Toestand van Koning George is zeer ernstig Graziani achtervolgt de troepen van Ras Desta BON Kabinetscrisis on vermijdelijk Het nieuws van heden DE HARTZWAKTE IS TOEGENOMEN De aardbeving Columbia Nieuw kabinet in Portugal De rede van Eden BIJZONDERHEDEN OVER DE NEDERLAAG DE BAROMETER w VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE» NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 19 JANUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19752 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De koningin, de prins van Wales en de hertog van York wijken niet van het ziekbed Minister Baldwin blijft in Downingstreet ÏO Opwinding onder de bevolking DE REDDING VAN ELLSWORTH „Discovery" zal Sir Hubert Wilkins ontmoeten in Meer dan 1000 dooden Salazar wederom minister president De neutraliteitswet geschonden Regeering neemt maatregelen tegen eenige munitie fabrieken Orkaan teistert Alabama Vier dooden, talrijke gewonden Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHji j§ Storm waarschuwingsdienst g Ook de andere rad—soc. ministers willen aftreden als Herriot uit het kabinet treedt Verklaring van Lavai Algemeene voldoening in de Engelsche pers SPI Ook onder de geregelde Abessinische troepen komt desertie voor. Onze toto toont een tweetal, dat zich met wapens en munitie bij de Italianen heeft gemeld Bevolking te Addis Abeba is woedend op de Europeesche raadgevers van den Negus ÏO.OOO Abessiniërs gesneuveld „Abessinische regeering weet niets" H. H. BAKKERS EN BANKETBAKKERS I. J. STIBBE AMSTERDAM-C. KROMBOOMSLOOT 37 TEL. 44934 Italiaansche derm*.. i Abessinische vliegeniers strooien vlugschriften uit Abessinische successen in het Noorden kleurenweelde KR00N-BEHANGSELS DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Overval op Spaansch politie-chef Vier dooden DEMMER-GASFORNUIZEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN, 18 Jan. (Reuter). Omtrent den gezondheidstoestand van Koning George is vanmiddag het volgende communiqué gepu bliceerd, onderteekend door de drie lijfartsen en den geraadpleegden specialist voor hartziekten, Sir Maurice Cassidy: „Z. M. de Koning heeft eenige uren rustigen slaap genoten. De hartzwakte en de traagheid van den bloedsomloop zijn iets toegeno men en geven aanleiding tot be zorgdheid." Het betreft hier de eerste officieele mededee- ling, die door den hartspecialist mede ondertee kend is. Het verwijzen naar de storing in den bloedsomloop wijst er op, dat de activiteit van het hart zwakker is. Een verder teeken voor het ernstige karakter van de ziekte des ko- nings is het feit, dat de jonge prinsessen Eli sabeth en Margaret Rose in den loop van den middag van Sandringham naar Londen zijn te ruggezonden. De prinsesjes zijn vanmorgen pas in kennis gesteld met de ziekte van haar grootvader. „Uw grootvader is heel erg ziek" werd haar gezegd. In strijd met zijn gewoonte het weekend in Chequers door te brengen heeft minister-pre sident Baldwin besloten in Downingstreet 10 te blijven. De Zaterdagmorgen in consult geroepen specialist voor hartziekten, Sir Maurice Cassidy, is na de publicatie van het com muniqué van hedenmiddag uit Sandring ham vertrokken. Waarschijnlijk zal hij niet terugkomen. In hofkringen wordt verklaard, dat aan dit feit geen buitengewone beteekenis moet worden gehecht. Zooals bekend is, is den Koning tij dens zijn ziekte zuurstof toegediend, maar in welingelichte kringen wordt verklaard, dat dit een procédé is, dat de laatste jaren bij bron- chiale aandoeningen vaak is toegepast, zoodat. ook aan dit feit niet te veel belang moet wor den geacht. Verwacht wordt, dat in den loop van van avond in Sandringham nog een verdere offi cieele mededeeling zal worden uitgegeven. De dochter van den Koning, de Gravin van Harewood, is heden met haar echtgenoot van Londen naar Sandringham vertrokken. De derde zoon van den Koning, de hertog van Gloucester, heeft twee dagen geleden een keelaandoening opgeloopen en moet het bed houden. Hij bevindt zich in Buckingham Pa lace te Londen. De Koningin en de prins van Wales, als mede de hertog van York verlaten het ziekbed van den Koning niet. Het geheele Engelsche volk is opgeschrikt door de berichten over den onrustwekkenden gezondheidstoestand van den Koning, die het onderwerp van gesprek vormt. Vooral merkbaar is het medeleven der bevolking in het plaatsje Sandringham, waar de Koning al zeer populair is. Steeds weer komt de bvolking voor de poor ten van het paleis te zamen om de laatste bulletins over het verloop van de ziekte te le zen. De menschen vertellen elkander, hoe nog 6lechts drie dagen geleden de Koning op zijn lievelingspaard, een witten ponny, een rijtoer heeft gemaakt. Men vermoedt, dat hij bij die gelegenheid de verkoudheid heeft opgedaan, aangezien men hem sindsdien niet meer buiten heeft gezien. De president van Frankrijk Lebrun en Rijks kanselier Adolf Hitler hebben den Koning een telegram gezonden, waarin zij verklaren op recht te wenschen, dat de Koning spoedig zal herstellen. LONDEN, 18 Jan. (Reuter). Hedenochtend is van den kapitein van de „Discovery II" een radiogram ontvangen, waarin hü mededeelt Zondag Sir Hubert Wilkins te zullen ontmoe ten op het Basisschip „Wyatt Earp" in de Wal- vischbaai. De minister van Koloniën heeft aan de „Discovery II" een gelukwensch-telegram gezonden met de redding van Ellsworth en Kenyon. BOGOTA, 18 Jan. (A. N. P.) De Colum- biaansche minister van Arbeid en Industrie, Gerardo Martinez Perez, is teruggekeerd van een tocht door de provincie Narino, die ver leden week geteisterd is door aardbevingen en aardverschuivingen. Hij deelde mede, dat het aantal dooden wordt geschat op meer dan duizend. LISSABON, 18 Jan. (Reuter). Heden ochtend heeft het kabinet zijn demissie aan generaal Carmona aangeboden. In den loop van den middag had de premier Salazar een onderhoud met generaal Car mona, die hem opdroeg een nieuw kabinet te vormen. Hedenavond was het nieuwe kabinet reeds gereed. De voornaamste ministeries zijn als volgt bezet: Minister van Finaniiën en Minister-Presi dent: De Oliveira Salazar; minister van Bui- tenlandsche Zaken: Armando Monteiro; minis ter van Binnenlandsche Zaken: Mario Pais de Sousa; minister van Oorlog: Passose Sousa. Verder wordt vernomen, dat de Opperste Oorlogsraad de mogelijkheid van de vorming van een enkel ministerie van nationale defensie overweegt, teneinde de Portugeesche bewape ning van leger, vloot en luchtmacht in één hand te leggen. WASHINGTON, 18 Jan. (Reuter). De mi nister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil deelt mede, dat hij den Procureur-Generaal een lijst heeft doen toekomen met de namen van een dertigtal kleine maatschappijen, die munitie vervaardigen, teneinde tegen tien de noodige maatregelen te doen nemen, aange zien zij zich niet hebben laten inschrijven bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken, zoo als de neutraliteitswet dit voorschrijft. NEW YORK, 18 Jan. (Reuter). Naar uit Tyffe in Alabama gemeld wordt, is daar een berghelling, waarop zich vele farms bevonden, door een plotseling opstekenden wervelstorm geteisterd. De kracht van den storm was zoo groot, dat de boerderijen vernield werden en dat ontzaglijke schade werd aangericht. Vol gens de tot dusverre qntvangen berichten zijn op zijn minst 4 personen gedood, terwijl tal rijke anderen min of meer ernstige verwondin gen opliepen. jÊ Verwachting: Meest matige, Zuid-Wes- EE telijke tot Zuidelijken wind, regen- of EE sneeuwbuien, lichte dooi. H Verdere vooruitrichten: Weinig veran- EE dering. Geseind 15.00 uur aan alle posten: g H Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede. EE flinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllm PARIJS, 18 Jan. (Reuter). He denochtend is de binnenlandsch-po- litieke toestand in zooverre opge helderd, dat met groote zekerheid kan worden vastgesteld, dat een af treden van Herriot tengevolge zal hebben, dat ook de andere radi caal-socialistische ministers aftre den, hetgeen gelijk zou staan met een regeerings-crisis. Dit blijkt uit een verklaring van den mi nister van Handel Bertrand aan I de pers, dat ook hij zou aftreden, indien Herriot aftreedt. Hij zoowel als de overige Radicaal-socialisti sche ministers hebben van de party opdracht ontvangen in het kabinet zitting te nemen en zoodra verschillen van meening ontstaan tus- schen de regeering en de partij, kan hy niet langer lid bbjven van de regeering, tenzij het bestuur van de partij hem en zijn collega's opdraagt in de regeering te blijven. Minister-president Laval heeft voor zün vertrek naar Genève vanmorgen den minister van Handel Bonnet, den minister van Justitie, Bérard, den minister van Landbouw, Catala en minister zonder portefeuille, Herriot ont vangen. Laval is voornemens vanavond naar Clermont-Ferrand te vertrekken, teneinde by een eventueel besluit van de radicaal socialis tische party Zondag onmiddellijk weer naar Parqs te kunnen terugkeeren. De minister van Financiën, Régnier, is van daag naar Parijs teruggekeerd. Tegenover ver tegenwoordigers van de pers verklaarde hij, dat hy geen definitieve besluiten had genomen. Hy zal eerst op de vanavond plaats vindende zitting van de Radicaal-socialistische ministers een beslissing nemen over zijn houding ten op zichte van de kwestie van aftreden. De aangekondigde verklaring van Laval aan de pers heeft geen opheldering ge bracht. Hij zeide: „Ik ga direct naar Clermont-Ferrand vertrekken; vandaar zal ik mij Zondag naar Genève begeven. Mijn verblijf daar zal slechts van korten duur zqn. Ik zal slechts zoolang biyven als noodzakelijk zal zijn. Het schynt mij doelmatig buiten de zittingen van den Volkenbondsraad om met de ministers van buitenlandsche Zaken, vooral met minister Eden, besprekingen te voeren." LONDEN, 18 Jan. (Reuter) De rede over de buitenlandsche politiek, die Eden gisteren te Leamington heeft uitgesproken, is in het al gemeen met voldoening door de pers ontvangen. Byzondere instemming vindt zyn verklaring, volgens welke Engeland trouw aan den Volken bond biyft. Intusschen wyzen de bladen er op, dat Eden geen mededeelingen heeft gedaan over de poli tiek, die in de vergadering van den Volken bondsraad gevolgd zal worden. Ook heeft Eden in zyn laatste rede geen dui- deiyke mededeelingen gedaan over het Engel sche standpunt ten aanzien van een petroleum- embargo en eventueele nieuwe vredesvoorwaarden. Eden heeft Vrijdag den Italiaanschen ambas sadeur bij zich ontvangen, in een langdurig on derhoud, dat groote belangstelling wekt in po litieke en diplomatieke kringen te dezer stede. Naar verluidt is van gedachten gewisseld over den internationalen toestand en de eerstvolgende zitting van den Volkenbond in Genève. De Britsche minister van Buitenlandsche Za ken, Eden, zal Zondagmiddag in gezelschap van den parlementairen onderstaatssecretaris van het departement. Cranbone, naar Genève ver trekken. De andere leden der Britsche delegatie vertrekken reeds heden naar Genève. ROME, 18 Jan. (Reuter). Het honderdste Italiaansche legerbericht luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: de overwinning van onze troepen bij Ganale Doria wordt steeds meer in tastbare resultaten omgezet. Gisteren is de achtervolging den geheelen dag voortgezet, zonder tegenstand van den vluchtenden vijand. Op den middag van 1 7 Januari waren onze colonnes op vracht auto's 200 kilometer opgerukt van de basis. Overal zuiveren onze detache menten het terrein, maken krijgs gevangenen en verzamelen het door den vijand achtergelaten materieel. Van het Noordelijke front valt niets belangrijks te melden. Over de nederlaag van Ras Desta zijn te Djiboeti de volgende byzonderheden in om loop: Ras Desta had ruim 100.000 man in drie colonnes opgesteld voor Ganale Doria, Dawa Parma en de Webbe Sjebeli. Volgens berich ten uit Abessinië zouden de verliezen meer dan 10.000 man bedragen. De hoeveelheid wa penen, munitie en levensmiddelen, die voor de Abessiniërs verloren ging, .zou bijzonder groot zyn. De op de vlucht geslagen troepen zouden door uitputting gedwongen zyn hun gewonden achter te laten en op hun doortocht de dorpen, die zy ontmoeten vrijwel leeg plun deren om zich te kunnen voeden Dc bevolking te Addis Abeba is, aldus meldt Stefani, woedend op de Europeesche officieren en raadgevers van den Negus, die zij verantwoordelijk stellen voor de nederlaag van Ras Desta. Het agentschap Stefani meldt verder, dat men in verantwoordelijke politieke en mili taire kringen te Addis Abeba den toestand ernstig acht, niet alleen, omdat men zich daar rekenschap geeft van de waarde en de tech nische organisatie van het Italiaansche leger welke beter is dan men gedacht had, maar ook, omdat de Negus zich thans gedwongen zal zien een radicale wijziging aan te brengen in zyn oorlogsplannen. Het is te Addis Abeba onmogeiyk inlichtin gen te bekomen omtrent den slag by Ganale Doria tusschen de troepen van Ras Desta en Generaal Graziani. De regeering van Abes sinië beweert niets te weten omtrent dezen slag en kan de Italiaansche berichten dien aangaande bevestigen noch ontkennen. Dit is het gevolg van het ontbreken van alle berich ten van Ras Desta, wiens radiostation eenige dagen niet heeft gefunctionneerd. Van het Tigrefront heeft men evenmin be- GELDIG 14 DAGEN Schitterend aanbod, bovendien bij aankoop boven f 10.een fraai souvenir, zoolang voorraad strekt. Bioouplanken, geschroefd en gelijmd, 140 X 37 c.M., per stuk f 0.95. Broodkleeden, prima kwaliteit, 300 x 32 c.M. f0.95; 300 x 44 c.M. f 1.35. Mooi wit en dun rollenpapier, per rol, 30 c M. breed f 1.10; 40 c.M. br. 11.25; 50 c.M. br. f 1.65. Prima zijden Vloei, groote vellen, per riem f 0.65 - bovenstaande prijzen by afname van minstens 6 stuks. - Prima waterdichte zeilk'eeden 115 X 100 c.M. per stuk f2.95, geheel bewerkt met koperen ringen. Eikenhout bescmiderde bestelkisten (geen triplex) geh. gelijmd, p. stel, 6 stuks f8.95; met opschrift f 2 75 meer. Moderne taartenranden, sierlijke afwerking, per gros vanaf f 0.75f 1.50. Bij grootere afname 10 reductie. Aanbevelend Zondags den geheelen dag geopend. richten ontvangen; evenwel gaat het gerucht, dat de Abessiniërs op groote schaal aanvallen ten Z.-W. van Malle. Zij zouden de Italia nen gedwongen hebben het gebied Enderta te verlaten. Stefani bericht, dat de dementi's van Addis Abeba inzake de overwinning van de Italianen bij Ganale Doria, waarbij wordt gezegd, dat slechts 4000 man van Ras Desta aan de ge vechten deelnamen, wel onjuist moeten zpn, in dien men nagaat, dat tot nu toe de Abessiniërs reeds 5000 dooden verloren. Verder wordt categorisch ontkend, dat onder de Italiaansche troepen te Dolo vele gevallen van malaria voorkomen, zooals van Abessijnsche zijde wordt medegedeeld. Aan het Somalifront zijn onder leiding van den sanitairen Hooge-Commissaris professor Castellani maatregelen getroffen, welke tot nu toe hebben voorkomen en ook verder dit zullen doen, dat een ernstige malaria-epidemie uit breekt onder de troepen, hoewel het klimaat hier minder gunstig is dan aan het Erythrea- front. Stefani deelt voorts mede, dat de woordvoer der van het ministerie van pers en propaganda heden de buitenlandsche journalisten heeft ont vangen en hun een copie van de foto's heeft verstrekt, welke als bewijsmateriaal naar Genè ve zijn gezonden, waaruit de staat van bar- baarschheid blijkt, waarin Abessinië nog ver keert en de noodzakeiykheid van den bescha- venden arbeid van de Italianen. Ten aanzien van de bombardementen van het Roode Kruis werd nog medegedeeld, dat hiervan de Abessiniërs schuld zijn, want indien zij zich gehouden hadden aan de oorlogsgebrui- ken om hospitalen ver van de troepen te plaat sen, dan zouden deze incidenten niet hebben plaatsgehad. Hetzelfde kan gezegd worden van het dooden van vrouwen en kinderen. Men moet zich afvragen, hoe kan men non-combat tanten sparen, indien zij de troepen volgen en zich tijdens den strijd tusschen hen mengen? Verder moet erop worden gewezen, dat dik wijls zoogenaamde zendingen voor hospitalen in werkelijkheid wapenzendingen zijn; zoo bevat te een kist. welke aan de Nederlandsche sanitai re missie was gezonden 16 geweren en 9 pisto len met munitie. ADDIS ABEBA, 18 Jan. (Reuter). Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog maakt de Abessinische regeering propaganda door mid del van de luchtmacht. In de laatste drie da gen hebben Abessinische vliegers honderden ki logrammen witte, roode en gele vlugschriften la ten vallen boven de door de Italianen bezette gebieden achter het Noordelijke front en boven Eritrea. De vlugschriften dragen als zegel een Kop tisch Mariabeeld en richten zich in de bloem rijke Arnharische taal tot de bevolking. In de vlugschriften wordt gezegd, dat Italia reeds sedert den vrede van 1896 tracht Abes sinië terug te dringen. De Italianen hebben by hun streven naar economische penetratie de bevolking willen bewapenen en tegen het stam land willen opzetten. Reeds de vader van den thans overgeloopen Ras Koeksa heeft aanbiedin gen ontvangen voor het geval hy tegen de kei- zerlqke regeering wilde strijden. Tenslotte zegt het vlugschrift, dat, in tegenstelling met de Ita liaansche beweringen, de bevolking der bezette gebieden en die van Eritrea onder de Italiaan sche heerschappy veel minder vrijheid geniet dan de Abessiniërs in eigen land. ADDIS ABEBA, 18 Jan. (D.N.B.) Volgens hier ontvangen berichten van het Abessini sche Noordelijke front hebben de troepen in de streek van Aksoem verdere vorderin gen gemaakt. Volgens geruchten, die nog geheel zonder eenige bevestiging zijn, zou zelfs de heilige stad bij een nachtelijken aanval in handen der Abessiniërs zijn ge vallen. DJIBOETI, 18 Jan. (Reuter). Het agentschap Stefani verneemt, dat onder de volksstammen in Ogaden, die onderworpen zyn aan de Abes sinische regeering. groote ontevredenheid en agitatie heerscht. Deze toestand is ontstaan ten gevolge van het feit, dat veel vee en levens middelen zpn gerequireerd en dat de belastin gen verhoogd zyn. De toestand is nog erger geworden tengevolge van een nieuw mobilisatie' bevel van Addis Abeba. ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 TOESTAND VAN KONING GEORGE IS ZEER ERNSTIG; HARTZWAKTE IS TOEGENOMEN. Kabinetscrisis in Frankrijk schijnt onvermij delijk. Graziani zet de achtervolging van Ras Desta voort. Abessinische successen in het Noorden. Nieuw kabinet in PortugaL Bij de jongste aardbeving in Columbia zijn dui zend menschen om het leven gekomen. Rede van den Zweedschen minister van Buiten landsche Zaken, Sandler, over neutraliteit en sancties. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over do begrooting van Suriname voor 1936. De netto-opbrengst van den verkoop van wel- dadigheidszegels ten bate van Het Kind be draagt f 135.000. Directeur der N.V. Nationale Administraticbank van Onroerende Goederen, te Den Haag, wegens overtreding der Loterijwet tot f 1000 boete ver oordeeld. Veertiende partij om het wereldkampioenschap dammen is remise geworden. Voetbal in Engeland; Sunderiand wint van Stoke City; nederlagen van Arsenal en Aston Villa. O Ons eigen kruis Dat zal, dat kan ik nooit, nooit vergeten", zucht elk onzer eens smar telijk in troostelooze dagen van groot zielsverdriet. Zwaar wordt dan het kruis, dat we te dragen krijgen. Ons leed is het ergste. Geen kan het om vatten. Geen kan ons troosten op aar de. Totdat we, in dagen van vergeten en opleven, in dagen met blijdere ho rizonten, ineens opgeschrikt worden door de uiting van medemenschen die in groote droefheid verkeeren. Dan ineens ervaren we, hoe niet alleen wij ons kruis hadden te dragen, maar hoe het leed van zoovele anderen even zwaar indien niet zwaarder is dan het onze. En wanneer we vergelijkingen gaan trekken, dan zal het allicht ge beuren dat we toch niet zouden willen ruilen, ons leed. Dat we ons eigen kruis toch nog het lichtst vinden. En zoo moeten we met bemoediging ons kruis opnemen en dragen, wetend dat alle menschen hun leed toebedeeld krijgen endat God kracht naar kruis geeft. MADRID, 18 Jan. (Reuter.) Vannacht heb ben eenige individuen het hoofd der gemeente politie van Jerez de ia Frontera en een Guar- dia Civil aangevallen en zwaar gewond, om vervolgens de vlucht te nemen. Een arbeider, die van het gebeurde getuige was, werd gedood. De aanvallers namen de wijk naar een ca baret te Arcos de la Frontera, waar zy werden achterhaald door een luitenant en 3 leden dec Guardia Civil, op wie zij een aantal schoten losten, ten gevolge waarvan de luitenant ge dood werd. Zyn ondergeschikten beantwoord den het vuur, als gevolg waarvan twee der aan vallers gedood werden, en een derde zwaar ge wond. MADRID, 18 Jan. (Reuter.) Traditionalisti sche studenten hebben opnieuw in de universi teit een betooging gehouden, hetgeen tot een vechtparty leidde met republikeinsche studen ten. De deken slaagde er in zonder hulp van de politie de orde te herstellen. Goedgekeurd door de Gasstichtlng Verkrljgb. bij üw winkelier. Pr. reeds va. 1 60 Imp. NV. Teclin. Handelsbnr. G. de Boer. A'dam Stand op Zondag 1 uur van. 746 yorige stand 743.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1