanaf dien tijd bleven de Zaandammers zich steeds als runner-up in de competities doen gelden en de uitwedstrijden van de vereenigingen naar het uitstekend geoutilleerde V. V. Z.-terrein golden steeds (en doen dit ook thans nog) als uiterst zware karweitjes. En thans heeft V. V. Z. onder haar eminenten leider Gerbr. Kruyver, den stoeren werker van D. H. V. B. en I. V. C. B„ de feestweek in gezet. Voor een blijvende herinnering is een jubileumboekje verschenen, waarin waardee- rende artikelen opgenomen zijn o.a. van Rec tor A. Vissers, geestelijk adviseur R. K. F. en I. V. C. B„ G. Kruyver, voorzitter V. V. Z„ J. v. d. Berg, geestelijk adviseur V. V. Z„ pastoor v. d. Marck, C. M. Schrickx, secr. Noord-Hol land, v. d. Heyden, voorzitter R. K. F., Henti Putter, voorzitter D. H. V. B. Zondag a.s. wordt het heuglijk feit voor heel katholiek Zaandam gevierd en zal die dag begonnen worden met een H. Mis. waaronder algemeene H. Communie en na de H. Mis ge meenschappelijk ontbijt. Om half, een vindt de receptie plaats in het R. K. Vereenigingsge- bouw, vervolgens de competitie- tevens feest- wedstrijd V. V. Z.—V. V. A„ terwijl de dag met een feestavond besloten zal worden. IJMUTDEN, 17 Jan. Rijksvischafslag. Tarbot 1.04, Tong 0.631.50 per kg. Groote Schol 10.00 11, middel Schol 13.0014, Zetschol 1818.50, kleine Schol 11.5022.50, Schar 4.9015 per 50 kg. Rog 6 008 per 20 stuks. Vleet 2.35 per st. Pieterman en Poon 7.508, groote Schelvisch 30.00, middel Schelvisch 29.00, kl. midd. Schel visch 22.00—24, kleine Schelvisch 12.50—20 per 50 kg. Kabeljuaw 31.00—52 per 125 kg. Gullen 8.00—15 per 50 kg. Leng 0.60—1.50 per stuk. Heilbot 5090 cent per kg. Wijting 4.608.50 per 50 kg. Koolvisch 1595 cent per stuk. Ma kreel 7.608 per 50 kg. Versche Haring per kist 3.103.50. Beugvisch: levende Kabeljauw 1.80—7 per stuk. Doode Kabeljauw 26.0052 per kist. van de Vrijdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Zeeleeuw 70 manden 1360—, Timor 275 man den 2320.Reiger 55 manden 1250 VI. 114 630.—. BEUGER LOGGER K.W. 75 770.—. DRIFTERS MET VERSCHE HARING L. T. 596 1100—, IJS H. 979 697.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zaterdag 18 Januari 1936. Vloed-. 9.27 v.m. en 10.00 n.m. 38 De minister, die zag dat zijn naam en adres getypt waren en dat de enveloppe zwaar ge- zegeld was, hoorde geërgerd zijn bediende aan. Zoo iets moet je niet meer doen. Parker, zei hij. De butler, of wie er toevallig aan de deur staat, hoort zulke dingen aan te nemen. 't Spijt me. mijnheer, antwoordde Parker Maar de brief was al in m'n handen en de brenger al om den hoek verdwenen, voor ik iets zeggen kon. Wat voor persoon was het? vroeg de Minister. 't Was een dame. mijnheer een jonge dame voor zoover ik zien kon, antwoordde Parker. Ik heb haar gezicht niet gezien, mijn heer. ze droeg een heel dichte voile en ze was zoo gehaast, dat ik alleen haar rug zag toen ze om den hoek verdween. De Minister stapte met den brief in de hand zijn auto binnen. Er lagen reeds een aantal documenten in den auto, die hij onderweg naar Whitehall had willen inzien, maar uit louter niei""«eWi"he'd «need hij de envelopne onen en haalde den inhoud er uit. En onmiddellijk sag hij hij schrok er van op dat hij het ant woord in handen had van de samenzweerders op zijn bekendmaking van veertien dagen te voren. Gejaagd las hij het door; dan las hij het lang zaam over, zijn volle aandacht wijdend aan ieder woord en eiken zin. Was de overleden Eerste Minister verwon derd geweest over de handigheid en de minu tieusheid van de instructies, welke hem door de samenzweerders ten aanz'en van de betaling van den losprijs van tien millioen pond ster ling gegeven waren, de Minister van Binnen - landsche Zaken stond eenvoudig verbluft. Hij had een oogenbük de hoop gekoesterd, dat door de betaling de misdadigers ontdekt en achter haald zouden worden, maar hij zag terstond dat hun instructies van dien aard waren, dat die hoop ijdel was. Van zulk een vindingrijk heid had hij nog nooit gehoo-d en al kon hij zich in de verste verte niet meten met een financfeei genie als dat van mr. Pontifex, zooveel wist hij er wel van dat degenen net wie hij te doen had. heel wat helderder van hoofd waren dan hij zelf. En hij besefte dat tenzij de losprijs betaald werd. deze verborgen vijanden van de maatschappij een nieuwe ver schrikkelijke catastrophe zo"den veroorzaken De financier had gelijk gehad er moest be kaaid worden. De gedachte aan dezen greoten man bracht hem op het idee. hem onm-ddellijk op te bellen, toen hij op zijn bureau was aangekomen en hem te vragen onmiddellijk naar hem toe te komen. Hij zorgde er voor dat ook de nieuwe prem'er hord Caltoubury. de kanselier van de schatkist en de Minister van Financiën werden ont boden en toen allen bijeen waren, legde hij hun de mededeeling voor die hij zoo juist had ont vangen en vroeg er hun meening over De financieele Napoleon kon zijn enthousiasme niet bedwingen. Wie er ook achter die duivel- sche samenzwering zit, zei hij, 't is een godde lijk genie. Geen sluwer plan voor de betaling van den losprijs zóó dat de betalers nooit of te nimmer zouden te weten komen aan wie ae hadden betaald, had ooit kunnen worden be dacht en uitgevonden in Throgmorton Street. Threadneedle Street of Kapel Court, 't Was meesterlijk grootsch. het onthulde een finan cieel genie van de bovenste plank. Indien ik den man kende, riep hij uit die dat plan heeft uitgebroed, heusch ik zou hem een compagnonschap aanbieden. Tege'ijk schoot hem te binnen wat hij vroeger ver klaard had en met een cynischen glimlach zei hij: U zult u toch herinneren heeren dat ik betoogde dat die kerels betaald zouden moeten worden. De kanselier van de schatkist, die, verplicht als hjj was dagelijks met hooge cijfers om te gaan en al zijn vindingrijkheid aan te wenden om geld te kloppen uit tegenstribbelende zakken, eveneens hoog opzag tegen de handig heid van den gemeenschappelijken "ijand, kon toch niet nalaten den financier van beroep een stoot in zijn ribben te geven. Jawel, zei hij met een zoetsappigen glim- 'ach. waa-om hij vermaard was. u hebt ons dat nu al twintig kegr gezegd, Maar u UeM ons niet gezegd wie het geld zou moeten vin den om hen te betalen. De man die over millioenen ging en in mil- lioenen dacht, keek den spreker achterdochtig aan. Wie? vroeg hij scherp. Wie? Wel de regee ring natuurlijk! Wie anders? De kanselier liet een van zijn bekende kuchjes hooren. Lagerhuisleden die er kleine stokpaardjes op nahielden, welke slechts een zeer bescheiden bijstand van de schatkist vroe gen, kenden die kuchjes bijzonder goed. Ze waren veelzeggend. Ik kan dit jaar niet meer bereiken dan de eindjes aan elkaar te knoopen, zei hij. En het vorig jaar had ik slechts een overschot van twee millioen, voegde hij er met spijtigen klank in bijna felle stem aan toe. De groote man hijgde. Zijn gelaat werd rocd. Maar het spreekt vanzelf dat u het vinden moet, riep hij uit. Indien indi-n het geld niet gevonden wordt, zouden die kerels zouden ze hun aandacht wel eens kunnen gaan wijden aan de City. Dan moet de City een dergelijke ge beurtenis maar voorkomen, antwoordde de kan selier. Lord Caltonbury schraapte zijn keel. Er bestaat geen precedent, zei hü op den hem eigen afgemeten toon, er bestaat voor zoover ik althans weet, voor een dergeljke procedure geen precedent. Het huls van Afge vaardigden zou waarschijnlijk alvorens het ge vraagde bedrag te voteeren nadere verklarin gen eischen. de reden willes kennen, die wegen, er bewijzen voor zien aangehaald. De financier keek met vlammende oogen op en liet zijn hand krachtig op tafel vallen. Dat is schipperen! zei hij. Schipperen! We kunnen niet schipperen, we kunnen niet onderhandelen met struikroovers die ons vol komen in hun macht hebben. Ik zeg u, dat dit geld betaald moet worden en dat de regeering het betalen moet. Hoe weet u, dat ze het niet zou willen betalen? Niemand antwoordde op deze vraag en de Minister van Binnenlandsche Zaken keek op zijn horloge. Laat ons practisch zijn, zei hij. Over vijf minuten moet ik een deputatie ontvangen. Dus ik neem aan dat het geld moet worden betaald. U hebt opgemerkt dat in den brief uitdrukkelijk verklaard wordt, dat in geval zij het geld ontvangen, de oorlog tusschen hen en ons uit is. We zullen hen on hun woord hebben te gelooven. U hebt o-k opgemerkt dat ons drie volle dagen gegeven zijn waarin we betalen moeten. Ik stel daarem voor, dat de Regeering oogenblikkelijk alle voornaamste autoriteiten en leidende bankiers zal bijeenroe pen om te beslissen over de wijze van betaling van den losprijs. Een gedeelte zal noodzakelijk uit de publieke fondsen moeten komen wat de rest betreft, de City zal ongetwiife'd even royaal en edelmoedig zijn als ze altijd ge weest is. Alle aanwezigen gaven hun goedkeuring met dit voorstel te kennen en de Minister van B'n- ueniandsche Zaken liet or>"^d'ae,mk e»n n* •»- milten deeling jo geheimschrift &&U Hifi limes be zorgen, zoodat de vijand den volgenden morgen lezen kon dat de losprijs behoorlijk zou worden betaald. Dan gaf hij zich aan zijn gewone dageiijksche werkzaamheden over en vergat voor eenigen tijd al het andere. Toen hij echter zijn departement wilde verlaten om zich naar het Lagerhuis te begeven, werd hem een mede deeling overhandigd, welke hem naar zijn par ticuliere vertrek deed terugkeeren en hem order deed geven dat hij niet gestoord wenschte te worden gedurende een onderhoud dat hij als gevolg van die mededeeling ging hebben De mededeeling was een gezegeld schrijven van den Amerikaanschen Ambassadeur met een introductie voor den brenger, mr. John Hadley. ZESDE DEEL JANNAWAYS VRIJE AVOND EERSTE HOOFDSTUK De plotselinge, onverwachte dood van mr. Pontifex had het leven van Jocelyn Chenery volslagen uit zijn rails geworpen. De nieuwe Eerste Minister had zijn eigen privé secretaris sen, bezoldigde en onbezoldigde en Jocelyn kende in dien tijd de huiselüke genoegens van Downing Street niet meer. Hij begon zich te voelen ais een visch op het droge Lesbia die den drod van haar vader diep had gevoeld, had de stad verlaten vcor een bezoek aan familieleden van vaders zijde in het Noorden. ..(Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9